Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sůl

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Sůl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2017 10:04 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Petan26
Aha, tak to je nová informace. Možná spolu opravdu reaguje Methylenová modř (C16H18N3SCl) se solí. Zkus pokusně v jiné nádobě smíchat v čerstvé vodě sůl s antymikotinem s pak to změřit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2017 22:00 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: Tudy
Nejsem schopen identifikovat v cem je problém. Odpad z ryby to nebude protože voda obsahuje amoniak téměř ihned po výměně, nasoleni a dávce antymikotinu. Navíc nekrmim. Změněno z řádu téměř O, po půl hodině v karantence (sůl+antymikotin) voda - obsahuje červené čísla NH4. Bud je problém v plastové nádrži, nebo topitko, nebo pumpa, opravdu nevím, už to řeším po několikáté. Zítra to musím rozloustkout- pokus omyl. Já jen jestli se s tím někdo nesetkal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.10.2017 17:22 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Petan26
Sůl s tím nemá nic společného. Amoniak je odpadní látka metabolismu ryb, vzniká také rozkladem zbytků potravy. Pokud máš v té karanténě ryby a nefunguje tam nitrifikace, tak se bude amoniak hromadit. Je v té nádrži filtr a rostliny?
Edit: v každém případě bych co nejdřív vyměnil 50% objemu vody za čerstvou, pár hodin odstátou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2017 15:17 Muž Petan26 [59] - Jezírkové ryby
Zdravím, rád bych od někoho vysvětlení, proč se v karanténě o objemu 15 litrů, teplotě 25 stupňů, v solné lázní cca 10 gramů, zvyšuje obsah NH4 amoniaku? Je to běžná reakce vody se solí? Třeba bude někdo vědět, děkuji
( měřeno testem od Aquvaru)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.01.2016 18:27 R Muž romant [27987] Re: Mejla82
Polévkovová lžíce na 50 litrů vody. Do akva lejt rozpušteněj roztok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2016 18:25 Mejla82 – Dávkování soly
Zdravíčko....jen tak ze zvědavosti..kolik dáváte soly do akva?Konkrétně kolik by jste davaly soly při výměně 1/3 vody v mém AQ?Jedná se mi pouze o prevenci,popřípadě po malé šarvátce...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 12:36 jamajcan Re: FrantisekH
Aha.Tak to jsem špatně pochopil otázku.Pokud je deklarovaný,čisty 99.8%NaCl,osobně bych se toho nebál.Ale je to můj,subjektivní názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 12:34 - Re: FrantisekH
Regeneračná soľ nie je tá istá čo do umývačky riadu.Používam čistú dovoz z nemecka,priamo určenú na iontomeniče.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 12:33 - Re: LiborSprysl
Libor to vystihol,asi aj preto dal odkaz na reverzné osmózy.Mnoho krát sa práve pokúšame resp.je našim cielom soľ vo vode nemať. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 12:32 - Re: JosefVavra
Veľa,na jednoizbový byt ozaj veľa. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 12:29 Muž LiborSprysl [9015] Re: FrantisekH
FrantisekH napsal: ja vim jak to funguje..jen chci vedet jak je uvadeno vyse ze sul do mycky muzu dat take do akvaria
Fakt po lopatě - regenerační sůl je činidlo, ne pro použití do akvária... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 12:21 jamajcan Re: FrantisekH
O.K.Polopatě.Vypereš v té soli,pryskyřičné iontoměniče/katex,anex/a můžeš je znovu použít.Edit:Samozřejmě,roztoku soli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 11:51 jamajcan Re: FrantisekH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.03.2014 10:57 Muž LiborSprysl [9015] Re: FrantisekH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 08:58 JosefVavra Re: prasan
kolik ji tam sipeš že by tě vytrhlo 45kč za kg ? máš 1000 akvárií ? vždyť stačí pár lžiček nebo lžic ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 01:35 - Re: JosefVavra/ deck
Keď zoberiem,že ja dám za 25Kg vrece ani nie 5-9€,tak tá morská je stále drahá.A kedže regeneračnú používam i k regenerácii ionexu,tak preto.Je to oproti 45KČ za kg riadny rozdiel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 00:07 JosefVavra Re: prasan
a proč ne sůl pro mořská akvária? Třeba sůl od pana Sovy stojí pouze 45kč kg a máš jistotu že si akvárko nezahnojuješ něakým hnusem z Albertu , osobně kupuji sůl pouze od Hynka Dařbujána a to značku Red Sea ale ta od pana Sovy mě na ryby vyhovuje také a to jak na mořské tak sladkovodní a i v ní dělám Artemku až do dospělosti a chovám výřníka , navíc je každej zmasírovanej značkama jako je Sera,Tetra a JBL ale téměř nikdo neví že chemie pro mořskou akvaristiku jako jsou bakterie na odbourání dusičňanů a pd jsou zároveň pro sladkovodní akvaristiku za 1 fungují o 100% lépe a za 2. stojí asi tak stejné peníze jako ty protěžované značky

například Prodibio a Microbelift jsou uplně někde jinde nežli sera a tetra s jbl a kdo je vyzkoušel už u nich i zůstává ;-)

jinak sůl pro mořská akvária je defakto instantní moře a nese v sobě i veškeré stopové prvky a hodí se i pro brakická akvária a nebo přisolování a pd
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 23:59 Muž deck [85] - Všeobecně akvariaRe: prasan
No určiťe, ale cena plus poštovné... Chci se snažit o odchov krevetky japonské (podle nároků to vyjde tak na 0,5%) Mam samičku se spousty vajíčkama, tak to zkusim. Určitě o tom napíšu. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 23:18 - Re: deck
Tzv.regeneračnú soľ dostať kúpiť i cez eshops.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 19:12 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: deck
Solsanka mořská sůl bez jodu - třeba v Albertu
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 19:02 Muž deck [85] - Všeobecně akvaria – Sůl bez jódu
Ahoj, kde se dá koupit sůl bez jódu? Maj jí v supermarketech? Díky X-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 20:36 - Re: malvinator
To je krok k dobrému.Netreba zanedbať tie výmeny vody a občas rybkám dopriať i deň ohlade.Prospeje ím to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 19:21 Muž malvinator [0]
jo, byl tam takový "úpadek" akvárka přemnožování šneků, asi jsem i překrmoval, ale ted už jsem situaci "stabilizoval". Častěji odkaluji, krmim v menším množství, ale radši častěji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 18:55 - Re: malvinator
Trocha skopírujem tvoj príspevok v prezentácii.

malvinator
6.1.14 17:05 moje akvárko vypadá už hodně jinak, nemám tam žádné rostliny všechny mi "odešli" mám akorát jeden druh, ale dno jsem ubral a dokoupil 4 black molly

Už niekde tam začali problémy u tvojich gupiek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 18:50 Muž malvinator [0] Re: cezarmilan
Od toho mám svojí prezentaci (nádrž) v profilu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 17:33 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: malvinator
Tu chýba popis akvária, trebars aké veľké je, rastliny aké, ako dlho je akvárium založené, filtrácia, aký filter? Výmena vody, koľko a v akých cykloch?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   08.01.2014 15:17 - Re: malvinator
Soľ nie je na rozlepenie plutiev.Soľ len vysterilizuje nádrž,kde zrejme prekrmuješ.Čo je však len dočasné riešenie.Ak nezlepšíš hygienu v akvárku,budú mať zlepené plutvy stále a hynúť budú tiež.Len odhadujem,že s parametrami vody to pre ne nebude ok.Pritlač na výmeny vody a dbaj o hygienu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 22:13 Muž malvinator [0]
Ahoj, mám takový dotaz: mám malá paví oka a jedno jsem dal na "zkoušku" do hlavní nádrže jestli přežije! Přežilo, ale pak jsem si všimnul asi po 7-8 dnech co vyrostla že má v zádu úplně slepenou ploutev a pak umřela, chci se zeptat jestli mám teda radši do tý nádrže s pavími oky dát sůl aby se jim rozlepily, někde jsem četl, že to pomáhá? tak mám to zkusit a kolik jí tam mám dát? Díky :-) :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.05.2013 06:09 Muž LiborSprysl [9015] Re: rriki
rriki napsal: Na živorodky žádná hitparáda ,chce to tvrdou vodu pak je sůl zbytečná

No není to hitparáda, ale jde to. Osm let jsem byl na horách na trojkové vodě a živorodky měl ve velkém. Ovšem až tak ve třetí generaci lze tvrdit, že už si na tu měkkou vodu zvykly a pak problémy nedělají...dosolovat ze 400 na 1500 to si teda představit neumím a ani bych to nedělal. Solit určitě ano (na stovku polévkovou lžíci asi třikrát týdně), bude nutná jedlá soda nebo nějaký pH Stabil (tohoto pomocníka dost), protože bude voda létat...
Ryby to chce nakupovat spíš v místě, aby nebyly z tvrdé vody a lépe si zvykly. Ale pokud to psychicky ustojíte, nemusí to být pravidlo. Jen budou více padat, než uděláte svůj kmen...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 23:58 Skalar19
Mečovky, platy korálový, platy pestrý, blackmollly, goldmolly a nějáký paví oka
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 23:48 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Skalar19
Na živorodky žádná hitparáda ,chce to tvrdou vodu pak je sůl zbytečná
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 23:34 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: Skalar19
No a ještě záleží na druhu živorodek, jak chcete dělat ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 22:50 Skalar19 Re: Kryštof
To jsem zapoměl napsat vstupní voda je cca 400uS
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 22:21 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: Skalar19
Záleží na vstupní vodě ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 21:50 Skalar19 – Odchov živorodek
Zdravím vás, mám odchovnu rybek cca 10 000L. Dělám všelijaké parmičky tetry atd.. Teď v poslední době mám velikou poptávku po živorodkách. Chtěl by začít s těma živorodkama (platy, mečovky paví oka, moliny) a zajímá mě jak je to s tou solí. Radil jsem se s různýma chovatelama někdo mi radil ať přidávám sůl na nějákých 1500 uS cca 1 káv. lžička na 50L. Někdo mi zase říkal, že sůl vůbec nepřidává. Tak nevím co je lepší? Osobně si myslím, že pro rybky by bylo nejlepší bez cgemie tak, že i bez soli. Ale na druhou stranu kdyby jim to mělo nějak pomoct. Děkuji předem za reakce

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 19   20.02.2013 11:35 Muž Toník [396] Re: Johan
Co dělá "sůl" s dusitany, to vysvětlil Horác. (Vizte odkaz ustavprochore.)
Sladkovodní ryby aktivně přijímají ionty žábrami, aby vyrovnali jejich ztrátu močí a pasivním odtokem kůží. Aktivní příjem iontů je spojen s tzv. chloridovými buňkami žaber a právě přes tyto buňky se dusitanové ionty vstřebávají do organismu ryb. (NO2 mají určitou afinitu k iontové výměně Cl-/HCO3- v žábrech. V přítomnosti dusitanů v okolní vodě je část příjmu Cl- nahrazena příjmem NO2- - ryba přijímá dusitany na úkor chloridů. Zvýšené koncentrace Cl- tedy chrání ryby před příjmem dusitanů a jejich toxickými účinky.)

S dusičnany, (ale i hydrogenuhličitany), pak "sůl" (chloridy) "spolupracuje" při snižování toxicity dusitanů. Účinnost NO3 (a HCO3-) je ale v porovnání s Cl- nižší. Srovnatelnou účinnost s chloridy pak mají bromidy, což má ovšem pro akvaristu zanedbatelnou "užitnou" hodnotu. Pro úplnost - jistý význam mají i vysoké koncentrace vápníku tím, že snižují ztrátu chloridů žábrami a tím omezují příjem dusitanů.

Výše uvedené souvisí s vlivem na toxicitu dusitanů na rybí organismus, asi nebude od věci zmínit i vliv kyslíku na detoxikaci ryb otrávených NO2.

Červené krvinky ryb obsahují enzym reduktázu, který přeměňuje methemoglobin (vizte katterinecka) na hemoglobin. Pokud není otrava dusitany již v pozdním stádiu, díky tomuto procesu po přenesení ryb do čisté vody obsah methemoglobinu v krvi dosáhne fyziologických hodnot během několika desítek hodin.
Detoxikace dusitanů oxidací na netoxické dusičnany je závislá na nasycení hemoglobinu kyslíkem - okysličené červené krvinky detoxikovat dusitany na dusičnany dokážou, anoxické ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2013 11:27 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Horác OT
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2013 10:34 R Muž romant [27987] Re: Haimdol
Dalo by se taky napsat, že pomůže ten stav nadcházející možné katastrofy v podobě těch vyšších hodnot dusitanů pozdržet, ale jak píšeš, jak s tím neudělá nic akvarista, tak to stejně praskne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   20.02.2013 10:30 R Muž Silent [5949] Re: ustavprochore
Tak to potvrzuje mojí doměnku, že sůl může působit jako profylaxe v nádrži s vysokým obsahem dusitanů, ale se samotnými dusitany neudělá nic. A pokud s nimi nic neudělá ani akvarista je přidávání soli v takovém případě k ničemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2013 10:20 Žena ustavprochore [567] Re: Johan
Co tohle - viz Horácovy příspěvky: rybicky.net/forum/13552 ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2013 10:08 R Muž Silent [5949] Re: Johan
Tak to bych taky moc rád věděl. Že by mi unikla nějaká nová zjištění? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2013 10:01 Muž Johan [4945] - Rostliny
Omluvte dotaz neznalého, ale co vlastně tedy dělá "sůl" s dusitanama a dusičnanama?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 18   20.02.2013 00:30 Muž rudolf [4681] Re: romant
Ale asi by bylo dobré poznamenat, že přídavek chloridu sodného může být účinným a rychlým prostředkem první pomoci v okamžiku, kdy koncentrace dusitanů stoupne v akváriu na kritickou mez, nicméně neřeší problém. Aby si někdo nemyslel, že přisolí vodu a nemusí se o akvárium starat ;-) Základem pořád zůstává, že dusitany by měly být nejlépe neměřitelné, maximálně tak do hodonoty 0,1 mg/l - a s jejich koncentrací ve vodě sůl nic nenadělá.
Jaroslav Hofmann
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2013 22:35 Muž DrChila [243] Re: romant
no to věřím že to k něčemu někomu bude... ale u mě je takovej problém v tom že já jedinej test sem měl a to na pH maximálně jinak sem nikdy žádnej nepoužil a rybičky žijou a neumíraj ale ničim nehnojim kytky ani nebublám tak to neni asi ani třeba testovat vodu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.02.2013 22:19 R Muž romant [27987] Re: DrChila
Ty máš tendenci spoustu věcí velmi zlehčovat a mnohdy to není na místě, protože to co popsal Toník je velmi zásadní informace hodna zapamatování a já doufám, že si to přečte co nejvíce lidí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2013 22:16 Muž DrChila [243] Re: Toník
no já nevim já když je najdu zkroucený tak sou docela mrtví tak asi ani sůl by nepomohla:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   19.02.2013 21:08 Muž Toník [396] Re: DrChila
Jestli funguje chlorid sodný (kuchyňská sůl) proti zkroucení ryb, to nevím. Ale že například snižuje toxicitu NO2, na to si vsaďte. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -6   19.02.2013 17:22 Muž DrChila [243] Re: romant
tak já jim taky nasipu:-D ať sou zdraví:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2013 17:18 R Muž romant [27987] Re: DrChila
Vysvětlil jsem to v té závorce. ;-) Stran axolotlů nevím, nejsem v této oblasti vzdělán. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2013 17:15 Muž DrChila [243] Re: romant
Jo jo to krupička odpadne hezky to přiznávám. problém je ale v tom že je pak na zemi:-D A co si budem povídat je to pěkná sviňa sem se jí zbavil a za měsíc sem jí tam měl znova. Tak to já jim tam hned přisipu sůl ať maj hodně slizu axolotům můžu taky? :-D

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 8

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 9482x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13705-sul?od=51