Půdní filtr
jen je třeba počítat s tím, že přesazovat echináče, kryptokoriny a podobnou zeleninu, je celkem zážitěk
No, budeš-li nad tím uvažovat i nadále, jeden zcela volný půdní filtr se mi tu válí hnedle nahoře... a jestli jej budeš honit vzduchem nebo AT-200 záleží jen a jen na tobě. Podle mojí zkušenosti s Pagodáriem účinnost půdního filtru nebude souviset s roštem, ale s tím, co na něj položíš.... barvený křemičitý písek nebude to pravé.
Len si vyrob ten EX filter. Najlepsia varianta (ak si kutil a bavia ta take veci )
Rozměr je super. Děkuji.
Právě jde o to bublání a dovnitř nic nechci..
Taky mě napadlo udělat samodomo malý externí filtřík. No, ještě nad tím popřemýšlím.
Jinak, myslíte, že s tím závěsným atmanem to není dobrý nápad? Mě to přijde docela v pohodě.
Každopádně Váš názor jakožto zkušeného mě zajímá.
Závěsný filtr tam, kde by dobře posloužil vzduchovací motorek? Nebo - pokud by vás bublání rušilo - přiměřeně velká (malá) čerpací hlava? (Tamtéž mají pár variant na výběr.)
Výšku roštu odhaduji na cca 1,5cm, mezery mezi "šprušlemi" 1mm(?).
...Čistě náhodou nevíte, jestli ho momentálně nemají v Říši zvířat? Pač tenkrát ho nikde neměli, jen tam mi bylo řečeno, že ho občas mívají..
Čistě náhodou jsem ho chtěl minulý týden jednomu člověku "vnutit" a skladem nebyl. (Ale dostupnost si můžete ověřit telefonicky.)
Právě si myslím, že by to nemuselo být vůbec špatné. Akorát by mě teda zajímaly ty rozměry. Aq je 30x20, tak jestli má smysl to kupovat a upravit či nějak zbastlit např. z trubek. Jestli není ta mřížka moc vysoká. Taky mě napadlo, že bych vývod z "mřížky" napíchnul na sání filtru. Borčus ze dna by tedy šel přímo do filtru. Uvažuju nad atmanem hf 100..
0 10.12.2012 20:38 harpunar – Jako veterán dám jeden postřeh-půdní
filtry jsem používal hodně let a měl jsem s nima pozitivní zkušenost.Nad nima mi vždy rostly ty nejlepší,nejkvalitnější rostlny. A jak jsem se dozvěděl,tak japonci,hlavně krevetkáři je začínají zase docela dost používat.Období,kdy je téměř všichni zavrhovali je snad pryč.A do miníčka bych jej s klidem dal a nebál se toho.
Aha, nenapsal jsem. Moje chyba. Na mysli jsem měl resun.
EDIT: A mezera mezi šprušlema je jak velká?
Děkuji mnohokrát.
EDIT II: Tak to je škoda, pač přesně ten jsem myslel..
Čistě náhodou nevíte, jestli ho momentálně nemají ve Říši zvířat? Pač tenkrát ho nikde neměli, jen tam mi bylo řečeno, že ho občas mívají..
O jaký výrobek má jít?
Něco jiného bude Eheim, něco jiného Resun...
EDIT: Myslíte asi tento(?):
www.zverimexshop.cz/…
Mám ho někde ve sklepě, ale tak "zahrabaný", že vám nepomůžu...
Před nějakou dobou jsem nad půd. filtrem uvažoval. Nakonec jsem nad ním upustil. Dnes zvažuju založení mini, do kterého bych ho konečně vyzkoušel. Můžete mi někdo napsat, jestli souhlasí rozměr jednoho článku 70x140x??mm výška či tloušťka je jaká? Abych se vlezl..
Starší reakce
Já měl na půdním filtru průhlednou trubku, takže bezprostředně po fouknutí jsem viděl jestli se mi uvolnil detrit. Samozřejmě že nemyslím úplné profouknutí. Jde o ten ráz vody, který tam uděláte. Jako malý příklad uvedu třeba jako když jdete po staré půdě. Když jdete pomalu, vaše kroky prach na podlaze nezvýří ale když jdete rázně, nedej bože si dupnete ... prach se naráz zvedne. Podobné to je na mřížce pod štěrkovým dnem.
Když jsem čištění dělal prvně, tak se mi ho nepodařilo uvolnit hned na první fouknutí, protože jsem do toho slabě foukl
chce to trpělivost a štrum.
Jinak ještě pro doplnění. Je to čistě můj názor a není to psané pravidlo ale klasický styl se hodí podle mne spíše jako nízko průtočný filtr. Tedy poháněný pouze vzduchováním, nebo pomalým čerpadlem na ústí trubice. Asi bych ho nepředřazoval externímu výkonnému filtru. Zato naopak průtočný se sám nabízí jako doplněk externí filtrace.
Tak to je dobrý tip jak to čistit s tím fouknutím
až bude nakoupeno rád vložím fotky
V minulosti jsem míval klasický půdní filtr a nemohu si ho vynachválit. Téměř bezúdržbový
Teď mám průtočný styl napojený na externí filtr ale mám ho poprvé, takže ti moc poreferovat nemohu. Jeho výhodou je ale to, že se ti tam tvoří pouze bakterie a neusazuje se ti tam detrit, Takže žádná údržba půdního filtru
... možná za rok, dva, nebo tři ho vyčistit
. Je to pro mne vlastně rozšíření externího filtru o další část biologické filtrace, kde budou na mřížce po celé ploše dna vegetit pouze bakterie. Když se podíváš ke mne na nádrž tak zjistíš, že jsem si ho upravil plexisklem. To proto, že jsem četl nějaké chytré články a diskuze kde doporučují půdní filtraci do nádrží bez rostlin. Údajně prý proud odplavuje živiny od kořenů. tzv. omývání kořenů. Ale nedá se dnes všemu co je na internetu napsáno věřit. Pro jistotu jsem ho ale upravil do nynějšího stavu.
Jinak půdní filtr se čístí tak, že na trubici nasadíš hadici a do ní krátce ale silně foukneš. Tak, že máš pocit že ti to nazdvihlo dno. Tím se ti uvolní téměř veškerý detrit. Teď už stačí jen nasát a vypouštět do kbelíku uvolněný detrit z půdního filtru.
Tak děkuji ještě jednou za tvé reakce
Sací půdní filtr napojený na vnější filtr jsem měl kdysi v akváriu s tlamovci. Prakticky jsem neodkaloval a fungovalo to skvěle. Bylo to ovšem akvárium bez živých rostlin.
děkuji za rychlou radu
.Jen ještě máš s tím skušenost?
Nádrž bych chtěl předělat a udělat skrýš pro ryby.Proto mě napadlo když bych to dělal tam vložit tu půdní filtraci.Ještě mám dotaz dostal jsem 2 péřovce a od té doby je právě voda lehce kalnější,pak jsem zakoupil vnější filtr a napadlo mě že to dno je děsně kolikrát špinavé tak založit tu půdní filtraci aby to vše bylo OK.
Já bych se spíše ptal, tedy za předpokladu že nádrž prosperuje a funguje, proč se v ní začít "hrabat" a vkládat půdní filtr když vnější filtr je dostatečný. Vložení půdního bude obrovský zásah do života nádrže. Pokud se ovšem nejedná o plánovanou přestavbu akvária.
Mám 120l akva a rostliny mám spíše vetší a mám jich 5 ,ale zas mám více ryb takže bude lepší tedy volit tu variantu sací?
Oba způsoby jsou stejně účinné. Tady nejde říct který by filtroval lépe. Co se mechanické čistoty vody týče záleží spíše na složení hmot v kanystru.
Chápu.Filtr mám Eheim profesionel 2222 je do 150l myslím.Ještě jakým způsobem to bude líp spíše filtrovat vodu,aby byla čista?
Při napojení půdního filtru na vnější filtr ani odkalovat nemusíš. Tah je dostatečný na to aby veškerý kal nasál do kanystrového filtru, záleží samozřejmě na síle čerpadla v použitém kanystrovém filtru. Druhý, průtočný typ je pro hustě zarostlé nádrže velmi vhodný. Jak jsem psal tok vody je stejný jako v přírodě.
Kdyby tedy byla ta sací varianta tak bych musel docela často odkalovat.Když bude průtoková rostlinám to vadit nebude?
Běžná konstrukce půdního filtru je právě ta sací. Vhledem k napojení na vnější filtr bych neměl strach z ucpání, ale pokud si s tím chceš vyhrát koupil bych průtočný typ a to z důvodu, že tento princip vlastně simuluje přírodu kde voda proniká skrze dno nahoru. Navíc si můžeš u tohoto typu regulovat množství vody které půjde skrze půdní filtr a skrze rozstřikovací rampu.
0 21.07.2012 20:10 matynka Dobrý den ,uvažuji o zakoupení půdního filtru pro vnější filtraci eheim
macenauer.eu/…
jen nevím jakou půdní filtraci vybrat jestli průtokovou nebo sací.
V akva mám kamínky asi 1 až 2 cm a pří odkalovaní docela dost nečistot.Jestli někdo toto již má nebo jaké jsou s tím zkušenosti.Ta sací varianta mi příjde trochu divná ,protože místama se to po čase v nějaké části ucpe.Děkuji předem za vaše postřehy.
Starší reakce
Vlastně máte pravdu. Jsou i takoví, co si vyrobí např. i kanystrový filtr.
Nic proti, já si ho ale raději koupím.
Přesně tak. Taky bych si to radši udělal. Prostě to baví.
Ještě to oběhnu a kouknu co kde mají.
A proč kupovat čínskej krám, když si to můžu postavit sám a mít z toho radost, že. Je to koníček jako každej jinej.
Proč dělat věci jednoduše, když jdou dělat i složitě?!
Mě napadlo dát do aqua nějaké plastové podložky, na to uříznout plastovou mřížku, na to jemné plastové pletivo a půdní filtr pro krevetky by byl hotov. Plastové mřížky v těch supermarketech pro kutily musej mít, ale ruku do ohně za to nedám. Přinejhorším jsem přemýšlel nad mateří mřížkou třeba tutkaj
www.bee.cz/…
Právě jsem nenašel nic vhodného. Koukal jsem teda jen v hornbachu, obi atd. Leda tak plastovou desku a do ní vyvrtat díry. To se mi ale zase moc nechce, pač bych se asik uvrtal a navíc by to vyšlo možná i dráž než ten resun.
Zrovna ten resun se mi nezdá jako moc dobrý, půjde asi použít jen se štěrkem a ne s pískem. Myslím že nějaké 5mm vypodložení, na to nějaká pevná plastová síťka, na to jemná síť a zespodu trubka s hadičkou nebo čerpadlem udělá líp práce a bude po celém dnu akvária.
Sid napsal: ...Chci to resit hadici ktery bude uchycena na dne, pripojena na cerpadlo, které bude sát vodu z hadice...
Já mám do některé z příštích nádržek připraveno toto:
www.zverimexshop.cz/…
Standardní pohon je sice vzduchovacím motorkem, ale použít by měla jít i nějaká čerpací hlava.
Nechcete s ohledem na poměrně příznivou cenu popřemýšlet nad podobným zařízením?
Ja to mam pouzite v krevetkariu, povodne bublifuk, ale potom som pouzil cerpaciu hlavu, je to tichsie a pokojnejsie. Som velmi spokojny.
rybicky.net/nadrze/10899 to je fakt. Za ty prachy.. Nikde v obchodě co jsem se ptal, půdní filtry nemají a neví.
Asi koupím oboje. Když, tak pak poreferuju..
Tahle otázka už tady padla 17.02.2012 15:45, ale nikdo to neví, takže buďto zjistit v obchodě nebo koupit obojí (za těch 22 kč je to ještě dobrý dilema).
Nikdo neví, jaký je rozdíl v těch nasávacích trubicích?
Díky, to dají. Jsem akorát trošku zmatený v tom která k čemu pasuje, jak už se tady někdo ptal..
1,5mm
dve trubice nevim, daji se koupit ale samotny
Můžete mi někdo pls napsat, jak velké jsou mezery mezi mřížkama u toho půdního filtru resun? Popřípadě, od jaké velikosti či počtu článků se v balení dodávají dvě trubice na sání? Teda jestli se dodávají dvě..
Díky.
Třeba tak, že ty rostlinky vyrostly v nádrži s půdním filtrem?
jestli myslis ten resun tak nafotim, zrovna ho tu mam vybalenej
Aha
, ano, právě na rostlinky v té nádržce jsem koukal. Moc hezké, abych se přiznal, vůbec nevím co to je. Tipoval jsem to na nějaký druh hygrophílií, ale nevím teda.. Myslím ty na pravé straně, zbarvené do oranžova.. Moc hezké.
Až si ten filtr někdo koupíte, vyfoťte to, prosím vybalené a složené...
Side ty vaše hadánkářské příspěvky... to je nemala tragedie a vubec to neni vtipne..
Jak souvisi rostliny vedle cvrcku v obchode ,kde nemaji pudni filtr s tematem pudni filtr??
Hezky si nerozumíme.
Nemyslel jsem, že v té nádržce vedle cvrčků je půdní filtr, ale jestli jste si všiml rostlinek v něm.
(Ti samci pavích ok jsou v něm zcela záměrně - "komerční důvody". Černá paví oka nejsou ve zdejších končinách zase tak běžnou rybkou...
)
Myslel jsem na prodej. Nikde jsem ho nenašel, tak jsem se zeptal. A už není, mi bylo řečeno. Na rostlinky jsem nekoukal, měl jsem trochu na spěch. Ale koukal jsem na to mini vedle cvrčků. Pěkné, akorát bych vyhodil ty gupky.
Přidat reakci
1 ...... [5] 7 8
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 9023x