Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Růst rostlin v závislosti na účinnosti filtrace

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Růst rostlin v závislosti na účinnosti filtrace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2019 08:51 Muž MichalV [327] Re: vaclav
mať tvoju istotu hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2019 08:16 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MichalV
Aby jsi docílil efektu musí být magnet tak jak to je na videu okolo hadice z vodou a ne aby voda proudila jen okolo magnetu kde se pole ještě mění díky otáčení rotoru. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2019 00:33 Muž MichalV [327] Re: vaclav
pri tých klasických čerpadlových hlavách si dovolím tvrdiť, že vzdialenosť od stredu vytváraného magnetického pola nebude veľmi rozdielna oproti takémuto zariadeniu. Pri mojom je plastová vrtuľka, ktorá tlači vodu od stredu rotora možno 2,5 cm čo je priemer rúrky DN 25.
Ak tieto komerčné zariadenia fungujú, bude mať podobný efekt aj čerpadlová hlava, aj keď s menšou účinnosťou. Otázka teda je, či takto upravená voda má vplyv na vstrebávanie živín rastlinami a ak áno, tak pri tvrdej vode to bude citeľnejšie.
Možno za pár rokov zistíme, že do tvrdej vody je lepší bublifuk :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2019 22:32 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MichalV
Voda neprochází magnetem nebo cívkou ale jde mimo něj ne skrz. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2019 21:47 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: MichalV
Ahoj, tento produkt vím, že na rozdíl od většiny konkurenčních řešení, skutečně funguje (vybral jsem jeden z více typů):
www.koncept-ekotech.com/…
Kdysi (-10let) to byl jediný fungující patentově chráněný koncept, dnes už nejsem v obraze ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2019 12:27 Muž MichalV [327] Re: Maq
Tento test www.maclab.sk/… potvrdil funkčnosť permanentného magnetu na tvrdosť vody, resp. tvoru usadenín
Čo som čítal reakcie na fórach, tak elektromagnetická úprava je ešte účinnejšia ako permanentné, napr. EZV
Preto sa chcem vrátiť k otázke o vplyve čerpadiel s "elektromagnetickým pohonom" na kvalitu vody a rast rastlín.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 20:22 Muž Planorbella [643] Re: Smetany
Já ve svém akváriu (to v prezentaci) překrmuju ale plži to do pár hodin zkonzumují a hromadící se výkaly nepozoruju, možná to má spojitost s tím, že když je ve dně (svrchní části) nějaká potrava pro mikroorganismy je jejich množství stále připraveno pro nával hmoty v podobě výkalů, zatímco v akváriu se dnem, které je čisté (mám na mysli bez velkého množství potravy pro bakterie) je méně bakterií připravených na ten nával výkalů. Tudíž může část zůstat nezpracovaná. Ale klidně mě opravte, pokud to není pravda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 20:09 Muž Smetany [1226] Re: JirkaŠčobák
No já právě pozoruji u svých akvárií že pokud v noci vzduchuji nezůstává mi na povrchu dna ani ten detrit zatímco v akváriu bez vzduchování se detrit na dně objevuje.
Pravda je že žádné moje akvárium se co do množství producentů odpadů nemůže s tvým měřit.
Ve většině akvárií mám jen krevety a plže, výjimečně pár ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 20:00 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Smetany
Bakterie ho rozloží na detrit. Hromady výkalů nepozoruju.
Neodkaluju, žijí z toho rostliny.
Vodu měním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 19:46 Muž Smetany [1226] Re: JirkaŠčobák
Hromadí se ti na dně bordel?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.04.2019 19:32 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Mám jen živorodky (16 druhů). Ty mají specifikum, že zaplní akvárium do plné kapacity www.facebook.com/… Víc ne. S živorodkami při každé nádrži vidím, kolik se toho do ní reálně vejde. Začínám s nízkým počtem a nechám množit. Takže množství mám už trochu v oku. Myslím, že větší problém, než kyslík, jsou u některých druhů dusičnany.

Jsou akvária, o kterých si majitel pouze myslí, že jsou rostlinná a v nich, pokud by nebyl filtr, ryby by dlouhodobě nepřežily v množství, ve kterém jsou. Nicméně, pokud je akvárium rostlinné a rostlinami plné, vejde se toho do něj bez filtru překvapivě dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 19:06 Maq Re: MichalV
Pitter není akvarista. Napsal učebnici hydrochemie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 18:54 Muž MichalV [327] Re: Maq
cely ten princíp alebo v akvaristike?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 18:29 Maq Re: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal: Nemám to ověřeno měřením, ale možná si myslím správně: V dobře fungujícím rostlinném akváriu se víc kyslíku tvoří, než do něj proniká ze vzduchu.
Rozhodně ano, a to i v případě, kdy filtrujeme. (Jsou na to vzorce.)

JirkaŠčobák napsal: Krevetky mi jednou přežily ve sluncem prozářené teplé vodě 34°C, kde jela fotosyntéza o život. Ve 4 litrech! ...
To jedna ze situací, kdy se nízká výměna plynů mezi vodou a vzduchem hodí. Stejně platně bychom Ti ale mohli argumentovat opačně, že pokud by fotosyntéza nejela o život, krevetky by chcíply... ledaže bychom nějak dodávali kyslík.

JirkaŠčobák napsal: Co se CO2 týká, myslím, že se v mých akváriích tvoří přiměřeně, proudem vody bych ho vyháněl pryč a rostliny by měly míň potravy. Je otázka, jestli se dá za přirozený stav považovat takový, který docílím zapnutím filtru. Myslím, že čeho je moc, to jde ven tak jako tak.
Přiznám se Ti, že už delší dobu přemýšlím o režimu plynů ve Tvých akváriích. A o dekompozici.
O CO2 nemám strach, spíš o kyslík. O dekompozici zhruba platí, že její rychlost a úplnost je úměrná množství kyslíku. Vážně si lámu hlavu, proč se ve Tvých akváriích ryby nedusí.
Máš něco kromě živorodek?

JirkaŠčobák napsal: P.S. Mám postřeh, že v akváriu s filtrem se rychleji odpařuje voda.
Pochopitelně. To jsou dvě strany jedné mince. I vodní pára je plyn.
Když rozhýbeš difúzní hraniční vrstvu, urychlíš výměnu oběma směry. A to je důvod, proč já hýbu s hladinou a vzduchuji. Ano, vyháním tím ven trochu CO2, protože v živé vodě je ho vždycky víc, než odpovídá rovnovážnému stavu s atmosférou (cca 0.5 mg/L). Jenže to rostlinám neublíží, tím méně pak ostatním. Zato kyslík, toho když je málo, jde všechno do kopru.
... a já se právě divím, proč Tobě to do kopru nejde. (Ale já na to přijdu!)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 18:26 MikiG Re: JirkaŠčobák
Ano,ty máš taky ryby stejně jako já a jiní. Postupné a pozvolné(častější) navyšovaní výměn vody je jediná možnost jak předejít v tomto případě nežádoucím výsledkům. S tím souhlasím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 18:16 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: MikiG
Jasně - protože má ryby, které potřebují výměny vody a protože asi dělá větší výměny, než 10-20%, potřebuje na to naučit rostliny. Tipuju, že je to tak.

Ono se dá na to přejít postupně. Pokud někde neměním a chci, nejdřív udělám 10% a pak postupně zvyšuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 18:11 MikiG Re: JirkaŠčobák;Vaclav
Jarda1 má ve svém článku jednu pěknou pasáž a to-nedovolit rostlinám aby si utvořily svoje prostředí, ale donutit je aby žily v prostředí, které jim připravíme my.Takže v zásadě pokud od založení akva nefiltruji a výměny vody budou sporadické, minimální, nebo neperiodické, nebo založené jen na dolévání, tak rostliny určitě můžou prosperovat i v těchto nerozmazlovaných nádržích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 18:10 Maq Re: Oldass
Oldass napsal: A já bych jen doplnil, že filtr krásně podporuje šíření řasy po akváriu.
Dneska jsem měnil polovinu vody. V akváriu filtruji a vzduchuji. Hledal jsem pečlivě a nebylo co namotávat, odsávat, seškrabovat.
Myslím že růst řas s pohybem vody přímo nesouvisí; leda zprostředkovaně, protože ovlivňuje množství CO2 a O2 ve vodě. Na to ale reagují všechny organismy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 18:07 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Hmmm ...
(evidentně víš víc, než já)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 18:06 Maq Re: MichalV
MichalV napsal: sa využívajú permanentné alebo elektricky napájané magnety, ktorými sa ovplyvňuje kvalita vody. Výrobca garantuje znižovanie usádzania systému pri tvrdej vode, dokonca zlepšenie stavu v starých rozvodoch.
Zabýval se tím Pitter. Konstatoval, že s tím někdo přišel v 60. letech minulého století, od té doby to všelijací vědci zkoušeli a měřili, ale na nic se nepřišlo.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 17:52 Muž Smetany [1226] Re: JirkaŠčobák
Taky sem o tom slyšel ale nikdy jsem si to neověřoval. Ale i pokud je to pravda nic to nemění na faktu že kyslík do vody nedodávají ale přitom je dál spotřebováván ostatními živočichy a hlavně microorganismy v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 17:48 Maq Re: JirkaŠčobák
Spotřebují ho za pár minut. (Taky jsem četl.)
Edit: Rostliny se vodnímu prostředí přizpůsobují mj. tvarem a tloušťkou listových čepelí. Namísto kopinatých tvoří pod vodou páskovité, namísto celokrajných vykrajované, nitkovité, zpeřené. Tloušťka listů je často zredukovaná na několik nezbytných buněčných vrstev.
Nejsou to žádné výjimky, spíš naopak, a víme i proč to rostliny dělají. Jde o dosažení maximální plochy kontaktu s vodou v poměru k fotosyntetizující ploše. A to za účelem maximalizace výměny rozpuštěných plynů, tedy především příjmu CO2.
Tyhle morfologické změny vodní rostliny dělají, aby se dostaly k oxidu uhličitému, a zároveň by jim mělo vadit proudění vody - které má na rychlost příjmu CO2 pozitivní efekt?
Podotýkám, že nemám na mysli silný, turbulentní proud. Mluvím o vodním "vánku", víceméně rovnoměrném pohybu vody rychlostí pár cm za sekundu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 17:40 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Smetany
Rostliny prý (četl jsem někde) využívají v noci do určité míry kyslík z vlastních pletiv a ne z vody. Tím neříkám, že nemáš pravdu, jen na okraj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 17:27 Muž Smetany [1226] Re: JirkaŠčobák
V zásadě máš pravdu co se kyslíku týče. Ale s jedním malým problémem - v noci fotosyntéza nefunguje a množství kyslíku rychle klesá do velmi nepříjemných hodnot. A tím se dostáváme k myšlence kterou se snažím obhajovat "v rostlinném akváriu je dobré vzduchovat pouze v noci."

Co se týče CO2 tak rovnovážný stav určitě není pro rostliny ideální ale umějí se s ním vyrovnat takže tam bych problém (pokud nedodavám CO2) nehledal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 17:17 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Anthrax
Nemám to ověřeno měřením, ale možná si myslím správně: V dobře fungujícím rostlinném akváriu se víc kyslíku tvoří, než do něj proniká ze vzduchu. 100% v situaci, kdy má akvárium denní světlo.

Krevetky mi jednou přežily ve sluncem prozářené teplé vodě 34°C, kde jela fotosyntéza o život. Ve 4 litrech! Jak by dopadlo akvárium s krevetkami, FILTREM a s teplotou 34°C? Myslím si, že by filtr vyhnal z vody víc kyslíku, než by se do něj čeřením hladiny dostalo a i kdyby to bylo na slunci a fotosyntéza jela, měly by krevetky problém. Já tehdy neregistroval jediný úhyn.

Co se CO2 týká, myslím, že se v mých akváriích tvoří přiměřeně, proudem vody bych ho vyháněl pryč a rostliny by měly míň potravy. Je otázka, jestli se dá za přirozený stav považovat takový, který docílím zapnutím filtru. Myslím, že čeho je moc, to jde ven tak jako tak.

P.S. Mám postřeh, že v akváriu s filtrem se rychleji odpařuje voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.04.2019 16:03 R Muž Anthrax [4787] Re: JirkaŠčobák
Zajímavá diskuze. Jen bych se chtěl pozastavit nad tímto: JirkaŠčobák napsal: Plynné látky se proudem vody snadněji z vody uvolní. To je jistě pravda. Ale taky je potřeba říct, že proud vody, potažmo čeření hladiny, napomáhá výměně plynů i obráceně. Když je plynu pod určitý stav, tak ho z vody nevyhání ale naopak se voda okysličuje popřípadě se CO2 doplňuje do nějakého přirozeného stavu. Čili já to vidím jako pozitivní jev. Čeho je málo, tak jde dovnitř, čeho je moc, jde ven.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 15:55 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vaclav
Je to jeho styl a je v tom pravidelnost, takže nerozporuju, že mu to funguje. Já ale nikdy s kryptokorynami neměním 30% vody. V akváriu s lekníny neměním skoro nikdy, jen dolévám. V akváriu na pracovním stole měním 10-20% vody za 1-2-3 týdny, ale na konci loňského roku jsem taky jednou neměnil dva měsíce a jen doléval. Obecně u kryptokoryn je to i ve velikosti nádrže - zjišťuju, že biotop 5l vody (akva nad pracovním stolem) se drží bez problémů tehdy, když v něm nemusím nic krmit.

S autorem onoho článku, kdybych si mohl pokecat, bychom se určitě shodli, že cest k rovnováze je víc. Dělat malé výměny, je ta jednodušší. Výměna 10% vody se dá udělat i tehdy, když člověk dlouho nic nedělal. To onen autor nepraktizoval a možná neznal, ale nemám mu to za zlé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.04.2019 15:23 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JirkaŠčobák
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 15:12 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vaclav
Beru to tak, že ty to umíš s filtrem. Je to tvůj styl, akceptuju.

Jen poznamenávám, že bez filtru zaregistruji některé možné problémy dřív, než se projeví na rostlinách.

P.S. Myslím, že většina rostlin je prostě velmi přizpůsobivá.
P.P.S. Jaký článek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 15:09 R Muž ctibum [6926] Re: JirkaŠčobák
Tak to neumím zhodnotit, pro mě bublinka jako bublinka...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 15:08 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JirkaŠčobák
Při založení akvária nehrozí, že by rostliny něco uvolnilo. I jemně přichycené se udrží.
V běžných akváriích kde filtr otočí vodu 1-2 x za hodinu tohle nehrozí, pokud jde o rostliny pěstované in-vitro tak s tím budou potíže i u tebe.
Je jen málo druhů rostlin, které vyloženě potřebují pohyb vody
Já bych řekl že je to právě naopak většina akvarijních rostlin je z proudící vody i když některé jen po určitou dobu a pak jsou na souši. Ty co rostou ve stojaté vodě většinou vyrůstají nad hladinu nebo aspoň na ní plavou nebo splývají.
Nehybná voda ti lépe umožní pozorovat a rychleji vidět problémy - například slepou hladinu. Víš, jestli můžeš nebo nemůžeš přihnojit.
Na rostlinách poznáš jestli jsou v kondici nebo ne a nepotřebuji na to vypnout filtr abych to zjistil.
Ještě bych dodal, že takové kryptokoryny, které nemají rády změnu, budou v nehybnou vodě růst spolehlivěji. Stačí, aby se ve filtru něco pohnojilo a nemusí být dobře.
Tak v tom s tebou také moc nesouhlasím, nakonec je tu článek který tvrdí pravý opak a napsal ho člověk který se jimi zabývá desítky let a má jednu z největších sbírek u nás.

Já ale proti tvému způsobu akvaristiky nic nemám, jen dělám něco jiného kde je to trochu jinak. :-)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.04.2019 15:06 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: ctibum
Jenže bublinky v akváriu na uvedené fotce nebyly po výměně vody, ale z fotosyntézy. Nicméně to je dané denním světlem. Na umělém světle rostliny tak silně nefotosyntetizují.

Obecně si myslím, že filtr tím, jak se zanáší a je čistěn, způsobuje kolísání kvality vody v akváriu. Václav je v tomto zřejmě důkladný, ale obyčejný smrtelník, který někdy nečistí filtr měsíce, může díky filtru zažít karamboly. Akvárium bez filtra je v tomto dlouhodobě mnohem stabilnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 15:02 R Muž ctibum [6926] Re: JirkaŠčobák, Oldass
Postřehy, ne argumenty pro nebo proti...
Mám s i bez.
Bublinky (po výměně vody) mám s filtrem i bez filtru víceméně, stejně dlouho...
Řasu (na skle) mám s filtrem i bez filtru, víceméně stejně stejně...
V akvárku bez mám pocit, že mi to roste tak nějak "víc", ale v akvárku s mi to roste taky. Navíc těžko srovnat, nemám moc stejných druhů (teď už vlastně jo, tak za pár let můžu porovnat :) )...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 14:45 Muž MichalV [327] Re: JirkaŠčobák
Otázka je ešte jedna, čím spôsobujeme nútený pohyb vody. Myslíte si, že je rozdiel, či používam vzduchovací motorček alebo ponorné čerpadlo?
Čerpadlo vytvára elektromagnetické pole cez ktoré intenzívne preteká voda v akva. Vo vykurovaní (uzavreté systémy) sa využívajú permanentné alebo elektricky napájané magnety, ktorými sa ovplyvňuje kvalita vody. Výrobca garantuje znižovanie usádzania systému pri tvrdej vode, dokonca zlepšenie stavu v starých rozvodoch.
Môže to mať vplyv na problematický vápnik, ktorého býva nadbytok alebo naopak železo, ktorého býva nedostatok (bez hnojenia).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 14:25 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Smetany
Jedna věc je, že potvrzuju, že se voda pohybem ryb doopravdy hýbe. Takže úplně nehybná není.

Druhá věc je, že v přírodě nejde zřejmě o samotný hybný moment, ale o kvalitu vody v tekoucích vodách. Voda v tekoucí řece bude jiná, než voda v nehybné tůňce. V nehybné vodě se mohou do vody z podloží uvolňovat látky. Přičemž to podloží je v konkrétním místě stále stejné. Voda v řece se bude měnit v závislosti na tom, jak se mění podloží. Takže bude pravdépodobně jiná. Kvalita vody v našich akváriích je mnohem víc, než na tom, jestli tam tu vodu něco honí nebo ne, závislá na výměnách vody. Ať budu vodu v akváriu honit nebo nebudu, bude pravděpodobně stejná.

Myslím, že v nehybné vodě rostou lépe rostliny, které nemají rády změnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2019 14:21 Muž Oldass [806] Re: JirkaŠčobák
A já bych jen doplnil, že filtr krásně podporuje šíření řasy po akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.04.2019 14:14 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vaclav
Zdůvodnit proč rostliny rostou lépe bez proudu vody?

+ Při založení akvária nehrozí, že by rostliny něco uvolnilo. I jemně přichycené se udrží.
+ Je jen málo druhů rostlin, které vyloženě potřebují pohyb vody - možná Pogostemon helferi, ale i u něj jsem slyšel, že záleží spíš na substrátu.
+ Plynné látky se proudem vody snadněji z vody uvolní. Zde nejsem expert, ale takto obecně to snad říci mohu. Mluvíme o plynném CO2 i kyslíku. Hele, co jsem fotil zrovna včera rybicky.net/fotogalerie.php… Kdyby tam byl pohyb vody, ty bublinky jsou dávno v čudu.
+ Nehybná voda ti lépe umožní pozorovat a rychleji vidět problémy - například slepou hladinu. Víš, jestli můžeš nebo nemůžeš přihnojit.

V diskusích, kde se to dosud rozebíralo, padl jediný reálný argument proti akva bez pohybu vody - a to že pohyb vody napomáhá mineralizaci. Jenže když se před časem jeden člověk podíval do mého akvy na pracovním stole a zeptal jsem se, jestli by mu takové množství ryb a rostlin stačilo, řekl, že ano. Takže co chtít víc?

Ještě bych dodal, že takové kryptokoryny, které nemají rády změnu, budou v nehybnou vodě růst spolehlivěji. Stačí, aby se ve filtru něco pohnojilo a nemusí být dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2019 23:19 Muž Smetany [1226] Re: Maq
Troufám si tvrdit že v Jirkovo akváriích se voda hýbe pohybem ryb. Tento pohyb bude minimálně srovnatelný s pohybem vody ve stojaté bažině. Obecně mi přijde že rostliny které v přírodě většinu času tráví v emerzní formě si na velký pohyb vody moc nepotrpí a naopak rostliny rostoucí i v přírodě trvale pod vodou reagují na proud vesměs pozitivně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.04.2019 23:08 Muž ZDRI [1415] Re: JirkaŠčobák
Není jedna univerzální rostlina, není ani jedna univerzální odpověď.
Některé porostou lépe v proudu, některé v klidné, stojaté vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.04.2019 22:15 Maq Re: Planorbella
Pohyb vzduchu. Doma není vánek, venku vždycky. A déšť!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2019 22:00 Muž Planorbella [643] Re: Maq
Napadají mě bažiny a nebo stojaté mini jezírka rašelinné, co ty je v nich nějaký proud? Nerýpu, jen mě to zajímá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2019 21:50 Maq Re: JirkaŠčobák
V přírodě nikdy nikde není voda tak nehybná, jako ve Tvých akváriích. Existují dobré argumenty pro čeření hladiny i pro pohyb vody.
Pokud jsi zjistil, že rostliny rostou líp v nehybné vodě, jaké pro to máš vysvětlení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2019 19:25 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JirkaŠčobák
Mohl by jsi to nějak zdůvodnit? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2019 14:55 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky
Bez filtru rostou lépe rostliny. Snadněji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 14:40 Maq Re: JirkaŠčobák
Ten je opravdu excelentní, a vidíš - tady bych řekl, že v tom bude nejen to světlo, že je i skvěle živené.
Já je mám ve své živinami chudší vodě takové štíhlejší, křehčí, přitom ale dost hustě olistěné. Popravdě, líbí se mi vlastně víc než Rotala wallichii. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 10:48 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Driv3r
Hej :). Tohle udělá denní světlo.
Můj na balkóně rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 10:43 Žena lenkalor [580] Re: Driv3r
A asi máš výživnou kohoutkovou vodu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 10:34 Maq Re: Driv3r
Řekl bych že na tom okně si užíval denního světla, v tom byl asi největší přínos.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.09.2017 09:20 Muž Driv3r [236] Re: Maq
Ja se přidám v akva jsem ho měl rostl pěkně ale relativně dlouhé presleny od sebe.
Pak začal překážet tak sem ho hodil do kohoutkove vodu v pruhlednem kýblu na okno a takový jsem nikde neviděl presleny nahusto tlustý lístky delší hustější.Zkusím nafotit.čistá voda bez ničeho jen sem doleval odpar takhle asi 4měsíce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 08:50 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: Jifi
Ahoj,mám v akvárku taky pár stonků egerie a pozoruju,že jí asi vadí proud vody,neroste k hladině,ale jakoby polehavě do prostoru.Na druhou stranu mě to ale nevadí,začíná krásně odnožovat a potěr živorodek má dost úkrytů.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2 3

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 5529x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14414-rust-rostlin-v-zavislosti-na-ucinnosti-filtrace