Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Stonkové rostliny (stonkovky)

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Stonkové rostliny (stonkovky)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   13.09.2017 23:34 R Muž @ vaaclav [6256] - EchinodoryRe: rudiezi
Nemůžeš mít všechno, rozmysli se co je priorita, jestli koberec nebo trochu nakřivo rostoucí stonkovky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 19:31 Muž @ rudiezi [2] Re: vaaclav
svietim približne na tých 50%, znížiť to ešte viac ? Čiže ak chcem pekne vzpriamené rastliny musím ubrať na svetle aby sa mohli rastliny ťahať za svetlom a tým budú vzpriamenejšie ? Správne som to pochopil ? Neublíži to ale trávičke ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 17:08 R Muž @ vaaclav [6256] - EchinodoryRe: rudiezi
Většinou za to může světlo u krevetek máš zřejmě silnější. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 14:57 Muž @ rudiezi [2]
Ako zariadim aby mi Limnophila aquatica rástla pekne vzpriamene a nepadala mi do strán ? (presádzal som z prvého akvária do krevetkária, takže je možné že je ešte malá na to aby udržala takú stabilitu, ale aj tak prosím o radu ak by mohlo niečo tomu napomôcť aby stála)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.05.2017 21:23 Muž @ Acinonyx [260] Re: Jarry
Zalezi na intenzite svetla, ale nie je to jediny faktor.

U suchozemskych rastlin je napriklad dokazane, ze zlozenie spektra ma vyrazny vplyv na to ako rastlina rastie a kvitne - vratane toho, ako daleko su prstence od seba atd. Napriklad, ak si dobre pamatam, modra zlozka (dominantna v "beznych" LED) prave podporuje hustejsie usporiadanie jednotlivych "poschodi"; zatial co pri svieteni prevazne cervenym svetlom sa rastliny akoby "tahali" za svetlom. Je to celkom kontraintuitivne ked sa nad tym zamyslime, nakolko svetlo v cervenej oblasti ma vo vsetkych ohladoch lepsiu penetracnu schopnost (tak vo vode ako cez tkaniva).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   21.05.2017 19:46 Muž @ Jarry [222] Re: Banung
Tvrdí se to, ale podle mě to nebude tak jednoduché. Měl jsem jí pod silným světlem, rostla rychlostí tak 20cm / týden a prstence byly od sebe daleko. Teď jí mám v lowtech malé nádrži s celkem slabým osvětlením a vypadá moc pěkně, vzdálenost mezi prstenci je určitě poloviční, než co mi dělala pod silným světlem - je to ta samá, přesazoval jsem jí mezi nádržemi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2017 12:50 Muž @ Banung [15] – Limnophila sessiliflora
Když má prstence s listy daleko od sebe = málo světla?
Roste, jako kdyby se natahovala za světlem, nicméně výrazně neopadává.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2017 20:29 R Muž @ vaaclav [6256] - EchinodoryRe: Nicky
Co si můžeš dovolit za rostliny si musíš vyzkoušet sama to ti asi nikdo nepoví. Pokud jde o řasu a dobu svícení tak to chce také zkoušet ubrat můžeš vždycky pokud je řasy příliš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2017 07:10 Žena @ Nicky [55] - Labyrintky – osvětlení
Zdravím vespolek, chtěla bych vás poprosit o radu. Mám 200l akvárko (prezentace je aktuální) a svítím tam 2x30W + reflektory. Papírově je to málo a brala jsem nenáročné kytky, ale Limnophilla sesiliflora má červené vršky, roste jako z vody (10cm za týden?), echinodory mi rudnou a mám tam docela pěknou zelenou řasu, takovou tenkou mechovou vrstvičku, vcelku dekorativní. Aktuálně svítím 11h denně. Ve zdrojové vodě mám dost NO3, hnojivo bylo jen ke kořenům, jinak dávám tekuté CO2.

Je možné podle stonkovek a ostatních kytek zjistit, jestli je toho světla i se 60W nadbytek? Mám svítit míň? Mohla bych tam mít na světlo náročnejší kytky? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2017 10:49 Muž @ Jarry [222] Re: Maq
To je pravda, proto jsem psal podmínky a ne voda:-) Mě to dělá i vallisnerie, kterou přesazuju do jiného akvária, ale stejné kohoutkové vody.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2017 10:29 Muž @ Maq [1644] Re: Jarry, Acinonyx
Neberte to jako polemiku, ale mám aktuálně trochu jinou zkušenost.
Koupil jsem si reverzní osmózu a během dvou týdnů jsem v akváriu výměnami vody dost značně změnil její parametry - ppm z 300 na <100, pH ze 7.3 na 5.8. S výjimkou kryptokoryn a jejich známé kryptokorynové nemoci (ne u všech) žádná negativní reakce u rostlin nenastala.
Krom toho připomínám, že v přírodě jsou změny parametrů vody dost normální; stačí když zaprší, a i během dne kvůli asimilaci a spotřebě O2/CO2.
V obou situacích ovšem zůstává stejné dno a nejsou zničeny kořeny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.05.2017 08:33 Muž @ Jarry [222] Re: Acinonyx
Mě se taky rostliny pořízené jako submerzní rozpadají snad víc, než emerzní formy:-) I když jsem třeba přesadil vallisnerie z jednoho akvária do druhého (se stejnou vstupní vodou), tak jsem nakonec původní listy otrhal. Odpovídá to tomu, co jsem kdesi četl, že pro rostliny je přechod z emerzní do submerzní formy jednodušší, než změna podmínek u formy submerzní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2017 22:39 Muž @ Acinonyx [260] Re: Banung
U mna to bolo napriklad zaujimave. Takmer najviac utrpeli submerzne pestovane Blyxa a Bacopa caroliniana. Obe takmer uplne zhnili nez zacal rasit nove listy (a patra).

Naopak, emerzne rastliny stracali listy alebo sa tvar novych listov pomaly menil na submerznu formu. Takze by som tomu, ze su submerzne neprikladal velku vahu.

Takze ako vravi Roman, zatial si kludne sadni a otvor si k tomu jedno. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2017 21:28 Muž @ Banung [15] Re: romant
JJ, já to myslel tak nějak univerzálně. Vím, že se to musí zajet.
Myslím, ale, že všechny rostliny byly submersní...
Ale pamatuji se, že jako mladý jsem měl problém s řasama a moc jsem nevěděl co s tím.
Musím to nastudovat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   09.05.2017 21:05 R Muž @ romant [24844] Re: Banung
To jsou všechno moc zjednodušená řešení. Máš čerstvý akvo, máš s největší pravděpodobností stále nepřelistovaný rostliny, v akváriu se teprve utváří stabilnější prostředí a proto bych se prozatím nepouštěl tzv. do větších akcí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2017 20:59 Muž @ Banung [15] Re: romant
Když ty listy odpadávají kvůli nedostatku světla, šlo by to prosvítit nějakým reflektorem - např. bodovou ledkou?

Limfolie mi hnědne (odspoda) , a když otřu sklo zevnitř tak mám nahnědlý prst = hnědé řasy = nedostatek světla?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2017 19:53 R Muž @ romant [24844] Re: Banung
Nepanikařit a dát tomu čas až plně přelistují a samotný event. problém hodnotit až u plně přelistovaných rostlin. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2017 19:51 Muž @ Banung [15] Re: Maq
Ta coymbosa je celkem OK - tak 1-2 listy plavou po hladině za den (v akv tak 20 stonků)
Polysperma, tam je to horší - na dně i hladině jich je tak 5 - 10 za den (stonků v akv asi taky 20)

Ale všechno roste, když to srovnám s fotkou starou týden...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2017 18:52 Muž @ Maq [1644] Re: Banung, romant
Podle mé zkušenosti by to mělo jít pomaleji. Pokud jsem správě rozpoznal např. Hygrophila corymbosa.
Pravda, nepíšeš jestli jde třeba jenom o sem tam pár lístečků; pak by to bylo v pořádku. Ale jestli vyholují rychle, něco se jim nelíbí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.05.2017 16:03 R Muž @ romant [24844] Re: Banung
Je to normální jev u všech, tedy jak submerz. tak emerz. stonkovek. Jedny přelistovávají a druhým se obvykle nedostává světla ve spodních partiích a opadávají. Obvykle se to řeší tím, že se maskují něčím před, taky to nechce sázet moc na husto vedle sebe.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2017 16:00 Muž @ Banung [15] – Upadávající listy
U 10 dní starého akvária mi opadávají listy ze stonkovek?
Je to normální výměna listů, nebo je něco blbě?

Mám poměrně velký proud vody kvůli parmičkám, tak asi upadávají snadněji...

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2014 21:20 Muž @ JaM [1]
Supr. Diky za tipy a rady. Maly aq mam, tak zkusime neco vymyslet. Pripadne vyzkouset i jako pokojovou rostlinu :)

Diky X-) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2014 21:11 R Muž @ vaaclav [6256] - EchinodoryRe: JaM
Roste to i normálně jako pokojová rostlina, kterou zalévám 1x týdně, nebo pokud má část ve vodě z dostatkem živin roste rychleji a má červený stonek. Listy které byly pod vodou ale uschnou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2014 21:08 Muž @ Aforte [499] - RostlinyRe: JaM
Jak myslíš mimo akva? Dá se to dát do prázdného akvária, kde ..
1) dáš květináčky, které naplníš substrátem pro rostliny, rašelinou, pískem.. No co bude po ruce. Je i lepší varianta, která je ovšem dražší a to ADA amazonia.
2) napustíš 2cm vody
3) dáš krycí sklo
4) svítíš popř. to dáš k oknu

Pak je další možnost a to ta, že vezmeš nějaký průhledný kelímek, do kterého dáš 1-2cm substrátu pro rostliny, rašeliny a dáš to tam. Já to tak mám v kelímku od invitro rostlinek. Krásně to roste. Jde mi tak i micranthemum micrathemoides. U bacopy monnieri je i možnost, kdy jí dáš do květináče na oknu se stejným substrátem.

Výběr substrátu je jen na tobě. Je tu nespočet možností.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2014 21:03 Muž @ JaM [1]
Tak je to hotovy, jen je to trochu nezvyk :) jen sem ten vetsi trs blbe uchytil u dna a pred chvili vyplaval na hladinu :)tak holt zitra trochu upustit vodu a usadit...

Jinak manzelce se celkem libi a zaujala ji moznost emerzniho pestovani. Tak premyslim ze pri pristim prostrihani bych ji par kusu dal. Ma s tim nekdo zkusenost jak to pestovat mimo aq? Co je k tomu treba? Trochu me zaujaly i ty lecebny ucinky :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2014 16:30 Muž @ JaM [1] Re: vaaclav
Ok, diky ;) dopiju svijanky na balkone a jdu na to :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2014 12:24 R Muž @ vaaclav [6256] - EchinodoryRe: JaM
Nech si jen ty nejhezčí řízky a buď je zasaď nebo svaž konce a pod něco zastrč a nech plavat na hladině. To je už na tobě. rybicky.net/forum/3037… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2014 08:48 Muž @ JaM [1]
Ahojda,

potřeboval bych poradit s Hydrocotyle leucocephala. Mam ji zasazenou na dvou místech. Vzadu za kořenem a v pravým předním rohu u kořenu. Ta vzadu se rozrostla jak blázen a té vpředu se skoro nedaří a přijde mi že je na odchodu, má takový moc světlý zelený barvy a bledne místy do žluta...Ta vzadu zabírá víc než půlku hladiny a je krásně zelená, jen začíná žloutnout od spoda....

Dneska budu dělat údržbu a tak se chci optat co s tou vzadu. Tím jak se rozrostla po hladině začla stínit ostatním rostlinám. Co s ní mám provést? Nevím jestli jen prostříhat, z toho co prostříhám udělat menší trs a zasadit místo té co se jí nedaří vpředu, nebo ji vysadit, ostříhat nažloutlý spodek a opět zasadit do původního místa? Nebo něco jiného?

Ideálně nějaké co nejméně pracné řešení, do dna se mi nechce moc vrtat :-) Sice se v tom houští u hladiny beťákovi a betkám velice líbí, ale chce to udělat nějaký kompromis :-)

Předem díky za všechny rady a tipy palec

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 22:48 Muž @ MonterMonty [1515] - AmerikaRe: patamatix
nebo ještě krapet uber hnojení , ale obě jsou to plevele , rostou jak šílené
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 22:46 Muž @ patamatix [403] Re: MonterMonty
Svého času jsem toho měl plné akva a pak přestala jít.až my skoro nic nezbylo,teď se pomalu vzpamatovává,ale musím počkat až se rozvětví a pak našmikat tu Limnophilu
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 22:44 Muž @ MonterMonty [1515] - AmerikaRe: patamatix
tak roste to asi líp než předtím , tu Limnophilu bych ošmikal spodky , vršků nasázel víc kouskůk sobě a bude to vypadat taky dobře , růžkatec bych neřešil, ten se větví až moc , nebo přitlač na světle , jsem ti říkal že se budou dít věci s přidáním CO2 potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 22:42 Muž @ MonterMonty [1515] - AmerikaRe: patamatix
ve 250tce mám nad rúžkatcem tolik světla že celej zrezivěl , patra má tak 2-3mm od sebe, v jiném akva je zelenej patra i 2cm daleko
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 22:41 Muž @ patamatix [403] Re: MonterMonty
Mám s tím co dělat CO2,řekl bych,že dříve to nedělali.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 22:35 Muž @ MonterMonty [1515] - AmerikaRe: patamatix
letí za světlem , mě to dělaj taky , u dna jsou husté , tak do půlky akva , pak jsou patra i pět cm od sebe , kdybys přidal světlo nepotáhne se tak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 22:11 Muž @ patamatix [403] Re: MonterMonty
Ceratophyllum demersum a Limnophila sessiliflora (bahnatka bezstopečná)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 22:09 Muž @ MonterMonty [1515] - AmerikaRe: patamatix
Co to je za kytku ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 22:08 Muž @ patamatix [403]
Chci se zeptat,řeším čím to je,že u dvou stonkovek co mám v akva se prodlužuje rozestup mezi dalším rozvětvením,nebo jak bych to nazval. Hnojím PMMD,dávám Co2 z burčáku. S osvětlením jsem nic nedělal,spojuji si to s živinami či světlem,Osvětlí my to někdo? :-)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2013 20:20 R Muž @ vaaclav [6256] - Echinodory
Pokud nemáš příliš lehký substrát tak stačí pinzeta a ze začátku svazek rostlin zatlačit rovně dolů a na konci trochu uhnout do strany. drží pevně a nemusíš je ničím svazovat. Rostliny zasazené kolmo dolů mohou vyplavat i z písku pokud mají dostatečnou délku a jsou hodně olistěné. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2013 11:28 Žena @ katterinecka [2121] - Rostliny
Já sázím klidně po jednom pinzetou, je potřeba ne moc hrubý písek o dostatečné vrstvě. Mám zrnitost do 2mm, vrstvu min 3cm a naprosto bez problému, nic nevyplavává. Doporučuju tu pinzetu vyzkoušet, dřív jsem sázela bez ní a bylo to o nervy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   31.03.2013 11:23 Muž @ Cosmogagy [590] - Amerika
Já stonkovky sázím jednoduše tak že vemu pár stonků do ruky (4-6), srovnám spodky k sobě, a zapíchnu je rukou do substrátu. Dvěma prsty držím stonky, dalším vypíchnu dírku do substrátu a zároveň tam sunu ty stonky. Pak substrát trochu přimáčknu, a je to. A drží mi i třeba Bacopa v lehkým AquaClayi bez nějakejch nití, matiček nebo podobných věcí..

edit: ale je fakt že ze začátku mi stonkovky držet zasazené moc nechtěly, asi je to o tom to opakovat, opakovat a opakovat, než to člověk "chytne do ruky"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2013 00:01 Žena @ vondr001 [665]
Zásluhy patří panu Horáčkovi (Horác). :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2013 23:56 Muž @ tlamuchaue [0]
Ahoj,
supr rada jak zasadit rostlinku. Už tři dny mi vyjela, tak snad ted chytne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2013 22:42 Muž @ jmalyska [163] - Amazonie
Ideální stav, super, to mě nenapadlo palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   30.03.2013 22:41 Žena @ vondr001 [665] Re: Grizzly
Tohle jsou Horácomatky :-)
www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2013 22:36 Muž @ jmalyska [163] - Amazonie
Je více způsobů, mi vyhovoval podobný jako tobě, ovázat více stonků k sobě nití/silonem a přivázat ke kamenu. Místo kamenu lze použít nerez matku a to tak, že stonky provlečeš matkou a buď jich tam dáš tolik, aby matka nevyjela, pak ti bude rostlina držet u dna nebo matku stejně musíš přivázat silonem. Egeria mi takto docela pěkně držela.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2013 22:32 Muž @ Grizzly [57] - Afrika – Jak sázet stonkové rostlinky ?
Chtěl bych se zeptat, jak sázíte stonkové rostlinky (Egeria, Bacopa...). Dosud jsem je sázel způsobem, že jsem vzal pár stonků a přivázal je k sobě nití (kdybych je sázel po 1 tak za chvíli vyplavou). Četl jsem i způsob sázení s maticí, ale nenašel jsem popis jak na to. X-)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 05:46 Muž @ muťa [520] - RostlinyRe: Horác
AQ má dneska téměř tři měsíce a poprvé jsem to řešil 6 týdnů po založení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2013 23:29 Žena @ baletka [617]
Hola, já bych se také zeptala jak řešit opadávání spodních listů, zejména u: hygrophila polysperma, méně pak u ludwigia palustris. Mám poměrně vysoké akva (65cm), takže tuším jednu z příčin ve šplhání za světlem. Ještě něco dalšího? Světlo asi nepořeším, to prostě půjde vždy shora, ale můžu tomu nějak pomoci? Momentálně plánuji nasadit před ně nějaké kryptokoryny, ale jestli existuje ještě nějaký fígl jak podpořit spodní listy v růstu... Hnojím, mírně, ale hnojím, CO2 bublá z burčáku, pokouším se vykutit jak zlepšit proudění, aby voda čeřila hladinu, ale zároveň působila pohyb i ve spodní části. Nějaké další tipy? Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2013 22:58 Muž @ Horác [3482] Re: muťa
Tak to je mazec ... to jsem ještě neviděl ... jak dlouho to trvá, než to dojde do takového stavu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2013 21:58 Muž @ muťa [520] - RostlinyRe: Toník
To je zřejmě pravda, že nejsou vhodné do minička. Hlavní záměr byl, je tam dát na záběh a jak se ukazuje nastal čas to řešit. Ale ta Hygrophila corymbosa tam vypadá dobře a navíc už je nad hladinou.
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2 3

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny Přidat příspěvek • Zobrazeno 3183x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/16423-stonkove-rostliny-stonkovky