Zvyšování tvrdosti
Černá nebo hnědá láva nebo dragon stone. Nebo něco z přírody bez vápence zadarmo
Já je vyházel a pořídil si čedič.
Zkouším to. Potom co se KH stabilizovalo bez CO2, jsem dnes poprvé měl puštěno CO2 jen tak, že se dropchecker mírně přebarvil. Uvidím, co na to kytky. Dneska KH na 10. 4. den od výměny vody. Byl bych rád, kdybych nemusel předělávat celé akvárium... Kdy to nezabrala, jsou nějaké kameny, které takto nereagují na CO2 a používají se ve větších kusech? Napdá mě akorát lávový jinak moc nemám v tomhle zkušenosti....
Stačí ti čistiť akvarko každý týždeň a aj prepláchnuť filter.CO2 by som dávkovala, ale tak aby ti nehýbalo s Kh, tzn. bude koncentrácia CO2 nižšia, ale bude. To si nastavíš na ventile. Ak máš teraz Kh 8 tak budeš pridávať tak, že ostane 8 aby ti to moc nehádzalo s PH. Určite je to lepšie sýtiť menej ako vôbec. Skôr by som sa riadila podľa Ph, ale to papierikom nie je moc presné.
Ty kameny jsou to určitě. Takže buď bez CO2 nebo bez kamenů.....to je realita.
Zdravím, dneska jsem to zkusil ještě bez CO2, hodnoty jsou: KH8, pH7,2. Což je nárůst o 2 stupně oproti včerejšku. Uvidím zase co zítra. Kdyby to bylo 2 stupně za den, tak, to není moc šancí, jak to udržet. Měnit vodu každé 4 dny by bylo hodně. Možná budou muset pryč ty kameny, to by mě docela mrzelo... Kdyby to byl kyslík, neměli by problém i neonky? Filtr mám Eheim 150 a v něm jsou 2 koše seachem matrix. Pro představu dávám fotku aktuálního stavu. Nikde nic nehnije nebo tak. Alespoň ne viditelně.
No zvýšenou bakteriálnou činnosťou v noci ,ale máš pravdu, nemuselo to byť len málo O2, mohol to byť aj a to je ešte pravdepodobnejšie amoniak.Pri väčšom množstve amónia z odpadu, sa pri posune Ph nad 7 mohli jednoducho otráviť. Zdroj odpadu môže byť vo filtri alebo dne-to už ťažko povedať.
Proč by měl být nedostatek O2 to by mě zajímalo.
Toto je veľmi zaujímavý prípad z pohľadu úhynu krevetiek a vysvetlujeme si to takto. Substrát ako aj sýtené CO2 a činnosť baktérii znižuje Ph a takto dodané CO2 rozpúšťa HCO3, uvoľnuje ďalšie CO2 počas sýtenia, keď sa CO2 vypne, Ph sa posúva hore a CO2 z baktérii jeho menej a nestačí na rozpúšťanie a je neutralizované uhličitanmi a zase sa ukladá do HCO3-to stúpa ako aj Ph.
Takže úhyn krevetiek by som spojila s nedostatkom O2 v akváriu a bakteriálnou činnosťou, tá sa stúpajúcim Ph zlepšuje. A prečo sa to stalo po práve mesiaci ? Najskôr zvýšeným odpadom a aj množstvom baktérii v akváriu. Mám vyriadiť pozdrav, pozdravuje vás všetkých Jarden Sk z
jardenakvaristika.sk.
Tak teď už je mi to jasné. Tohle mi ušlo. Díky.
Pokud chceš mít tohle kamení musíš k tomu přidat substrát co to eliminuje, ale ten vydrží jen určitou dobu a pak je problém. Jsou to akvária na pár měsíců vyfotit do soutěže a pak zrušit a začít znovu.
To mě nenapadlo, že by to mohli dělat kameny v kombinaci s CO2. Dnes jsem měl celý den vypnuté CO2 a KH zůstalo okolo 10. Dnes jsem dělal údržbu v obou akváriích a kohoutková voda má 2. Vyměňoval jsem půlku vody a ve větším 120 l akváriu mám kytky a kořen je po výměně KH 3. V tomto problematickém po výměně kleslo na 6. Jen přemýšlím, co s tím dlouhodobě... Zítra ještě nechám vypnuté CO2 a večer změřím stav. Akvárium by mělo být pro krevetky, tak mám trošku obavy je tam dát.
Nevypínej co2 na noc a nebude ti to kolísat. Pokud máš měkkou vodu a v akváriu KH 8 (to není měkká voda) tak se ti tam něco rozpouští a jakmile vypneš CO2 vrací se to k normálu.
Kombinace CO2 a seyru stone tvrdost zvyšuje, ale nemyslím si, že by to mělo tak dramaticky stoupat.
EDIT: Teď se dívám, že ta nádrž je opravdu malá, tam by to teoreticky takto lítat mohlo. Zkus na den CO2 vypnout a změřit.
Dobrý den, nesetkali jste se někdo s tím, že by se v akváriu během dne zvyšovala uhličitanová tvrdost? Nikdy jsem neměl potřebu tvrdost řešit, protože u nás máme měkkou vodu a kytkám rybám to nedělalo nikdy problém. Nyní jsem si do menšího cca 2 měsíce starého akva pořídil krevetky, které po cca měsíci z ničeho nic všechny přes noc umřely. Vše stejné jako vždy, tak jsem začal měřit (pravda papírky od Easy life a Tetry, ale shodují se, že přes den je KH cca 8, což by samo o sobě mělo být více než chci, ale večer to vyletělo až na kraj stupnice. Mám ještě větší akvárium, kde jsem provedl kontrolní měření a tam vše stabilní. Nesetkal se někdo s něčím takovým?
Starší reakce
Díky za názory,nebudu to tedy hrotit. Kameny bych nerad vyhodil, rybám se líbí a pod co by pak lezly
Je to celkem hojně obsazená část akvária a kdybych ji vyndal,tak tam beztak položím jiný druh úkrytu
Samozřejmě, že s kytkama bych si to dokázal představit, snažím se i tak mít osázen hustě zbytek a týdně vystřihávám kýbl zeleně a červeně
Já bych se zas tak nestresoval je to ideální voda na rostlinné (holandské) akvárium. Je to sice informace z druhé ruky ale pokud pH neklesne pod 5.8 tak se nic neděje. Vyházej to kamení a zaplň to rostlinami. Sodu nepoužívej je to s ní sice jednoduché, ale dodáváš do akvária sodík, a to není dobré pro rostliny a ani pro ryby. Pokud bys chtěl opravdu zvednout KH doporučení co ti dal Papík funguje dobře. Jen ten mramor dobře propláchni abys ho zbavil toho prachu ten se dokáže rozpustit rychleji a mohl by být problém se skokovým zvednutím pH a KH.
rybicky.net/clanky/1288-holandske-akvarium Do filtru se pro zvýšení uhličitanové tvrdosti často přidává jemnější mramorová drť. Jsou to takové ty bílé kamínky, které se často používají jako dekorace kolem domu nebo na zahradě. Koupíš jí levně pytel v zahradnictví nebo stavebninách.
0 08.04.2021 17:22 Brodys – Přidání jedlé sody do akvária
Ahoj všem, nestěžuji si, ale Českých Budějovicích máme měkkou vodu s nízkou uhličitanovou tvrdostí, dle kapkového testu Rataj 1-1,5dKH. Přidávám CO2 a s pH se pohybuji až k 6,2, ryby si zatím nestezují, květena roste,lehce strádají akorát okružáci. Abych měl nějakou rezervu, přidal jsem do vody 3 čajové lžičky jedlé sody,KH mám 5 a pH cca 7 dle kapkového testu JBL. Takhle bych byl i spokojený a klidný, nicméně mě zajímá, jestli hodnoty budou stabilní do další výměny vody, po výměně nebo každou druhou bude nutné zase trochu sody přidat, že? Nemáte ověřené a dobré zkušenosti,jak lehce uhličitanovou tvrdost a pH zvýšit přidáním něčeho třeba do filtru? A vůbec, souhlasíte s tímto postupem,za předpokladu, že se CO2 vzdát nechci?
Díky za rady i kritiku
Starší reakce
No zrovna skaláry a pancernicky bych za příklad nedával. To jsou ryby, které ve své domovině žijí často ve vodě s nemeritelnou tvrdostí. Měkká voda většině ryb naopak vyhovuje. Vaše hodnoty jsou úplně v pořádku.
no, vidíš jak jsem blbej, takže říkáte ty hodnoty OK jo?
No ale ty jsi měřil dKH, v altase je u ryb uvedena dGH.
no jde o to, že dle zdejšího atlasu např. Skalár a nebo Pancéřníček, které mám udávají tvrdost 5 a výš, některé rostliny taky. Jako zatím to neřeším, spíš tak přemýšlím do budoucna, jestli nepřidat třeba co jsem našel Rataj Stabilan, jedlou sodu, nebo něco podobného?
Já bych to při hodnotách, co uvádíš, vůbec neřešil.
0 18.06.2018 20:19 jamajcan –
Re: Maq Já to nepiju
Papaji to kytky. Ale s tím předražením souhlasím.
Stejné to není.
Dolomitický vápenec jsou uhličitany vápenatý a hořečnatý.
Seachem Equilibrium je směs síranů draselného, vápenatého a hořečnatého. Nehorázně předražená, a k pití velmi nešikovná.
Podobnou jistě, tohle je pro mou pohodlnost. Času teď není nazbyt a tohle mi teď naprosto vyhovuje. Mám v Opavě velmi měkkou vodu, ale to už asi za ta léta, co tady prezentuju víš. Rostliny vykazovaly nedostatek minerálů a tohle mi přišlo jako nejrychlejší a nejpohodlnější řešení. Kytky z toho plesají. Vyjde mě to týdně cca. na dvacku. Jasan, že to jde udělat i levněji, ale tohle už mě nezruinuje
Tak je to o vápníku hořčíku + něco dalšího. Udělá to tu stejnou práci.
A teď se dívám, složení není totožné.
Trochu drahý je, ale mi vyhovuje. Dolomit sypu k rajcatům, paprikám a k jedné indické, léčivé bylince
Zas tak drahý není, zároveň je vhodny i pro pitnou vodu. Tzn "očištěnou" vodu z RO prohnat přes tento Everzit Dol a máte vodu jak cumel vhodnou i pro nás ke komzumaci
Dá se sehnat i zahradní ale tam můžou být už příměsi atd.
Jak vidno, nemáš v tom úplně jasno. Nelaboruj s korálovou drtí apod. Doporučuji Ti Seachem Equilibrium. Slouží ke zvýšení celkové tvrdosti. Přesně popsané dávkování, složení atd. Sám ho používám. Výborná záležitost.
No řekl bych že jo, prostě to co se měří v těch dgh nebo tak nějak ;)
0 17.06.2018 18:23 Marek – Nízká tvrdost
Zdravím, rád bych se zeptal jak nejlépe navýšit tvrdost vody, jestli se vyplatí nějaká korálová drť apod. nebo je lepší nějaká chemie? Děkuji
Starší reakce
Já bych začal z jednou a to ještě ne vrchovatou.
Parada. To mam,tak ja to tam pridam. Cca povedzme na polievkove lyzice kolko asi ?
Do akvária nebo lépe do filtru se přidává korálová drť, já používám mramorovou drť. Stačí ale opravdu málo.
To je pekne,ale mne tie znaceenia z chemie nehovoria nic.
Nevěřím tomu moc - hlavně jak trefit o kolik tvrdost zvýším. Já na zvýšení tvrdosti přidávám Mg.SO4 a CaCO3 a beru to jako hnojení rostlin. Dávkuji vždy při výměně vody viz. moje prezentace akvárií.
Ahoj. Cital som na nete ,ze ak potrebujem zvysit tvrost vody,tak staci dat do externeho filtra podrvene musle,co si o tomto postupe myslite ?
Starší reakce
Na míchaní vývojové vody!
Tvrdou vodu pro tetry?
Chci to používat převážně pro tetry!
To záleží pro jaké ryby já používám CaSo4.Některé ryby chloridy nemusí, on se od síranu dobře rozpouší.
3:1,ale CaCl2 není nejvhodější
0 29.12.2012 13:05 Petr5 Zdravím.Nevíte někdo v jakém poměru namýchat roztok pro mýchání vývojových vod pomocí chemických navážek CaCl2 a MgSO4.
Přidat reakci
[1] 3
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 4274x