Půdní filtry nejspíš nebudou to nejlepší :
Železo je důležitým stopovým prvkem ovlivňujícím růst rostlin. V akváriu dobře zásobeném rozkládajícím se detritem s jeho nedostatkem obvykle nebývají problémy. Vyrábí se řada komerčních přípravků, které mají v návodu zdůrazněnu důležitost pravidelného přidávání chelátů železa do akvária.
Domnívám se, že špatný růst a žloutnutí listů ponořených vodních (akvarijních) rostlin není přímým důsledkem nedostatku železa, ale celkově špatných růstových podmínek (počínaje nízkým přísunem základních živin). Ve starší akvaristické literatuře se můžeme dočíst, že bylo dosaženo pěstitelského úspěchu (?) přidáváním kousků železa do akvária či hřebíků do písku apod.
Jiní autoři zase (oprávněně) upozorňují na nedostupnost trojmocného (-vazného) Fe3+ pro rostliny a v kyslíkem zásobené vodě snadno oxidující (rostlinám ale dostupnou) formu Fe2+, která je "stabilnější" ve vazbě na cheláty. Považují přidávání hřebíků či jiných částí ze železa do akvária za neúčinné.
Z pohledu anorganické chemie je taková úvaha možná správná. V přírodních vodách se však rozpuštěné železo Fe vyskytuje vázané převážně v přírodních organických chelátech (např. fulvokyselinách) vytvářených ve složitých biochemických reakcích, probíhajících i v písku akvária dostatečně obohaceném detritem. Z tohoto pohledu pak přidávání kousků železa či hřebíků do dna může být účinné. Sám jsem však tuto metodu nikdy nezkoušel.
O schopnosti určitých druhů bakterií (bio)chemicky narušovat až do havarijního stavu ocelové potrubí či jiná díla z oceli zakopaná do země ("bakteriální koroze") byla zpracována a publikována řada vědeckých prací. Rostliny navíc také dokáží svým kořenovým systémem vylučovat do blízkého okolí organické látky (např. cheláty kyseliny citronové), které jsou schopny vázat ionty železa do formy rostlinám snadno dostupné. Zde také může být jedna z možných příčin, proč "půdní filtry" (bezmyšlenkovitě použité v rostlinovém akváriu) při rychlejším průtoku vody substrátem záporně ovlivňují růst vodních (kořenujících) rostlin.
(p. Pelikán,
planta.aquariana.cz/…)
Tak tohle téma mi celkem slušně přerostlo přes hlavu. Asi by to chtělo samostatný článek. Ale už teď mám takové neblahé tušení, že to nerozseknu ani tam. Jsem z teho všeho volajaký zmetěný. Problém je v tom, že zkušenosti s půdním filtrem jsou různé - někdo na něj nadává, někdo ho chválí. Stojí tu proti sobě (celkem logické) argumenty odpůrců půdní filtrace (sám jsem se mezi ně ještě nedávno počítal) plus konkrétní negativní zkušenosti konkrétních akvaristů, kteří si to vyzkoušeli na vlastní kůži a (na druhé straně) pozitivní zkušenosti (opět od konkrétních akvaristů) plus možnost prohlédnout si krásné prosperující nádrže s půdní filtrací, kde tedy rostliny nestrádají ani náhodou (pochválen budiž internet).
Původní záměr byl, že tady vyjmenuju všechny ty důvody, proč půdní filtr NE a poté ukážu pár nádherných akvárií, které (navzdory všem teoriím :o) krásně fungují (včetně rostlin, samozřejmě) - i s půdním filtrem. A je to. Další vyvrácené dogma ... Jenže při pročítání diskusních fór jsem narazil na zcela jasné případy, kdy stagnující rostliny začaly krásně růst ihned po vyhození půdního filtru z akvária. A teď babo raď ... jak to teda je?
Popravdě, nevím, co si o tom mám myslet. Už teď se mi do toho článku nechce :o) ...
(Horác -
www.horacovoakvarium.cz/…)
Osobně bych to neriskoval a sáhnul raději po něčem externím, nebo závěsném. Já používám ve 12l Blau Závěsný nano filtr FM-60, a zatím jsem spokojen.