Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vypínání filtru přes noc

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Vypínání filtru přes noc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.03.2023 13:33 Žena Starka [204] Re: Lojza007
Konkrétně má kamarádka filtr na noc vypinala kvůli hlučnosti. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.03.2023 09:33 Muž Lojza007 [1175] Re: FPS
A co to vypínání má mít vlastně za cíl? Ušetřit trochu elektriky? Zbavit se hlučnosti?
Pro mě je to nesmysl, v noci se mně na chvíli zapíná UV lampa, takže filtrace musí běžet. Taky bych musel vypínat CO2 a v tu chvíli bych zbytečně rozkolísal pH. Takže u mě filtry musí běžet celou noc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   15.03.2023 22:34 Muž Xklop [142] - RostlinyRe:
Souhlasím se všemi diskutujícími. Existuje spousta nádrží kde je pouze vzduchem poháněná houba, nebo tam není žádný filtr a vše funguje. Je to o nastavení určité rovnováhy prostředí.
Dotaz zněl vypínat filtr na noc, ano ne. Za mě jednoznačně nevypínat. To radči filtr vůbec nepoužívat.:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.03.2023 21:52 R Muž Anthrax [4730] Re: janesik1xjakep
Když to zvládlo akvárko přes noc bez čeření, tak si troufnu tvrdit, že i přes den (kdy navíc kyslík tvoří rostliny) by to bylo OK. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.03.2023 21:52 Muž Sha [500] Re: Xklop
Do barelu natankuju cca 40l vody, drapnu do teplejch, mažu k akváriu, rovnou dávkuju a točím se dokud není plno. Antichlor ani antikov či jiný špeciální roztok nepoužívám. Náplně vymáchám v pár litrech vody z akvária a příště asi zrobím pokus s čerstvou vodou. A ohledně tématu vlákna: Vypínání a zapínání je zbytečná akce. Buď filtr mám nebo nemám. :-) Jsou nádrže, které od založení budou fungovat bez filtru a které nebudou fungovat ani s filtrem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2023 21:43 Muž janesik1xjakep [63] Re: Anthrax
Já to třeba beru kvůli "dookysliceni" čeřením hladiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.03.2023 21:35 R Muž Anthrax [4730] Re: janesik1xjakep
Taky mam tři akvária bez filtru (krevety, endlerky a betta) a funguje to výborně. Ale moc nerozumím, tomu proč tedy mít v takových akváriích filtr a na půl dne zapínat. Když funguje akva bez filtru, tak ho tam prostě nemám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2023 21:14 Muž Xklop [142] - RostlinyRe: vaclav
V době covidu se dělalo hodně věcí o kterých je lepší ani nevědět:-) Já měl na mysli obecné snižování chlorování vody. Jak dezinfekci chlórem nahrazují, jestli ozonizací nebo ultrafialovým zářením netuším. Ale je mnoho lidí co pouští vodu do akvária přímo z kohoutku, pak dodají nějaký antichlor na chlór a těžké kovy či co a jedou úplně v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2023 20:39 Muž janesik1xjakep [63] Re:
Sice to nemám podloženo žádnou studií, krom studia vlastního akvárka. Nicméně, měl jsem téměř půl roku akvarko bez jakékoliv techniky, s pár endlerkama, relativně dobře zarostlé kryptokorynami a anubiasy a voda se udržela celou dobu čistá. Je pravda, že tohle akvarko už žije pár let, ale ani předtím jsem v drtivé většině nemival na noc zapnuto a to tam jednu dobu žili i kančíci příčnopruzí se svými potomstvy. Pokud je však akva aspoň trošku zajete a zarostlé, tak by si s tím mělo být schopno poradit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2023 20:29 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Xklop
Opak je pravdou při kovidu naopak na dávkování přitlačili je celkem jedno co do vody přidávají vždycky je to desinfekce a mám vyzkoušené, že pokud jde o molitan tak když ho vyperu pod vodovodem tak se doba čištění zkrátí na třetinu. Po tom, co jsem ale filtr předělal čistím vždy jen jednu část a to ještě tak 2x do roka. Pokud se mluví o chloru tak někde se přidává i jiná látka která ve vodě vydrží dost dlouho a například takové doporučení o odstátí vody pak nedává smysl. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2023 20:03 Muž Xklop [142] - RostlinyRe: Starka
Když jsou ve filtru nějaká biologická média kde jsou kolonie bakterií, které potřebují kyslík a tím jak se filtr vypne a přestane protékat voda tak po čase bakterie začnou umírat a to pak může být problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2023 19:52 Žena Starka [204] Re: Xklop
Zajímavé téma. :-)

Potvrzuji, co psal Xklop ohledně vnitřního filtru. Kamarádka měla malé akva, odhadem kolem 30 litru. Měla tam vnitřní filtr, jaky nevím. Nějaké rybky ji v akva plavaly a nějake rostlinky rostly. Na noc filtr vypinala a kolikrát ho ráno zapomněla zapnout. Akvarko běželo v pohodě a bez údržby. Voda vždycky čistá. Vím, že málo měnila vodu, říkala, že 3-4x ročně mění.

Moje zkušenost je ovšem opačná. Akva 2o litrů, filtr asap 300, 9 neonek, rostlinky téměř žádné. Jednou se mi přes noc filtr zastavil a hned ráno jsem pozorovala špinavou vodu a bylo mi jasné, že filtr nejde.

A Dido, ohledně čištění filtru doteď nevím. Někdo říká nečistit vůbec a tzv. do toho nerejpat, dokud to funguje. Někdo říká vyprat ve vodě z akva. A někdo, říká, že je nejlepší filtr probrat a polit ho vroucí vodou. Což mi mimochodem tvrdila i jedna prodavačka v malé akvaristice, že to tak dělá vždycky, když dělá údržbu. Což mě přivádí na myšlenku, že když má hole akva bez substrátu, rostlin a ještě se jí tam střídají ryby, tak že to možná funguje. Ovšem v dlouhodobém akva, které má běžet několik let se stálou osadkou, kdo ví, jak to funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2023 19:42 Muž Xklop [142] - RostlinyRe: Dido
O tom čištění přímo z kouhotku jsem také něco slyšel a četl....a v podstatě se vždy řešilo pouze prodávání chlóru, to před časem změnilo tak že vodárny chlór velmi omezili, nebo nějak nahradili takže lze i ty média takto omýt, ale jak jsem psal doporučuji přibližně stejnou teplotu vody jako v akva. Dále jsem četl že po takovéto očistě je vhodné přidat do akva, nebo filtru bakterií.
Nicméně na mytí vodou z akva není nic špatného, jen je potřeba ji mít v dostatečném množství na omytí médií. V jednom 10 litrovém kyblíku to jde dost obtížně to nějak slušně propírat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2023 19:32 Muž Dido [44] Re: FPS
s tým nevypinanim filtra v noci nemám skúsenosť, mne fachči nonstop ale keď u nás bola odstávka elektriky, niečo prerabali tak celý deň stal filter a nič sa nestalo. zapli a filter si pracoval ďalej. nič som nerobil, nepral náplne nič. ďalší mýtus vyvrátim že by sa mal filter čistiť v odpustenej vode z akvaria. mam v akvarku dva jbl 1501 a čistím oba naraz. normalne pod sprchov priamo vodov z vodovodu. a všetko v poriadku. aj pán Mythofer z profiplants to propagoval v jednom videu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2023 19:26 Muž Xklop [142] - RostlinyRe: FPS
Ahoj, humbuk okolo filtrů a médií byl, je a bude.... ale spíš bych řekl že jde o předhánějí se v tom jak které médium má velkou plochu pro osídlení bakteriemi a jak je autor šikovný v marketingu. Seachem Matrix je v podstatě vypálena pemza a jestli bylo něco přidáno navíc, tak to nebude o 100% lepší než např česká konkurence která je o polovinu levnější, nebo nevypálené pemza.
Ale zpět k vypínání filtru. U vnitřního filtru si můžeš dělat co chceš...vypínat na noc, propírat pod vodovodním kohoutkem (ale alespoň cca stejné teploty jako v akva) bude to úplně jedno. Externí filtry naplněné biologickými naplněmi určitě na noc nevypínat. Ten uváděný americký test je zavádějící.... zaprvé jsou v něm kapkové testy na všechny formy "dusíku". Ty jsou obecně tak nepřesné, že se můžou lišit i o 1000% a stavět na tom test není dobře. Akvárko kde nic není, také nebude ideální vzorek pro jakékoliv testování akvária. Zmiňované aktivní uhlí do filtru vůbec nepatří, až na krátkodobé řešení např. po léčení.
Na ten test nekoukej a nevypínej:-) Až budeš mít v akváriu vytvořenou biologickou rovnováhu, rostlinky, ryby, šneci a atd. Tak začni na noc vypínat a můžeš si provést vlastní test, bez kapiček, a pozorovat akva. Já bych to ale nedělal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2023 18:30 Muž FPS [29]
do tohoto tématu už nebylo dlouho psáno, tak by mně zajímalo jestli někde není ňáký test o tom zda se může na noc, nebo na delší dobu vypínat externí filtr? něco jako je třeba "Experimenty: Nitrifikace – mýty vs fakta" www.golias.net/…, jsem se před cca šesti týdny po cca pětadvaceti letech vrátil k akvaristice, a jak před tím, tak i v současnosti na na noc vypíná externí filtr, tady skoro všichni doporučuji externí filtr na noc nevypínat? i když některé důvody které tady jsou psány, jsou v rozporu co je v testu, třeba "Ukázalo se při něm, že i v naprosto prázdném akváriu bez rostlin, substrátu a nejrůznějších filtračních náplní se namnoží dostatek bakterií, které jsou schopné za 24 hodin odbourat neuvěřitelných 30 mg/ℓ NH3. Běžné rostlinné akvárium tedy žádnou biologickou filtraci s největší pravděpodobností nepotřebuje a celý ten humbuk kolem stále dokonalejších filtrů se ve světle tohoto experimentu zdá být lichý."? Nebo třeba "Jen 0,002% všech bakterií v akváriu je nitrifikačních."

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.12.2018 20:28 Muž Roger [1873] Re: bobikcz @HPetr
Jj nedělal jsem nic ani nekrmil jak radil bobikcz a poslušně hlásím že všechny 3 akvária jsou bezeztrát. Díky za rady kluci palec ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2018 00:03 HPetr Re: Roger
Nedělej nic. Jestli se bojíš, tak jenom nekrm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.12.2018 23:47 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: drvi, Roger
Proč má měnit vodu? Jestli dobře čtu tak bude mít odstávku proudu 8 hodin pak proud půjde a pak zas 8 hodin. Odkaloval a měnil vodu před odstávkou. coze

Rybám bych dopřál "vánoční půst" a nakrmil je až 8. 12. ono jim to neuškodí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2018 22:51 Muž File1980 [53] Re: Roger
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2018 21:59 Muž Roger [1873] Re: bobikcz
Ok, provedu, a kdy mohu krmit až ve čtvrtek? Nebo raději v pátek. Někde jsem četl že se má vyprat filtr, že po několikahodinové odstávce se vyplaví mrtvé bakterie a ryby to otráví, ale raději jsem se zeptal tady abych si to ověřil. Tak tedy nebudu dělat nic, ale jestli je prospěšný vyměnit vodu tak ji klidně vyměním
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.12.2018 21:53 Žena drvi [2894] Re: Roger
Souhlasím s bobikem, ale po zapnutí bych radsi vyměnila zas tu 1/3 vody ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2018 20:55 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Roger
Nic nedělej a hlavně nekrm. Až to zapnou tak taky nic nedělej. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2018 20:53 Muž Roger [1873] – Odstávka elektřiny
Ahoj, máme plánovanou odstávku elektřiny 5.12. od 7:30-15:30 a 6.12. ten samý čas, jak bych měl postupovat u mých akvárií? Dnes jsem nekrmil, pro jistotu odkalil a vyměnil 1/3 vody. Co víc udělat či co udělat po tom co to zapnou? Jednou se mi stalo u Rasboralend II že jsem zapomněl zapnout po krmení filtr a neběžel asi 25h a nic se nestalo všichni přežili. Jde mi i o to že v tomto zamračeným počasí není ani moc světla tak netuším zda kytky to utáhnou. Díky za radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 16:21 JoKa Re: malvinator
Musí to ale vířit tak, aby se ti hýbala hladina a vytvořila se cirkulace vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.01.2014 14:54 R Muž romant [27977] Re: malvinator
Radši když to "výřit" nebude, ale víření vody, čeření hladiny, to bude v pohodě. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 14:50 Muž malvinator [0] Re: romant
Takže to bude úplně v pohodě, když to bude jenom výřit:)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 14:28 R Muž romant [27977] Re: malvinator
Ono, jenom to víření vody je v drtivý většině dostačujícím okysličování vody, takže se to přivzdušnění nemusí vůbec zapínat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 14:22 Muž malvinator [0]
a ještě se chci zeptat zda-li můžu na noc dát na ten filtr ten nástavec, tak že to nebude bublat a jenom výřit vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 01:22 Muž matlala [798] - RostlinyRe: malvinator
spíš ta filtrace nebyla biologická filtrace, si neco přečti o úplných základech tady na webu a třeba ještě
chemie maniakva.sweb.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/… a další odtud
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   04.01.2014 00:56 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: malvinator
Ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 00:52 Muž malvinator [0] Re: JoKa
Takže je možný, že když jsem nefiltroval 24hodin/den., ale jen 10hodin/den. tak mi nerostly rostliny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   04.01.2014 00:14 JoKa Re: malvinator
Já bych neřekl může... Já bych řekl musí!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 00:13 Muž malvinator [0] Re: JoKa
Protože jsem nevěděl, že filtrace může běžet celý den???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 00:09 JoKa Re: malvinator
1 watt = 0,001 kilowattů

To znamená, pokud máš 8W přístroj, tak sežere za hodinu 0,008 kW. A to znamená, že tu jednu kilowatu, co tvoji rodiče zaplatí, to sežere za přibližně 120 hodin čisté práce. Když to hodně zprůměruju (přibližně 1Kč za hodinu při levném proudu a 4 Kč za hodinu drahého proudu), tak zjistím, že za den to sežere asi tak 40 haléřů... Hodně zaokrouhluji, ale i tak se ptám, proč to vypínat???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.01.2014 00:02 Muž jmalyska [167] Re: malvinator
u mě je 1kW za cenu 4,55 Kč.

Tvůj Atman má udaných 8W (za hod)x24hod = 192W/den = 1344W/týden = 68kW/rok = 309Kč za rok. Zanedbatelné..

Pro srovnání s rychlovarnou konvici:
1200W/hod, zapneš jí 7x týdně na 5min, tj 35min= 700W týdně = 36kW/rok = 164Kč za rok

www.vypocitejto.cz/… X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 23:57 Muž dudak [1885] Re: malvinator
a ještě to tady nepadlo, ale vypínat filtr na noc není dobrý napád, to je jako by tam ani nebyl.... stačí si projít tohle vlákno
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 23:56 Muž malvinator [0] Re: JoKa
už jsem to zjistil mám 8W, díky.. takže tohle krát cena, krát čas?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 23:55 JoKa Re: malvinator
V drtivé většině případů to máš napsané na přístroji... Hledej štítek (na čerpací hlavě), kde je napsáno číslo a za ním W... Převod W a kW jste určitě ve 14 letech už brali...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 23:55 Muž dudak [1885] Re: malvinator
a jen tak pro srovnání, bývá to několikrát méně než dáte za elektřinu na osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 23:55 Muž LiborSprysl [9015] Re: malvinator
No tak se zeptat rodičů...to by snad neměl být problém...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 23:53 Muž malvinator [0] Re: LiborSprysl
Bohužel, bydlím u rodičů a je mi 14 takže faktury se mi do ruky nedostanou a kde zjistím ty Kw? tedy W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 23:51 Muž LiborSprysl [9015] Re: malvinator
Je to napsané na faktuře...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 23:50 Muž malvinator [0] Re: JoKa
Já vim, ale nemám ani představu jaká je cena 1Kw
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2014 23:43 JoKa Re: malvinator
Pokud ti tato investice připadá mnoho, tak akva rovnou vypusť a pořiď si do něj křečky...
Pokud měníš vodu (jako že bys měl) jednou týdně, tak se dostaneš na podobné číslo jako za tu propálenou elektriku, pokud teda nemáš 300W čerpadlo...
Teď vážně, nové ryby (ty staré ti bez filtrace zdechnou), tě vyjdou dráž...
Vážně znovu, nejde o volty, ale o watty, které čerpadlo odebírá...
A vážně ještě jednou. Akvaristika nepatří mezi nejlevnější sporty...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 23:43 Muž LiborSprysl [9015] Re: malvinator
Matematika ZŠ....spotřeba v kW x cena za kW... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 23:38 Muž malvinator [0]
Dobrý den, chci se zeptat mám 230V filtraci,chci se zeptat když budu tedy filtrovat celých 24hod/denně. Jestli to nevyjde měsíčně nějak draho, vůbec nemám představu kolik by to stálo? Díky za odpovědi

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.05.2013 22:20 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: ssetam
Jestli je proud moc silnej, tak to ztlum.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2013 22:18 ssetam Re: ivaha
Nevím, třea by je proud vody unavoval, jako rybky a pak by třeba únavou kaputly...?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.05.2013 22:17 Žena sivon [1694] - PlžiRe: ssetam
Takovým postupem by sis otrávil akvárium. Bakterie ve filtru jsou schopné přežít bez kyslíku jen omezenou dobu a se začnou rozkládat. To už je lepší provozovat nádrž úplně bez filtru.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3 4

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 5111x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1580-vypinani-filtru-pres-noc