Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Růst rostlin v závislosti na účinnosti filtrace

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Růst rostlin v závislosti na účinnosti filtrace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.09.2017 21:29 Maq Re: JirkaŠčobák
S Marcelem se teďka zrovna chystáme "pitvat" ceratophyllum. Překvapil mě údajem, že se mu nedařilo v akvárku s CO2. A že někde na nějakých fórech se psalo o tom, že tahle rostlina potřebuje křemík.
Mně vloni nerostla. Taková jistota na záběh, a stagnovala. Teď mám vodu kyselou a měkkou, a mám ji krásnou a roste jak má - jako plevel.
Ovšem - já hnojím křemíkem, což jsem vloni nedělal. Že by to byl přehlížený faktor? Vyzkoumám, dřív nebo později, ale vyzkoumám. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.09.2017 19:30 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jifi
Ok. Beru. Já zas zažil člověka, kterému tyto kytky pořádně nešly, dokud je nedal do akva bez filtru.
Pravděpodobně závisí na víc faktorech a jak se jednou rostliny rozběhnou, snesou hodně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2017 18:28 Muž Jifi [675] Re: JirkaŠčobák
Egeriu mám hned za vývodem z filtru, klátí se tam jak třtina ve větru, a roste jak plevel :-)
Ceratophyllum na hladině jakbysmet. Roste jako plevel, pořád vyhazuju trsy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2017 11:55 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: zervan
zervan napsal:Idem teraz merať všetko možné, ma zaujíma, čo sa za 2 mesiace nahromadilo a čoho chýba... a dnes vytrhám všetky stonkovky, tam vlastne ani nemajú byť, má to byť všetko len nízky koberec, len sa za tie 2 mesiace z pár malých stoniek vytvorila džungľa.
Musíš vytrhávat? Dosáhnout já tohoto, tak si to hýčkám :).

P.S. Dělá ti to super biotop pro ryby hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.09.2017 11:47 Maq Re: JirkaŠčobák
Okřehek: Vynikající "testovací" rostlina, docela by mne zajímal srovnávací experiment. Jasně že musí "snášet" pohyb vody; venku s ním hýbe vítr a déšť, když už nic jiného. Ale zdali to zpomaluje jeho růst... Co když mu naopak prospívá, když se ty chuchvalce semtam prošťouchnou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2017 11:46 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Maq
Fotka k příspěvku Lemna minor (okřehek) je naozaj plevel, ktorého sa je ťažko vôbec zbaviť - ten by som pri hodnotení plávajúcich rastlín určite nebral do úvahy. Ale inak súhlasím s tým, že pohyb nejako nevadí, v mojom prípade sa jedná o Salvinia minima. V hlavnom akváriu má veľké listy, rozrastá sa exponenciálne a vlastne každých pár dní jej trochu vyhadzujem. Pritom si ju filtrácia točí po hladine. V malom experimentálnom akváriu sa hladina takmer ani nehýbe, no Salvinia je tam zakrpatená, listy majú asi 1/4 plochy tých v hlavnom akváriu.

Inak čo sa týka akvária bez filtrácie: v rozplávačke síce mám filter, ale slúži v podstate len ako rozhýbavač vody. Dva mesiace som nezasahoval, rastliny nechal tak, len som priebežne hnojil (vrátane močoviny). Pripájam aktuálnu fotku - naživo je to oveľa pôsobivejšie: v ľavej časti je hustá masa rastlín (od dna až po hladinu skrútené dlhé rastliny Rotala macrandra, Ludwigia sp., Ludwigia repens), o nejakém prúdení vody sa hovoriť nedá. V podstate je tam stojatá voda, zľava je priamo o bočné sklo opretý 20 W LED reflektor, teda teoreticky by mala byť celá ľavá strana úplne zariasená, lenže tam niet žiadnej riasy a rastliny na tejto svetlej strane sú krajšie ako v mojom hlavnom akváriu. Nejako si to neviem ani vysvetliť, JBL Manado je asi lepší ako piesok, ale i tak ma to prekvapuje. Teoreticky sa tam nemá ako dostať CO2 z reaktora, ale zase listy sa váľajú po hladine a majú prístup k vzduchu... Živín asi tiež moc prúd neprinesie a neviem, či je tak účinná samotná difúzia alebo staré listy odhnívajú a uvoľňujú živiny pre nové. Idem teraz merať všetko možné, ma zaujíma, čo sa za 2 mesiace nahromadilo a čoho chýba... a dnes vytrhám všetky stonkovky, tam vlastne ani nemajú byť, má to byť všetko len nízky koberec, len sa za tie 2 mesiace z pár malých stoniek vytvorila džungľa.

Každopádne som chcel poukázať na to, že v podstate bez filtrácie a bez pohybu vody tam rastliny rastú priam ukážkovo.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2017 11:28 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Možná, že okřehek je takový plevel, že to dá, ale mít klid, dal by to rychleji :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2017 11:16 Maq Re: JirkaŠčobák
Tohle právě zkoumám, a zatím se mi to nepotvrzuje. Když jsem měl ve vodě dost dusíku, okřehek mi hbitě zarůstal hladinu, i když byla neustále v pohybu. Egerii a ceratophyllu možná vadí neustálé převalování, ale ono to většinou dopadne tak, že se někde zachytí a pak už se nehýbou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2017 11:12 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky
Myslím, že se plovoucím rostlinám daří lépe v nehybné vodě. Od lidí, co to zkoušeli, mám i odposlechnuto, že se v nehybné vodé daŕí lépe i vzplývajícím rostlinám, jako ceratophyllum a egeria.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 18:18 Muž bulawaio [92] Re: Johan
světla na hladině bude jistě dostatek. Právě mě zajímal především jejich pohyb. Protože u mě se opravdu pohybovat budou, tak co to s nimi udělá a právě si mmyslím, že jsou to především rostliny stojatých vod. No vyzkoušíme, uvidíme :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 17:35 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: bulawaio
Pokud není celkově nasvícená hladina, tak se jim nepovede.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 17:31 Muž bulawaio [92] Re: Johan
takže myslíš, že ani okřehku či nějakému jinému plevelu se nepovede?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 16:18 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: bulawaio
Pohyb vody, natož pohyb na hladině, se jim moc nelíbí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 16:05 Muž bulawaio [92]
chci se zeptat, jestli nevadí plovoucím rostlinkám řekněme účinná filtrace, jde mi o to, že se mi hladina pěkně hýbe, tak jestli se jim v tom daří, třeba takový Pistii

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2010 07:27 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Jirkaass
Škoda, že tu není Sid, ale zkusím ho nahradit. :)
Pokud nepřidáváš CO2 do akvária uměle (kvasničák, tlaková láhev, ...), tak vzduchování nesnižuje jeho koncentraci, ale spíše zvyšuje (dorovnává ji na hodnotu koncetrace CO2 ve vzduchu) => vůbec nemůže uškodit. Vzduchování se může hodit i v hodně zarostlých nádržích v noci, kdy O2 spotřebovávají i rostliny. Taky spousta druhů ryb je náročnějších na O2 a pro ně je vzduchování vhodné.
Každopádně pro růst rostlin je dobře, když se voda pomaličku hýbe, takže vzduchovat v akváriu bez filtru je jenom dobře a pokud ti nevadí hluk, nevypínal bych ho nikdy. Filtr je samozřejmě nutné nevypínat!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 21:42 R Muž Silent [5949] Re: Jirkaass
Přestat přivzdušňovat. Nevím co máš za filtr, ale buď uzavři ventil, nebo odstraň přivzdušňovací nástavec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 21:40 Muž Jirkaass [35] Re: Stetinka
xD takze nevzduchovat a u filtru kdyz mam ze se tam pridava vzduch jak psal vaclav tak to zacpat nebo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 21:38 Žena stetinka [270] Re: Jirkaass
tak to je správně,ale nevypínej filtr!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.12.2010 21:36 R Muž Silent [5949] Re: Jirkaass
Pokud není výrazněji přerybněno je vzduchování zbytečné i v noci. Zvláště pokud filtr zabezpečuje pohyb hladiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 21:34 Muž Jirkaass [35] Re: stetinka
me rikaly ze je pbytecne vzduchovat

mozna az v noci tak se vas ptam jak vy na to :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 21:33 R Muž Silent [5949] Re: Usine
Tak jinak. Vypnout vzduchování, případně přisávání vzduchu u filtru. Filtr však nechat v provozu! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 21:32 Usine Re: stetinka
Omyl, filtry mají často přisávání vzduchu na výtoku (zvláště ty vnitřní) a to je mnohdy podstatně silnější než bublat přes kamínek. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 21:27 Žena stetinka [270] Re: Jirkaass
pozor, ale nejedná se o filtr, ale o vzduchování (motůrek na bubliny), filtr nevypínat!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 21:24 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Jirkaass
Vzduchování v nádrži s rostoucími rostlinami postrádá smysl (tedy mimo dekorace). Za určitých podmínek může CO2 vyhánět, za jiných ho do vody vracet. Každopádně vzduchování nedoporučuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 21:19 Muž Jirkaass [35]
Vím ze to sme nepatri ale nevedel sme do jakeho tematu to vlozit

Dneska mi v hormbachu poradily ze pro lepsi rust rostlin staci aby be zel filtr prej kdyz mám filtr a vzduchovani tak prez den vyhanim kytkám oxid uhlicity a tak rosotu pomaleji

je to pravda nebo jake s tim mate skusenosti

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2010 01:52 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vodRe: Vašek
Otazne je, kolko z tych 500m2 realne vedia osidlit bakterie, a druhou ich efektivita v zavislosti na sile prietoku filtru. Tipujem, ze rozklad latok prebieha rovnako rychlo, ci uz filter prefiltruje vodu v akva 1x za hodinu alebo 10x. Inak, na 500m2 sa zmesti 15ml bakterii, ak by sme ich naskladali tesne vedla seba v jednej vrstve (orientacne som zobral velkost bakterie 30nm, mensie by uz nemali byt). Takze nic moc, zasa len marketingove cislo... Pre zaujimavost by mohol niekto vypocitat, aku plochu ma 1l bezneho riecneho piesku frakcie 1-3mm :)

S tym substratom si naozaj netreba lamat hlavu, je sice dobry (sam ho mam a som spokojny, aj ked nevidim rozdiel oproti molitanu), ale vacsina rozkladu latok aj tak prebieha v substrate akvaria (v dne). Takze je to skor taky tuning ako zazrak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2010 23:06 Muž Vašek [56] Re: Sid
Je těžké nelámat si hlavu když jsem v dobré víře koupil hi-tech eheim substrat jistě v NASA vyvinutý, krerý má v jednom litru povrchovou plochu 500 m2 za těžce uspořených 700 korun :)

A teď brouk v hlavě že jsem nakonec neudělal dobře, navíc když se podívám jak pomalu to z toho teče...Asi přemýšním nad nesmrtelností chrousta
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2010 22:32 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: Vašek
Nelamte si s tím hlavu. :)
EDIT: Ale tady se neporovnávají různé typy filtrů, (vnitřních, vnějších, modrých, červených...), nebo různých filtračních náplní! Tady se porovnává tentýž filtr jednou s "optimálním" a podruhé s "předimenzovaným" průtokem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2010 22:26 Muž Vašek [56] Re: Sid
Ono to přeci nemůže být jen tím průtokem. Na rozklad odpadních látek bude mít přeci vliv jestli budu mít filtr narvanej substrátem pro mechanickou filtraci a nebo biologickou.

Takže když budu filtrovat průtokem 10x akvárium za hodinu přez mechanickou filtrci, třeba válečky a vata, tak stejně jelikož nebudou ve filtru skoro zádné nitrifikační bakterie můžu mít hodně NO2 a NO3

Když budu naopak točit akvárium ve iltru 1x do hodiny ale přez substrát s vnitřní plochou třeba 500m na litr osídlenej nitrifikačníma bakteriema, tak bude hladina NO2 a NO3 podstatně nižší. Nabo se platu?

Podle mě to není vůbec o průtoku ale o tom použitém substrátu. Někdo může samozřejmě namítat, že bakterie jsou i ve dně a na kamenech, což je samozřejmě pravda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2010 21:47 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: Usine
Filtr s předimenzovaným průtokem rozkládá odpadní látky tak dokonale, že výsledné produkty jsou pro rostliny hůř využitelné, než jaké vyrábí filtry s optimálním průtokem. :)
Rozdíl ve využitelnosti produktů přeměny odpadních látek je tudíž onou "hranicí", od které se odvozuje optimální průtok od předimenzovaného. :)
(Okem se to dá poznat právě podle toho, jak se daří za jinak srovnatelných podmínek rostlinkám. :))
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2010 18:32 Usine Re: Sid
Potřeboval bych vysvětlit co je to předimenzovaný filtr a průtok vody. Kde leží hranice od které se to odvozuje?
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2010 16:33 zrada Re: Sid
;-) To jo. Já myslím, že vysoký průtok neznamená vysokou účinnost. Spíš naopak. Akorát na Smikových zahraničních fórech jsou popsány důkazy o blahodárných účincích vodního děla. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2010 23:08 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: zrada
Vypadlo mi slůvko "průtok" - omlouvám se! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2010 20:51 zrada Re: Sid
Předimenzovaný průtok nebo předimenzovaný objem filtrační hmoty? Já hnojím minimálně, docela stačí ryby a výměna vody. Filtruji relativně pomalu přes velký objem média a rostliny nevykazují žádnou známku strádání.
Jak se rozdíl, o kterém píšeš, projevuje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2010 14:42 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: zrada
Já mám vyzkoušeno, že v uměle nepřihnojovaných akva rostou kytky lépe při "nepředimenzované", než při "předimenzované" filtraci. ;-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2010 13:19 zrada Re: Sid
Mám vyzkoušeno, že i velmi účinná filtrace nijak neomezuje růst rostlin, často označovaných za „náročné“. Takže v praxi nikoliv. ;-)
Je ale důležité neplést si termín "účinná" s termínem "špatná".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2010 20:09 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: trokar
Zpátky k tématu...
...jak je to se závislostí filtrace na růstu rostlin... Platí, že čím účinější filtrace, tím horší růst rostlin?...
V podstatě je tomu tak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2010 07:52 Muž Pet [56] Re: katterinecka
Mám v některých akváriích poměrně silný proud a rostliny rostou stejně dobře, jako v akváriích, kde se voda sotva hýbe. Problém by ovšem mohl nastat, pokud by proud vody nadměrně hýbal hladinou. Snížil by se obsah CO2 ve vodě a rostliny by na to samozřejmě negativně reagovaly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2010 06:57 smik Re: Sid
Přesně tak, proto jsem dal ten odkaz. U nás se povětšinou traduje, že se voda v akváriu nesmí skoro pohnout. No a ono to jinde funguje úplně jinak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2010 23:29 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: katterinecka
Přiměřeně intenzivní pohyb vody má význam pro snížení hraniční vrstvy a pro správnou distribuci živin po celé nádrži. Jedním z mnoha tradovaných dogmat je "povědomí", že intenzivní proudění vody má za následek bujení řas. A ono je to mnohdy právě naopak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2010 23:29 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: katterinecka
To si nemyslím. Nebo difuzi ovlivňuje rychlost proudu?
Spíš, že by proud strhával kolonie bakterií a ty se dostávaly do vodního sloupce, kde by zanikaly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2010 23:08 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Vašek
a k tomu se nehodí velký průtok, protože pak to ty bakterie nestačí spotřebovat a je to spíš jen mechanická filtrace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2010 22:37 Muž Vašek [56]
Mě osobně by spíše než vliv proudu zajímal vliv filtrace přez biomolitan vs. nějaký porézní materiál s velkou plochou pro osídlení bakterií.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2010 22:05 smik Re: katterinecka
COčko samozřejmě. Uvidíš za měsíc, že bude rostlinné dost a dost :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2010 21:51 Žena gaume [26] - ŽivorodkyRe: katterinecka
staci, kdyz ma nekdo dve totozny akvarka se stejnym vybavenim, vodou, svetlem a filtrem a v jednom jeden typ kytky roste, v druhym ne. mne napr. ve velkem akva roste naprosto vsechno krom ruzkatce, ten mi roste skvele jen v malem akva. prutok filtru u obou akvarii je u obou akva kapku vetsi, cistim stejne pravidelne, stejne svitim, stejne dno, tak nevim :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2010 21:48 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: smik
urcite tam pridava i COcko, tak proc ne. A tohle neni zas tak rostlinne akvarium, ne? spis nature
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2010 21:44 smik Re: katterinecka
Filtr tam má nějakej eheim. Typ neznám. Mě šlo jen o to že ne všechno je černobílé. Na těch videích jsou i jiná akvária provozovaná stejným stylem. Jednoduše jde o to že rostlinné akvária můžou fungovat stylem o kterém by většina akvaristů u nás řekla, že je nepoužitelný. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2010 21:33 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: smik
neříkám že by to nemohlo fungovat, ale je to zbytečný aby se tam točily rybky jak na toboganu. To musí mít ten filtr ohromný aby se tam to voda aspoň "ohřála", nemůžu hodnotit co je tohle za filtr, když na tom videu neni, ale bylo to asi nehorazne drahy, nebo jen na proudeni vody. A nevim jakej ma smysl ukazovat růst rostlin při takovým průtoku na čerstvě založeným akváriu (i když pěkným) kde rostliny ještě ani pomalu nezačly růst. Sice je tohle určitě ňákej skvělej akvarista, ale takhle to vidím ja ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2010 21:23 smik Re: katterinecka
Jen tak pro zajímavost. Teď jsem řešil s Markem Evansem proudění vody v jeho akváriu Savannah Dreaming. To akvárium má délku 120 cm obsah kolem 300 L a víte jaký tam je hodinový průtok?
Používá 1 filtr a dvě Koralia čerpadla. Průtok je 7000 L za hodinu.
Tady je nějaké video:
vimeo.com/…
Slíbil mi natočit video přímo zachycující průtok
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2010 21:14 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: trokar
v rostliným akvárku stačí aby se voda trochu míchala, ani to nemusí moc filtrovat ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 5529x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14414-rust-rostlin-v-zavislosti-na-ucinnosti-filtrace?od=51