Kalná voda
Jedná se o klasický stav po založení pokud ve vode chybí správně bakterie pro rozklad dusíkatých látek.
Rozmnoží se nálevníci a mohou vytvořit tento bílý zákal. Nech to žít vlastním životem oni za chvíli nebudou mít co jíst a zmizí.
0 19.01.2018 14:48 HugoStiglitz Ještě jedna věc.. dejme tomu že tento Písek Opravdu kali vodu..troufnete si odhadnout že by bylo možné aby zakalil vodu až po dvou dnech od založení? protože první dva dny po založení byla voda křišťálově čistá..
Spousta reakcí Díky za ně.. co se týče rostlin Tak tam opravdu není ani jedna A co se týče písku tak pisek je křemičitý do bazénové filtrace.. nečekal bych že tento typ písků bude kalit vodu.. opětovnému založení akvária Bych se nejraději vyhnul Znamenalo by to měsíc čekání v h***** Ale je to přesně jak říkáte i to je akvaristika..
No, pokud není filtrační, tak je šance, že to kalí, spíš větší.
Mě tam právě schází ten dovětek do filtrací. Pod pojmem křemičitý písek si lze představit leccos.
Filtrační písek je křemičitý (a nejspíš ten nejlepší křemičitý, co se dá běžně koupit? lepší by měl být sklářský, ale ten nevím, zda se dá sehnat ve vhodných zrnitostech...). Na pytli, co mám doma, se například píše "KŘEMIČITÝ PÍSEK do filtrací".
Sám mám písek do filtrací (100kg) a na výstavách kde jsem pomáhal jsme ho také používali a nic takového se nedělo a akvária byla přes noc čistá, takže tím to nebude. HugoStiglitz ale píše o křemičitém písku a ne filtračním.
Copak kaly, ale podle normy až 2% "látek rozpustných v kyselinách" z toho až 1.5% CaO (nebo i víc, rozlišují se tam nějaké typy, tohle jsou limity pro ten nejkvalitnější).
Já na rozdíl od Wanderera se domýšlím, že tam rostliny nemáš.
Před časem mě taky zaskočila skutečnost, že filtrační písky obsahují kaly. Normální filtrační hmoty je nezachytí a filtr a vzduchování je budou vířit donekonečna.
Doporučuji založit znovu a důkladně proprat písek.
Osobně bych to nechal být. Takový nejuniverzálnější recept v akvaristice je počkat a tady to myslím platí. Vápenec, co by škodil rostlinám jsi vyndal a víc není potřeba. Akorát to vzduchování je taky myslím zbytečné. Nic nepropírej a nech to dál běžet. Předpokládám, že rostlin máš dostatek.
0 19.01.2018 06:55 HugoStiglitz – Bílý zákal
Ahoj, obracím se na vás s prosbou o radu jak postupovat v případě dlouhotrvajícího zákalu jenž je zcela evidentní na přiložené fotografii. Pročetl jsem celou diskuzi, bohužel jsem ale neshledal žádnou shodu s mím problémem.
Jedná se o měsíc založené 240l akvárium. Filtrace Eheim 4+ 600, vzduchování přes kamínek, světlo 12/12h a aktuálně bez ryb pouze s křemičitým pískem 0,8-1,2mm.
Tento zákal se mi objevil třetí den od založení a jelikož se po celou dobu nikterak neměnil tak jsem se rozhodl pro vytažení kamenů. Domníval jsem se, že by mohli být právě oni onou příčinou zákalu. Jednalo se o kameny z kalcitového lomu v Brně obsahující vápenec. Mohl by být zákal způsobený uvolňováním se vápence do vody ? Je možné, že by zákal způsobený vápencem filtrace po dalších 14 dnech nepročistila ? Opravdu mě nic jiného nenapadá.. jedině nedokonale propraný písek či nějaká bakterie v návaznosti na špatně zajetý filtr. Ještě jen na závěr informace o výměně vody, kterou jsem za ten měsíc měnil 2x.. Jednou cca polovinu a jednou cca 30%.
Předem díky za vaše názory a nápady jak postupovat dále.
Starší reakce
Na ruduchu se teď vyprdni. Když budeš mít správně vyvážené akvárium, tak by měla více či méně zmizet sama.. ale k tomu potřebuješ, aby tvému akváriu vládly živé kytky. Dej jim tak 14 dní až měsíc, než se zakoření a začnou pořádně přijímat živiny.
Vyndej všechny klacky a kořeny, které nemáš z akvaristiky a opětovně je použij, až si nastuduješ, jak se takové dřevo z přírody musí zpracovat, aby bylo pro akvárium nezávadné. Pro jistotou bych být tebou i vyndal všechny ty kameny a zkusil, jestli nešumí, když na ně kápneš ocet (pokud budou šumět, vyhodit).. třeba si vezmi jen odštěpek z každého druhu kamene, ať je nemusíš vyndavat všechny pro ten test (na některých už mohou být usazené nitrifikační bakterie).
Dokoupil bych být tebou ještě ještě jeden filtr (bublifuk nebo raději to nejslabší čerpadlo, co najdeš a dal na to pořádnou kostku bioakvacitu/molitanu o objemu rovnajícímu se minimálně 2% objemu vody v akváriu. A nechal bych ten nový běžet 5-6 týdnů s tím stávajícím filtrem, pak můžeš dát ten starý do pryč. Pokud neřešíš fin. stránku věci, tak můžeš koupit nějaký externí filtr, který tolik nehyzdí akvárko.
Až se kytičky zakoření, můžeš POSTUPNĚ zvyšovat dobu svícení až na +-12 hodin.
co2 jsem přestala požívat hned jak jste mě na to upozornili, rybky už jsou v pohodě, nedrží se u hladiny, přikoupila jsem další tři rostlinky ale začíná zase růst ruducha a to hlavně v místech kde svítí světlo, například na nejvyšším klacku, na listech nejblíž hladiny na filtru kde vytíká voda a na štěrku kde svítí přímo světlo. Může to být nevhodným osvětlením nebo moc živin v akva? svítím 8 hodin denně krmím tak jednou za 3 dny, tolik kolik hned ryby sní.
Starší reakce
ten nasedaný na dně, ale už to chápu, budu jen měnit vodu
Jaký nepořádek kde necháš? Opravdu nerozumím tvé otázce.
klacky jsou nejspíš asi buk, vzala staré protože se z nich snadno odloupala všechna kůra, mám doma i kořeny z rašeliniště ale ty už jsem dávno vyndala protože i na druhý pokus hodně do hněda zabarvovaly akvárko, vím že někdy je to dobře ale bylo to dost tmavě hnědé a to úplně zastiňovalo barvy rybek, filtr mám aquel fan 2 plus pro 150l a nic jiného jsem nezkoušela, voda je filtrovaná osmozou, používaná celou dobu a bez problému, kromě teda té černé řasy, kameny vyzkouším jestli nejsou vápenaté, rostliny přidám, a s těmi rybami je to moje hloupá chyba, neuvědomila jsem si že jsem staré rostliny vyhodila a dala komplet nové a vlastně skoro založila akvárko znova. děkuju za rady a články přečtu
To není tak snadné říct co děláš špatně. Může to být spousta věcí.
Já jsem zvyklý začínat od vody. Víš jaká Ti teče z vodovodu voda? A co je to za filtraci ta "Voda: z řádu ale filtrovaná spec. filtrační jednotkou"? Není filtrace jako filtrace.
Což platí i pro filtr v akváriu. Přes co filtruješ, co jsi vyzkoušela?
Pak dno.
Máš tam křemičitý písek, to je fajn. Ale těmi šutry už si tak jistý nejsem.
Klacky. Není klacek jako klacek. Čerstvé klacky z lesa jsou dost rizikové.
Rostliny. Máš jich málo.
Ryby. Žádné tam ještě dávno neměly být.
Chceš to takhle po troškách, anebo si sama něco přečteš?
Kameny jsem vyvarovala proto aby se ta rasa pustila, daly se umyt a vratit zpet do akvarka. Urcite jsem necekala ze to rasu nadobro znici, vim ze mam spatne prostredi, proto se ptam vas akvaristu abych konecne dala akvarko do poradku a vydrzelo hezke. Diky za rady
A nebude to jeste horsi kdyz tam ten neporadek vsechen necham tak dlouho?
Terez.Ka napsala: Můžete mi prosím někdo napsat co dělám za chyby?
Děláš především tyto chyby:
Terez.Ka napsala: asi před třemi týdny jsem vyčistila akvárko od ruduchy, rostliny to nepřežily, kameny jsem vydrhla a vyvařila ve slané vodě, odstranila porostlý štěrk, odkalila a vyměnila 1/3 vody. přidala jsem nové dřevo z lesa a asi po týdnu koupila nové rostlinky a dokoupila nové rybky. Přidávám co2 kvůli ruduše, čistím filtr jednou za týden a odkaluju dno jednou za tři týdny, s tím vyměním 1/3 vody (filtrované).
Ještě jedna věc. Přidávat tekuté „CO2“ kvůli ruduše jen tak nemá smyl. To chce cílenou aplikaci přímo na ruduchu a nechat chvilku vypnutý filtr. Ale je to chemie, která může být nebezpečná, pokud by jsi překročila dávkování, takže opatrně s tím.
Ruducha teď bude asi to poslední, co tě bude trápit. Jak už psal Anthrax, ty máš nově založené akvárko.
Vyvařování je pitomost. Spory řas se do akvárka vždy dostanou a řasy začnou růst vždy, když k tomu budou mít vhodné podmínky.
Filtr se rozhodně nepere každý týden.
Teď měň vodu minimálně každý 2. den - tak 1/4 objemu.
Nevrtej teď minimálně 2 měsíce do dna (neodkaluj) a filtr taky per méně často.
Přečti si články pro začátečníky o tom, jak založit akvárko.
Ahoj. Vlastně jsi znova založila celé akvárko. Ryby tam šly příliš brzo. Jestli jsou ryby u hladiny, tak vyměň co nejdříve polovinu vody. Pak měň obden 1/3 vody, jinak hrozí otrava ryb. V budoucnu by ta údržba by měla probíhat přesně obráceně. Měnit vodu jednou týdně a do filtru zasahovat jen, když je to nutné. Jestli se filtr takhle rychle zanáší, tak bude patrně poddimenzovaný. Jestli to je Aquael Fan 2 Plus, tak ten má hodně malý objem filtrační hmoty, být tebou pořídím něco adekvátnějšího. Ta častější výměna vody by mohla proti té ruduše pomoci.
Další věc je ten rybí guláš co tam máš, určitě by pomohlo dát některé druhy pryč a ponechat si jen ty, co se k sobě hodí. Ale to už je na jiné téma.
Edit: Příště se na vyvařování (ještě k tomu) ve slané vodě vyprdni. To neudělá nikdy dobrotu. Navíc se ruduchy takto zbavíš jen krátkodobě, pokud bude mít podmínky pro růst, tak poroste znova. Jestli vzduchuješ, tak tím ruduše celkem nahráváš.
Ahoj poprosila bych o radu zkušenější
asi před třemi týdny jsem vyčistila akvárko od ruduchy, rostliny to nepřežily, kameny jsem vydrhla a vyvařila ve slané vodě, odstranila porostlý štěrk, odkalila a vyměnila 1/3 vody. přidala jsem nové dřevo z lesa a asi po týdnu koupila nové rostlinky a dokoupila nové rybky. Přidávám co2 kvůli ruduše, čistím filtr jednou za týden a odkaluju dno jednou za tři týdny, s tím vyměním 1/3 vody (filtrované). Teď asi 14 dní po přidání nových rostlin a rybek se objevil lehký bílý zákal a povlak na skle, a zdá se mi že dřevo a rostliny začínají opět trochu "chlupatět". Bojím se aby se zase nerozjela ta ruducha. Nové rybky jsou převážně živorodky a tetry, posledních pár dní se zdržují u hladiny, tak jsem začala lehce vzduchovat ale asi to nepomáhá. Můžete mi prosím někdo napsat co dělám za chyby nebo jestli je to tím obnovením akvárka a ustálí se to až budou rostliny zakořeněné a akvarko v rovnováze? Jsem začátečník, a už nechci přicházet o rostliny a rybky hloupými chybami, děkuji za rady
Starší reakce
Njn, tam není čemu svítit a ty to tam pražíš 12 hodin. Ty tam nebudeš mít "jenom" nálevníky, ty už jedeš o level vejš, ty už jedeš v zeleným zákalu a ten dokáže vyškolit i vorezlejší borce.
svítím 12 hodin denně, nehnojím a teď ani nekrmím.
Jak dlouho svítíš? Hnojíš něčím? Čím a jak často krmíš?
Jen pro upřesnění: narušení (zastavení) mitózy (buněčného dělení) je něco úplně jiného než to, když necháš nálevníka sežrat.
Ani peroxid nemá vliv na buněčné dělení, ale způsobí spíše smrt nálevníka.
- u nálevníka jde v podstatě o to, narušit Mitozu (mitotické dělení)
-postupů je celá řada
- Připomenu biologickou cestu- Perloočky ,dafnie, buchanky a podobní vodní korýši, vyčistí vodu od nálevníků, ale i jednobuněčných řas spolehlivě
- Peroxid- tam je to při 30% 4ml na 100L, doporučuji pouze v případě zakládání akvárií
- Acriflavin- vyfiltrovat přes uhlí za silného provzdušnění nádrže,jednoduché ,okamžitý zásah,
Teď to nebude možná znít povzbudivě, ale podobně hustý zákal jsem měl několik měsíců a na příčinu jsem nepřišel. Ryby ani nebyly vidět, přitom voda dle testů OK, ani nesmrděla. Postupně zákal zezelenal a místo akvária jsem měl hrnec s hráškovou polévkou, takže řasy. V zoufalství jsem zkoušel i přípravek CrystalWater, nepomohlo nic. Po několika měsících to zmizelo samo, aniž bych věděl proč.
Jelikož jsem si všiml že okolo napuštěného akvária probíhala ještě nějaká stavební činnost, tak mne napadlo jestli se dovnitř nedostal nějaký materiál (rach ze sádrokartonu z ytongu nebo nějaké směsi, tmel atd)
Pokud to při popsaném postupu přesto trvá tak dlouho, tak už bych měl pomalu podezření, že jsi při založení akvária dovnitř strčil něco, co těm nálevníkům nebo bakteriím náramně chutná.
=
Spíš jako otázku než radu mám toto: Zkusil někdo redukovat zákal z nálevníků filtrací přes aktivní uhlí?
Přesně ... ještě si dovolím vlastní zkušenost z takového rychlozakladani - aktivoval jsem hladinu kyslíkem z bomby - subjektivně jsem mel dojem, že to pomáhalo - za den byla voda cira ...
Starší reakce
Založ tady prezentaci akvária (Přihlášen jako - Nádrže - Přidat novou nádrž), uveď co nejvíc pravdivých údajů a fotky. Pak někdo jistě poradí.
0 29.03.2017 07:51 Václav Ahoj všichni. Chtěl jsem poprosit o radu. Mám 50 litrový akvárium a pořád se kalí. Mám zpomalit filtr? Jsem začátečník a už nevím co stím.
Starší reakce
0 16.09.2016 12:11 Tereza Přestala jsem čistit filtr, na pár dní krmit, hodně vzduchovala a akvarko je krásně čisté, šlo to i bez výměny vody ;)
Filtr v zabíhajícím akváriu nečistit, tedy pokud funguje, takže si přihřívám polívčičku s tím nedostatečně kapacitně vybaveným filtrem.
Až bude filtr správně zaběhnutý, což nebude dříve než za měsíc, čistit potom jenom uvážlivě, promáchnout v odpuštěný akva vodě a nečinit toto společně s odkalováním(dno je vlastně další filtr) a rozvrhnout si to třeba po týdnu. Zajížděcí rybky klidně ano, ale s náležitou péčí, tedy jak jsem popsal včera a to co říkal prodejce se dá spolehlivě nahradit občasným zakrmením akvária troškou vločkovýho krmení, tedy v případě bez ryb, ideál je nitrifikaci podpořit a to v obou případech přítomností rozumného množství šneků a to od prvního dne od založení.
Tereza napsala: ... "a rostlinek docela dost" ... Mno ... koukám, že "docela dost" je značně relativní pojem :o) ... Tvoje "docela dost" je asi tak desetinou mého "docela dost"
...
Jedna, dvě rybky na zaběhnutí jsou OK, ale jak psal romant, denně (nebo minimálně obden) měnit 1/3 vody někde z prostředku vodního sloupce (ne ode dna).
Filtr nečistit.
Dekuji za rady
prodejce v akvaristice mi rekl ze uz tam par rybek muze byt na zabehnuti, zda se mi ze se to zlepsuje, akorat nevim jestli mam cistit filtr nebo ne, v nekterych diskuzich jsem se docetla ze se to ma nechat aby se v tom filtru vytvorilo spravne prostredi.
Tak si nalejme čistého vína.
Uspěchaný začátek, ty ryby tam nemají vo dělat, pokud tedy denně neměníš alespoň 1/3 objemu vody a pokud ne, tak začni, to myslím velmi vážně. Filtr, no říkejme tomu filtřík je sice prodejcem uváděný na danou litráž, ale má to háček, je to jenom takovej honič vody, kterej má nicotnější obsah filtračního materiálu, takže do budoucna bude nedostačující, to konstatování o rostlinám je velmi smělé, do začátku se nemusíš stydět a osázet klidně 80% plochy dna, ono všechno neporoste, vytříbí se to a čas prostě ukáže. Takže asi tak bych to viděl a prioritně řešil tu kvalitu vody, zákal nezákal, nálevník nenálevník a třeba si můžeš i něco přečíst, v mezičase mezi výměnama. Přípravky na úpravu vody nutno používat není, ale když je máš, tak to spotřebuj.
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
biely zakal v novozalozenom akva=nalevnik. po čase to zmizne,chce to vzuchovat
Přidat reakci
1 ...... 15
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 14372x