Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlorovaná voda

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Chlorovaná voda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.12.2018 10:48 Muž @ Marcel G [47] - RostlinyRe: ivo1339
ivo1339 napsal: Další (historickou) možností je použití fluoridů - Německo, USA v 1. polovině 20-tého století s cílem vychovat z národa poslušné stádo.
U některých svých amerických kamarádů akvaristů jsem se setkal s tím, že mají běžně ve vodě zhruba 1 miligram fluoridů na litr (limit pro pitnou vodu je prý u nich 4 mg/l). Vodárenská společnost v Michiganu ve své zprávě (kterou mi jeden ten kamarád poslal) uváděla, že fluorid do vody běžně doplňuje (z důvodu prevence zubních kazů). Nezdá se mi tedy, že by s tím v US přestali. A co vím, tak velmi podobně na tom byli i minimálně na některých místech v Kalifornii (i když z toho asi nelze vyvozovat plošné závěry). To uvádím jen tak pro zajímavost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   17.12.2018 21:40 Muž @ ivo1339 [159] - AmerikaRe: Maq
Maq napsal: Čili chlorujete chlornanem sodným?
To je asi převažující praxe v obou státech, ne?
Co chloramin?
Chlornan sodný je standard, provozovatelům vodovodů pro veřejnou potřebu příslušné krajské úřady podle české i slovenské legislativy nic jiného dnes ani nepovolí; chloramin je sice použitelný (dnes spíše pro jednorázovou dezinfekci např. vodárenské technologie po odstávce před najetím do provozu), ale takto upravenou vodu by polkl málokdo (kdo byl na vojně u chemiků ví, co myslím). Další (historickou) možností je použití fluoridů - Německo, USA v 1. polovině 20-tého století s cílem vychovat z národa poslušné stádo. Ozonizace a UV lampy mají význam pouze jako lokální dezinfekce (nemocnice, výzkumné ústavy), pro provoz vodovodů se nehodí. Stejně tak se dnes lokálně používají elektrolytické technologie vyrábějící chlor z roztoku chloridu sodného; to je desinfekce bazénů, kde nesmrdí "chlor", tedy dichloraminy a trichloraminy z chlornanu sodného nebo chloraminu. Zatím jediný vnitroobjektový vodovod v ČR takto funguje v průmyslovém areálu ve Frenštátu pod Radhoštěm, bazénů je takto desinfikováno už několik desítek (více na stránkách GHC Invest).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.12.2018 21:11 Muž @ larix [1092] Re: Maq
Maq napsal: Čili chlorujete chlornanem sodným?
To je asi převažující praxe v obou státech, ne?
Co chloramin?

Neviem, aká je situácia na zvyšku Slovenska ale u nás sa používa oxid chloričitý (chlórdioxid).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 17:53 Muž @ Maq [3807] Re: vaclav
Hmm, tak to je opravdu zajímavé. Tomu rozumím asi stejně jako Ty: vodovodní voda => pozabíjí bakterie => molitan se rychleji zanáší tím, co by bakterie jinak sežraly.
Přesto mi to nějak nepasuje. Při mých pokusech se heterotrofní bakterie namnoží (zjistím spoustu amonia) za 5 až 10 dní, i když zahajuji v kompletně sterilním prostředí. Ty dejme tomu sterilizuješ jeden molitan a vložíš ho do živého akvárka plného bakterií. Podle toho by za pár dní měl být plně osídlený...
Vrtá mi to hlavou. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.12.2018 15:58 R Muž @ vaclav [9374] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Já mám filtr na kterém vidím jak klesá v poslední komoře s čerpadlem hladina. Podle toho čistím jeden z molitanů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 15:50 Muž @ Prašan [3077] Re: Maq
Popravde som sa presunom komentárov v téme stratil,nakoľko mi neoznačilo novo pripísané v tejto konkrétnej téme.
Sú to veľmi výdatné a kvalitné vodárenské zdroje, s miernou mineralizáciou, ktorá má aj po mikrobiologickej ale aj po chemickej stránke veľmi vhodnú kvalitu na každodenné užívanie a používanie pre človeka. Je tak kvalitná, že pri minimálnom hygienickom zabezpečení a svedomitej údržbe vodárenských objektov a vodovodných sietí nevyžaduje žiadnu inú úpravu a je v súlade so všetkými požiadavkami – hygienickými a legislatívnymi na používanie a ľudskú spotrebu.
Ak sa z času na čas musí použiť dezinfekcia,tak hlavne v jarnom období pri silných dažďoch.Ale ani vtedy obsah voľného chlóru konkrétne v mojom zrdoji nepresahuje hodnotu 0,03 mg/l.
Možno pre niekoho v dnešnej dobe Sci-fi,ale ešte existujú zdroje kde pijeme ozaj čistú ,,pramenitú,, vodu. ;-) Keď to porovnám napr.s Trebišovom.Tam som bol na vojenčine a z vodovodu sa dali polievať len kvety.Normálny človek to nevypil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 14:51 Muž @ Marcelko [-4] - RostlinyRe: Maq
To by aj mna zaujimalo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 13:25 Muž @ Smetany [164] Re: Maq
Asi to není úplně k tématu ale jsou země kde se chlor nepoužívá vůbec a pokud má spotřebitel strach z nemocí pořídí si UV lampu na kohoutek ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 13:19 Muž @ Maq [3807] Re: vaclav
vaclav napsal: Zkrátila se ale doba dalšího čištění
Podle čeho jsi určoval nebo určuješ dobu čištění? Podle toho jak zasviněný je molitan?
A v těch popisovaných případech se zasvinil rychleji?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2018 13:12 Muž @ MichalV [205] Re: Anthrax
Proti baktériám (živým/mrtvým) a celkovému organickému znečisteniu v ňom obsiahnutým. Tu chlór ťahá za kratší koniec a nie je schopný ich vyhubiť všetky. Možno ani zlomok z nich.
Niečo podobné som riešil pri stanovisku k vypúšťaniu komerčných bazénov do verejnej kanalizácie. Aj keby prevádzkovateľ bazéna použil chlór v deň vypúštania (čo je nezmysel) a koncentrácie sú vyššie ako v pitnej vode, tak kým sa to dostane kanalizáciou na ČOV, tak to zreaguje s organikou na trase a biologické čistenie to neovplyvní (samozrejme tam hrala úlohu aj dĺžka trasy).
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.12.2018 13:07 R Muž @ vaclav [9374] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MichalV
Párkrát jsem zkusil vyprat molitan z filtru místo ve vodě z akvária ve vodě z kohoutku. Akváriu se nic nestalo protože jsem nevyčistil všechno ale jen část. Zkrátila se ale doba dalšího čištění zhruba ze tří měsícú na jeden. Udělal jsem to několikrát a výsledek byl vždycky podobný. Takže to asi nějaký dopad na (některé) bakterie určitě má a poměrně velký.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 13:05 S Muž @ Anthrax [1677] Re: MichalV
Aha, tak to jsem nevěděl. :-)
Nevím jestli jsem otázku pochopil dobře. stydim Proti čemu má mít ten chlór šanci? Proti bakteriím? Já mám poměrně dost chlorovanou vodu (0,3 mg/l), tak jsem ni podobného ani nezkoušel...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.12.2018 12:58 Muž @ MichalV [205] Re: Anthrax
Legionela vzniká v zásobníkoch teplej vody (ale skôr sú s tým problémy v klimatizačných/vzduchotechnických systémoch) a tam tú vodu treba raz za týždeň zohriať na 65+°C. To nemá s verejným vodovodom nič spoločné, resp. len to, že pitná voda sa ohrieva. V minulosti sa to označovalo TÚV, dnes správne OPV (ohriata pitná voda).
Pre akvaristiku sú možno nebezpečnejšie baktérie zo zásobníka ako zostatkový chlór, ale nad týmto sa nikto nezamýšľa.
Ešte na zamyslenie: myslíte si, že keď do vedra s čerstvo napustenou vodovodnou vodou vymácham filter plný bordelu, že ten zostatkový chlór má šancu proti tomuto? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 12:46 S Muž @ Anthrax [1677] Re: Maq
Jasně ten moderátor je celkem dost afektovanej a ten pořad celkově nic moc... Ale o to tam nejde.
Zpět k tvému dotazu. Ptal se jestli tu vodu nějak chemicky "pojišťují". Jak je vidno, ne všude.
Aby bylo jasno, tak já proti chloraci vody nic nemám.
Ale i ve velkých městech jedou bez chloru Vídeň, Hamburk, Berlín, Amsterdam...., a že byly nějaké závažné problémy s mikrobama se říct nedá. Myslíš že v těch městech desítky let hazardují s opravdu zlýma nemocema? Ten chlor ti taky nic nezaručí... Jak psal MichalIV na spoustu míst ho stejně pořádně nedotlačíš... U nás na kolejích se opakovaně vysykla legionella i přes zvýšené dávky chlóru. Vždy zabralo pouze zvýšení teploty vody v řadu.
Nic není černobílé a chlór není samospásný. ;-)
Add cena: V té Boleslavi ta voda zdražovala úplně stejně jako ve zbytku republiky, rozhodně se to nijak nevymyká. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.12.2018 12:20 Muž @ Maq [3807] Re: Anthrax
Přiznám se, že jsem se na to video ani nepodíval. Přečetl jsem si reakce pod ním a stačilo mi to.
Já jsem na všelijaké ty kecy o zdraví a zdravém prostředí, vodě, apod. docela alergický. Nejraději se k tomu kategoricky vyjadřují lidé, kteří o tom nejméně vědí. A týká se to i médií. Kdykoli jsem nějakému oboru rozuměl, vždy jsem se zhrozil, jaké kraviny o tom psala a říkala média. (Kdysi jsem se například vyznal v "tunelování"... a to bylo hrozné utrpení.)
=
Pokud jde o chlór, myslím že významná okolnost je tato: Ono nestačí sterilizovat vodu ve vodárně. Ona musí dotéct nekontaminovaná až ke spotřebiteli. A to ty "čisté" technologie nezajistí; UV působí jen tam, kam dosvítí, a ozón se neutralizuje náramně rychle. Přitom kdekoli voda teče, mikrobi se vyskytnou a množí. A nemusí ty rozvody ani být "zasviněné".
Ideálem by bylo, kdyby se chlor dal dávkovat tak, aby se vyčerpal metr před naším kohoutkem. Jenže to samozřejmě nejde "trefit". A než riskovat zlé, opravdu zlé nemoci, tak je lepší tam trošku toho chloru mít.
Samozřejmě je možné hulákat, že to je bordel a řešení existuje. Akorát kdo to zaplatí? Ať to navlíknete jakkoliv, vždycky to bude jedině spotřebitel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 11:39 S Muž @ Anthrax [1677] Re: MichalV
Však netvrdím že se to používá a bude používat všude. ;-) Jen poukazuji na to, že to jde. Zásobují cca 65 000 obyvatel, čili nic zanedbatelného. A vodu tam mají levnější než já, kterýmu tam ten chlór cpou horem dolem. :-) Ale ty tomu rozumíš ze pozice podstatně líp, čili nijak nechci zpochybňovat to co říkáš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 11:30 Muž @ MichalV [205] Re: Maq
Áno, chlórnanom sodným.
Chloramin sa používal pri čistení armatúrnych šácht a pod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 11:15 Muž @ Maq [3807] Re: MichalV
Čili chlorujete chlornanem sodným?
To je asi převažující praxe v obou státech, ne?
Co chloramin?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2018 09:39 Muž @ MichalV [205] Re: Anthrax
To je pilotný program, ktorý z celkového počtu zásobovaných obyvateľov pokryje koľko? 0,0nič %.
Nami dodávaná voda taktiež spĺňa normou stanovenú hodnotu 15 mg/l NO3 pre kojencov. Zvyčajne je 5-7 mg/l. Pstruhov sme tiež využívali na jednom vodnom zdroji, dnes už túto vodu neberieme.
Neviem si reálne predstaviť prestať chlórnan využívať. Znamená to omnoho intenzívnejšie vzorkovanie vody a zvýšené odkalovanie siete - kvalitná pitná voda do odpadu (plytvanie vodou pri stále klesajúcich výdatnostiach vodných zdrojov...). To by zvýšilo prevádzkové náklady (vyššia cena). A stále je riziko, že v póroch zainkrustovaných vodovodných rozvodoch predsa len nejaká ta baktérka nájde pohodlie.
Toto všetko vs 1-2 "cvrky" dávkovacieho čerpadla do 1000 litrov vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 06:56 Muž @ Marcelko [-4] - Rostliny
K osetreniu nasej vody pouzivaju chlornan sodny.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2018 22:13 S Muž @ Anthrax [1677] Re: Maq
Jsou místa kde už to chemicky nepojšťují, třeba v Bolce nebo v Berlíně www.stream.cz/… ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2018 21:49 Muž @ Maq [3807]
Prašan napsal: Nie všade sa používa chlór.Chlór je už skoro prežitok onej doby....
Tak co se používá?
Pokud jsi měl na mysli různé sloučeniny chloru, tak souhlasím, ale pro nás to v důsledku velký rozdíl není.
A pokud ozón, UV záření nebo něco dalšího, myslím že to není až tak rozšířené; přesněji, i když se to použije, stejně se to ještě nějakých "chlorem" pojistí.
A nebo se mýlím?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2017 20:37 Muž @ Maq [3807] Re: Host
Oceňuji to, upřímně. Získal sis můj respekt. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   15.05.2017 20:12 Host Re: Maq
No,ok,omlouvám se. Ale nejsem chemik co počítá atomy ale jen topič co ví, že na vodárnu
Přijede cisterna s vápenným hydratem. No a zatím jsem se nesetkal s tím, že by se do přírodních vod pro úpravu na pitnou musel přidávat hořčík. Tož asi tak.
Omlouvám se za chyby, tablet.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2017 19:56 R Muž @ ctibum [3970] - Snažím se to nezahubit...Re: Maq
Vubec nechápu, o čem vy dva píšete, ale mám tyhle debaty děsně rád... :) Doufám, že to host nevzdá... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   15.05.2017 19:23 Muž @ Maq [3807] Re: host
host napsal: Milý kolego, co tady píšeš za výplody??
Kvůli korozi vodovodního řadu se zvyšuje pH ve vodě pomocí vápenného mléka. Tedy vápenný hydrát jako roztok. Síran železnatý se používá jako flokulant v úpravně a soli hořčíku se nepoužívají vůbec. A podle podle jakého nařízení jsou prvky ve vodě povinné?? Neblbni lidem hlavu.

Neformuloval jsem svůj názor nijak autoritativně ("mám za to...", otazník u síranů). Kdo to ví přesněji, ať nás poučí.
Minimální obsah vápníku, hořčíku a obsah dalších prvků stanovuje vyhláška 252/2004 Sb. Můžeš si to tam přečíst.
Výplod je tak leda "vápenný hydrát jako roztok". Tak tomu říkají možná topiči, ale my ostatní máme hezký a jasný název hydroxid vápenatý.
Pokud se skutečně používá hydroxid vápenatý - a je to docela možné - tak ten ve vodě zreaguje na hydrogenuhličitan vápenatý dávno předtím, než k nám dorazí. Čili nám z kohoutku vyteče běžná sůl vápníku, přesně jak jsem napsal. A pokud je hořčík pod normu, použije se nějaká běžná sůl hořčíku.
Sebereš odvahu k tomu, abys se omluvil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2017 16:12 Muž @ DavFM [953] - Corydoras&ApistogrammaRe: commik
Naše voda je ještě úplně skvělá oproti tomu co teče třeba v Polsku. Když se bavím s nějakým polským kolegou akvaristou, tak vrchol kvality zhodnotí jako že "tahle voda se dá i pít". Prý to není úplně standard v celém Polsku. Proto tam taky většina lidí používá osmózu k úpravě vody na pití, prodej reverzních osmóz pro akvaristické účely je víceméně okrajová záležitost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2017 16:05 Muž @ commik [0] - Holandske AkváriaRe: host
Ďakujem za reakciu. Nemal som konkrétne informacie. Len človek čo nám menil vodomer odmietol vodu čo som mu nalial z vodovodu, s tým že tam lejú nejaké chemikálie kvôli rurkam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.05.2017 15:34 host - Holandske AkváriaRe: Maq
Milý kolego, co tady píšeš za výplody??
Kvůli korozi vodovodního řadu se zvyšuje pH ve vodě pomocí vápenného mléka. Tedy vápenný hydrát jako roztok. Síran železnatý se používá jako flokulant v úpravně a soli hořčíku se nepoužívají vůbec. A podle podle jakého nařízení jsou prvky ve vodě povinné??
Neblbni lidem hlavu.

commik: u centrálního vytápění se používá převážně změkčená voda
(stejná jde do topného systému i na ohřev TUV) a ta nepříjde do kontaktu s použitou teplou vodou!! Jde pouze do výměníku kde předá teplo přes těleso výměníku.
Chemické přípravky proti korozi se používají většinou v domácnostech v topném systému
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2017 14:39 Muž @ maculak [26] Re: Maq
Napouštím už přes 10 let přímo z kohoutku a nikdy žádný problém, naposledy včera jsem měnil dvě třetiny vody ve 450 l...
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.05.2017 11:48 Muž @ Maq [3807] Re: commik
Nevím jestli se u vás používají nějaké neobvyklé chemikálie za tím účelem; pokud ano, zajímaly by mě podrobnosti.
Nicméně úprava pH směrem nahoru (nad 7) z důvodu prevence koroze je docela běžná věc a mám za to, že se pro to používají běžné soli vápníku a hořčíku (snad sírany?), kteréžto prvky jsou v pitné vodě povinné.
Čili z toho bych si určitě těžkou hlavu nedělal (pokud mi nevadí tvrdost).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2017 11:04 Muž @ commik [0] - Holandske AkváriaRe: Nicky
K panelákovej teplej vode by som mal jednu poznámku. Aspoň ta naša ide z centrálneho zdroja kde sa pridávajú chemikalie proti korózii rúrok. Preto ju do akvária nelejem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2017 06:49 Žena @ Nicky [126] - LabyrintkyRe: lacewings
Teda, děkuji za obsáhlé vysvětlení :) do akvaristiky mě zasvěcoval děda, možná proto ty zpátečnické postupy. A u nás v paneláku tedy voda smrděla chlorem až za roh.

Aktuálně mám vodu ze studny, takže jde taky rovnou z kohoutku, z paneláku už jsem dlouho pryč.

Omlouvám se tímto za dezinformaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   15.05.2017 00:02 R Muž @ lacewings [3428] - Živorodky-přírodní formyRe: Nicky
Nicky napsala: ještě bych tu zapátrala po informacích o chlóru ve vodě. jestli máš vodu z řádu (napojenou na městský vodovod), je chlórovaná a to rybkám nedělá dobře. proto se nechává odstát, aby chlór vyprchal
-již jsem zde váděl info ohledně chloru ve vodovodním řádu
-rozdělím to na tři stupně, aby to bylo srozumitelné
-zbytkové množství chloru nacházející ve vodě ve vodovodním řádu, není při současné normě pro ryby škodlivé,působí jako antiseptikum,

-odstávkou nebo dodatečnou úpravou může sice vzniknou ve vodovodním řádu i silnější zbytkové zachlorování vody ,které lze vnímat jak chutově tak i čichově,ale ani zde se většinou nemusíme obávat,ale je třeba se mít na pozoru, protože se uvolnuje pomaleji,je to tedy odvislé od poměru množství vyměněné vody, opět antisepticky pozitivní účinek,

-pak je tu silné, až pačlivé zapáchající zachlorování,známé z uzavřených plaveckých bazénů. tento typ použití chloru je již pro většinu akva. ryb smrtelný

-záměrně zde nepoužívám jednotky ,aby nedošlo k experimentům s chlorem,jako antiseptického přípravku k bakteriální léčbě, desinfekci nebo použití, k odstranění řas

- v dřívější době byla úprava vody nejednotná na základě použité technologie, proto přetrvává názor o nutnosti odstáté vody pro použití. Jedná se setrvalost,která je převzatá , skutečnost v dnešní době zcela jiná. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   14.05.2017 21:31 Muž @ pedro144 [40] Re: Nicky
Nicky napsala: je chlórovaná a to rybkám nedělá dobře
Hodně lidí tady na fórech píše o tom, jak doplňují vodu hadicí přímo z kohoutku a rybám je to jedno. Když má někdo třeba akva s 600l vody, tak kde vzít každý týden 20 kbelíků odstáté vody, že...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2017 16:30 Žena @ Nicky [126] - Labyrintky
ještě bych tu zapátrala po informacích o chlóru ve vodě. jestli máš vodu z řádu (napojenou na městský vodovod), je chlórovaná a to rybkám nedělá dobře. proto se nechává odstát, aby chlór vyprchal

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.05.2016 14:22 Muž @ NHKG [3349] - Zeměžrouti, hadohlavci a eLkaRe: martinakva
Odkud jsi? Na většině území ČR není s chlórem problém a je možné rovnou napouštět. Já v Ostravě měním 50% vody mého 450l akvária každý týden bez problémů. Akorát napouštím pomalu - cca 4 hodiny přímo z vodovodu hadicí.
Doporučuju se poptat akvaristů z okolí, zda mají s lokální vodou nějaké špatné zkušenosti a pokud ne, netřeba chlór řešit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.05.2016 14:18 Muž @ lhajek [1754] - RostlinyRe: martinakva
A je opravdu nutné řešit chlor ve vodovodní vodě?
viz. článek pana Slabocha z e-akvária (e-akvarium.cz/…) číslo 29 strana 20 (konkrétně o odstáté vodě na straně 22)

Já točím z vodovodu přes kbelík zrovna do akvária už několik let ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2016 13:26 martinakva - Rostliny
Nemáte někdo zkušenost s napouštěním vody přes uhlíkový filtr, který by měl odbourat chlor, ale krom toho to odstraní i další prospěšné prvky jako železo dusičnany apod. Má to význam ?
Jedná se mi o velké akva, kde není možné nechat odstávat nebo kontrolovat vodu, půjde to přímo do akva.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2015 10:59 Muž @ RBeil [155] Re: jiri609
Ja mam natáhnutou hadici z vany až k akva (cca 15m). Napouštím takhle asi už rok a v pohodě. Navíc hadici využívam i k odkalování, člověk aspoň nemusí chodit s kýblama...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2015 20:38 Muž @ jiri609 [55]
vodu na výměnu napouštím přes sprchu do kýblu, odhadem dle ruky přímo nadstavím teplotu na sprše, a ihned dávám do akvária... pokud nemáš nějaké náročné rybky, nebo krevetky, určitě není problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2015 20:28 Muž @ Rakvista [20] Re: KarlosS
Díky,ale když stačí jen napouštět sprchou tak to nebudu komplikovat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2015 20:25 R Muž @ slavko [1529] - RostlinyRe: jiri609
Díky. Síce veľmi tým chemickým rečiam nerozumiem, ale pretrepaniu a prevzdušňovaniu áno ;-) Vaňou síce veľmi trepať nebudem, zato zvyšný bublinkovač mám ;-). I tak ma však zaujíma, koľko vyprchá z vane za cca 10 hod. Vodu i tak musím nechať postáť, aby sa aspoň trochu ohriala... Ide mi o to, či je bublanie, mojom prípade, nutné (je mi jasné, že neuškodí)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2015 17:17 Muž @ jiri609 [55] Re: slavko
ten lze z vody také lehce "vyvětrat" /informace dle vzoru kolegy.../ ;-) cs.wikipedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2015 08:52 Muž @ KarlosS [1218] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Rakvista
chlór ti odstraní i aktivní uhlí ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2015 23:35 R Muž @ slavko [1529] - RostlinyRe: slavko
Hups, stratil sa mi tam kyslík, pýtal som sa na ClO2, nie prostý plynný Cl2...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2015 22:33 RBSC - Rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2015 22:24 Muž @ jiri609 [55] Re: slavko
nejsem si úplně jistý, ale nejspíš nedávkují přímo chlor ale nějakou chemikálií, která teprve chlor uvolňuje /něco na způsob "chlorovaného vápna"/...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2015 21:16 R Muž @ slavko [1529] - RostlinyRe: romant
Viem, že akékoľvek zvírenie vody výrazne urýchlilo vyprchávanie chlóru, toho klasického, po ktorom fajne smrdela voda. U nás gšak dávajú Cl2, ktoré oi. vyprcháva oveľa pomalšie. Neviete niekto, čo ten zaujímavý technický termín "oveľa pomalšie" znamená trochu presnejšie? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2015 20:43 Muž @ Rakvista [20] Re: romant
To vážně stačí? coze no co bych také čekal každé geniální řešení je jednoduché palec
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 6

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy Přidat příspěvek • Zobrazeno 5978x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/14604-chlorovana-voda