Chov živého krmení doma
O chovu artémie je tu někde celé vlákno snad, pokud se nepletu. S tou dafnií je to tak jak píšeš...u některých ryb dokáže žít a množit se i dál v akváriu...
Takže zkusit síťku, rybník, do kyblíčku a krmit kvasnicemi? Jak velkou máš nádobu na dafnie, teplotu vody a podobně?
A dá se třeba z tohohle udělat něco trvalejšího, nebo to je jen jednorázové?
www.e-petshop.cz/… A krmení znamená co? Chtěla bych na doma něco trvalejšího, klidně i artemie, ale aby se to dalo udržet a přirozeně namnožit třeba v kyblíku (větší vany nepřichází v úvahu)
Pokud nezamrznou, jsou...pár dní bez krmení vydrží v chladu
Děkuju. A něco jiného, co by se dalo takto vypěstovat doma bez zakoupené násady? A jsou vůbec v tomto ročním období venku ve vodě dafnie? Daly by se udržovat třeba ve sklepě?
Je to dost riskantní, protože takto se spolu s tím krmným vylíhne často i dravý nálevník
Nedá mi to se nezeptat... ve škole jsme kdysi dělali senný nálev a pak pozorovali tu havěť pod mikroskopem. Nedalo by se i takto vypěstovat nějaké užitečné zpestření jídelníčku pro rybky a hlavně pro potěr?
Starší reakce
živé je živé to je prostě bez debat,ryby jsou hned v lepší kondici.Mě se třeba začali po krmení živým třít tetry...
Já si právě chci taky pořídit vanu nebo tu tisícilitrovou nádobu a chovat Moinu. Tak se mi 30 litrů zdálo málo. V Jeseníku jsem míval na zahrádce takový malý rybníček a tam jsem měl spoustu "blech". To se rybkám dařilo celé léto. Teď zatím krmím mraženým cyclopsem a zdá se, že jsou rybky taky spokojené. Přesto živé je živé.
Maximálně 35 litrů víc ani náhodou... Teď jsem je ještě zkusil vysadit do tisíci litrový kádě, když tam půjdou budu i zamrazovat na zimu
Určitě to jde.
Já mám zas ve 40l Dafnie, a to jsem je tam nedával. Dal jsem tam jen drobnou Moinu a Cyclops na zkoušku, jak to půjde s chovem.
Ty skoro všechny vymizeli, zůstal jen jakýsi vířník a k překvapení plno Dafnie. Je jich tolik že nechápu, jak se tam mohli tak rozmnožit.
Ale Dafnie je sezóní záleřitost a řekl bych že i tihle pomalu mizí, nejen zkrmováním.
Starší reakce
Dovolím si odkázat vás na článek Sorexe; tohle by vás mohlo zaujmout.
www.akvarium.cz/…
Někde jsem měl i kontakt na nabídku násad, ale nějak to nemohu dohledat...
Třeba někdo přispěje.
Zdravím, četl jsem v knížce že je celkem jedoduché chovat doma perloočky, které se i pravidelně rozmnožují. Prý ty naše špatně snášejí dlouhodobě teplou akvarijní vodu (cca 25°C), ale existují nějaké japonské perloočky kterým naopak teplejší voda vyhovuje.
Nevíte někdo jestli se prodávají někde v akvaristikách živé násady, popřípadě třeba i vajíčka jestli se to z nich dá odchovat? Nebo o nějakém akvaristovi kdo by násadu prodal??
Starší reakce
kdo vi, jak oni ti vyrobci s timto nakladaji a jak to chovaji atd. Vsechno je mozne, kazdopadne zkusit se ma pry vse...tak budu zkouset
To si tedy nemyslím...protože pochybuji, že by byly sterilně krmeny...
ja jsem mel na mysli nasady, co si clovek objedna ( perloocky, artemie zabronozky a buchanky). Takze pokud si objednam treba buchanky, tak by to mely byt labor.ciste buchanky, alespon si myslim
Ono to nelze říci tak, jak jste to pojal. Důležité je, z jakého zdroje a jak se se živým krmením zachází před zkrmováním. S každým krmivem je třeba zacházet obezřetně a je nutné předpokládáat, že lovím-li na rybníce s rybami, je prakticky jistota, že domů přitáhnu kapřivce. Pokud do kubíkové plastovky hodím lopatku kravského maximálně se potýkám s potápníky či vážkami...Je třeba krmení prohlédnout, propláchnout a ono to jde.
tak asi zustanu jen u perloocek, buchanek, nitenek a zabronozek...mozna pro poter udelam a prechovam nejakeho toho nalevnika pro male galaxky a to bude asi vse. Uvidim, jak to pujde dale.
Aby se mohlo krmit živým , "aniž by to byl pro ně parazit". Muselo by se jednat především o sterilní laboratorní chov...čehož lze dosáhnout jen u některých druhů. Tak jako si jakýkoliv vyšší živý tvor v sobě stykem s okolím nese patogeny, nesou si je i tvorové nižší...
Super clanek, kazdopadne na nitenky, komari larvy ( bile a cervene), daphnie ( coz jsou jedny z perloocek) a nektere druhy roztocu jsem zapomnel. Diky za pripomenuti. O virnicich jsem nevedel, v lete na chate pochytam a budu se pokouset mnozit.
Je jeste nejaky jiny plankton, ktery se da v domacich podminkach mnozit a da se skrmovat?
klidně můžeš i někde třeba z barelu na sběr dešťové vody vylovit komáří larvy
nálevníci se pokud vím občas používají pro rozkrmení potěru drobných rybek..
Zdravím Vás spoluakvaristi, jakým planktonem můžu ryby v akva krmit, aniž by to byl pro ně parazit? Vím jen o Žábronožce solné, perloočkách, buchankách. Mohou se třeba požívat pro skrmení nálevníci nebo nějaký jiný plankton, co se dá podomácku udělat?
Starší reakce
Když jsem krmil potěr Oryziasů nejjemnější Artemii (Sanders Pro), tak rostli, ale až po dvou týdnech. A to asi jen polovina, třetina. Zbytek prostě uhynul. Teď už vím proč.
Teď když rozkrmuji Háďátkem, potěr roste viditelně od narození a minimálně 90% úspěšně.
I když se potěr líhnul v zajetých nádržích, tak převážně trpěl hlady i když byla tam ta Artemie. Zřejmě pro ně i tahle nejjemnější Artemie byla velká a navíc takhle malému potěru vadí schránky korýšů.
Výrazně líp je na tom i potěr bojovnic.
Potěry už nehladoví, mají stálí přísun potravy. Později jak jsou schopné lapnout Artemii, máme vyhráno.
Pokud vydrzej dva dny v akva vode, tak to by mozna bylo idealni.... A prebytek zkrmim dospelym. Skvele
Odhadem 99% háďátek proleze vatou do 24 hodin.
Násadu ti pošlu, to není problém (získáš tak dvě zkumavky).
Ocet se dá koupit ve zdravé výživě, možná nejakem Hyper, Super marketu.
Nebo zkusit ten co máš pod stolem.
Jak dlouho vydrzi ta zkumavka var. 2 davkovat? Pres vikend nebejvam u akvarek....
Jinak kde sezenu nasadu? Jablecnej ocet uz jsem nekde videl, pripadne jisty druh jablecneho octu si prave vyrabim pod stolem (kvasim jabka na co2)
Mám dvě flašky přímo u akvárijí v obýváku a cítit to jde opravdu jen u hrdla. Není ocet jako ocet.
Ideální jsou PETky od mléka. Ale jde to i s úzkým hrdlem.
Tyto Háďátka jsou tak malá, že je těžké je filtrovat. Ani filtr na překapávanou kávu je nezastaví.
Ale mám na to dva figle.
1) v lékárně se koupí plastové zkumavky na výtěr (3,- Kč kus) a do 2/3 se poperou naberou Háďátka i s tím octem. Z vaty vezmeme kousek a uděláme z ní kuličku. Tu strčíme do zkumavky s Háďátky tak aby nasála ocet a zbytek zkumavky se doleje vodou z akvária. Pak už stačí zašpuntovat (špunt se prodává se zkumavkou v ceně) a postavit na stojáka na pár hodin. Háďátka se proderou skrz vatu do čisté vody. A to už se dá vylít rovnou do nádrže k potěru.
2) o5 se do zkumavky dají Háďátka, ale tentokrát už jimi můžeme zaplnit skoro celou zkumavku. O5 dáme vatu jako špunt a celé to postavíme přímo do nádrže s potěrem. Tak aby nad zkumavkou byla vrstva vody. Získáme tak automatické krmitko potěru. Ten netrpí ani chvilku hlady. Teda pokud je třeba dá se víc zkumavek a častěji je doplňujeme.
Jak je to moc cejtit? Asi by to chtelo pouzit flasu se sirsim hrdlem co?
Starší reakce
Není to ani měsíc co jsem si zařídil zkušební nádržku z 40 litrového kanistru (ten jsem položil na bok a odřízl horní stěnu) a zalil slanou vodou. Postupeně jsem přilil vodu z líhní slané artémie, kde bylo něco málo živé většinou 3-4 dny staré artémie a něco nevykulených valíček plovoucích na hladině. Přidal 3 male kostky mraženého mořského Vířníka. Za ten necelí měsíc stěny nádrže zarostla řasa. Pěkný silný kobereček. Těšil jsem se, jak mi z těch pár přeživších kousků artémie vyroste a začne nosit vajíčka, nebo rovnou mladé.
Nic z toho se do dnes nestalo. Artemie jsou do dnes stejně velké, nebo jen nepatrně větší.
No ale zklamaný nejsem, jen udivený a to ani ne z toho že nevyrostli, ale že postupem času artemie přibylo velké množství. Něco zřejmě přibylo z těch nevylíhnutých vajíčk, ale určitě né vše.
Co se taky zadařilo, tak se objevilo obrovské množství mořského vířníka. Je ho tam tolik, že jde vidět jakoby červený mrak, který se pomalu pohybuje v nádrži.
Dnes jsem si přivezl velký pytlík plný dospělé artémie i s vajíčky. Je tam i spousta artémek v různém stádiu vývoje. Tyto artémie jsem přidal k těm mojim nedochůdčům. Za chvíli jsem pozoroval to proč se jim v angličtině říká Dancing Shrimp. Oni opravdu tančí a to samečci se samičkou někdy i několik samečků najednou s jedinou samičkou.
Dál čeho jsem si všiml, ta to že i ve vodě se volně vznáší velké množství zelené řasy, nebo snad fytoplankton?
Ale nejzajímavější co jsem vyděl je, jak Artemie, které obvykle plavou na "Znak" plavali hlavou vzhůru, nožkama se dotýkai stěny nádrže a jakoby nožkama seškrabávali nános řas.
Co mám informace, tak tyhle artemíe dokonce se rády krmí vločkama pro ryby. Údajně vločku chytnou nožkama a plavou sní v prostoru nádrže a krmí se vločkou.
Zítra vyzkouším.
Starší reakce
Moina, grindal, drosophilla, toho je.
Existuje nějaký krmivo co by se dalo pěstovat doma třeba v kýblu i přes zimu? Hledal jsem, ale nic moc jsem nenašel.
Starší reakce
Agar s krupičnou kaši. Trochu se to povaří a naleje do sklenic.
Víc je na
www.akvarijni.cz 0 05.08.2011 15:33 anickarybicka – Jak pěstovat ostomilky aby nevadily mámě
Ahoj, chtěla bych se zeptat jak nejlépe pěstovat octomilky tak aby nesmrděly a nevypadaly tak odstrašujícně, že mi je máma pokaždé vyhodí. Děkuju.
Starší reakce
0 07.05.2011 15:54 tercovec5 –
Re: 0 Zase je člověk o něco moudřejší,díky.Když jsem kdysi roupice míval,měl jsem je v dřevěných bedýnkách,cca 50cm krát 50cm a na výšku asi 10cm,čas od času jsem vždy jednu bedýnku obnovil,asi i díky tomu k problémům nedocházelo.Nicméně Vaše postřehy zní rozumně,díky.
Oproti žížalám, které jsou uzpůsobeny listí využívat jako zdroj potravy, jej malé roupice v čerstvém stavu tak snadno nezpracují a jakmile začne listí tlít, tak většinou v malém a často uzavřeném prostoru, v němž se roupice chovají dochází rychle k úbytku kyslíku, produkci CO2 a zahřívání substrátu, což způsobí vyhynutí roupic. Ve větší odvětrávané bedně by to třeba při rozumném množství použitého listí nemuselo vadit, ale je to naprosto neúčelné a jak jsem pozoroval roupice se v něm zrovna nejlíp necítí.
Jako chovné médium lze použít zahradnický substrát pro pěstování květin, po předchozím máčení a propláchnutí, ať se zbaví přidaných uměl. hnojiv a může se i spařit horkou vodou, to hlavně bereme-li zeminu z venku třeba z krtinců, aby nedošlo k zavlečení chvostoskoků, roztočů, mnohonožek, různých larev atd., pak scezená a osušená se míchá s čistým pískem nebo pilinami.
Na závadu nebude pro udržení lepší hygieny chovu i přidání drceného a navlhčeného dřevěného uhlí, jehož vlastnosti se mohou vyzkoušet v akváriu při potírání řas, plus jiné jako to dubové listí.
V souvislosti s pěstováním rostlin Barclaya longifolia jsem na Ruském webu četl doporučení použít dřevěné uhlí z břízy a také nějaké zmínky o dřev. uhl. byly při studování ekologických požadavků v místě výskytu u rostliny Ondinea purpurea.
A listí z břízy ve vodě dává ještě v další kombinaci s něčím jiným - nemám čas o tom psát, též dobrý výluh pro vodní kytky . Už jsem příliš odbočil od tématu, nebudu to rozvádět do podrobností a musím i skončit. Za jméno se sice nestydím, ale je to přesně tak, jak napsal výstižně PaDa. 0.
0 05.05.2011 12:19 tercovec5 –
Re: 0 A samotný prodejce násady to koukám dělá obdobně,jako jsem kdysi množil roupice sám.viz
www.ondrej.prodejce.cz/…
ale jak už jsem psal,víc hlav,víc rozumu.Sice už je to asi 10let,co jsem je měl naposledy,ale fungovalo mě to bez problému,bez p=lísní a kvasinek.Stačí měnit nespotřebovaný rohlík-nebo piškot atd-dříve,než dojde ke zkažení.A k listům-co jsi měl za problém?Nedávno jsem přidával dubové listy při odchovu Altumů a výsledky byly lepší,než při prvním výtěru za použití chemie.Nebo jsi dával listy plesnivé
?
Jak konkrétně postupuješ při množení roupic ty?
Popis chovu roupic napsaný od Tercovec5 takto nedoporučuji provozovat.
Substrát, v němž se budou roupice chovat, např. písek s pilinami nebo různá zemina, má být sterilní, s předstihem ošetřena tak, aby nedošlo k zavlečení nevítaných "hostů", kteří nám chov zamoří, znepříjemní i zničí .
Taky vůbec nedoporučuji dávat tam listí - i to jsem zkusil s katastrofickým výsledkem.
Namáčení krmiva do mléka není potřeba, ať se zbytečně nepodporuje rozvoj kvasinek a plísní. Úplně dostačuje na povrch, který není mokrý, nadrolený suchý rohlík zvlhčit čistou pitnou vodou.
Krmit se dá i levnějšími vločkovanými krmivy, co jsou určeny pro ryby, ale není vhodné dávat jich moc, a též jsem je nejprve před podáním trochu rozmělnil.
Roupice co chovám nepotřebují žádné stabilní teploty - žijí i množí se v dost kolísavém rozpětí během 24h, které v prostoru a podmínkách "rybárny" panují, takže ani "panelák" žádný problém. 0.
Mohou být i ve tmě. Problém je jen v pravidelném krmení a teplotě.
MicroWorms jsou tuším mikry a Banana Worms je něco podobného jen to chovají na nějaké banánové kaši. To už je lepší vinegar eels.Octomilky berou nejlíp epiplatis apod. Mi je brali i notho ale museli být naučení.Jsou větší (D. hydei) i menší (D.melanogaster)
chtěl bych se zeptat jestli musí být nádoba s grindalem na světle, nebo jestli může být někde ve tmě ?
Nazdar, a co je MicroWorms a Banana Worms??? Na zahraničních webech vidím docela často zmínky o těchto červech, možná je to jeden a ten stejný.
Taky se doma dají chovat Drosofili - Octomilky. Mám násadu okřídlené poskakující formy, pro halančíky, ale pro většinu z nich se mi zdají velké. ˇUdajně je i menší forma, bezkřídlá.
Jen doplním grindal a roupice není to samé i když velmi podobné
. Grindal je teplomilný teplota pro chov je cca 25C dorůstá tak 2,5 cm. Roupice jsou chladnomilné nejlépe se jim daří do 15C v paneláku se jim líbit nebude. Dorůstají cca 4cm. Mi se podařilo sehnat "teplomilné" roupice teplotu mám 23C a daří se jim skvěle velké jsou asi 4cm
Já to dělám jednoduše, dám piškot navlhčený vodou a zakápnu na něj ze 2 kapky sera fishtamin, který se mi na to osvědčil.
Na stránce dole se píše o tučnosti grindalu a o tom čím krmit grindal aby nebyl tučný.
davidkilli.blog.cz/… tercovec5 napsal: jen pozor na překrmování,jsou dost tučné. No a z čeho by byli tučné? Krmíš je přeci rohlíkem s mlékem a v mléce tolik tuku není, to bys musel mít přímo od krávy nepasterované. Já krmím piškotem ve vodě a kapu na něj vitaminy, kdybych je nakapal na živé, tak to na nich moc neulpí.
Přidat reakci
1 ...... ...... [4] 5
Zpět na obsah sekce Krmení • Zobrazeno 13444x