Low-tech akvaristika
Přesně jak píšeš. Pokud se nehnojí, tak je alespoň občas potřeba dolévat odpar nebo vyměnit část vody. Já měním většinou 1/10 až 1/4 objemu.
ajajak napsal: Myslím tím pouze světlo a prostřihání rostlin a dolévání odparu? Mně se to nějak neosvědčilo. Zkoušel jsem neměnit vodu a pouze dolévat ve 20l krevetárku (jen osvětlení, žádná jiná technika). Bez výměn vody jsem měl v akvárku málo živin. Neocaridiny mi prostě jako hnojiči nestačily. Rostliny začaly živořit. A než laborovat s hnojením, protože mě to absolutně nebaví, tak radši vyměním občas 1/4 vody, tím nějaké živiny dodám a rostliny vypadají lépe.
V pohodě. Dá ale není to tak výrazné akvárium jako High tech to mám na zkoušku. Samá údržba a samé sestříhání rostlin. Nebavím se o technice .
No asi takto. Ono dokáže jet "bez" jakákoli nádrž, viz nádrže Jirky Ščobáka. Otázkou je, jestli se na to dá dívat

Mám 6L která jede absolutně bez asi necelé 3 roky. 220L která má dva filtry jako honiče po prostřihání jde jeden pryč jinak bez odkalení bez výměny vody asi 6 let a 112L s filtrem kam jsem dal molitan díky Ancíkum kterých tam dorůstá asi 30. A teď 3L ta pojede bez údržby. Mít více místa jsem doma samé akvárium. Voda studniční smíchaná s RO na 6-10° Gh a kolem 6°UT. Tak zjednodušeně
Takže ahoj. Je nás určitě víc, kdo jen doléváme odpar. Ale jde to ruku v ruce s tím, co vše v té nádrži je a jaké jsou parametry vstupní vody. Budu konkrétní. Z kohoutku mi teče voda spíše měkká, s dusičnany kolem 25 co si pamatuji. Nyní mám v provozu 10 nádrži od 12 do 1.100 litrů. Viz moje prezentace zde na rybičkách. Ta největší je s velkými krunýřovci a arowanou. Údržbu potřebuje pravidelnou. Takže tu vyškrtneme. Dále "Pultovka" - zde se voda mění cca 1xza 6 týdnů, filtrace je čerpací hlava s biomolitanen. Rostliny anubiasy a na hladině růžkatec. Zkoušel jsem i neměnit vodu, ale nefungovalo to jak by mělo. Důvodem je poměrně velké množství ryb včetně ancáků. "Island cube 125 litrů" - filtrace bublifuk, rostliny anubiasy a Lomariopsis. Výměna části vody po 2-3 měsících, mnoho krevet a asi 50 drobných ryb. Fungovalo perfektně. Nyní asi 2 měsíce nejel bublifuk, ráno do nádrže svítí slunko. Rozjela se zelená řasa na skle. Trošku i lokálně ruducha.
"Low-tech 360ka" - Než jsem přidal skaláry, byla nádrž 10 měsíců bezfiltrační a výměna části vody asi po 5-6 týdnech. Fungovalo perfektně. Pak jsem přidal 7 mladých skalár, které hodně krmím a musel jsem přidat dva bublifuky. Výměna části vody po cca 4 týdnech, nádrž funguje perfektně.
Nádrže na stole o objemu 12+12+15+25 litrů. Jsou to pítka pro kočky, denně se doleje asi 1 litr vody. Celkově, ne do každé. Rostliny anubiasy a nějaký ten okřehek a růžkatec na hladině. Ryby tam nejsou, pouze šneci. Tyto 4 malé nádrže jsou tedy defacto bezúdržbové.
Jinými slovy - vše záleží na počtu živočichů, množství světla, rostlin a parametrech vstupní vody.
Také pouze honím vodu ale je to také na pokec
Moje 54L jsem tak pár let provozoval. Dolévání odparu. Jen teda jsem tam měl takový maličký filtřík s houbou, který honil vodu dokola. Ale jen přes den. V noci nejel.
Takže asi vypadávám z kola ven.
Zkus pana Horáka.
Starší reakce
Pokud pereš bez prášku či gelu......
Díky, pročtu si ještě něco o rasborkách, nebude to na škodu.

Mám doma sušičku, dala by se použít ta vysrážená voda z ní, nebo bude nebezpečná?
Razbora skvrnoocasá je poměrně nenáročná. Mně se dokonce jednou sama rozmnožila. Topítko většinou nepotřebuje. Hlavní je pravidelná údržba.
Už dlouho jsem neaktualizoval prezentace, ale tyto razborky mám pořád. V poslední době jedu dvě akvária bez CO_2 (vč. 45l kde mám mj. tyto razborky) a jedno s CO_2. Všude se snažím 1x za týden měnit třetinu vody, mix 1:1 osmotická+vodovodní brněnská. Stejnou Sklorex dává Cherrinám kvůli dusičnanům ("Krystalkám" dávají tvrdší). Reverzní osmóza produkuje "destilku". Jsou samozřejmě i jiná řešení.
Hlavně to je kvůli žabímu vlasu, který má rád hodně živin ve vodním sloupci, světlo, dřevo a mech. "Špinavou" nádrž jsem asi nikdy nezakládal (ač je to zavedený přístup), ale pokud jsou v akva šneci, živorodky nebo jiní "metači hnoje", tak toho hnojiva bude dost. Úplně jsem se divil, když jsem místo hadičky na akva s mečovkama použil odkalovač.
Trávník bez CO_2 bych taky chtěl, ale je to kumšt. Řídký trávník by ale vytvořit měl jít. Jde to například s Marsilkou. Případně udělat 5cm porost a tam je možností víc.
Edit: Ještě k tomu filtru. Je lepší mít filtr, co bude puštěný non-stop, aby se v něm zabydlely nitrifikační bakterie. Vnitřní filtry většinou nejdou slyšet (pokud v nich není vzduch a nerachotí kabel), závěsné rezonují skoro vždy, vnější mohou. Na 45l akva mám Eheim Ecco a není slyšet, když jej mám metr od hlavy. Starší Eheim 150 slyšet je. Jen teda není nejlevnější (levné vnější filtry zavání průšvihem).

Aha, no u nas je voda dost tvrda. Diky za upozorneni, musim teda jeste poradne pohledat.

Teplota není jediný údaj

například bornejky mají rádi nižší pH klidně pod 6,5 a měkkou vodu a teplejší klidně 25, 26st. Naproti tomu Barmská má raději tvrdší vodu, nemusí tak teplou a pH může být vyšší. Není rasbora jako rasbora, zkus si pročíst i jiné zdroje než atlas apod..

Budu vybirat mezi razborkou bornejskou, skvrnoocasou, barmskou a nebo dania. U vetsiny je uvedena teplota alespon 24 °C, takze se bez topitka nejspis neobejdu...
Krevetkám, pokud jsou myšleny malé neocaridiny, tato teplota vadit nebude. Malé razborky (druh?) jsem v nádrži bez topítka nezkoušel.

Dekuji za radu.

Nebude krevetkam a rasborkam vadit teplota jen kolem 20°C? Mam doma v celku chladno, tak nevim, jestli nebude treba pridat do akva topeni?
gabinka632 napsal:Přečetla jsem si pár článků, a některé uvádí, že se v akváriích bez přídavku CO2 nemá měnit voda, jen dolívat, že není dobré ji měnit kvůli kolísání CO2, někde doporučují měnit 1/5 vody měsíčně, jinde zase 1 týdně, jak často tedy vodu měnit?
Bohužel řada autorů textů nezmiňuje (pro ně samozřejmé) souvislosti. Pokud ti rostlinstvo zvládne odbourat veškeré dusíkaté látky, které jsou v nádrži vyprodukovány a nezaneseš tam nic dalšího (například proto, že nekrmíš, ale máš druhy, které se dokáží živit řasami nebo tím, co se živí řasami), pak to pochopitelně není nutné. Pokud krmíš, je už tvoje nádrž takovou malou chemickou továrnou a usazují se tam i jiné než dusíkaté látky a pak je lepší vodu měnit. Kup si testy NO3, ty napoví asi nejvíc, testy PO4 taky nejsou od věci.
gabinka632 napsal: Jsem také zmatená z informací o výměně vody u low-tech nádrží... Přečetla jsem si pár článků, a některé uvádí, že se v akváriích bez přídavku CO2 nemá měnit voda, jen dolívat, že není dobré ji měnit kvůli kolísání CO2, někde doporučují měnit 1/5 vody měsíčně, jinde zase 1 týdně, jak často tedy vodu měnit? Vím, že tohle akvárium je malé, ale představa, že bych měla každý týden provádět výměnu vody u svých 150l čistého mi přijde šílená... Předpokládám, že několik týdnů po založení bude i ryb a krevet platit výměna 1/2 min. 1× týdně?
Ahoj. Já v low-tech akváriu (z techniky jen osvětlení) měním vodu pravidelně zhruba 1/4 týdně a vše je v pohodě. Žádné kolísání hodnot vody se nekoná. Krom NO
3, které tou výměnou dodám. Ale záleží na mnoha faktorech (zdrojová voda, počet ryb, způsob krmení, citlivost osádky na změny atd.)

Prostě si sama musíš vysledovat, co tvému akva vyhovuje.
Jinak výměna vody ve velkých nádržích nemusí být nic náročného. Stačí ti k tomu hadice a rychlospojka.

Diky, dnes jsem pridala ti Lobelii a Echinodory, tak snad se jim bude darit.

Chtela bych, aby akvarium fungovalo bez filtru a topeni, ale kdyz jsem dnes merila teplotu vody, tak ma 20°C, coz mi prijde pro krevetky a rybky hodne malo? Zatim jsem spustila filtr, aby se procistila voda, tak uvidim v jestli se s tim v mistnosti bude dat spat...

Díky, vypadá i menší, podívám se po něm v akvaristice.

Pod štěrk jsem dala zahradnický substrát, ale byly v něm i ty bílé kuličky, předpokládám, že jde o nějaké hnojivo, asi dusíkaté. snažila jsem je vybrat, ale něco tam zůstalo, ublíží to nějak nádrži?
Já můžu za sebe doporučit Echinodorus Jan Harbich. Prakticky od zasazení mi krásně roste, a to mám echt low tech - ničím nehnojím, jen jsem do začátku hodil pod kamínky hrstku zahradnického substrátu. Kdyžtak mrkni do mé prezentace pro inspiraci.
Dekuji za radu. Rostliny jsem jiz bohuzel zasadila, budu je tedy muset casem vymenit za jine nizke rostliny. Muzes mi prosim poradit, ktere by byly vhodne a zustaly nizke? Sla by treba sagitaria, lobelia nebo echinodorus?
Ahoj, plánuju založit rostlinné nanoakva jen s osvětlením, pořídila jsem si 30 l set od Invitalu, dno bude křemičitý písek frakce 1-3mm. Bude stačit jako základ pro rostliny jen ten písek, nebo mám pod něj dát ještě např. substrát pro lekníny či jakýkoliv substrát pro pokojové rostliny? Do akva jsem vybrala rostliny: Micranthemum Monte Carlo, Hygrophila difformis, Hydrocotyle tripartita sp. Japan, Micranthemum micranthemoides, Hygrophila corymbosa dwarf mini, Echinodorus tenellus a Cladophora aegagropila. Případně pak dodám jiné z druhého akva.
Postupem chci do akva pořídit krevetky a malé razborky.
Akvárium bych naplnila z 1/2 vodou z druhého akva a dolila vodou z kohoutku, ale nevím, jestli je to vhodné, když bojuju v druhém akva s řasou, které se nemůžu zbavit?
Jsem také zmatená z informací o výměně vody u low-tech nádrží... Přečetla jsem si pár článků, a některé uvádí, že se v akváriích bez přídavku CO2 nemá měnit voda, jen dolívat, že není dobré ji měnit kvůli kolísání CO2, někde doporučují měnit 1/5 vody měsíčně, jinde zase 1 týdně, jak často tedy vodu měnit? Vím, že tohle akvárium je malé, ale představa, že bych měla každý týden provádět výměnu vody u svých 150l čistého mi přijde šílená... Předpokládám, že několik týdnů po založení bude i ryb a krevet platit výměna 1/2 min. 1× týdně?
Ještě bych se chtěla zeptat, jestli po založení dávkovat ihned hnojivo, nebo počkat či nedávat vůbec?
Snad neplácám moc zmateně, ale chci to dělat co nejlépe, ať se rostlinám a osádce daří.

Starší reakce
Určitě čím míň druhu rostlin, tím lépe a tím rychleji to bude připravené pro potěr!
Vďaka. Dúfal som, že sa ozveš práve ty. Dúfam, že takáto kombinácia rastlín by to mohla utiahnuť. Dozadu po celej dĺžke chcem sagitáriu (zatiaľ mám ledva na 20 cm z 50). V strede chcem kamene s machmi (musím zohnať). Salvinie mám aj na celú hladinu a ceratophylla mám tak dve hrste. Iné by som musel zháňať ale aj tak sa mi do takéhoto akvária páči menej druhov rastlín. A v predu chcem nechať iba piesok.

Nedávno jsem si vytvořil odchovničku pro dvě mláďata xenotok. Nitella flexilis.
Ano, to tvé muže fungovat. Jen microsorum bych tam dal, až to bude zaběhnuté nebo vubec. Čím víc rostlin na úvod, tím lépe.
Chcel by som si urobiť malé akvárium (50×25×25) akvárium, ktoré by som používal ako odchovničku pre cichlidky kakadu, prípadne ako karanténu. Chcel by som ho držať ako low-tech, teda bez zásobných substrátov, bez CO2, bez filtra... Uvažujem len o prepratom štrku, okruhliakoch (prevažne kremeň), ako úkryt kokosový orech a nejaký umelý dutý kameň. Ako rastliny hľadám niečo nenáročné a limitom je aj výška akvária 25 cm (reálne rastliny do 20 cm). Neviem čo tam môžem dať ale zatiaľ dám primárne Sagitariu subulatu (ideálne var. pussila), Taxiphyllum barbieri, Hydrocotyle tripartita a na hladinu Ceratophylum demersum a Salviniu. Možno i Microsorum pteropus Windelov (ak zoženiem). Myslíte, že bude takto akvárium fungovať? Prípadne čo by ste mi poradili inak.
Starší reakce
Kúpený zahradnicky kompost. Ale dá sa zohnať aj lepší, môj má vysoké ph. Všetko je v perfektnom poriadku. Nie je dôvod sa obávať, len treba dať veľa rastlín na začiatku a počkať kým sa to dobre zabehne

Co to je za kompost? A ryby atd ok?
Ja používam piesok (nazbieraných pri Dunaji a kompost 55l za 5€. Funguje dokonale

Dej 2 měsíce karanténu, než nasadíš ryby a bude dobře.
Můžeš pak použít i trochu štěrku z potoka. Závidím ti!
Potok mám před barákem.

Dobrý tip.

Zemina pro pokojové rostliny pod štěrk. Bahno z potoka. Nebo alespoň detrit z jiného akvária.
0 17.01.2019 22:31 jelenaz – zdroj živin pro rostliny při založení no tech
Ahojte, máte nějaké tipy, co použít jako zdroj živin pro rostliny pro no tech? Nemyslím tím žádné kupované obohacené substráty, či zeminy ani umělá hnojiva. Zatím jsem vždy zakládala s čistým dnem, jenže trvá nějakou dobu, než se přirozeně zabordelí detritem. Zajímá mne, zda to jde nějak urychlit, abych pomohla rostlinkám se rychleji uchytit. Předem díky.
Starší reakce
Ten Eriocaulon sa mi síce veľmi nepáči, ale vyzerá ako ozajstná výzva. Zdá sa, že rastie problematicky aj s céočkom

Já bych byl zvědavý, jak by se Ti dařily
Ludwigia senegalensis a Eriocaulon setaceum. Asi bych přišel i na další, ale tyhle dvě mně v poslední době chcíply...

Starší reakce
Bylo to s filtříkama.
Já jsem to dál nekomentoval, ale z toho mého experimentu vyplývá pouze tolik, že v novém akváriu to trvá asi pět dní, než heterotrofní bakterie rozjedou dekompozici.
Bylo by asi nesnadné nechat zavedené akvárium totálně vyhládnout (=odstranit veškeré organické látky), a přitom udržet zavedenou kolonii různých heterotrofních bakterií. Pak teprve bychom mohli změřit, jak dlouho to trvá, než se např. z krmiva začne uvolňovat mikrobiální dekompozicí amonium.
Myslím ale, že je to rychlé. Pokud se například překrmí, různé heterotrofní bakterie dokáží v teplé vodě svoji populaci zdvojnásobit za pár hodin. Do druhého dne už mnohonásobně. To není jako nitrifikační bakterie, které se specializují na energeticky mnohem méně výnosný byznys, a tak jim totéž trvá dny až týdny.
Možná někdy takový test zkusím. Nechám akvárka zaběhnout na nějaké úrovni dodávek organického "žrádla", a pak dám jednou násobně zvýšenou dávku. Pak můžu měřit odezvu - amonium, dusitany, dusičnany, snad i kyslík a CO2... a taky celkový fosfor a fosforečnanový fosfor (jejich poměr napoví o míře mineralizace).
Teoreticky by to mělo jít. Prakticky je to horší. Kromě jiných potíží, mám na mysli především adsorpci. Amonium sorbuje dobře na různých věcech (takže ve vodě ho naměříš míň až nulu), a fosfor... to je kapitola sama o sobě.
To bolo bez filtra? Myslíš, že v zabehnutom akva je to nemerateľné ani s odstupom niekoľkých od kŕmenia? Môže nastať situácia, že filter je vhodný na osídlenie baktériami, ktoré premieňajú NH4+ na NO2, ale nebude vhodný pre baktérie na premenu NO2 na NO3 (čo je väčší problém)?
V takom prípade by boli hodnoty NO2 na chvíľu merateľné. Paradoxne v takom prípade by bolo akva bez filtra bezpečnejšie. Je to reálna situácia?
Díky všem za postřehy a rady. Asi to vyzkouším a budu sledovat, co se bude dít. Krmení omezím (i tak krmím celkem střídmě a tak dva dny v týdnu mají rybky hladovku..) a budu častěji měnit vodu, pro každý případ.
Já jsem to měřil v nově založeném akváriu. Tzn. bakterie nebyly řádně namnožené atd. Všechno sterilní (relativně), žádný anorganický dusík. Jen organická hmota (semínka lnu, máku a mléko).
Amonium se při teplotě cca 24°C a pH 6.6 až 7.0 objevilo
pátý den (je-li den zahájení a napuštění vody počítán jako nultý). Vyskočilo to z nuly na cca 1.3 mg/L NH4+ (dal jsem tam toho organického smetí dost!) docela náhle, ze dne na den, a dále to vzrůstalo v dalších dnech s pozvolna klesající dynamikou až přes 3 mg/L.
Pak mi došly fotometrické reagence.
Pokus probíhal paralelně ve čtyřech stejných akváriích se stejnými podmínkami.
Podíval jsem se, co máš. Zkus. Sleduj. Pokud nebude problém do 24h, mělo by být dobře.
Vyždímej filtr do akvária.
Este taka jedna otazka, nad ktorou som sa uz viac krat zamyslal. Neviem ci ste robili vlastne merania, alebo niekde citali nieco podobne...
Po pridani krmiva sme dodali ziviny v organickej podobe a musi prejst znamym cyklom aby sa dostala az na NO3. Prejavia sa taketo zmeny na kratkodobom zvyseni NH4, NO2? Možno na hranici merania nasimi testami, ale predsa. Ak by som davkoval krmivo 1x denne, zaznamenam vykyv v priebehu nasledujucich 24 hodin?
A otazka na lowtech akvaristiku je, ci ta pomyselna spicka bude ina pri akva bez filtra.
Dufam ze aspon par ludi chape co sa pytam

A aby to prechodne obdobie bez strat, znizil by som davkovanie krmiva minimalne na polovicu. Kludne taka dvojtyzdnova dieta pre ryby.
Možná bych o jednom problému věděl. Díval jsem se na prezentaci a tam píšeš, že hnojíš. Čerpadlo, ikdyž stažené na minimum, ti pomáhá v jeho distribuci po celém akva.
Akvárium bez filtru určitě fungovat může.
Jde o ten přechod. Je to významná změna v životě akvária. Ve filtru žijí nějací mikrobi a něco tam dělají. Netvrdil bych, že zrovna nitrifikaci, ale určitě něco, co to akvárium potřebuje. Takže když tohle odstraníš, něco bude nějakou dobu chybět, než se to uchytí někde jinde, přímo v akvárku (nejspíš ve dně).
Taky si myslím že to nebude vadit když rostliny fungují
Nejsem odbornik, ale myslím že když ho vyndas a průběžně budeš sledovat tak uvidíš co se stane. Případně ho zase zapneš. Ale myslím že by to mohlo taky fungovat.
Ahoj,
jdu pro radu. Uvažuju o odebrání filtru z První podvodní... Spustilo by to nějakou katastrofu? Jde o to, že filtr je teď už dlouhodobě přiškrcen na minimum, v podstatě nedělá žádný proud. Má i takto v akváriu smysl? Totiž po jeho pročištění se před časem objevila černá vousatá řasa, na vallisneriích, jen u hladiny, přesně jak tam šel proud. Tak jsem jej přiškrtila a ona ustupuje, už je jen na několika málo starých listech. Teď by bylo potřeba filtr znovu propláchnout a já přemýšlím, li jej tam vracet, když ho zase znovu úplně přiškrtím... Je to hloupost ho dát úplně pryč? Spustilo by to nějakou katastrofu? Rostliny rostou, myslím, že je jich tam celkem dost (džungle se mi líbí

), akorát nevím, li rybek nemám nad počet, ale snad ne. Děkuju za rady a kdyžtak zkušenosti, jestli někdo filtr taky odebíral pryč.
Přidat reakci
1 ...... 6 7
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 9967x