Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Půdní filtr

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Půdní filtr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.12.2014 21:30 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Sid
dobře víří bordel :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 20:42 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: mireh
...Finta je v tom obratit proudění vody. Na trubici nasadit čerpadlo a vhanet vodu pod filtr. Vyplavene nečistoty zachytávat mechanickym vnitřním fitrem...
A na co vám pak ten půdní filtr je?! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 16:45 mireh Re: vóťa87
Nad půdní filtr neni když se spravne založí. Finta je v tom obratit proudění vody . Na trubici nasadit čerpadlo a vhanet vodu pod filtr.Vyplavene nečistoty zachytávat mechanickym vnitřním fitrem.Pak se může pisek čistit klasickým odkalovanim a filtr zůstává stále čistý. Opačné proudění vody květinám nemůže uškodit-naopak.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2014 21:19 vojta97 – re
Díky :-) můj tatinek měl už před cca 30-40 lety pudni filtr poháněný pistovim kompresorkem. A radil mi pouzit pudni filtr i když v dnesni době je asi málo používaný protože ho každý kritizuje a odradí tak akvaristy od jeho pouziti .. Díky za rady .. Podle mě 2 pudni filtry a 2 vykone cerpadla bude idealni :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 15   18.11.2014 20:36 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Tojsouvěci
...Mimo superlativů prodejců jsem se osobně s kladným hodnocením půdnich filtrů v nearchivovaných rostlinných akváriích nesetkal, a to ani na netu. Negativa viz. odkaz: planta.aquariana.cz/filtry.htm, www.discus.cz : Filtrace v praxi Kersten Opitz, a další se dají dohledat...

Myslíte tuto pasáž z článku K. Opitze:
"Půdní filtry značně omezují růst rostlin, protože přivádějí do dna ke kořenům příliš mnoho kyslíku. Hodí se tedy pouze pro nádrže bez rostlin kořenících ve dně."?
(V podobném duchu se vyjadřuje Rejpal...)
Neberu K. Opitzovi ani p. Pelikánovi jejich názor, resp. zkušenosti. Tento způsob filtrace jsem si taky vyzkoušel a nevybavuji si, že bych byl z rostlin zklamaný...
Ale všechno se vším souvisí. K intenzívnější oxidaxi některých živin při proudění vody substrátem bez pochyby dochází, otázkou je, nakolik jste schopen výživu rostlin "ukočírovat" pomocí snadno dostupných a levných "nástrojů" v podobě nezbytných minerálních solí a chelátů.
(To je další věc, která vám - jak jsem přesvědčen - před třiceti lety také chyběla...)

Trochu mi tato debata "zavání" podobným "dogmatem", jako svého času ta o rychlosti proudění vody v akva. Těch "varování", že voda v rostlinném akváriu se má přečerpat rychlostí max. 2x objem nádrže/hod., raději ale zlomkem této rychlosti, nebylo v minulosti málo, a i dnes by se jich jistě na netu a hlavně v literatuře dala dohledat hromada. Jak ale ukazují zkušenosti "pošuků", kteří podobná "varování" neřeší, zdravá rostlinná akvária se dají provozovat i s "vodním vírem" v akva.
(O tom, že filtr s takovým průtokem funguje "jinak", než s pomalým, se řeč nevede; mnohdy není žádný filtr ani potřeba.)

No, nikomu půdní filtr nevnucuji. Stejně, jako jsem nikoho nenutil používat v rostlinných nádržích přídavná čerpadla nebo měnit vodu pravidelně, ve větších objemech a častěji, než se desítky let doporučovalo.
(Kdysi jsem s tímto názorem také narazil, dnes se mu nikdo moc nepodivuje...)
Vnější filtr, (stejně jako řada dalších způsobů filtrace), je osvědčenou metodou, tak proč ne, že?
Na druhou stranu - kdyby se víc lidí odhodlalo nenechat se odradit "dogmaty", třeba by se časem dostaly i půdní fitry na milost. :-)

...systém který není na med...
Omlouvám se, ale této větě nerozumím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2014 17:49 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: Sid
potlesk Ano,argumenty jsou mimo,pokud se s nimi nesetkáš osobně a nemusíš je řešit,já jsem byl též mimo mísu,když jsem půdní filtr instaloval.Mimo superlativů prodejců, jsem se osobně s kladným hodnocením půdnich filtrů v nearchivovaných rostlinných akváriích nesetkal,a to ani na netu.Negativa viz. odkaz: planta.aquariana.cz/filtry.htm , www.discus.cz : Filtrace v praxi Kersten Opitz , a další se dají dohledat.Škoda,že jsem neměl před třiceti lety návod,jak lze vyčistit za provozu prostor pod půdním filtrem na kterém je cca 60kg substrátu (včetně dekorací) osazeného holandským stylem,nebyl v té době internet,kde by mi někdo poradil abych systém který není na med zachoval. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   18.11.2014 13:39 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Tojsouvěci
"Zregenerovat" půdní filtr za provozu, bez nutnosti nádrž "překopat", není nic nemožného. (Taky ověřeno praxí a už se to tu víckrát popisovalo.)
Ploštěnky, piskořky a podobné argumenty jsou jaksi "mimo"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 22:57 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: vojta97
Když budeš mít možnost podívej se někde v pěstírně, kde se používají deskové fitry a do prostoru za nimi,co se tam usazuje.Půdní filtr je v horizontální poloze a substrát akvária tvoří filtrační medium,kterým prorostou kořínky rostlin a časem dojde k zašlemování mikrodetritem.Na 0,5 m2 jsem měl celoplošně dva spojitelné rošty překryté tvrdou síťovinou s oky cca 2mm a k průtoku vody bylo použito bezstrátové čerpadlo o výkonu 1000 l/hod na venkovním přepadovém filru.Jedinný klad tohoto zařízení je ,že jsem nemusel čistit sací koš,jiná pozitiva během tříleté aplikace v rostlinné nádrži s terčovci jsem nezjistil.Invazi ploštěněk,kterým se dařilo v prostoru pod půdním filtrem jsem zlikvidoval odchycením na proužky hov.srdce zavěšených na vlasec,tuberkuláti se tam také dostali.Za tři roky šel obsah nádrže dvakrát ven a tím pro mne půdní fitr skončil.Za svůj názor se nestydím,odskoušeno v praxi. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 20:37 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: vojta97
Nenechte se jen tak od půdního filtru odradit.
Na plochu 2*0,5m bych se přiklonil ke dvěma samostatným "jednotkám".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 20:30 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetkyRe: vojta97
urcite dva (resp. klidne jeden ale dve roury nahoru)

a casto sem videl ze venkovni filtr byl napojeden na ten pudni
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 19:03 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: vojta97
lepší je venkovní
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 19:00 vojta97 – hledam radu
Budu zakládat 500 l akvarium a nemuzu se rozhodnout jestli pouzit pudni filtr 2m x 0.5m
nebo 2 pudni filtry 1m x 0.5 m pro lepší cirkulaci vody ..
Nebo jestli bude lepší pouzit venkovni filtr :-) i

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2014 17:34 Muž TTjopo [0] - RostlinyRe: bali
Takze skor prepadovi filter?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2014 10:27 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetky
mno, do rostliného akva bych se už docela rozmýšlel, ono tahat z toho ty kryptokoríny byl celkem mazec. půdní mám zatim jen ve dvou akva a nelituju, jen bych asi příště pár detailů změnil. pro krevetárka s mechama je to ideální..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2014 01:18 Muž Mislow [304]
Ja bych osobne do pudniho filtru nesel. Uz kdyz se podivam na technicke reseni, tak predstava, ze dojde k problemu mi jezi hruzou vlasy na hlave. Radsi to ponecham na jednoduchosti externiho filtru. Zvlast, kdyz mam v akvu rostlinky, na ne pudni filtr neni zrovna nejvhodnejsi. Navic vetsina nazoru, kterou jsem si precetl a nemyslim zde, ho spis nedoporucuje nez povazuje jako prednost. Ani se nedivim, uz logicky jeho podstata ma sva omezeni, ktera i pri pripadnych chtenych zmenach v akvariu mohou byt limitujici .... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 22:51 Muž georg [112] - AfrikaRe: TTjopo
Přepadový filtr když je správně udělaný, tak vytopení způsobit nemůže ani při výpadku proudu, ale zkušenost s ním nemám. Mam ext. filtry
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 22:43 Muž TTjopo [0] - RostlinyRe: replikant33
replikant33 napsal: no rodinem domne to neni tak strašny jako v panelaku,, protže beton ze kterého jsou postaveny a smontovany je vodotěsni ma minimalní nasakavost a vzhledem k tomu že je smontovany z panelu na sucho tak spary vam bit hezky odvodvni, kdysi jsem bydlel v panelaku a vim že stačí 10L kýbl vody na spavnym miste jede to dve patra jako nic.
Presne tak.Panely su zvarane ku sebe a medzi nimi su medzeri.Dokonca aj cez elektroinstalacne dutiny v paneli.Suseda nadomnou nas vytopila prackou a zo zasuviek mi vytekala voda.Je to individualne u kazdeho domou.Ako som spominal som elektrikar a robl som nejednu rekonstrukciu takychto panelovych bytov tak viem co to je.
To ci mam urobit podny filter alebo prepadovi to je to medzi ci sa rozhodujem.Preto som zacal pisat do tejto temi.Chcem zistit ake mate skusennosti a podla toho sa rozhodnut.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 22:06 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: georg
no rodinem domne to neni tak strašny jako v panelaku,, protže beton ze kterého jsou postaveny a smontovany je vodotěsni ma minimalní nasakavost a vzhledem k tomu že je smontovany z panelu na sucho tak spary vam bit hezky odvodvni, kdysi jsem bydlel v panelaku a vim že stačí 10L kýbl vody na spavnym miste jede to dve patra jako nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 22:03 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: TTjopo
No nevím. Že by 100 litrů dokázalo vytopit 5 sousedů pod ním? Tomu se mi ani nechce věřit. Když nám vyteklo 500 litrové rámové akvárium, tak pod náma měli jen flekatej strop a trochu mokrou podlahu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 21:29 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: TTjopo
Nechápu to s tím vytopením. Kdysi mi přes noc přes vzduchovací hadičku uteklo z akvária asi 80 litrů vody a podemnou neměli prarodiče ani mapy na stropě. Akorát jsem týden sušil koberec v pokoji. Nevím jestli to nasál ten koberec, nebo to zachránila škvára ve stropě, ale škoda byla 0Kč.
Momentálně mám externí filtr s otevřenou hladinou v úrovni akvária a tam taky nehrozí žádné riziko navíc oproti vnitřním filtrům. Ale jde to filtrační akva blbě zamaskovat, u mě jde hodně vidět...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 21:10 Muž georg [112] - AfrikaRe: replikant33
Někde jsem četl takovou jednoduchou radu jak z externím filtrem neudělat hodně škody při jeho netěsnosti - navrtat saní z akvária 1 nebo 2cm pod úrovní hladiny a v případě vytečení filtru,dojde k vyčerpání na podlahu pouze objem plochy dané nádrže z toho 1 nebo 2cm výšky.Poté se filtr zavzdušní a.... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 20:57 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: TTjopo
to je život :) v tom připade pudní nebo vnitřní jasná volba :)
www.akvaterahobby.cz/… ale rikam musel by jsi dat alepson dve nebo tři okruhy a nebo si zařídit pořadnou pojistku,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 20:53 Muž TTjopo [0] - RostlinyRe: replikant33
Kedze som elektrikar namam problem si podobne veci vyrobit aj sam dokonca aj s posielanim sms.No ani to ti nepomoze ked ti povoli tesnenie na externom filtri.Ked to vypne potecie to stale a ako bolo spomenute ked si na dovolenke je na to idealny cas.Znamemu sa stal presne tento pripad.Odleteny na Tenerife a susedia mu zacali vyvolavat ze im tecie zo stropu voda.To mal akva maximalne 120l.Nez zohnal niekoho co to zachrani tak mal v byte hasicov,policiu a akva bolo prazdne az po nasavaci kos externeho filtru a samozrejme kos bol pri samom dne.Vytopil 5 susedov smerom dole.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 19:48 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: grunda
nekteré umi i SMS že :) když 100% by se to posralo když by jsi byl v chorvatsku na dovolene :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 19:41 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: replikant33
jj, dá, mám to dokonce jako funkci na GHL kompu, jen jsem to neměl zapojené
jinak je to vypnout :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 19:28 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: grunda
myslim že se da koupit neco jako hlidaní hladiny pokud hladina klesne pod čidlo vše se vipne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 18:08 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: replikant33
něco málo o tom vím, odešlo mi těsnění na Eheimu a 100 litrů vody bylo v obýváku na koberci - zcela nečekaně, když jsme byli na dovolené
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 18:06 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: TTjopo
rozumim a docela chapu tvé obavy a vyloučit vytopaní ale 100% nelze u externiho filtru,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 17:49 Muž TTjopo [0] - RostlinyRe: replikant33
Ide o to ze byvam v panelaku na 12 poschodi.Nechcel by som niekoho vytopit.Pokial by som riesil filtraciu ako podny filter tak nic nehrozi lebo vsetko je v akvarku.Ak by som to riesil formou prepadu tak tiez nehrozi ziadne vytopenie lebo sa to prepocita tak ,ze ak sa ucpe prepad tak ak aj cerpadlo vytiahne komplet filter do akva bude mat kam lebo tam bude rezerva a ak nahodou zliha cerpadlo tak hladina z akva nizsie nepadne len kolko ju pusti prepad.Ak by som mal riesit nejaky externy filter jedine original a tomu sa chcem prave vyhnut lebo aj pri originale moze nieco zlihat.To je najhlavnejsi dovod preco sa chcem vyhnut externemu filtru.Mam doma sice 360l nadrz s externym JBLe1500 a chvala Bohu zatial bez vytopenia no uz som od par akvaristov pocul ako vytopili susedov a to nemali ani z daleka tak velke akvarko.
A ako som pisal bude to spolocenske rastlinne akvarium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 11:20 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Johan
on chtel rostliny, tech 50L jsem řikal protže muvil o foltru pod akvariem a zakvaria přepady a podobně a tam by to udělal minimalne ž 50L akvaria, tak jsem řikal že už je lepší když už to bude vyrabet to udelat z 50L barelu a nebude muset řešit přepady lepení akvaria, stači barel dve fitynky čerpadlo a filt hmota když budeš mit vše doma tak to maš hotovy za hodinu i s napojenim nemusiš nic lepit ani vytvrařet přepad tak pro to jinak pokud by mnel pudbní filtr v tak velkem akva tak by byl obsah filtrač.materialu taky aspon 50L
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 08:43 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: replikant33
To by bylo Malawi, nebo black water akvárium? Či proč tak velká filtrace?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 23:22 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Moucha
ja kdyz bych mněl takovou nadrrž 500L ako ty tak bych volil externí filtraci o obemu alespon 50L udělal bych to z toho barelu a použil oběhové čerpadlo Eheim Universal bude to stat i s naplněma tak 5000kč ale ja mam taky jen male nadrže takže moc radit nemužu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 21:46 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: TTjopo
ja mam jen nadrze pod 100L....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 21:30 Muž TTjopo [0] - RostlinyRe: Moucha
Myslite nejaky vyzivovy substrat alebo ilovi co dokaze pohltit nadbytocne latky a v pripade potreby ich vratit spat do vody?
Ak ano tak to je pravda preto som chcel pouzit len nieco co lahko dokaze prepustit vodu,bude mat optimalnu vahu teda nie moc lahky aby sa do toho dobre sadilo a aby to pri vytlacani vodou zbytocne voda nenadnasala.Mozno by som pouzil len klasicky riecny strk.Do teraz som ho pouzival vo vacsine nadrzi teda pokial neslo o minicka tam som volil vzdy nieco lepsie.Riecny strk frakcia 0-4 no preosial by som ten jemny piesok a pouzil by som frakciu 2-4.
Kedze v tejto teme preberame len pôdny filter tak sa nechcem pytat aky filter by ste teda do takeho akvaria zvolili ale neda mi to.Aky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 20:02 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: replikant33
ano to jsem zapomnel zduraznit, ze zasobni substrat a zvyseny pohyb vody substratem nejde dohromady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 19:43 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Moucha
chapu ale ja mluvil o zasobnim substratu ktery v teto kombinaci nelze použit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 19:37 Muž TTjopo [0] - RostlinyRe: Moucha
Moucha napsal: zajimavou alternativou je použití odkalovacího roštu
To nieje zly napad.
Co sa hnojenia tyka tiez si miesam vlastne hnojivo takze nedostatku jednotlivych prvkov by som sa nebal.
Najviac ma odradzuje od tejto filtracie to ze sa nieco moze po*rat a ked sa to ucpe vsetko mozem robit od zaciatku.Som z toho uplne zmateny a neviem ako sa rozhodnut.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.01.2014 06:54 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: replikant33
kdyz jsem byl malej tak jsme mely pudni filtry ve vsech akvarkach... v malych pod celym dnem a vwe velkych pod casti dna, substrat byl klasicky ricni sterk.... kryptoskam se pomerne dobre darilo, ale jednou za par let bylo nurny cely akva prekopat....

jakekoliv vrstveni dna je driv nebo pozdeji problematicka zalezitost.... hlavne v kombinaci s rostlinami a presazovanim....

momentalne zkousim jinou vec... v jedny nadrzi mam aquaclay, je ho nutny prosat, aby se odstranila nejjemnejsi slozka a substrat se min utemovaval (zanasel).....
v rohu mam koren a pod nej jsem unistil pudni filtr velikosti formátu cca A6, funguje jako predfiltr externimu filtru... jednou za 7-14dni odkaluju a nejvic bordelu mam v okoli toho pudniho filtru... hnojim PMDD (micham jo nasledovne do 50ml H2O dam 1,5g Tenso coctailu, 1,5g K2SO4, 3,6g MgSO4*7H2O a navíc 1/2 lzicky Fe EDDHA), 5x do tydne 2ml
nepouzivam zadne zasobní hnojení a kdyz se kouknete na prezentaci... echynace kvetou ostoset (po zvyseni teploty na 26°C - kvuli sekavcovi) rybicky.net/nadrze/10666

jeste poznamka na okraj aquaclay produkuje dost sejrajtu sam osobě, takze odkaluju co nejvic to jde, ale na druhou stranu jednou o vykendu vyhorel jistic a prislo se na to az v pondeli... nahodil jsem filtr a bez problemu, jen dno vic "bublalo"

a zavěr ... podle mě je pudni filtr použitelný jen v kombinaci s vhodným substrátem (palené jíly, písek) a minimem hluboko korenicich rostlin
pripadne jako předfiltr umístený v nezarostlé části nádrže....

zajimavou alternativou je použití odkalovacího roštu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 23:05 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Johan
no protže je to bude vyplavat od keřenu a budou pro rostliny huře dostupné.ja jsem tento sistem mnel v nano 60 a fungovalo to skvele az do doby kdy jsem to musel vyčisti to pak vše muselo jit ven.
udělal jsem tam jednu velkou chybu že jsem ty kameny na ohraničeni naskadal tak že když jsem vytahnul zeolit tak se mi škvirama sesunul zasobni substrát do vnitř, takže to chce opravdu dobře ohraničit, třeba rameček z plexiskla

jinak teoretycky myšlenka pudniho filtru je založena na tom že veškery obsah dna se stane filtrem čim se dostaneš na obsah filtračniho media o obemu dna npař,50l což ti žadna filtrace cenově dostupná nazajisti,

tady je odkaz na zatim nejlepši co jsem našel, www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 22:53 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: TTjopo
To proto, že při půdním filtru budou chybět mikroprvky a železo ve formě snadněji přístupné rostlinám a tak je nutné jmi přihnojovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 22:51 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: TTjopo
no pokud mluviš o zasobnim substrátu tak ten použit nemužeš, a co se tyče te plochy musel by jsi akvarium vest alespon na dva okruhy protože jedno čerpadlo by ti trubkou neutahnulo z jednoho konce na druhy,, ta trubka by musela byt hodně děrava, takže by to jednom metru už vubec nenasavalo,

u takového velkeho akvaria mne napada jena myšlenka a to že by jsi uprostřed vyzkladal z kamenu třeba kruh (nebo čtverec) do ktereho by jsi polozil trubku do kříže nebo čtverce na ni polozit plastovou plotnu s dirkama a to zasipal filtračnim materialem idealně zeorlit, takže by jsi zbytek akvaria mohl založit normalnim zasobnim substratem necim to překryl,, vyhoda by byla ta že když by se neco posralo tak by jsi jen vytahal zeolit vyčistil a dal zase zpet.muselo by se to nejak hezky zapracovat do akva třeba by to mohlo vytvařet nejaké nadvoři jakoby
jinak ja mam jeden takovy v prezentaci,, funguje vyborne ale vyčistit se to da jen zbořenim!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 22:29 Muž TTjopo [0] - RostlinyRe: replikant33
Ak by som sa rozhodol pre takuto filtraciu tak by som to robil nasledovne.Pripominam ze vsetko len teoreticky a vobec nemem s tymto skusennost.
Na dno by som urobil hada z PVC trubky.V rohu akvaria by bol prepad v ktorom by bolo na dne umiestnene cerpadlo a zvysok prepadu by bol naplneny molitanom ktori by sluzil ako predfilter na hrubu necistotu.
Trubka by bola zasipana vrstvou lavovej drte frakcia 1-2cm.Tato drzt by mala dostatocne prepustat vodu a mala by byt dostatocne porovyta pre osidlenie bakterii.Na lavovej drti by bolo sito a na nom substrat pre rastliny.
Vyhodu vidim v tom,ze pri hnojeni do vody by voda prudila logicky pri korenoch rastlin a tym by sa ziviny mohli lachsie dostat ku korenom.No vsetko len teoria.Preto hladam viac nazorov.
Je dost akvaristov co zavrhuju podny filter v rastlinom akvariu no najde sa par jednotlivcov co maju krasne zelene akvaria prave pri podnom filtri.Cim to moze byt?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 23:40 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: TTjopo
docela jsem se v pudnim filtru zklamal, je to baječná myšlenka a funguje opravdu baječne než se něco pokazi něco se ucpe atd,, pak musí uplně všechno ven, další vec je že se to nedá kombinovat se zasobnímy substráty. do akvaria takovych rozmněru to doporučit nemužu a pro rostliné už vubec. tento typ filtru je vhodny třeba pro betatium nebo pro odchovná akvaria.
jinak na tak velké ploše si ani nedokaži přestavit technycké řešení takového filtru,

a co kanystrovy filtr ?
obalynet.cz/…
www.akva-tera.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 22:08 Muž TTjopo [0] - Rostliny
Planujem zalozit akva cca 500 l.Bude sa jednat o spolocenske rastlinne akvarium.Rad by som sa vyhol externemu filtru ale ked uz tak volim z tychto troch moznosti filtracie.Prepad a pod akvarkom dalsie akva s filtracnymi naplnami,pôdny filter len nopak ako sa bezne pouziva-voda by prudila od cerpadla smerom do dna akvaria,alebo externy filter JBL e1901.
Najviac sa mi paci moznost podneho filtru z financnych aj inych pre mna praktickych veci (vsetko len teoria)len nemam s tymto druhom filtracie ziadnu skusennost.Akva bude pomerne husto osadene rastlinami.Ked si pozriete moju galeriu ta uvidite ake sa mi pacia akvaria.
Vedel by mi niekto poradit pre co sa mam rozhodnut a napisat nejake pro a proti aby mi to ulahcilo vyber.

Dakujem X-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2013 09:47 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .
ješte jedna takova věc v mim halvnim AQ použivam taky pudní filtrm ponekud jednoduši,, už mi to tam funguje asi 5 mnesicu a je super,,

do stredu AQ jsem kameny vyrvořil prostor do jeho středu jsem umistil hadičku nasavani ex, filtru tu jsem potom nasledne zasipal cca 2Kg zeolitu,dál pak do volnych mist jsem nasipal substrat a ten překril křemičitym pískem.

vysledek z externiho zavěsneho filtru o obemu filt. hmot cca 3dcl jsem jeho učinost obohatil o 1l zeolitu.

a co se tyče čisteni tak pri odkalovani prosle jen zeolit prohrabnu odsaju bordel, a zase urovnám,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2013 23:50 Muž sasula [274] Re: replikant33
Ty ti pomuzou max od kriku ostatnich na tebe....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2013 22:30 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: sasula
koupim si sluchatka neboj smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2013 21:52 Muž sasula [274] Re: replikant33
Pocitej se bude... hniloba vzdycky smrdi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2013 21:05 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte . – Re: Urtman
oky takže budu testovat pouze vydrž tedy co to všechno snese vlastne z toho udelam takovy septyk to se mi libí doufam že to neude smrdet :) pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2013 20:53 JoKa Re: replikant33
Bude to mít smysl... Bez nadsázky, hodnoty mě ani tak moc nezajímají, spíš ten průtok filtrem...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 7 8

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 9002x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13723-pudni-filtr?od=101