Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Předřadník a jeho zapojení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Předřadník a jeho zapojení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2021 16:15 Muž cz1khc [226] - a rybky a krevetky a substráty a hnojiva a světlo a focení a PCRe: Malapa
Hm teď se težko shání předřadník 2X36W. snad to chvíli vydrží
dík za radu K
Edit: Nebude se to nějak moc přehřívat?Aby mi neshořel kryt.Jak dlouho ?Mám v zásobách ještě předřadník 4X18W a tam je namalované schéma -ten se taky nedá použít?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2021 16:00 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: cz1khc
Zničí se zářivky, asi ne okamžitě, ale odejdou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2021 15:19 Muž cz1khc [226] - a rybky a krevetky a substráty a hnojiva a světlo a focení a PC – Připojení předřadníku 2x58W
Dobrý den
Zeptám se zdejších odborníků - Mohu připojit na předřadník 2x58W Helvar 2 zářivky Phillips Master 36W PL-L 4P.
(odejde předřadník nebo vlákna v trubicích ? nebo to bude fungovat(s rezervou?))
Dík za rady Karel cz1khc

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2016 08:32 GP Re: Jiripi
moc na vyber neni, vyvody na stranach zarivky jsou konce zhavicich vlaken. v tomto pripade je jedno, jak se zapoji, proste kazdy drat jeden konec zarivky (pokud bys chtel byt perfekcionista, tak propojit vyvody na koncich)
edit: doufam, ze to jsou klasicky linearni zarivky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2016 13:42 Muž Jiripi [0]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,
potřeboval bych poradit se zapojením předřadníku z akvarijního osvětlení AQUEL ecoline 1x24W.
Předřadník má pouze dva dráty na zapojní k zářivkám viz foto.Původní patice nešli použít,jelikož byli zalepený nějakým plastem čí co to bylo,tudíž ani nešlo kouknout na zapojení.Koupil jsem patice nové, ale teď nevím jak to zapojit. Ani jsem nenašel na netu zapojení, jelikož všude mají plánky na 4 vývody.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 13:56 Bohemic Re: Bohemic
Fotka k příspěvku Ano, dělají se min 85cm a do V jak říkal Ji333 se to taky nevejde (hloubka akva je 40 cm). Mohl bych na to zapojit aspoň zářivky se slabším výkonem, nebo se budou také rychleji opotřebovávat? Konkrétně mám tento typ předřadníku.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 08:37 GP Re: Bohemic
nektere predradniky uvadeji rozsah pripojitelnych hodnot. pripojovat jine bych nezkousel. minimalne budou odchazet rychleji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 08:15 Ji333 Re: Bohemic
Jestli mas dost siroke, tak co zkusit zarovky dat trochu zesikma jakoby do V.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2016 20:07 Muž ondralomnice [81] Re: Bohemic
obávám se že ne a 39w zářivky se normálně dělaj ale sou kousek delší cca. 85cm www.rostlinna-akvaria.cz/… a www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2016 20:02 Bohemic – Předřadník
mám dotaz, mám předřadník 2x39 wattů a akvárium dlouhé 80 cm. Problém je v tom, že se nevyrábějí tak silné a tak krátké zářivky. Je nějaká možnost zapojení více zářivek s menším výkonem? Nechce se mi kupovat dva nové předřadníky. Děkuji
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2016 16:42 Muž Dominick [22] - AfrikaRe: Raeda
Žltozelený vodič nevyžadujú spotrebiče s triedou ochrany 2. Pri triede ochrany 1 norma vyžaduje 3 vodiče(L,N,PE). .Nie som si isty ale podla mna su to svorkovnicky na tvrdy vodic, na lanko vyzerajú inac. Daj tam tvrde vodice, potom od vypínača už choď lankom. Na dutinky potrebujes spec. klieste (silne pochybujem ze ich mas).
L = fáza(cierna,hneda), N = neutrálny vodič "nulák"(modrá), PE = ochranny vodič, uzemnenie(zltozeleny).
1,2,3 zapojis na prvu trubicu a 4,5,6 na druhu trubicu podľa obrazka a potom este prepojis tie dve trubice medzi sebou.(na 1,2,5,6 maju isť čo najkratšie vodiče,presne ako na obrazku)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2016 14:39 Muž Raeda [4] - ŽivorodkyRe: Dominick
Tam je potřeba něco žlutozeleného? V minulém předřadníku jsem měl "zásuvkový" drát taky v hnědé a modré - kupoval jsem to jako sadu z Polska a po tom, co mi po dlouhé službě "bouchl" jsem si koupil tenhle. Minulá chyba byla, že jsem do toho zastrkal obnažené dráty bez těch barevných krytů, protože se mi opotřebovaly.
Jinak, jestli máte lepší nápad, jak zlepšit osvětlení, aniž by mi hrozila hrdinská smrt, tak dejte vědět. Kupovat nový kryt nebudu a použitý v těch rozměrech nikdo neprodává. Možná by bodl ten předřadník, který je speciálně na akvária s napevno uchycenými kabely..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 22:54 Muž O.Tom [439] Re: Raeda
Tady to smrdí průserem... nevím, jestli se pokoušet radit a nebo s tím radši nemít nic společného :)

Na straně 230 V, tedy na straně napájení je důležité zapojit správně uzemnění, tedy zeleno-žlutý vodič na kostru.
Fáze (černý nebo hnědý) a nulový (modrý), nejsou-li vyznačeny tak je to jedno.

Na straně zářivek se na barvy nehraje, jednoduše zapojit podle obrázku a barev si nevšímat.

Hlavně ať je dobře zapojeno to uzemnění...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 21:33 Muž Dominick [22] - AfrikaRe: Raeda
ides šahať do 230V a nevieš co znamena modra a cierna(hneda) farba ?...do tych svorkovnic myslim ze ma ist tvrdy vodic a nie lanko
cierna=faza
modra=nulak
zelenozlty=ochranny vodic(zem,kostraň
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 20:58 Muž Raeda [4] - ŽivorodkyRe: GP
Zřejmý mi to není, ale sahat na to budu, protože jsem hrdina palec
Jinak ty kabely mají vždy hnědý a modrý drát, takže bych potřeboval podrobně napsat kam je strčit. Nalevo jsou tři díry a vpravo 6 po dvou.
Taky si budu muset sehnat miniaturní dutinky na ty roztřepené konce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 08:39 GP Re: Raeda
ty ovalny veci jsou zarivky a ty carky draty. ;-)
ale vazne, pokud to neni zrejme z obrazku, asi bych na to nesahal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.01.2016 23:23 Muž Tojsouvěci [3595] - Kytky s čudlamaRe: Raeda
Fixace je samosvorná,zasuň podle vodiče silnejší jehlu a odtlač plíšek od drátu,po jeho uvolnění půjde hladká jehla vytáhnout ven.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2016 22:05 Muž Raeda [4] - Živorodky – Zapojení předřadníku
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, zas tu jsem. Potřeboval bych pomoc s zapojením tohohle předřadníku + nevím, jak se z něho ty dráty vyndají. Jeden jsem tam zkušebně strčil a teď nejde ven.. hmm
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2015 19:27 Muž Raeda [4] - ŽivorodkyRe: honzacb
Aha, tak ještě, že jsem se zeptal. Dík.
Vypadá to, že nic pod 300 nenajdu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2015 19:19 GP Re: honzacb
pravda, nejak jsem to tam prehlid... omlouvam se
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2015 18:50 Muž honzacb [6] Re: Raeda
Toto je předřadník na kompaktní čtyř-vývodovou zářivku www.schrack.cz/… Na klasickou lineární bych se to asi bál dát, protože tam by mohly být jiné proudy. Je tam dokonce i nakreslená v levém rohu tabulky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2015 14:53 GP Re: Raeda
vypada to, ze by to tak mohlo byt - na t5.
zarivka podle obrazu a napajeni by tam taky melo byt popsane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2015 14:18 Muž Raeda [4] - Živorodky – Předřadník
Fotka k příspěvku Zdravím. Budu asi kupovat tenhle předřadník a plánuju do něj zapojit jednu T5. Bude to fungovat, že? Totiž většina předřadníků na T5 je drahá, ale tohle stojí jen 50Kč s tím, že je to zřejmě na 1 t8 18w a na jednu t5 24w. Já tam plánuju jen tu 24w. Můžete mi, když tak ještě napsat, jak se to bude zapojovat?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2015 14:32 jamajcan Re: Raeda
Pro domácí,osobní použití,bych si s tímhle zákazem vůbec nelámal hlavu. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2015 21:04 Muž Raeda [4] - ŽivorodkyRe: KarlosS
Jsem hledal a zjistil, že pocínování je již zakázané. svetelektro.com/…
Jinak ok, koupím ten předřadník a pro ty dutinky si když tak skočím i s kabelem do elektra.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2015 20:57 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Raeda
zbytečně bych to nekomplikoval. Ustřihni, odizoluj, jak bylo řečeno a případně pocínuj aby se to netřepilo, přišroubuj do svorkovnic a je hotovo. Pro zkušeného je to práce na 5 minut. Tak to někomu dej ať ti to udělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2015 20:18 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Raeda
Ta dutinka není nutná. Jinak změř odizolovaný vodič a na základní škole se učí vzoreček pro výpočet obsahu (Pí*r na druhou)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2015 20:09 Muž Raeda [4] - ŽivorodkyRe: NHKG
A jak zjistím průměr vodiče? Nakonec to není tak snadný, jak se mi zdálo :-D Posuvným měřítkem jsem vzal, že má ten jeden drát v izolaci 1,5mm, ale kolik je to mm2 fakt nevím, abych mohl vybrat správnou dutinku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2015 19:14 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Raeda
Vadí. Musíš u toho hnědého ty měděné drátky co čouhají z izolace ustřihnout a odizolovat kousek dál. Správně by na slaněný takto zkrácený vodič měla ještě přijít dutinka, velikosti podle průřezu vodiče. www.gme.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2015 18:51 Muž Raeda [4] - ŽivorodkyRe: KarlosS
Fotka k příspěvku Fajn, musel jsem se zeptat hmm No a nebude vadit, že jsou některé dráty takto obnažené? Viz foto. Ono se to při tom nandávání a vyndávání vytrhalo, ale fungovalo to. Jen jestli mi třeba ten předřadník neshořel kvůli tomu.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2015 18:35 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Raeda
jasně že můžeš ty kabely použít ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2015 17:45 Muž Raeda [4] - ŽivorodkyRe: vaclav
Jiné je no, ale hlavně, aby mi tam pasovaly ty kabely. (V každém kabelu je hnědý a modrý drát.) Se schématem bych se už nějak popral. Asi se ptám na blbost, ale člověk si nemůže být nikdy jistý :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2015 17:36 R Muž vaclav [14625] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Raeda
Zapojení je trochu jiné takže to budeš muset trochu předělat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2015 17:25 Muž Raeda [4] - Živorodky – help
Zdravím, tak jsem tu zas. Minulý předřadník mi dnes vyhořel/vybouchl, takže jsem přišel o nějakou tisícovku, ale zbyly mi od něj kabely a nový předřadník taky 2*24 (na T5) se dá koupit za 300 Kč (bez těch kabelů atd.), takže by mě zajímalo, jestli by na ten nový šly napojit kabely ze starého. Tu je fotka toho starého oi58.tinypic.com/… a tady je ten u kterého zvažuji koupi. www.elektro-paloucek.cz/…
Tam jsem se ptal, ale nevědí.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2015 21:09 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Lord007
On vyboj v plynu (v zarivce) se s proudem moc nemaze, protece tim co fyzikalne lze, a musi se to tedy necim omezit. Tenhle ukol driv plnily indukcnosti, dnes se o to staraji elektronicke predradniky. Ovsem pokud takovy predradnik pocita s necim a ty mu das neco jineho (jsou i inteligentni, ktere jsou pro vic ruznych zarivek, ovsem pak je to na nich uvedeno), nemuzes cekat nic dobreho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2015 18:14 Muž ghostik [81] Re: Lord007
Rekl bych ze to bude jadro pudla kdyz to je staveno pro 80W tak tam nebudu davat 25W !!
Nevim ted presne jak to funguje ale odhaduji ze 80W pouziva vetsi proudy a napeti pro startovani coz u 25W zarivky neni treba a tim se pretizil defato dostal do skratu. Jestli si to dobre vykladam jakto funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2015 17:54 Lord007 Re: ghostik
Hmm zapojil som to teda takto, no po chvíli začal ísť z predradníka biely dym, no žiarivka stále svietila. Môže to byť tým, že mám predradník 1x80w a zapojil som tam žarivku 25w, alebo je chyba v predradníku samotnom?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2015 17:24 Muž ghostik [81] Re: Lord007
Jestli kabel A je jedna strana zarivky a kabel B druha strana zarivky tak barevne je touplne jedno. Ber to tak jako ze kazda strana zarivkz je klasicka zarovka s vlaknem - to znamena ze pri prehozeni kabelu je vysledek stale stejny.
Proste piny 1-2 jedna strana a piny 3-4druha strana tak jak to mas na obrazku
PS: pokud bys to chtel mit koser tak vsechny by mneli byt cerne :o)))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2015 17:21 Muž Strojek [141] Re: Lord007
ano mas to spravne ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2015 16:57 Lord007 – zapojenie predradníka
Fotka k příspěvku Čaute, chcem si spraviť nové osvetlenie na akvárium a tak som si objednal súčiastky, no nejak to neviem zapojiť Potreboval by som od vás radu, ako mám zapojiť elektornický predradník (viď. obrázok). A, B sú vodiče k pätici na žiarivku T5. Ja by som to zapojil nasledovne:
A: pin 1, hnedý
pin 2, modrý
B: pin 3, modrý
pin 4, hnedý
Je to takto správne? Pripadne ma opravte. Za vaše rady vopred ďakujem.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2015 07:13 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: vaaclav
Zapojeni snury jsem zapomel, tak jeste dodam, ze nektere predradniky maji oznaceni u dvou svorek vlnovkou a u jedne kostru, takze pak je jedno ktera vlnovka je modry a ktera hnedy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.05.2015 06:54 R Muž vaclav [14625] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: afc1886
Fázový (hnědý nebo černý) na L, (modrý) na N a (zelenožlutý) na kostru. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.05.2015 06:52 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: afc1886
Neboj, to pujde a snadneji nez si myslis.

Na predradniku je schema zapojeni. Jiste na tom zapojeni poznavas dve trubice a ty maji na konci vlakno, to je ten obloucek na kazde strane uvnitr znazorneni zarivky. A z toho obloucku vedou dva spoje, to jsou ty dva draty, co vedou k patici. Takze budeme brat jednu patici za druhou (jeden obloucek na zarivce za druhym) a davat patice kam patri. Ze te kazde jedne patici vzajemne prohodis ty jeji dva draty, to je fuk ktery je ktery, ty dva vyvody vedle sebe na konci zarivky jsou propojeny vlaknem, je jedno ktery je ktery.

Takze mrknes na prvni obloucek, jedes po nakreslenych spojich a zapojis patici do svorek, kde ten spoj konci. A totez se vsemi. Kdyz je spoj rozvetveny do dvou patic, tak prijde drat od obou do stejne svorky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2015 06:17 R Muž afc1886 [14722]
Prosím zkušenější o radu se zapojením předřadníku DMR 2x39w. Jedná se o sadu zakoupenou z webu rostlinná akvária.Nechápu jak umístit dráty podle barvy.Děkuji za rady jsem na elektriku pako :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2013 22:05 Muž kortezhugo [983] Re: Nessy
Jedno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.12.2013 21:55 Žena Nessy [25] - ŽivorodkyRe: vaaclav
Aha, takže jeden vodič z jednoho konce do dvojky a jeden vodič z druhého do šestky a hotovo? A je jedno, jaký vyberu? Děkuji za radu love
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2013 20:41 Žena Racy [4] - Nitella, hodně nitellyRe: kortezhugo
ololo, tak to pardon za moje poznámky, s tímhle zapojením jsem se nesetkala, měla jsem za to, že musí být zapojený vždy všechny vývody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2013 20:11 Muž kortezhugo [983] Re: Nessy
"Divné" je to preto lebo je to predradník zo studeným šatartom (nepoužíva predžhavenie).Preto tam stačí jeden prívod ako piše vaaclav.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2013 15:37 R Muž vaclav [14625] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Nessy
Ten druhý vodič od každého konce trubice zaslep (dobře zaizoluj) a zapoj podle obrázku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2013 22:07 Žena Nessy [25] - ŽivorodkyRe: Racy
No dva kabely do stejné dírky to je na té fotce s tím samým předřadníkem, jako mám já... Někde v první polovině té diskuze na fotce...

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 8 9

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 14709x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2001