Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jelení paroh

 

NápovědaFórum » Řasy » Ruduchy 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Jelení paroh
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2021 13:07 Žena Luka123 [128] – Je to tam?
Fotka k příspěvku Ahoj, je to ruducha jelení paroh? Mám ho v Mazlíkáriu. CO2, světla hodně, ryb minimum, po4 i no3 musím dodávat. Objevilo se po jednom odlovu, kdy se zvířila ferox tableta ze dna a na všechno padl oranžový prach. Odkalovano, pravidelně čištěno, ale asi to stačilo na kalamitu. Neubývá, spíš se objevuje víc a víc... Nechci chlupaté akvárium, tak se radši ptám, ať vím s čím bojovat. Diky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2021 17:43 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: RX007
Projdi si tento článek:
rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Třeba Tě to navede ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2021 12:22 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: RX007
Ahoj,
no mně to připadá spíš jako nějaká houba. Ruducha vypadá jinak.
Také mě zaujala ta brutálně odvápněná ulita Okružáka...to tam máš takové všechny?
Pokud ano, tak ta voda bude mít asi ne úplně běžné parametry a tak tam porostou možná specifické rostliny, kterým se nemusí jinde dařit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2021 11:41 Muž RX007 [3] Re: vaclav
No ani bych neřekl. Ony ty šlahounky jsou takové slizké a macaté :) Je to mnohem tlustší než ruducha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2021 10:09 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: RX007
Něco podobného, pokud to není jen načervenalá ruducha. rybicky.net/atlasrostlin/caloglossa_beccarii :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2021 09:48 Muž RX007 [3] – Hnědý staghorn?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Objevila se mi v AQ zajímavá řasa, kterou jsem jinde neviděl. Jako kdyby hnědý staghorn, ale myslím, že to není staghorn. Extra starosti mi nedělá, ale stejně bych se toho rád zbavil. V profilu je popis AQ - je to Šedesátka. Mám CO2, KNO3, PMDD. Zajímavé je, že roste spíše tam, kde je větší proud a zároveň v blízkosti difuzoru. Nějaké nápady co to je?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2021 09:20 Muž _Rob_ [80] Re: Venusa915
Ideálně zabavit se napadených listů/rostlin, bohužel. Někdy jde utrhnout, ale někdy drží potvora.

Já ten uhlík dávkoval injekční stříkačkou při vypnutém filtru přímo na řasu a fungovalo to. No musí se s ním opatrně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 23:49 Žena Venusa915 [8] Re: 4Sima
Ten leknín som nevedela, že tak narastie. Niekto mi nymphaea lotus red poradil že je super, červené aj so slabším svetlom a pustí raz za dva týždne cca 1 list na hladinu. Ten dotyčný ale mal asi nejaký iný druh, bolo to oveľa menšie. Ja som zohnala len toto, čo je skoda, keby som mala miniverziu, páči sa mi najviac zo všetkého čo tam mám :)
K tomu dávkovaniu CO2, to ma aj napadlo, že ho skúsim nevypnúť na noc. Ale mám ten elmag ventil bude tk fungovať keď ho úplne odpojim? Alebo musí byt6 stále v zásuvke?

Čo sa svetla týka, neviem ho inak stlmiť ako plávajúcimi rastlinami, nepasuje mi tam stmievač čo som mala musím niekedy kúpiť...ale osvedčilo sa mi aj so slabším osvetlením nesvietiť viac ako 7h. Do výmeny svetla všetko šlapalo. Začal staghorn asu o 2 dni po výmene a myslela som že plynné CO2 to ustáli (davala som ho asi o dva dni neskôr než svetlo), chvíľu to tak vyzeralo, ale tetaz vidím že stále pribúda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 23:42 Žena Venusa915 [8] Re: vlka
Ja viem a je to dosť silná chémia. Nemám ho rada :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 17:43 Muž vlka [3455] Re: Venusa915
Tekutý uhlík je spíš dezinfekce než dodávání Céóčka do AQ...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 17:28 Muž 4Sima [1897] Re: Venusa915
Ahoj, zvážil bych nonstop dávkování CO2, jak kolísá hodnota, dělá to neplechu. Vyladil bych dle dropcheckeru. Důležité jsou výměny vody, což dle deníku děláš. Nevím jak máš nastavené světlo (7h dle deníku) - můžeš ztlumit výkon a eventuálně prodloužit dobu osvitu. Chce to pomalu zkoušet, změny se projeví s odstupem. Na leknín máš malé akva, ten bych dal pryč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 17:17 Žena Venusa915 [8] Re: vaclav
O parmičkach som počula aj ja, ale bohužiaľ do 30l akva ich nedám....potom by som nevedela komu ich dať...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 17:16 Žena Venusa915 [8] Re: _Rob_
Ja dávam tekutý uhlík ale nechcem si otráviť krevetky dávam podľa dávkovania, a akosi to nepomáha. Odstránila som skoro všetky listy kde bol, ale o crinum by som uplne prišla, takže tam stále rastie staghorn....nechala som rozmnožiť aj plavajuce, nech trochu tienia svetlu (kvôli nízkemu no3 nerástli,tak som dala preč purigen a už idú ako divé.) Práve keď som dala nové svetlo sa to začalo s tým staghornom.

Ešte poznámka k odstráneniu mechanickému. Skúšala som, nejde to z tych rastlín ani za boha dostať. Aspoň som neprišla na to čím by to šlo. Dokonca aj okružák to má na ulite sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 13:19 Muž jarovo [1695] Re: Brodys
Mám tri - momentálne niečo cez dva roky a cca 14-15cm. Je pravda že mladé sú užitočnejšie pri čistení od riasy, ale pokiaľ moc neprekrmuješ tak aj staré si občas nejakú tu riasu dajú ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 12:21 Muž 4Sima [1897] Re: Brodys
Pokud chceš aby likvidovaly řasu, je lepší pořídit mladé a vyrostlé poslat dál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 11:37 Brodys Re: vaclav
Asi OT, ale necháváš je v akváriu stále nebo po odrostu posíláš dál? Je mi trochu proti srsti zbavovat se něčeho, protože se nehodí, ale zase velké jsou už celkem torpéda smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 10:43 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: _Rob_
Nevím jak máš velké akvárium, ale desetiletí používám parmičky černopruhé ty ti ten jelení paroh za chvilku sežerou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 10:05 Muž Roger [1873] Re: Venusa915
U mě se dělala při silném osvětlení, stačilo snížit intenzitu a bylo to ok :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 06:49 Muž _Rob_ [80] Re: Venusa915
Taky sem ji teď likvidoval. Co nejvíce odstranit. Pak mi pomohl obyčejný organický uhlík od Dajany za pár korun (aplikace denně) řasa postupně chřadne.

www.rostlinna-akvaria.cz/…

Údržba je sice základ i přesto se tato potvora může objevit. ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2021 19:51 Žena Venusa915 [8] – Prosím pomoc
Fotka k příspěvku Prosím poraďte ako sa zbaviť tejto hnusoby... Mám ju na crine, hydrocotyle, cryptocoryne, alternantherii, anubiasoch, vlastne na každej rastline, mach som kvôli tomu úplne ostrihala... Tvorí sa to aj na koreni a už som to teraz objavila aj na koreni od pistie. Nechcem ohroziť krevetky, aj tak mám už pocit, že im niečo vadí.... A rada by som oracovala na príčine, nie len hrubo chemikáliami a krátkodobo odstraňovala.... Ešte ďalej neviem, ako to dostať dolu z listov a koreňa, kefkou to nejde.....
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2021 11:19 Muž Lojza007 [1204] Re: mgr
pH se podle mě nepohne jen tehdy, když ta voda bude superměkká. My máme měkkou povrchovou vodu a přesto pH klesne zhruba o 0,4.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2021 10:10 Muž mgr [7] Re: Lojza007
Ano, rano mam dropchecker stale este zeleny, takze je to snad v pohode.
Teraz bojujem s tym ako dosiahnut, aby sa mi po vymene vody nezmenilo KH, a teda aj Ph,
hladam vhodny pomer vody z osmozy a z vodovodu, lebo zatial sa to nesprava uplne podla mojich merani a vypoctov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2021 09:48 Muž Lojza007 [1204] Re: mgr
V noci se může zvýšit koncetrace CO2, protože ho rostliny taky produkují. Ale to bys viděl na dropcheckeru, že jde ráno dožluta. Pokud má pořád zelenou barvu, není potřeba upravovat dávkování.
Já taky jedu nonstop, koncentrace je v normě i ráno a jako bonus mně to necvičí s pH, což rybám taky neprospívá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.05.2021 18:38 Muž mgr [7] Re: vaclav
Takze po cca. dvoch tyzdnoch davkovania 8ml Easy Carbo a 1-2mg/l KNO3 denne na cca 200l vody sa situacia vyrazne zlepsila, staghorn z rastlin skoro uplne zmizol. Este tam nieco ostava na starsich listoch, ale to postupne odstranujem a celkovo to vyzera dobre.
No a zaujimavost je, ze staghorn na tom koreni bud zmizol alebo sa zmenil na celkom peknu zelenu riasu podobnej struktury, ale s kratsimi vlaknami, a ta vyzera na tom koreni celkom pekne. Neviem co to je, ale skor sa mi to paci ako by mi to vadilo. :-)

EDIT: A CO2 podla rady nechavam zapnute 24 hodin denne. Bal sm sa, ze v noci ho tam bude prilis vela ked nebezi fotosynteza, ale nie je tomu tak, takze netusim ako to vlastne funguje a ci tie rastliny to CO2 teda konzumuju alebo nie, ale nevadi, hlavne ze to funguje.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2021 09:45 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: mgr
Červené zbarvení ruduchy je celkem běžné a pobyt mimo vodu snáší celkem dobře. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2021 09:14 Muž mgr [7] Re: Markusenka
Ze by jej neprospel pobyt na cerstvom vzduchu ? :-)
Tak budem to sledovat, a idem este kupit nejaky tekuty uhlik.
CO2 necham zapnute, nech mam stabilne pH, snad to nebude problem v kombinacii s tym tekutym pripravkom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2021 09:07 Muž Markusenka [89] Re: mgr
Podle mě ta růžová barva signalizuje odumření řasy. Takhle se mi obarvila řasa, když jsem na ní aplikoval Seachem Fluorish Excel během dvou dnů, v zápětí to požraly krevetky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2021 07:55 Muž mgr [7] Re: vaclav
Fotka k příspěvku Ano, dik, uz som sa docital, ze pomer je 1mg/l NO3 - 0,6mg/l draslik.

Moj Staghorn na jednej vetve korena sa prefarbil na ruzovo.
Nieco take som v zivote nevidel.
Je to cast korena, ktora pri vymene vody bola najviac na vzduchu, a skusal som ju aj trochu drhnut kefkou.
Uz ste niekto nieco take videli??? Co to znamena ?
Mam pocit ze mam morske akvarium. :-)

Zmena bola takato:
Predvcerom som prihnojil NO3 a PO4. PO4 mi test ukazal az niekde 2-3mg/l, aj ked som pridal iba 0,2mg/l a predtym som mal 0,2-0,5mg/l.
Tak som vcera vecer vymenil 80l vody, 60l osmoza, 20l vodovod KH11.
Prihnojil som opat NO3, NO3 mam teraz niekde medzi 12,5-25mg/l, PO4 medzi 0,5-1mg/l, ale vcera pred vymenou vody som mal PO4 az niekde 2-3mg/l, tak neviem co si mam mysliet o tom Seachem Phosphate teste.

Edit: Ked sa pise, ze na Staghorn pomaha Fluorish Excel, a nie som schopny ho davkovat priamo na riasu, kedze ju mam po celej nadrzi, ako to mam urobit?
Mam vypnut CO2, a pouzivat namiesto toho nejaku dobu Fluorish Excel?
Alebo mam CO2 nechat bezat ?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.04.2021 17:27 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: mgr
KNO3 má draslíku až moc tak to moc nepřeháněj. V KH2PO4 je ho taky trochu je, takže se nemusí přidávat zvlášť. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2021 15:42 Muž mgr [7] Re: 4Sima
Takze voda z vodovodu KH11, GH>21, pH 6,8.
Voda z osmozy KH1,5, GH asi podobne, viem zmerat len ze je <8, pH neviem zmerat.

NO3 test mam Tetra, fosfatovy test ma Seachem.
Tak som sa netrafil. :-)
Ale obidva su kvapkove, resp. ten Tetra NO3 ma trojo kvapiek a este jeden prasok.
Edit: NO3 mam podla kvapkkoveho aj pasikoveho testu na nule.
Tak skusim zacat hnojit, pustim CO2 bez prestavky, a uvidim.
Otazka, ked hnojim KNO3, pripadne KH2PO4, pridavam tak aj vyuzitelny draslik ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2021 15:24 Muž 4Sima [1897] Re: mgr
CO2 vyladíš podle Dropcheckeru - musíš najít optimální dávkování, testy kup kapkové buď od Sera nebo JBL - NO3, PO4.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2021 15:15 Muž mgr [7] Re: 4Sima
S tym CO2 nonstop to vyskusam, vsade pisu za vypinat so svetlom, tak som to tak robil, a nikdy za tych dobrych 7 rokov som s tym nemal problem.
Len sa bojim, ze otravim ryby, ked to pobezi aj v noci bez fotosyntezy...

Hnojit by som mohol, aj som si kupil KNO3 a KH2PO4, ale nechcem menit kazdy tyzden polovicu vody, a zatial som nenasiel postup, ako to robit z mensimi vymenami.
Vsade sa pise, ze vsetky testy su nepresne a neda sa na ne spolahnut, tak neviem ako kontrolovat obsah dusicnanov a fosfatov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2021 15:12 Muž 4Sima [1897] Re: mgr
www.rostlinna-akvaria.cz/…
CO2 vyladit dle potřeby, pH bych držel okolo 6,6.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2021 15:09 Muž mgr [7] Re: Anthrax
Koren som kupil novy. Je tam od zalozenia, cize cca tri tyzdne.
Hodnoty vody v akvariu su KH okolo 4, GH okolo 8, pH kolise podla CO2, rano okolo 7, vecer okolo 6,6.
Svietim myslim 11 hodin, spolu so svetlom zapinam a vypinam aj CO2.
Vstupna voda je zatial tak, ze 40l z osmozy, 20l z vodovodu.
Vodovodnu vodu mam dost tvrdu, ale nemam to zmerane, skusim zmerat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2021 15:06 Muž 4Sima [1897] Re: mgr
CO2 bych dával nonstop, ne jen přes den. Aby nekolísal obsah CO2. Pokud dodáváš CO2 bude potřeba změřit živiny a hnojit (dusičnany, fosforečnany...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2021 14:58 R Muž Anthrax [4787] Re: mgr
Ahoj, jak dlouho máš ten kořen? Bylo by možná užitečné doplnit všechny známé hodnoty vody. A to jak vstupní, tak té v akváriu.
Edit: A co délka svícení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2021 14:32 Muž mgr [7] – Staghorn
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Mam problem, v akvariu sa mi rozvinul Staghorn.
Neviem co robim zle, zalozil som akvarium uplne odznova po kompletnej dezinfekcii chlorom, a po cca.3 tyzdnoch sa mi v nom rozvinula riasa Staghorn, plus aj nieco podobne ale ovela jemnejsie a dlhsie, co tvori take plapolajuce zavoje prichytene na rastlinach a dreve, ale tto sa sa da lahko vybrat prec, nie je to prichytene tak pevne ako Staghorn. Toto neviem identifikovat.
Kazdopadne Stagrhorn je ta na 100%, a som z toho zufaly.
Neviem co mam urobit.
Vodu som doteraz vymienal tak dvakrat tyzdenne po 60l v 240l akvariu.
Pridavam CO2 z tlakovej flase pocas dna, podla dropcheckera to na konci dna ma tak 20-30mg/l.
Pridavam po kazdej vymene vody Tetra PlantaMin a Tetra PlantaMin mikro.
ZO zaciatku som tam nalial dvakrat Dennerle bakterie a potom este Seachem bakterie (Stability), na amoniak mam trvaly indikator, ktory hovori ze tam nie je, NO2 meriam pruzkovymi testami, tan tam este pred tyzdnom bol, ale tiez uz nie je, tak predpokladam ze akvarium sa uz zabehlo.
Mam tam jednu velku 8 rocnu Mrenku Denisonovu, plus dvoch mladych prisavnikov.
Ked meriam NO3, zda sa mi, ze je ho malo, ale rastliny celkom rastu, limnofily som uz musel aj vyhadzovat..
Osvetlenie je 2x54W Juwel T5 Day, trubice su 8 rokov stare. Svietia na pohlad dobre.

Tak neviem, co urobit. Kupit nove trubice ? Hnojit NO3, pripadne aj fosfaty ? Fosfaty meriam na urovni 0,5mg/l.

Predtym mi to iste akvarium s tym istym filtrom a ovela menej castou vymenou vody fungovalo bez problemov 7 rokov, posledy rok zacal Staghorn a dalsie hnede stetinkove a zelene vlaknite riasy, ktore som nevedel dostat pod kontrolu, tak som prerobil akvarko nanovo.
ALe je to tu znova, takze niekde je chyba, a to ta iste chyba ako posledny rok mojho predchadzajuceho akvaria.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2020 08:58 R Muž Anthrax [4787] Re: BBchory
OK, tak to je tak lepší varianta. :-) Ono zas tak nezáleží na tom, jestli je kořen zabořený do dna nebo ne. To jen mimochodem. Nicméně odkalování u tebe bude asi žádoucí.

Koukal jsem na tvou prezentaci a máš většinou méně náročné rostliny na osvětlení. Takže bych to utlumení světla vyzkoušel.

Osobně bych opravdu zkusil místo profita již zmíněné MgSO4×7H2O. :-) Takhle tam dodáváš i to, co nepotřebuješ. Beztak to většinu potřebného dodáš mraženým. Ale to je jen můj názor. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.11.2020 00:04 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: BBchory
BBchory napsala:...
Vstupní vodu přesně neznám, prostě teče z kohoutku na Praze 4 Libuš, hmmm stydim...

- nevadí, posílám odkaz kde to zjistíte podle ulice a baráku ;-)
- Alium
mapy.pvk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2020 22:01 Žena BBchory [858] Re: Anthrax
Mělo by to být Sinkor LED 90. Můžu zkusit ubrat, za to nic nedám, jen nevím, jak to správně nastavit tak, aby to bylo málo pro řasu a ještě akorát pro kytky.
Dno nesmrdí, ani když se v něm hrabe, kytky mají kořínky zdravé a bílé. Zkusím vysávat týdně a uvidíme, co to udělá. Ten kořen ale leží na dně, není zahrabaný...
Vstupní vodu přesně neznám, prostě teče z kohoutku na Praze 4 Libuš, hmmm stydim
Krmení jsou takové ty blistry od aquarimex, patentky, koretry, artemie, tu a tam dafnie. cca dva ty blistry denně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2020 07:10 Jarden Sk Re: BBchory
Absolutny nedostatok info v profile, takže by som ti tiež mohol napísať, že to čo si vyplnila je tak na dve veci.To, že je vyhnojené dno a nehnojíš NPK do vody je sakra rozdiel.Okrem toho sa tie guličky do dna uvolnujú pomaly, takže prehnojenie nie je možné, pri odkalovaní sa mi dostanú sem tam hore a sú tam aj mesiace-takže..To aké je silné svetlo a ako dlho svietiš je tiež dôležité.Aké je hrubé dno?- na fotke to vyzerá viac ako 7cm a keď je to zapchaté bordelom/špatná údržba/ tak to tam hnije ako písal Anthrax. Prebytok org.odpadu blokuje príjem živín a rastliny stagnujú org.znečistenie sa ešte zvyšuje, /hromadenie živín-nedostatočná výmena vody /pri krmení živou a mrazenou potravou je odkalovanie a častejšia výmena vody dôležitá. Pražská voda to je tiež dobrý vtip, tam su parametre iné v každej štvrti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.11.2020 22:58 R Muž Anthrax [4787] Re: BBchory
Tak sinkor není jeden. www.rostlinna-akvaria.cz/… Proto sem se zajímal co tam máš konkrétně. Respektive jak je to silné.

NPK se dává ke kořenům rostlin, jako jsou kryptošky a echináče, a pod nimi stejně odkalovat nebudeš. Odkaloval bych hloubkově tam kde to jde. Tam kde máš rostliny, bych odkaloval alespoň povrchově.

Když odkaluješ hloubkově, tak to smrdí? Pokud ano, tak tam něco prostě „hnije“. U mě tohle udělal právě vadný kořen.

Jinak neznám hodnoty tvé vstupní vody... Ale v jediném akva, kde se mi objevila tato řasa, se mi osvědčilo přihnojit MgSO4×7H2O. Ale to byla situace bez hnití dna. :-)

Edit: Jakým mraženým krmíš? Ono i tohle může celkem dost pohnout s fosforem a draslíkem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2020 22:40 Žena BBchory [858] Re: JardenSk, vaclav, Anthrax
Ahoj,
tak popořadě ;-) :
- odkaluje se málo až vůbec, naposledy na přelomu srpna/září, kdy se sázely do dna ty NPK kapsle, tak se dno řádně rozbordelilo a vysálo. Jelení paroh si toho nevšiml, spíš povyskočil. Pokud to tak roste proto, že je zabordelené dno, asi by se to fakt muselo vysávat každý týden, a pak technický dotaz: Co odkalování a NPK kapsle ve dně? Už tak piskořky čas od času vyryjí nějakou tu kuličku a mám obavy, že když řádně odkalím, vyreju jich třeba padesát. Druhá věc je, že jsou tam kytky a kořen, takže odkalovačkou se dostanu tak na pětinu dna. Ve zbytku můžu rejpat špejlí kolem kytek a bordel odsávat (nedělám to ráda, jednou jsem takhle málem propíchla pancéřníčka). Nějaké rady, jak odkalovat tak, aby se nevyryly NPK a nepropíchli pancáci ;-) ?
- profita leju kolem 10ml týdně, někdy míň
- svítí to sinkor LED na 100%
- kořen na viditelných místech nehnije, zkontroluju ho pohmatem tam, kam vidno není, a pokud hnije, hodím si mašli, neb vyndat ho bez devastace většiny akvária není možné.
- to zalepení neestetického dna má mít i nějaký nápravný účel (jako že se dno ve tmě vylepší?) nebo jen estetický?
- namotávání na špejli a parmičky asi nevyřeší příčinu. Spokojím se s vyndaváním rukou a budou doufat, že se doberu stavu, kdy se parohu dařit nebude (a pak třeba přihodím parmičky nebo budu půl dne zenově meditovat se špejlí, aby se to urychlilo)
- dík za vysvětlení toho, že se rotala křiví z přebytku draslíku. Možná pomůže hnojivo bez draslíku? Anebo do vodního sloupce nehnojit vůbec?
- to jarden: paroh to je, páč se větví, a filtr jsem prala před 14ti dny. Termín "špatná údržba" prosím specifikovat, jinak je to rada na dvě věci.
Díky za rady, třeba se zase naučím něco nového o chemismu v akváriu :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2020 13:49 Jarden Sk Re: BBchory
To na jelení paroch moc nevypadá, skôr nejaká vláknitá alebo cladophora. Špatné hnojenie a údržba/aj filter treba vyčistiť.Po výmene vody sú tie hodnoty dosť vysoké a toho Profita bude moc, krútia sa listy z draslíku-skontroluj dávkovanie v návode je dávka na týždeň nie denná.V Profite je draslík, tak ho nemôžeš tam valiť aj s NPK.N a P by som pridával samostatne podľa testu a Profito podľa návodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2020 22:58 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: BBchory
Koupil bych parmičky černopruhé, přední část dna bych zalepil černou folií nebo izolací a pořídil odkalovací zvon s dlouhým tubusem a dno při každé výměně pořádně odkalil. Špejli na konci s přidělaným mezizubním kartáčkem a řasu pokut to jde odstranit. Nesmíš to nechat dojít do takovéto kalamity. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.11.2020 22:47 R Muž Anthrax [4787] Re: BBchory
Ahoj, odkaluješ? Kolik hnojiva tam dáváš? Jak je silné světlo? Chtělo by to trochu doplnit údaje... :-)
Prověřil bych dno a kořen, jestli jsou v pohodě. Podle téhle fotky bych postupně pořádně odkalil. rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2020 21:35 Žena BBchory [858]
Ahoj,
tak jsem se konečně rozhoupala k tomu, že začnu tu řasu řešit a prosím o radu. Mám rok staré 200l akvárium a skvěle se v něm daří jelenímu parohu. Též se tam občas objevuje zelená vláknitá a zelená puntikatá na skle, ale paroh dominuje. Daří se mu čím dál víc (je tam od založení). Podrobnosti jsou v prezentaci; stručně: NO3 10mg/l, PO4 2mg/l, NO2 0. Svítí se osm hodin (od devíti do devíti s dvouhodinovou pauzou), mění se třetina vody týdně. Některé kytky prosperují (limnophilla sessiliflora, kosokvět, pogostemon octopus), některé méně (echinodory se spíš zmenšují a hnědnou jim konce listů). Hnojí se profitem a NPK. Dost kytek jsem nafotila do prezentace, abyste se mohli podívat, jak vypadají, a zkušeným okem odhadnout, co jim chybí. Pokud vás napadne, co mám v akváriu změnit, aby začal milý paroh ustupovat, budu vám nesmírně vděčná.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2020 09:05 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: BBchory
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2020 22:57 Žena BBchory [858]
Ahoj,
je nějaký živočich, který jelení paroh žere?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.07.2020 14:32 R Muž afc1886 [14703] Re: QQQ001
Jimmy napsal: Excel zabere ale chvilu to trva a treba ho aplikovat lokalne priamo na riasu..
Jenom doplním, abys při aplikaci excelu nezapomněl vypnout filtraci.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [2] 3 4

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 5551x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19447-jeleni-paroh?od=51