Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Řízkování rostlin

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Množení rostlin 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Řízkování rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.01.2020 20:14 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Veverca
Nařežeš jí na 15 cm kusy a zasadíš po pěti kusech k sobě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2020 20:03 Veverca
Dobrý večer.Mám v akva rostlinu egeria densa a na netu jsem četla,že se řízkuje. Už jsem se ale nedočetla, JAK se řízkuje.
Poradíte mi prosím?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2019 17:22 Muž Planorbella [643] Re: zelenakapusta
Já myslím, že ano, sám řízkuju emerzní rostliny a osmicentimetrové řízky dávám pod vodu, aby z nich byla submersní varianta. Prostý důvod: některé stonkovky rostou v emerzu rychleji, než v submersu. A toto je myslím to samé: řízkuju emerzní a dávám pod vodu, jen ty už je pod vodou máš :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2019 16:47 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry – Zkrácení emerzních stonkovek
Ahoj všem,

jak jsem už napsala, jde mi o to, že si nejsem jistá, jestli je možné některé stonkovky zkracovat a pořizovat z nich řízky ještě než přejdou do submerzu?

Jsou olistěné celé, ale dlouhé a chtěla bych poněkud větší trs. Mám čekat až přelistí - jestli vůbec - nebo je můžu zkrátit ještě v emerzu?
Jedná se mi o Limnophilu sessiliflora a Myriphyllum mattogrossense.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2019 18:19 Muž Jan Jonáš [1298] - Drobné rybkyRe: vaclav
Děkuji. Ten stolístek mi přišel poštou v košíčku, tak byl asi emerzní, já to nepoznám. Pokusím se tedy podle návodu.
Stav ryb je aktuální. V poslední době jsem řešil glyptopery, kteří jsou pro mou nádrž naprosto nevhodní. Živorodky nabízím, kde se dá, ale nikdo je nechce. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.04.2019 17:08 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jan Jonáš
Pokud můžeš tak rostlinu vytrhni, zkrať a vrcholový řízek zasaď. Pokud se rostlina příliš vyholuje a není to přechod z emerzu tak zvaž jí vyměnit za něco jiného. :-)
Asi bych silně redukoval osádku akvária a to dost razantně pokud platí stav v prezentaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2019 16:05 Muž Jan Jonáš [1298] - Drobné rybky – Moje první řízkování
Přemýšlím nad úpravou rostlin, hlavně přerostlého stolístku vodního a mokřanky trojkvěté. Mokřanka vypadá, že bych měl zvládnout oddělit výhonky. Ale stolístek má listy na hladině a stonky jsou holé. Vrtá mi hlavou, zda řízkování je zkrácení stonku? Pokud ano, zakořeněný holý stonek vyhodím a pokusím se zasadit ústřih a doufat, že se zakoření?
Snažil jsem se pročíst fórem, ale na nenašel jsem odpověď. Může mi někdo znalý pěstování rostlin, prosím, odpovědět? Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2019 20:43 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Joskaaa
Asi bych jí spíš stříhal a přidal trochu světla aby nerostla tolik k hladině. www.google.com/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2019 20:35 Joskaaa
Bacopa Australis-můžu ji ohnout cca. v půlce a zasadit? Bez stříhání, tak aby se mi jakoby plazila a nerostla do výšky?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2018 06:50 Muž pe3czek [81] – Rizek bez listu
Ahoj, muzu udelat rizky z anubiasu coffefolia nebo jak je to, kde jsou ostrihane listy tak, ze ten rizek by mel jakoby tri listy, ale byly by ostrihane? Rostla by i ta cast, kde by ty listy nebyly? Je lepsi ho pak nechat treba plavat na hladine, aby mel vic svetla? Nebo jiny rady? Nebo ho muzu pichnout rovnou do korene do skulinky...
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2017 11:32 Muž LiborSprysl [9015] Re: Maq
Aha...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2017 10:54 Maq Re: LiborSprysl
Hmm, ne, myslím že ne. V září jsem si koupil řízek A. barteri, byl čerstvě řezaný, a opravdu se chytila hniloba a postupovala od řezu směrem v růstovému vrcholu. Dvakrát jsem koupal v hypermanganu, což pomohlo, ale jen dočasně. Sežralo to tak polovinu řízku, pak se to zastavilo.
Bylo to v čerstvě založeném akváriu, leccos jistě nefungovalo jak má... atd. Zažil jsem to v podobných situacích už vícekrát, vlastně myslím že pokaždé to bylo v novém akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2017 10:05 Muž LiborSprysl [9015] Re: vaaclav
Kolega evidentně nazývá hnilobou rozpad tkáně kolem řezu u starších rostlin, která se posléze zapouzdří a život jde dál ... si teda myslím ... takové to roztřepení... pokud se kolem vyskytuje očko, dokonce velmi rychle z něj vyráží nová rostlina...možná je tím řezem stimulované...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.04.2017 09:54 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Zatím jsem na žádnou hnilobu nenarazil a to jak pod vodou tak nad ní. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2017 09:35 Maq Re: vaaclav
Někdy se ale stává, že se do místa řezu vloudí hniloba. U terestrických rostlin jsem na to dával špetku aktivního uhlí, ale pod vodou to nejde.
Máš na to nějaké opatření? Nebo to neřešíš a hnilobu nemáš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.04.2017 06:51 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jiri
Můžeš je rozřezat. Já když to dělám nechávám aspoň 3 listy, ale lepší je jich nechat více. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2017 03:03 Jiri – Anubias
Zdravim chci se zeptat jak je to s mnozenim anubis ruznolisty a anubis barteri.Mam uz velke rostliny a chtel bych je rozdelit na vice mensich a at rostou dale.Diky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2017 09:40 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: powery
děkuju ti, úplně jsem zapomněl na možnost hledání v článcích... díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.02.2017 09:30 Muž powery [250] Re: Petan26
O egeriích se píše rybicky.net/clanky/885-egerie-elodea-hydrila-a-lag-konkretne

Holé stonky lístkama neobrostou. Moc nekoření. Kořeny v půlce jsou vzdušné kořeny. Můžou být i jako plovoucí. Odnože lze zasadit, ale počkal bych, až budou delší. Najas mi roste líp jak densa. Dávat pod egerie Bivoje je podle mě zbytečné.

Limnophila sessiliflora mi roste bez problémů, nejrychleji se všech, co mám. Vyzkoušel bych znova.

Ostatní nemám ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2017 09:13 Muž Petan26 [59] - Jezírkové ryby
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku dobrý den, prosím o radu, koupil jsem a zasadil níže uvedené rostlinky, u některých jsem nedohledal, jak je množit a starat se o ně, u některých jsem to ani nestihl přemohly je ryby.
Začnu Egerii Densa, té nerozumím asi nejvíc, koupil jsem několik rostlin, zasadil je na Bivojovou kuličku, za krátký čas se ztratily z rostlin lístky a zůstaly holé stonky ale na nich vyrašily odnože, které bují, někde se objevují uprostřed rostlin kořeny. Staré holé rostliny se vzpamatují, vyrostou na nich nové lístky nebo zůstanou holé? Ty nové bujné odnože odstřihnout a zasadit? Co s těmi kořeny uprostřed rostlin?

dále rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora vůbec nestihly vyrůst, vypadá to, že je požrali šneci a malé závojnatky, nevím jistě.

rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_difformis jde pěkně ale taky nevím jak se o ní starat, uprostřed rostliny se objevují kořeny, zde se to střihá a rozděluje na další samostatnou rostlinu nebo to jen zastřiháváte? Při tomto tempu to nebudu mít kam dávat :-)

rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_polysperma taky jde pěkně, ale nakloní se ke dnu, vypustí kořeny a zakoření, to je asi taky normální....

děkuji za váš čas P.

Foto stav necelé dva měsíce
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.09.2014 14:13 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: 3CK
Je to sním jako u všech ostatních.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 13:19 Muž 3CK [49] – Řízkování Suarurusu
Zdravím, jenom tak spíš pro jistotu: Když Saururusu klasicky ustřihnu vrcholek a zasadím, poroste standardně dál, ne? (edit: Myslím ten vrcholek, že poroste :))

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2014 23:21 Žena darka [520] Re: tomibender
Ano ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2014 23:20 Muž tomibender [0] – Pogostemon stellatus - co s ním?
Ahoj, mám v akva Pogostemon stellatus, roste jako o život, ale už mi začíná přerůstat akva. Co s ním? Můžu ho šmiknout třeba v půlce, odstříhnutý kus píchnout vedle, a začne růst znova, jako třeba hygrophila?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.03.2014 18:35 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: eXe
U pupečníku si to myslíte správně. U egerie to bude stejně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 18:26 eXe
Zdravím. Jde mi o par veci. nejsem zas tak zbehlej v akvaristice takze se chci zeptat jak narizkovat Egeria densa. Pokud tuto rostlinku, ktera ma 20cm ustrihnu uprostred, vrchní cast zasadim tak poroste dal. Ale co se stane s tou spodni casti? Poroste dal, nebo z ni vyroste nova na konci, kde je zastrihla?

A jeste u pupecniku bileho, kde vzdy vyrusta list a dal roste nahoru, zase list atd. Takze se jakoby nevetvi. Mohu taktez zastrihnout v pulce u nejakeho listu? Vyroste u nej dalsi a bude se vetvit?

Vim ze jsou to pro nekoho primitivni otazky, ale porad doufam, ze tahle stranka je i pro podporu zacatecniku, tak me prosim kdyztak neshazujte :) Dekuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2013 08:11 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: amrtin
uhnije
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2013 01:41 amrtin – Kapradina Heuldetova - Bolbitis heudelotii
Fotka k příspěvku Ahoj.Mám tuhle nádhernou rostlinu asi 3/4 roku a překrásně roste-každou chvíli má nový list.Chci se zeptat(vím jak se má bolbitis množit,ale to nechci):co když ustříhnu větší kus,třeba skoro celý list-co se s ním stane po zasazení?Zakoření,nebo uhnije?Nezkoušel to někdo?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2013 21:41 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: Aforte
nejlepší je to řízkovat na 2 kusy :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2013 19:10 Muž Aforte [533] - Rostliny
Jak řízkovat rotalu rotundifolii a micranthemum micrathemoides. Je možné když obě vyrostou do dobré výšky je ostřihat třeba na 3 kusy? Nebo to jde pouze na dva - spodek co je zasazený + vrchol. Dále by mne zajímalo jestli spodek co je zakořeněný u rotaly a micranthemum jestli znovu začne růst nebo se zastaví, jako egeria. Děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2013 16:37 R Muž romant [27987] Re: Zuzka M.
Jako lepší řešení bych viděl ten anubias fixovat k nějakýmu podkladu(kamen, kořen), ale i tak jak to popisuješ se to dá, jenom se přihrábnou kořeny do substrátu, aby tzv. držel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2013 16:35 Zuzka M. – anubias
Ahoj, mám dotaz k rozmnožování anubiasu rozříznutím oddenku - když budu uříznutou část chtít zasadit do jiného akvária, mám jí jen tak položit na dno? Když nesmí být oddenek zahrabaný? Děkuju moc za odpověď ano

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2012 09:56 Muž Tomas Enderson [697] - TetryRe: Thomatys
Zastřihnou vršek zasadit a pahýly nechat časem většinou obrazí. ;-)

Martin Honzejk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2012 09:38 Muž Thomatys [-3] – Ano nebo ne?
Měl bych otázečku, co mám dělat s tou Myriophyllum aquaticum, je už úplně u hladiny a začíná se kroutit podél hladiny, protože dál už není voda. Takže bych chtěl vědět jestli jí mám nechat dál růst nebo ji přistřihnout a odstřiženou část zasadit do země. Protože tato rostlina sice roste, ale ne takovým tempem jako Limnophila sessiliflora, u které to zastřihnu a následně to do pár dní zase obroste novým a odstřižena část se rychle zakoření. Aby jí to neublížilo protože u této rostliny moc nerostou nové obrosty. Takže aby tam pak nestál odstřižený pahýl a na něm nic. Obrázek naleznete v mé prezentaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.12.2012 21:20 Muž tajfun1 [222] Re: peta
ustrihnes treba v pulce a zapichnes do substratu a ona ti zakoreni a poroste dal....jak casto? zalezi na tom, jak rychle ti roste (proste az ti bude pripadat velika ;) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2012 21:20 R Muž romant [27987] Re: peta
Jak často? Až když je hnusně od spodu bez listů a jak? Ušmikneš a zpátky zasadíš tu vrchní olistěnou část. Nebo má listy i ve spod a jenom přerostla a válí se po hladině, tak taky střihneš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2012 21:17 peta – rizkovani sessilifora
ahoj lidicky,muze mi nekdo poradit jak a jak casto se ma sessiliflora rizkovat?...dekuju v atlase pisou rizkovat ale jak?kde a kolik cm?.. hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.11.2012 12:21 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: martin3210
Roztrhnout na několik menších.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2012 12:15 martin3210 – rostliny
Prosim vás má někdo skušenosti s řískováním řasokoule zelené potřeboval bych vedět jak to mám udělat?? :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.06.2012 13:57 jamajcan Re: Lososak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2012 13:55 Lososak – Limnophila sessiliflora
Ahoj, před týdnem jsem si koupil Limnophila sessiliflora a osadil s ním akvárium, roste poměrně rychle, za ten týden znatelně povyrostla o několik cm. Chci se zeptat, jak přesně ji mám nařízkovat (nejdelší kousky mají cca 35 cm, výška akvária je 20 cm, takže už je přerostlá), abych ji zmenšil? Když jsem se předtím snažil zachránit Cabomba caroliniana, kterou mi zničila ampulárie, tak to nepřežila, tak nechci udělat chybu :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.05.2012 13:49 Muž souky [592] - RostlinyRe: vrlenin
snad všechny stonkovky se dají řízkovat, obyčejně se řízkuje mezi kolínky, z řízku se odstraní spodní 2 patra listů a řízek by měl mít kolem 10cm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2012 13:24 vrlenin
Přidám se k tématu.Jedná se mi o rostlinu Ludwigia arcuata .Docela se mi rozrostla a nevím jestli ji zkrátit u kořene nebo prostříhat třeba uprostřed.Poraďte prosím.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2012 17:52 Muž Yirka [9126] Re: co2
Použij jakékoliv nůžky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2012 14:44 co2 Re: DavidDizzer
Můžu rostliny jednoduše zastřihnout nůžkama na nehty,dále mám Echinodorus macrophyllus,tam vyrůstají stonky přímo z kořenového valu,jak je mám oddělit?
Nemohu si dovolit žádné drahé nástroje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.04.2012 13:54 Muž DavidDizzer [26] – Můj názor :)
Řízkování rostlin je velmi snadné. Nejčastěji se řízkují stonkové rostliny (Jako například Limnophila sessiliflora, Hottonia inflata, Hygrophila, Egeria densa a moho dalších, které mají zkrátka stonky).
To se dělá tak, že rostlina, která už nám přijde velmi dlouhá, se může ustřihnout prakticky kdekoliv. Buď tam, kde ze stonku vylézá nová rostlinka a nebo tam, kde zkrátka chceme. Nejlépe v polovině a níže rostliny. Jakmile rostlinu zastřihneme, zasadíme ji jednoduše do písku, kde postupně opět zakoření.
Je zajímavé, že u mě nejčastěji Hygrophila, když ustřihnu jediný kosek holého stonku dlouhého asi jen 2 cm, zasadím, tak z něj vyroste do týdne několik malých lístků (tedy nových rostlinek)...
Takto se to stále opakuje - proto mám řízkování a stonkové rostliny v tomto asi nejraději :-)...

Přeji všem pěkné řízkování :-P

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2012 18:23 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: sniper
Co takhle podívat se do atlasu rostlin.
rybicky.net/atlasrostlin/cabomba_caroliniana
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2012 17:02 sniper – Cabomba caroliniana
Ahoj, chtěl bych se zeptat, zda mohu zastříhnout rostlinu Cabomba caroliniana?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.08.2011 09:58 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Jirka98
A neříká se tomu vodní mor právě proto že vyrží skoro všechno?
Normálně ho uřízni aby menší část měla aspoň pár cm a je to. Jestli ho chceš mít zasazený tak uřízlou část zase zasaď

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2 3

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 6365x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1781