Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jelení paroh

 

NápovědaFórum » Řasy » Ruduchy 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Jelení paroh
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2022 19:26 Sonic Re: Martex42
Daj odkaz na vodárne kde bývaš a zisti parametre vstupnej vody, mne sa zdá veľmi mäkká a Ph mi nesedí, zvyčajne je zásadité. Tolko rias v akváriu, to je vážny problém a hnojiť dusík ak sú už takto rozbehnuté je dobrodružstvo a aj to tak dopadlo... Moc si tomu Mithoferovi nepomohol takýmto komentárom. Neviem či sa vôbec do toho púšťať ak si oslovil Profiplants tak asi vedia čo robia. Ak môžeš napíš bydlisko a ja si nájdem vodárne a parametre ak to nevieš sám. Keď ti to s nimi nevyjde, môžeš skúšať ďalší návod -pokúsim sa. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2022 16:04 Muž Martex42 [20] - Tetry
Bylo mi porazeno jednatelem firmy profiplants panem Mithofrem že mám 3 týdny dávkovat pouze dusík. Tak to momentálně zkouším kromě Staghornu se rozjeli i zelené řasy.

Ale proč to píšu ještě mě napadlo jestli je dostatečný výkon čerpadla který má průtok 2000l/hod na nádrž cca 1100l. Podle různých článku je to málo. Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.04.2022 15:15 Muž Buldr [218] Re: Rovano
Toho dusíku tam zase není tolik (BM), ve srovnání s ostatními hnojivy a je určený do silně nasvícených akvárií s tím, že se musí doplňovat s Makron NPK a Nitrate Green. Co potřebuje jsou mikro prvky. Bioflor Master je hlavně o koncentraci nezbytných mikro prvků.

Kdyby udělal rozbor vody, vystřelí hodnoty nitrátů, fosforu a draslíku do výšin. Řasy jsou oportunisté a rostliny nemají růstový impulz (intenzivní světlo a CO2), proto kalamita více druhů řas. Stabilizovat = dostat všechny organické odpadní látky, špínu, fosforečnany a nitráty z vody, potom teprve může začít postupně likvidovat řasy. Měnit vodu, přidávat prakticky jen mikro prvky a dostat to z vody třeba kýblem růžkatce. Samozřejmě svítit a sytit.

Můžu darovat hodně nepukalky (Salvinia natans) a bahnatku (Limnophila sessiliflora), což je turbo plevel na steroidech tahající živiny přímo z vody, libující si v měkké vodě. Karanténní akvárium je toho plné, stačí si pro to přijet (Vysočina).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2022 12:03 Muž Rovano [52] - RostlinyRe: Martex42
Nejsem v tom úplně kovanej. Ale měl jsem to stejné. Nová nádrž. Nestabilní podmínky a ve vstupní vodě hodně NO3. Potom jsem do toho ještě moc hnojil a nastala expanze stejných řas.
Ten Master je silné hnojivo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2022 09:38 Muž skypi [91] Re: Martex42
Připadá mi to, že se tam něco vysráželo ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2022 21:50 Muž Martex42 [20] - TetryRe: skypi
Na předním skle se dělá zelená prachová na zadním skle byla taky. Proč je na fotce do šeda nemám tušení. Nebo jak jsem vypouštěl 1/2 akvária a byla nějákou dobu na suchu možná tím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2022 21:04 Muž skypi [91] Re: Martex42
Zelená řasa. Proč je do šeda?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2022 20:23 R Muž vaclav [13769] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Martex42
V akváriu ti schází řasožrouti já používám parmičky černopruhé a zhruba po dvou letech je měním za nové. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2022 20:04 Muž Martex42 [20] - TetryRe: skypi
Je to zelená prachová řasa. V substrátu bordel zapadanej není. Už jsem to i lehce odkaloval jen povrchově.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2022 19:25 Muž skypi [91] Re: Martex42
Pokud ti na nádrž přímo svítí slunce, tak to problém nejspíš bude. Ten šedavý zákal a šedavý povlak na zadní stěně je co? Nemáš zapadanej binec v tom substrátu?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2022 16:52 Muž Buldr [218] Re: Sonic
Nevšiml, to je pravda, ale pořád má ve vodě tolik křemičitanů, fosforu i draslíku, že cokoliv tam namíchá, bude jen další a další živnou půdou pro bujení řas. První co musí udělat je stabilizovat akvárium, tedy dostat vysoké koncentrace živin a odpadních látek z vody pryč, teprve potom může začít postupně napravovat škody po řasách. Když to neudělá, nic se nezmění. Tim, že tam nalil dusík jen podpořil řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2022 14:23 Muž Martex42 [20] - TetryRe: Sonic
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Proč je tam tolik řas to netuším. Nejvíc se to rozjelo po přidání hnojiva kde bylo i NO3. Kdybych věděl proč jich tam tolik a je a jaká je příčina tak bych se neptal hmm

Mám teď ty napadený listy odstranit např. z microsoria a z anubiasů? Nebo to mám nechat a počkat co to udělá?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2022 07:28 Sonic Re: Martex42
20 čajových lyžičiek sódy bikarbóny na 1000l by malo dvihnúť Kh na 3-4. Urob ako myslíš, ale prečo tam máš teda toľko rias? Volcano je substrát pre baktérie a kto s nimi nevie robiť, tak mu narobia veľa problémov.Už teraz ti vyrobia dosť CO2 na celú nádrž, pri 6 hod. svietení a možno je CO2 aj moc. bigcichlids.6f.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.04.2022 07:23 Sonic Re: vaclav
Kh má na nule, tak kam by ešte mohlo klesnúť? Pri nulovom Kh bude kolísanie Ph a uvidíme ako sa mu to podarí udržať s CO2/ hlavne hladinu Ca vo vode/.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2022 23:05 R Muž vaclav [13769] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Martex42
Já bych to KH nechal hlavně že nepadá dolů nebudeš potřebovat takové množství CO2. Na sodu zapomeň, jestli tedy nechceš mít africká jezera. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2022 22:16 Muž Martex42 [20] - TetryRe: skypi
Nedaří se mi Kh vůbec zvednout. Dal jsem do filtru mramorovou drť, i uhličitan vápenatý kamínky 2-4 mm. Někdo někde radil zvedat kh jedlou sodou, ale při mojim objemu to vychází na 0,5 kg a to se mi zda docela hodně. Kdybych měl zvyšovat kh dostupnými přípravky renomovaných značek tak se nedoplatim při tom objemu. Děkuji za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2022 19:00 Muž skypi [91] Re: Sonic
I KH na 2 se mi jeví málo, bude se mu tam pořád houpat pH. Ještě bych tudíž přidal-alespoň na 4. Vytvoří se i lepší podmínky pro rozvoj potřebné mikroflory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2022 17:57 Sonic Re: Martex42
Najprv si daj do poriadku vstupnú vodu, zaujímavé, že to Buldr nepostrehol a pri tom mal ten istý problém v akváriu -nízke KH nízke Ph!!! Udržuj KH aspoň na 2 tzn. trochu koralovej drte do filtra aby sa rozpúšťala-máš tam skoro destilku /málo Ca a Mg/a pri takej činnosti baktérii potrebuješ mať Kh aj pre baktérie !!
Ostatné ti už poradili, kúp testy a udržuj NO3 na aspoň 5mg/l + ostatné aj fosfor aspoň 0,8mg/l aj ten potrebujú baktérie. Vymieňaj viac vody a častejšie než to ustúpi, po výmene s prihnojením-akvárium je dobre zabehnuté /nitr.baktérie fungujú/ a rastliny na koreni tiež potrebujú živiny/vo vode/. Hnojivá, ktoré si doteraz použil neobsahujú ani NO3 ani PO4.
Hnojenie: KNO3, MgSO4,Kh2PO4, Tensococtail príp. K2SO4 ak by bolo málo K /cca 10mg/l/.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2022 19:09 R Muž vaclav [13769] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Martex42
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Pokud to s CO2 a hnojením myslíš vážně nekupuj drahou vodu v dávkovačích a je jedno od jaké firmy. Zjisti si co ti teče za vodu a podle toho si sežeň sypká hnojiva prodávají se v kilových balení. S CO2 a světlem bych začal opatrně ty řasové kalamity nebudou na začátku tak hrozné. S rostlinami platí to samé nejdříve ty méně náročné a postupně měnit až porostou moc. Bez testů se taky neobejdeš a výměny vody nebudou tak hrozné. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2022 18:08 Muž Buldr [218] Re: Martex42
Velké akvárium = velká setrvačnost změn.

Doporučil bych denní hnojení a spíš nižší dávkování, protože tobě jde zejména o mikro prvky. Nemáš rostlinné akvárium nacpané k prasknutí rychle rostoucími náročnými rostlinami, stejně tak intenzivní osvětlení ... proto doporučím spíše nižší hranici. Pokud napíšeš do Profiplants, pan Mithofer ti rád poradí a disponuje násobně více zkušenostmi i porovnáním, než já. Něco jsem si s řasami užil, komplikací (profackování) mně potkalo tolikrát, že jsem se hodně věcí naučil, vyčetl, vypozoroval a zeptal se.

Klíčem je pozorování, akvárium mi dělá radost a každý večer si k němu sednu, dívám se a pozoruji dění v akváriu. Pravidelně si nechávám dělat rozbor vody a dělám i kapkové testy. Vše proto, abych pochopil vztah toho co vidím s exaktní informací. Vyfotím si akvárium a s každou změnou např.: metodice hnojení se podívám na týden starou fotografii a porovnám si to s parametry vody a děním v akváriu. Přidal jsem např.: 2 ml denně Makron NPK a vidím, že pupečník se zbláznil ještě více (invazivní a nezkrotná rostlina), ale také vidím, že chybí vápník ... prostě to vidím na listu Cryptocoryne, tak lehounce upravím a zase pozoruji, kochám se a přemýšlím o všem možném. Líbí se mi dívat se na ten pruhovaný čardáš uvnitř akvária. Snažím se udržet stabilní prostředí a ty dvě minuty s konduktometrem v ruce, vykydáním skimmeru k tomu patří. Sednu si s notebookem, dodělávám a přitom se kochám. Rychle se naučíš všímat si nepatrných změn, to proto, že svoje akvárium znáš. Kde myslíš, že jsem přišel k informaci o Volcanu s hnojivem Complete Ultimate - 288l Asie mě čapla, zfackovala, nakopala, přežvýkala a vyplivla. Tak to dělám já, netvrdím, že je to nejlepší cesta a snažím se do toho moc nehrabat, bohužel když měním tak musím a naučil jsem se jít vlastní cestou, protože osvědčené u Asie zkrátka neplatí. Menší 54 litrové je úplně jiné.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2022 17:47 Muž Martex42 [20] - TetryRe: Buldr
U toho profiplants tedy doporučujes tu nejnižší dávku? A dávat to týdne nebo radši denně?? Volcano Black jsem částečně propral ale řekl bych že toho prachu tam zbylo ještě kvantum.

Spíš mě trápí to slunce co tam svítí.

To chápu že je to univerzální, ale musím se někde chytit a podle něčeho se odpichnout a vyzkoušet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2022 17:31 Muž Buldr [218] Re: Martex42
Naštěstí máš drobnější rybky a taková tlupa krevet dokáže divy. Otík a Netrina taktéž pomohou a dostat nadbytečné živiny z vody pomůže kyblík růžkatce (Ceratophyllum demersum) a vanička nepukalky (Salvinia natans).

Není zač, počkej si i na názory ostatních, třeba jsem se přehlédl/mylně identifikoval ... a teprve potom se rozhodni. I když u řas je to vlastně všechno takové univerzální a chce to jen doladit na konkrétní akvárium.

Pozn.: S Complete Free opatrně, rozhodně nepředávkuj, protože má opravdu hodně železa a ty máš Volcano. Pokud jsi ho nepropláchnul (dle návodu píšou neproplachovat) a začneš to ládovat hnojivem bohatým na železo, okamžitě se to projeví. Vulkanický otěr (prach a bordel, kterého je ve Volcano víc než požehnaně) obsahuje velké množství železa a manganu. Bioflor Master obsahuje oproti Complete Free, Seachem Flourish, Master Line ... mnohem méně železa. Čili opatrně a pozvolna. Mám to vyzkoušené u sebe, jak tam naleju Complete Ultimate (rozdíl je v tom, že už obsahuje výluhy, třísloviny a humidové kysleliny -> tropická voda), okamžitě vystřelí železo na 0.5 mg/l a začne problém s Mn. Sice tomu pomáhám elektrolýzou (H - vodík se váže na nerozpustné oxidy manganu a aktivuje je) z membrány Twinstar, nicméně z vlastní zkušenosti vím, jak rychle vystřelí železo. Volcano je super, ale také pěkně vrtošivé a s měkkou vodou letí všechny příručky a osvědčené postupy oknem, nastává čas fackování a pozorování + měření.

Ale to prosím chápej jako mojí osobní poznámku a zkušenost s Volcano, která nemusí platit u jiných akvárií. Vyhýbám se všemu s vyšším obsahem železa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2022 17:17 Muž Martex42 [20] - TetryRe: Buldr
Dobře, Děkuji za rady. Jak píšeš není to jak měnit vodu v 50 litrech, ale jednou jsem si to chtěl pořídit tak se nedá nic dělat. Ty řasy se nejvíce rozjeli po přidání hnojiva s dusičnanama. Objednám hnojivo od profiplants jak si posílal a zvednu ssvícení na cca 8 hodin a uvidíme.

Ještě pro doplnění dopoledne na akvárko svítí sluníčko z velkého Francouzkého okna. Není možnost nějak okno zastínit jde mi z něho světlo do celého obýváku a kuchyně. To nejspíše bude taky problém.

Do dna jsem dával jen NPK kapsle od invital.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2022 16:57 Muž Buldr [218] Re: Martex42
Modrá - Rozsivka, takový ten hnědý sliz, co se začne postupně táhnout s prouděním
Červená - Staghorn
Světle modrá - Vláknitá řasa, možná Oedogonium
Růžová - Rhizoclonium
na dalších fotkách vidím Cladophoru a začínající GSA. Je to tako hezky promíchané, že to z nepříliš kvalitní fotky nepoznám.

Dost uspěchané, včetně ještě nedokonale rozjeté filtrace a dekompozice dna, které zabere o měsíc-dva více, než nitrifikace. Předpokládám, že do dna jsi aditiva a baktérie nedával. Volcano je plné baktérií, ale chvilku to zabere, než se to rozjede naplno. Zkrátka máš další dva měsíce co dělat. Zvyš interval výměny vody, chápu že měnit 300-500 litrů několikrát týdně není to samé, jako u 60 litrové zavařovací sklenice, ale z vody to dostat musíš. Hlavně se vyhni opravě šokem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2022 16:43 Muž Martex42 [20] - TetryRe: Buldr
Která barva na fotce je jaká řasa prosím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2022 16:28 Muž Buldr [218] Re: Martex42
Fotka k příspěvku Třeba Sera Florena, Profiplants Complete Free a další
sera.cz/…
www.profiplants.cz/…

Staghorn, ruducha, rozsivka, cladophora ... spíš než stagnorn je to boj na všech frontách.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2022 16:04 Muž Martex42 [20] - TetryRe: MARTIN HORÁK
Příjde ti ryb málo?? Podle některých je ryb naopak moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2022 16:03 Muž Martex42 [20] - TetryRe: Buldr
K tomu svícení 6 hodin mi taky přišlo málo, ale podle toho co jsem všude četl že mnoho světla způsobuje právě onu řasu, ale na druhou stranu dává logiku i to že když se bude málo svítit tak ty živiny nestíhají rostliny spotřebovat.

Ano ryby jsem dal brzo. Ryby mám vlastní odchovy a měl jsem větěry od prosince a potřebovali jít do většího. Ted vím že to byla chyba je dát tak brzo, ale na to už je pozdě.

Ano když to píšeš ten sliz to bude ono

Výměna vody probíhá týdně 1/2 nádrže

Cílem nemusí být úplně rostlinné akvárium, stačí mně akvárium pěkně zarostlé bez řas.
Můžu tě poprosit které bezfosfátové hnojivo by si mi doporučil?

Nechci to řešit chemicky, musím najít příčiny aby se řasa znovu neobjevila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2022 15:35 Muž Buldr [218] Re: Martex42
Svítit 6 hodin je nesmyls, aby rostlinná továrna fungovala (spotřebovávala makro i mikro prvky = živiny), potřebuje mnohem delší dobu svícení a za 6 hodin si stěží vytvoří dostatek zásob na 18 tmy. Už to samo o sobě je špatně, svítit bys měl min 10 hodin denně. Dobře, jsi podle prezentace v záběhu, tak 8 hodin, ale píšeš o rybách, čili už je zaběhnuté. Co si mám myslet?

Nemáš problém jen se Staghornem, ale i s dalšími řasami. Rozsivka se nedá přehlédnou - nahnědlý sliz.

Samotný dusík (NO3 - dusičnany) nic neřeší, samozřejmě je nezbytný pro růst rostliny, ale neobejde se bez dalších prvků a to ve správném poměru. Pokud bude nedostatek např.: Mn - Manganu, rostliny nebudou schopné zpracovat dusík a ten se bude hromadit ve vodě. Stejné je to se železem, které při vyšší koncentraci začne blokovat mangan a opět se zastaví rostlinná továrna a dusík i ostatní prvky, jako draslík, fosfor ... se budou jen hromadit a poslouží k bujení oportunistických řas, které jsou podstatně rychlejší a efektivnější vytěžit ze všeho maximum. I když bude vše ve správném poměru a koncentraci, bez dostatku CO2 nebude fungovat stejně rostlina schopná fungovat, tedy vytvářet si dostatek energie (cukrů) rozkládáním CO2.

Samotné Volcano je bohaté na železo a mangan (vulkanický otěr), ale manganu je potřeba pomoci kyslíkem, takový Twinstar/Chihiros elektrolýzou produkuje kyslík a vodík, který se váže na nerozpustné oxidy manganu a aktivuje je do rozpustné formy. Hromadí se ti v akváriu fosforečnany a křemičitany, společně s nedostatkem světla a CO2 jsi vyrobil pětihvězdičkový hotel pro řasy. Stručně řečeno, všechno souvisí se vším a hnojíš špatně. Zrovna Seachem Flourish je pro tvoje akvárium katastrofa, protože obsahuje příliš železa.

První co musíš udělat je stabilizace akvária, která potrvá minimálně měsíc (spíš dva) a připrav se na zvýšený interval výměny 1/3-1/2 vody, protože nahromaděné živiny musíš dostat pryč, rychle rostoucí plevel je výborný pomocník a čím více ho budeš mít, tím lépe pro tebe. Minimálně 2-3 měsíce používej výhradně bezfosfátové hnojivo (při tvé posádce a minima rostlin bych už nic jiného nepoužíval, vlastně by stačilo soustředit se na mikro prvky), nic jiného do toho akvária nelej a začni pořádně svítit a dávkovat CO2. Na rostlinné máš málo rostlin a u společenského je zase hloupost používat hnojiva jako Bioflor Master, které jsou určené do nasvícených rostlinných akvárií a tomu odpovídá i složení. Co chybí a přebývá odhalí rozbor vody, minimálně kapkové testy, ale nechal bych si udělat rozbor vody a "kalibroval" tak kapkové testy a na základě toho bych začal postupně stabilizovat celé akvárium.

Samozřejmě existují i chemické cesty, ale to je boj s následky, nikoliv příčinou a pokud nezměníš přistup, po vyčerpání absorbéru, nebo lahvičky ... budeš na tom úplně stejně. Taková Sera Phosvec ať už jako roztok, nebo granulát do filtrace velice rychle odbourá extrémní koncentrace fosfátů, stejně tak Sera Silicate zase zatočí s křemičitany, ale jsou to pomocníci (rychle odstranit), nikoliv řešení problému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2022 15:16 Muž MARTIN HORÁK [819] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Martex42
Na ten objem nádrže to chce ryby. Hodně ryb. A svítit minimálně 8-10 hodin v závislosti na světelných podmínkách v místnosti.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2022 14:01 Muž 4Sima [1548] Re: Martex42
Přidání dusičnanů řeší výrobce Seachem hnojením Flourish nitrogen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2022 13:32 Muž Martex42 [20] - Tetry – Staghorn
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Ahojte, poprosím o radu. Mám od samého začátku problémy s řasama viz foto. Svítím 6 hodin. Bližší informace v profilu. Hnojil jsem Seachem flourish a při měření No3 - 0. I přesto že tam je cca 350 drobných rybek neonky, kardinálky, zebřičky. Vyměnil jsem hnojivo za rataj bioflor master. A během 3 dní se ta řasa rozjela tak hrozně že už se na to nedá ani koukat. Myslel jsem že když jsou dusičnany na 0, že hnojivo s dusičnanama jen rostlinám prospěje. Děkuji za případné rady.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2022 14:08 Muž Buldr [218] Re: kaspy
Tolik zkušeností (let) opravdu nemám, ale se Staghornem už jsem několikrát sváděl bitvy a nejednou jsem to chtěl vypálit savem a udělat všechno znovu, protože odpovědí na otázky bylo vždy "nedostatek CO2".

Čím více jsem si natloukl, tím více jsem se začal zajímat o děje a nakonec jsem se utvrdil v názoru, že problém není CO2, ale přebytek/nedostatek některého z prvků. Ale to je můj názor, který jsem si za ty krátké tři roku v sobě nějak vypěstoval. Nemám a neumím perfektní nádrže, ale už jsem se dostal do stavu dobré a dlouhodobé prosperity akvária.

Ať se daří.

P.S.: Naposledy jsem měl kalamitu Staghorn jako následek dlouhodobých pobytů ve špitále, když se "nevyžádaným pečovatelům = překrmovačům" povedlo vyndat ten největší kořen mangrove. Samo o sobě mangrove touží vyplavat a lehké Volcano není výraznou překážkou. Zkrátka mi to vytáhli na hladinu i se lávovým šutrem a stahovací páskou. Zapomněli vyměnit prázdnou láhev CO2 a kalamita na sebe nenechala dlouho čekat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.01.2022 10:47 kaspy Re: Buldr
Díky za názor, příspěvek nebyl ani koncipován, že chci návod aniž bych musel hnout prstem :). Byl to spíš dotaz na další názory na problematiku. Jsem akvarista 20 let, takže vím, že nic není hned a je potřeba mít trpělivost. Aktuálně půjdu cestou snížení organických látek a uvidí se. Za názory, včetně Tvého děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2022 12:50 Muž Buldr [218] Re: kaspy
Fotka k příspěvku HD Nalejme si čistého vína. Poslal jsi tři skromné fotografie, ze kterých se toho příliš nedozvíme, snad jen že máš problémy s řasami a rostliny jsou vybledlé (zpravidla nedostatek dusíku). Na otázky proč a kde je zakopaný pes se bude bez věštecké koule těžko odpovídat.

Shodou okolností mám také 288 litrové akvárium se substrátem Rataj Volcano (Red) a mám tam informace o vstupní vodě, ale i skutečných hodnotách vody v akváriu (laboratorní rozbor), včetně techniky, hnojení apod. Jen podotýkám, že se vodu nesnažím mít křišťálově (čti nepřirozeně) průzračnou, ale naopak tropickou s výluhy a proto je lehce obarvená.

Když chci radu, musím se trochu snažit a začít od sám od sebe.

P.S.: Bioflor Master sám o sobě nestačí na pokrytí potřeby rostlin (husté osázení, nebo přímo rostlinné akvárium) hlavními prvky (NPK) a musí se doplňovat dalšími doplňkovými hnojivy (např.: Makron NPK, Nitrate Green). Používám stejná hnojiva jak v malé 54 litrové nádrži, tak i ve větší 288 litrové a do obří budu dávat to samé. U obou nádrží jsem si užil se Staghornem své.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2022 22:37 Astacus Re: kaspy
Názory mohou být různé. Zejména když opravdu nemáme dostatek údajů. Buldr tě vede k tomu, abys hledal řešení ve vyladění hnojení. Já si naopak myslím, že v tuto chvíli to není tvůj hlavní problém.
Hnojením upravuješ množství minerálních látek. Jenže, podle mě, ty tam máš nadbytek organických látek, to je ten malér. Odstraňování organických látek (jejich přeměna na minerální) je úkolem biofiltrace. Jde o to, abys tam měl a aby se tam dobře dařilo užitečným bakteriím. Tomu nepomůže světlo ani hnojení a už vůbec ne CO2.
Rozběhnutí biofiltrace pomůže pH vyšší než 6,5 a můžeš to nakopnout nějakou bakteriální násadou. V tom případě budeš mít asi bílý zákal a budeš muset vzduchovat. Ty bakterie potřebují kyslík. Dobrý filtr s přisáváním nebo rozstřikovací rampou tomu pomůže.
Výměny vody jsou správným krokem, ale uvědom si, že jednou dvakrát nakrmíš ryby a jsi zpátky kde jsi byl před výměnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2022 18:19 kaspy Re: Buldr
No ono je to o zkoušení to je mi jasné, v minulosti pomalu žádná hnojiva, testy a podobné vymoženosti nutné nebyly a šlo to. Teď je top jiné. Takže to vidím tak, že potřeba pomalu trpělivě zkoušet změny. Co se týká hnojiva mám Bioflor master od Rataje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2022 18:13 kaspy Re: afc1886
Dno je asi v pohodě, je to volcano black od rataje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2022 18:12 kaspy Re: Lojza007
Rataje sleduju, mám od něj produkty :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2022 16:29 Muž Buldr [218] Re: Sonic
Samozřejmě, jen jsem přidal svůj pohled na věc, jako doplnění a výměna vody je nezbytná (žádoucí). Stejně tak nepíchat do dna odkalovací zvon, ale pouze jemně odsát nečistoty, vyčistit zanesenou filtraci (mechanickou), doplnit baktérie ...

Neříkám, že má hnojit a ládovat to experimentálně horem dolem, nýbrž zamyslet se nad tím, co tam leje a co se děje. Stabilizace akvária zabere měsíc (s pravidelnou výměnou 50% vody) i u malé nádrže, kde jsou změny rychlé. Jenže to mu nepomůže, pokud tam dává hnojivo pro úplně jiný typ akvária (složení) a hromadí se mu tam mikro a makro prvky. Pro příklad Bioflor a Bioflor Master.

Největší kravina je cpát tam všechno naráz, protože pak se příčiny člověk nedopátrá. V uvozovkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.01.2022 16:22 Muž Buldr [218] Re: kaspy
Hledáš vyšší dívčí v místech, kde nic takového není potřeba.

Vstupní parametry vody jsou důležitou informací a rozbor zveřejňuje místní poskytovatel vodovodní sítě (kohoutková), vlastní studna, dešťová, nebo osmotická voda jsou samostatné případy a tam si rozbor musíš zajistit sám. Hladiny vždy kolísají v určitém rozsahu. U nás je voda přírodní pramenitá a velice měkká, což je dáno lokalitou a také rašeliništi. Proto vím, že máme opravdu nízkou koncentraci dusičnanů (NO3), minimální hodnoty vápníku (Ca), hořčíků (Mg) atd. Zkrátka taková je naše voda (všude v okolí jsou vodárenská pásma), tedy vstupní parametr, se kterým začínám.

Zajímavější je voda v akváriu, protože na ní závisí celý ekologický systém akvária a pravidelně měřím kapkovými testy a společně posílám s laboratorním rozborem k přeměření. Kapkové testy měří podle nálady, šarže a jejich hodnoty jsou orientační, avšak společně s laboratorním výsledkem poskytují dostatečnou představu o skutečných hodnotách. O to jde, protože nemusí být všechno na tisícinu mg/l přesné, stačí hrubší odhad se kterým se pracuje.

Nastupují informace, nezáleží ani tak na zdroji, protože názory se často liší, avšak základní principy a vazby jsou všude stejné. Jestli použiješ za zdroj Dianu Walstadovou (Ekologie rostlinného akvária), nebo Ing. Rateje, ... nechám na tobě, základní principy jsou popsané všude. Velká věda, avšak pro laiky a obyčejné akvaristy stačí znát principy, základní informace o prvcích a rostlinách. I rostliny se liší, jedna potřebuje více železa než druhá, třetí zase více vápníku apod. Tady jde o základy, základní informace o rostlinách apod. K pochopení nemusím mít státnice z chemie, stačí mi základy.

Každý výrobce hnojiva uvádí složení (minimálně seriózní výrobce) a podle toho se člověk zařídí s dávkováním. Vždy platí, že to chce trpělivost a respektovat individualitu každé nádrže, protože co funguje dokonale v jedné, nemusí fungovat v druhé i když vstupní voda je pro obě akvária stejná. Nestydím se přiznat, že vychytat hnojení mi zabralo rok a nejednou mě 288 litrová nádrž a substrát pořádně vyškolil. Začal jsem pátrat, nechal si udělat rozbor, ale především jsem pozoroval děje v akváriu, porovnával se stavem před týdnem a ladil dávkování. Rok, jeden celý rok, než jsem začal chápat, jak tato konkrétní nádrž funguje, reaguje a co se v ní děje. Někdo by to dal třeba za týden, druhý za dva a mně to zabralo rok pokusu, omylů a pozorování. Výsledkem jsou zdravé rostliny nastartované do růstu (týdně prostříhám 12 litrový kýbl) a výkonnou továrnou na kyslík. Osvětlení se zapíná v 10:00 s třiceti minutovou simulací východu (i západu slunce) a okolo poledne už k hladině stoupají jemné bublinky kyslíku. Nejpozději ve 2 hodiny se celé akvárium podobá "kouřící" rostlinné průmyslové zóně. Mechy jsou balené bublinami kyslíku ... který mimochodem vyžaduje i v příkladu zmíněný Mangan a stačí použít konduktometr, který mi přesně ukazuje kolik je rozpuštěných látek ve vodě a jejich spotřebu. Týdně udělám kapkový test, pro sichr a dál se orientuji zejména pozorováním, klidně si to vyfotím a porovnám. Neustále mi v akváriu plavou fragmenty a kusy rostlin, nikoliv proto že by živořily, ale protože parmičky jsou paka a při hledání dezertujícího červíka na rostliny ohledy neberou. O ryby přicházím proto, že parmičky mají ve zvyku udělat k kolegy/ně oškubanou ponorku bez ploutví. Jinak se nic nezměnilo a ryby jsou zdravé, vajíčka na skle nejsou výjimkou.

Konkrétní hnojivo si vyber sám, takové aby vyhovovalo složením i cenou, protože doporučené dávkování výrobce je hodně zavádějící. Kamarád říká, že jsem takový Rataj a celá nádrže je vlastně reklama na Rataj (v nadsázce s úsměve na rtech). Do jisté míry je to pravda, ale hlavním důvodem je skutečnost, že mi svým složením i cenou zkrátka vyhovuje a nechci sahat do toho, co funguje. Je jednodušší přikoupit menší balení dusíku, vápníku a hořčíku (samostatně je prodává snad jen Profiplants) jako nezbytný doplněk (jedinou chemií je Rataj Balance, protože ve vstupní vodě chybí Ca a Mg) a hnojím denně (viz již zmíněné video o hnojení), což je u silného osvětlení zkrátka lepší a nic ve vodě nepřebývá. Stačí mi lehce přidávat Ca, Mg, N (ve vstupní vodě máme velice nízké koncentrace) a tím to hasne. Na druhou stranu nemám moc dobré zkušenosti se Seachem, protože jeho složení mi nevyhovuje a došlo by k hromadění prvků. Dále je tu cena, když si spočítám cenu hnojiva a množství, které bych tam musel nalít (trojnásobek), přestane to dávat smysl. On je Seachem takové dobře prodané nic a u ostatních výrobců člověk dostane stejné za nižší cenu. Neříkám, že nefunguje, nebo že je špatný, jen mi prostě nevyhovuje složením, cenou a celkovým přístupem.

www.rataj-spk.cz/…

Metodou pokus omyl a rozbitím čumáku zjistíš, že je to o trpělivost, pozorování a přemýšlení selským rozumem. Nemožné na počkání a zázraky do tří dnů ... opravdu nečekej. Možná to dokáží drahé chemické prostředky, ale tím budeš bojovat (za velké peníze) s následky, nikoliv příčinou. Ale jsem jen začátečník, který začal před třemi léty s malou 54 litrovou nádrží (setem). Baví mě to, to je celé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2022 15:42 Sonic Re: Buldr
Myslím, že v tomto prípade už budú tie častejšie výmeny 1/2 vody nutné, pretože ak nefungujú rastliny, tak tam bude aj veľa odpadu a to tiež komplikuje situáciu. S hnojením pri tejto kalamite by som bola tiež opatrná ako si poznamenal, hodnoty vody by som držala na nižších. Určite by bolo vhodné zistiť aj parametre vstupnej vody či sa niečo nezmenilo. A súhlasím aj s Rakom-podľa mňa dobrý postup.Je to už asi aj prerybnené a preto sa zmenil stav.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2022 15:27 R Muž afc1886 [12864] Re: kaspy
Jestli chceš opravdu pomoci, tak si založ tu prezentaci, ať je všechno přehledně vidět na jednom místě. Za mě bych ještě zvažoval změnu toho dna, působí to na mě dost nevhodně, ale možná to jenom tak vypadá na té fotce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2022 15:20 kaspy Re: Buldr
Díky za názor, s tím, že jak se postavit k rozboru? Na rozbor jsi dával kohoutkovou vodu? Určitě si nemyslím, že co2 je lék na vše, ale věřím, že spousta akvaristů tak přemýšlí. Nicméně ono bude trochu i věda nastavit správně dávkování hnojiva, aby tam nebylo ani málo, ani moc, takže frekvenci dávkování, množství a tak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2022 14:23 Muž Lojza007 [450] Re: kaspy
Doporučuju mrknout na video s panem Ratajem o hnojení: www.youtube.com/…
Byť to nevyřeší tvůj problém, může to třeba napovědět, kde by mohla být chyba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.01.2022 13:19 Muž Buldr [218] Re: kaspy
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Staghorn nevzniká jen proto, že rostlinách chybí CO2 a nic na tom nezmění tak prostá informace, jako "dávkuji CO2". Mohl bych se zeptat, zda se vůbec dostává k rostlinám (problém v rozpouštění, proudění ...).

Pokud chybí např.: Mn (Mangan), respektive jeho součást ve formě enzymu, rostliny nezpracovávají dusík, nerostou a nespotřebovávají ani ostatní mikro a makro prvky, tudíž se v akváriu hromadí a poskytují ideální podmínky pro kalamitu Staghornu. Stejně tak pokud hnojíš nesprávně např.: dáváš více železa než je nutné, začne blokovat zmíněný Mn (Mangan) a tak můžeme postupovat dál a dál - antagonismus prvků. Všechno souvisí se vším a ani skvěle fungující výkonná biologická filtrace nebude k ničemu, když dojde na prvky.

Můžeš do toho ládovat CO2 kolik chceš a pokud něco chybí, nebo naopak přebývá, nic to nezmění a Staghorn bude prosperovat. Každý si tím musí projít, nejsem výjimkou (viz foto). Neudělal jsem vlastně nic, jen jsem si nechal udělat laboratorní rozbor vody, abych zjistil co přesně chybí a začal přidávat. Neběžel jsem pro zázračný lék, ani to nelikvidoval tekutým uhlíkem typu CO2 Vital, Seachem Excel, ... upravil dávkování prvků a přes měsíc počkal, co se stane. Výsledek se dostavil, aniž bych tam musel házet tablety, nalévat a stříkačkou dávkovat tekutý uhlík (= boj s následky). Akvárium se stabilizuje a poradí si samo.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2022 12:18 kaspy Re: Rak
No pravdou je, že akva je založeno půl roku, obecně začátečník nejsem, ale měl jsem od akva asi 6 let pauzu. Nicméně si myslím, že ta řasa hlavně z důvodu většího množství odpadních látek, jelikož je to akva cca 55 litrů, nějaká ryba i živorodka tam je a ta rovnováha drží v malém akváriu obecně hůře. Začnu výměnou třetiny vody v akvárku ne jednou, ale dvakrát týdně. Světlo je intezivnější, ale je tam co2, takže by se to mělo srovnat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2022 18:17 Rak Re: kaspy
Jelení paroh ano, ale není sám.
Nestabilní, nešťastně založené akvárium. Asi podle komerčních návodů. Počítej se značnými ztrátami na rostlinách.
Opatření: Časté výměny vody, vzduchování, filtrace přes aktivní uhlí. Odstraňovat odcházející listy a části rostlin. Někdy se osvědčí násada bakterií (i když většinou následuje bílý zákal, ale to se nedá nic dělat, v tom akváriu je prostě přespříliš organických látek). :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2022 17:21 kaspy – Je to jelení paroh, nebo jiná řasa?
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Zdravím kolegové, jedná se prosím dle fotek o paroh, nebo je to jiná řasa? Jak se dá ideálně eliminovat? Roste na rostlinách, primárně na osvětlených, ale i dole na substrátu. Světlo moc eliminovat nechci, mám tam i náročnější rostliny, kterým to moc neprospěje. Děkuji.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.11.2021 08:14 Žena Luka123 [106] - dobře ochucená rybí "bramboračka" :)Re: Luka123
Nu, napíšu sem, jak to vypadá teď po měsíci:
Měnila jsem vodu 2x týdně, hnojila o trochu méně (ob den 2ml makro,micro,phoshorus a nitrogen na těch 36l), vhodila růžkatec, který zarostl prakticky celé akva a snížila intenzitu světla i dobu svícení (z 12 na 8 hodin). Burčák "dojíždí", dropchecker středně zelený. Kytky sice nebublají, ale viditelně ani nestrádají zatím.

Jelení paroh je už jen sporadický, semtam chloupek, který ručně odstraním a drží se to v dobrých mezích. Zmizela i prachová řasa na skle (ale taky už tam nesvítí slunce oknem, což je asi 1měsíc v roce).

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3 4

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 5348x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19447-jeleni-paroh