Příliš kyselá voda
Starší reakce
opravdu bude lepší zůstat u té sody a nevymýšlet... pálené vápno je možná ještě horší jak louh, mletý vápenec budeš asi mít kalnou vodu, a nebudeš asi vědět co s tím, a filtr si s tím asi zasereš pořádně... vápno, vápenec tak do rybníku...
Pálený vápno, hašený vápno, uhličitany, hydrogenuhličitany, uhličitanová tvrdost, celková tvrdost, pufr, kufr ...
... všechno jedno, co?
Tak drcený váenec na prach, ten se bude rozpouštět rychleji než nějaké větší kusy šutru ne ?
Pálené vápno nie, to je podobné ako hydroxid, resp. to po styku s vodou aj je hydroxid - vápenatý.
Áno, to som myslel tou ochranou. V podstate sa pH nebude znižovať dovtedy (mimo CO2 a malých zmien slabými humínovými kyselinami), kým je nejaká nevyčerpaná alkalita.
Tak pro dlouhodobý efekt vápencové kameny a pro rychlý nástop dočasné dávkování páleneho vápna ?
OK, je to možné, ale môj názor je, že v tejto situácii nie. Vápencové kamene sú niekedy fajn - zbytočne sa nezvyšuje sodík (ako zo sódy), ale vápnik, ktorý sa skôr využije, zároveň však zvyšuje aj (celkovú) tvrdosť vody. Problém je, že nevieme dopredu určiť, ako sa pohne alkalita a tvrdosť, resp. pôsobí postupne. Ale
stanw píše, že sa mu pH znižuje tiež postupne, tak by to bolo možno aj lepšie, ak nájde to správne množstvo kameňov
vápenec by účel splnil, ale je to pro změnu pomalé...
zervan... ale zvýšením uhličitanové tvrdosti se hlavně docílí toho, že akva nebude tak citlivě a skokově ihned reagovat na každý podnět velkými změnami pH...
Někde jsem to tu četl, myslí že to bylo i v tomhlens tom foru, ale to je jedno... A co vápené kameny ?
takové žíraviny do aqua nedávat! Je to silné, špatně se tím hlídá, aby se to nepřehnalo, i práce s louhem je riziková! A stejně potřebuje zvednout tvrdost....
Hydroxid neodporúčam, ten by spôsobil akurát naviazanie všetkých voľných kyselín, ale aj všetkého CO2. V tomto prípade ide primárne o zvýšenie nebezpečne nízkej alkality a na to treba (hydrogén-)uhličitany. Tým sa vytvorí ochrana pred nebezpečným poklesom pH (mimo predávkovania CO2).
A co zkusit přidávat trochu hydroxidu sodného ? někde jsem to četl že to tak dělají, vezmou pár zrníček, udlěají roztok a po kapkách přidávají do vody...
Tak jsem tedy aplikoval jednorázově 20g jedlé sody rozpuštěné v 10l vody.Ca po půl hodině je KH 3°N PH kolem 7,až se to pořádně promíchá v akváriu,ještě to stoupne.Časem dám zpětnou reakci jak se to ustálilo.Hlavně mě zajímá,jestli to prospěje rostlinám.Díky
Stačí každú dolievanú vodu namiešať napr. na alkalitu cca 4-5°dKH. Podľa Marcelovej kalkulačky (
prirodni-akvarium.cz/…) by pridanie 1 g sódy na každých 10 l prilievanej vody zvýšilo jej alkalitu z 1,5°dKH na cca 5°dKH.
Teraz na úvod by bolo možné dať extra dávku (1 g na každých 10 l akvária), ale potom už len do tej prilievanej vody pri výmene.
Jedlou sodu můžu vyzkoušet.Spíš se mě jednalo o nějáké stabilnější řešení.Zajímalo by mě, jak ta jedlá soda vydrží dlouho reagovat?Bude to chtít při každé výměně vody měřit KH a určovat dávku např. té sody.
Se obávám, že při takhle nízké KH bude to pH lítat pořád ...
bez určité minimální pufrační kapacity to pH neuhlídáš ... kór když chceš přidávat CO2 ...
Podľa mňa je nutné zvýšiť alkalitu, či sódou alebo iným (hydrogén-)uhličitanom.
Ahoj,
máte někdo zkušnosti s Aquaclay Ground provozovaného při nízké uhličitanové tvrdosti?Ve 200l nádrži ho provozuji s příměsí říčního štěrku.Ale mám problém s kolísáním Ph až pod 5..Po výměně 50% vody se PH zvedne ca. na 6,6.Po týdnu zase ale spadne.Kořeny jsem ca před 14 dni vyndal z vody.Každý týden provádím výměnu 50% vody.
.Akvárium je středně zarostlé Rotalou,Bacopou,Ludwigou, nějaký ten Echynodor a Anubias..Svítím ted 16-22h 2xT8 3OW(830 a 840).Fitr vnější Tetra tec 700 s biomolitanem.Hnojení PMDD bez KNO3 jen střídmě.
Jde mě o to, jestli se s tím bez přidávání např. jedlé sody nebo výměny dna dá něco dělat?Chtěl bych provozovat CO2,ale při těchto parametrech to nevidím reálně.
Vstupní voda má tyto parametry(měřenou mnou):
GH:3°N
KH:1,5°N
Ph:7,2
Měření dodavatele vody zde:
www.vak.cz/…
Voda ve 200l nádrži s AQ Ground a říčním štěrkem 2:1.
GH:4°N
KH:1°N
Ph:6,6 po výměně 50% vody - po týdnu klesá až k 5.
Voda v 50l nádrži s říčním štěrkem(stejná vstupní voda jako v 200l nádrži)
GH:6°N
KH:3°N
PH:7
Starší reakce
Řekl bych že ti příliš klesla alkalita a to začne padat pH dolů. CO2 bude asi málo, řekl bych že by jsi měl přidat. Kolik bubláš ?
Že máte CO2 podle permanentního testu "v normálu" je jedna věc, druhá, jak zvýšit pH - ubrat CO2.
Co alkalita, není příliš nízká?
CO2 mám v normálu dle pernamentního testu od JBL i od Dennerle, tam si to hlídám. Co ten Dajana Basic, nebo je ještě nějaký jiný přípravek od jiné firmy? Vodu pravidelně měním, nepřekrmuji apod.
Jedlou sodou či podobnými látkami s hydrogenuhličitanem. Kg balení jedlé sody se dá sehnat za pár korun a bude skvěle sloužit.
Třeba moc CO2, nedostatečný výměny vody, nedostatečná péče o dno, překrmování to mě tak nahned napadá.
Dnes jsem změřil PH vody v akva testem od Rataje akvinem test, v odměrce při přidání 3 kapek akvinu se voda zabarvila hodně do žluta, což znamená, že je příliš kyselá. Čím nejlépe vodu upravit, jedlou sodou, nebo Dajana Basic? Ještě dodám, že přidávám CO2.
Starší reakce
no ja som tiez nieco podobne ako pise Vaclav nameral...
skusal som v tom malom akva pridat CO2 a znizil pH na 6 a ono to stuplo...
ten "suter" co tam mam v octe sumi poriadne
teda ak je v akva takato skala -moze to stupat?
Asi mě pochcípalo spoustu piskořek a teď se rozpouštějí.
...To jsi mě neřekl nic nového...
No vidíš!
A s tebou je to právě naopak - ty sem vnášíš něco "nového", "neotřelého"...
To jsi mě neřekl nic nového. To jsem si myslel také. Přidal jsem trochu světla a všechno je trochu jinak než jsem si myslel. Dříve jsem používal jedlou sodu na zvyšování KH a teď už nemusím, naopak se mě stává pravý opak.
Nezlob se, Václave, ale tvoji nádrž vynechám - to by bylo donekonečna...
Mně jde jen o to, že přidáváním CO2 se uhličitanová rovnováha posunuje doleva = KH klesá, ne naopak.
Musel jsem ubrat na CO2 dodat KNO3 a za týden kdy měřím to už zase bylo v pořádku.
To je sice hezké, ale já se ptám, čím to, že
když to přeženeš s CO2, bude KH stoupat.
Dříve při horším světle jsem se z tím nesetkal. Teď se mě stává že když jsem pár dní mimo a NO3 se dostane skoro na nulu, zvedne se KH a to ze 3 klidně až na 7 jednou dokonce i na 9.
...Pokud to ale z CO2 přeženeš bude ti KH naopak stoupat...
Stoupat?
A japato?
No tak sú to skoro podobné slová. Tie testy na vodu sú nehorázne drahé keby som ich mal zadarmo testoval by som častejšie.
Co se na to podívat takhle: CO2- oxid uhličitý, KH- uhličitanová tvrdost. Nějaká souvislost v tom asi bude
. Velmi zjednodušeně řečeno.
Není to nic divného mě se to stalo také. Je to prostě málo CO2 a pak stačí jen malé množství sody jako pojistka aby bylo KH aspoň 4-5. Pokud to ale z CO2 přeženeš bude ti KH naopak stoupat. Na vině jsou dobře rostoucí rostliny, které jsou v akváriu ve větším počtu.
0 16.12.2011 02:41 Nobody Hodně názorů,ale dobrá rada žádná.
Je opravdu zvláštní to kolísaní pH-já bych vypral filtr.A proč?
Mám obdobné parametry vody-vodivost 120-130 a dkH neměřitelné(možná není rovno 0),pH 6,5 stabilně - neklesá.
Nádrž 150l(100x50x30)v tom 300ks neonek červených(vel.1cm)-bežné krmení,výměna vody 1/3 jednou za 3-4 dny.Filtr-bublifuk.
A otázka zní! Proč je tomu tak,a u druhého jinak?
U toho mangrovu bych si myslel, že tu vodu bude spíš přisolovat, než okyselovat, jsou to kořeny stromů z tzv. brakických vod kde se sladká voda mísí se slanou, ale to je jenom moje doměnka.
No ja mám to drevo (Mangrove) ako môžeš vidieť na fotke. Je už nejaký ten čas vymočené takže vodu už "farebnú" nemám. Išlo len o to či to môže nejako ovplyvniť pH. Pýtam sa preto lebo CO2 sa mi dávkuje práve na základe hodnoty pH.
U kořenu x let máčenýho a posléze vytěženýho z rašeliniště si to dovedu představit. Bude samozřejmě záležet na velikosti onoho dřeva a velikosti akvária. Beru to jako přirozenou a prospěšnou vlastnost pro akvárium kde jsou rostliny, někdy je to spojeno i s tzv. barvením vody.
asi to nebude o tolik ale muze
Môže drevo v akváriu znižovať pH ?
kludne...
zalezi na tom co mas po ruke
Někdo v tomto tématu radil že dává hrst korálu nebo křídu , mě bylo poradíno dát do akvárka skořápku od vajíčka , co vy na to ?
mě ten test funguje , když testuju čistou vodu tak to normálně testuje a výsledek je +/- stejný s tím co má vodárna na stránkách , začnu kapat a voda se obarví , kapu dál a když se změní z červvené do zelené tak spočítám kapky a je to , jenže u vody z akvárka se mi hned po první kapce zbarví do zelena , prezentace Davidovo 1. popis i foto souhlasí , jen už tam nejsou ampularie , asi tak od prázdnin
Jde o to "Davidovo 1."?
Foto a údaje v prezentaci sedí?
Přidat reakci
1 ...... ...... [4] 5 6
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 5194x