Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Podstavec pod akvárium

 

NápovědaFórum » Technika » Skříňky, stolky, podstavce 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Podstavec pod akvárium
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.09.2019 19:51 Muž fido16 [631] Re: Moinic
Svařil bych to do krabice žádné nohy. Pěkně by se ti to rozneslo po podlaze. Svařoval bych z jeklu buď 35x35x3 nebo 40x40x3. Tu váhu to udrží v pohodě :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2019 16:11 Muž jarovo [1695] Re: Moinic
Ahoj, tak ako to je na fotke to bude určite labilné - keď už tak by som to robil z jaklov a nie na 4 body ale na 6. Ako podkladovú dosku používam to čo sa dáva na kuchynskú linku - dáš trochu presah cez rám. Tlak na podlahu zmenšíš buď zväčšením plochy alebo celou doskou na podlahu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2019 15:58 Moinic
Fotka k příspěvku Ahojte, potreboval by som urobiť kovový stojan pre 2 akvária. Vyhovovalo by mi niečo ako je na foto. Vrchné akvárium by malo 270 litrov (120 x 45 x 50 - výška). Pod ním by bolo zopár menších. Mám plávajúcu podlahu a som na prvom poschodí, takže neviem, ako by som vyriešil tie nohy, aby ten tlak nebol na štyroch malých plochách. Ďalej hrúbka tých nôh, aby to udržalo tie akvária. A tiež neviem, ako vyriešiť plochu, kde sa položí akvárium. Na vrchu by malo byť plne zariadené 270 l akvárium a pod ním 3 - 4 akvária o celkovom objeme 180 l. Ak už niekto niečo podobné riešil alebo by mal niekto chuť poradiť mi, budem rád. pivo
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2019 10:30 Muž fido16 [631] Re: vaclav
To máš pravdu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2019 22:22 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: vaclav
Céočkem to máš jedno, elektrodou jó :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.09.2019 22:20 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: fido16
To jo ale trojka se lépe vaří. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2019 22:03 Muž fido16 [631] Re: vaclav
Ve výsledku je jedno jestli by jsi dělal z 50x30x3 na výšku nebo 50x50x2 i tak to akvárium udrží stejně ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2019 21:59 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: fido16
Tak radši bych to dělal z 3mm materiálu a profil spíš na výšku takže třeba 50x30x3. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.09.2019 11:32 Muž fido16 [631] Re: honcka
Zbytečně moc předimenzované. Mám podobný stojan svařeny z 50x50x2 na tom asi 1,1t a v poho. Být tebou udělám to z jednoho druhu jeklu. Věř tomu že zámečník bude radši dělat z jednoho rozměru jak se drbat z doměřováním. A ve výsledku tě tato šaškárna vyjde o něco více. Mrkni ke mě jaký mám stojan
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2019 17:03 Muž vlka [3444] Re: honcka
Axiální zatížení takových ,,jeklů,, vydrží mnohem mnohem víc. Buď klidná.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2019 11:03 Muž ZDRI [1415] Re: honcka
No, jisté zatížení ty sváry také roznášejí, hlavně krátké příčné :-).
Ale myšleno obecně, aby celý stojan byl ve váze a nemusel se dodatečně rovnat/podkládat, přeci jen je to půl tuny. Jinak, máš-li slušného zámečníka, tu nosnost/vyztužení nech na něm, oni (většinou) znají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.09.2019 10:42 Muž honcka [39] Re: ZDRI
Díky za odpověď, jinak ohledně těch svárů, podle mě, když ty horní nosníky stojí na těch nohách, tak ta hmotnost sváry vůbec nezatěžuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.09.2019 10:30 Muž ZDRI [1415] Re: honcka
Já železo počítat neumím, ale 70x70, půl tuny, vzadu roznesené, empiricky OK. Limitem nebude jekl, ale detaily spojení (sváry) + přesnost zpracování. Chceš-li mít 200% jistotu - je tam docela rezerva na výšku - přední horní dlouhou zdvojte (druhá pod), s provařením ve více bodech, ale bude to trochu "overkill" :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.09.2019 10:17 Muž Jarry [1437] Re: honcka
Já bych se toho ani trochu nebál, skoro bych řekl, že jekl 70x70 je zbytečně předimenzovaný (na 460l, jestli dobře počítám), ale ničemu to určitě nevadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2019 09:19 Muž honcka [39] – podstavec pro akvárium bez střední příčky
Myslíte, že tenhle podstavec
rybicky.net/nadrz/29804/2.jpg
unese tohle akvárium?
rybicky.net/nadrz/29804/5.jpg
nohy + vršek bude z jeklů 70x70, spodek a příčky z jeklů 30x30, nahoře bude 36mm lamino deska
jediný problém vidím, že tam nebude moct být uprostřed vepředu příčka kvůli sumpu
rybicky.net/nadrz/29804/3.jpg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 18:05 Muž vlka [3444] Re: ZDRI
,,dům je stará kvalita a podložku má objednanou spolu s AQ, takže určitě dobrou, co tam patří,, Nevím o co ti jde, když jsem doporučil ,,dobrou,, podložku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.09.2019 12:50 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: ZDRI
Vykonáno ano

Raději jsem se do toho pustila co nejdříve, aby lepidlo stihlo do zítra uschnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 10:54 Muž Tommo [828] Re: zelenakapusta
Nehrozí nic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 10:48 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: ZDRI
To bych stolek musela znovu rozebrat a sestavit. Nehrozí v takovém případě, že se sešroubované spoje oslabí? Navíc jsem na některé kolíky musela použít kladívko, takže při vyndávání bych je mohla přelomit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.09.2019 10:28 Muž ZDRI [1415] Re: zelenakapusta
Není to zbytečné, na kolíky použij lepidlo. Tečka.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 10:07 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: ZDRI
Pode mnou je sklep, sice není kvelbený, ale nade mnou je ještě plně vybavený dvoupokojový byt domácích - podkrovka, takže dům jako takový je ve výborném stavu, tohle by nějaká ruina neunesla.

Edit: Původně jsem chtěla při sestavování použít ke kolíkům lepidlo (Herkules, Chemoprén), ale nakonec mi to přišlo zbytečné, protože až se akvárium napustí, stolek bude "na mrtvo", neměl by se ani hnout, navíc, výrobce o lepení spojů nic neuvádí, takže to ani nemusí být potřeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.09.2019 10:01 Muž ZDRI [1415] Re: zelenakapusta
Buď v klidu, pokud by podlaha/strop neměla unést přímo u zdi 300 kg na 1/2 metru čtverečního, bylo by to hodně špatné i na normální bydlení.

Ad vodováha - pokud je rozdíl do 1-3 mm na metr délky akvárka, čert to vem, pouze estetika. Pokud je to výrazně více, zpozorněl bych, resp. přidal desku se stavitelnými nožkami. Já su profesně deformovaný a řeším to, spousta lidí doma v klidu a pohodě provozuje mnohem větší zvěrstva. Budiž pozdravena sladká nevědomosti - čím méně vím a znám, tím méně se bojím :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 09:44 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: ZDRI
Je jasný rozdíl mezi bodovým zatížením a plošným. Fyzika sice není moje hobby, ale tomuhle ještě rozumím.
Sama nevím, jestli se při plném zatížení objeví nějaký problém, budu doufat, že ne. Hladina stávajícího akvária mírně nahnutá je, ale nejsem schopná určit, zda je to skříňkou - je vyráběná doma, je to dřevo, ne dřevotříska - nebo podlahou.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 09:32 Muž ZDRI [1415] Re: vlka
Moc prosím a nemyslím to ve zlém - nevyjadřujte se k něčemu, čemu úplně nerozumíte...
Měkká podložka mezi AQ a stolkem slouží k něčemu jinému - řeší eliminaci případných drobných nerovností mezi horní plochou stolku a dnem akvárka. Pokud použiji tvrzený polystyren, může pomoci (jen do určité míry) i roznést váhu akvárka na celou horní desku stolku. Nemá ale žádný vliv na statické roznesení zátěže na celý stolek/nožky, ani podlahu. A to tady teď s Kapustou+Ostatními řešíme.

Ještě k tomu co Vy nevidíte (foto spodku stolku s původními nožičkami) - zde je to relativně malá váha a stolek by klidně mohl stát na nožkách, je jich myslím 6 a jsou dostatečně dimenzované. Nejsou ale přesně pod osou zatížení spodní desky stolku (tzn. pod stojkami), takže spodní deska by byla zbytečně zatížená ohybem (na ohyb snese výrazně menší zátěž než na tlak). A totéž následný přenos síly/tlaku na podlahu - pokud tam bude bytelná armovaná betonová podlaha (panelák), je to jedno. Pokud jde o budovu, kde skladbu stropu/podlahy neznáme, je preventivně lepší počítat s nejhorším a zatížit ji plošně (tzn. spodní deskou stolku bez noh). Snad jsem to napsal dostatečně srozumitelně...

Omlouvám se, že píšu tak podrobně, ale podobné dotazy se pravidelně opakují a některé základní statické principy zde stále nejsou pochopeny. Proto ještě jedno doporučení. Častý stav (i nových domech) - podlaha je únosná, leč křivá (není ve vodováze). To je docela protivné ("křivá" hladina v nádrži), ale i potenciálně rizikové - vzniká těžko definovatelný stav nerovnoměrného zatížení celé soustavy AQ-podložka-stolek-podlaha. Tady doporučuji vždy začít takříkajíc "odpodlahy". Lépe než nějaké klínky/podložky je použít jako základ bytelnou desku (popř. kovový rám) + více stavitelných bytelných nožek, kterými to srovnám do úplné roviny a teprve na to postavit stojan s akvárkem. Popř., pokud je stojan dostatečně bytelný, dát stavitelné nožky přímo pod stojan, ale opět - přímo pod osou zatížení !!! Veselá situace nastane, když "nasucho" naměříte vodováhou rovinu a po napuštění (zatížení podlahy) je to najednou "trochu nahnuté". To doporučuji opravdu velmi, velmi zpozornět :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 22:51 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: ZDRI
Dům je stará kvalita, tedy pokud je mi známo, nikdy jsem se o jeho historii blíže nezajímala, jen vím, že to není měšťanský dům, nespadá pod ochranu památkářů.

Pro vlka: Podložku jsem si objednala spolu s akváriem, považuju ji za nezbytnost.

Pro redakci: Velmi se omlouvám, že se kvůli mě tohle vlákno prolíná několika tématy, tak nějak to na sebe plynule navazuje stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 21:42 Muž vlka [3444] Re: zelenakapusta
Dobrá podložka mezi AQ a stolek a není co řešit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 21:15 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: ZDRI
Taky by ty nožičky pravděpodobně po nějaké době zanechaly stopy na podlaze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.09.2019 16:08 Muž ZDRI [1415] Re: zelenakapusta
Koukám na to, speciálně zde bych nedával spodní roznášecí desku - nic by neřešila.
Ale určitě bych sundal ty nožičky, postavil plochou přímo na podlahu a změřil vodováhou.
Pokud tam "nasucho" nebude větší rozdíl, není ani důvod, aby byl po napuštění (spodní deska stolku to dostatečně roznese). Celková váha (cca 250 kg) není taková, aby bylo třeba se tím více zabývat, pokud nejde o dům ve vyloženě havarijním stavu, nebo nějak atypicky samodomo stavěný/upravovaný.

Edit pro ostatní: tyto nožičky nejsou zespodu umístěné v ose zatížení (stojky), tím spíše je rozumné je vyhodit (což už kolegyně udělala). Ono to ani s nimi nespadne, ale je lepší (z hlediska dlouhodobé stability), aby to stálo na celé ploše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 14:32 Muž Shimi [683] Re: JirkaŠčobák
Tak ono je taky dost dobře možné, že nic z toho nebude potřeba. Všechno se vyjasní až na stolek posadí akva, případně ho napustí vodou. Respektive napustit vodou ho bude muset tak jako tak, aby se zjistilo hned z kraje jestli neteče.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 14:24 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: zelenakapusta
V Bratislavě máme Hornbach ve kterém si člově může koupit desku a nechat si ji tam okamžitě seříznout na požadovaný rozměr. Dokonce jsem je jednou ukecal i na šikmý řez. Taky tam mají zbytková prkna, která jsou sama o sobě často dostatečná pro menší stolík.

Nemáte v Břeclavi něco podobného?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 13:48 Silviebaris Re: zelenakapusta
Stejnou velikost jako ta spodní co je na tom stolku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 13:48 Muž Shimi [683] Re: zelenakapusta
Záleží co máš za podlahu. Jinak desku ti uřízne a olištuje první truhlář v ulici, to je naprostá brnkačka. Ta varianta se sundáním nožiček je taky schůdná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 13:46 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: silviebaris
A když, tak jakou by měla mít plochu? O kolik by musela stolek přesahovat? Jde mi o to, že při mé šikovnosti bych se o takový "schůdek" dozajista přerazila vejpůl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 13:43 Silviebaris Re: zelenakapusta
A k nějakymu truhlaři aby ti nějakou pěknou desku uřízl na míru... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 13:40 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: Shimi
Takovou desku nemám k dispozici. Stolek má šest "tlapek", takže bych je eventuálně mohla sundat, aby stolek ležel na spodní desce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 13:29 Muž Shimi [683] Re: zelenakapusta
Ohledně té podlahy a nerovností. Možná by nebylo od věci dát mezi stolek a podlahu ještě jednu desku. Hodně lidí to takhle dělá z důvodu rozložení hmotnosti na větší plochu podlahy a právě z důvodu eliminace případných nerovností.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 13:20 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: Yirka
Jojo, to připomenu domácím, díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 12:44 Muž Yirka [9123] Re: zelenakapusta
Než tam tu nádrž posadíš, nezapomeň olištovat podlahu, pak už s tím těžko pohneš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.09.2019 11:48 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry – Všem děkuji...
Fotka k příspěvku ...za názory, které mi pomohly se rozhodnout :-)
Stolek už mám doma sestavený a při jeho výšce je jasné, že dalších 50 cm (200 litrů) pro mě nebude žádný problém, protože i tak bude celý komplet nečekaně nízký :-) 110 cm při mé výšce 169 cm.

Takže ještě jednou děkuji za pomoc při rozhodování :-)
Teď jenom doufat, že nevzniknou potíže kvůli zátěži. Neobávám se tak toho, že by podlaha nevydržela, ale spíš její skryté nerovnosti, která se mi při "miskovém" testu neukázala.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.08.2019 07:05 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: _ucx_
Seženeš. Prodávají se polystyrenové desky do plovoucích podlah tloušťky 0,5cm. Jsou levné, pevné a dobře se s nimi pracuje. Mám je pod všemi akvárii. Mirelon se časem slisuje, ten bych už nepoužil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2019 06:44 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: pe3czek
Jenže 0.5 cm polystyren ve stavebninách jen tak neseženeš a i kdyby, dost by se lámal, s tím by se pracovalo špatně. Při téhle tloušťce raději mirelon.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.08.2019 05:00 Muž pe3czek [81] Re: honcka
Stačí karimatka... 2cm polyš je pod akva docela hnus, když to není zakrytý a i zbytečně moc tlustý pod 180cm délku stačí i 0,5cm...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.08.2019 21:24 Muž Horác [3942] Re: honcka
Jestli tě to uklidní, já mám přesah desky na každé straně 15cm :) ...
www.horacovoakvarium.cz/…
(inspirováno starou řadou Juwel Rio) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2019 16:31 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: honcka
Na tu desku to chce ještě 2 cm polystyren. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2019 15:50 Muž Yirka [9123] Re: honcka
Žádný problém to není.
Existuje spousta akvatijních kompletů s ještě větším přesahem. Důležitější je aby samotná nádrž nepřesahovala desku stolu.
Viz příklad: www.sklorex-akvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2019 13:34 Muž honcka [39] – přesah desky s akváriem
je nějaký problém 3,5cm přesah desky s akváriem přes podstavec? Plánované akvárium 180cm délka, 40cm šířka, 60cm výška, svařovaný podstavec. Je to kvůli montáži výklopných dveří, těch 3,5cm dle truhláře je potřeba, aby mohl přichytit panty zespodu na desku s akváriem, tloušťka desky 18mm.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2019 19:55 Muž vlka [3444] Re: smudlina55
Nevidim v tom problém. A můžeš to prubnout pro začátek jen s vodou, kterou budeš postupně přidávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2019 19:38 smudlina55 Re: xvalp06
Fotka k příspěvku Tak mám tuto verzi + následně přidělat do zdi, jako pojistku.Žluté je proštoubování bočnice ke skřínce, červené jsou L prvky držící příčnici a modé značí ze deska v zadní části skřínky bude nahrazena OSB deskou či překližkou, aby byla pevnější.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2019 14:17 Muž xvalp06 [145] - ŽivorodkyRe: smudlina55
To by mělo být v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2019 13:05 smudlina55 Re: xvalp06
Ok vyztužím záda novou deskou a zakotvím do sádroše, jako pojistku. Pod akvárium vybuduju nové masivní vyztužení desek, aby to vypadalo jako klasický stolek pod akvárium, jen ve skříňce. Snad to už bude ok. Řeším to ještě na fb ve skupině a tam mi popsali, jak mám ten "vnitřní stolek" udělat a z čeho. Případně jak zjistit, jak je ta dřevotříska pevná.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 5 6

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 6421x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19269-podstavec-pod-akvarium?od=51