Betta Splendens ploutve
vyzerá to len ako sfarbenie, takže nič s tým netreba robiť
0 26.02.2022 18:24 mara88676
Starší reakce
Každý den chviličku,roztahují ploutve,které se prokrvujì a sílí.
Zdravim....co si myslite o "treninku"ploutve?....slysela jsem ze se bettkam ma davat sem tam zrcatko do akva aby nezakrnela ploutev,ze se beťak naparuje a tím se postaví, natáhne pořádně ploutev.... hmmm
Starší reakce
Dakujem veľmi pekne za odpoveď. Nastavím teda vodoliečbu a uvidim ako sa to vyvinie.
Ahoj. Pokud byl ten ancistrus dospělý, tak v tak malém akva s kvalitou vody trochu zamávat mohl. Těžko říct. Podle mě ale tyhle změny mají trochu delší setrvačnost. Může to být i tím odkalováním při čištění filtru, pokud bylo příliš důkladné. Mohlo být i nekvalitní to mražené krmivo. To co se prodává v těch blistrech bývá občas nic moc.
Starší reakce
Třeba to někomu někdy pomůže, po necelém měsíci měl ploutev už zase normálně modrou

Starší reakce

Mám cca půl roku beťáka. Dva dny zpátky jsem si všimla, že mu začala bělat hřbetní ploutev. Viz foto. Za tu dobu co ho mám tak celkově ztmavnul, to vim že se děje, že se vybarvují… ale že by takhle najednou ztratil barvu uplně? Za ty dva dny mi přijde že je toho bílého víc. Změnu chovalní nepozoruji. Nesetkal se s tím někdo, že by to třeba byla nějaká choroba? Přikládám foto aktuální i původní barvy. Info o akvárku v prezentaci.
Starší reakce
Chce to fotku. Ryby i akvárka... Ideálně kdyby ses zaregistroval(a) a založil(a) prezentaci nádrže s vyplněnými informacemi...
0 23.01.2021 20:35 Trinida – Ploutve
Ahoj prosím o radu. U mého beťáka dochází k nějaké degradaci ploutví, že začátku je měl krásně plné a teď je má otrhané a takové chudé.... Prosím čím to může být. :(
Starší reakce
Těžko říct. Na jedné straně to vypadá stejně jako když moji beťáci mívali počáteční stádium onemocnění ploutví. Takže určitě nic nezkazíš častějšími výměnami vody, omezením krmení a mírným zvýšením teploty třeba na 27C. Pozoroval bych, jestli se to nezačne zlepšovat. U mě to obvykle stačilo. Dírky se nezacelily, ale postupně ta poškozená oblast ploutve odrostla a dál už rostla zdravě.
Na druhé straně, pro ty neonky černé se mi zdá být tenhle objem trochu na hraně. Možná znervózněly z toho, že nemají dostatečnou délku nádrže k plavání, možná nastal nějaký výkyv v nějakém parametru vody a vyústilo to v to, že začaly beťáka otravovat. Ale to bys viděla podle chování. U mě, doposud, když jiné ryby beťáka otravovaly, tak to dělaly pořád a bylo to jasně vidět.
Takže jestli nevidíš náznaky agresivity, zařídil bych se jako při počínajícím onemocnění ploutví a pozoroval.
-trochu se zřejmě hejbla rovnováha akva

-stačí jednodenní aplikace eSHa 2000


Ahoj,
můj beťák má dirky v ploutvích, poradil by mi prosím někdo zkušenější, jestli je to nemoc nebo jen mechanické poškození? Více fotek mám ve složce Beťákovy ploutve v prezentaci. Zbytek osazenstva akvária je v pohodě. Beťák se chová normálně.
Starší reakce
Ahoj, reaguji se zpožděním, ale za radu budu ráda stále

jakmile začaly u beťáka první projevy, měnila jsem obden třetinu vody- to vše cca 3 týdny. Poslední týden jsem přidávala sůl. Teplota byla po celou dobu zvýšena na 29-30 stupňů (stálá byla před onemocněním 28-29). Krmím po celou dobu stejně- mražená artemie, cyklop, dafnie a vločky tetra min. Po celou dobu přijímá potravu stejně. V akváriu není od začátku filtrace, takže tam změna neproběhla. Rostliny rostou stále stejně. Testy vody jsem dělala- dusitany na 0 a dusičnany okolo 20 (mám brněnskou vodu, takže jen v kohoutkové okolo 30). I přes nedoporučení jsem zkusila Eshu2000 podle návodu- druhý den rybák více ožil. Rozpad ploutví se zastavil, ale změna nebyla moc výrazná. Podle zdejšího fóra jsem léčbu prodloužila o dva dny- nyní pátý den. Ploutev začíná na koncích dorůstat. Prosím o radu- mám již vyměnit vodu a přestat s Eshou nebo ještě jeden den pokračovat??
Děkuju.
Starší reakce
Yves napsala: Nějaký lepší nápad?
Jo. Dokud nemáme rozumnou jistotu, že víme o co jde, žádná syntetická léčiva nenasazovat. Namísto toho věnovat zvýšenou pozornost běžným preventivním opatřením - výměny vody, vhodná filtrace, testy/měření vody, vysadit na pár dnů krmení, zkusit jinou potravu - a pozorovat vývoj.
Nějaký lepší nápad? Běžnější způsoby byly vyzkoušený, na nevhodné prostředí to nevypadá. Nikdo se s ničím neozval. Poradila jsem to tak jak bych to udělala já. Netvrdím, že mám pravdu a nepresvedcuju, že je to jediné správné řešení. Nechám se poučit,pokud je to nebetyčná hloupost.
Yves napsala: Osobně bych to zkusila.
Poslední dobou mi nějak nechutná. Našel jsem ve skříni brufen. Mám ho zkusit?

Díky za reakci. I tohle mě napadlo, už jsem ji kupovala jako hodně velkou.. zkusím ještě tu eshu.
Osobně bych to zkusila. Nemůže být rybka již starší? Že by to bylo věkem. Všichni věkem scházíme..
Prosím, mělo by v tomto případě smysl aplikovat léčivo Esha2000? Či některé jiné?
Díky.
Ahoj. Né šupiny nejsou zježené a teplotu přidám tak na 28-29 jen mám nové topítko a ještě neodhadnu polohu. Ale teplota je už 28 ale nějak světlá v bříšku. Měla okousané plotve hlavně ocasní.
Proč zrovna antimykotin? Fotka je dost nekvalitní ale vzhledem k tomu nafouklému břichu, bych řekl, že plíseň problém nebude. Má zježené šupiny? Každopádně 25 °C je celkem málo na léčbu betty.


Ahoj všem. Mám samičku a zlobí ploutve. Tak jsem dal do karantény přidal antimikotin podle návodu. Teplota 25 jemně vzduchování. A nějaká šiška ve vodě. Ale co nevím jak často měnit vodu a přidávat kapky lečiva, nebo celou vodu a znovu nakapat podle návodu. Roslinky už jsou venku. Děkuji.
Starší reakce
-tohle rozhodně BRP není
-ve Vašem případě nevyvážené a tím ,ne zcela vhodné prostředí pro chov

-je napadená pouze měkká ocasní tkáň ?
-Preventinem se stav nezlepší ,ale na to jste už nejspíše přišel
-vložte foto

Přidej ještě fotku Beťáka. Určitě poradí lépe Miloš (lacewings).

Ploutev krerou prve ztratil se mu hezky zacelila a dorůstá. Myslel jsem že je to zlepšení. Šupiny, oči i tlamku má v pořádku.
Nejspíš se tedy opravdu bude jednat o bakteriální rozpad ploutví. To by bylo potřeba léčit příslušným léčivem. Problém bude i ta čerstvá nezaběhlá nádrž, jak už se tu psalo.
Starší reakce
- dané množství tříslovin může působit svíravě na cévy a tkáně
- jestliže se do hypoxické tkáně dostanou anaerobní bakterie, zachytí se a začnou se množit
- kyselými produkty ,svého metabolismu ,dále prohlubují hypoxii tkáně
- produkované enzymy jim umožňují rychlé šíření infekce
- složky imunit. systému do hypoxické tkáně špatně pronikají
- zdravotní stav ryb ovlivňuje intenzitu metabolismu ryb převážně sekundárně
- poškozený dýchací aparát má sníženou sníženou prostupnost pro kyslík a dusíkaté látky ,co způsobí nižší okysličení krve a tkání ,následuje přechod na anaerobní metabolismus ,kdy dusíkaté látky (převážně NH3) se hromadí a tím může dojít až autointoxikaci
-a to jen část problematiky

To by ses asi podivil, kdybys věděl, s kolika importy a to i v jejich domovině jsem se setkal. Ale to tady řešit nebudu. Podle mě je naprostá blbost upozorňovat na Torben, jako na možnost, která může negativně ovlivnit stav ryby, i v tomto případě. Je to blbost. Každopádně gratuluji k slovní zásobě a umění kličkovat. Nejeden komunální politik by bledl závisti. Neber si to osobně. Neznám Tě, jen reaguju na to, co čtu.
-tak ještě jednou a srozumitelněji
-mluvíme zde o konkrétním případu ,nikoliv o specifiku Vašeho chovu Betty Spl.,ve Vašich podmínkách , které mohou být v tomto případě pouze doplnujícím komentářem ,nikoliv praktikovatelným způsobem postupu ,k uvedenému případu ,ke kterému směřovalo vyjádření
-problematika importů ,navíc převážně z Asie ,je velice obsáhlá a nemyslím ,že se setkáváte tak často s importy a řešíte toto specifikum
-

U těchto ryb se mi osvědčil především. Působí na ryby antistresově. Argumenty mám podložené dlouholetým zkoušením. Každopádně, každý má právo na svůj názor.

-i u ryb s oslabeným imunitním stavem , které prošly několikerou změnou vody ,než se dostali k majiteli?
-nemluvě o podchlazení ,atd
-s mým názorem a zkušenostmi ,samozřejmě ,souhlasit nemusíte ,
Nesouhlasím s Tebou. Na Torben si ryby u mě nikdy nemusely zvykat. Ale naopak, už po první aplikaci reagovaly velmi pozitivně. Používám ho snad 25 let, takže to není nějaká informace - rychlokvaška, s jakými se tady v poslední době roztrhl pytel. Já bych ho určitě doporučil. I při záběhu akvária a pro jeho antiseptické účinky i při nevalné kondici ryby.
-ano ,nejefektivnější u čerstvých akvárií

Takže jen měnit vodu a buď a nebo.
-je to pro rybu zatěžující ,pokud není na tento parametr zvyklá

Takže může způsobit problém a nemusí. Jak by jsi (pokud si můžeme tykat

) tedy postupoval? Jen měnit vodu a neléčit vubec, když je nádrž čerstvá?
-ano ,tak jsem i vyjádřil ve své odpovědi , -,pokud by byla ryba zvyklá již na přidávání torbenu před současným stavem-

Dávám beťákovi Torben pravidelně. Je ve skvělé formě

-odpověd byla velice jednoduchá
-nadbytečnost v důsledku výměn vody
-torben by již tak zatížil stav ryby ,navíc to není cichlida ,u kterých by to bylo v pozitvnější reakci ,pokud by byla ryba zvyklá již na přidávání torbenu před současným stavem
-některé druhy tříslovin a humidních látek mohou určitým druhům ryb ,být spíše problémem

Myslím, že se rybky cítí lépe při přidání torbenu. Ty huminy a třísloviny jim prospívají i ta zbarvená voda. Nebo? Je tam nějaký háček, v tom, když je ryba nemocná proč ho nepřidávat? Co tedy dělat?
tak pokud je špatná voda je potřeba asi začít s častější výměnou vody a poté,by se mohlo teoreticky trochu torbenu aplikvat,ale do špatné to vody to asi nemá význam...můj názor..

lacewings napsal: -rozhodně žádný Torben ,který je Vám zde doporučován
Z jakého důvodu?
-Proč ano ?definujte

Proč ne? Ani malé množství?
Přidat reakci
[1] ...... 7 8
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 7238x