Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Stonkové rostliny (stonkovky)

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Stonkové rostliny (stonkovky)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.02.2019 18:25 R Muž vaclav [9927] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Slim
Většinou vyraší submerzní listy z místa kde je emerzní ale klidně ji vyhoď a řízkuj až submerzní rostlinu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.02.2019 08:23 Muž Zip [253] Re: Slim
Už nevím jak jsem to udělal při zakládání, ale už roky Ludwigii spodní stonek bez listů zkrátím a hodím do horácomatky. Tak pořád dokola cca 2-3 týdny a je tedy stále hezká po celé délce :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 08:00 Muž Slim [0] Re: vaclav
Kdybych nechal emerzni cast zasazenou a nevyhazoval ji, tak zmeni se casem na submerzni a nebo listy pouze opadaji a zustane holy stonek?
Spise se mi jedna o to, jestli ma cenu si v akvariu nechavat emerzni cast rostlin a nebo pri prvni prilezitosti je rovnou vytahnout a vyhodit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.02.2019 07:49 R Muž vaclav [9927] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Slim
Pokud chceš rostlinu množit stříhej a sázej, pokud ne, vytrhni a sázej jen vrcholové řízky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 05:31 Muž Slim [0] – Ludwigia Repens
Zdravim. Mam v akvariu Ludwigia Repens a mam dotaz ohledne zastrihovani.
Spodni cast rostliny je emerzni a vrchni cast rostliny je submerzni. Chystam se k zastrihovani a nevim jak rostlinku rozdelit. Je lepsi celou rostlinu vytahnout a zasadit pak znovu pouze submerzni cast a nebo nechat emerzni cast zasazenou a submerzni cast odstrihnout a znova zasadit?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.02.2019 23:34 Muž Xklop [1] - TetryRe: Gabriela
Dobrý večer,
nenechte se zvyklat z původního záměru. Dotaz byl zda bude uváděna Rotala ve Vašem akváriu růst, prosperovat nebo ne. Odpovědi se dostali na úroveň tábora Low-tech akvárií. Bez dna, světla, živin, CO2 atd. Rotaly v takových to akvárií nikdy slušně neporostou.
Nicméně Vaše zadání je velmi obecné. Tudíž doporučit lze pouze obecný postup. Klidně použijte ten výživný podklad. Rotalu bych ze začátku nasázel. Seženete si dost rychlorostoucích kytek. Zde v atlase jich najdete spoustu. Osazejte celou nádrž, nebo alespoň dvě třetiny dna. První týdny dbejte na pravidelnou výměnu vody, cca půl nádrže týdně. Flourish bych určitě první měsíc, dva nedával. Přidávat na začátku hnojivo do vodního sloupce chce zkušenosti a nebude ani třeba. Budete "hnojit" tou výměnou vody. A pozor k tomu tekutému CO2, není to žádné hnojivo. A určitě nenahrazuje tlakové CO2, slouží jako "desinfekce" k potlačení řas. Po dvou měsících uvidíte jak se bude akvárko vyvíjet. Pak můžete slabě přihnojovat tím flourishem, třeba poloviční dávky a zkuste si zasadit nějaké ty Rotaly.
A nejdůležitější věc nakonec. Vy jste ten kdo má nějakou představu jak má akvárko vypadat. Kolik a jaké ryby tam budou. Kolik a jaké rostliny chcete. Jaké vybavení si koupíte - filtr, světlo a další technické vychytávky. Základní pravidla jak volit počty ryb, které se k sobě hodí a ne si přečtěte zde v sekci základní....
Akvárko Vám má dělat radost. Toto sice něco stojí, jak finance tak pravidelné údržby. Každopádně doba akvárií s pěnovým filtrem a žárovkou je už dávno pryč.
Přeji mnohu úspěchu a též trpělivost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   06.02.2019 21:15 Muž ivo1339 [159] - AmerikaRe: Gabriela
Nemusíte. Základní živiny jde do substrátu kontrolovaně a pohodlně přidávat formou univerzálních hnojivých tyčinek Forestina (zapíchnout je tam, kde je třeba; hnojivo typu NPK obohacené o Mg). Stopové prvky přidávat pravidelně do vody (za ušetřená eura lze vybírat mezi těmi nejkvalitnějšími :-) ). Pro oponenty: sám výrobce fa SERA uvádí, že výživný substrát SERA Floredepot funguje pouze prvních 4 až 6 týdnů. A to je to, o čem od začátku v tomto vláknu píšu. Potřeba živin hned od začátku pro tvorbu maxima řas a vyvolání potřeby nákupu přípravků proti řasám. Tento vzniklý chemický kokteil namísto vody oslabí ryby, ty onemocní a je tu potřeba nákupu léčiv. A tak se stále dokola vyvolává potřeba nakupovat. Marketing není o uspokojování potřeb, marketing je o vyvolávání potřeb, bohužel...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.02.2019 20:53 R Muž Anthrax [2224] Re: Gabriela
Není to žádná podmínka. Jestli ho ještě nemáš, tak ho nekupuj. Akvária fungují v pohodě i bez těchto substrátů. Naopak jejich použití ti může pěkně zkomplikovat život. Z toho tvého příspěvku to vyznělo jako že už ho máš. :-) To je jasné, že všude píšou, že je potřeba mít výživný substrát když se na tom dá krásně vydělávat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 19:16 Žena Gabriela [1] Re: ivo1339
Takze je zbytocne mat tu 2cm vrstvu sera floredepot? coze Takze ho nemusim kupovat? Lebo vsade pisu, ze treba mat vyzivny substrat, co ja zatial nemam. Ja si akvarium este len zakladam a z toho co som napisala mam len akvarium, osvetlenie a ten cierny strk. Napisala som sem co vsetko kupim, takze...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 18:40 Muž ivo1339 [159] - AmerikaRe: vaclav
S Ryszardem a jeho dvěma kolegy fyzicky obhospodařujícími nádrže jsem debatoval "chvilku" i při poslední návštěvě v říjnu (zbytek rodiny byl z toho ...). Rostliny ve výstavních nádržích po jejich "vyčerpání" z důvodu absence denního světla vrací do skleníku a nahrazují je záložními. Každou nádrž osvětluje defakto pouze osm zářivkových trubic T8 36W!!! a minimum denního světla ze čtyř malých světlíků (na 29 nádrží). O výměnách substrátu se nezmiňoval.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.02.2019 18:30 Muž MichalV [214] Re: vaclav
píšu v tvojom odkaze, že používajú: "jíl s trochou hlíny, smíchaný s říčním pískem a někdy s rašelinou"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 18:30 Muž MichalV [214] Re: ivo1339
moja limnophila vyzerá lepšie keď zapustí korene, mnohokrát overené
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.02.2019 18:30 R Muž vaclav [9927] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vero-ni
Ano je to normální. Červené zbarvení rostlin je jejich obrana vůči silnému světlu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 18:26 Žena vero-ni [37] – Zbarvení hygrophily
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,
koukněte, prosím. Je normální, že se vrcholky hygrophily polyspermy zbarvují do načervenalé okrové barvy? Nebo to může být znak nedostatku nějakého prvku? Kosokvět má vrcholky trošku světlejší, než míval. Je to v První podvodní... Díky za rady :-)

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 18:19 R Muž vaclav [9927] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ivo1339
Fotka k příspěvku Tak se zeptej co mají pod ním.
www.akvarista.cz/…
www.akvarista.cz/…
Ryszard Kamiński tu měl i přednášku. :-)

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 18:19 Muž ivo1339 [159] - AmerikaRe: MichalV
Voda je pro cheláty rozpouštědlo, umí je ze substrátu vylouhovat. Chelát zhydrolyzuje a uvolněné dvojmocné (nespotřebované) železo postupně oxiduje na nepoužitelné trojmocné. Proto je lepší průběžné doplňování. Celé mi to připomíná hydroponický "boom" před 30-ti lety, než se přišlo na to, že to není ono a hydroponie se vrátila tam, kde byla. A obecně výživné substráty u submersně pěstovaných stonkovek mi přijdou k smíchu, když takto rostlina přijímá živiny celým povrchem. Příjem živin kořenovým systémem je u emersních rostlin z důvodu zcela jiné (nejen vizuální) stavby listů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 18:09 Muž ivo1339 [159] - AmerikaRe: vaclav
Fotka k příspěvku V Krolewskim ogrodu botanicznym w Wroclawiu mají na dně říční písek, ale to je asi jiná botanická. Snímek z 10/2018, mohu přidat i další.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 18:08 Muž MichalV [214] Re: ivo1339
Prebytok draslíka rovnako ako chelátov železa vo vodnom stĺpci je určite prúser, a pri morskej akvaristike, aj keď s ňou nemám skúsenosti, o to väčší. Preto je lepšie ich mať v substráte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 18:06 Muž MichalV [214] Re: vaclav
ale asi nie pre vyčerpaný draslík a železo, ktorých nedostatok tu trápi tak 80% akvaristov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 17:55 R Muž vaclav [9927] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MichalV
To je ale jen teorie. V botanické zahradě ve Wroclawi také mají výživný substrát a mění ho co 5 let Protože pak rostliny přestávají růst. :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 17:55 Muž ivo1339 [159] - AmerikaRe: MichalV
To je sice hezké, ale z celkového (dvojmocného a trojmocného) železa rostliny moc neporostou a dvojmocného tam bude pomálu z důvodu jeho nestability v oxidačním prostředí akvária. Draslík a jeho obsah je nutné kontrolovat a hlavně nepřehánět, přebytek má negativní vliv na buněčnou výměnu u všech živočichů (za více jak 35 let praxe v mořské akvaristice vím, že přebytek draslíku ve vodě je asi ten největší pr.ser). A vůbec jsem nepochopil těch 26 tun. Snad 26 kg, což dokážu vyházet z každého kubíku akvavody za rok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 17:40 Muž MichalV [214] Re: ivo1339
ivo1339 napsal: živiny obsažené ve výživném substrátu se vyčerpají a jeho hodnota je stejná jako hodnota říčního písku, jen cena je jiná
Bežný substrát napr. Agro AQUAplants obsahuje 362 mg/kg prístupného draslíka (K) a 5200 mg/kg železa (Fe) ( zdroj: golias.net/… )
dve problémové živiny, ktoré vo vodovodnej vode chýbajú
pri spotrebe 0,2 g Fe na kg sušiny akva rastliny a 30 g K na kg sušiny to je zásoba na 26 ton sušiny akvarastlín v prípade železa a 12 kg v prípade draslíka.
V prípade minimálne týchto živín sa ich vyčerpania asi nikto z tohto fóra v bežnom akva nedožije.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 16:34 Muž JirkaŠčobák [2414] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Gabriela
Kdybys jí dala do akvária, které funguje rok a je bez řas, budeš mít větší šanci, než když s ní akvárium založíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 16:27 Muž ivo1339 [159] - AmerikaRe: Gabriela
První nenápadné plus pro pěstování "náročných" stonkovek máte, nízký sloupec vody. Tyto plazivé a poléhavé bahenní rostliny vysoký sloupec vody zrovna nemilují. Výživné substráty pro náročné druhy rostlin jsou pouze marketingový trik; stačí čistý říční písek a živiny dodávané do vody (živiny obsažené ve výživném substrátu se vyčerpají a jeho hodnota je stejná jako hodnota říčního písku, jen cena je jiná). Pěstování určitě zkuste, pokud by se rostlinkám nedařilo, zkuste změnit osvětlení pomocí obyčejné 40W zárovky; ona sice žere, ale na oplátku vyzařuje plné spektrum viditelného světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.02.2019 00:01 R Muž Anthrax [2224] Re: Gabriela
To ti nikdo dopředu asi neřekne. Pro každého jsou náročné trochu jiné rosliny. Jestli chceš mít větší jistotu, tak jdi do nenáročných rostlin. Taky mi přijde, že na ni nemáš dost vysoké akvárko. Když odečtu dno a rozdíl hladiny a horní hrany, tak nemáš ani 20 cm vodního sloupce.
Tekuté „CO2“ bych nekupoval, to je jen takové šidítko. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 22:03 Žena Gabriela [1] – Rotala sp. Nanjeshan
Dobry den. Chcela by som si kupit rastlinu Rotala sp. Nanjeshan.Citala som, ze ma vyzsie naroky. Ja mam 31L akva (dlzka 50cm, sirka 25cm, vyska 25cm). Osvetlenie mam taketo abc-zoo.sk/… .Mam mäkku vodu. Substrat: 2cm vrstva Sera floredepot, cca 3-4 cm vrstva cierneho strku 1-3mm. Planujem kupit hnojivo Seachem Flourish 100 ml a tekuté Co2 Seachem Flourish Excel 100ml. Myslite, ze by prezila v tychto podmienkach?

Dakujem za kazdu odpoved.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2019 16:04 Muž hadravam [6] Re: vaclav
Mám Platinum Soil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2019 15:53 R Muž vaclav [9927] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hadravam
Já bych to vytrhal pokud nemáš nějaký výživný substrát. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2019 13:11 Muž hadravam [6] Re: vaclav
a z těch zbytků vyrostou nové nebo ty kořeny vyhnijí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2019 12:30 R Muž vaclav [9927] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hadravam
Holé stonky vyhoď nebo ustřihni až u dna jestli máš nějaký zásobní substrát a zasaď vrcholové řízky. :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2019 10:32 Muž hadravam [6]
když stonkovka nemá dole lístky je lepší celou vytáhnout ze substrátu i za cenu pořádného bordelu v akvárku a nebo ustřihnout u dna a ona obrazí znovu.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2018 00:42 R Muž vaclav [9927] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MichalV
Pokud jde o saggitarii tak ze začátku je poměrně menšího vzrůstu a časem hlavně v zadních partiích začne růst do velikosti 50-60cm. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2018 00:39 R Muž vaclav [9927] - Echinodory + stonkové rostliny
Podle mě je to rostlina která poroste k hladině za každé situace ať už je to slabé světlo (to poroste z větším rozestupem) nebo silné světlo a dostatečné hnojení, to pak bude vypadat a moc lépe ale pořád to bude hrozný rychlík. Co jí zarazí jsem zatím nezjistil jestli je to teplota nebo opravdu silná pařba. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 22:13 Muž MichalV [214] Re: Maq
Mne sa saggitaria ťahala k hladine len keď išla do kvetu aj to len 2 trsy.
Nemôže byť na vine NO3 a PO4? Ja mám svetlo stále rovnaké ale tie rozostupy sa menia. Mám pocit, ako by pri vyčerpaní NO3 bola limnophila "tlačená" do rastu nelimitným fosforom.
Pred výmenou zistím NO3 menej ako 10, čo môže byť aj nula. Výmenou dodám cca 3 mg NO3 a niečo málo prihnojím. Vtedy krásne zhustne, stonka zhrubne.
Celkom sa jej darí keď mi ujde ruka pri kŕmení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 22:07 Muž Olin [50] - MixRe: Marcelko
To je zvláštní....U mě je to přesně naopak. Mám 2x svetlo chichiros a čím více světla, tím míň se táhnou za světlem. jsou pak i lépe (husteji) rostlé. To jaký to má vliv na řasu je věc druhá.........s chichiros svítím na 60% a je to dostačující.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.12.2018 21:35 Muž Maq [4284]
Vodní rostliny mají ještě jeden důvod táhnout nahoru - nedostatek kyslíku.
Prý je to důvod, proč někdy Sagittaria subulata dělá delší listy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 21:27 Muž Marcelko [-4] - RostlinyRe: ctibum
Chces povedat, ze Chihiros je slaby?
A k tomu este 2 rampy domaca vyroba, jedna vpredu a druha vzadu, ale o tom vsetkom som tu uz pisal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 15:27 Muž JirkaŠčobák [2414] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Jája
Myslel jsem to tak, že v kombinaci se slabším světlem to smysl má. Každých 10 cm vodního sloupce nad rostlinou ze světla ubere.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 15:23 Muž Martex42 [19] - TetryRe: Jája
Tak můžu zkusit pokus až budu příště stříhat tak nasadim par ks přímo pod světlo a uvidím. Zatím díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 14:40 R Žena Jája [977] - ŽivorodkyRe: JirkaŠčobák
Tím to není. Já mám AQ vysoké 45 cm, druhé 50 cm, ale bahnatka je OK. Když jsem ji měla na boku akvária, kde bylo pro ni nedostatečné světlo, tak živořila (totéž jiné stonkovy).
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 14:37 Muž JirkaŠčobák [2414] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Jája
Taky to může být, že má akvárium vysoký 45 cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2018 14:35 R Žena Jája [977] - ŽivorodkyRe: Martex42
Bahnatka je nenáročná rostlina, ale dostatek světla vyžaduje, aby se netáhla - přesaď ji přímo pod světlo, nenechávej ji na boku akvária. Uvidíš, že nové přírůstky budou OK.

EDIT: Na fotkách je vidět, že je nakloněná na stranu (táhne za světlem), kdyby měla dostatek světla, tak poroste rovně a nebude mít mezi listy takové rozestupy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 14:32 Muž Martex42 [19] - TetryRe: Jája
Mám na svých cca 250 litrů 110w led osvětlení. Nezdá se mi to málo na tak nenáročnou rostlinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2018 14:30 R Žena Jája [977] - ŽivorodkyRe: Martex42
Velké rozestupy jsou důsledek slabého osvětlení - rostlina se táhne za světlem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 07:25 Muž Marcelko [-4] - RostlinyRe: Cyklohentán
No neviem, lebo ked som mal svetlo na max. tak rastlinky mali omnoho vacsie rozostupy ako pri nizsej intenzite svetla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   17.12.2018 07:14 Muž Cyklohentán [246] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Marcelko
Práve naopak. Čím majú viac svetla, tím hustejšie majú listy. Keď je málo svetla tak sa ťahajú za ním, aby ho mali viac
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   17.12.2018 06:40 Muž Marcelko [-4] - RostlinyRe: Martex42
Bude to silnym svetlom. Skus znizit intenzitu svetla, pretoze cim silnejsie svetlo, tym sa rastlinky viac tahaju za svetlom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 06:24 Muž Martex42 [19] - Tetry – Limnophila sessiliflira
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, nevíte čím to je, že mi dela Limnophila takové velké rozestupy listu? Chtěl bych ji mít krásně na husto a valí to navrch.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2018 08:13 Muž 1pe2 [0]
Díky za odpověď. Tak jak to tak vidím tak to bude Adela .... coze No nic ještě že není masožravá....půjde do květináče ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.06.2018 21:46 R Muž vaclav [9927] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: 1pe2
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Jsou to echinodory a ty mají v dobrých podmínkách vždycky ohromný vzrůst. Musíš si vybrat menší druhy nebo jiný typ rostlin. Jdou sice trochu omezit v růstu ale je to vždycky dočasná záležitost, pokud je tedy nestrčíš někam do tmavého rohu akvária. Podívej se jak jsem dopadl já. smich

Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3 4

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny Přidat příspěvek • Zobrazeno 5169x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/16423-stonkove-rostliny-stonkovky