Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Low-tech akvaristika

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Low-tech akvaristika
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2015 23:22 Muž PaulZy [51] - RostlinyRe: larix
rybicky.net/nadrze/23812 Toto akvárko CO2 jiné než od fauny a flóry (příp. z okolí) nikdy nevidělo a neplánuji to měnit. Několik let jelo jen na dvou 9W kompaktních zářivkách (sotva 0,1W/l). Chvíli trvalo, než se podařilo ustálit rovnováhu (bohužel jsem byl ještě na střední, argument "chce to víc světla" u rodičů neprošel). Mech se nikdy neuchytil (nakonec jej sežraly SAE), ale kryptokoryny červené vytvořily parádní džungli. Později přibyl externí filtr, topítko (protože SAE prý chce aspoň 25°C). Následně i další osvětlení (dnes cca 45 W). Kryptokoryny ale mezitím vymřely, piskořky se přemnožily... zůstaly nenáročné rostliny a ryby. Náročný život jako čichavec perleťový nebo ampulárie se tam párkrát vyskytl, ale moc dlouho nevydržel, přestože nádrž udržuji v čistotě a podle doporučení jsem každé dva týdny měnil 50 l vody.

Takže tam mám smečku spokojených rájovců, hejno zlatých parmiček, 3 vzrostlé SAE, v rohu zákrutichu obrovskou, nějaké kapradí, mokřanky trojkvěté... jedno za 2-3 týdny vyčistím filtr, jednou za 2 měsíce vyměním část vody, očistím skla a světe div se, ono to funguje. Sice to není jak vypiplaná menší akvárka (Zátiší (II), Fallen Ancient), kde měním vodu obtýden (pokud nezapomenu) a liju do nich železité hnojivo a CO_2 Vital, ale funguje to. Leccos by šlo zlepšit, ale taky se nestane, že se během dovolené zasekne filtr a půlka ryb kaputt, všude řasa... Maximálně budu přemýšlet, jak vyvětrat pokoj a proč to rybám nevadí. :-D

Dnešní akvaristika je samý marketing, cpaní CO_2 tam, kde není třeba (u HC nebo plevuňky se ale zdroj uhlíku oplatil), zbytečně předdimenzované světlo, kde krátký výpadek CO_2 způsobí řasovou kalamitu a hodí měsíce práce do kýble. Dříve se říkalo, že skutečně krásná nádrž chce několik let s minimální výměnou vody (při pravidelném odkalování) a i s menším sortimentem rostlin a bublifukem šlo vykouzlit nádherné živé obrazy. Svítilo se žárovkama (co zároveň trochu topily), topítko bylo pro rozmnožování nebo chov náročnějších ryb. Později byla v módě velká kostka bioakvacitu a čerpadlo s relativně nízkým průtokem (propagoval to Rataj) a bez vzduchování. Samozřejmě takový filtr není špatný, ale někdy je to kanón na vrabce. Pak přišlo CO_2...

High-tech není špatná cesta, pokud to člověk umí. Ale ještě větší respekt patří těm, co zvládají pěstovat rostliny bez nějakého CO2, testů, častých výměn vody nebo twinstarů PŘI první řase. ano

EDIT:
Jinak s tou vodou v Brně je to dost problém (u mě se to týká obou menších akvárek). Dřív mi v Zátiší (mělo 25 l) kapaly krevetky, vždy po výměně 6 litrů vody po týdnu. Takže si říkám, že i zde (přidávání uhlíku) je na místě měnit méně, víc čistit filtr a nepřehánět se hnojením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   11.12.2015 23:09 Muž Horác [3942] Re: JoKa
Ona asi žádná přesná definice neexistuje :o) ... ale takových nepřesně definovaných pojmů je v akvaristice povícero ... takže nic nového pod sluncem :o) ... P.S. Larix to vlastně zmiňuje hned v tom úvodním příspěvku, že se to vnímá různě: low-tech v čisté podobě (světlo + filtr /nikoliv nutně/ + topítko) a low-tech v širším smyslu slova (nádrže bez CO2) ...
Edit: Takový věci jako předřadníky už bych do toho netahal ... Když nepočítám machry, který si světlo uměj spíchnout sami (a maj tudíž na výběr), tak jsou dnes předřadníky běžnou a nedílnou součástí zářivkových svítidel ... Kdyby mi někdo řekl, že jeho akvárium je víc low-tech, než to moje, protože jám mám předřadník a on jen obyčejnej startér a tlumivku ... asi bych si pomyslel něco o jeho low-IQ :o))) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2015 21:59 JoKa Re: LukPV
Možná se pletu, neznám přesnou definici slova, ale low tech akvárium nebude čistě a jen bez CO2. Nevím jestli to píšu srozumitelně tak se zeptám: každé akvárium, které nepoužívá co2, tak je automaticky low tech? I to co má x druhů světel, předřadníky, časovače, dávkovače krmiva a hnojiva a jen nemá co2 tak je hned low tech?? Smysl low tech akva bude jinde a ne jen výlučně co2 ano/ne, případně hnojivo ano/ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.12.2015 14:38 LukPV Re: Kaira
Ahoj, tak vyfiltrovat to trochu jde přes:
klik na: nádrže
potom klik na: pokročilé vyhledávání
do kolonky CO2 napsat : ne a pak klik na Prohledat nádrže
Případně to jde zkombinovat i s ne-hnojením:
zatat CO2: ne, hnojení: ne, nebo: ryby a pak Prohledat nádrže
Není to úplně stoprocentní, ale dost se najít dá.
Píšu to i pro ostatní, nejen pro Kairu.
Jinak já mám též low tech akvárka.
Luk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2015 09:20 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: larix
Super, budu mít co prohlížet, o některých jsem ani nevěděla. :-D Fakt by bylo dobré, kdyby šly low-tech nádrže nějak vyhledat přes filtry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2015 09:16 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: sonetka
Naše voda je přesný opak, dusičnany 2,34 mg/l, celková tvrdost 4,7°dH, alkalita 2,7°dKH a kromě trochy síranů jinak od všeho nula nula nic. Chvíli trvalo, než jsem přišla na to, jakým kytkám bude tohle málo stačit k životu, ale i když jsem nehnojila, tak to šlo, asi hlavně díky zarybněnosti. Je teda fakt, že řasy mě příliš netrápí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 22:26 Žena sonetka [136] - ŽivorodkyRe: larix
Přesně tak, když má někdo doma vodu, že mu z toho vyroste i banán, tak je to potom jednoduché. V Brně je hnusná voda, plná dusičnanů 37mg/l, tvrdá jak beton, plná chlorů a víc tam člověk nenajde, tak se musí přírodě nějak pomoci a trošku vodu upravit, jinak v tom rostou jen řasy ... A když už se přihnojí,tak zas člověk chce využít potenciál naplno, přidá CO2 a je to v kýblu :(. coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   10.12.2015 17:42 Muž larix [1420] Re: všichni
Ono..s tým hnojením a nehnojením je to také nejednoznačné. Ja hnojím - týždenne tak dodám do akvária 2,6 ppm NO3 (u mňa vodovod v ppm: NO3 = 0, PO4 = 0, K = 0, Fe = 0,05) ale napríklad človek z Prahy nehnojí lenže výmenou tretiny vody z vodovodu dodá do akvária cca 10 ppm NO3 a človek z centra Brna cca 12 ppm NO3. Obyvatelia Prahy majú vo vodovodnej vode navyše aj fosfor, draslík, železo a dokonca bór. Takže niekto, kto nehnojí dodáva do akvária 4 krát viac živín ako niekto, kto hnojí :-)

Povyberal som niektoré z mojich obľúbených nádrží bez pridávania CO2:
rybicky.net/nadrze/19282
rybicky.net/nadrze/14847
rybicky.net/nadrze/9334
rybicky.net/nadrze/7180
rybicky.net/nadrze/12645
rybicky.net/nadrze/21053
rybicky.net/nadrze/13362
rybicky.net/nadrze/12985
rybicky.net/nadrze/6915
rybicky.net/nadrze/15921
rybicky.net/nadrze/18144
rybicky.net/nadrze/17935
rybicky.net/nadrze/10953
rybicky.net/nadrze/13966
rybicky.net/nadrze/9213
rybicky.net/nadrze/18658
rybicky.net/nadrze/12742
rybicky.net/nadrze/12747
rybicky.net/nadrze/12292
rybicky.net/nadrze/21836
rybicky.net/nadrze/23122
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2015 17:09 Žena Dwarfy [156] Re: larix
Přidávám se k provozovatelům low-tech akvária - s filtrem.

Mně k tomu přivedla za prvé moje lenost učit se něco o hnojení a o CO-čku a pak problém s ruduchou. To mě donutilo nakoupit spoustu rostlin, takže teď mám osázené skoro celé dno. Samozřejmě taky trvalo, než jsem zjistila, které rostlinky půjdou a které ne, ale výsledek stojí za to. Hnojím akorát výměnami vody, což ocení i rybky.
Akvárko je zelenější, rybky spokojenější a zdravější.
Teď, když se mi náhodou začne objevovat řasa, vím, že je nejvyšší čas rostlinky protrhat a řasa zase zmizí. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 16:10 Muž MartinH [142] - L144 závojRe: larix
Fotka k příspěvku Více jak měsíc nehnojeno, neměněna voda, jen světlo a závěsný filtr s molitanovým předfiltrem. Obyvatelé šneci a jedna kreveta na dožití (Japonika).

V jiném akvárku (100x40x40, 2x T8 30W bez reflektorů, bez CO2, hodně hnojili živorodky + trocu umělého hnojiva) jsem nějakou dobu pěstoval i Blyxu, ale pak poporostl Anubisa a zastínil jí...
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2015 14:40 Muž Tojsouvěci [3677] - Kytky s čudlamaRe: Kaira
Irenko,bravo a o tom to je.Dobrý pozorovatel se tak nejlépe dostane k podstatě věci a to jsou základní zkušenosti o potřebách rostlin a živočichů v akvarijním prostředí. palec potlesk ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 14:06 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: larix
Jo jo taky mě to dotlačilo až do používání CO2 ... silné světlo ... hromada živin ... fungovalo to, ale nějak mě to nebavilo. Takže CO2 šlo z domu ... stáhnul jsem světla a snažím se provozovat spíše lowtech akva (spíše v širším slova smyslu, týdenní výměny vody, trochu hnojení, svítím, filtruji, krmím :-) ). Je pravda že řada prosperujících rostlin mě opustila a nahradil jsem je takovými o kterých se říká, že jsou nenáročné. Ale akva se mě libí s nimi snad i víc než a těmi náročnými.

Je otázka jestli mě ty rostliny opustily protože opravdu bylo málo CO2 a světla a nebo to bylo šokem, protože jsem CO2 utnul z minuty na minutu a stejně tak ubral světlo. Možná kdybych to naplánoval a ubíral CO2 i světlo několik týdnů, že by to třeba nějaká ta náročnější i přežila ... kdo ví ....

Každopádně když jsem tady hledal inspiraci v nádržích něco bez CO2 byla to pořádná fuška. Kéž by to šlo filtrovat automaticky z množství těch nádrží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 13:44 Muž MartinH [142] - L144 závojRe: larix
rybicky.net/nadrze/21660
Tak tohle je moje Low-tech. Jen světo a filtr (ale hodně výkonej - hodně ryb). Topítko tam je, ale nefunguje. Jen měním vodu, hnojí ryby až až. Oproti fotkám tam mám ještě růždatec a egerii jako plovoučku (roste jako z vody a udám jí na protiúčet v akvaristice). Na focení ji vyndavám, není to hezké. Jinak všechna moje akvária jedou bez CO2 a jsou tak na pomezí Low a Hi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.12.2015 10:26 Muž Jifi [675] Re: Kaira
Já jsem zatím taky žádné testy nepoužíval.
Sleduju, jak se daří kytkám. To je pro mě směrodatný test.
Jinak je pravda, že se nedá radit každému stejně "nalej tam tolik takového hnojiva", "odkaluj každý týden", atd.
Záleží na tom, jak moc je zarostlé akvárko, jaký je poměr rychle- a pomalurostoucích rostlin, jaká je intenzita osvětlení, kolik detritu vyprodukují živočichové, ...
Jak píšou i další - každé akvárko je unikátní a akvarista potřebuje časem vypozorovat, jak má všechno vybalancovat v konkrétním akvárku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   10.12.2015 10:05 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: larix
Díky za sympatické téma. palec Provozuju 3 low-tech akvária, z toho jedno je opravdu hodně low (jen světlo). Ne že bych o CO2 nikdy nezauvažovala, protože všechny rostliny, které bych chtěla, mít nemůžu, ale celkově jsem s lowdavou akvaristikou spokojená. Nemám moc času a prostříhávat rostliny každý týden by se mi nechtělo. Strašně ráda pozoruju dění v akváriích a zasahuju do něj minimálně. Nemám jediný test a nepotřebuju je, hnojím jen trošku a jen ve velkém akváriu. V podstatě jsem akvarista bez zásluh, protože ono to funguje samo. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 09:20 sachlj Re: larix
jestli se to dá brát tak jsem měl původní třecí akvárium pro terčovce asi 5 let využitelné tak, že tam stál hranol bioakvacitu s bublifukem a bylo tam nepočítaně šneků. Vodu jsem neměnil, jen dolíval a za těch cca 5 let tam bylo tak 2-3cm hoven na dně. Ani to nesmrdělo. Vodu jsem občas odebral na zalívání kytek na balkoně. Teď jsem to akvárko vyčistil, použil externí homemade filtr a jsou v tom gupky (jako krmivo) a dva astronauti. Veškerá technika je ve filtru takže tam bude jen voda a trubka na nasávání do filtru a rampa na druhé straně. Ještě tam seženu nějakou bytelnejší kytku co by se dala do misky z keramiky ať se využije ta hnojivá voda co filtr vyrobí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 08:32 Muž kofejn [963] Re: larix
Já má akvárka dvě, obě bez přidávání CO2, ale jen o jednom můžu s klidným svědomím prohlasit, že low-tech. Je to jedanácti litrová elementka s krevetkama, mechem, ludwigií a zbytkem ružkatce. Tam nehnojím, skoro nekrmím, vodu jen dolévám a je tam bublifuk zarostlý mechem.
V hlavním, je to sice pořád bez CO2 a filtruju jen atmanem s molitanem, ale okolo tohodle akvárka už skáču. Přihnojuju, vodu měním každý týden, ale akvárko je zase hezčí. Ač mám low-tech v popisu, tak nějak cítím, že to tak docela pravda nebude hmm .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 08:02 Muž koyack [87] Re: larix
To je těžké, já když před cca.40 roky začínal, tak jsem si nabral písek z pískoviště v parku, mamka mi koupila elementku, přinesla z práce nějaké zelené rostliny /sagitárky,kryptošky/ a nějaké červené rybičky/platy/ po nějaké době jsem si přivezl z akvaristiky v Pardubicích ohřívač bez termostatu švára udělal světlo na čtyřícítku vodu jsem jenom doléval a jak to kurňa frčelo. Teď jsou holt jiné možnosti. Zboží, že se v tom člověk neorientuje. Tak se jeden nemůže divit, když začínající ale i ti déle sloužící akvaristi podlehnou. Já do 20l svitím 4w led-žárovkou filtr bublifuk. Do 80l svítím 9w led-zářivkou filtruji Atmanem s biokostkou a teď si chci pořídit venkovní filtr. No jo začínán bejt zhejčkanej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2015 06:18 jamajcan Re: Jifi
Low.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2015 21:55 Muž Jifi [675] Re: larix
No, zatím se můžu řadit mezi low-tech akvaristy. Rok mně akvárko funguje bez dodávání CO2 a hnojím hnojivem bez dusíku a bez fosforu.
Ale ono taky záleží na intenzitě osvětlení. Pokud někdo napálí do akvárka silné osvětlení, tak z toho asi neudělá low-tech akvárko.
Já bych zájem o high-tech akvárka viděl i v dostupnosti krásných (často kobercových) rostlin, o kterých se píše, že jsou náročnější na osvětlení.
Ale sám nevím, do jaké míry mám údajům prodejců věřit. Před necelými 3 měsíci jsem koupil tuto kráskou rostlinku: profiplants.cz/…
Podle prodejce to vypadá, že je spíše náročná na světlo. Ze začátku se mně špatně chytala, taky ji skoro každý den vyhrabávaly japonské krevety. Ale jak se chytla, tak začala krásně růst.
Mám v akvárku s rozměry 80*40*35 cm s osvětlením zářivky 2x18 W moc světla?
Kam by moje akvárko podle intenzity osvětlení patřilo? Je to někde na hranici mezi low-tech a high tech?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.12.2015 21:23 dokola Re: larix
Asi před dvaceti lety jsem měl takové obyčejné akvárko a nepotřebovalo žádnou údržbu (dokud mi žena rybičky omylem nevyhubila hmm ) a pak jsem se zařekl že už nikdy. Teď se k tomu vracím a byl jsem zděšen, jak se vše tuní, piplá, zkoumá.
Takže můj pokus (byť je to blbě, protože je malé, ale mám ho na stole vedle sebe a to je pro mne důležité) směřuje tímhle směrem.
...jo v galerce by bylo šikovné vidět akvárka "přírodní" a "hi-ech" aby člověk měl představu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 26   09.12.2015 20:36 Muž larix [1420] – Low-tech akvaristika
Zdravím vás.
Založil som túto tému ako platformu na diskusiu o low-tech akvaristike. Väčšina z vás vie, čo tento cudzojazyčný výraz znamená. Ide o spôsob prevádzky akvárií, pri ktorom je využité minimum techniky - v čistej podobe iba svetlo a filter (ani ten nie je nutný), a ak treba aj ohrievač, v širšom zmysle ide o nádrže bez umelého dosycovania vody oxidom uhličitým. Hnojenie rastlín zabezpečujú prirodzené procesy mineralizácie organickej hmoty (exkrementy živočíchov, odumreté zvyšky rastlín, zbytky krmiva), prípadne zdrojová voda. Jemné prihnojovanie N,P,K,Ca,Mg,Fe a mikroživinami je možné. Používa sa väčšinou slabšie osvetlenie. Výmeny vody sa v porovnaní s high-tech akvaristikou uskutočňujú v menšej miere.
K založeniu témy ma motivovala skutočnosť, že low-tech akvaristika sa v našich končinách dostáva do úzadia a väčšina začínajúcich akvaristov je na základe záplavy článkov na internete presvedčená, že "bez céočka" to nejde. Pritom takmer každý z nás začínal s low-tech akvárkom. Z nejakého pre mňa záhadného dôvodu sa ale neskôr množstvo akvartistov vydá cestou pridávania CO2. Pritom všetky! rastliny, ktoré sú schopné rásť dlhodobo pod vodou to dokážu bez umelého dosycovania vody CO2 a pri relatívne nízkej koncentrácii živín (napríklad drvivej väčšine rastlín stačí koncentrácia NO3 do 10 ppm). Umenie low-tech akvaristiky spočíva v hľadaní jemnej rovnováhy hlavne medzi svetlom, živinami, výmenami vody, teplotou, množstvom živočíšnej a rastlinnej biomasy. Kto túto rovnováhu nájde, stane sa vlastníkom akvária, v ktorom sa bude dariť rastlinám aj živočíchom, ktoré nebudú trpieť vysokou koncentráciou hnojív (NO3, Cu,...), pridávaním toxických chemikálií (glutaraldehyd a jeho deriváty) a nebudú "pridusené" vysokým obsahom CO2 vo vode. Takéto akvárium je navyše výrazne menej náročné na údržbu a oveľa stabilnejšie (mesiac bez akéhokoľvek zásahu, akvárko v poriadku prežije). Pre toho, kto akváriu s minimom techniky príde na chuť aj oveľa hodnotnejšie, keďže dopracovať ku kvalitnému výsledku trvá dlhšie a je to podľa mňa aj väčšia alchýmia.
Že to ide bez množstva techniky a pridávania CO2 dokazujú aj niektoré nádrže na týchto stránkach (bohužiaľ filter na ne neexistuje, je potrebné prácne prechádzať jednotlivé prezentácie).
Takže dúfam, že low-tech akvaristi nevymrú a že sa aj v tomto vlákne podelia o svoje skúsenosti, prípadne sa tu obrátia so svojimi otázkami.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.10.2014 22:12 Žena Lucnilama [18] – přírodní akvárium
Kdo se zajímá o přírodní akvária a vládne malinko angličtinou, tomu doporučuji tento odkaz:
www.tuncalik.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2011 19:39 Pája6 Re: Johan
Johan: Myslím, že na to perfektně odpoví tenhle článek: www.rostlinna-akvaria.cz/… ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2011 16:43 Muž Johan [4945] - Rostliny
Kde se vzalo pojmenování "přírodní akvárium"? :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2011 12:20 Muž uchoLV [7]
Zdravím. Chcel by som trochu spestriť rybám stravu (a možno aj trochu ušetriť) a založiť "chovné" krevetárium. Kôli minimalizácii vstupov by som ho chcel zariadiť ako prírodné akvárium. Rozmer by mal byť 140*30*30. Chcel by som sa spýtať či by to šlo resp. na čo by som si mal dať pozor. Plánujem len krevetky a slimáky ,žiadne ryby -nech majú larvy pokoj.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2010 18:08 Muž Kacoo [10] - CichlidyRe: Urgy
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj jak panove rikali potrebujes kaskadu viz obrazek (nejsem malir :-D) ale i tak tam budes mit vracak a dalsi vec je ta vypocet velikosti mensi nadrze asi bych ti doporucil vetsi a rovnou aby to byl filtr a na konci jen vyuzit cerpadlo ale je to super napad fandim ti at se zadari palec
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.04.2010 17:37 Usine Re: Urgy
Problém je v tom že na jedné straně máš vodu pod tlakem vháněnou do akvária a na druhé jen samospád. Řešení je na odkazu od NHKG.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2010 17:31 0 Re: Urgy
Fotka k příspěvku Měl jsem delší příspěvek napsaný a pak jej nedopatřením zavřením smazal , tak jen krátce: Svůj záměr bez obav realizuj . Říční - proudový biotop funguje velmi dobře - i dlouhodobě a po dokončení řetězem myšlenek provázených nápady zjistíš , že jsi to mohl udělat ještě líp . S africkými jezery se nelze ztotožňovat a víry s protiproudy jsou v tocích běžným jevem. Tento biotop se hodí pro gavůny , africké i americké tetry , různé krunýřovce , divoké mečovky i asijské říční druhy ryb. Výběr je značný .

'Kobercovitě' rostoucí rostliny se hodí ; např. pro tu Asii rod nižších cryptokoryn a sem tam umístěné vyšší typy cryptocoryne , se hodí ty s úzkými listy , dále též mechy a játrovky. Pěkně by se vyjímaly i kameny a větve porostlé druhem Fissidens - je více odlišných sort.

V letech 1979 - 88 jsem takových akvárií měl několik , v nichž jsem napodoboval výseky potoků , ale tehdy mě nenapadlo si daný stav ofocovat , ani nebyly k dispozici dnešní vymoženosti.

Má nynější nádrž Potok je svým výzorem hodně vzdálená tomu co jsem v minulosti měl.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.04.2010 16:03 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Urgy
Takovéto nádrže už jsem viděl na zahraničních webech pro mřenky, tady máte odkaz, pokud neumíte anglicky, jsou tam pěkné nákresy, pokud umíte, třeba na těch stránkách toho najdete více: www.loaches.com/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.04.2010 16:00 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Usine
Nikdy si v řece neviděl vracák? Tam se nejlépe chytaj ryby.. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2010 15:58 Muž Urgy [3] Re: Usine
keby bol vtok na jednej strane a sanie na druhej strane, tak sa voda v akváriu nemá prečo točiť dookola, to by museli skaly trčať až k hladine, aby robili prekážku prúdu a jedine potom by sa voda točila, ak by veľmi zavadzali a robili prekážku prúdu....No ale vyskúšané to v praxi nemám, tak si nie som istý...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2010 15:58 Usine Re: Johan
Tak si ale horský potok nepředstavuji. To je pračka. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2010 15:53 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Usine
A čemu vadí, že se proud točí dokola? U předního skla je proud na jednu stranu a u zadního na druhou... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2010 15:48 Usine Re: DonJuanKarlos
Při tak siném průtoku by to musela být pořádná roura a stejně by se asi dělal vír v nádrži. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2010 15:44 Muž DonJuanKarlos [30] Re: Usine
Co sání na jednu stranu a výtok na protější?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2010 15:41 Usine Re: Urgy
To co ty chceš se v normálním akváriu moc udělat asi nedá. Silný proud nebude problém, ale bude se ti v nádrži točit dokola. Musel by jsi udělat kaskádu a ze spodní nádrže to zase čerpat nahoru.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2010 15:33 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Urgy
Jediným čím se to liší je silný proud.

Tak to zkuste. Jen často měňte hodně vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2010 15:29 Muž Urgy [3] Re: Johan
No tanganika pokiaľ viem je jazero, tam nie je potrebný nejaký veľký prúd vody a pokiaľ viem, tak sa robia väčšinou skalnaté bez rastlín alebo s minimom rastlín, čiže to isté to nie je. Ja by som chcel akvárium s veľa skalami na sebe a medzi tým kusy piesku, machy a nejaké nízke rastliny (asi kobercové) a možno niečo dlhé čo by tam v tom prúde vialo(asi tie valisnerie:-)a hlavne veľký a rýchly prietok vody, proste niečo čo by ste videli v nejakom ázijskom potoku pod hladinou. Myslím že to sa tanganike veľmi nepodobá...A problém s kvalitou vody by mal byť prečo? Kvôli minimu rastlín? Neviem ak by pokrývali dajme tomu tretinu dna a na skalách by boli uchytené nejaké machy, tak by to bol problém? Už nad tým fakt dlhšie rozmýšľam, ale nezohnal som nikde žiadne informácie....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2010 14:06 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Urgy
Autor se rovnou vyjádří. :-D

Je problém udržovat kvalitu vodu. (prostě jako v nádržích stylu Tanganika) Minulý týden jsem tuto nádrž "zlikvidoval" (odstranil sem kameny), protože sem neměl čas měnit vodu a čas od času nádrž napadla např. sinice.
Čili pokud budete mít náladu jednou nebo dvakrát týdně měnit větší část vody, tak určitě fungovat může.
Pretože nikde som nič podobné nevidel Vždyť je to jako Tanganika.

Já se třeba inspiroval touto nádrží: rybicky.net/nadrze/332
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2010 13:54 Muž Urgy [3] – Nádrž horský potok
V budúcnosti by som si chcel založiť nádrž, ktorá by napodobňovala nejaký horský potok, nejakých 150litrov. Niečo čo by vyzeralo asi takto: rybicky.net/fotogalerie.php…
a druhá: rybicky.net/fotogalerie.php… (sorry autorovi za kopírovanie:-)s veľkým prietokom vody, dajme tomu 10násobok, alebo 20násobok objemu nádrže za hodinu, filter by filtroval vodu veľkou rýchlosťou, aby v akváriu bol prúd ako v potoku. Chcem sa spýtať, je možné aby takéto akvárium fungovalo? Pretože nikde som nič podobné nevidel, keď aj niečo vyzerá ako potok, tak tam nie je taký veľký prietok vody,aby sa riadne hýbala....A ak áno, tak aké rybky tam nasadiť? Neboli by tam len skaly, ale aj nejaké kobercové rastliny medzi skalami a možno nejaké valisnerie, alebo niečo podobné vejúce v prúde vody...Najradšej by som bol za nejakú áziu, ale neviem, nejaké razborky,daniá, kardinálky,alebo čo? Dúfam, že som otázky nepoložil veľmi blbo, budem rád za každú odpoveď.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2009 22:50 Štěpán Re: grizly
grizly napsal:
Když chceš opravdu "PŘÍRODNÍ" akvárko, neměl bys filtrovat , nesvítit, neseškrabovat řasy, nekrmit atd. Ta paní, kvůli které je tato diskuse dělá, jak by oběvila Ameriku. Pominuli nějaké lití zázračných sajrajtů do vody, všechna akvárka jsou "přírodní". Nebral bych ji moc vážně a raději používal zdravý selský rozum.

Mám takový dojem, že jsi tu knihu nečetl... Co je myšleno "přírodním akváriem" a rozdíl mezi přírodním a high-tech akváriem je tam docela dobře popsáno, na stránce 4 a 5:

V přírodním (vyváženém, low-tech) akváriu se plně využívá přírodních procesů - CO2 pro rostliny poskytují ryby a bakterie, ne technický systém, amoniak z vody odstraňují rostliny, ne filtry, živiny rostlinám nejsou dodávány přihnojováním, ale z půdy ve dně a krmiva pro ryby.

Znaky vyváženého akvária jsou:

menší počet ryb
množství zdravých rostoucích rostlin
množství mikroorganizmů
substrát dna obohacený hlínou
nepříliš intenzivní osvětlení
omezená filtrace
stabilní pH
nenáročná údržba (pravidelnbá údržba - pouze dolévání vody a protrhávání rostlin)
zdravé přirozeně se chovající ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2009 21:27 Muž fantuomas [35] - RostlinyRe: grizly
Takéto chytanie za slovíčka nikam nevedie, je jasné že svietiť v akva aj v tom "prírodnom" bude 99% ľudí, tiež je jasné že aj vodu musí do nádrže naliať ľudská ruka a tiež nádrž nevznikla stlačením panelov v paneláku sama od seba.....:)
- súhlasím, že určiť rozdiel medzí "prírodným" a "obyčajným" akváriom je niekedy matúce, ale rozdiel medzi prírodným a hight tech je už celkom zjavný..prezačiatok ;)
- tie veci ohľadom zviditeľňovania sa a zázračných vodičiek..neviem či ste tú knihu držali v ruke alebo čítali aspoň čiastočne na internete..ja ju mám doma a nemám dojem, že by sa jednalo o "knihu - promo leták" , úprimne som rád že sa mi dostala pod ruku..a nemám dôvod robiť reklamu, nemáme ani rodinné kníhkupectvo ani nič podobné ;p
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2009 21:09 Muž grizly [146] Re: protein007
protein007 napsal: A prave preto si idem zalozit komplet "prirodne" akvarko :) Ziadne pripravky, malo rybiek, vela rastlin a vody (540l), a minimalna filtracia. :)
Když chceš opravdu "PŘÍRODNÍ" akvárko, neměl bys filtrovat , nesvítit, neseškrabovat řasy, nekrmit atd.
Ta paní, kvůli které je tato diskuse dělá, jak by objevila Ameriku. Pominuli nějaké lití zázračných sajrajtů do vody, všechna akvárka jsou "přírodní". Nebral bych ji moc vážně a raději používal zdravý selský rozum. Mám dojem, že v jejím případě se jedná pouze o snahu zviditelnit se, udělat si reklamu a na jejím základě prodat co nejvíce svých produktů. Vůbec bych se nedivil, kdyby prodávala zázračnou vodičku k založení čistě přírodního akvária a speciální přírodní zářivky. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2009 01:01 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vod
Danila napsala: Ono je to taky hodně o komerci - masáž typu: přípravek na superčistou vodu, všelék na všechny nemoci, likvidátor řasiček a šnečků, tisíce testů,superodkalovače, supersvětla, superhnojiva, atd.
A když se člověk zorientuje a nenechá se zblbnout reklamou tak stejně zjistí, že toho vlastně moc nepotřebuje a když použije zdravej selskej rozum a moc se v tom nevrtá, tak to funguje ;-)
A mnohdy líp...

A prave preto si idem zalozit komplet "prirodne" akvarko :) Ziadne pripravky, malo rybiek, vela rastlin a vody (540l), a minimalna filtracia. Niekedy mam dojem, ze vsetky tie pripravky len spustaju retazovu reakciu, aby sa stale nieco pokazilo alebo narusilo, a tym padom aby bol stale dovod dokupit dalsiu zazracnu "vodicku". Ale zasa nemozme obvinovat z toho len predajcov - ked nepouceny zakaznik pride do obchodu a chce kupit "nieco", tak obchodnik mu preda "nieco". Len zvycajne az casom zistia, ze zakaznik tym myslel jedno, a obchodnik druhe :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.11.2009 22:46 Muž grizly [146] Re: Farrael
Vzhledem k tomu, že každá kaluž, rybník, potok nebo řeka má specifické podmínky, podobné jiným a zároven odlišné by mě zajímalo toto : Jak vypadá "přírodní" akvárium? Jak vypadá "nepřírodní" akvárium? Pokud nádrž dlouhodobě funguje, podařilo se jejímu majiteli napodobit kus přírody, A o tom to je..... ano Nějaké teorie co je přírodní a co není mi jsou v tomto přpadě ukradené. Jak se říká: Každá ves, jiný pes?!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2009 22:33 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Farrael
Znám spoustu rybníků, rybníčků, tůňí apod., kde jsou ryby a nic tam nepřitéká a neodtéká (opominu-li výpar, vsakování a déšť).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2009 22:32 Muž fantuomas [35] - Rostliny – speť k Walstad
..moja skúsenosť je taká, že:
- úplnou náhodou som narazil na krížku Diany Walstad na stránke amazon, boli tam komentáre ohľadom knihy ktoré upútali (v porovnaní napr. z knihami Amana Takasiho, pri ktorých šlo najmä o galériu jeho výtvorov..), poukazovali na to, že knižka "funguje"...to ma presvedčilo aby som si ju objednal (samo v angličtine)
- najbližšiu jar som znovu založil akvárium s použitím "hliny" - jedná sa o substrát pre izbové alebo záhradné rastliny, bez chemikálii a všemožných prímesí prirodzene, mal by byť "prírodný".. vysadil som viac druhov rastlín ako autorka radí, svetlo a bio filter zostal spolu s ohrievačom.
- teraz zhruba po 2 rokoch mám stále tento "set - up", rastlinky sa pomenili niektorým sa darilo velmi, niektorým menej, niektorým takmer vôbec - no v porovnaní s "čistým dnom" som teraz maximálne spokojný..pretože väčšina rastlín mi rastie narozdiel od predošlého stavu kde väčšina uhynula. RIASY - som mal vždy predtým, vzhladom k chabej situácii okolo rastlín sa im darilo - hnedá, čierna štetinková, sinice..ako kedy :-) ale vždy nejaká a dosť nepríjemná..DNES resp. po použití rád z knihy riasy mám - na skle občas musím vyčistiť..povedal by som v takých náhodných intervaloch, ostatné riasy ktoré predtým poťahovali rastliny dno, dekorácie som nemal NIKDY, resp. určite áno napríklad "žabý vlas" ale v miere kedy si to takmer nevšimnem.. rýb mám málo a to dosť málo - pravda:)
- filter už pár mesiacov nepoužívam, vodu mením momentálne raz za 2 týždne asi 1/5 ( predtým som nemenil tak "často", ale koly crystal red krevetkám mením viac - preventívne) kvalitu vody nemerám, ale zatiaľ nebol ani náznak že by napr. crs chceli opustiť nádrž..rybky (tie dve:) taktiež nemajú problém. Podla toho súdim, že kvalita vody nebude nijak hrozivá..
- V skratke, použil som pár "drobných" rád z tejto knihy najmä zo sekcie o zakladaní nádrže ktorá je na konci a som spokojný, plánujem nádrž prerobiť..spraviť aj nejaké zmeny v dne no "hlinu" určite použijem a nebudem naďalej hnojiť a pridávať co2 (a prerybňovať;)
- Páči sa mi akvárium "pokojné" kde je veľa zelene, nejaká tá zaujímavá rybka (nie stav kde je pohľad na akva ako pohľad do preplneného autobusu vela farieb a vypleštených očí:) a hlavne nemám záujem sa denne starať o množstvo parametrov,.. na to som lenivý (vraj nie len na to - poznámka rodiča:))

- toľko asi k mojej skúsenosti s touto knihou a tzv. natural akváriom p:

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2009 22:15 Muž Farrael [28] - Živorodky
No já bych tu chtěl oponovat lidem, kteří tvrdí, že jen dolévají vodu. Ono to sice tak jde. Ale s přírodním akvariem to nemá moc společného. To jste se nikdy nezamysleli nad tím, že v přírodě ta voda prostě jen nestojí? Neustále koluje a i na rybíku je tam stavidlo a z jedný strany přitéká voda ze strouhy a z druhé odtéká pryč... Takže Jak psal Horác. Ryby pak plavou ve výkalech vlastních a ta voda má stále horší a horší užitné vlastnosti. Tedy akvarium je umělý ekosystém, a ta výměna vody týdenní v ní simuluje tu cestu vody v přírodní nádrži zařízenou přítokem a odtokem. Či případně když je to řeka, tak tam ta voda plyne neustále...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2009 14:48 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: hop
S tématem "přírodní akvárium" to sice moc společného nemá, :) (a taky už to tu bylo), ale opakování - matka moudrosti. :-)
www.tropica.com/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [5] 6 7

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 9896x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19511?od=201