Zvyšování tvrdosti
Sodou upravujete jen alkalitu a tím zároveň i pH. Pokud bych už chtěl z nějakých důvodů, ale zvednout celkovou tvrdost vody tím i (vodivost). Napadá mě třeba úprava vody z RO, příprava vývojové vody.
Tak mícháním měkké vody s tvrdou to je asi nejrychlejší způsob. (Šaratice, Zaječická hořká voda) minerálky které obsahující síran hořečnatý (hořkou sůl). Pomocí čistých chemikálií. Uhličitan vápenatý - práškový CaCo3, chlorid vápenatý. Seženete v každé drogerii.
Přidávaní vápence, dolomitu, ulity plžů, drcený korál. To je velice pomalý způsob a je potřeba neustálé vodu přeměřovat. Pro sladkovodní akvaristiku to je nepraktické. U moře se používá vápenec společně s co2 tzv. vapenné reaktory, tvrdost mořské vody je ale xxxkrát vyšší než známe u sladké vody.
Co je vlastně pH? Je to velké množství podstatných složek: různé plyny, soli, minerálů, ionty, dokonce i množství organických či neorganických látek tvoří velký celek, který nazýváme pH. Jezero Malawi obsahuje vodu alkalickou a polotvrdou, hodnoty pH se pohybují 7,7 až 8,8 a celková tvrdost vody je v rozmezí 4-6 stupňů. Vodivost se udává od 200 - 235 mikro S/cm, tímto se udává i množství rozpuštěných solí v jezeru. Tyto cichlidy se celkem snadno adaptují na vodovodní či studniční vodu mnohem tvrdší než mají ve své domovině. Pro zdárný odchov mladých je třeba pH zvýšit či snížit na požadovanou hodnotu, totéž platí i o tvrdosti, pro bezproblémový vývoj mláďat není vhodná voda o celkové tvrdosti více jak 12 stupňů, i toto se mi zdá hodně. Mladé množív ve vodě s pH 7,6 - 7,8 a celkovou tvrdostí 4 stupně. Zvýšením pH dosáhneme přidáním jedlé sody do vody po kávových žlíčkách. Postupně měříme pH a popř. přidáme další dávku sody. Zvýší se tím jen pH, tvrdost zůstává na svých hodnotách. Dodržení těchto podmínek obvzláště platí pro plůdek a mladší jedince. Dospělé ryby vyšší hodnoty snáší, aniž by jim to ublížilo. Také pokusy přidávat do vody kusy vápence či přes tento materiál není vhodné.
Tohle jsem našel kdesi na internetu, napsal to nějaký Radim...Jsem rád, že se již najdou lidé, kteří netrpí představou, že tlamovci žijí v nějaké tvrdé vodě...Já být vámi tak si s tím moc hlavu nelámu. Teda pokud nebudete brát ryby zrovna od někoho, kdo trpět představou, že tlamovci milují tvrdou vodu, nepřestal.
Měl jsem tlamovce na horách ve vodě velmi měkké a jediné co jsem musel hlídat je pH. Do kysela spadnout nesmí...proto ta soda, Stabilan, mramor, korály...atd. Ale to je pro ten sichr...
Cokoliv co obsahuje vápenec
0 06.10.2012 22:32 marek Zdravím všechny, zakládám velké akva a nějak už mám total zmatek ve všech těch hodnotách vody. Můžete mi prosím někdo udělat v hlavě pořádek. Bydlím v oblasti kde je tvrdost vody 1.03 mmol/l=???5,7dGH??? a ph 7,5 což je pro tlamovce které se chystám osadit málo. Čím mám akva vyzdobit rád bych použil sansibar rock, nebo travertin dik.
Starší reakce
Ajaj. To mě taky napadlo. Škoda. Ty hodnoty by mi vyhovovaly
ale měnit vodu kvůli tomu určitě nepřestanu. Měním ji zhruba 2x týdně (někdy jednou) 1/4 až 1/3 jak kdy. Čistý objem vody mám 60l. Není to moc často?
Nojo
bohužel jsem se k rybám dostala dříve než k hodnotám vody
už mám ty ryby skoro rok.
To by mohlo být tou nevýměnou vody a rozkládajícím se bordýlkem.
Co by dali jiní za měkkou vodu a ty když jí máš tak se ti nelíbí.
Kvůli mečovkám. 4° dGH mi připadá trošku málo
To jsem četla už hodněkrát. Ale že by mi to něják poradilo..
jinak ve starém malém akváriu s poslední dožívající závojnatkou, kde jen jednou za 2 týdny doplním odpařenou vodu a ani nevzduchuju je dGH 7° a ph cca 6,6. Jak je to možné?
Jen pro zajímavost proč to chcete zvyšovat.
Dobrý den, mohla bych se zeptat, jestli jde zvýšit celková tvrdost vody (dGH), aniž bych zvýšila ph? Hodnoty vody v akváriu (stejně jako vody z vodovodu) jsou dGH = 4° (podle kapkových testů od Dajany) a ph = cca 7,4 (taky kapkové od Dajany). Testy na KH nemám
Starší reakce
Konečně jste se dovzdělal. Šance, že přestanete na toto téma psát nesmysly, je velká. Držím
3 05.07.2012 17:19 Martin71 –
Re: Sid Poslední reakce na vás. Co napsal horác a plně souhlasím.
"Dovolím si te opravit. Když máš UT 2 st., nemůžeš mít CT 0 st. To je nesmysl."
Ale to vůbec není nesmysl. (Sorry - i přesto, že je to víc než rok starý příspěvek, nedá mi to, abych na něj nereagoval :o).
Mějme sklenici dokonale čisté (destilované či demineralizované) vody. Obsah vápníku a hořčíku je nulový, tudíž i CT (celková tvrdost) je nulová. Přidejme lžíci jedlé sody (hydrogenuhličitan sodný). Vápník nikde, hořčík nikde - CT je stále nulová, UT (uhličitanová tvrdost) je bůhvíkolik. Problém je v tom, že když měříme uhličitanovou tvrdost, tak ve skutečnosti měříme ALKALITU, tj. množství VŠECH hydrogenuhličitanů - nejenom vápenatých a hořečnatých, ale i sodných (draselných a dalších). Vzoreček CT (CELKOVÁ TVRDOST) = UT (UHLIČITANOVÁ TVRDOST, přechodná, odstranitelná varem) + SÍRANOVÁ TVRDOST (neodstranitelná varem) platí jen pro sloučeniny vápníku a hořčíku. Pokud jsou v systému i soli jednomocných kationtů (což je v akvárku normální), vzorec NEPLATÍ !!!
Krásný příspěvek
Edit: Jen bych upravil místo Přidejme lžíci jedlé sody, tak lze použít i odstátou Vincentku. Takže si jí opravte.
Jste úplně mimo. Abyste "okecal" nesmysl, který jste zde vypustil, semelete na jednu hromadu všechno, co vás napadne. Debata jako obvykle o ničem. Pokračujte vesele dál.
0 05.07.2012 14:46 Martin71 –
Re: Sid Alkalitu nedělají hydrogenuhličitany a uhličitany
To je právě ta "hantýrka" protože většině akvaristů je známo že hydrogenuhličitany a uhličitany dělají (teda ty vápenaté) u nás tvrdou vodu (kamenec). U "jezer" a na to se tazatel ptal (chce ryby z jezera) když se řekne sodík automaticky se rovná sodná voda. Sodík vytváří v přírodě pouze sloučeniny v mocenství Na+ – sodné sloučeniny (je ale přitom stejně alkalický). Většině zkušenějším je známo že celková tvrdost je u tohoto biotopu malá ale voda přitom alkalická. Až se jednou dostanete k te vyvojové vodě. Zkuste napsat. Nesvádějte na mě nevědomost dík tomu že si vytáhnete část textu. Můžete pokračovat ve vytahování vět, je škoda že nechodí na fora tolik lidí jako je Host apod. Hodně by jste se ještě naučil a nepotřeboval vytahovat věty z kontextu. Neznám kolegu kde by se řešilo, uhličitany a jedem přesné chemické vzorce atd.
Vůbec zeptám se jen kolik si dal Vincentky? Kolik sádry? Sody? A do čeho? Co si udělal tady a tady? Praxe těch kolegů nebo moje osobní je víc než 20 spisovatelů na webu.
05.07.2012 07:36: ...Africká jezera... alkalita je vysoká dík sodíku. Alkalitu nedělají hydrogenuhličitany a uhličitany ...
05.07.2012 13:44: ...Tanganyiaka - Na2CO3 uhličitan sodný 48% c celkového množství soli rozpuštěných ve vodě. a 37% MgCO3. To dělá alkalitu v Tanganice, ne uhličitan vápenatý jak je jinak běžné u nás...
Už vidíte, oč mi jde?
No, kdybyste nenapsal vyložený nesmysl, že
alkalitu nedělají hydrogenuhličitany a uhličitany, ale sodík", neměl bych potřebu reagovat.
Hantýrkou svou neznalost neomluvíte.
0 05.07.2012 13:44 Martin71 –
Re: Sid Soda to je to oč tu běží. Tanganyiaka - Na2CO3 uhličitan sodný 48% c celkového množství soli rozpuštěných ve vodě. a 37% MgCO3. To dělá alkalitu v Tanganice, ne uhličitan vápenatý jak je jinak běžné u nás.
Sodík a soda?
Sodík vytváří v přírodě pouze sloučeniny v mocenství Na+ – sodné sloučeniny. Tanganyaika má svou alkalitou velice blízko k moři.
Vzhledem k vysoké rozpustnosti většiny sloučenin sodíku došlo v průběhu geologických přeměn zemské kůry k vyplavení značné části sodíku z povrchových vrstev pevninské zemské kůry do oceánských vod. Obecně je právě chlorid sodný NaCl považován za základní složku mořské soli i když se v mořské vodě setkáme prakticky se všemi prvky Mendělejevovy periodické soustavy prvků.
Značný obsah sodíkových iontů nalézáme také ve všech podzemních minerálních vodách, které se dostaly do dlouhodobého kontaktu s horninami a sodíkové ionty se do nich vyloužily.
Dobré stránky na biotop Tanganyika
www.tanganyika.cz/…
Nechtěl byste tenhle výrok "trochu zkorigovat"?
Side udělal jsem to, ale už naposled. Protože většina akvaristů to pochopí, co to je když se řekné sodík - sodná voda atd. Jen promiňte ten výraz. Pouze rypáček v tom hledá téma pro další psaní. Stejně tak i u jiných témat když se řekne "jen" dusík, stopové prvky atd. Akvaristická hantýrka které rozumí většina akvaristů, kteří to už nějaký čas dělají. Vincentka je právě ten příklad sodné vody. Ten kdo si už někdy připravoval měkkou vývojovou vodu pro tření ryb (tetry) zná co Vincentka umí a nepotřebuje na to "dohled" prostě si ji namýchá jak potřebuje.
...Africká jezera - celková tvrdost je malá... ale alkalita je vysoká dík sodíku. Alkalitu nedělají hydrogenuhličitany a uhličitany. Ale sodná voda něco jake naše Vincentka ...
Takže alkalitu netvoří hydro/uhličitany, ale sodík...
Nechtěl byste tenhle výrok "trochu zkorigovat"?
Kromě toho, že sodík nemá na alkalitu vliv, jste to přepískl i s tím přirovnáním k minerální vodě Vincentce - ta obsahuje téměř 2500mg Na+/l, zatím co v Malawi a Tanganyice se jeho koncentrace pohybuje řádově v desítkách mg/l.
Nebo jste měl na mysli jiná africká jezera?
Otázku proč nemůže katex fungovat samostatně, jsem položil v souvislosti s konstatováním ve smyslu "bez anexu nefunguje" (nemůžu teď najít konkrétní diskuzi). Pokud použijeme katex v sodíkovém cyklu (sycení NaCl), potom vodu jen změkčujeme (použití v teplárenství /a možná i afrika??/) a pokud použijeme v OH cyklu, potom ve spojení v koloně s anexem, vodu demineralizujem. Takže není problém používat samostaný katex, jen musíme vědět v jakém cyklu a na co. Jsou různé druhy katexu (a vlasně ionexů obecně) a různé způsoby regenerace. Záleží na účelu použití.
V jakém poměru mám dešťovou a kohoutkovou vodu namíchat?
Křížové pravidlo platí jak pro změkčení vody (celkové tvrdosti) tak i opačně. Je to velice jednoduché. A zvládne to i děcko.
15 3
3
0 12
Africká jezera - celková tvrdost je malá je tam měkká voda (celková tvrost) ale alkalita je vysoká dík sodíku. Alkalitu nedělají hydrogenuhličitany a uhličitany. Ale sodná voda něco jake naše Vincentka. Jde o "vzácnou" vodu a nejde srovnávat s naší uhličitanovou.
Podobně jako se ptal Host proč nemůže katex fungovat sám o sobě (samostatně) bez anexu, záleží na alkalitě vody. Uhličitanové tvrdosti.
Starší reakce
To není nádrž "masařská", takže žádné granule, žádné mražené...(no to občas jo) plavou tam jen elegansky, takže především artémie...tedy tobě milé živé
Čím bych měřil? Když už, tak kapkama.
Pravda je že ty poměry jsou "vokometrické" - (tenhle výraz je Peťo úžasný a již jsem ho zařadil do velmi oblíbených
) - vodu bych lepší bral, ale kde nic néni, ani smrt nebere...
Nechemik nechemikovi to srozumitelně nevysvětlí, ale když leješ patok do patoku...
Že Ti padne ph je celkem jasné, obvzláště když se krmí mražené a granule to letí dolů, ale že by padla tvrdost? Připustil bych rozdíl v desetinkách stupně +-. Otázka je taky jak a čím měříš. No a taky jak to mícháš, beztak vokometricky jako stará máza. Pořiď si kloudnou vodu a je po problému. Ale konec konců, pro tvoje fišle je to až moc dobrá voda.
Nevysvětlím, to bude práce pro tebe...Obecně mám vodu velmi, velmi tvrdou s dost vysokým pH. Jo hochu to o vodě a procesech je na mne moc složité, jen vím, že když mi zkysne voda, nevím jak, klesne mi i tvrdost. Proč a jak se to děje nevím, přikládal jsem to právě zmíněné pufraci, možná máš vysvětlení pro mne nechemika stravitelné. Děje se tak v nádržích kde svítím a kde jsou kytky. Jo a dolévám tam vodu z odvlhčováků, jsem si ještě vzpomněl na jednoho člena rovnice. Ale zase tam přilévám při výměně vody to kamení a to dělám prakticky denně...Oboje, což je jakoby fifty fifty, ale doleju-li 50% studny - cca 100 litrů a přidám 4 z odvlhčováku, pak to není drama podle mne zásadní z toho tvého křížového pohledu. Ale vím, že jsem si z těch nádrží bral vodu na tření dánií. Jen jsem tam přišprkl ještě trochu vody z odvlhčováku. Z 32 a pH 8,2 se dostanu na 20 a pH 7,2 se v této nádrži dostanu za pár dnů. Pak vyměním 3/4 a je to zpátky na výchozích parametrech. No a teď se můžeš předvést
web.quick.cz/…
Používá se křížové pravidlo.
Pufrační schopnost vody je v souvislosti s pH.
?????
Můžeš Liborku vysvětlit trochu blíž?
S ohledem na neznámou pufraci obou vod, to asi přesně spočítat nepůjde a bude třeba jít metodou pokus-omyl.
Zdravím, leju do akvária měkkou skoro destilovanou dešťovou vodu- 0 tvrdost. No a potřebuji alespoň 2X za týden vyměnit 20 litrů vody v akváriu. V Akváriu mám tvrdost +- 5,6 a z řádu má něco kolem 20-25 jednotek. V jakém poměru mám dešťovou a kohoutkovou vodu namíchat? Potřebuji tvrdost 4 v akváriu. Na chemii a matiku jsme byl vždycky levej :( Díky moc za všechny rad
))
Starší reakce
Tvrdost vody přímo v jezeře se pohybuje 4 - 8 dH. Takže v tvém případě bych tvrdost nijak zvlášť neřešil, tedy pokud nemyslíš tanganiku tam je tvrdost vyšší a skutečně dosahuje tebou udávaných 10dH. Osobně držím svým malawkám vodu na 4 - 5dH
Jj, o špenátu se taky několik desetiletí tvrdilo, že je lepším zdrojem železa, než jiné "kytky"...
Klidně si vodu upravujte podle libosti, já jen konstatuji, že zvyšovat tvrdost nemusíte. A už vůbec ne
na min. 10°dGH.
Ten odkaz na tlamovce jsem Ti dal hlavně z důvodu, že to je specializovanější stránka zaměřená právě na tyto ryby a Tvoje otázka jak byla položena na zdejším fóru, by tam mohla zaznít taktéž a jistě se Ti dostane odpovědi od lidí, kteří se chovem těchto ryb opravdu zabývají, tím nechci říct, že na zdejších stránkách se nenajdou na tyto ryby a onen biotop specialisté.
články na miniakva už jsem pročetl, taky i na tlamovci.cz, ale nikde jsem se nedočetl jak prakticky na to. Asi zkusím metodu rrikiho.
0 03.01.2012 18:57 vanTomas –
Re: Sid Vycházím k pouček pro chování Malawi ryb a všude prezentovaným názorům na tvrdost vody pro tyto ryby
...V čem je chyba?
Chyba je ve zbytečném zvyšování tvrdosti vody pro ryby z Malawi.
barel s vodou do toho nysyp síran vapenatý,hořečnatý se celkem rozpouští dobře a uhličitan vápenatý.Nech třeba 24 hodin odstát voda by měla mít min 1600 mikro a pak doleješ do akva kolik potřebuješ a do barelu dáš čistou vodu.Já to mám ve zmenšeným k terčum a stačí mi na to 3 litrovka.
0 03.01.2012 15:09 vanTomas Potřeboval bych radu jak zvýšit tvrdost vody. Mám vstupní vodu 4°dGH a pro Malawi tlamovce bych ji potřeboval zvýšit na min. 10°dGH. Pro tyto účely jsem si koupil mletý vápenec a mletý dolomit v zahradnictví. Obojí jsem smíchal, abych měl CaCO3 a MgCo3 v poměru 3,7:1. Tuto směs jsem následně dal do vody, ale tvrdost se mi vůbec nezvýšila a směs se ve vodě i dost špatně rozpuští ( Ph vody 7,2). Lehce se mi zvýšila pouze alkalita. V čem je chyba? Původně jsem ještě chtěl dávat hořkou sůl, ale ta by mi do vody dala pouze hořčík, bez vápníku, což jsem moc nechtěl.
Starší reakce
Starší reakce
Ten Vapenec(pro zvyseni dGh) asi ano(nejsem 100% jisty,jestli do filtru)a jedla soda ti zvysuje jen to dKh a Ph!
Starší reakce
Mám podezření na žábrohlísty tak je chci přelčit a při chloraminu je třeba PH zvýšit oni sice píšou že stačí na 7,5 ale já vždy pro jistotu aspon na 8...
Možná to je testem no, ale proč chceš zvýšit pH?
Čím nejjednodušeji zvýšit PH a UT?Nejjednodušší by asi byla soda jenže já toho nasypal do akva hodně no opravdu dost ale nemůžu PH dostat nad 7,5 možná blbý test..
Starší reakce
Budu to muset nějak ohlídat. Já měl dřív aqa taky v kanclu, ale v brně, kde je snad nejtvrdší voda v čr. Tam jsem zase řešil opačný problém
ja mam akva v kanclu v centru Prahy... takze tedka mame pres 26°C
dobra kombinace je co2 + vapenec/mramor, jen se musi vychytat rovnovazny stav, ktery by ti vyhovoval
Ph mám vyřešený na digi měřič a dávkuje mi přesně. Teď to má vyplé, protože bych srazil Ph nehorázně dolu. Teplota mě netrápí vůbec, protože bydlím v rekonstruované, polokamenné a roubené chalupě z roku 1876, takže pomalu topím i v létě
Přidat reakci
1 ...... ...... [2] 3
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 4273x