Chov živého krmení doma
-tak samozřejmě, nikdy nedosáhneme optimálního řešení a vždy zde bude nutnost nějaké eliminace případně možných nežádoucích škůdců, třeba při uvedeném slovení
-už samotný faktor umístění(chovu) již zde hraje významnou otázku, nemluvě o vegetaci
-
Nevýhodou skla je přehřívání nádrže v létě, nevýhodou sítí je, že skrz ně vážky nakladou ... ale každopádně to není složité řešit při slovení krmení...
- v podstatě ti tam ten zrod vznikne přirozenou cestou , tak jak je tomu v přírodě za určitý časový úsek
- mikroorganismy, řasy, rostlinstvo,klima, to vše jsou ovlivnující faktory (samozřejmě je jich vícero)
- další způsob je "zavedení" organismu do vody, kdy se z přírodní lokality přenese část populace žijících vodních organismů k umělému chovu
- filtrace v celé řadě je zcela zbytečná, provzdušnění je dobré pouze v případě dlouho trvajících vysokých teplot
- nutnost zajištění proti značnému zanesení nežádoucích živočichů -sítka, sklo, vždy dle druhu, nebo požadovaného vývoje vodních organismů.
- důležité je mít tam rostlinstvo, měkkýše, kvalitní násadu, dolévat vodu a moc se v tom nevrtat,v případě nedostatku řas tam dodat zařasené rostliny.
- již jsem to zde popisoval a do určité míry to koresponduje, s bezproblemovým založením akvária,
Spory řas se tam jistě dostanou, a budou-li mít podmínky, voda se zazelená.
Pokud jde o dafnie a další korýše, četl jsem, že jejich vajíčka roznášejí ptáci. Takže by asi byla dobrá úvaha tu vodu naaranžovat tak, aby současně sloužila ptákům jako pítko.
V tom případě tam nemusíš ani dávat akvarijní vodu, protože ptáci do ní při pití naserou. To mám vyzkoušené, protože takové maličké pítko-koupátko pro ptáky přes léto mívám na verandě a denně (i dvakrát) ho vylívám a doplňuji.
0 27.02.2017 08:06 sachlj – jak oživit vodu?
Dám dotaz z druhé strany. Pokud bych vodu z akvária vypouštěl do nějaké nádrže, do sudu, do kýble. A postavil ji na sluníčko. Jak zajistit aby se mi voda oživila kdejakými živočichy? Nemyslím jen larvy komárů. Mohl bych přidat vzduchování a třeba i bublifukovou filtraci. Jak dam dostat život? Dostane se tam sám a nebo se tam musí nasadit. Třeba pokud bych to zvětšil na zahradní jezírko. Jak ho oživit ? Ne jen rybami ale potravou pro ně.
Dafna zuby nemá , to si myslíš správně , takže nic ohlodávat nedokáže , spíše jde o různé mikroorganizmy které v řasách žijí ,volně poletující spóry kterými se řasy rozmnožují - to vše je potrava a přispívá ke zdárnému množení
-očistit ne, to sami nedokáží,pouze za součinosti okružáků,levantek
-rozhodně jejich přítomnost potlačuje masivní rozvinutí některých druhů řas
-
Já jsem myslel že dafnie jenom filtrují řasy co volně plavou ve vodě. Takže ony by mohly dejme tomu očistit zařasené rostlinky?
založil jsem chov z prodávaných pytlíčků na burze - které už tady někdo zmiňoval , nalovenou dafnu takto určitě půjde rozchovat taky , jednou se mi dokonce povedlo rozhejbat chov z mražené dafny v malé elementce - bylo tam pár vajíček - stačí jediná samice a příznivé podmínky, jinak se zrovna dafna dá najít v takřka každé kaluži v přírodě , nacházel jsem ji v lese v dírách po zákopech tanků , v periodicky zaplavovaných vyjetých kolejích od lesní techniky po těžbě , zahradní jezírka atd...
-ano
-pouze doplním
-do chovu je potřeba dát samice
-rozmnožování je partenogenetické
-líhnutí samců je indikací nepříznivých podmínek
-chov je možný i v přírodních akvariích s vyšším obsahem vody od 80l (osobní poznatek)
-používat kvasnice není potřeba ,pokud je dostatečně krmná dávka ve formě sinic ,řas a dostatečného množství mikroorganismů ,korýšů ,měkkýšů.(používám zařasené rostliny,vláknitou řasu,černou štětičkovou)
-atd.
A to jsou dafnie nalovene z rybnika a potom chovane takto doma? Neco takoveho by se mi libilo.
Akorát k tomu přidám , že dafna krmená jen kvasnicema může být pro potěr dost tučná ,tak je dobré to proložit tou řasou - ta se už teď dá lehce "vyrobit" třeba na okně v průhledné nádobě - do ní nabrat vodu z akva a z akvarijního hnojiva přidat jen KNO3 a Fosfor - za pár dní je voda na sluníčku jak brčál - a to je to pravé- "ořechové" pro dafnu např... jinak jsem dafnu choval i na balkóně ve vědrech od primalexu - pro pět chovných ramin to stačilo na 3x týdně nakrmení - čím větší nádoba ,tím lépe klidně do ní naházet i hromadu okružáků - ti se o pořádné prohnojení vody postaraj
myslím že jsem někde četl maximum 30 samic na litr vody - pak se to začne regulovat samo vychcípáním části populace , když se tomu věnuje pět minut jednou za tři dny jde to jak po másle
na fotu krásně červená dafna z domácího chovu
S rybami je mít nemůžeš ně se do chovu vloudila jen malá rybka a je skoro po něm. Nemusíš je krmit řasou když není stačí kvasnice (ne sušené).
- fungovat to nebude,nedostatečný objem,honič vody,světlo
- Mikroorganismy
– Mikrobi jsou drobounké živé organismy ,které jsou lidským okem nepostřehnutelné
– dělíme na tři skupiny bakterie viry plísně
-atd.
Jenom taková poznámka: Myslím že není praktické (a snad ani odborně správné) označovat tyhle korýše jako "mikroorganismy".
Jinak chov dafnií mě taky zajímá, velmi. V kterémsi vlákně nedávno jakési užitečné informace poskytl vaaclav, on takový chov doma má, nebo měl.
Pred casom som si zalozil experimentalne akva 15 L, len s "honicom vody", osvetlenie cca 1W/L, vyzivne dno a na to piesok a saggitaria. Voda zo zabehnuteho akva. Prejavila sa väcsina chorob novozalozeneho akva vratane vsemoznych rias a slepej hladiny, s cim som pocital. Saggitaria velmi dobre prosperovala. Sympaticky mi bol zivot, ktory sa samovolne prejavil. Zda sa mi ze mikroorganizmy, ktore sa najlepsie presadili boli dafnia a buchnatka. Po cca 3 tyzdnoch sa to samo usadilo, riasy boli uplne vyzrane a po pridani 3 gupiek a znizeni osvetlenia na cca 7W zmizli aj navstevnici.
Chcem sa spytat, ake mate skusenosti s chovom tohto krmiva priamo v hlavnom akva. Je to vôbec mozne aj pri decentnom osadeni rybami? Je na to nutne silne osvetlenie aby bola produkcia rias dostatocna pre uzivenie mikroorganizmov? Ake?
ps: spotreba rybami bola natolko velka, ze volnym okom nepozorujem ziadne mikroorganizmy, preto som sa vratil k osvetleniu 1W/L a uvidim co to spravi.
Starší reakce
Ahoj,
Používám 3-5 litrů sklenice, násadu dát do sklenice a každý den dolívat trochu vody, až se s postupným množením sklenice naplní. Pak podle intenzity kultivace denně odlévat 1/5 až cca 1/2 a dolévat čistou vodu, ideální je občas odkalit dno. Zkoušeli jsme s kolegou jemně vzduchovat, zdálo se to spíš horší mnež lepší, ale chce to zkusit, některým kulturám to může vyhovovat. Krmit je nejbezpečnější řasami, používám chlorellu kultivovanou mixotrofně na mediu 1/2 SŠ, nebo kvasnicemi, lze dobře vařeným žloutkem. Jen to množství se obtížně popisuje, s řasami není problém, prostě nazelenit a podle potřeby přidávat. Kvasnice už velmi opatrně, to je prostě něco co si snad ani netroufám říct, že umím, 1 kapku řídké suspenze kvasnic ráno a kapku večer do slušně husté kultury, se žloutky ještě opatrněji, nedávat nikdy syrové, na těch se rozjedou nálevníci. Doporučuju
www.akvarista.cz/…, minimálně lze z informací dobře vycházet a je šance, že kulturu nepopravíš uplně hned. Ve srovnání s kulturami jiných krmiv je to značně citlivé na zanedbání, jakmile hustota populace hodně klesne, špatně se to už krmí. Rozhodně doporučuju alespoň 3 stabilní kultury, dlouhodobé udržení bez zkušeností opravdu není hračka. Alespoň taková je moje praxe a zkušenost.
0 20.03.2016 18:39 vlachos – Chov sladkovodního vířníka...
Zdravím,
nemáte někdo praktickou zkušenost s chovem sladkovodního vířníka? Voda? Krmení čím a jak často? Teplota? Nádoba? Vzduchovat nebo ne? Zřejmě se jedná o Pijavenku růžovou...Díky.
Starší reakce
To víš, já jsem stará škola. V době, kdy jsme chovali roupice v akvaristickém kroužku jsme nevěděli, že nějaký lignocel existuje.
V drtivé většině jsem viděl chov na lignocelu , a to kvůli jeho neocenitelným vlastnostem
Roupice se chovají na substrátu. Existuje více variant, ale většinou se jedná o směs zeminy a například pilin.
0 18.01.2016 06:59 AdamSlaf Mohl bych chovat roupice bělavé stejně jako grindal na molitanu?
Starší reakce
Vo tom žádná, já jsem jenom poukazál na tu "vodu".
To nevím, nicméně pokud by se daly koretry do sklenice s vodou a do teploty těsně nad nulu, přežijí, stejně jako v přírodě, několik měsíců. Tam totiž takhle přezimují.
jj někde jsem to taky četl, jedná se o nějaký roztok, čistá voda to není
Tuším, že ta voda v sáčku není jenom voda a jedná se nějakou směs vody a nějaké podpůrně udržovací látky.
Kupoval jsem je balíčkované na burze(zatavené s vodou v sáčku) a vydržely mi v ledničce i tři týdny. Podstatné je, uchovat je v co nejnižší teplotě, aby se zastavil jejich vývoj. Mrazit není nutné, pokud toho člověk nemá tolik, co by během třeba dvou týdnů nezkrmil.
A jak dlouho v tomto stavu zhruba vydrží naživu?
Vlhký noviny a do lednice.
Starší reakce
No to sis naběhl
))Stačí koupit vajíčka artemek, líhnout a pak krmit. Vajíčka mají v každé akvaristice. Ale pokud chceš zkrmovat dospělé artemie, tak s nima bude piplačka a výsledek neodpovídá námaze.
Ahoj, nevíte někdo kde v Praze se dá najisto koupit násadu živého krmení? nejlépe asi artemie, třeba Sera Artemia-mix 18g? nekupoval někdo v poslední době?
Starší reakce
Starší reakce
Ta moina by mě zajímala. Mohl by si se trochu rozepsat?
Letošnímu vrtkavému počasí jsem přičítal ne vrub chabé výnosy z téhle kubíkové nádrže.
Předchvílí jsem zjistil, že tomu tak asi není a na vynně je ryba.
A ne malá, má přibližně 7-8 cm. Musela se tam dostat někdy na začátku května, když jsem nasazoval plankton. To na tom rybníčku občas nějaký ten potěr (asi 5mm velký) byl. No za ty dva měsíce teda pěkně vyrostla potvora. Vypadá to asi na kapra či podobný druh. Je moc rychlá, nepostojí, těžko určit pěsný druh.
Teď si budu muset asi pořídit rabářský listek, abych jí mohl chytat.
Starší reakce
Starší reakce
7 19.04.2013 17:07 Semtex [1197] - Labyrintky Letošní sezóna chovu Artémie ve velkém muže začít.
Na fotce je záběr z kubíkové nádrže.
Je pořízená mobile, tak moc detailů není vidět.
Na záběru je vidět shluky drobných hnědých bodů, jsou to skořápky po právě vylíhlé artémce. Ty zelené plochy kolem (viditelné více) kolem skořápek je bující řasa ze spór zachycených na vajíčkách Artémie. Je to prvotní strava vylíhnuté Artémie. Současně se s artémiemi líhnou i vířníci. Další složka stravy Artémie.
Podle zbarvení lze poznat čím se Artémie živí. Pokud je barva Artémie do zelena, spásá řasy. Pokud je do oranžová, loví vířníky.
Starší reakce
projdi si tohle vlákno a budeš vědět vše co potřebuješ..
Zdravím vás, co vše se dá úspěšně odchovávat a hlavně reprodukovat doma za živou potravu???
Vím že u roupic není problém mít chovnou misku kde se líhnou noví jedinci a tak pořád dokola. Nitěnky, Artémie, Dafnie?
Máte zkušenosti ještě s jinou potravou?
Jedná se mi především o REPRODUKCI těchto živočichů, chov až v druhé řadě ,chci vědět co se množí! Díky
Starší reakce
Že by tam nebyl kapřivec, to bych pochyboval, ale třeba budete mít kliku
Zkus, u nás je to třeba zalezlý, dneska jsem to taky byl testovat, ale to neznamená, že tam u Vás nenalovíš.
Je tu rybníček, ve kterym nejsou ryby (výlov byl na podzim, byla jsem u něj, ryby pěkné bez parazitů), tam bych asi zkusila štěstí.
Ale no jo...jenže ono to ne všude funguje...
Ideální jsou přírodní koupaliště, která se budou čistit až na jaře...
Moc děkuju, dneska prší, led by mohl rozmrznout, tak jdu zítra na lov
Přidat reakci
1 ...... ...... [3] 4 5
Zpět na obsah sekce Krmení • Zobrazeno 13444x