Betta Splendens ploutve
Už to tady bylo řešeno, založ si prezentaci ať je lepší vyřešit problém.
Kopie předešlé konverzace:
Freedlo napsal:Bakteriální rozpad ploutví.
Ploutve se začnou třepit a rozpadají se (od toho název nemoci). Bakterie, které způsobují toto onemocnění se v podstatě nacházejí ve všech akváriích, ale ohrožují jen ty ryby, které žijí ve špatných chovných podmínkách a tím mají oslabený imunitní systém.
Dobrý deň, chcem sa opýtať, čo to môže mať moja Betta s plutvami? Je to hniloba? Ostatné ryby nemajú žiadne problémy, ani ju neohryzavaju. Mám s ňou neonky, tetry cervenouste, pancierničky a ancistrusy. Ďakujem za radu.
Starší reakce
Zde kopiruju pravdepodobnou nemoc, ktera byla zpusobena nevhodnymi podminkami k zivotu
Bakteriální rozpad ploutví
Ploutve se začnou třepit a rozpadají se (od toho název nemoci). Bakterie, které způsobují toto onemocnění se v podstatě nacházejí ve všech akváriích, ale ohrožují jen ty ryby, které žijí ve špatných chovných podmínkách a tím mají oslabený imunitní systém.
Pokud na obrazku vidime nadrz, ve ktere ji chovate, rybku doslova trapite a pravdepodobne to neprezije.
Pro dalsi chovne plany doporucuji nastudovat zaklady akvaristiky a potreby ryb. Betta konkretne ma velmi specificke podminky k zivotu a je treba je striktne dodrzovat
Z fotky jde strašně málo poznat, ale nevidím ani rostliny a ani KRYT NA AKVÁRIU. Leda, že by tam bylo krycí sklo.
Založ a řádně vyplň prezentaci akvária a přidej celkové foto (hlavní fotka prezentace). Jinak to bude jen hádání problému a příčiny...
0 15.05.2024 18:51 Kikipaja Dobrý den
Potrebovala by som pomoc s identifikaciou a naslednou liecbou bety. Rozpleptavaju sa jej pultvy. A stale to pokracuje, nohli by ste mi prosim poradit co mam robit. Dakuje
Starší reakce
Škoda.
Bohužel ty ryby mají za sebou dost, než se vůbec dostanou do cílového akvária.
Růžkatec v akváriu nevidím. Je to rostlina, která může být volně na hladině. Jestli akvárium běží od úterý, tak nemůže být poznat, zda se a kterým rostlinám se daří. Taky jim trvá, než se přizpůsobí novým podmínkám a začnou růst.
Jinak mi ten postup přijde správný. Chemikálie bych nepřidával. Počkal bych až si v akva vše sedne a až pak koupil rybu. Akvárium jako takové bude za pár týdnů v pohodě. Někdo během záběhu vhodí do akvárka párkrát krmení (i když tam není ryba) aby si akvárko zvykalo na biologickou zátěž. ¨
V běžně stabilním akvárku není třeba čistit nijak často. Jednou týdně stačí vyměnit část vody a jednou za čas vyčistit filtr (až citelně poklesne jeho průtok), což bude celkem za dlouho. Jedna ryba moc nepořádku neudělá, takže ani odkalovaní není třeba nějak hrotit. U mé bojovnice například stačí odkalovat jednou za tři měsíce…
Jen bych dával pozor na nákup ryby. Některé zverimexy prodávají spíš plovoucí zombie než Betty. Ideální je kupovat od spolehlivého chovatele, nikoliv z řetězců. Pak věřím, že to bude dobré. Snad jen trochu pestřejší krmivo by to do budoucna chtělo. Nějakou živou koretru nebo mražené.
Přidala jsem foto v předchozí odpovědi. Mangrove to asi nebude. A žádneho akvaristu z okolí bohužel neznám, tudíž doufám, že se mi akvárko podaří rozjet samotné. A ano přesně toto krmivo. Zde jsou ty, které mám.
Tak mi rybička dnes bohužel zemřela… Potřebovala bych tedy poradit, co teďka dělat s akvárkem.
Trošku jsem ho tedy popravila, ale ještě to není finální. Dokoupím na vaše doporučení více rostlinek. Růžkatec v akvárku mám, ale mám v plánu jich nakoupit více. Jen se mi zdá, že se jim úplně v akvárku nedaří - nevím, zda to není tím, že jsou poblíž topítka? Paní prodavačka mi řekla, že je nemám sadit v trsu, ale rozdělit je od sebe, tak jsem tak i udělala.
Nyní mám akvárko v takovéto podobě a počkám tedy delší dobu, než se zajede a zkusím koupit novou rybku. Máte nějaké rady a tipy? Zda přidávat nějaké chemikálie, jak často čistit, měnit vodu, atd. Nerada bych to znovu podcenila…
A ten kořen má být co přesně? Jestli mangrove, tak ten obvykle neplave, tak by i v tom mohla lhát. U kořenu jinak pozor na měkké části, do akvária musí jít kořen, kde jsou pouze tvrdé části, jinak to bude hnít a opět kazit vodu.
Pro rychlejší zaběhnutí akvária jde případně zkusit poprosit nějakého akvaristu z okolí, jestli by nedaroval část své vody a ideálně v ní ještě vymáchal molitan z filtru.
PS: "Červíci" od Hikari je Vibra Bites, normální krmivo ve tvaru červů, což by se mělo líbit rybám, všechny moje to bez výjimky ignorují a radši si dají cokoliv jinýho, tohle až nakonec.
Bohužel paní prodavačka neříkala pravdu. Bojovnice v obchodech jsou většinou z importu a odolné často vůbec nejsou. Naopak bývají nalomené už při prodeji. Když pak ryba jde z jedněch nevyhovujících podmínek do druhých, tak se stane, že to nepřežije.
Akvárko není po pár dnech vůbec zaběhlé a vznikají v něm dusíkaté látky, které jsou pro rybu jedovaté. Zaběhnutí akvária trvá více než měsíc.
Rostlin je opravdu málo. Na fotkách jsou celé volné plochy. Takže je dobře, že jich bude více ale pozor na výběr. Teď v čerstvě založené nádrži je vhodné použít nějaký rychlerostoucí plevel, který se rychle chytne a začne odbourávat škodliviny, které se v akvárku nyní tvoří. Já můžu na rozjezd doporučit růžkatec
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
Červíci jsou přesně co?
Ne vše je vhodné. S krmením bych nyní nepřeháněl, s ním se do vody dostávají další dusíkaté látky. Za současného stavu bych krmil obden.
Já bych navrhl nasadit vodoléčbu. Tj. měnit denně 1/3 objemu vody (odstátá a temperovaná), ať se škodliviny v akváriu ředí. Zvednout teplotu při takovéto apatii taky může pomoci. Filtr nech bez zásahů běžet a dno neodkaluj.
Beťáka mám od čtvrtka a akvárko bylo napuštěné pár dní předtím. Řekla bych asi 2 dny. Paní v akvaristice říkala, že by to neměl být problém, že ryby jsou odolné. Teplota vody je 25°C a krmím ho červíky a granulkami od značky hikari. Samozřejmě víc rostlinek bude - spíše na fotce nejsou vidět. Mám koupený kořen, ale vzhledem k novotě plave, proto ho mám v kyblíku a čekám, až nasaje více vody. V předu akvárka mám rostlinky, které se chystam připevnit na kořen. Ale asi to chce více, jak už jste napsal.
Špatné podmínky, jednotná strava.
Ahoj, jak dlouho ho máš, jak je staré akvárko? Ta nádrž totiž vypadá jako čerstvě napuštěná, vypucované dno atd. Celkově prostě nestabilní prostředí. To často problém většiny problémů.
Jakou má teplotu vody? Čím ho krmíš?
Edit: Určitě to chce více rychlerostoucích rostlin.
0 08.05.2023 11:15 lucouš – Blednutí ploutví
Starší reakce
vyzerá to len ako sfarbenie, takže nič s tým netreba robiť
Starší reakce
Každý den chviličku,roztahují ploutve,které se prokrvujì a sílí.
Zdravim....co si myslite o "treninku"ploutve?....slysela jsem ze se bettkam ma davat sem tam zrcatko do akva aby nezakrnela ploutev,ze se beťak naparuje a tím se postaví, natáhne pořádně ploutev.... hmmm
Starší reakce
Dakujem veľmi pekne za odpoveď. Nastavím teda vodoliečbu a uvidim ako sa to vyvinie.
Ahoj. Pokud byl ten ancistrus dospělý, tak v tak malém akva s kvalitou vody trochu zamávat mohl. Těžko říct. Podle mě ale tyhle změny mají trochu delší setrvačnost. Může to být i tím odkalováním při čištění filtru, pokud bylo příliš důkladné. Mohlo být i nekvalitní to mražené krmivo. To co se prodává v těch blistrech bývá občas nic moc.
Starší reakce
Třeba to někomu někdy pomůže, po necelém měsíci měl ploutev už zase normálně modrou
Starší reakce
Mám cca půl roku beťáka. Dva dny zpátky jsem si všimla, že mu začala bělat hřbetní ploutev. Viz foto. Za tu dobu co ho mám tak celkově ztmavnul, to vim že se děje, že se vybarvují… ale že by takhle najednou ztratil barvu uplně? Za ty dva dny mi přijde že je toho bílého víc. Změnu chovalní nepozoruji. Nesetkal se s tím někdo, že by to třeba byla nějaká choroba? Přikládám foto aktuální i původní barvy. Info o akvárku v prezentaci.
Starší reakce
Těžko říct. Na jedné straně to vypadá stejně jako když moji beťáci mívali počáteční stádium onemocnění ploutví. Takže určitě nic nezkazíš častějšími výměnami vody, omezením krmení a mírným zvýšením teploty třeba na 27C. Pozoroval bych, jestli se to nezačne zlepšovat. U mě to obvykle stačilo. Dírky se nezacelily, ale postupně ta poškozená oblast ploutve odrostla a dál už rostla zdravě.
Na druhé straně, pro ty neonky černé se mi zdá být tenhle objem trochu na hraně. Možná znervózněly z toho, že nemají dostatečnou délku nádrže k plavání, možná nastal nějaký výkyv v nějakém parametru vody a vyústilo to v to, že začaly beťáka otravovat. Ale to bys viděla podle chování. U mě, doposud, když jiné ryby beťáka otravovaly, tak to dělaly pořád a bylo to jasně vidět.
Takže jestli nevidíš náznaky agresivity, zařídil bych se jako při počínajícím onemocnění ploutví a pozoroval.
-trochu se zřejmě hejbla rovnováha akva
-stačí jednodenní aplikace eSHa 2000
Ahoj,
můj beťák má dirky v ploutvích, poradil by mi prosím někdo zkušenější, jestli je to nemoc nebo jen mechanické poškození? Více fotek mám ve složce Beťákovy ploutve v prezentaci. Zbytek osazenstva akvária je v pohodě. Beťák se chová normálně.
Starší reakce
Ahoj, reaguji se zpožděním, ale za radu budu ráda stále
jakmile začaly u beťáka první projevy, měnila jsem obden třetinu vody- to vše cca 3 týdny. Poslední týden jsem přidávala sůl. Teplota byla po celou dobu zvýšena na 29-30 stupňů (stálá byla před onemocněním 28-29). Krmím po celou dobu stejně- mražená artemie, cyklop, dafnie a vločky tetra min. Po celou dobu přijímá potravu stejně. V akváriu není od začátku filtrace, takže tam změna neproběhla. Rostliny rostou stále stejně. Testy vody jsem dělala- dusitany na 0 a dusičnany okolo 20 (mám brněnskou vodu, takže jen v kohoutkové okolo 30). I přes nedoporučení jsem zkusila Eshu2000 podle návodu- druhý den rybák více ožil. Rozpad ploutví se zastavil, ale změna nebyla moc výrazná. Podle zdejšího fóra jsem léčbu prodloužila o dva dny- nyní pátý den. Ploutev začíná na koncích dorůstat. Prosím o radu- mám již vyměnit vodu a přestat s Eshou nebo ještě jeden den pokračovat??
Děkuju.
Starší reakce
Jo. Dokud nemáme rozumnou jistotu, že víme o co jde, žádná syntetická léčiva nenasazovat. Namísto toho věnovat zvýšenou pozornost běžným preventivním opatřením - výměny vody, vhodná filtrace, testy/měření vody, vysadit na pár dnů krmení, zkusit jinou potravu - a pozorovat vývoj.
Nějaký lepší nápad? Běžnější způsoby byly vyzkoušený, na nevhodné prostředí to nevypadá. Nikdo se s ničím neozval. Poradila jsem to tak jak bych to udělala já. Netvrdím, že mám pravdu a nepresvedcuju, že je to jediné správné řešení. Nechám se poučit,pokud je to nebetyčná hloupost.
Poslední dobou mi nějak nechutná. Našel jsem ve skříni brufen. Mám ho zkusit?
Díky za reakci. I tohle mě napadlo, už jsem ji kupovala jako hodně velkou.. zkusím ještě tu eshu.
Osobně bych to zkusila. Nemůže být rybka již starší? Že by to bylo věkem. Všichni věkem scházíme..
Ahoj. Né šupiny nejsou zježené a teplotu přidám tak na 28-29 jen mám nové topítko a ještě neodhadnu polohu. Ale teplota je už 28 ale nějak světlá v bříšku. Měla okousané plotve hlavně ocasní.
Proč zrovna antimykotin? Fotka je dost nekvalitní ale vzhledem k tomu nafouklému břichu, bych řekl, že plíseň problém nebude. Má zježené šupiny? Každopádně 25 °C je celkem málo na léčbu betty.
Ahoj všem. Mám samičku a zlobí ploutve. Tak jsem dal do karantény přidal antimikotin podle návodu. Teplota 25 jemně vzduchování. A nějaká šiška ve vodě. Ale co nevím jak často měnit vodu a přidávat kapky lečiva, nebo celou vodu a znovu nakapat podle návodu. Roslinky už jsou venku. Děkuji.
Starší reakce
-tohle rozhodně BRP není
-ve Vašem případě nevyvážené a tím ,ne zcela vhodné prostředí pro chov
Na té řitní vykukoval i paprsek. Jinak se ploutve prostě "rozvrství" praskne tkáň napjatá mezi dvěma paprsky. Preventin mi doporučil pán od kterého bere betty naše škola. Je to methylenová modř, prý to mělo fungovat. Nechal jsem si poradit a ani tady na fóru na něj nebyly ohlasy zvlášť negativní.
-je napadená pouze měkká ocasní tkáň ?
-Preventinem se stav nezlepší ,ale na to jste už nejspíše přišel
-vložte foto
Přidej ještě fotku Beťáka. Určitě poradí lépe Miloš (lacewings).
Ploutev krerou prve ztratil se mu hezky zacelila a dorůstá. Myslel jsem že je to zlepšení. Šupiny, oči i tlamku má v pořádku.
Nejspíš se tedy opravdu bude jednat o bakteriální rozpad ploutví. To by bylo potřeba léčit příslušným léčivem. Problém bude i ta čerstvá nezaběhlá nádrž, jak už se tu psalo.
Dobrý večer. Nedávno jsem se tu radil ohledně ploutví. Je to týden co jsem si všiml že bettovi chybí kousek ploutve, začal jsem pečlivě denně měnit vodu, hlídal teplotu a vůbec dodržoval co jsem se tu dozvěděl. Bohužel stav betty se zlepšil pouze krátkodobě a nyní se naopak výrazně zhoršil. Už se mu na několika místech trhá i ocasní ploutev a v řitní má další dírky. Na radu od chovatele jsem přidal preventin, ale stále je to horší. Jinak je rybka čilá a žravá, na zrcátko reaguje, živou (pečlivě přečištěnou) potravu pronásleduje jako divá. Psal jsem už i na vodárny a zjistil že naše voda má celkem vysokou tvrdost. To je jediné, co mě napadá jako původce. Prosím, máte s tím někdo zkušenost? Jsem opravdu v koncích.
Předem děkuji za odpovědi a rady.
Starší reakce
- dané množství tříslovin může působit svíravě na cévy a tkáně
- jestliže se do hypoxické tkáně dostanou anaerobní bakterie, zachytí se a začnou se množit
- kyselými produkty ,svého metabolismu ,dále prohlubují hypoxii tkáně
- produkované enzymy jim umožňují rychlé šíření infekce
- složky imunit. systému do hypoxické tkáně špatně pronikají
- zdravotní stav ryb ovlivňuje intenzitu metabolismu ryb převážně sekundárně
- poškozený dýchací aparát má sníženou sníženou prostupnost pro kyslík a dusíkaté látky ,co způsobí nižší okysličení krve a tkání ,následuje přechod na anaerobní metabolismus ,kdy dusíkaté látky (převážně NH3) se hromadí a tím může dojít až autointoxikaci
-a to jen část problematiky
To by ses asi podivil, kdybys věděl, s kolika importy a to i v jejich domovině jsem se setkal. Ale to tady řešit nebudu. Podle mě je naprostá blbost upozorňovat na Torben, jako na možnost, která může negativně ovlivnit stav ryby, i v tomto případě. Je to blbost. Každopádně gratuluji k slovní zásobě a umění kličkovat. Nejeden komunální politik by bledl závisti. Neber si to osobně. Neznám Tě, jen reaguju na to, co čtu.
-tak ještě jednou a srozumitelněji
-mluvíme zde o konkrétním případu ,nikoliv o specifiku Vašeho chovu Betty Spl.,ve Vašich podmínkách , které mohou být v tomto případě pouze doplnujícím komentářem ,nikoliv praktikovatelným způsobem postupu ,k uvedenému případu ,ke kterému směřovalo vyjádření
-problematika importů ,navíc převážně z Asie ,je velice obsáhlá a nemyslím ,že se setkáváte tak často s importy a řešíte toto specifikum
-
U těchto ryb se mi osvědčil především. Působí na ryby antistresově. Argumenty mám podložené dlouholetým zkoušením. Každopádně, každý má právo na svůj názor.
-i u ryb s oslabeným imunitním stavem , které prošly několikerou změnou vody ,než se dostali k majiteli?
-nemluvě o podchlazení ,atd
-s mým názorem a zkušenostmi ,samozřejmě ,souhlasit nemusíte ,
Nesouhlasím s Tebou. Na Torben si ryby u mě nikdy nemusely zvykat. Ale naopak, už po první aplikaci reagovaly velmi pozitivně. Používám ho snad 25 let, takže to není nějaká informace - rychlokvaška, s jakými se tady v poslední době roztrhl pytel. Já bych ho určitě doporučil. I při záběhu akvária a pro jeho antiseptické účinky i při nevalné kondici ryby.
Přidat reakci
[1] ...... 7 8
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 7777x