Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2 spolu s O2 ve vodě

 

NápovědaFórum » CO2  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
CO2 spolu s O2 ve vodě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2014 17:50 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Turbinka, ludvik
Jsem zvědavý, jak dlouho bude trvat, než se tu zase objeví výrok, že CO2 vytěsňuje O2 z vody... :-O :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2014 15:51 Žena Turbínka [2558] Re: ludvik
Ohledně bodu 2 se hádat můžeme, ale spíš by šlo o žabomyší války o slovíčka, nemyslím, že je to nutné ;-) Vzala jsem to skutečně komplexně a komentovala fakt, který si napsal, že "CO2 zvýší fotosyntézu", nikoliv úzce na akvarijní podmínky jak si správně podotkl. Protože fotosyntéza rostlin opravdu probíhá jen v určitém rozsahu koncentrace CO2 jinými slovy řečeno probíhá jen za určitých podmínek - za tím si stát budu. Nastolit v akvarijních podmínkách takový stav přesycení CO2, aby se fotosyntéza zastavila je opravdu pro potřeby a účely akvaristiky za hranicí absurdna. To uznávám ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2014 15:03 Muž ludvik [1082] Re: Turbínka
Shodneme ... jakž takž. Prostě jsem chtěl příklad, jak je to možné pomotat.

Ohledně bodu 2 bych se hádal. Nesmíš to hnát do extrému, to je logické. V úrovni, jakou jsi schopná běžnými prostředky dosáhnout to prostě platí. Sycené nádrže mají vyšší obsah kyslíku, než nesycené. Bavíme se snad o akvaristice, ne teoretických konstruktech, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.06.2014 14:25 Žena Turbínka [2558] Re: ludvik
Ale ano jsou to bludy ano

1) CO2 neobsahuje O2. Molekula oxidu uhličitého obsahuje 2 atomy kyslíku to ano, ale neobsahuje O2. Zavádí to označení. Když to vezmeme strukturně jak molekula oxidu je toto O=C=O tedy dvojnou vazbou navázaný atom kyslíku na uhlík. Strukturně molekula kyslíku vypadá takhle O=O, protože samotný atom kyslíku jako takový je nestálý, ale neříkám že se nevyskytuje. Což není případ jen kyslíku, ale i jiných prvků, které vytváří dvojnou molekulu sami se sebou, tím neřeším jejich stálost. Molekula CO2 je v danných a uvažovaných podmínkách poměrně stálá a rozbíjet ji vyžaduje podmínky neuvažované pro tvorbu O2. A z CO2 jen tak O2 nedostaneme, i při fotosyntéze "ty uvolněné kyslíky" pochází původně z molekul vody a ne z CO2. Tím už ale zabíhám do pokročilé biochemie.
Edit: Abych nebyla brána za slovo "stálá" molekula CO2, bylo to bráno jen k produkci kyslíku, nikoliv k pufrovacím schopnostem.

2) CO2 zvýší fotosyntézu. To je přeci šílené, jisté zvýšení CO2 vede k tomu, že fotosynteticky aktivní struktury mají dostatek svého substrátu pro svůj metabolismus tedy reakce snadno probíhá, ale zvýšení nad určitou hranici fotosyntézu zastavuje aneb jeden z dnešních velkých ekologických problémů. Tento fenomén je mnohokrát popsán a prokázán. I v přírodě všechno moc škodí, stejně jako rostlinám škodí hodně CO2, tak člověku škodí třeba 100% inhalace O2 po delší dobu.

S tím že zde byla zaměněna příčina s následkem (a ještě další věci) souhlasím, ale možná ta analogie na vysvětlení nebyla úplně přesná. Což ovšem nemění nic na tom, že obsah těchto dvou ve vodě rozpuštěných a uvažovaných plynů na sobě není závislý, jelikož se nevytěsňují a to je fakt, na kterým se asi shodneme, ne? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2014 13:06 Muž ludvik [1082] Re: Sid
Stačí si splést příčinu a následek :-) CO2 naopak způsobí vyšší koncentraci O2 ve vodě. A můžeme si to vyložit dvěma způsoby: CO2 obsahuje O2 nebo CO2 zvýší fotosyntézu, O2 nám přidají rostliny.
upozorňuji, že to je vtípek.

Edit: Bludy to nejsou :-) Jenom to první je vysvětlení k ničemu a v biologii nepoužitelné a to druhé je čistá pravda ...
Jsem tím chtěl naznačit, jak lze špatně vysvětlit souvislost dvou jevů. Možná jsem to špatně okecal.

Nic to nemění na tom, že obsah plynů ve vodě není na sobě závislý. Jeden druhý nevytěsňuje. Vysvětloval to tu někde nesmrtelný Horác
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2014 12:52 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Turbínka
...k ničemu nedojde ani ke zvýšení ani ke snížení koncentrace O2. CO2 a O2 spolu nereagují...
To je, oč tu běží. Jen je z toho takové to "nekonečné téma". Ale třeba nás Motýl přesvědčí, že se pleteme. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.06.2014 12:13 Žena Turbínka [2558] Re: Sid, Motýl
Neuvažujeme-li metabolismus ryb a roslin jen čistou chemii, pak k ničemu nedojde ani ke zvýšení ani ke snížení koncentrace O2. CO2 a O2 spolu nereagují, jsou to v uvažovaných podmínkách mezi sebou stabilní molekuly, ovšem CO2 může dále reagovat s H2O za vzniku kyseliny, ale tím už se dostáváme k pufrovacímu systému. Ve vodě není třeba jako v krvi barvivo (hemoglobin), které by se díky rozdílným parciálním tlakům uvažovaných plynů vytěsňovalo/navazovalo jednu či druhou složku a tím logicky vyplývá, že se koncetrace kyslíku nemůže měnit když přidáme CO2, zvýší se jen koncentrace CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2014 11:58 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Motýl
...Nevím, neměřil jsem. Je fakt, že přidáním CO2 část kyslíku z vody vyženu...
Změřeno to nemáte, ale tvrdíte, že je to fakt... hmm
Tak alespoň odkaz na nějakou studii, jak podle vás k tomu vyhnání O2 přidáním CO2 dojde.
(Rostliny do toho, prosím, nepleťte. Musel byste vzít v potaz i ryby a nevím, co ještě... :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2014 11:25 Muž Motýl [145] - CichlidyRe: Sid
Nevím, neměřil jsem. Je fakt, že přidáním CO2 část kyslíku z vody vyženu, ale pokud je akvárko hustě zarostlé, bohatě kyslík dodají rostliny jako odpadní produkt při fotosyntéze, takže žáleží na rostlinách. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2014 09:48 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Motýl
...Přidáváním určitého plynu vytlačuješ plyny ostatní. Celkem jednoduché...
Když myslíte. :)
O kolik se (přibližně!) sníží koncentrace O2, řekněme při teplotě 20°C, (při stejné salinitě a tlaku), když zvýšíme přirozenou koncentraci CO2 (řekněme 0,5mg/l) sycením na třeba 40mg/l?
Opravdu stačí jen přibližné hodnoty. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   15.06.2014 09:36 Muž Motýl [145] - CichlidyRe: Sid
Ono ve vodě rozpustíš jen určité množství plynů. Množství je dané teplotou, čím je voda teplejší, tím méně plynů obsahuje. Přidáváním určitého plynu vytlačuješ plyny ostatní. Celkem jednoduché.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.06.2014 22:29 Muž Sid [6629] - Rostliny
...CO2 ti z vody vytlačí tolik potřebný kyslík...
CO2 toho dokáže hodně, ale toto nikoli.
Ale jinak vcelku palec ...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2012 14:28 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: honzek
...Nemuze to byt prave v dusledku velkeho mnozstvi O2 ve vode? - a diky tomuto mala rozpustnost CO2?
Obsah O2 nemá na obsah CO2 vliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2012 13:43 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: honzek
pokud roste ruducha, tak bych to tipnul na kolísání CO2 během dne. To že nerostou kytky na nedostatek živin. Poměřil bych NO3 a P.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2012 12:37 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: honzek
rust kytek ze zacatku - no kytky mohly mit v sobe zasoby zivin...
jakou mas alkalitu? jak se ti meni pH behem dne?
to ze kytky stagnujou muze bejt zpusobne i nadbytkem nejakyho prvku, ktery pak blokuje vstrebavani jineho prvku, jenz se tim padem stava limitnim pro rust rostlin

proto je dulezite vedet proc hnojis, cim hnojis a jak moc mas hnojit, v podstate vychazis z bilance zivin-

vstupy:
dolejvani vody, hnojeni, krmeni, exkrementy ryb, rozklad rostlinnych zbytku (tomu se snazime do jiste miry vyhnout)

vystupy:
odkalovani a odpousteni vody, spotreba rostlin (tu lze odhadnout)

proto je dulezite mit podrobnejsi rozbor vody kterou do akva lejes, kapkovymi testo pak dokazes odhadnou tendence, pripadne hromadeni nejakeho prvku, ale je to vzdy orientacni udaj

podle ty bilance si pak muzes upravit hnojeni, aby jsi mel jednotlive (hlavne makroprvky) v pozadovanem pomeru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2012 12:29 Muž honzek [8] Re: Johan
Bublu 1bublinu/2sec - na me 100l akvarium - pouze pro orientaci.
Ja nevim, nemam predstavu. Zkratka mam pocit, ze se mi to CO2 posledni dobou nedari moc snizit..
Napadl me dabelsky napad.. Necham bublat pres noc, a rano zmerim PH :) Kdyby neco, krevety mi daji vedet :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2012 12:22 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: honzek
Nebude to spíš tím, že je v akváriu mnohem víc kytek a tak je větší spotřeba CO2? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2012 11:44 Muž honzek [8] Re: romant
Jee, odkazy ktery jeste neznam :) dik, jsi nejhodnejsi, proctu to :)

Edit: No, jeste by me teda zajimalo k te problematice CO2 spolu s O2. Kdyz jsem akvarium zalozil, sytil jsem CO2, a po celou tuto dobu me vsechny kytky mohutne bublaly. PH jsem udrzel bez problemu na hodnote 6,5.
Nyni, at sytim jak sytim, tak to PH pod to 7 nedostanu.
Nemuze to byt prave v dusledku velkeho mnozstvi O2 ve vode? - a diky tomuto mala rozpustnost CO2?
Prece jen drive, kdyz jsem ten prvni mesic ponoril ruku do vody, tak se mi kolem ni tech 1000bublinek neudelalo, co se mi dela ted..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2012 11:28 R Muž romant [27983] Re: honzek
rostlinna-akvaria.cz/…
rostlinna-akvaria.cz/…
Tohle by Ti mělo při správným dávkování PMDD pomoct.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2012 11:22 Muž honzek [8] Re: romant
Jo jo, tak neco malo o vode vim :) PMDD davam bez dusicnanu a bez MgSo4, jelikoz mam vodu trochu tvrdsi.
Hnojim s pravidlem min je vic, ale rekl bych, ze jelikoz hnojim asi 1-2ml/den a zadna expanze rostlin nenastava, ze zkusim davku zvysit.

Ono je srandovni to, jak mam v prezentaci fotky, tak kdyz mrknes jak me to prvni mesic vyrostlo, tak je to skoro neuveritelny. Z koupenych malych rostlinek za mesic rostliny pres cely akvarko.. No, priznam se, v te dobe sem zrovna ladil automat na davkovani hnojiva a vyhrklo mi do vody asi 40ml hnojiva najednou... :-D
Takze zkusim tedy hnojit o trochu vic..
Ja si jen rikal, zda neni problem treba v tom, ze je ta voda presycena tim O2 (bez spotreby ryb)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2012 11:14 R Muž romant [27983] Re: honzek
Na to kolik čeho ve vodě máš je dobrý si pořídit nějakej třeba kapkovej test, aby jsi tou metodou pokus - omyl nedospěl ještě do horšího stádia. V prezentaci píšeš, že hnojíš PMDD, tak bych předpokládal, že víš co činíš a alespoň základní parametry vstupní vody máš zmáknutý. ;-)
Edit: rybicky.net/forum/423
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2012 11:02 Muž honzek [8] Re: romant
Shodou okolnosti jsem tento clanek vcera cetl :-D
Kazdopadne teda nevim jak zredukovat. Ruduchu pry podporuji nejvice dusitany a dusicnany. No a kolik mam zivin, nedokazu si typnout.Nedoakzu si typnout jestli prihnojit, nebo prestat hnojit.. ASi zkusim prihnojit... :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2012 10:54 R Muž romant [27983] Re: honzek
Pokud Ti roste ruducha, tak to bude chtít trochu více vybalancovat poměry světla a živin www.horacovoakvarium.cz/… rostlinna-akvaria.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2012 10:33 Muž honzek [8] Re: romant
No a nemuze to byt pro rostliny problem, ze je voda prave presycena? Predpokladam, z toho co jsem na forech a vsude cetl, tak to na skodu neni.. Ale prave jak me stagnuji ty rostliny, roste pouze ruducha tak vymyslim. Odkaluji, vodu vymenuji kazdy tyden, tak nevidim duvod, proc by mela rust zrovna vlaknita ruducha.. Uhniva mi jedna rostlina, to je pravda.. Ale v tom bych asi problem az tak nevidel.. Hm hm hm, ok diky :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2012 10:26 R Muž romant [27983] Re: honzek
Rostliny svojí činností ty dodávaný živiny přetvoří právě na O2 a tím, že máš málo spotřebitelů kyslíku, tak když už je voda tzv. přesycena, tak uniká v podobě těch bublinek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2012 10:20 Muž honzek [8] – CO2 spolu s O2 ve vodě
Ahoj, kluci, jelikoz mam zrejme nedostatecne informace, proto hledam a vyzvidam.
Jelikoz rostliny nerostou jak bych si predstavoval, ackoliv hnojim PMDD + CO2, svitim 0,6W/l, tak se snazim chytat i neceho, o cem moc zrovna nevim.

Chci se zeptat, zda CO2 ve vode ovlivnuje (napriklad vytlacuje) O2 z vody ven?
Jelikoz mam rostline krevetarko, bez ryb, tak mam jistotu ze O2 ve vode nikdo nespotrebovava.

Co je zajimave, co me moc zajima je to, proc kdyz vemu sitku na ryby, prejedu s ni v akvariu, tak se kolem sitky dela tisice bublinek. Nebo treba kdyz strcim ruku do vody, tak se mi na ni udela tisice bublinek.
Prirovnal bych to k nasycene mineralce.
Jak je toto mozne? Jinak PH se mi nedari dostat pod 7,5, ale to bdue zrejme zasaditosti vody

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 1810x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/17648-co2-spolu-s-o2-ve-vode?od=51