Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jelení paroh

 

NápovědaFórum » Řasy » Ruduchy 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Jelení paroh
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2022 14:08 Muž Buldr [124] Re: kaspy
Tolik zkušeností (let) opravdu nemám, ale se Staghornem už jsem několikrát sváděl bitvy a nejednou jsem to chtěl vypálit savem a udělat všechno znovu, protože odpovědí na otázky bylo vždy "nedostatek CO2".

Čím více jsem si natloukl, tím více jsem se začal zajímat o děje a nakonec jsem se utvrdil v názoru, že problém není CO2, ale přebytek/nedostatek některého z prvků. Ale to je můj názor, který jsem si za ty krátké tři roku v sobě nějak vypěstoval. Nemám a neumím perfektní nádrže, ale už jsem se dostal do stavu dobré a dlouhodobé prosperity akvária.

Ať se daří.

P.S.: Naposledy jsem měl kalamitu Staghorn jako následek dlouhodobých pobytů ve špitále, když se "nevyžádaným pečovatelům = překrmovačům" povedlo vyndat ten největší kořen mangrove. Samo o sobě mangrove touží vyplavat a lehké Volcano není výraznou překážkou. Zkrátka mi to vytáhli na hladinu i se lávovým šutrem a stahovací páskou. Zapomněli vyměnit prázdnou láhev CO2 a kalamita na sebe nenechala dlouho čekat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.01.2022 10:47 Muž kaspy [2] Re: Buldr
Díky za názor, příspěvek nebyl ani koncipován, že chci návod aniž bych musel hnout prstem :). Byl to spíš dotaz na další názory na problematiku. Jsem akvarista 20 let, takže vím, že nic není hned a je potřeba mít trpělivost. Aktuálně půjdu cestou snížení organických látek a uvidí se. Za názory, včetně Tvého děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2022 12:50 Muž Buldr [124] Re: kaspy
Fotka k příspěvku HD Nalejme si čistého vína. Poslal jsi tři skromné fotografie, ze kterých se toho příliš nedozvíme, snad jen že máš problémy s řasami a rostliny jsou vybledlé (zpravidla nedostatek dusíku). Na otázky proč a kde je zakopaný pes se bude bez věštecké koule těžko odpovídat.

Shodou okolností mám také 288 litrové akvárium se substrátem Rataj Volcano (Red) a mám tam informace o vstupní vodě, ale i skutečných hodnotách vody v akváriu (laboratorní rozbor), včetně techniky, hnojení apod. Jen podotýkám, že se vodu nesnažím mít křišťálově (čti nepřirozeně) průzračnou, ale naopak tropickou s výluhy a proto je lehce obarvená.

Když chci radu, musím se trochu snažit a začít od sám od sebe.

P.S.: Bioflor Master sám o sobě nestačí na pokrytí potřeby rostlin (husté osázení, nebo přímo rostlinné akvárium) hlavními prvky (NPK) a musí se doplňovat dalšími doplňkovými hnojivy (např.: Makron NPK, Nitrate Green). Používám stejná hnojiva jak v malé 54 litrové nádrži, tak i ve větší 288 litrové a do obří budu dávat to samé. U obou nádrží jsem si užil se Staghornem své.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2022 22:37 Astacus Re: kaspy
Názory mohou být různé. Zejména když opravdu nemáme dostatek údajů. Buldr tě vede k tomu, abys hledal řešení ve vyladění hnojení. Já si naopak myslím, že v tuto chvíli to není tvůj hlavní problém.
Hnojením upravuješ množství minerálních látek. Jenže, podle mě, ty tam máš nadbytek organických látek, to je ten malér. Odstraňování organických látek (jejich přeměna na minerální) je úkolem biofiltrace. Jde o to, abys tam měl a aby se tam dobře dařilo užitečným bakteriím. Tomu nepomůže světlo ani hnojení a už vůbec ne CO2.
Rozběhnutí biofiltrace pomůže pH vyšší než 6,5 a můžeš to nakopnout nějakou bakteriální násadou. V tom případě budeš mít asi bílý zákal a budeš muset vzduchovat. Ty bakterie potřebují kyslík. Dobrý filtr s přisáváním nebo rozstřikovací rampou tomu pomůže.
Výměny vody jsou správným krokem, ale uvědom si, že jednou dvakrát nakrmíš ryby a jsi zpátky kde jsi byl před výměnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2022 18:19 Muž kaspy [2] Re: Buldr
No ono je to o zkoušení to je mi jasné, v minulosti pomalu žádná hnojiva, testy a podobné vymoženosti nutné nebyly a šlo to. Teď je top jiné. Takže to vidím tak, že potřeba pomalu trpělivě zkoušet změny. Co se týká hnojiva mám Bioflor master od Rataje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2022 18:13 Muž kaspy [2] Re: afc1886
Dno je asi v pohodě, je to volcano black od rataje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2022 18:12 Muž kaspy [2] Re: Lojza007
Rataje sleduju, mám od něj produkty :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2022 16:29 Muž Buldr [124] Re: Sonic
Samozřejmě, jen jsem přidal svůj pohled na věc, jako doplnění a výměna vody je nezbytná (žádoucí). Stejně tak nepíchat do dna odkalovací zvon, ale pouze jemně odsát nečistoty, vyčistit zanesenou filtraci (mechanickou), doplnit baktérie ...

Neříkám, že má hnojit a ládovat to experimentálně horem dolem, nýbrž zamyslet se nad tím, co tam leje a co se děje. Stabilizace akvária zabere měsíc (s pravidelnou výměnou 50% vody) i u malé nádrže, kde jsou změny rychlé. Jenže to mu nepomůže, pokud tam dává hnojivo pro úplně jiný typ akvária (složení) a hromadí se mu tam mikro a makro prvky. Pro příklad Bioflor a Bioflor Master.

Největší kravina je cpát tam všechno naráz, protože pak se příčiny člověk nedopátrá. V uvozovkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.01.2022 16:22 Muž Buldr [124] Re: kaspy
Hledáš vyšší dívčí v místech, kde nic takového není potřeba.

Vstupní parametry vody jsou důležitou informací a rozbor zveřejňuje místní poskytovatel vodovodní sítě (kohoutková), vlastní studna, dešťová, nebo osmotická voda jsou samostatné případy a tam si rozbor musíš zajistit sám. Hladiny vždy kolísají v určitém rozsahu. U nás je voda přírodní pramenitá a velice měkká, což je dáno lokalitou a také rašeliništi. Proto vím, že máme opravdu nízkou koncentraci dusičnanů (NO3), minimální hodnoty vápníku (Ca), hořčíků (Mg) atd. Zkrátka taková je naše voda (všude v okolí jsou vodárenská pásma), tedy vstupní parametr, se kterým začínám.

Zajímavější je voda v akváriu, protože na ní závisí celý ekologický systém akvária a pravidelně měřím kapkovými testy a společně posílám s laboratorním rozborem k přeměření. Kapkové testy měří podle nálady, šarže a jejich hodnoty jsou orientační, avšak společně s laboratorním výsledkem poskytují dostatečnou představu o skutečných hodnotách. O to jde, protože nemusí být všechno na tisícinu mg/l přesné, stačí hrubší odhad se kterým se pracuje.

Nastupují informace, nezáleží ani tak na zdroji, protože názory se často liší, avšak základní principy a vazby jsou všude stejné. Jestli použiješ za zdroj Dianu Walstadovou (Ekologie rostlinného akvária), nebo Ing. Rateje, ... nechám na tobě, základní principy jsou popsané všude. Velká věda, avšak pro laiky a obyčejné akvaristy stačí znát principy, základní informace o prvcích a rostlinách. I rostliny se liší, jedna potřebuje více železa než druhá, třetí zase více vápníku apod. Tady jde o základy, základní informace o rostlinách apod. K pochopení nemusím mít státnice z chemie, stačí mi základy.

Každý výrobce hnojiva uvádí složení (minimálně seriózní výrobce) a podle toho se člověk zařídí s dávkováním. Vždy platí, že to chce trpělivost a respektovat individualitu každé nádrže, protože co funguje dokonale v jedné, nemusí fungovat v druhé i když vstupní voda je pro obě akvária stejná. Nestydím se přiznat, že vychytat hnojení mi zabralo rok a nejednou mě 288 litrová nádrž a substrát pořádně vyškolil. Začal jsem pátrat, nechal si udělat rozbor, ale především jsem pozoroval děje v akváriu, porovnával se stavem před týdnem a ladil dávkování. Rok, jeden celý rok, než jsem začal chápat, jak tato konkrétní nádrž funguje, reaguje a co se v ní děje. Někdo by to dal třeba za týden, druhý za dva a mně to zabralo rok pokusu, omylů a pozorování. Výsledkem jsou zdravé rostliny nastartované do růstu (týdně prostříhám 12 litrový kýbl) a výkonnou továrnou na kyslík. Osvětlení se zapíná v 10:00 s třiceti minutovou simulací východu (i západu slunce) a okolo poledne už k hladině stoupají jemné bublinky kyslíku. Nejpozději ve 2 hodiny se celé akvárium podobá "kouřící" rostlinné průmyslové zóně. Mechy jsou balené bublinami kyslíku ... který mimochodem vyžaduje i v příkladu zmíněný Mangan a stačí použít konduktometr, který mi přesně ukazuje kolik je rozpuštěných látek ve vodě a jejich spotřebu. Týdně udělám kapkový test, pro sichr a dál se orientuji zejména pozorováním, klidně si to vyfotím a porovnám. Neustále mi v akváriu plavou fragmenty a kusy rostlin, nikoliv proto že by živořily, ale protože parmičky jsou paka a při hledání dezertujícího červíka na rostliny ohledy neberou. O ryby přicházím proto, že parmičky mají ve zvyku udělat k kolegy/ně oškubanou ponorku bez ploutví. Jinak se nic nezměnilo a ryby jsou zdravé, vajíčka na skle nejsou výjimkou.

Konkrétní hnojivo si vyber sám, takové aby vyhovovalo složením i cenou, protože doporučené dávkování výrobce je hodně zavádějící. Kamarád říká, že jsem takový Rataj a celá nádrže je vlastně reklama na Rataj (v nadsázce s úsměve na rtech). Do jisté míry je to pravda, ale hlavním důvodem je skutečnost, že mi svým složením i cenou zkrátka vyhovuje a nechci sahat do toho, co funguje. Je jednodušší přikoupit menší balení dusíku, vápníku a hořčíku (samostatně je prodává snad jen Profiplants) jako nezbytný doplněk (jedinou chemií je Rataj Balance, protože ve vstupní vodě chybí Ca a Mg) a hnojím denně (viz již zmíněné video o hnojení), což je u silného osvětlení zkrátka lepší a nic ve vodě nepřebývá. Stačí mi lehce přidávat Ca, Mg, N (ve vstupní vodě máme velice nízké koncentrace) a tím to hasne. Na druhou stranu nemám moc dobré zkušenosti se Seachem, protože jeho složení mi nevyhovuje a došlo by k hromadění prvků. Dále je tu cena, když si spočítám cenu hnojiva a množství, které bych tam musel nalít (trojnásobek), přestane to dávat smysl. On je Seachem takové dobře prodané nic a u ostatních výrobců člověk dostane stejné za nižší cenu. Neříkám, že nefunguje, nebo že je špatný, jen mi prostě nevyhovuje složením, cenou a celkovým přístupem.

www.rataj-spk.cz/…

Metodou pokus omyl a rozbitím čumáku zjistíš, že je to o trpělivost, pozorování a přemýšlení selským rozumem. Nemožné na počkání a zázraky do tří dnů ... opravdu nečekej. Možná to dokáží drahé chemické prostředky, ale tím budeš bojovat (za velké peníze) s následky, nikoliv příčinou. Ale jsem jen začátečník, který začal před třemi léty s malou 54 litrovou nádrží (setem). Baví mě to, to je celé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2022 15:42 Žena Sonic [11] Re: Buldr
Myslím, že v tomto prípade už budú tie častejšie výmeny 1/2 vody nutné, pretože ak nefungujú rastliny, tak tam bude aj veľa odpadu a to tiež komplikuje situáciu. S hnojením pri tejto kalamite by som bola tiež opatrná ako si poznamenal, hodnoty vody by som držala na nižších. Určite by bolo vhodné zistiť aj parametre vstupnej vody či sa niečo nezmenilo. A súhlasím aj s Rakom-podľa mňa dobrý postup.Je to už asi aj prerybnené a preto sa zmenil stav.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2022 15:27 R Muž afc1886 [12396] Re: kaspy
Jestli chceš opravdu pomoci, tak si založ tu prezentaci, ať je všechno přehledně vidět na jednom místě. Za mě bych ještě zvažoval změnu toho dna, působí to na mě dost nevhodně, ale možná to jenom tak vypadá na té fotce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2022 15:20 Muž kaspy [2] Re: Buldr
Díky za názor, s tím, že jak se postavit k rozboru? Na rozbor jsi dával kohoutkovou vodu? Určitě si nemyslím, že co2 je lék na vše, ale věřím, že spousta akvaristů tak přemýšlí. Nicméně ono bude trochu i věda nastavit správně dávkování hnojiva, aby tam nebylo ani málo, ani moc, takže frekvenci dávkování, množství a tak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2022 14:23 Muž Lojza007 [208] Re: kaspy
Doporučuju mrknout na video s panem Ratajem o hnojení: www.youtube.com/…
Byť to nevyřeší tvůj problém, může to třeba napovědět, kde by mohla být chyba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.01.2022 13:19 Muž Buldr [124] Re: kaspy
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Staghorn nevzniká jen proto, že rostlinách chybí CO2 a nic na tom nezmění tak prostá informace, jako "dávkuji CO2". Mohl bych se zeptat, zda se vůbec dostává k rostlinám (problém v rozpouštění, proudění ...).

Pokud chybí např.: Mn (Mangan), respektive jeho součást ve formě enzymu, rostliny nezpracovávají dusík, nerostou a nespotřebovávají ani ostatní mikro a makro prvky, tudíž se v akváriu hromadí a poskytují ideální podmínky pro kalamitu Staghornu. Stejně tak pokud hnojíš nesprávně např.: dáváš více železa než je nutné, začne blokovat zmíněný Mn (Mangan) a tak můžeme postupovat dál a dál - antagonismus prvků. Všechno souvisí se vším a ani skvěle fungující výkonná biologická filtrace nebude k ničemu, když dojde na prvky.

Můžeš do toho ládovat CO2 kolik chceš a pokud něco chybí, nebo naopak přebývá, nic to nezmění a Staghorn bude prosperovat. Každý si tím musí projít, nejsem výjimkou (viz foto). Neudělal jsem vlastně nic, jen jsem si nechal udělat laboratorní rozbor vody, abych zjistil co přesně chybí a začal přidávat. Neběžel jsem pro zázračný lék, ani to nelikvidoval tekutým uhlíkem typu CO2 Vital, Seachem Excel, ... upravil dávkování prvků a přes měsíc počkal, co se stane. Výsledek se dostavil, aniž bych tam musel házet tablety, nalévat a stříkačkou dávkovat tekutý uhlík (= boj s následky). Akvárium se stabilizuje a poradí si samo.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2022 12:18 Muž kaspy [2] Re: Rak
No pravdou je, že akva je založeno půl roku, obecně začátečník nejsem, ale měl jsem od akva asi 6 let pauzu. Nicméně si myslím, že ta řasa hlavně z důvodu většího množství odpadních látek, jelikož je to akva cca 55 litrů, nějaká ryba i živorodka tam je a ta rovnováha drží v malém akváriu obecně hůře. Začnu výměnou třetiny vody v akvárku ne jednou, ale dvakrát týdně. Světlo je intezivnější, ale je tam co2, takže by se to mělo srovnat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2022 18:17 Rak Re: kaspy
Jelení paroh ano, ale není sám.
Nestabilní, nešťastně založené akvárium. Asi podle komerčních návodů. Počítej se značnými ztrátami na rostlinách.
Opatření: Časté výměny vody, vzduchování, filtrace přes aktivní uhlí. Odstraňovat odcházející listy a části rostlin. Někdy se osvědčí násada bakterií (i když většinou následuje bílý zákal, ale to se nedá nic dělat, v tom akváriu je prostě přespříliš organických látek). :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2022 17:21 Muž kaspy [2] – Je to jelení paroh, nebo jiná řasa?
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Zdravím kolegové, jedná se prosím dle fotek o paroh, nebo je to jiná řasa? Jak se dá ideálně eliminovat? Roste na rostlinách, primárně na osvětlených, ale i dole na substrátu. Světlo moc eliminovat nechci, mám tam i náročnější rostliny, kterým to moc neprospěje. Děkuji.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.11.2021 08:14 Žena Luka123 [96] - dobře ochucená rybí "bramboračka" :)Re: Luka123
Nu, napíšu sem, jak to vypadá teď po měsíci:
Měnila jsem vodu 2x týdně, hnojila o trochu méně (ob den 2ml makro,micro,phoshorus a nitrogen na těch 36l), vhodila růžkatec, který zarostl prakticky celé akva a snížila intenzitu světla i dobu svícení (z 12 na 8 hodin). Burčák "dojíždí", dropchecker středně zelený. Kytky sice nebublají, ale viditelně ani nestrádají zatím.

Jelení paroh je už jen sporadický, semtam chloupek, který ručně odstraním a drží se to v dobrých mezích. Zmizela i prachová řasa na skle (ale taky už tam nesvítí slunce oknem, což je asi 1měsíc v roce).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2021 18:33 Muž Roger [1594] Re: petulka
S CO2 nemám zkušenosti, ale kdyby mi došlo, stáhnul bych světlo do doby než naplním flašku ;-) já svoje akvária neodkaluji, jen měním vodu, není důvod k odkalování. Ať se daří palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2021 18:27 Žena petulka [10] Re: Roger
Dokud bylo co2 tak rasa raky nebyla. A co doslo tak se to trosku rozjelo ale jenom ten mech. Takze jsem mech ostrihala a pak znova pripevnila jen ty casti bez rasy mam stesti na vodu, uz 2 rokem ziju v miste kde je dobre pH jen mirne tvrdsi voda. Ty endlerky jsou krasne ale chybi mi strasne neonky cervene. Ale s endlerkama je to blba kombinace. Pas pravdu hnoji skvele ale odkalovat to je sila..me se teda nekdy premnozi to pak dam inzerat a lidi je chteji pak zas skoro nic nemam a zas zacinam s malyma a tak to jde dokola. Zajimave je ze samci vypadaji stejne myslela jsem ze bude zmena...ted se mi vylihly 2 rybky a jsou zlate normalne...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2021 17:55 Muž Roger [1594] Re: petulka
Tak to asi jelení paroh nebyl ;-) nicméně gupky netřeba zatracovat, jsou to výborný hnojiči ;-) a jestli máš namysli Endelerky tak ty jsou obzvláště výborný, jen tak se nepřemnoží (při dodržení určitých zásad). Mám je též a naopak, míval jsem dlouhou vláknitou, od doby co je mám tak nevím co je řasa. Předtím jsem je měl v akváriu bez techniky a řasu jsem také neměl. Jestli ti došlo CO2 pak to může být příčinou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2021 17:05 Žena petulka [10] Re: Roger
Ja ho mela jen v mechu. Ty gupky prdi do mechu, je tezke ho udrzovat cisty. Svetlo mam furt stejne ale doslo mi co2. Uvazuju ze gupky prodam a vratim se k neonkam ramirezkam a pancernickum. :-)
Edit: Ani nevim zda to byl ten paroh. Spis takova zelena rozvetvena rasa nevim zda vlaknita nebo ruducha ale spis nejaka zelena. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2021 16:59 Muž Roger [1594] Re: petulka
Osobně bych to viděl na příliš světla než na gupky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2021 16:15 Žena petulka [10] Re: Roger
Ahoj dneska jsem paroh zlikvidovala, odkalila poradne. Jo bude to aai svetlem ale hlavne mam dost gupek delaji binec...dik... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2021 15:31 Muž Roger [1594] Re: petulka
Na jelení paroh mi vždycky zafungovalo snížit intenzitu světla, nic jiného nebylo třeba
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2021 14:13 Žena petulka [10]
Taky mam ten jeleni paroh. Na mechu. Ostrihani mechu + vetsi odkaleni + dosel mi tekuty co2. Nekdy staci takovy zasah a je to tady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2021 20:23 Žena Luka123 [96] - dobře ochucená rybí "bramboračka" :)Re: vaclav
Jojo, parmička by se ani neotočila :)
Díky, zařídím se teď dle tvé rady a uvidíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2021 19:59 R Muž vaclav [13413] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Luka123
Po té výměně bych asi začal hnojit o trochu méně a uvidíš. Jinak parmička černopruhá paroh sežere ale máš na to malé akvárium. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2021 17:09 Žena Luka123 [96] - dobře ochucená rybí "bramboračka" :)Re: vaclav
Zkusím, děkuju. A hnojit mám, nebo raději chvilku vysadit a nechat třeba jen KNO3 ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2021 16:44 R Muž vaclav [13413] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Luka123
Asi bych několikrát vyměnil 1/2 vody. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2021 13:07 Žena Luka123 [96] - dobře ochucená rybí "bramboračka" :) – Je to tam?
Fotka k příspěvku HD Ahoj, je to ruducha jelení paroh? Mám ho v Mazlíkáriu. CO2, světla hodně, ryb minimum, po4 i no3 musím dodávat. Objevilo se po jednom odlovu, kdy se zvířila ferox tableta ze dna a na všechno padl oranžový prach. Odkalovano, pravidelně čištěno, ale asi to stačilo na kalamitu. Neubývá, spíš se objevuje víc a víc... Nechci chlupaté akvárium, tak se radši ptám, ať vím s čím bojovat. Diky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2021 17:43 Muž Passenger77 [269] - RostlinyRe: RX007
Projdi si tento článek:
rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Třeba Tě to navede ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2021 12:22 Muž Passenger77 [269] - RostlinyRe: RX007
Ahoj,
no mně to připadá spíš jako nějaká houba. Ruducha vypadá jinak.
Také mě zaujala ta brutálně odvápněná ulita Okružáka...to tam máš takové všechny?
Pokud ano, tak ta voda bude mít asi ne úplně běžné parametry a tak tam porostou možná specifické rostliny, kterým se nemusí jinde dařit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2021 11:41 Muž RX007 [3] Re: vaclav
No ani bych neřekl. Ony ty šlahounky jsou takové slizké a macaté :) Je to mnohem tlustší než ruducha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2021 10:09 R Muž vaclav [13413] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: RX007
Něco podobného, pokud to není jen načervenalá ruducha. rybicky.net/atlasrostlin/caloglossa_beccarii :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2021 09:48 Muž RX007 [3] – Hnědý staghorn?
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Objevila se mi v AQ zajímavá řasa, kterou jsem jinde neviděl. Jako kdyby hnědý staghorn, ale myslím, že to není staghorn. Extra starosti mi nedělá, ale stejně bych se toho rád zbavil. V profilu je popis AQ - je to Šedesátka. Mám CO2, KNO3, PMDD. Zajímavé je, že roste spíše tam, kde je větší proud a zároveň v blízkosti difuzoru. Nějaké nápady co to je?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2021 09:20 Muž _Rob_ [67] Re: Venusa915
Ideálně zabavit se napadených listů/rostlin, bohužel. Někdy jde utrhnout, ale někdy drží potvora.

Já ten uhlík dávkoval injekční stříkačkou při vypnutém filtru přímo na řasu a fungovalo to. No musí se s ním opatrně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 23:49 Žena Venusa915 [8] Re: 4Sima
Ten leknín som nevedela, že tak narastie. Niekto mi nymphaea lotus red poradil že je super, červené aj so slabším svetlom a pustí raz za dva týždne cca 1 list na hladinu. Ten dotyčný ale mal asi nejaký iný druh, bolo to oveľa menšie. Ja som zohnala len toto, čo je skoda, keby som mala miniverziu, páči sa mi najviac zo všetkého čo tam mám :)
K tomu dávkovaniu CO2, to ma aj napadlo, že ho skúsim nevypnúť na noc. Ale mám ten elmag ventil bude tk fungovať keď ho úplne odpojim? Alebo musí byt6 stále v zásuvke?

Čo sa svetla týka, neviem ho inak stlmiť ako plávajúcimi rastlinami, nepasuje mi tam stmievač čo som mala musím niekedy kúpiť...ale osvedčilo sa mi aj so slabším osvetlením nesvietiť viac ako 7h. Do výmeny svetla všetko šlapalo. Začal staghorn asu o 2 dni po výmene a myslela som že plynné CO2 to ustáli (davala som ho asi o dva dni neskôr než svetlo), chvíľu to tak vyzeralo, ale tetaz vidím že stále pribúda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 23:42 Žena Venusa915 [8] Re: vlka
Ja viem a je to dosť silná chémia. Nemám ho rada :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 17:43 Muž vlka [2879] Re: Venusa915
Tekutý uhlík je spíš dezinfekce než dodávání Céóčka do AQ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 17:28 Muž 4Sima [1444] Re: Venusa915
Ahoj, zvážil bych nonstop dávkování CO2, jak kolísá hodnota, dělá to neplechu. Vyladil bych dle dropcheckeru. Důležité jsou výměny vody, což dle deníku děláš. Nevím jak máš nastavené světlo (7h dle deníku) - můžeš ztlumit výkon a eventuálně prodloužit dobu osvitu. Chce to pomalu zkoušet, změny se projeví s odstupem. Na leknín máš malé akva, ten bych dal pryč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 17:17 Žena Venusa915 [8] Re: vaclav
O parmičkach som počula aj ja, ale bohužiaľ do 30l akva ich nedám....potom by som nevedela komu ich dať...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 17:16 Žena Venusa915 [8] Re: _Rob_
Ja dávam tekutý uhlík ale nechcem si otráviť krevetky dávam podľa dávkovania, a akosi to nepomáha. Odstránila som skoro všetky listy kde bol, ale o crinum by som uplne prišla, takže tam stále rastie staghorn....nechala som rozmnožiť aj plavajuce, nech trochu tienia svetlu (kvôli nízkemu no3 nerástli,tak som dala preč purigen a už idú ako divé.) Práve keď som dala nové svetlo sa to začalo s tým staghornom.

Ešte poznámka k odstráneniu mechanickému. Skúšala som, nejde to z tych rastlín ani za boha dostať. Aspoň som neprišla na to čím by to šlo. Dokonca aj okružák to má na ulite sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 13:19 Muž jarovo [1694] Re: Brodys
Mám tri - momentálne niečo cez dva roky a cca 14-15cm. Je pravda že mladé sú užitočnejšie pri čistení od riasy, ale pokiaľ moc neprekrmuješ tak aj staré si občas nejakú tu riasu dajú ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 12:21 Muž 4Sima [1444] Re: Brodys
Pokud chceš aby likvidovaly řasu, je lepší pořídit mladé a vyrostlé poslat dál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 11:37 Muž Brodys [255] Re: vaclav
Asi OT, ale necháváš je v akváriu stále nebo po odrostu posíláš dál? Je mi trochu proti srsti zbavovat se něčeho, protože se nehodí, ale zase velké jsou už celkem torpéda smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 10:43 R Muž vaclav [13413] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: _Rob_
Nevím jak máš velké akvárium, ale desetiletí používám parmičky černopruhé ty ti ten jelení paroh za chvilku sežerou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 10:05 Muž Roger [1594] Re: Venusa915
U mě se dělala při silném osvětlení, stačilo snížit intenzitu a bylo to ok :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 06:49 Muž _Rob_ [67] Re: Venusa915
Taky sem ji teď likvidoval. Co nejvíce odstranit. Pak mi pomohl obyčejný organický uhlík od Dajany za pár korun (aplikace denně) řasa postupně chřadne.

www.rostlinna-akvaria.cz/…

Údržba je sice základ i přesto se tato potvora může objevit. ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2021 19:51 Žena Venusa915 [8] – Prosím pomoc
Fotka k příspěvku Prosím poraďte ako sa zbaviť tejto hnusoby... Mám ju na crine, hydrocotyle, cryptocoryne, alternantherii, anubiasoch, vlastne na každej rastline, mach som kvôli tomu úplne ostrihala... Tvorí sa to aj na koreni a už som to teraz objavila aj na koreni od pistie. Nechcem ohroziť krevetky, aj tak mám už pocit, že im niečo vadí.... A rada by som oracovala na príčine, nie len hrubo chemikáliami a krátkodobo odstraňovala.... Ešte ďalej neviem, ako to dostať dolu z listov a koreňa, kefkou to nejde.....
 

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 4555x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19447-jeleni-paroh