Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Stonkové rostliny

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Výběr rostlin 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Stonkové rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 16:27 Muž ivo1339 [161] - AmerikaRe: Gabriela
První nenápadné plus pro pěstování "náročných" stonkovek máte, nízký sloupec vody. Tyto plazivé a poléhavé bahenní rostliny vysoký sloupec vody zrovna nemilují. Výživné substráty pro náročné druhy rostlin jsou pouze marketingový trik; stačí čistý říční písek a živiny dodávané do vody (živiny obsažené ve výživném substrátu se vyčerpají a jeho hodnota je stejná jako hodnota říčního písku, jen cena je jiná). Pěstování určitě zkuste, pokud by se rostlinkám nedařilo, zkuste změnit osvětlení pomocí obyčejné 40W zárovky; ona sice žere, ale na oplátku vyzařuje plné spektrum viditelného světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.02.2019 00:01 R Muž Anthrax [4739] Re: Gabriela
To ti nikdo dopředu asi neřekne. Pro každého jsou náročné trochu jiné rosliny. Jestli chceš mít větší jistotu, tak jdi do nenáročných rostlin. Taky mi přijde, že na ni nemáš dost vysoké akvárko. Když odečtu dno a rozdíl hladiny a horní hrany, tak nemáš ani 20 cm vodního sloupce.
Tekuté „CO2“ bych nekupoval, to je jen takové šidítko. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 22:03 Žena Gabriela [1] – Rotala sp. Nanjeshan
Dobry den. Chcela by som si kupit rastlinu Rotala sp. Nanjeshan.Citala som, ze ma vyzsie naroky. Ja mam 31L akva (dlzka 50cm, sirka 25cm, vyska 25cm). Osvetlenie mam taketo abc-zoo.sk/… .Mam mäkku vodu. Substrat: 2cm vrstva Sera floredepot, cca 3-4 cm vrstva cierneho strku 1-3mm. Planujem kupit hnojivo Seachem Flourish 100 ml a tekuté Co2 Seachem Flourish Excel 100ml. Myslite, ze by prezila v tychto podmienkach?

Dakujem za kazdu odpoved.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2019 16:04 Muž hadravam [11] Re: vaclav
Mám Platinum Soil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2019 15:53 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hadravam
Já bych to vytrhal pokud nemáš nějaký výživný substrát. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2019 13:11 Muž hadravam [11] Re: vaclav
a z těch zbytků vyrostou nové nebo ty kořeny vyhnijí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2019 12:30 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hadravam
Holé stonky vyhoď nebo ustřihni až u dna jestli máš nějaký zásobní substrát a zasaď vrcholové řízky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2019 10:32 Muž hadravam [11]
když stonkovka nemá dole lístky je lepší celou vytáhnout ze substrátu i za cenu pořádného bordelu v akvárku a nebo ustřihnout u dna a ona obrazí znovu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2018 00:42 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MichalV
Pokud jde o saggitarii tak ze začátku je poměrně menšího vzrůstu a časem hlavně v zadních partiích začne růst do velikosti 50-60cm. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2018 00:39 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Podle mě je to rostlina která poroste k hladině za každé situace ať už je to slabé světlo (to poroste z větším rozestupem) nebo silné světlo a dostatečné hnojení, to pak bude vypadat a moc lépe ale pořád to bude hrozný rychlík. Co jí zarazí jsem zatím nezjistil jestli je to teplota nebo opravdu silná pařba. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 22:13 Muž MichalV [327] Re: Maq
Mne sa saggitaria ťahala k hladine len keď išla do kvetu aj to len 2 trsy.
Nemôže byť na vine NO3 a PO4? Ja mám svetlo stále rovnaké ale tie rozostupy sa menia. Mám pocit, ako by pri vyčerpaní NO3 bola limnophila "tlačená" do rastu nelimitným fosforom.
Pred výmenou zistím NO3 menej ako 10, čo môže byť aj nula. Výmenou dodám cca 3 mg NO3 a niečo málo prihnojím. Vtedy krásne zhustne, stonka zhrubne.
Celkom sa jej darí keď mi ujde ruka pri kŕmení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 22:07 Olin Re: Marcelko
To je zvláštní....U mě je to přesně naopak. Mám 2x svetlo chichiros a čím více světla, tím míň se táhnou za světlem. jsou pak i lépe (husteji) rostlé. To jaký to má vliv na řasu je věc druhá.........s chichiros svítím na 60% a je to dostačující.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.12.2018 21:35 Maq Re: Jája
Vodní rostliny mají ještě jeden důvod táhnout nahoru - nedostatek kyslíku.
Prý je to důvod, proč někdy Sagittaria subulata dělá delší listy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 15:27 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jája
Myslel jsem to tak, že v kombinaci se slabším světlem to smysl má. Každých 10 cm vodního sloupce nad rostlinou ze světla ubere.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 15:23 Muž Martex42 [20] - TetryRe: Jája
Tak můžu zkusit pokus až budu příště stříhat tak nasadim par ks přímo pod světlo a uvidím. Zatím díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 14:40 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: JirkaŠčobák
Tím to není. Já mám AQ vysoké 45 cm, druhé 50 cm, ale bahnatka je OK. Když jsem ji měla na boku akvária, kde bylo pro ni nedostatečné světlo, tak živořila (totéž jiné stonkovy).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 14:37 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jája
Taky to může být, že má akvárium vysoký 45 cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2018 14:35 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: Martex42
Bahnatka je nenáročná rostlina, ale dostatek světla vyžaduje, aby se netáhla - přesaď ji přímo pod světlo, nenechávej ji na boku akvária. Uvidíš, že nové přírůstky budou OK.

EDIT: Na fotkách je vidět, že je nakloněná na stranu (táhne za světlem), kdyby měla dostatek světla, tak poroste rovně a nebude mít mezi listy takové rozestupy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 14:32 Muž Martex42 [20] - TetryRe: Jája
Mám na svých cca 250 litrů 110w led osvětlení. Nezdá se mi to málo na tak nenáročnou rostlinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2018 14:30 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: Martex42
Velké rozestupy jsou důsledek slabého osvětlení - rostlina se táhne za světlem.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 07:25 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Cyklohentán
No neviem, lebo ked som mal svetlo na max. tak rastlinky mali omnoho vacsie rozostupy ako pri nizsej intenzite svetla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   17.12.2018 07:14 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Marcelko
Práve naopak. Čím majú viac svetla, tím hustejšie majú listy. Keď je málo svetla tak sa ťahajú za ním, aby ho mali viac
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   17.12.2018 06:40 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Martex42
Bude to silnym svetlom. Skus znizit intenzitu svetla, pretoze cim silnejsie svetlo, tym sa rastlinky viac tahaju za svetlom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 06:24 Muž Martex42 [20] - Tetry – Limnophila sessiliflira
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, nevíte čím to je, že mi dela Limnophila takové velké rozestupy listu? Chtěl bych ji mít krásně na husto a valí to navrch.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   13.09.2017 23:34 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: rudiezi
Nemůžeš mít všechno, rozmysli se co je priorita, jestli koberec nebo trochu nakřivo rostoucí stonkovky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 19:31 Muž rudiezi [3] Re: vaaclav
svietim približne na tých 50%, znížiť to ešte viac ? Čiže ak chcem pekne vzpriamené rastliny musím ubrať na svetle aby sa mohli rastliny ťahať za svetlom a tým budú vzpriamenejšie ? Správne som to pochopil ? Neublíži to ale trávičke ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 17:08 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: rudiezi
Většinou za to může světlo u krevetek máš zřejmě silnější. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 14:57 Muž rudiezi [3]
Ako zariadim aby mi Limnophila aquatica rástla pekne vzpriamene a nepadala mi do strán ? (presádzal som z prvého akvária do krevetkária, takže je možné že je ešte malá na to aby udržala takú stabilitu, ale aj tak prosím o radu ak by mohlo niečo tomu napomôcť aby stála)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.05.2017 21:23 Acinonyx Re: Jarry
Zalezi na intenzite svetla, ale nie je to jediny faktor.

U suchozemskych rastlin je napriklad dokazane, ze zlozenie spektra ma vyrazny vplyv na to ako rastlina rastie a kvitne - vratane toho, ako daleko su prstence od seba atd. Napriklad, ak si dobre pamatam, modra zlozka (dominantna v "beznych" LED) prave podporuje hustejsie usporiadanie jednotlivych "poschodi"; zatial co pri svieteni prevazne cervenym svetlom sa rastliny akoby "tahali" za svetlom. Je to celkom kontraintuitivne ked sa nad tym zamyslime, nakolko svetlo v cervenej oblasti ma vo vsetkych ohladoch lepsiu penetracnu schopnost (tak vo vode ako cez tkaniva).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.05.2017 19:46 Muž Jarry [1433] Re: Banung
Tvrdí se to, ale podle mě to nebude tak jednoduché. Měl jsem jí pod silným světlem, rostla rychlostí tak 20cm / týden a prstence byly od sebe daleko. Teď jí mám v lowtech malé nádrži s celkem slabým osvětlením a vypadá moc pěkně, vzdálenost mezi prstenci je určitě poloviční, než co mi dělala pod silným světlem - je to ta samá, přesazoval jsem jí mezi nádržemi.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2017 12:50 Muž Banung [28] – Limnophila sessiliflora
Když má prstence s listy daleko od sebe = málo světla?
Roste, jako kdyby se natahovala za světlem, nicméně výrazně neopadává.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2017 20:29 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Nicky
Co si můžeš dovolit za rostliny si musíš vyzkoušet sama to ti asi nikdo nepoví. Pokud jde o řasu a dobu svícení tak to chce také zkoušet ubrat můžeš vždycky pokud je řasy příliš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2017 07:10 Žena Nicky [195] - Labyrintky – osvětlení
Zdravím vespolek, chtěla bych vás poprosit o radu. Mám 200l akvárko (prezentace je aktuální) a svítím tam 2x30W + reflektory. Papírově je to málo a brala jsem nenáročné kytky, ale Limnophilla sesiliflora má červené vršky, roste jako z vody (10cm za týden?), echinodory mi rudnou a mám tam docela pěknou zelenou řasu, takovou tenkou mechovou vrstvičku, vcelku dekorativní. Aktuálně svítím 11h denně. Ve zdrojové vodě mám dost NO3, hnojivo bylo jen ke kořenům, jinak dávám tekuté CO2.

Je možné podle stonkovek a ostatních kytek zjistit, jestli je toho světla i se 60W nadbytek? Mám svítit míň? Mohla bych tam mít na světlo náročnejší kytky? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2017 10:49 Muž Jarry [1433] Re: Maq
To je pravda, proto jsem psal podmínky a ne voda:-) Mě to dělá i vallisnerie, kterou přesazuju do jiného akvária, ale stejné kohoutkové vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2017 10:29 Maq Re: Jarry, Acinonyx
Neberte to jako polemiku, ale mám aktuálně trochu jinou zkušenost.
Koupil jsem si reverzní osmózu a během dvou týdnů jsem v akváriu výměnami vody dost značně změnil její parametry - ppm z 300 na <100, pH ze 7.3 na 5.8. S výjimkou kryptokoryn a jejich známé kryptokorynové nemoci (ne u všech) žádná negativní reakce u rostlin nenastala.
Krom toho připomínám, že v přírodě jsou změny parametrů vody dost normální; stačí když zaprší, a i během dne kvůli asimilaci a spotřebě O2/CO2.
V obou situacích ovšem zůstává stejné dno a nejsou zničeny kořeny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.05.2017 08:33 Muž Jarry [1433] Re: Acinonyx
Mě se taky rostliny pořízené jako submerzní rozpadají snad víc, než emerzní formy:-) I když jsem třeba přesadil vallisnerie z jednoho akvária do druhého (se stejnou vstupní vodou), tak jsem nakonec původní listy otrhal. Odpovídá to tomu, co jsem kdesi četl, že pro rostliny je přechod z emerzní do submerzní formy jednodušší, než změna podmínek u formy submerzní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2017 22:39 Acinonyx Re: Banung
U mna to bolo napriklad zaujimave. Takmer najviac utrpeli submerzne pestovane Blyxa a Bacopa caroliniana. Obe takmer uplne zhnili nez zacal rasit nove listy (a patra).

Naopak, emerzne rastliny stracali listy alebo sa tvar novych listov pomaly menil na submerznu formu. Takze by som tomu, ze su submerzne neprikladal velku vahu.

Takze ako vravi Roman, zatial si kludne sadni a otvor si k tomu jedno. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2017 21:28 Muž Banung [28] Re: romant
JJ, já to myslel tak nějak univerzálně. Vím, že se to musí zajet.
Myslím, ale, že všechny rostliny byly submersní...
Ale pamatuji se, že jako mladý jsem měl problém s řasama a moc jsem nevěděl co s tím.
Musím to nastudovat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.05.2017 21:05 R Muž romant [27981] Re: Banung
To jsou všechno moc zjednodušená řešení. Máš čerstvý akvo, máš s největší pravděpodobností stále nepřelistovaný rostliny, v akváriu se teprve utváří stabilnější prostředí a proto bych se prozatím nepouštěl tzv. do větších akcí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2017 20:59 Muž Banung [28] Re: romant
Když ty listy odpadávají kvůli nedostatku světla, šlo by to prosvítit nějakým reflektorem - např. bodovou ledkou?

Limfolie mi hnědne (odspoda) , a když otřu sklo zevnitř tak mám nahnědlý prst = hnědé řasy = nedostatek světla?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2017 19:53 R Muž romant [27981] Re: Banung
Nepanikařit a dát tomu čas až plně přelistují a samotný event. problém hodnotit až u plně přelistovaných rostlin. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2017 19:51 Muž Banung [28] Re: Maq
Ta coymbosa je celkem OK - tak 1-2 listy plavou po hladině za den (v akv tak 20 stonků)
Polysperma, tam je to horší - na dně i hladině jich je tak 5 - 10 za den (stonků v akv asi taky 20)

Ale všechno roste, když to srovnám s fotkou starou týden...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2017 18:52 Maq Re: Banung, romant
Podle mé zkušenosti by to mělo jít pomaleji. Pokud jsem správě rozpoznal např. Hygrophila corymbosa.
Pravda, nepíšeš jestli jde třeba jenom o sem tam pár lístečků; pak by to bylo v pořádku. Ale jestli vyholují rychle, něco se jim nelíbí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.05.2017 16:03 R Muž romant [27981] Re: Banung
Je to normální jev u všech, tedy jak submerz. tak emerz. stonkovek. Jedny přelistovávají a druhým se obvykle nedostává světla ve spodních partiích a opadávají. Obvykle se to řeší tím, že se maskují něčím před, taky to nechce sázet moc na husto vedle sebe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2017 16:00 Muž Banung [28] – Upadávající listy
U 10 dní starého akvária mi opadávají listy ze stonkovek?
Je to normální výměna listů, nebo je něco blbě?

Mám poměrně velký proud vody kvůli parmičkám, tak asi upadávají snadněji...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 22:48 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: patamatix
nebo ještě krapet uber hnojení , ale obě jsou to plevele , rostou jak šílené
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 22:46 Muž patamatix [408] Re: MonterMonty
Svého času jsem toho měl plné akva a pak přestala jít.až my skoro nic nezbylo,teď se pomalu vzpamatovává,ale musím počkat až se rozvětví a pak našmikat tu Limnophilu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 22:44 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: patamatix
tak roste to asi líp než předtím , tu Limnophilu bych ošmikal spodky , vršků nasázel víc kouskůk sobě a bude to vypadat taky dobře , růžkatec bych neřešil, ten se větví až moc , nebo přitlač na světle , jsem ti říkal že se budou dít věci s přidáním CO2 potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 22:41 Muž patamatix [408] Re: MonterMonty
Mám s tím co dělat CO2,řekl bych,že dříve to nedělali.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 22:35 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: patamatix
letí za světlem , mě to dělaj taky , u dna jsou husté , tak do půlky akva , pak jsou patra i pět cm od sebe , kdybys přidal světlo nepotáhne se tak.
ve 250tce mám nad rúžkatcem tolik světla že celej zrezivěl , patra má tak 2-3mm od sebe, v jiném akva je zelenej patra i 2cm daleko

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [2] 3 4

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 6107x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16423-stonkove-rostliny-stonkovky?od=51