Flourish Exce, Easy Carbo a CO2 Vital
Ahoj, při doporučených dávkách by to krevetky ohrozit nemělo. Na druhou stranu je to při takových dávkách jako zdroj uhlíku zanedbatelné. Jako prostředek na odstranění řas to funguje (spálí jí to) ale to se musí taky trochu přepísknout dávkování aplikovat to cíleně a to už může ohrozit i některé mechy, rosliny nebo i bezobratlé živočichy. Navíc tím řešíš jen následek a řasa se po čase vrátí, pokud bude mít podmínky. Vyhledej si pojem glutaraldehyd ať víš s čím máš tu čest

Ahoj, prosím o radu, zda přípravek CO2 Vital nebude škodlivý pro krevetky - Caradina Japonica? Používáte někdo tento přípravek v nádrži s krevetkama?
Starší reakce
Nutné to není nikdy.
Specialisté na rostlinná akvária to ovšem bohatě používají. Těm ale zase tekutý CO2 nestačí. Ona je to vůbec jen taková náhražka, dost problematická, protože je taky jedovatá.
Tahle odpověď mi úplně stačí, dekuju. Takže není třeba ho používat vůbec??
A co si od CO2 vlastně slibujete? CO2 má pomáhat rostlinám, ale Vy tam přece skoro žádné nemáte.

Posílám aktuální stav
Pokud akva vypadá stejně jako na konci 10 měsíce,tak vůbec.
0 26.11.2016 13:04 Nadus – CO2 Vital
Mám co2 vital od Rataje, prosím o radu, kolik mám dávat každý den do 20l akvaria?
Moc děkuji za radu.
Starší reakce
Excel, Carbo, Carbon i CO2 Vital od Rataje je jedno a to samé (i když třeba Seachem tvrdí, že tak úplně ne). A na ruduchu to funguje. Jenom se to musí stříkat přímo na ní. Nebo několikanásobně překročit doporučené dávkování po několik dnů (na vlastní nebezpečí!).
Ale ona se stejně pak vrátí

(nebo spíš

)
Starší reakce
Zloženie týchto prípravkov by malo byť podobné a funguje na rovnakom princípe takže "kúpeľ" s easy carbo by mal byť rovnako efektívny

0 15.06.2016 22:04 Ladis67 – Ruducha
Prosím o radu. Je možné použít Easy Carbo stejně jako Flourish Excel na likvidaci ruduchy? U FE je možná "koupel" rostlin při vyšší koncentraci mimo akvárium. Jde podobný postup použít i u EC? Prostě nechci do akva dávat chemii.

Starší reakce
Já jsem po půlroce používání s CO2 Vitalem spokojený. Používám jej ve 12l a 25l akváriu - v obou 2 ml, obě hustě zarostlé. Ráno pojedu pro další lahev, protože aktuální 500ml pomalu dochází (navíc chci zkusit No Planaria). Svítím docela silně, ale třeba Hemianthus nebo Alternathea by jinak nerostli a obě akvárka by zarostly řasou. Alternativou je laborovat s burčákem a hadičkama, případně pořídit CO_2 set.
Že by to nějak negativně ovlivnilo mech, toho jsem si vůbec nevšiml (spíš naopak). Když jsem byl dva týdny pryč, tak silněji osvícená 25ka zarostla řasou. Alternathea se dodnes nevzpamatovala (ještě tak měsíc), ale koberec Hemianthu už vypadá skoro jak před dovolenou. A navíc vodu měním tak jednou za 2-4 týdny. Stonkovky tam 4 druhy, pokud nepočítám koberec HC.
Ale určitě nějaké kytce může vadit. Stringy Moss mně roste nějak pomalu, i když roste a taky se mi podařilo párkrát poleptat (flek na ruce jak od loupání vlašských ořechů).
Starší reakce
akvarijni-hnojivo.cz/…
Nechci ti brát troje nadšení klidně si to do akvária lej. Na většinu řas to nefunguje možná na ruduchu. Já jsem CO2Vital skoušel asi vice jak před rokem. Můj závěr je že to trochu ničí ruduchu (musí se aplikovat cíleně) po čase ale i stonkové rostliny. Mechy nemám tak to nemohu posoudit.

Mě to vůbec nevadí, jseš hodný, žes mi to pěkně vysvětlil (a nejen mně)

. A jsem ráda, že se mi potvrdilo, co jsem si myslela. Mě se prostě není sympatická představa, že bych metr od sebe měla nějakou bombu a stále hlídala, jestli je v pořádku přísun CO2 a jestli vše funguje (technika). A mám taky málo času a nemůžu neustále jen stříhat rostlinky, které po C-očku rostou jak divé. Proto jsem si vybrala tekuté " CO2 " a dále i proto, že mám malé akvárko. V současné době, v mém pozorovacím aq probíhá dokonalá mineralizace a mám skutečně derit jen vpředu u skla. A pro malá miminka Pavích oček, není tekuté CO2 jedem. A dále co se týká růstu rostlin, je to i o hnojení( což jsem si i ověřila a přitom nechápala, že anubias jede jak blázen a stonovka se zarazila, až jsem o víkendu četla článek o hnojení a ten mi problém objasnil). A co se týče řas, tak tam pro změnu o vyváženosti všeho (to nepíšu pro tebe, ale pro ty, co stále tápou). Tekuté CO2 je pro mě, zdůrazňuji pro mě a v současné době, dobrý pomocník.

8 21.09.2015 12:15 Marcel G –
Re: BA BA napsala: Já bych ten rozdíl potřebovala asi pořádně vysvětlit ...
Snad nebude vadit, když odpoví i někdo jiný, než Václav.
Není pochyb o tom, že rostliny potřebují ke svému růstu uhlík, a potřebují ho hodně => asi 10x více než všech ostatních živin dohromady (nepočítám-li kyslík a vodík jako živinu). Uhlík mohou rostliny přijímat v podstatě jen ve dvojí podobě: jako CO2 nebo jako HCO3-. Všechny rostliny dávají přednost uhlíku ve formě CO2, ale je-li ho málo, dokáží se některé druhy rostlin přeorientovat na "vytěžení" uhlíku z HCO3-. V odborné literatuře se uvádí, že CO2 se pro vodní rostliny může stát toxickým zpravidla při koncentracích kolem 40 mg/l. Pro ryby se v akvakultuře uvádí jako bezpečná mez zhruba 10-20 mg/l CO2. V několika vědeckých studiích se uvádí, že pro mladé rybky může být škodlivá už koncentrace přesahující 10 mg/l. Při této nebo vyšší koncentraci už u ryb dochází k úbytku váhy (v porovnání s rybami chovanými ve vodě s minimální koncentrací = 1-2 mg/l CO2), menší 'tloušťce' a zhoršení zraku (vyšší riziko tvorby šedých zákalů, bublin pod bělimou, vypoulených očí). Postiženým rybám se také mohou tvořit vápenaté usazeniny na ledvinách. Ne všechny ryby však mají tento práh stejný.
Pokud jde o "tekutý uhlík", tak toto označení se používá pro organickou sloučeninu glutaraldehyd. Tato sloučenina je ve vodě metabolizována činností různých mikroorganismů na kyselinu glutarovou, a ta je dále metabolizována na CO2. K této přeměně dochází ve vodě poměrně rychle, takže už zhruba za 10 hodin zůstane ve vodě jen poloviční množství této látky (= glutaraldehydu), a do 24 hodin už tam nebude žádný. Není tedy tak úplně pravda, že glutaraldehyd nemá s CO2 nic společného. Glutaraldehyd sice sám o sobě žádný CO2 neobsahuje, ale rozkladem glutaraldehydu ve vodě nějaký CO2 vznikne. Toto množství však nebude nijak závratné a nelze ho rozhodně srovnávat s množstvím CO2, které můžeme do akvária přidat z tlakové CO2 lahve. Pokud bychom to však chtěli porovnat, tak doporučená dávka tekutého uhlíku dokáže rostlinám poskytnout přibližně 2-4 mg/l plně využitelného CO2. Tento údaj je však potřeba brát s rezervou (je čistě teoretický => v praxi to bude asi méně).
Z toho vyplývá i to, jestli nám tekutý uhlík v akváriu pomůže nebo nepomůže. Pokud máme čisté akvárium bez většího množství detritu, s malým počtem ryb a častými výměnami vody, tak nám pomoct může, protože se dá předpokládat, že v takovém akváriu bude výchozí koncentrace CO2 velmi nízká (max. 1-2 mg/l). Pokud máme ale akvárium s větším počtem ryb, větším množstvím organického detritu a větším množstvím rozpuštěných organických látek ve vodě (a navíc se substrátem, který obsahuje nějaké to procento humusu), tak nám tekutý uhlík asi moc nepomůže, protože se dá předpokládat, že v takém akváriu bude výchozí koncentrace CO2 trochu vyšší (odhadem 5-10 mg/l). A nepatrné zvýšení této výchozí koncentrace pomocí tekutého uhlíku asi nebude mít u rostlin za následek žádné rapidní zlepšení růstu.
Pro vyloučení CO2 z krve potřebuješ určitý rozdíl v koncentracích mezi krví a okolím. Ono se to nedostává ven nějakou pumpičkou, ale jen "sublimací", nebo jak bych to nazval. Takže pokud ho je v okolí moc, živočichové se v podstatě udusí, i když budou mít kyslíku dost.
Kromě toho CO2 vodu okyseluje. A všeho moc škodí i takto.
Vital a podobné vodičky nejsou CO2. Je to uhlík v jiné formě. Proto i škodí v jiné formě ... ne pro nic za nic se používá jako desinfekce. Ale v podstatně vyšších koncentracích. Jedovatost ale může nastat i při nižších.
CO2 v přírodě by ve vysokých koncentracích také škodilo. Ale zemská atmosféra je sice jen tenoulinká šlupička na povrchu planety ... ale i tak je jí obrovské kvantum. Tam se ztratí megatuny (prostě hodně, nedělám si nárok na přesnost).
Václave, já vím, že to není CO2 -
akvarijni-hnojivo.cz/….
Ale pak mi nejde teda na rozum, že se musí dodržovat dávkování CO2 z lahve, jinak dojde k udušení rybek. A tak to v tomto případě není jedovatý plyn?
A kdyby byl vysoký obsah v přírodě, nebylo by to CO2 taky škodlivé?
en.wikipedia.org/…
Já bych ten rozdíl potřebovala asi pořádně vysvětlit, kdybys byl tak hodný

. Ale pro mě se glutaraldehyd prozatím osvědčil.

vlastne máš pravdu ale malo by to pomocť rovnako ako CO2 nie ?

prípadne som počul niečo o tabletkovom CO2 na to máte aký názor ?
CO2 to rozhodně není a nemá s tím nic společného.

Ďakujem za radu mne ani tak nejde o potlačenie rias ale skor o to či to CO2 v takejto kvapalnej forme učinkuje na rastlinky ale ako vidím áno

to že potláča riasy je len dalšia výhoda

Léčba tmou je kravina. Neřeší příčinu, ale následek. Po návratu k normálnímu režimu je problém zpátky.
Je potřeba vyvážit světlo, hnojení a CO2. A měnit vodu pravidelně a podle poměru živočichů /rostlin taky odkalovat.
Právě proto píšu, že se musí zasáhnout hned

a ne, až se to rozbují pátý pře devátý. Ale já jsem léčila 3 týdny (pokus vláknitá a přisedlá) a spíš jsem pozorovala rybky a rostlinky, co ti s nima udělá. Nebyla to kompletní tma, ale mám systém a ještě používám dva produkty. Použít tekuté CO2 přímou aplikací jsem vyzkoušla 2x, ale na to nemám nervy se přímo trefit na tu řasu

. Myslím si (po půl roce používání), že tekuté CO2 při denním používání na pro růst rostlin, působí i jako prevence proti řasám.
Byl bych opatrný s doporučením omezení hnojení a léčba tmou taky není to pravý řešení na všechny druhy řas.

Ahoj, dá se použít pomocí aplikace přímo na místo výskytu řas (ale některým rostlinám to nesvědčí). Řasy se v akvárku neobjeví jen tak, zničeho nic. Lepší metoda je omezení hnojení, úprava proudu vody (včetně dna) a míry osvětlení (pořípadě léčba tmou). Pokud se řasy vyskytnou, je potřeba hned zasáhnou a denně akvárko pozorovat. Já tekuté CO2 používám na podporu růstu rostlin.
Zdravím chcel som sa spýtať či má niekto skúsenosti s niečím takýmto ?
www.akva-tera.sk/… či to naozaj rastlinkám pomôže a riasy potlačí dík

Starší reakce
Mě to fuk není. Jsem člověk zvídavý ... všichni tvrdí, že je to stejné. Ale smrdí to jinak. Tak to jenom chci vědět. Rozdílnou koncentrací to asi nebude.
A neni to fuk? Rostliny chteji CO2, tak bud udelam low-tech a staci jim co je, nebo jim ho dam, pripadne se na rostliny vybodnu.
Vecne nejake kompromisy a snahy prirodu "voje..t". Slona a zirafu taky doma nemam, kdyz pro ne nemuzu udelat podminky

.
Teď by ještě mohl někdo vysvětlit, proč Fluorish Excel smrdí výrazně jinak, než třeba Carbon od Invitalu ...
Všechno je to jen naředěný glutaraldehyd, pokud máte zájem, tak mi napište - jsem schopen dodat velmi levně
Mnó, já to zkoušel i jinak ale ruducha je prevít

a navíc po tom Flourishi vcelku rychle chcípla a už se nevrátila a kytičky si uhlík vychutnávaly a vesele rostly. Na druhou stranu chápu, že je to drahý a i já hledám levnější alternativy

.
My co nemame na vyhazovani, si poradime i bez takove chemie, a kdyz uz chemii provozujeme, radeji si treba namichame hnojivo dle svych potreb. No mam ja trapit sve milovane rostlinky nejakym algicidnim sajrajtem? Vzdyt tady zminujes samy jed, a nebo neco, co sebere rostlinam vyzivu.
Zkuste to bez dratu, mily Marconi

. On se totiz da utratit majlat za to, ze v akvariu bude mesicni krajina, coz je presne pripad mnoha drahych lahvicek a malo jine snahy.
0 22.03.2015 16:11 Míra – ruducha
Ahoj, nevím jestli je to ještě aktuální ale Ruduchu a vláknitou řasu zaručeně zlikviduješ přípravkem "flourish excel" od americké firmy Seachem. V ČR ho má jediný e-shop ale je drahý. Mě se za to peníze už dávat nechce, tak se chci zeptat jestli "žabí vlas" zlikviduju AlgExitem? A ještě je "tekuté filtrační medium" to samé jako "sera aquatan a nitrivec"? Podle toho co se tu píše, mi to tak přijde.
Starší reakce
Ja jsem používal Invital Carbo. Vše bylo ok dávkování podle navodu. A najednou Cabomba caroliana se začala ztrácet žloutnout a opadávat. Na doporučení jsem přestal aplikovat Invital a Cabomba se vzpamatovává
Jednu dobu jsem ho dával, pak jsem přestal, takže asi tak max dva měsíce ho už nedávkuju a na rostlinách už to začíná být znát. Ještě že je na cestě plynné CO2 z rostlinných akvarii
0 15.04.2014 16:25 Matsy Je to celkem dobrý ale mám pocit že kvasnice jsou lepší a možná i levnější.Kytky mi rostou dobře.
Starší reakce
Tak mlha se vytrvale drzi, uhyn zatim zadny. Nevydrzel jsem a vymenil cca 30% vody, protoze myslim ze ten nalevnik to neni. Stale nekrmim, i tak endlerkam "lezou hovinka", asi jak ozobavaji rostlinky. PMDD ani uhlik jsem nedaval, jedu jen slabe co2 pres tetra optimat.
Hmm, máš jenom lehce načatou nitrifikaci, ráno moudřejší večera.
Ok, jdu na to. Mam tam cernou tapetu a zadny mrsky jsem nevidel. Jeste jsem si vzpomnel, ze jsem vcera vyhodil maly stary zaraseny anubias a skomirajici solenku co jedina nerostla a hnedly ji listy.
Edit: Tak fakt nic
Naber trochu vody do skleničky a proti nějakýmu tmavýmu pozadí do ní posviť baterkou a když se to, co uvidíš bude hejbat je to nálevník.

Vcera jsem menil vodu jako kazdou stredu. Filtr jsem nepropiral, krmim velice malo. Mam tam list mandlovniku a dnes jsem taky pridal olsove sisky 3 ks. Chybi uz asi 2 dny jedna neonka, mozna umrela nekde pod korenem pac jsem ji nenasel, nemohlo by to byt tim? Nikdy za cca 20 let jsem zakal nevidel tak na to koukam jako blazen. Jedina zmena ten uhlik..
Neprováděl jsi i jiný operace, jako odkalování dna a čištění filtru, protrhávání rostlin?
Možná to budou nálevníci...
Dnes jsem pridal 0,5 ml easy carbo a po prichodu z prace je akva jakoby v mlze. Rybky i krevetky jsou zatim ok. Davkovani je v poradku, dal jsem jeste min nez je doporucene mnozstvi. Setkal jste se s tim nekdo?
Starší reakce
Tohle je velice podstatna informace, je to totiz 25x tolik pri davkovani, a bavime se uz o akceptovatelne koncentraci toho "hnojiva". Jiste ze i bezni lide bezne pracuji s toxickymi latkami, ale tohle mi uz prislo jako silenost.
Na svuj nazor mas jiste pravo a nikdo Ti jej nebere. A mohu to zkusit i z druhe strany.
Rekneme tedy, ze ta koncentrace je uz pro rasy nejak toxicka, ne ze je uplne zahubi, ale jistou vyhodu muze poskytovat, a ze dostupny uhlik se rostlinam proti nepridavani CO2 podstatne zvysi, takze podstatne zlepseni rustu je mozne. At nejsem jen skeptik.
Zarazi mne ale 2 veci.
Prvni je davkovani. Odpovidalo by cistemu glutaraldehydu, ale to je silne toxicka latka a byla by dost sila jej prodavat jako bezne dostupne akvarijni hnojivo. At je to co mas cokoli (pise se o "pribuznych" slouceninach, ale informaci neni moc), bud pri manipulaci opatrny, tim urcite nic nezkazis.
Druha vec je, ze jsi ani pri pridavani CO2 z lahve nemel takove vysledky. To je minimalne podivne, neco muselo byt spatne, at uz slo o spatnou aplikaci samotneho CO2, nebo o jine chybejici soucasti vyzivy rostlin, ktere ted dodavas.
mhhory napsal: Pokud si přečtete tak i na návodu použití je, že se dávkuje maximálně 4kapky denně na sto litrů
Na návodu je psáno 1-4ml. Což je oproti 4 kapkám veliký rozdíl

Myslím si, že tím přidáváním CO2 Vitalu ten lepší růst nebude.
Tak nenáročné rostlinky mám, ale tak to na to snad nemá takový vliv.
Pokud si přečtete tak i na návodu použití je, že se dávkuje maximálně 4kapky denně na sto litrů, a to ještě tak že se 4 kapky dává u hustě založených akvárií.
Myslím si, že výrobce dobře ví co a jak se má používat a v jakém množství. Pokud si přečtete recenze i na jiných webech, v Praze u pěstírny akvarijních rostlin dokonce porovnávali CO2 z flašky a CO2 vital... a světe div se, CO2 vital po 2 měsíčním používání měl lepší výsledky než z flašky.
Nikomu to tu nevnucuji, jen píši svůj pozitivní komentář s výrobkem.
Navíc v akva máš především nenáročné kytí. Taková limnophila, micranthemum micrathemoides, rotala rotundifolia atd jsou v klidu bez přidávání CO a hnojiv.
Přidat reakci
1 ...... 8
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 8071x