Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zvyšování tvrdosti

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Zvyšování tvrdosti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2022 21:01 Muž Lojza007 [1199] Re: Ladousek
Černá nebo hnědá láva nebo dragon stone. Nebo něco z přírody bez vápence zadarmo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2022 21:00 Muž jab63 [1462] - BorneoRe: Ladousek
Já je vyházel a pořídil si čedič.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2022 20:36 Muž Ladousek [0] Re: Sonic
Zkouším to. Potom co se KH stabilizovalo bez CO2, jsem dnes poprvé měl puštěno CO2 jen tak, že se dropchecker mírně přebarvil. Uvidím, co na to kytky. Dneska KH na 10. 4. den od výměny vody. Byl bych rád, kdybych nemusel předělávat celé akvárium... Kdy to nezabrala, jsou nějaké kameny, které takto nereagují na CO2 a používají se ve větších kusech? Napdá mě akorát lávový jinak moc nemám v tomhle zkušenosti....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2022 07:38 Sonic Re: Ladousek
Stačí ti čistiť akvarko každý týždeň a aj prepláchnuť filter.CO2 by som dávkovala, ale tak aby ti nehýbalo s Kh, tzn. bude koncentrácia CO2 nižšia, ale bude. To si nastavíš na ventile. Ak máš teraz Kh 8 tak budeš pridávať tak, že ostane 8 aby ti to moc nehádzalo s PH. Určite je to lepšie sýtiť menej ako vôbec. Skôr by som sa riadila podľa Ph, ale to papierikom nie je moc presné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2022 22:42 Brodys Re: Ladousek
Ty kameny jsou to určitě. Takže buď bez CO2 nebo bez kamenů.....to je realita.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2022 22:13 Muž Ladousek [0] Re: Ladousek
Fotka k příspěvku Zdravím, dneska jsem to zkusil ještě bez CO2, hodnoty jsou: KH8, pH7,2. Což je nárůst o 2 stupně oproti včerejšku. Uvidím zase co zítra. Kdyby to bylo 2 stupně za den, tak, to není moc šancí, jak to udržet. Měnit vodu každé 4 dny by bylo hodně. Možná budou muset pryč ty kameny, to by mě docela mrzelo... Kdyby to byl kyslík, neměli by problém i neonky? Filtr mám Eheim 150 a v něm jsou 2 koše seachem matrix. Pro představu dávám fotku aktuálního stavu. Nikde nic nehnije nebo tak. Alespoň ne viditelně.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2022 10:45 Sonic Re: vaclav
No zvýšenou bakteriálnou činnosťou v noci ,ale máš pravdu, nemuselo to byť len málo O2, mohol to byť aj a to je ešte pravdepodobnejšie amoniak.Pri väčšom množstve amónia z odpadu, sa pri posune Ph nad 7 mohli jednoducho otráviť. Zdroj odpadu môže byť vo filtri alebo dne-to už ťažko povedať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2022 10:03 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sonic
Proč by měl být nedostatek O2 to by mě zajímalo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2022 08:22 Sonic Re: Ladousek
Toto je veľmi zaujímavý prípad z pohľadu úhynu krevetiek a vysvetlujeme si to takto. Substrát ako aj sýtené CO2 a činnosť baktérii znižuje Ph a takto dodané CO2 rozpúšťa HCO3, uvoľnuje ďalšie CO2 počas sýtenia, keď sa CO2 vypne, Ph sa posúva hore a CO2 z baktérii jeho menej a nestačí na rozpúšťanie a je neutralizované uhličitanmi a zase sa ukladá do HCO3-to stúpa ako aj Ph.
Takže úhyn krevetiek by som spojila s nedostatkom O2 v akváriu a bakteriálnou činnosťou, tá sa stúpajúcim Ph zlepšuje. A prečo sa to stalo po práve mesiaci ? Najskôr zvýšeným odpadom a aj množstvom baktérii v akváriu. Mám vyriadiť pozdrav, pozdravuje vás všetkých Jarden Sk z jardenakvaristika.sk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2022 22:12 Muž Ladousek [0] Re: vaclav
Tak teď už je mi to jasné. Tohle mi ušlo. Díky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2022 21:49 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Ladousek
Pokud chceš mít tohle kamení musíš k tomu přidat substrát co to eliminuje, ale ten vydrží jen určitou dobu a pak je problém. Jsou to akvária na pár měsíců vyfotit do soutěže a pak zrušit a začít znovu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2022 21:26 Muž Ladousek [0] Re: Lojza007
To mě nenapadlo, že by to mohli dělat kameny v kombinaci s CO2. Dnes jsem měl celý den vypnuté CO2 a KH zůstalo okolo 10. Dnes jsem dělal údržbu v obou akváriích a kohoutková voda má 2. Vyměňoval jsem půlku vody a ve větším 120 l akváriu mám kytky a kořen je po výměně KH 3. V tomto problematickém po výměně kleslo na 6. Jen přemýšlím, co s tím dlouhodobě... Zítra ještě nechám vypnuté CO2 a večer změřím stav. Akvárium by mělo být pro krevetky, tak mám trošku obavy je tam dát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2022 11:55 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Ladousek
Nevypínej co2 na noc a nebude ti to kolísat. Pokud máš měkkou vodu a v akváriu KH 8 (to není měkká voda) tak se ti tam něco rozpouští a jakmile vypneš CO2 vrací se to k normálu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2022 08:19 Muž Lojza007 [1199] Re: Ladousek
Kombinace CO2 a seyru stone tvrdost zvyšuje, ale nemyslím si, že by to mělo tak dramaticky stoupat.

EDIT: Teď se dívám, že ta nádrž je opravdu malá, tam by to teoreticky takto lítat mohlo. Zkus na den CO2 vypnout a změřit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2022 23:47 Muž Ladousek [0] – Zvyšovaní tvrdosti vody během dne
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den, nesetkali jste se někdo s tím, že by se v akváriu během dne zvyšovala uhličitanová tvrdost? Nikdy jsem neměl potřebu tvrdost řešit, protože u nás máme měkkou vodu a kytkám rybám to nedělalo nikdy problém. Nyní jsem si do menšího cca 2 měsíce starého akva pořídil krevetky, které po cca měsíci z ničeho nic všechny přes noc umřely. Vše stejné jako vždy, tak jsem začal měřit (pravda papírky od Easy life a Tetry, ale shodují se, že přes den je KH cca 8, což by samo o sobě mělo být více než chci, ale večer to vyletělo až na kraj stupnice. Mám ještě větší akvárium, kde jsem provedl kontrolní měření a tam vše stabilní. Nesetkal se někdo s něčím takovým?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2021 16:19 Brodys Re: vaclav
Díky za názory,nebudu to tedy hrotit. Kameny bych nerad vyhodil, rybám se líbí a pod co by pak lezly :)Je to celkem hojně obsazená část akvária a kdybych ji vyndal,tak tam beztak položím jiný druh úkrytu hmm Samozřejmě, že s kytkama bych si to dokázal představit, snažím se i tak mít osázen hustě zbytek a týdně vystřihávám kýbl zeleně a červeně :) tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   08.04.2021 20:33 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Brodys
Já bych se zas tak nestresoval je to ideální voda na rostlinné (holandské) akvárium. Je to sice informace z druhé ruky ale pokud pH neklesne pod 5.8 tak se nic neděje. Vyházej to kamení a zaplň to rostlinami. Sodu nepoužívej je to s ní sice jednoduché, ale dodáváš do akvária sodík, a to není dobré pro rostliny a ani pro ryby. Pokud bys chtěl opravdu zvednout KH doporučení co ti dal Papík funguje dobře. Jen ten mramor dobře propláchni abys ho zbavil toho prachu ten se dokáže rozpustit rychleji a mohl by být problém se skokovým zvednutím pH a KH. :-)
rybicky.net/clanky/1288-holandske-akvarium
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.04.2021 19:29 Muž Papik [617] Re: Brodys
Do filtru se pro zvýšení uhličitanové tvrdosti často přidává jemnější mramorová drť. Jsou to takové ty bílé kamínky, které se často používají jako dekorace kolem domu nebo na zahradě. Koupíš jí levně pytel v zahradnictví nebo stavebninách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2021 17:22 Brodys – Přidání jedlé sody do akvária
Ahoj všem, nestěžuji si, ale Českých Budějovicích máme měkkou vodu s nízkou uhličitanovou tvrdostí, dle kapkového testu Rataj 1-1,5dKH. Přidávám CO2 a s pH se pohybuji až k 6,2, ryby si zatím nestezují, květena roste,lehce strádají akorát okružáci. Abych měl nějakou rezervu, přidal jsem do vody 3 čajové lžičky jedlé sody,KH mám 5 a pH cca 7 dle kapkového testu JBL. Takhle bych byl i spokojený a klidný, nicméně mě zajímá, jestli hodnoty budou stabilní do další výměny vody, po výměně nebo každou druhou bude nutné zase trochu sody přidat, že? Nemáte ověřené a dobré zkušenosti,jak lehce uhličitanovou tvrdost a pH zvýšit přidáním něčeho třeba do filtru? A vůbec, souhlasíte s tímto postupem,za předpokladu, že se CO2 vzdát nechci? ;-) Díky za rady i kritiku ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.06.2018 20:45 Muž dudak [1885] Re: Miras
No zrovna skaláry a pancernicky bych za příklad nedával. To jsou ryby, které ve své domovině žijí často ve vodě s nemeritelnou tvrdostí. Měkká voda většině ryb naopak vyhovuje. Vaše hodnoty jsou úplně v pořádku.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2018 18:32 Muž Miras [111] Re: Anthrax
no, vidíš jak jsem blbej, takže říkáte ty hodnoty OK jo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2018 18:19 R Muž Anthrax [4762] Re: Miras
No ale ty jsi měřil dKH, v altase je u ryb uvedena dGH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2018 16:50 Muž Miras [111] Re: Jarry
no jde o to, že dle zdejšího atlasu např. Skalár a nebo Pancéřníček, které mám udávají tvrdost 5 a výš, některé rostliny taky. Jako zatím to neřeším, spíš tak přemýšlím do budoucna, jestli nepřidat třeba co jsem našel Rataj Stabilan, jedlou sodu, nebo něco podobného?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2018 15:27 Muž Jarry [1437] Re: Miras
Já bych to při hodnotách, co uvádíš, vůbec neřešil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2018 14:41 Muž Miras [111]
Zdar chlapi,
mám jednu otázku jestli zvyšovat uhličitanovou tvrdost. Začal jsem přihnojovat Rataj Bioflor a dávám CO2 z kvasnic. Je to teda teprve třetí den. Hodnoty malinko klesly na PH 7 a 3 dKH z původních PH 7,3 a 3,5 dKH. To že kleslo PH se mi líbí, ale asi bych raději malinko vyšší tvrdost, řekněme kolem 4-5 dKH. Mám to nějak řešit nebo ještě vyčkat?
Dík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2018 20:19 jamajcan Re: Maq
Já to nepiju :-) Papaji to kytky. Ale s tím předražením souhlasím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.06.2018 20:09 Maq jamajcan, vaaclav, antiA
Stejné to není.
Dolomitický vápenec jsou uhličitany vápenatý a hořečnatý.
Seachem Equilibrium je směs síranů draselného, vápenatého a hořečnatého. Nehorázně předražená, a k pití velmi nešikovná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2018 18:43 jamajcan Re: vaaclav
Podobnou jistě, tohle je pro mou pohodlnost. Času teď není nazbyt a tohle mi teď naprosto vyhovuje. Mám v Opavě velmi měkkou vodu, ale to už asi za ta léta, co tady prezentuju víš. Rostliny vykazovaly nedostatek minerálů a tohle mi přišlo jako nejrychlejší a nejpohodlnější řešení. Kytky z toho plesají. Vyjde mě to týdně cca. na dvacku. Jasan, že to jde udělat i levněji, ale tohle už mě nezruinuje :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2018 17:52 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jamajcan
Tak je to o vápníku hořčíku + něco dalšího. Udělá to tu stejnou práci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2018 17:36 jamajcan Re: vaaclav
A teď se dívám, složení není totožné.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2018 17:33 jamajcan Re: vaaclav
Trochu drahý je, ale mi vyhovuje. Dolomit sypu k rajcatům, paprikám a k jedné indické, léčivé bylince hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2018 17:23 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: vaaclav
Zas tak drahý není, zároveň je vhodny i pro pitnou vodu. Tzn "očištěnou" vodu z RO prohnat přes tento Everzit Dol a máte vodu jak cumel vhodnou i pro nás ke komzumaci

Dá se sehnat i zahradní ale tam můžou být už příměsi atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2018 17:01 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jamajcan
Trochu drahý dolomitický vápenec. www.upravvodu.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2018 16:47 jamajcan Re: Marek
Jak vidno, nemáš v tom úplně jasno. Nelaboruj s korálovou drtí apod. Doporučuji Ti Seachem Equilibrium. Slouží ke zvýšení celkové tvrdosti. Přesně popsané dávkování, složení atd. Sám ho používám. Výborná záležitost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2018 16:10 Marek Re: romant
No řekl bych že jo, prostě to co se měří v těch dgh nebo tak nějak ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.06.2018 18:43 R Muž romant [27987] Re: Marek
Proč zvyšovat a bavíme se o jaké tvrdosti, celkové?
Edit: maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2018 18:23 Marek – Nízká tvrdost
Zdravím, rád bych se zeptal jak nejlépe navýšit tvrdost vody, jestli se vyplatí nějaká korálová drť apod. nebo je lepší nějaká chemie? Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2016 14:29 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Slaviak
Já bych začal z jednou a to ještě ne vrchovatou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2016 14:12 Muž Slaviak [19] Re: vaaclav
Parada. To mam,tak ja to tam pridam. Cca povedzme na polievkove lyzice kolko asi ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2016 14:11 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Slaviak
Do akvária nebo lépe do filtru se přidává korálová drť, já používám mramorovou drť. Stačí ale opravdu málo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2016 13:54 Muž Slaviak [19] Re: lhajek
To je pekne,ale mne tie znaceenia z chemie nehovoria nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2016 13:32 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Slaviak
Nevěřím tomu moc - hlavně jak trefit o kolik tvrdost zvýším. Já na zvýšení tvrdosti přidávám Mg.SO4 a CaCO3 a beru to jako hnojení rostlin. Dávkuji vždy při výměně vody viz. moje prezentace akvárií.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2016 13:25 Muž Slaviak [19] – Musle.
Ahoj. Cital som na nete ,ze ak potrebujem zvysit tvrost vody,tak staci dat do externeho filtra podrvene musle,co si o tomto postupe myslite ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 18:40 Petr5 Re: LiborSprysl
Na míchaní vývojové vody!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 17:28 Muž LiborSprysl [9015] Re: Petr5
Tvrdou vodu pro tetry? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 16:20 Petr5 Re: rriki
Chci to používat převážně pro tetry!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 15:44 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Petr5
To záleží pro jaké ryby já používám CaSo4.Některé ryby chloridy nemusí, on se od síranu dobře rozpouší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 15:33 Petr5 Re: rriki
Co mi teda doporučuješ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 13:36 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Petr5
3:1,ale CaCl2 není nejvhodější
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 13:05 Petr5
Zdravím.Nevíte někdo v jakém poměru namýchat roztok pro mýchání vývojových vod pomocí chemických navážek CaCl2 a MgSO4.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 4253x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14464-zvysovani-tvrdosti