Uhličitanová tvrdost, tvrdost, pH
pokud testy měří správně, doporučuji alkalitu zvednout (pokud jde o běžné akvárium), buď pomocí draselné sody (zde aspoň K využijí rostliny) nebo lze použít i jedlou sodu, popř. kombinaci ... dobrý by bylo zvednout dKH aspoň na 3-4°, aby měla voda dostatečnou pufrační schopnost.
Dobrý den mám takový problém.. Mám doma testy od dajana 3in 1 a vyhcázela mi KH cca 0 čož mi přišlo divné zakoupil jsem test KNK od aquaru a po jedné kapce mi voda zustala zlutá .. nevíce čím to muže být ?jeslti měří špatně testy.. popřípadě jak to řešit
Starší reakce
Já nakupuji "chemii" u MRPa. Ten vápník může být např. v této podobě:
pmdd.mrp-cz.com/…
A kde to seženu? Něco jsem viděl na rostlinna-akvaria.cz, ale CaCl2 jsem neviděl
Něco rychleji rozpustitelného - hořčík třeba MgSO4.7H2O, vápník např. CaCl2 a/nebo CaSO4.2H22O. Případně ve formách hydrouhličitanů, pokud byste chtěl zvýšit i alkalitu.
Jasně, rybky bych ještě bral, těm měkká voda tak nevadí, spíše mi jde o rostliny, v měkkých vodovodních vodách bývá často nedostatku všeho, od železa po draslík a dále horčíku a vápníku je taky velmi málo či vůbec, a vím, že ho rostliny potřebují. A co je to "rychlejší"...?
Všiml.
Ta alkalita není zase tak nízká; mně jde spíš o obsah Ca a Mg. Na vašem místě bych o něčem "rychlejším", než je ten korál, uvažoval... Lehce bych upravoval vstupní vodu před každou výměnou. Ony ty dva prvky ne nadarmo patří k biogenním prvkům a jsou životně důležité jak pro rybky, tak pro rostlinky. (A platí to i pro rybky, které jinak vegetují v měkkých vodách.)
Ano, Side. Všimnul sis těch korálů...? Hodil jsem je do filtříku
tohle se mi jeví přinejmenším jako placebo a snad i jako užitečná pomůcka do vody s nízkou pufrační kapacitou
Jak už bylo napsáno - taková voda nějaký ten hořčík a vápník už přidávat potřebuje.
Pro Havířováky (Darka a spol), dnes jsem dostal e-mail opět po delší době jsem zkoušel kontaktovat ty vodárny a zjistil jsem následující hodnoty / průměrné hodnota za jeden rok.
pH - 8,03
přechodná tvrdost (alkalita) - 4,5 (0,62 mmol/l)
celková tvrdost - 2,7 dH° (0,48 mmol/l)
Starší reakce
...jen se mi moc nelíbí, že ten výrobek významně neupravuje jen jednu hodnotu, na kterou je určen...
To je, bohužel, při použití "akvachemie" nevyhnutelným pravidlem...
Místo odpovědi jsem vám přiklikl palečky, ale už jsem si vyčistil optiku.
(Ale když jsem si znovu přečetl váš příspěvek, vyšlo mi, že si ty palečky zasloužíte.
)
K2SO4 je jen jedním z prostředků, jak do vody dodat draslík, kterého je obvykle v té vodovodní málo.
A co se týče zvýšení jeho koncentrace pomocí Stabilanu (KHCO3), napsal jsem cosi o kombinaci s jedlou sodou (NaHCO3). (Ale ta zase zvyšuje koncentraci sodíku..
Což nemusí být žádná tragédie, ale je třeba brát v úvahu, že příliš mnoho Na může mít negativní vliv na příjem právě K...)
Pak je tu ještě možnost přimíchat k výše uvedeným např. již zmíněný CaCO3 a tak alkalitu (resp. i tvrdost) upravit k obrazu svému.
pro rostlinkáře určitě ano, ale mám obavy, že běžný akvarista si není vědom, že je to zároveň silné hnojivo a jaký to může mít vliv, nemusí se stát nic nebo naopak to může akvu prospět, jen se mi moc nelíbí, že ten výrobek významně neupravuje jen jednu hodnotu, na kterou je určen, ale samozřejmě máte pravdu, že se to dá cíleně využít
Tak pokud, Side, máš "dobré" parametry vody, tak jako rostlinkáři ti postačí obyčejný roztok K2SO4. Ale není těch 14 mg/l draslíku je celkem hodně. Kdyby se zvýšila o 3° tak je to 42 mg/l draslíku. Tolik rostlinek zase nemám, abych potřeboval tolik draslíku. To je už celkem dost. Vím, že předávkování nic hrozného nezpůsobí, ale tady to je už loterie
... já alkalitu upravuji uhličitanem vápenatým CaCO3, prodává se to na kila za pár korun, když jeho pomocí zvýšíte KNK, tak o stejný stupeň zvednete i celkovou tvrdost...
poznámka k tomu zvýšení tvrdosti: 1,71g CaCO3/100 l vody zvýší tvrdost o 1 dGH.
...Stabilan jsem taky objevil, ale zjistil jsem, že obsahuje i "hodně" draslíku...
Toho se dá ale i využít, ne?
Jestli uvažuji správně, zvýšení alkality pomocí Stabilanu (z "dílny" p. Rataje - není totiž Stabilan, jako Stabilan
), o 1 dKH zvýší koncentraci draslíku o cca 14mg/l. A to mi jako rostlinkáři připadá spíš zajímavé, než problematické. Určitě bych použití kombinace Stabilanu s jedlou sodou při nutnosti upravovat nízkou alkalitu nezavrhoval.
To deklarované pH jsem nenaměřil, bylo určitě menší. Je to hnus, jak lžou
Stabilan je poměrně levný oproti komerčním výrobkům např. Sera, Dennerle apod., kde za 100ml dát 150kč je už přehnanost. To bych se nedoplatil. Zkusím jít cestou těmi korály do filtru, to by mohlo alespoň zabrat, při nejmenším placebo efekt pro mé oči
S tím přidáváním CaCO3, sody nebo přípravků na KH+ budu asi opatrnější. Myslím si, že by to mohlo více narušit zaběhnutý systém, to je můj názor. Zkusím tu pomalejší, ale stabilnější cestu. Uvidím.
voda přímo z kohoutku bude mít o něco vyšší PH než odstátá, je totiž odstraněno CO2, když se voda nechá odstát, tak si z atmosférického vzduchu načerpá přirozenou hodnotu CO2 a PH mírně klesne
já jsem z Třince a mám stejný "problém", Stabilan jsem taky objevil, ale zjistil jsem, že obsahuje i "hodně" drslíku a tím může způsobovat velkou spotřebu dusičnanů, což může způsobit další problémy, já alkalitu upravuji práškovým potravinářským uhličitanem vápenatým CaCO3, prodává se to na kila za pár korun, když jeho pomocí zvýšíte KNK, tak o stejný stupeň zvednete i celkovou tvrdost, je třeba vychytat jeho aplikaci, protože se hůře rozpouští, sype se to přímo do akvária musí se postupně rozprášit, ale funguje to dobře, tady si můžete vypočítat dávkování
pmdd.mrp-cz.com/… A to deklarované pH 8,28 z kohoutku jsi už naměřil?
Podle toho tvého papírku máme vodu úplně stejnou (i když já měřím kapkovými testy a digitálem) jak jsem už níže psala s pH pod 7, já teď používám
www.akva-exo.cz/… při každé výměně vody, není to drahé a funguje spolehlivě, žádné skokové změny se nekonají, jen jsem se nedopátrala přesného složení, aby to nakonec nebyla jen soda v jiném balení
Stabilan jsem zkoušela taky, zdál se mi i lepší, ale používat ho při každé výměně je o dost dražší.
Korálovou drť jsem už zavrhla, ve větších nádržích byl účinek vzhledem k množství měněné vody zanedbatelný, muselo by jí tam být zřejmě o dost víc.
Dobře, tak to je super, vyzkouším to. Dokonce čtu i na stránkách Rataje o přípravku Stabilan, který zvyšuje pH,UT, že Stabilan je nepostradatelný v oblastech kde není vápencové podloží. Voda zde má proto nízkou hodnotu UT. Je to hlavně v těchto oblastech: Severní Morava (Šumperk, Frýdek Místek, Třinec, Havířov)... atd... no a já jsem z Havířova! Sakra, to je pech!
Korálová drť je dobrým řešením vašeho "problému". Jak bylo konstatováno, ke změnám parametrů vody nedojde nárazově a kromě toho - korálová drť neobsahuje jen vápník, ale celou řadu dalších "minerálů" důležitých jak pro živočichy, tak rostliny.
To zní dobře, spíše jsem pro tu druhou metodu s korálovou drtí. O zvýšení tvrdosti mi nijak ani moc nejde, možná, že by to nebylo ani na škodu při mé celkové tvrdosti, která je necelé 3 dGH°. Ale zajímalo by mě, o kolik se může zvednout. Do 8° dGH by mi to třeba nevadilo.
I se sodou se to dá udělat tak, že se hodnoty vody neupraví skokově. Fakt je, že soda se musí přidávat do vstupní vody při každé výměně, na druhou stranu zahýbe jen s alkalitou a ne s celkovou tvrdostí kterou korálová drť mírně zvedat bude. Pokud bude použita korálová drť budou se hodnoty vody upravovat "jemněji" ale trvale. Jde ale o to jestli bude to množství ve filtru dostatečné. Zkusil bych jeden způsob a pokud se neosvědčí pak zkusit druhý
.
Počkat, se sodou se právě docela skokově parametry budou měnit, či jsem špatně četl maniakva.sweb.cz. O korálech a vápencích = pomalejší a méně účinná metoda, ale zato má trvalý a stabilní efekt.
Ta náplň ti pravděpodobně bude zvyšovat tvrdost postupně, s každou výměnou vody přidáš vodu s nižší tvrdostí a zas bude trvat než se tvrdost zvýší. Když přidáš do vody co měníš určité množství sody (měřením po čase zjistíš kolik), tak se parametry tolik skokově měnit nebudou. Ale to je jen můj názor, nikdy jsem sodu nepřidávala.
Nemela by byt nizsi nez 4...
To je fakt. Podle obrázku, kde jsem měřil alkalitu (tipuji 2-3 KH orientačně), je opravdu na hranici nebo je to ještě v pohodě? Tu korálovou drť můžu vyzkoušet, myslel jsem, že je to lepší než přípravky KH+ a nebo jedlá soda. Nejsem zastáncem takových změn, které se musí provádět častěji.
A jaký je tvůj názor, prosím, na tu korálovou drť do náplně ciraxu při mých hodnotách vody?
Množství korálové drtě které se vejde do té krabičky od ciraxu vodu zas tolik neovlivní. S tvrdostí a pH ovšem trochu nahoru zahýbá. Na druhou stranu to může pomoci stabilizovat vodu v nádrži. Je třeba to odzkoušet.
Chápu to tak, že kdybych přidal korálovou drť, tak se časem zvedne jak pH a tím se hůře zpřístupní co2? Zajímalo by mě o jak moc, protože takový malý kousek korálové drti v krabičce cca 10x10 cm by neměl být až tak výraznou změnou, ale přesto jsem chtěl ať je takovou, která by zvedla o něco KH. Vím, že časem by se zvedlo i GH (celková tvrdost) ale ve vodě 2,69 dGH by mi to ani moc nevadilo...tak co je řešení?
Je to řešení, ale nevím jak se to bude snášet s přidáváním CO2.
Dobře, taky to vidím a shoduji se s tímto názorem. Uvažoval jsem o přidání korálové drti do mého filtru Juwel do komory zvané cirax. Viz přibližné foto. Vodu mám velmi měkkou 2,69 dGH, to KH právě nízké a myslel jsem, že bych to tak mohl vyřešit. Názory?
Kh nizka, ph v pohode a muze byt i nizsi
Pasky nejsou moc presne
Zdravím, pořídil jsem testy JBL 6 v 1. Tak poslední dvě hodnoty (ty nejdůležitější) alkalita a pH jsem označil na obrázku. Váš názor na tu alkalitu a pH? Jinak celková tvrdost vody - velmi měkká.
Já bych řekl, že nad tím moc dumáš. Já bych si změřil pH a KNK kapkovými testy, Snažil bych se udržovat vodu kolem neutrálu, případně mírně kyselé a alkalitu cca 4°dKH a CO2 dávkovat tak aby byly tyto hodnoty stabilní a zároveň prosperovali jak ryby tak rostliny. Ono to není zas tak složité stačí trocha praxe. Kolikrát je lepší nad hodnotami vody moc nepřemýšlet a řídit se chováním ryb, růstem rostlin, svým instinktem a zdravým rozumem.
Aha, takže to není moc dobrá zpráva, takže to chce přidávat jedlou sodu pokud je alkalita tak nízká, že?
Ale co potom s co2? Když přidám jedlou sodu, zvýší se mi alkalita, ale současně dávkuji co2, to se spolu přece rozchází, ne? Protože když se zvedne alkalita, současně i pH, tak při co2 se snižuje opět pH...? Nerozumím, jsem v koncích s akvaristikou
To platí u tvrdosti 1 mmol = 2 mval = 5,6°dH u KNK4,5 platí 1 mmol = 1 mval = 2,8 °dH
Tak je třeba si to přepočítat. Jestli si dobře pamatuju tak 1 mmol/l = 5,6°dH a obráceně 1°dH = 0,18 mmol/l.
Ale bez záruky.
Počkat, to je ale v mmol/l. Koukám na Plzeňské vodárny ty mají taky KNK 1,50. Nebude tam jiný převod jednotek...?
www.vodarna.cz/… To je vcelku jedno kdy se voda připraví. Já jsem nikdy vodu nenechával odstát a přidával jsem sodu při napouštění přes sprchu, tím došlo k pořádnému rozpuštění sody a hned jsem to lil do nádrže.
Takže zítra hned při výměně vody přidat jedlou sodu? 6g na 50l? A můžu jit dát hned do kanystru s připravenou vodu, kterou si nechávám odstát nebo do čerstvé vody rovnou...?
To je velmi málo. Při tak nízké alkalitě nebude pH příliš stabilní.
Na stránkách SmVaK Ostrava,a.s. máte poslední hodnoty z 7.8.2012
www.smvak.cz/… 6,5 z vodovodní řádu je totální nesmysl, už jen z toho důvodu, že by rezivěly kyselou vodou vodovodní trubky. Proto teče mírně zásaditá (pH 7 a výše). 6,5 jsem naměřil v akváriu ale testy dajana a těm jaksik nevěřím. Spíše se mi jedná o alkalitu místní vody, nevíš Darko?
Je sice zajímavé, co ta paní napsala, ale nevím o nikom, komu by voda s pH 8 nebo víc za posl. 5 let v Havířově z kohoutku tekla, zdroj vody máme stejný, Šance. Sám vedle píšeš, že jsi naměřil 6,5
, já digitálem zhruba taky tak na více místech v Havířově i okolí, chtěla jsem chovat krevety ze Sulawessi, takže jsem po takovéto vodě v okolí opravdu pátrala a nenašla jsem
Zdravím, minulý rok jsem psal e-mail na callcentrum@smvak.cz. Ano, je to tak s tím pH
) pH vody v Havířově je 8,28.
Platí tahle rovnice, vyšší pH = vyšší alkalita. Voda s vysokou alkalitou má častěji vysoké pH, ale voda s vysokým pH nemusí mít vysokou alkalitu. Alkalita funguje jako pufr, tj. zabraňuje kolísání pH, ale pokud je alkalita nízká, voda může být dost kyselá, ale i zásaditá. Nebude tam totiž nic, co by bránilo dostat se do jedné či druhé extrémní hodnoty.
rybicky.net/clanky/656-oxid-uhlicity-formy-distribuce-pridavani Kde by se u nás vzala voda s takovým pH?
Platí tahle rovnice, vyšší pH = vyšší alkalita. Výstupní voda v mém města = ph 8,28. Tvrdost vody = velmi měkká 2,69. Je tím pádem alkalita vyšší? Cituji jeden zdroj, pokud ho chápu dobře "Vysoká alkalita má i další negativní důsledek – je totiž spojená s vyšším pH" takže moje voda...? zdroj:
maniakva.sweb.cz/… Přidat reakci
1 ...... ...... [4] 5 6
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 11505x