Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Uhličitanová tvrdost, tvrdost, pH

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Uhličitanová tvrdost, tvrdost, pH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.03.2024 18:03 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Nicky
...KNK (4,5) 0,52 mmol/l , což by mělo být KH dle přepočtu níže to ale dává hodně divnou hodnotu 1,5° dKH. Je to správně?...
Je to správně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2024 17:00 Žena Nicky [195] - Labyrintky
Zdravím, prosím, po delší době oživuji téma:

Zabrousila jsem do testu naší studniční vody z laboratoře a píše se:
KNK (4,5) 0,52 mmol/l , což by mělo být KH

dle přepočtu níže to ale dává hodně divnou hodnotu 1,5° dKH . Je to správně? Ráda bych se v tom v souvislosti s akvaristikou lépe vyznala ve vztahu k plánu na pořízení CO2, zatím tuším, že je měkká a kyselá. Děkuji.

doplňující údaje:
tvrdost (Ca + Mg) 1,35 mmol/l
pH 6,25
konduktivita 35,5 mS/m
železo (Fe) <0,050

vaclav napsal: Karbonátová tvrdost KNK
1 mmol/l = 2,8 (2,7) dKH (KH) Moc to nikdo ve vodárnách neměří ale je na to jiný test. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2022 18:26 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Eva.a.David
Že odstátá voda má trochu vyšší KH než z přímo z kohoutku je normální. V potrubí je pod tlakem a až ty se vyrovnají trochu se zvedne KH. Jestli chceš ale opravdu změřit KH tak si kup test. Ten měřák měří kde, co proto bude v akváriu ukazovat větší hodnotu než v pitné vodě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2022 16:07 Muž jab63 [1462] - BorneoRe: Eva.a.David
Překvapují mě hodnoty: vodovod - 170, kýbl - 200. Mě se hodnota v kýblu téměř nezmění i když vodu nechám odstát přes noc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2022 12:52 Brodys Re: Eva.a.David
To si nemyslím, ale tak koukám na foto krásně bílého dna a kamenů, určitě tam někde není vápenec? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2022 11:23 Žena Eva.a.David [0] Re: vaclav
Co se týče výběru rostlin - rozhodně nechci tvrdit, že jsme sáhli správně. Nas cíl byl několik kryptokoryn, vodní mor (jakožto rychle rostouci) a několik rostlin malých do popředí a několik stonkovych dozadu. Z čehož bychom byli rádi, kdyby aspoň Nějaka rostlinka byla do červena. Nemusí být výrazně ruda, jen aby nebylo akva čisté zelené.
Omlouvám se za fotku, ono se to hrozně špatně foti sad pan od kterého jsme kupovali tvrdil, že je to nenarocna rostlina a my jakožto neznalci mu věřili. Pokud se k sobě výrazně nehodí, tak je někomu darujeme a nahradíme jinou. Cílem je, aby ekosystém dobře fungoval. Proč ale nechce růst ani ten mor, kterému by se mělo dařit snad kdekoli... Je mi stále záhadou. Dnes jsme měřili, pH 7,7 a 303 ppm (dobrovolně přiznám, že jsem ještě stále nepřišla na to, co to je vlastně za hodnotu, ačkoli se opravdu denně poctivě snažím sad ).
Edit: Je prosím možné, že hodnotu ppm mění právě kryptokoryny? Když zaměřím vodu přímo z vodovodu, má 170. V akváriu má 330. Když jsem dnes zaměřila vodu v kyblu s přebytky kryptokoryn, měla 210...
Edit: Takze vodovod - 170, kýbl - 200, akva - 300. Přestali jsme dávat hnojivo, aby se nezasolovala voda, ale hodnota oproti očekávání ještě poskočila nahoru na 330 ne
Co jste popsal mi dává smysl. Ale... něco mi stále uniká.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 20:54 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Eva.a.David
Rostliny se z 90% pěstují ve sklenících a přechod pod vodu občas nevyjde zvláště pokud se do vaší vody nehodí. Dejte si pozor i na teplotu více jak 24-25 bych nešel. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 20:47 Žena Eva.a.David [0] Re: skypi
Fotka k příspěvku Plovoucí rostlinky tam máme. Rostliny přidáváme postupně a současný stav ještě co se rostlin týče není konečný. Problém je, že tam často rostliny zasadíme, odpadají jim listy a zajdou. Proto se snažím zjistit, co je špatne.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 19:52 Muž skypi [248] Re: Eva.a.David
Železa je dost v tom BioflorMasteru. Byl bych s ním ale opatrný. Především tam máte zoufale málo rostlin, kolegové vám radí dobře. Osobně bych doporučil i nějaké plovoučky - např. Piscii, která je i výborným indikátorem případného nedostatku živin. Dále zjistit parametry vody - alespoň vstupní, pokud ji neupravujete. A nebál bych se použít ani násadu bakterií (až tam budou ty rostliny) - Dennerle nebo MicrobeLift - např. Special Blend.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.04.2022 15:17 Muž vlka [3455] Re: Eva.a.David
To tekuté CO2 od Rataje je spíše desinfekce než céóčko, takže s ním opatrně. Neboj se to akvárko doslova zavalit rostlinkama, živočichové dodají živiny a časem si to spolu ,,sedne,,.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 14:53 Žena Eva.a.David [0] Re: afc1886
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Co prosím změní rychle rostoucí rostliny? Jsou nasazené v celém levém rohu, ale také se jim úplně nedaří. Nebo nedaří asi není to ideální slovo. Zpočátku nesrostly vůbec. Teď vyhání množství bočních výhonků a listů, ale jsou malé a velmi světle až bílé. Přidáváme hnojivo bioflor Master a tekuté co2 také od Rataje. Vůbec si už nevíme rady, co zlepšit.

Akvárium je momentálně v takovémto stavu, 120l. Světlo je LED 17W s bílou, modrou a červenou barvou světla.
V popředí je písek, ale rostliny jsou samozřejmě zasazené v drobném štěrku. Osazeno je pavými ocky, mecovkami, teteami a 2 ancystrusi.
Celou levou část až po kořen bychom chtěli nechat zarust rychle rostoucími rostlinami. Ale moc se jim nechce...
Kryptokoryny mají staré listy hezky zelené, ale nové jsou bledě nebo flekate. Mysleli sme, že jim chybí železo, proto jsme koupili bioflor Master(jiné u nás v akvaristice neměli). Listy se mírně zacly zelenat a my zajasali. Ale po rychlém málem zlepšení se zase už 2 týdny nic nezlepšuje.
Jaké potřebujete informace? Ráda je doplním. Opravdu se v tom trochu placam, jak už jste si asi všiml... :-(
Chápu, že radit na dálku je komplikované. O to víc si cením i snahy a každé rady, která by nás mohla nasměrovat k lepšímu stavu akvária.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.04.2022 12:04 R Muž afc1886 [14704] Re: Eva.a.David
Za mě bych ve tvém případě neřešil žádnou tvrdost vody, ale přidal bych hodně rychlerostoucích rostlinek a asi by stálo za to pořídit i silnější světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 10:46 Muž Lojza007 [1206] Re: Eva.a.David
Ty šedý kameny, neprodávalo se to pod názvem seyru stone?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 10:23 Žena Eva.a.David [0] – Zdroj tvrxoati
Dobrý den, nedaří se mi rostlinám. Našla jsem, že potřebuji měkkou až středně tvrdou vodu. Voda z kohoutku u nás má 170 ppm. Což by mělo být OK. Ale ouha, v akváriu už má 300. Při zakládání akva jsem u všech kamenů dělala zkoušku s octem. Žádný nesumel. Napadá vás, co by mohlo takhle razantně zvyšovat tvrdost? Dekuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2021 21:25 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: mnuapel
Karbonátová tvrdost KNK
1 mmol/l = 2,8 (2,7) dKH (KH) Moc to nikdo ve vodárnách neměří ale je na to jiný test. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2021 21:05 Brodys Re: mnuapel
Nelze, ta se musí změřit, test nestojí moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2021 20:34 mnuapel Re: vaclav
Dekuji,

Ten prepocet mmol na GH jsem trochu tusil, ale jak vypocitat KH (hydrogenuhlicitanovou tvrdost) ? Je to mozne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2021 19:37 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vlka
4,39 x 5,6 = 24.584 gH velmi tvrdá voda :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2021 19:33 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: mnuapel
1,75 x 5,6 = 9,8 gH takže máš středně tvrdá :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2021 19:26 R Muž Anthrax [4787] Re: vlka
Ano, ale to mg/l tam pak nepatří.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2021 17:46 Muž vlka [3455] Re: dotázek - vaclav
Takže když mi vodárna posílá vodu o 4,39 mmol/l , tak mám velmi tvrdou vodu (24,584 mg/l dGH) ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2021 15:08 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: mnuapel
Tvrdost vody
1 mmol/l = 5,6 dGH
1 dGH = 0,18 mmol/l dGH (GH)

1° dGH = 17,8 ppm.
1ppm = 1,56 microS / cm


0–4 dGH / 0–70 ppm ...velmi měkká voda
4–8 dGH / 70–140 ppm ...měkká voda
8 –12 dGH / 140–210 ppm ...středně tvrdá (polotvrdá) voda
12–18 dGH / 210–320 ppm ...tvrdá voda
18–30 dGH / 320–530 ppm ...velmi tvrdá voda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.09.2021 15:07 R Muž Anthrax [4787] Re: mnuapel
Ahoj. Tvrdost tam máš uvedenou. Jen v jiných jednotkách. 1 mmol/l = 5,6 dGH. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2021 14:17 mnuapel – Jak urcit KH a GH?
Fotka k příspěvku Dobry den,

Je mozne urcit KH a GH s udavanych parametru vody? Pokud ano tak jak?

Dekuji predem za rady,

Hezky den
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2021 11:32 Muž Hynek [2] Re: vaclav
Jo nad tím právě uvažuji, mám ji hodně, bo jsem ji dával jako původní dno, které jsem hned po 3 dnech po založení díky zdejším radám měnil smich díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.07.2021 10:56 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Hynek
Přidal bych mramorovou drť mám sní velice dobré zkušenosti. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2021 06:27 Muž Hynek [2] – Zvýšení uhličitanové tvrdosti
Zdravím, jakým způsobem jde přírodní cestou navýšit uhličitanová tvrdost v akva?poslení 3 testy ji mam dost nízkou, kolem 1°.Nechci tam lít chemii.Stačí přidat nějaký vápenatý šutr?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2021 12:55 Brodys – nízká uhličitanová tvrdost,co2
Zdravím, zatím nemám žádný problém,jen bych rád znal názory,jestli má cenu něco měnit, pokud to vůbec jde. Dávkuji CO2,rostlinky rostou,ryby plavou,ale správně bych měl ještě přitlačit na množství,dle Tillmana. To bych se ale zase dostal na nebezpečně nízkou hodnotu pH, takže selsky to nechávám tak jak to je. Postupuji správně a bezpečně nebo je v mém případě bezpečnější např. uměle zvýšit uhličitanovou tvrdost, popřípadě jak by jste se zachovali s mými hodnotami vody při dávkování CO2? Vím, že Tillmanova tabulka je teorie, spíš bych byl rád,kdyby mě někdo upozornil na nějaký hrozící průšvih :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   07.12.2019 20:23 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Skrblík
S tím měřením musíš vždycky počkat protože nějaký čas trvá než se hodnota ustálí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2019 17:37 Muž Smetany [1226] Re: vaclav
Proč by měla stoupat? Myslíš že se ty uhličitany namnoží? Něco jiného je snižování kyselinou ale když ředíš demi vodou tak by stoupat neměla pokud v akváriu není nějaký zdroj že kterého se do vody zpět rozpouští. Což je jedna možnost ta druhá je nepřesnost měření.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2019 16:34 Muž Skrblík [9] Re: vaclav
Tím pádem když mám vstupní městskou vodu o hodnotě KH 8°. Vodu z RO budu s touto městskou vodou míchat na cca 2 KH. Tak nikdy mi tato hodnota nezůstane a stále se bude vracet ke KH 8°?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.12.2019 16:05 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Skrblík
Jak necháš část původní vody po čase ti KH stoupne. Musel by jsi to míchat tak dlouho dokud se to opravdu nehne a to i z odstupem doby. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2019 14:50 Muž Skrblík [9] – zvedání uhličitanové tvrdosti
Dobrý den přeji. Mám zapeklitou otázku. Skrz vyšší uhličitanovou 8° jsem se rozhodl, že budu několik dní napouštět do akvária jen vodu z RO. Toto napouštění skončilo v pondělí (2.12.) Uhličitanovou tvrdost jsem měl na 3°. Dnes (7.12.) uhličitanovou tvrdost opět změřím a je na 6°. Dokáže mi prosím někdo vysvětlit, čím se mi uhličitanová tvrdost opět zvedla. Hnojím Tenso coctail, KNO3, K2SO4, MgSO4, KH2PO4.

Děkuji za reakce. Petr

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2019 20:08 Muž Michal Srch [0] – Tanganika Buffer
Fotka k příspěvku Dnes jsem přidal Seachem tanganika buffer abych zvýšil PH pro Tropheusi. Sůl jsem předem rozpustil ve vodě a nalil do akvária potřebnou dávku, během okamžiku jsem měl mléčnou vodu, což mě dosti zarazilo. Máte někdo podobnou zkušenost?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2018 13:42 - Re: OndraGottwald
A vodareň vodu samozrejme upravuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2018 10:58 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: OndraGottwald
Místní vodárna asi bere vodu z mnohem větší hloubky. Obávám se, že větší používání studny proti tomuto nepomůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2018 10:41 Muž OndraGottwald [0] Re: Magic
Ahoj, test si myslím je v pořádku. Kohoutkovou do akva změřil správně, 8dKH a 12dGH. Je pravda, že jsem kdysi v rámci úspor napustil ze studny bazén. Voda krásná, křišťálová. Ale jen do té doby, než jsem přidal chlór. Rozmíchal jsem si ho v kýblu a jak jsem to tam nalil, tak během chvíle se celý objem bazénu zbarvil do hnědooranžova. Vodu vypustit, bazén vydrbat a natočit z kohoutku.
Přitom studna je ve stejném katastru jako místní vodárna. Je možné, že je tam toho tolik rozpuštěno, protože se studna nepoužívá? Loni jsem si udělal samozavlažovací květináče na rajčata a zaléval z té studny. Hrůza, substrát zasolený a rostliny i plody poškozené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2018 10:11 Muž Magic [879] - RostlinyRe: OndraGottwald
Čo poznám, tak napr. Korytnica má obsah Ca2+ cez 600mg/l a Mg2+ cez 150mg/l. To je vyše 120°dGH.

Takže tak tvrdá voda je kľudne fyzikálne možná.

Či to môže byť tvoj prípad, netuším. Neviem, odkiaľ si.
Ale minimálne by som skúsil iný test, osobne, pokiaľ ide o tvrdosť, nedám dopustiť na Sera...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2018 09:38 Muž OndraGottwald [0] – Je to možné?
Zdravím Vás přátelé. Dnes jsem měřil tvrdost vody ze studny a výsledky mě docela zarazily. Je v pořádku takový výsledek? UT(KH) 18°d a CT(GH) 106 °d. coze Uhličitanovou tvrdost jsem měřil dvakrát a celkovou pětkrát. Vykapal jsem skoro celý test. Měřeno testem BEN-TEST. Studna je stará kopaná předválečná.
Proto se ptám, je možné naměřit celkovou tvrdost 106 °d?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2018 15:04 R Muž ctibum [6926] Re: Stachy
Koukni tady, možností je víc maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2018 08:52 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Stachy
Vodu ze střechy použít můžeš, ale musíš bydlet v oblasti, kde je čistý vzduch (mimo průmyslové oblasti a velké města) a ještě brát vodu až poté, co déšť spláchne nečistoty ze střechy. Při současném suchu a minimu deště je toto velký problém.
Nejlepší řešení na problémy se vstupní vodou je reverzní osmóza.
Ale odkud bereš ty hodnoty vody? Testy bývají hodně nepřesné, lepší je se dívat na stránky vodáren (měla by jsi mít rozbor vody v případě studny).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2018 08:14 Žena Stachy [0] – Uhlicitanova tvrdost
rada bych pozadala o radu: mam vysokou uhlicitanovou tvrdost vody.Dava kohoutkovou vodu. Uhlicitanova tvrdost je aktualne 17 i z vodovodu. Prosim jak muzu snizit? s cim naredit? nebo co pridat do akva.Navic mi tato hodnota uz z kouhoutku hodne kolisa.Cim to je? Co se meni? Treba 02.05.2018 bylo 9.
Dekuji moc
EDIT- Tak jsem jeste hledala na netu.. a nasla doporuceni kohoutkovou vodu zredit destilovanou vodou nebo destovou vodou. Destilka je asi ok.. ale co kdyz mame i destovou vodu ze strechy. Udelam test, a kdyz vyjde dobre.. muzu pouzit? a nebo radeji ne. Dekuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2018 21:21 Muž Mirek64 [68] Re: imax
Ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2018 19:19 Muž imax [47] – Teoreticky vypocet obsahu vapnika
Rad by som si overil spravnost vypoctu obsahu vapnika ked poznam celkovu tvrdost vody 12°dGH a obsah horciku 11mg/L. Podla vzorca 1°dGH zodpoveda 7,143mg/L Ca2+ alebo 4,3mg/L Mg2+ mi pri tvrdosti 12°dGH obsah 11mg/L Mg2+ tvori 2,56°dGH. Zostavajucich 9,44°dGH je tvorenych 67,43mg/L Ca+. Je moj vypocet spravny?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 20:18 Muž Zab01 [62] - Raci, krabi, krevetkyRe: Kubaa
No tak už jsem tu zas, dnes jsem si vzal ty testy sobě domu a výsledky jsou takovýhle. Kohoutková voda ph 8 a celková tvrdost 6. Změřil jsem to akva, jak mám tady udělanou prezentaci a ph 6,5, celková tvrdost 15 dGH. Na dně je liapor, který, co jsem se dočetl tady v diskuzi ve vlákně založeném přímo na něj, tak neovlivňuje nijak tvrdost. Dál je v akva pouze kořen, žádné kameny nic. Tak zas nevím, co tam by to mohlo zvednout... Měřil jsem to ještě v odchovně, kde je momentálně není substrát, jen kořen, šišky, lupeny. Tam je ph 7,5 a tvrdost 7 dHG. Přitom v obojím mám šneky a tam kde má být údajně větší tvrdost, tak jsou dost mizerný, i clithoni nejsou nic moc, zatím co v tom druhym jsou okružáci ukázkový, naprosto hladký, pěkně narostlý. Někdo nějakej nápad? Vstupní voda je u obou stejná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 23:04 Muž Kubaa [718] Re: Zab01
Však to říkám :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 22:54 Muž Zab01 [62] - Raci, krabi, krevetkyRe: Kubaa
Tak bylo to tím novým substrátem nejspíš. S každou výměnou vody to o něco klesne, po 2 výměnách to je asi na 11°dGH.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2018 15:40 Muž Kubaa [718] Re: Magic
Rozdíl řádu směrem od nuly se dost blbě počítá (ty tabulkové hodnoty jsou pro čistou vodu, ne?). Už v obyčejné vodě v rovnováze s atmosférou se to bude rozpouštět podstatně rychleji (proto krasové jevy způsobené děšťovkou). Ale mohou tam být i mnohem lépe rozpustnější minerály.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2018 15:31 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Maq
No hej ale bavíme sa o rozdiele rozpustnosti o jeden rád. Počítať sa mi to nechce, tak len strelím od boku - to bude chcieť pCO2 aspoň o dva rády vyšší...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2018 15:16 Maq Re: Magic
Magic napsal: CaCO<sub>3</sub> - toľko vápenca (mne vyšlo 13dGH na 46g, ale to je detail) v 200l vody nerozpustíš.
Ale jo. Když je ve vodě CO2, rozpustíš. I daleko víc. X-)

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 5 6

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 11488x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13595-uhlicitanova-tvrdost-tvrdost-ph