Příliš kyselá voda
Máš měkkou vodu a obrovský ryby tak se nediv,že Ti padá pH ,buď měň víc vody a nebo přidej uhličitan vápenatý, pokud nebude rejnokům vadit
Odér necitim, smrdi to jako klasicka akvarijni voda.
Dno nehnije, rejnoci ten pisek porad profukujou, ani nebubla to dno.
vysly napsal: Vše bylo měřeno testy od rataje.
Na ja. Tak to může být všechno ještě jinak. Já jsem Ratajův test na NO3 odložil jako nespolehlivý, protože jeho výsledek závisí na množství toho prášku, který se přidává, a to množství je vágně definováno. Je to takříkajíc "neodstranitelná vada" výrobku.
Rataj často ukazuje nesmysly.
Zkus dno prohrábnout rukou do hloubky, pokud by hnilo, půjdou z něj bublinky.
Nevím jak rejnoci snášejí piskořky, ale ty mi proti hnijícímu dnu pomohly. Do dna nezasahuju a nemám problém.
Přeměna amoniaku na dusitany (NO2-) je oxidační proces.
Ty jsi naměřil vysoké organické znečištění ve volné vodě. Tzn. že jde o rozpuštěné a dispergované látky... prostě svinstvo řádově prťavější než mezery mezi zrníčky štěrku.
Rejnoky neznám, vůbec. Ale jestli víří dno, zahrabávají tam bordel jenom tím víc a ten se tam pak rozkládá bez přístupu vzduchu.
Necítíš divný odér?
Vypadlo mi tam ... producenti
NH3 tam sú...
Inak máš pravdu, presne tak som to myslel,ako si to rozobral (skoro až na atómy
)
Vše bylo měřeno testy od rataje. Dnes jsem koupil od sery a vse znova premerim. Koupil sem i kh test, tak pak napisu nove hodnoty. Navic anubiasy uz tam nejsou, taky mi to prijde divne s tim no3. Ale i mi prijde divne aby zbytky jidla padaly do pisku, je tak jemnej ze nic nepropadne, max co zahrabou rejnoci. Nestoupalo by tim padem no2? Kdyz by to hnilo ve dne?
Magic napsal: Osobne sa mi nechce veriť ani tým nulám v NO<sub>2</sub> a NO<sub>3</sub>, producenti tam sú
Nejsou! Jsou tam jenom producenti organických dusíkatých sloučenin, které se napřed musí rozložit na amoniak, a potom z nich eventuálně bakterie udělají dusi-tany/-čnany.
Amonium je pravda (slabá) zásada, ale větší vliv na pH mohou mít jiné látky které se tam hromadí a reakce, když je bakterie rozkládají. Tady se to z nějakého důvodu sešlo tak, že to tlačí pH dolů.
Pokud vysly opravdu odkalil i pod šutry a kořeny, pak mi z toho vylučovací metodou vychází už jen ten substrát. Je jemný, neprokořeněný rostlinami, nejde ho odkalovat => anaerobní prostředí čili hnití namísto tlení (a žádná nitrifikace, mimochodem).
Já si rád nechám od nějakého odborníka vysvětlit podrobnosti, ale proč anaerobní rozklad organické hmoty končí kyselou rašelinou?
-
Opětovně varuji před zvyšováním pH/alkality dokud nebude jasné, kolik je tam NH3/NH4+.
Pridám sa len zvedavými otázkami. Uuvádzaná tvrdosť vody 0,82 mmol/l je ktorá? Uhličitanová a.k.a. alkalita? Lebo tá nás bude v tomto probléme zaujímať. Znamenalo by to ale len zúfalé 2,3°dKH (i keď teda ja v akváriu tiež nemám viac).
NH3/NH4 test by po ruke nebol? (Ale hromadiaci sa amoniak by ťahal pH skôr opačným smerom...)
Osobne sa mi nechce veriť ani tým nulám v NO2 a NO3, producenti tam sú, ale spotrebiteľov málo. Akým testom to je merané? A čo hovorí o NO3 správa vodární?
Jako další možnost, tedy toho zdroje organického znečištění by se nabízelo krmení, ono konzumace probíhá stylem trhacím a zbytky končí právě v tom jemným písku a zmizí z dohledu. Rozhodně se připojím k názoru jenž zde již několikrát zazněl a to, zaměřit se zvláště na pufrační schopnost vody, aby se Ph stalo stabilnějším.
Že nitrifikace snižuje pH je sice fakt, ale totéž se děje když bez nitrifikace NH4+ přijímají rostliny. Rostliny tam skoro žádné nejsou a těch pár pomalu rostoucích anubiasů tohle asi nedokáže.
Co se týče toho odkalení, tak tim to nebude. O vikendu jsem vše vyndal vsechny dekorace a důkladně odsál. Mam velmi jemný písek, takže mohu jen odsávat z vrchu, při hloubkovém odkalení beru i veškerý písek, takže ve dně si myslím to nebude. Testy jsem dělal snad dobře a jsou tam ryby dost citlivé na dusíkaté látky, už by se ozvaly. Dnes udělám nové měření a přidám nasekaný vápenc do filtru.
vaaclav napsal: Jeden z testů by musel kecat není možné aby byly v takovém akváriu NO2 a NO3 na 0. O těch bakteriích jsem už mockrát četl a nemyslím si že to je až tak pravda že by v přírodě byla takováhle díra.
Není to žádná díra. Příroda nitrifikaci nijak zvlášť nepotřebuje. To jenom akvaristické firmy z toho udělaly kult. Ekologové z ní zdaleka tak nadšení nejsou.
Při nízkém pH nefunguje nitrifikace, ale nikdo se neotráví, protože amoniak (NH3) se skoro stoprocentně přeměňuje na amonium (NH4+). Že nitrifikace snižuje pH je sice fakt, ale totéž se děje když bez nitrifikace NH4+ přijímají rostliny.
Pokud vysly správně změřil NO3 - což u chovatele takových ryb předpokládám - tak je jasné, že nitrifikace na vině není. Ani spotřeba NH4+ rostlinami, protože je jich tam minimum.
Pokud vysly správně změřil CHSK - což opět předpokládám - tak je nabíledni, že tam vázne dekompozice organické hmoty.
Problém jsem označil jako "vážný", protože jednoduché zvýšení alkality sice zmírní výkyvy pH, nicméně nevyřeší mnohem horší problém, tedy váznoucí dekompozici, pravděpodobně anaerobní.
Omlouvám se RoFrovi, že jsem to prve nenapsal více polopatě. Nevěděl jsem, že se zapojí a že je tedy nutno věci vysvětlovat na začátečnické úrovni.
P.S. Zřejmě je tam hodně amonia, takže když výměnou vody skokově zvýší pH, hrozí otrava amoniakem.
Potřeba zvýšit KH ať PH tolik nekolísá je jedna věc. Neměřitelné NO2 i NO3 naznačuje opravdu závažnější problémy. Přiklonila bych se opravdu k pořádnému odkalení i pod kořeny a kameny.
Váš problém je klasický problém měkké vody (0,82 mmol/l = 4,5dGH). Naprostá většina akvaristů (s podobnou vodou) o tom že jim takto klesá pH ani neví. Způsobují to nitrifikační procesy (v průběhu nitrifikace klesá pH) a vaše měkká voda s malou alkalitou (nestabilní pH), v akváriu, kde je i málo rostlin, kterým se navíc ani moc nedaří. Potřebujete zvýšit tvrdost a alkalitu a nejlepší a nejpřirozenější způsob úpravy vaší vody je přidání (několika lžic) vápence nebo drcených korálů asi nejlépe do filtru (někdo to přidává i do substrátu, ve filtru se to dá snadno regulovat). Časem přijdete na to, jaké množství je nejvhodnější. Jedná se o (starou) metodu, která je „jakoby“ pomalá a méně účinná, ale je stabilním řešením (vápenec se rozpouští pomalu). Doporučená metoda je i nejpřirozenější k životnímu prostředí akvária. Na nějaké podrobnější vysvětlování není ve fóru prostor. (Můžete si také prostudovat:
maniakva.sweb.cz/… )
Než se vám podaří pH vody v akváriu stabilizovat, musíte častěji měnit přiměřenou část vody.
Čekal jsem, až vám zde bude radit zdejší pan Maq a jako obvykle nezklamal, machruje a plácá nesmysly, které vyčetl ve vyhledávačích a plete se do věcí, kterým nerozumí.
Než jsem to napsal, tak vám již jiní podobně radí. Mnoho zdaru.
Jasne, nitrifikace ako taka zo svojej podstaty znizuje pH:
2NH
42+ + 3O
2 --> 2 NO
2- +
4H+ + 2H
2O
V pripade toho, ze je to tak rychle by som to vsak tiez videl skor na nejaku hnilobu, pripadne i tie korene. Skor ako pritvrdit vodu by mal kolega zvysit KH - to je to, co vyjadruje pufracnu kapacitu vody. Mimochodom, prave to KH by bolo dobre premerat.
EDIT: Dudak ma predbehol.
zkus ten písek pořádně odkalit do hloubky, případně ještě lépe odsát hadicí a proprat v kýblu, příčinou bude to množství organického odpadu, které snad nemůže být jinde než ve dně a to okyseluje vodu, ale je divný, že by se ti to zaneslo za tak krátkou dobu. taky by asi bylo dobré přidat něco aby se ti trochu zvedla KH, předpokládám že bude ještě míň než GH a to pak může lítat pH skokově. jsou na to komerční přípravky KH+ se to tuším jmenuje
Asi máš moc malou alkalitu a pak ti bakterie při nitrifikaci srazí to pH. Zkusil bych dát do filtru trochu mramorové drti. Zkus si to nastudovat zde:
maniakva.sweb.cz/…
Časem snad poradí někdo, kdo se v chemii vyzná líp než já. Já zrovna bojuju s vysokým pH v akváriích, kde mám minimum ryb a taky v tom dost tápu.
Jeden z testů by musel kecat není možné aby byly v takovém akváriu NO2 a NO3 na 0. O těch bakteriích jsem už mockrát četl a nemyslím si že to je až tak pravda že by v přírodě byla takováhle díra. Běžně mám v akváriu pH 6,5 a filtr funguje. Že padá pH v měkké vodě v akváriu s větším množstvím ryb a malým počtem rostlin mám také vyzkoušené, ale není to tak rychlé a nesmím měnit třeba měsíc vodu. Nakolik to mohou dělat kořeny nemůžu říct ale svůj podíl na tom bude mít i filtr. Asi bych trochu přitvrdil vodu aby se pH tak nehýbalo.
vysly napsal: Kdyby nefungovala nitrifikace, tak by NO2 stoupalo, což se neděje.
Nitrifikace při tak nízkém pH nefunguje prakticky vůbec.
Pravděpodobně tam dochází k nějakým dekompozičním (anaerobním?) procesům, které s tím pH tak hýbou. Řekl bych že situace je vážná.
organický odpad, zahnívající dno pod kameny/kořeny?
Koukám, že tam není moc věcí co by dělaly bordel, co kořeny? jen střílím
Zdravím, mám obdobný problém, jaký je uvedený výše ve fóru. Mám akva ve kterém mám dno z křemičitého písku, pár kořenů a pár kytek, vzduchování viz. prezentace
rybicky.net/nadrze/26293-domaci-amerika Z počátku bylo vše ok, PH bylo mezi 6,8 - 7, ale nyní se drasticky snižuje až k hodnotě 5. Vstupní vodu mám měkou 0,82 mmol/l a PH vstupní vody je 7. Zkoušel jsem vstupní vodu nechat odstát v nádobě a i po 14 ti dnech bylo PH v odstáté vodě 7, ale v akváriu hned druhý den po údržbě voda klesá na PH kolem 6 a další den je to už PH kolem 5,5 až 5. Filtraci v akváriu mám myslím si dostatečnou a údržbu dělám pravidelně teď již 2x týdně odsátí dna a výměna cca 30% vody, právě kvůli PH. Ostatní hodnoty jsou v pořádku NO2 neměřitelné a NO3 taky neměřitelné. Jediné co mě zaráží je když dělám test na celkové znečištění organickými látkami (CHSK), tak ten vychází špatně a to CHSK vetší než 3. Rozebral jsem filtry, že bych je vyčistil, ale skoro nebylo co čistit, byly úplně v pohodě. Do toho se mi tam začala objevovat ruducha, dle mého to vše souvisí právě s tím PH, potažmo se znečištěním organickými látkami. Popravdě jsem už bezradnej a nevím jak tomu pomoci.
Kdyby nefungovala nitrifikace, tak by NO2 stoupalo, což se neděje. Napadá Vás něco? Ještě dodám, že krmím velice střídmě a jen to co ryby hned sežerou.
Starší reakce
Tak jednoduché, ako s KH u NaHCO3 to nebude, ale spočítať sa to dá. Jednoduchšie je ale to proste postupne pridávať a kontrolovať...
Děkuji, je nějaké pravidlo kolik ji mám dát? Jako třeba 4g na 100l vody ph stoupne o 0,4 říkám to byl jen příklad. Existuje něco?
Super děkuni, a jak zvednu Ph?
Na Afriku se běžně používá soda na zvýšení pH, jestli se nepletu
No, máš tvrdou a hodně alkalickou vodu.
A zřejmě je v ní i dost sodíku. Pro africké cichlidy dobré. Pokud zředíš demivodou, změkčíš, ale pH by klesnout nemělo.
Tanganika tyto hodnoty nevím, jedině najít rozbor vody našich vodáren, zkusím pohledat.
www.vodarenska.cz/…
Po rozkliknutí si dej Dvorská 86, to je nejblíže k nám
Jenom GH a KH mi nestačí. Jde o obsah hlavních kationtů (Na, Ca, Mg) a aniontů (CO3, SO4, Cl). Já jenom odhaduji, že možná chceš něco pro africké cichlidy. Východoafrické vody mají často nezvykle vysoký obsah sodíku. Ale nebudu Ti radit použití sody (nebo dokonce hydroxidu sodného), když nevím jakou máš vodu a jestli je to opravdu pro Malawi/Tanganika.
Však už jsem psal čeho chci dosáhnout. Ph 8 a dGh 15-17, vztupní voda má 17dGh a Ph 7, potřebuji tu tvrdost dostat dolů proto z kraje naředím vodou z RO poté co dostanu dolů tvrdost tak pak potřebuji Ph. Tvrdost v akva mi zvedly kameny proto pujdou pryč.
Máš.
Demivodou změníš pH minimálně. I když její pH může být divoké, často nízké, koncentrace iontů které se o to postarají je maličká. Takže smíchána s Tvojí tvrdou vodou se "přizpůsobí silnějšímu".
Pokud jde o zvýšení pH, možností je více. Záleží na složení Tvojí vody a čeho chceš dosáhnout.
Starší reakce
buchcikbel napsal: Rostlin je v akváriu spousta, rostou jak divé.
V tom případě je pokles pH divný. Než bych tomu uvěřil, zkusil bych to ještě nějak ověřit, např. jiným testem.
dudak napsal:případně přidání sody pokud se to znovu zhoupne dolu.
Nedoporučuji sodu. Ublíží rostlinám. Pokud nebude vyhnutí, přidání CaCO3 a MgCO3 je mnohem lepší volba. Ale mohly by docela stačit pravidelné výměny vody. (Raději menší část častěji, ať Ti nevyletí pH příliš prudce - přeměna NH4+ na NH3!)
Jo... Dno neodkaluji, to je pravda, volná plocha je tam jen maličká.. a je pravda, že poslední dobou jsem i ty výměny vody dělal méně častěji než dřív. Dneska už jsem vyměnil, příští týden vyčistím filtr, to jsem dneska nestihl. Tak se to snad zlepší, díky
CO2 vital není vlastně CO2, ale glutaraldehyd a pH neovlivňuje
pokud jsi nepřidával do vody něco co ovlivňuje pH, tak bych to viděl na špatnou údržbu, ala nikdy neodkalené dno, téměř žádné výměny vody, stará voda v takovém prostředí "kysne", spraví to lepší údržba, a aktuálně výměna vody, odkalení, případně přidání sody pokud se to znovu zhoupne dolu.
Ryby mám, hlavně neonky, pak nějaké živorodky - mečovky a blackmolly. 3 ancíky, parmičky černopruhé... Fakt mix. Hnojil jsem každý den dávkou CO2 vítal od Rataje, jakmile jsem zjistil tak nízké hodnoty tak jsem přestal. Rostlin je v akváriu spousta, rostou jak divé.
Jaké máš ryby? Pro spoustu ryb je pH kolem 6 ideální.
Ale chtělo by to přijít na příčinu poklesu pH. Nehnojíš náhodou pomocí CO2?
Dvoustovka, měřeno jen orientačně - akvinem (kapky)
O jaký akvo jde? Čím to měříš?
Ahoj, po delší době jsem měřil pH v akváriu a byl jsem překvapen, bylo pod 6, spíš 5 a půl. přitom ještě nedávno to byl spíš neutral. Z toho co tu čtu, můžu zkusit dát do akvária nějaké vápencové mušle? A na rychlejší vyrovnání dávkovat jedlou sodu?
Díky
Starší reakce
Tetra, Sera nebo JBL. Základní testy od všech těchto firem jsou dostatečné na běžné měření. I když já osobně používám Sera testy. U Tetry mně rozčilují ty jejich hranaté zkumavky
.
Veď vravím - pretrepať, odstáť do 2. dňa a zmerať pH - ak bude vyššie, je to oxid uhličitý. Voda lesného prameňa môže obsahovať nebezpečné látky, na ktoré nemáme testy, pre posúdenie pitnosti treba laboratórny rozbor.
A neobsahuje tá voda CO2? V takom prípade by po poriadnom pretrepaní a odstátí malo byť pH vyššie. Tu u nás v okolí je dosť takých prameňov ("kyselka"). Toto nie je dôvod, prečo by mala byť škodlivá.
No některé minerálky mají pH i 3,5... vskutku to není voda na trvalé pití, pokud není doplňována dalšími složkami...
Jinak kyselá voda prostě dál padá do ještě větší kyselosti....
Přidat reakci
1 ...... [3] 5 6
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 5194x