Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Stonkové rostliny

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Výběr rostlin 

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Stonkové rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 22:11 Muž patamatix [408] Re: MonterMonty
Ceratophyllum demersum a Limnophila sessiliflora (bahnatka bezstopečná)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 22:09 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: patamatix
Co to je za kytku ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 22:08 Muž patamatix [408]
Chci se zeptat,řeším čím to je,že u dvou stonkovek co mám v akva se prodlužuje rozestup mezi dalším rozvětvením,nebo jak bych to nazval. Hnojím PMMD,dávám Co2 z burčáku. S osvětlením jsem nic nedělal,spojuji si to s živinami či světlem,Osvětlí my to někdo? :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2013 20:20 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Grizzly
Pokud nemáš příliš lehký substrát tak stačí pinzeta a ze začátku svazek rostlin zatlačit rovně dolů a na konci trochu uhnout do strany. drží pevně a nemusíš je ničím svazovat. Rostliny zasazené kolmo dolů mohou vyplavat i z písku pokud mají dostatečnou délku a jsou hodně olistěné. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2013 11:28 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Grizzly
Já sázím klidně po jednom pinzetou, je potřeba ne moc hrubý písek o dostatečné vrstvě. Mám zrnitost do 2mm, vrstvu min 3cm a naprosto bez problému, nic nevyplavává. Doporučuju tu pinzetu vyzkoušet, dřív jsem sázela bez ní a bylo to o nervy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   31.03.2013 11:23 Muž Cosmogagy [592] - AmerikaRe: Grizzly
Já stonkovky sázím jednoduše tak že vemu pár stonků do ruky (4-6), srovnám spodky k sobě, a zapíchnu je rukou do substrátu. Dvěma prsty držím stonky, dalším vypíchnu dírku do substrátu a zároveň tam sunu ty stonky. Pak substrát trochu přimáčknu, a je to. A drží mi i třeba Bacopa v lehkým AquaClayi bez nějakejch nití, matiček nebo podobných věcí..

edit: ale je fakt že ze začátku mi stonkovky držet zasazené moc nechtěly, asi je to o tom to opakovat, opakovat a opakovat, než to člověk "chytne do ruky"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   30.03.2013 22:41 Žena vondr001 [674] Re: Grizzly
Tohle jsou Horácomatky :-)
www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2013 22:36 Muž jmalyska [167] Re: Grizzly
Je více způsobů, mi vyhovoval podobný jako tobě, ovázat více stonků k sobě nití/silonem a přivázat ke kamenu. Místo kamenu lze použít nerez matku a to tak, že stonky provlečeš matkou a buď jich tam dáš tolik, aby matka nevyjela, pak ti bude rostlina držet u dna nebo matku stejně musíš přivázat silonem. Egeria mi takto docela pěkně držela.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2013 22:32 Muž Grizzly [57] - Afrika – Jak sázet stonkové rostlinky ?
Chtěl bych se zeptat, jak sázíte stonkové rostlinky (Egeria, Bacopa...). Dosud jsem je sázel způsobem, že jsem vzal pár stonků a přivázal je k sobě nití (kdybych je sázel po 1 tak za chvíli vyplavou). Četl jsem i způsob sázení s maticí, ale nenašel jsem popis jak na to. X-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 05:46 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Horác
AQ má dneska téměř tři měsíce a poprvé jsem to řešil 6 týdnů po založení.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2013 22:58 Muž Horác [3942] Re: muťa
Tak to je mazec ... to jsem ještě neviděl ... jak dlouho to trvá, než to dojde do takového stavu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2013 21:58 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Toník
To je zřejmě pravda, že nejsou vhodné do minička. Hlavní záměr byl, je tam dát na záběh a jak se ukazuje nastal čas to řešit. Ale ta Hygrophila corymbosa tam vypadá dobře a navíc už je nad hladinou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   25.02.2013 21:27 Muž Toník [396] Re: muťa
Dělat to mohou jak zakucelky, tak ta mokřanka. Pravděpodobně je to jejich společné dílo.
Když už jste zvolil tyto zrovna ne moc obvyklé rostliny do miniakvárií, co kdybyste je při úpravě ze substrátu pravidelně vytahoval a spodní části s kořeny odstraňoval? Nic tím nepokazíte, jen se zbavíte toho "vedlejšího efektu".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2013 19:57 Muž muťa [554] - Rostliny – kořeny rostoucí vzhůru
Fotka k příspěvku Před nějakým časem jsem to tu řešil v jiném vlákně, ale chci to zkusit tady a po čase.
Do substrátu (dennerle) o výšce min. 5 cm mám zasazené stonkovky: Ludwigia repens; Ludwigia palustris a Hygrophila corymbosa. Po celé ploše AQ mi rostou kořeny nahoru ven ze substrátu - viz. foto. Slyšel jsem že je to tím, že nic nenarušuje dno, ale po přidání piskořek a po 6ti týdnech bych řekl, že to roste ještě více. Není to pěkné, navíc, když je to mini AQ.
Máte někdo podobnou zkušenost? Která z rostlin to dělá? Co s tím?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2011 08:46 Fugee Re: katterinecka
Hygrophila polysperma mi tak pomalá nepřijde, já mám rubellu (forma polyspermy), a ta jw neskutečný tahoun, skoro jako L. sessiliflora). Difformis taktéž. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2011 08:38 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Tudy
nebo nejaké hygrophily (corymbosa, polysperma, difformis), heteranthera zosterifolia (i když zas tak nehledím na tu rychlost růstu, ale jsou nenáročné)
Osobně mám radši když je tam víc druhů, které se navzájem doplňují, ale je to tvoje akvárko tak je to na tobě.
To jak ty kytky rychle rostou závisí i na osvětlení a živinách.
rybicky.net/nadrze/7691 akvárko co mají známí. Různé druhy hygrophil, v popředí kryptokoryna pontederiifolia
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 20:54 Usine Re: D@n!€L
Ne všechny rostou jak zjednané. Některým to docela i trvá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 20:42 R Muž romant [27987] Re: Tudy
rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_repens
Pravidelný zástřih, přikrácení je taktéž nutné, ale na rozdíl od Val. gigantea to není tak častý, alespoň u mě tomu tak, bylo, je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 20:33 Muž D@n!€L [74] - LabyrintkyRe: Tudy
jeste jsem teda neslysel o pomalu rostouci stonovce :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 18:54 Muž Tudy [330] - Krevetky – Stonkovky do pozadí
Zdravím,

ve svém 112l akvárku mám celou 1/4 zabranou Vallisneríí giganteou a už mě přestává bavit jí stále prořezávat a ničit nové a nové výhony.
Můžete mi prosím poradit nějakou stonkovku, vhodnou do pozadí, dekorativní, pomalu rostoucí a přitom nenáročnou na světlo ? (mám 0,4 W/l). Hnojení včetně CO2 není problém. Předem děkuji za tipy.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2011 16:14 Žena sivon [1711] - PlžiRe: kortezhugo
pokud ti nevadí, že z každého "kolínka" vyhání kořeny, tak určitě budeš spokojený ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2011 13:50 Muž kortezhugo [983] Re: katterinecka
Fotka k příspěvku ...no a mne to nedalo a bol som si natrhat z tej "nasej"
ze co to povie pod vodou?
...inac uz som sa na to davno chystal :) X-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2011 09:13 Muž jeník [54] Re: Kusma
Připojuji se ke katterinečce s chválou na Lysimachia. Dobré zkušenosti a nikdy moc nepelichala od spodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2011 09:06 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Kusma
Měla jsem jak shinersii, bacopu, rotalu a stejně u mě vede Lysimachia, rotala rotundifolia na druhém místě (ale u té je těžší sehnat nečervenající se formu).
Bacopě se u mě nikdy moc nedařilo, zastřihování nikdy moc nezvládla (zvlášť v malém akvárku kde není tolik místa do výšky), zato lysimachia mi roste i v málo osvětleném akvárku bez přidávání CO2. Ale to je jen moje osobní zkušenost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2011 08:59 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Voloduson
stonkovka která je po téhle stránce nejlepší je podle mě micranthemum micranthemoides, vypadá dobře i ostříhaná a spodek jen tak neopadá, tak tvoří vlastní stonky, nejen stříháním
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2011 01:39 Voloduson
Ja teda se stonkovkama neuveritelne bojuju uz leta... Mam dva zasadni problemy... Bud rostou moc rychle a je nutne je strihat jednou tydne... Takze nikdy neudelaji krasne koruny (priklad za vsechny Heteranthera, samosebou popisuju jen jev u me)... Anebo v hustych porostech ztraceji spodni listy (vselijake Hygrophily), i presto, ze vrsky jsou krasne... Pritom vim, ze lze dosahnout takobych podminek kdy jsou huste porostle od spodnich partii... Na to co s tim jsem zatim neprisel... Nicmene nektere druhy me jdou skvele, jiz zminovana Rotala nebo Nasea ci Ludwigia...
Dalsi vec je, ze jsem nikdy nenasel spravnou techniku zastipovani.. Ona mozna totiz ani zadna neexistuje... Nekdo stipe jen vrsky, nekdo necha jen 10cm od spodu, nekdo ustrihne a opet sazi, nekdo sazi na matkach (zdravim Horace :))... Proste stonkovky jsou narocny kytky a je s nima vecnej boj :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 22:25 Muž Vladoo21 [0] - ŽivorodkyRe: Kusma
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 21:28 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Kusma
Rotala rotundifolia var. green
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 21:21 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: RadioactiWe
Teď jsem si vzpoměl ještě na Bacopu monnieri ta by teoreticky taky šla...
Akvárko chci mít ve stylu Amana je mi jasné, že při intenzivním světle budou rostliny růst rychle, ale taky netoužím po tom denní stříhání ;-)
Každopádně díky za Vaše typy :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 21:19 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: romant
no nevím shinnersii jsem měla a je to hrozný plevel. Pořád se táhne k hladině a pak tam udělá velký chuchvalec. Ani ty listy nemá zrovna malé.
Ale pěkná je :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 21:18 Muž RadioactiWe [192] - LabyrintkyRe: Kusma
Čo takto Lindernia? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 21:18 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Kusma
mám ji v akvárku přez rok a žádný problém že by jí vadio být ve vodě, pořád roste
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 21:14 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: katterinecka
Jo ta vypadá dobře něco takového by se mi líbilo, ale obávám se toho popisku "není typická vodní rostliny" v plánovaném akvárku bych to radši neriskoval ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 21:14 R Muž romant [27987] Re: Kusma
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 21:10 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Kusma
mě se moc líbí Lysimachia, už jí mám v akvárku hodně dlouho a ještě mě neomrzela :-)
rybicky.net/atlasrostlin/lysimachia_nummularia_cv_aurea asi nemám zrovna aureu ale je krásně svěže zelená
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 20:56 Muž Kusma [411] - Rostliny – Jakou stonkovku?
Zdravím, uvažuju o předělání menšího akvárka. Hodila by se mi do konečného vzhledu nějaká stonkovka, která má kratší lístky (né jak například Ludwigia repens, aby si akvárko zachovalo minimalistický vzhled) a při intenzivní osvětlení 1W/l se nebude červena ale naopak aby byla barva zelená.
Rostliny co budu dále používat Micranthemum micranthemoides a Rotala wallichi. Na určité místo by mi ale vyhovovala nějaká zelená stonkovka, jestli někoho napadá něco zajímavého, budu rád za reakce ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2011 16:04 Muž Váza [6] Re: tomas3000
Děkuji za radu. Zasadil jsem je maximálně po třech ve svazečku. Tak doufám, že se mi uchytí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2011 15:58 Muž tomas3000 [15] Re: Váza
Pokud jsi to tak neudělal, tak pro příště...stonkové rostliny je lépe sázet po menších skupinách vždy 2-3 do svazečku, podle druhu a 2-3 cm dát další svazeček...tak se nebude stávat, že listy ve spodních partiích začnou oholovat a budou mít stále pěknou barvu a vytvoří se tím pěkný keř. Stonkovky se rády větví, takže je lepší je sázet už ze začátku více od sebe..po zastřížení se zahustí a vyplní řídký prostor...stonkovky se dobře ujímají a rychle rostou, pokud jsou splněny další podmínky...nebát se a stříhat. Až přerostou, v pulce je lze ustřihnout a vrchol zasadit vedle a spodní část obrazí a zahustí..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2011 21:56 Muž DavidDizzer [26] Re: Váza
Normálně zasadit do písku. I když na konce stonků nebude svítit světlo z akvária, to vůbec nic neznamená a nevadí to. Rostlina si živiny a světlo ze začátku bude brát normálně listama, jako je to zvykem a přirozeně.
Poté začne kořenit a poroste rychleji, protože živiny bude odebírat i kořeny.

Já mám alespoň takovou zkušenost s řízkovanými (stonkovými) rostlinkami.

Přeji hodně štěstí :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2011 20:27 R Muž romant [27987] Re: Váza
Zasadit, ona si zakoření sama. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2011 20:25 Muž Váza [6] – Zakucelka plazivá bez kořenů
Potřeboval bych poradit. Koupil jsem si Zakucelku plazivou, ale když jsem jí doma rozbalil tak jsem zjistil, že je čerstvě nastříhaná - bez kořenů :-(
Bojím se, že začne hnít, když jí zasadím do písku. Zatím jsem jí nechal volně plavat na hladině.
Prosím poraďte co je nejlepší? Zasadit, nechat na hladině dokud se neobjeví kořeny nebo je snad ještě jiná varianta?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 08:10 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: tomas3000
Ustřihnuté vrcholy je lepší znovu zasadit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 02:01 Muž tomas3000 [15] – Hottonia inflata
Dobrý den, máte někdo zkušenosti se stříháním této stonkovky? už ji mám 35cm vysokou a chtěl bych ji nějak usměrnit...dělá mi chaos v layoutu:-) snáší střih bez problémů, tak že ji můžu ustřihnout vrcholy? Obrazí, zahustí se? Nebo je lepší ustřihnout vrcholy a znovu zasadit, Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.01.2011 23:08 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: tomas3000
Fotka k příspěvku Jak píše Katterinecka - dá se na ní dobře "vyřádit". :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2011 23:08 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: tomas3000
nasadila jsem ji známým do akvárka, ostatní kytky trochu přerostly takže neměla moc světla a dočista ji ohoblovali ancistrusi, že jsem se divila kam se poděla. Ale v mých akváriích s ní problémy nemám. Stačí zkusit a uvidíš ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2011 23:06 Muž tomas3000 [15] Re: katterinecka
no, mám jen parmičky siamské, co se týče rostlinožravých ryb...ikdyž jsem přistihl i skaláry, jak mi škubali jednu stonkovku:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2011 23:02 Usine Re: tomas3000
Poroste i při slabším osvětlení, jen bude více zelená. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2011 22:58 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: tomas3000
zas tak náročná není, mám ji i v ve dvacetilitrovém akvárku s osvětlením 8W. Jen by mohla být lákadlem pro některé rostlinožravé ryby
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2011 22:50 Muž tomas3000 [15] Re: katterinecka
Ale tahle stonkonkovka potřebuje větší intenzitu osvětlení...to bych ji se sějma 2x18W nemohl dopřát:-O...ale je moc pěkná, z fotek, co jsem si našel tvoří krásné keře ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2011 22:16 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: tomas3000
Přijď ve čtvrtek na sraz, zrovna někdo psal že tam rotalu rotundifolii přinese. Dá se tam sehnat i plno jiných rostlin zadarmo ;-)
Jinak mě se na jednoduché ostřihávání osvědčilo micranthemum mitranthemoides, jde stříhat skoro jak živý keř a nemusíš si lámat hlavu s tím kde jsou "očka". Taky se dost množí i "oddenky".

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [3] 4

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 6109x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16423-stonkove-rostliny-stonkovky?od=101