Uhličitanová tvrdost, tvrdost, pH
...KNK (4,5) 0,52 mmol/l , což by mělo být KH dle přepočtu níže to ale dává hodně divnou hodnotu 1,5° dKH. Je to správně?...
Je to správně.
0 29.03.2024 17:00 Nicky [195] - Labyrintky Zdravím, prosím, po delší době oživuji téma:
Zabrousila jsem do testu naší studniční vody z laboratoře a píše se:
KNK (4,5) 0,52 mmol/l , což by mělo být KH
dle přepočtu níže to ale dává hodně divnou hodnotu 1,5° dKH . Je to správně? Ráda bych se v tom v souvislosti s akvaristikou lépe vyznala ve vztahu k plánu na pořízení CO2, zatím tuším, že je měkká a kyselá. Děkuji.
doplňující údaje:
tvrdost (Ca + Mg) 1,35 mmol/l
pH 6,25
konduktivita 35,5 mS/m
železo (Fe) <0,050
vaclav napsal: Karbonátová tvrdost KNK
1 mmol/l = 2,8 (2,7) dKH (KH) Moc to nikdo ve vodárnách neměří ale je na to jiný test. Starší reakce
Že odstátá voda má trochu vyšší KH než z přímo z kohoutku je normální. V potrubí je pod tlakem a až ty se vyrovnají trochu se zvedne KH. Jestli chceš ale opravdu změřit KH tak si kup test. Ten měřák měří kde, co proto bude v akváriu ukazovat větší hodnotu než v pitné vodě.
Překvapují mě hodnoty: vodovod - 170, kýbl - 200. Mě se hodnota v kýblu téměř nezmění i když vodu nechám odstát přes noc.
To si nemyslím, ale tak koukám na foto krásně bílého dna a kamenů, určitě tam někde není vápenec?
Co se týče výběru rostlin - rozhodně nechci tvrdit, že jsme sáhli správně. Nas cíl byl několik kryptokoryn, vodní mor (jakožto rychle rostouci) a několik rostlin malých do popředí a několik stonkovych dozadu. Z čehož bychom byli rádi, kdyby aspoň Nějaka rostlinka byla do červena. Nemusí být výrazně ruda, jen aby nebylo akva čisté zelené.
Omlouvám se za fotku, ono se to hrozně špatně foti
pan od kterého jsme kupovali tvrdil, že je to nenarocna rostlina a my jakožto neznalci mu věřili. Pokud se k sobě výrazně nehodí, tak je někomu darujeme a nahradíme jinou. Cílem je, aby ekosystém dobře fungoval. Proč ale nechce růst ani ten mor, kterému by se mělo dařit snad kdekoli... Je mi stále záhadou. Dnes jsme měřili, pH 7,7 a 303 ppm (dobrovolně přiznám, že jsem ještě stále nepřišla na to, co to je vlastně za hodnotu, ačkoli se opravdu denně poctivě snažím
).
Edit: Je prosím možné, že hodnotu ppm mění právě kryptokoryny? Když zaměřím vodu přímo z vodovodu, má 170. V akváriu má 330. Když jsem dnes zaměřila vodu v kyblu s přebytky kryptokoryn, měla 210...
Edit: Takze vodovod - 170, kýbl - 200, akva - 300. Přestali jsme dávat hnojivo, aby se nezasolovala voda, ale hodnota oproti očekávání ještě poskočila nahoru na 330 ne
Co jste popsal mi dává smysl. Ale... něco mi stále uniká.
Starší reakce
Rostliny se z 90% pěstují ve sklenících a přechod pod vodu občas nevyjde zvláště pokud se do vaší vody nehodí. Dejte si pozor i na teplotu více jak 24-25 bych nešel.
Plovoucí rostlinky tam máme. Rostliny přidáváme postupně a současný stav ještě co se rostlin týče není konečný. Problém je, že tam často rostliny zasadíme, odpadají jim listy a zajdou. Proto se snažím zjistit, co je špatne.
Železa je dost v tom BioflorMasteru. Byl bych s ním ale opatrný. Především tam máte zoufale málo rostlin, kolegové vám radí dobře. Osobně bych doporučil i nějaké plovoučky - např. Piscii, která je i výborným indikátorem případného nedostatku živin. Dále zjistit parametry vody - alespoň vstupní, pokud ji neupravujete. A nebál bych se použít ani násadu bakterií (až tam budou ty rostliny) - Dennerle nebo MicrobeLift - např. Special Blend.
To tekuté CO2 od Rataje je spíše desinfekce než céóčko, takže s ním opatrně. Neboj se to akvárko doslova zavalit rostlinkama, živočichové dodají živiny a časem si to spolu ,,sedne,,.
Co prosím změní rychle rostoucí rostliny? Jsou nasazené v celém levém rohu, ale také se jim úplně nedaří. Nebo nedaří asi není to ideální slovo. Zpočátku nesrostly vůbec. Teď vyhání množství bočních výhonků a listů, ale jsou malé a velmi světle až bílé. Přidáváme hnojivo bioflor Master a tekuté co2 také od Rataje. Vůbec si už nevíme rady, co zlepšit.
Akvárium je momentálně v takovémto stavu, 120l. Světlo je LED 17W s bílou, modrou a červenou barvou světla.
V popředí je písek, ale rostliny jsou samozřejmě zasazené v drobném štěrku. Osazeno je pavými ocky, mecovkami, teteami a 2 ancystrusi.
Celou levou část až po kořen bychom chtěli nechat zarust rychle rostoucími rostlinami. Ale moc se jim nechce...
Kryptokoryny mají staré listy hezky zelené, ale nové jsou bledě nebo flekate. Mysleli sme, že jim chybí železo, proto jsme koupili bioflor Master(jiné u nás v akvaristice neměli). Listy se mírně zacly zelenat a my zajasali. Ale po rychlém málem zlepšení se zase už 2 týdny nic nezlepšuje.
Jaké potřebujete informace? Ráda je doplním. Opravdu se v tom trochu placam, jak už jste si asi všiml...
Chápu, že radit na dálku je komplikované. O to víc si cením i snahy a každé rady, která by nás mohla nasměrovat k lepšímu stavu akvária.
Za mě bych ve tvém případě neřešil žádnou tvrdost vody, ale přidal bych hodně rychlerostoucích rostlinek a asi by stálo za to pořídit i silnější světlo.
Ty šedý kameny, neprodávalo se to pod názvem seyru stone?
Dobrý den, nedaří se mi rostlinám. Našla jsem, že potřebuji měkkou až středně tvrdou vodu. Voda z kohoutku u nás má 170 ppm. Což by mělo být OK. Ale ouha, v akváriu už má 300. Při zakládání akva jsem u všech kamenů dělala zkoušku s octem. Žádný nesumel. Napadá vás, co by mohlo takhle razantně zvyšovat tvrdost? Dekuji
Starší reakce
Karbonátová tvrdost KNK
1 mmol/l = 2,8 (2,7) dKH (KH) Moc to nikdo ve vodárnách neměří ale je na to jiný test.
Nelze, ta se musí změřit, test nestojí moc.
Dekuji,
Ten prepocet mmol na GH jsem trochu tusil, ale jak vypocitat KH (hydrogenuhlicitanovou tvrdost) ? Je to mozne?
4,39 x 5,6 = 24.584 gH velmi tvrdá voda
1,75 x 5,6 = 9,8 gH takže máš středně tvrdá
Ano, ale to mg/l tam pak nepatří.
Takže když mi vodárna posílá vodu o 4,39 mmol/l , tak mám velmi tvrdou vodu (24,584 mg/l dGH) ???
Tvrdost vody
1 mmol/l = 5,6 dGH
1 dGH = 0,18 mmol/l dGH (GH)
1° dGH = 17,8 ppm.
1ppm = 1,56 microS / cm
0–4 dGH / 0–70 ppm ...velmi měkká voda
4–8 dGH / 70–140 ppm ...měkká voda
8 –12 dGH / 140–210 ppm ...středně tvrdá (polotvrdá) voda
12–18 dGH / 210–320 ppm ...tvrdá voda
18–30 dGH / 320–530 ppm ...velmi tvrdá voda
Ahoj. Tvrdost tam máš uvedenou. Jen v jiných jednotkách. 1 mmol/l = 5,6 dGH.
0 29.09.2021 14:17 mnuapel – Jak urcit KH a GH?
Dobry den,
Je mozne urcit KH a GH s udavanych parametru vody? Pokud ano tak jak?
Dekuji predem za rady,
Hezky den
Starší reakce
Jo nad tím právě uvažuji, mám ji hodně, bo jsem ji dával jako původní dno, které jsem hned po 3 dnech po založení díky zdejším radám měnil
díky
Přidal bych mramorovou drť mám sní velice dobré zkušenosti.
Zdravím, jakým způsobem jde přírodní cestou navýšit uhličitanová tvrdost v akva?poslení 3 testy ji mam dost nízkou, kolem 1°.Nechci tam lít chemii.Stačí přidat nějaký vápenatý šutr?
Starší reakce
0 02.01.2021 12:55 Brodys – nízká uhličitanová tvrdost,co2
Zdravím, zatím nemám žádný problém,jen bych rád znal názory,jestli má cenu něco měnit, pokud to vůbec jde. Dávkuji CO2,rostlinky rostou,ryby plavou,ale správně bych měl ještě přitlačit na množství,dle Tillmana. To bych se ale zase dostal na nebezpečně nízkou hodnotu pH, takže selsky to nechávám tak jak to je. Postupuji správně a bezpečně nebo je v mém případě bezpečnější např. uměle zvýšit uhličitanovou tvrdost, popřípadě jak by jste se zachovali s mými hodnotami vody při dávkování CO2? Vím, že Tillmanova tabulka je teorie, spíš bych byl rád,kdyby mě někdo upozornil na nějaký hrozící průšvih
Starší reakce
S tím měřením musíš vždycky počkat protože nějaký čas trvá než se hodnota ustálí.
Proč by měla stoupat? Myslíš že se ty uhličitany namnoží? Něco jiného je snižování kyselinou ale když ředíš demi vodou tak by stoupat neměla pokud v akváriu není nějaký zdroj že kterého se do vody zpět rozpouští. Což je jedna možnost ta druhá je nepřesnost měření.
Tím pádem když mám vstupní městskou vodu o hodnotě KH 8°. Vodu z RO budu s touto městskou vodou míchat na cca 2 KH. Tak nikdy mi tato hodnota nezůstane a stále se bude vracet ke KH 8°?
Jak necháš část původní vody po čase ti KH stoupne. Musel by jsi to míchat tak dlouho dokud se to opravdu nehne a to i z odstupem doby.
Dobrý den přeji. Mám zapeklitou otázku. Skrz vyšší uhličitanovou 8° jsem se rozhodl, že budu několik dní napouštět do akvária jen vodu z RO. Toto napouštění skončilo v pondělí (2.12.) Uhličitanovou tvrdost jsem měl na 3°. Dnes (7.12.) uhličitanovou tvrdost opět změřím a je na 6°. Dokáže mi prosím někdo vysvětlit, čím se mi uhličitanová tvrdost opět zvedla. Hnojím Tenso coctail, KNO3, K2SO4, MgSO4, KH2PO4.
Děkuji za reakce. Petr
Starší reakce
Dnes jsem přidal Seachem tanganika buffer abych zvýšil PH pro Tropheusi. Sůl jsem předem rozpustil ve vodě a nalil do akvária potřebnou dávku, během okamžiku jsem měl mléčnou vodu, což mě dosti zarazilo. Máte někdo podobnou zkušenost?
Starší reakce
A vodareň vodu samozrejme upravuje.
Místní vodárna asi bere vodu z mnohem větší hloubky. Obávám se, že větší používání studny proti tomuto nepomůže.
Ahoj, test si myslím je v pořádku. Kohoutkovou do akva změřil správně, 8dKH a 12dGH. Je pravda, že jsem kdysi v rámci úspor napustil ze studny bazén. Voda krásná, křišťálová. Ale jen do té doby, než jsem přidal chlór. Rozmíchal jsem si ho v kýblu a jak jsem to tam nalil, tak během chvíle se celý objem bazénu zbarvil do hnědooranžova. Vodu vypustit, bazén vydrbat a natočit z kohoutku.
Přitom studna je ve stejném katastru jako místní vodárna. Je možné, že je tam toho tolik rozpuštěno, protože se studna nepoužívá? Loni jsem si udělal samozavlažovací květináče na rajčata a zaléval z té studny. Hrůza, substrát zasolený a rostliny i plody poškozené.
Čo poznám, tak napr. Korytnica má obsah Ca2+ cez 600mg/l a Mg2+ cez 150mg/l. To je vyše 120°dGH.
Takže tak tvrdá voda je kľudne fyzikálne možná.
Či to môže byť tvoj prípad, netuším. Neviem, odkiaľ si.
Ale minimálne by som skúsil iný test, osobne, pokiaľ ide o tvrdosť, nedám dopustiť na Sera...
Zdravím Vás přátelé. Dnes jsem měřil tvrdost vody ze studny a výsledky mě docela zarazily. Je v pořádku takový výsledek? UT(KH) 18°d a CT(GH) 106 °d.
Uhličitanovou tvrdost jsem měřil dvakrát a celkovou pětkrát. Vykapal jsem skoro celý test. Měřeno testem BEN-TEST. Studna je stará kopaná předválečná.
Proto se ptám, je možné naměřit celkovou tvrdost 106 °d?
Vodu ze střechy použít můžeš, ale musíš bydlet v oblasti, kde je čistý vzduch (mimo průmyslové oblasti a velké města) a ještě brát vodu až poté, co déšť spláchne nečistoty ze střechy. Při současném suchu a minimu deště je toto velký problém.
Nejlepší řešení na problémy se vstupní vodou je reverzní osmóza.
Ale odkud bereš ty hodnoty vody? Testy bývají hodně nepřesné, lepší je se dívat na stránky vodáren (měla by jsi mít rozbor vody v případě studny).
rada bych pozadala o radu: mam vysokou uhlicitanovou tvrdost vody.Dava kohoutkovou vodu. Uhlicitanova tvrdost je aktualne 17 i z vodovodu. Prosim jak muzu snizit? s cim naredit? nebo co pridat do akva.Navic mi tato hodnota uz z kouhoutku hodne kolisa.Cim to je? Co se meni? Treba 02.05.2018 bylo 9.
Dekuji moc
EDIT- Tak jsem jeste hledala na netu.. a nasla doporuceni kohoutkovou vodu zredit destilovanou vodou nebo destovou vodou. Destilka je asi ok.. ale co kdyz mame i destovou vodu ze strechy. Udelam test, a kdyz vyjde dobre.. muzu pouzit? a nebo radeji ne. Dekuji
Starší reakce
Rad by som si overil spravnost vypoctu obsahu vapnika ked poznam celkovu tvrdost vody 12°dGH a obsah horciku 11mg/L. Podla vzorca 1°dGH zodpoveda 7,143mg/L Ca2+ alebo 4,3mg/L Mg2+ mi pri tvrdosti 12°dGH obsah 11mg/L Mg2+ tvori 2,56°dGH. Zostavajucich 9,44°dGH je tvorenych 67,43mg/L Ca+. Je moj vypocet spravny?
Starší reakce
No tak už jsem tu zas, dnes jsem si vzal ty testy sobě domu a výsledky jsou takovýhle. Kohoutková voda ph 8 a celková tvrdost 6. Změřil jsem to akva, jak mám tady udělanou prezentaci a ph 6,5, celková tvrdost 15 dGH. Na dně je liapor, který, co jsem se dočetl tady v diskuzi ve vlákně založeném přímo na něj, tak neovlivňuje nijak tvrdost. Dál je v akva pouze kořen, žádné kameny nic. Tak zas nevím, co tam by to mohlo zvednout... Měřil jsem to ještě v odchovně, kde je momentálně není substrát, jen kořen, šišky, lupeny. Tam je ph 7,5 a tvrdost 7 dHG. Přitom v obojím mám šneky a tam kde má být údajně větší tvrdost, tak jsou dost mizerný, i clithoni nejsou nic moc, zatím co v tom druhym jsou okružáci ukázkový, naprosto hladký, pěkně narostlý. Někdo nějakej nápad? Vstupní voda je u obou stejná.
Však to říkám
Tak bylo to tím novým substrátem nejspíš. S každou výměnou vody to o něco klesne, po 2 výměnách to je asi na 11°dGH.
Starší reakce
Rozdíl řádu směrem od nuly se dost blbě počítá (ty tabulkové hodnoty jsou pro čistou vodu, ne?). Už v obyčejné vodě v rovnováze s atmosférou se to bude rozpouštět podstatně rychleji (proto krasové jevy způsobené děšťovkou). Ale mohou tam být i mnohem lépe rozpustnější minerály.
No hej ale bavíme sa o rozdiele rozpustnosti o jeden rád. Počítať sa mi to nechce, tak len strelím od boku - to bude chcieť pCO2 aspoň o dva rády vyšší...
Magic napsal: CaCO<sub>3</sub> - toľko vápenca (mne vyšlo 13dGH na 46g, ale to je detail) v 200l vody nerozpustíš.
Ale jo. Když je ve vodě CO2, rozpustíš. I daleko víc.
Přidat reakci
[1] ...... 5 6
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 11505x