Bublinkující rostliny
Po třech dnech bych považoval takovou vody za zvětralou Je to zbytečně dlouhá doba.
Nechávám vodu 3dny odstát, to by měly být všechny plyny fuč. Nebo je to málo? Jsem tedy rád že je to normální.
po výměně vody je to klasika, hodně plynů v nové vodě a kytky+světlo = spousta bublin v akva
Ja súhlasím aj s Romanom, aj s Mickey: Rastliny produkujú kyslík vždy pri svetle, ale bežne ho ani nevidno, lebo sa hneď rozpustí vo vode. Čerstvá voda po výmene však už obsahuje toľko plynov, že kyslík sa všetok nerozpustí a možno vidieť bublinky. Podľa mňa to normálne je, ale nemusí sa to prejaviť u každého - záleží, koľko vody sa menilo a ako dlho (ak vôbec) bola odstáta. U mňa sa to nedeje, lebo vodu dávam zväčša niekoľko dní odstátu (z RO si počas týždňa vyrábam po troche).
Po výměně vody (co 3dny, mám čerstváčka 1,5měsíce) nemám v akváriu tolik bublinek jako před ní. Ale pouštím tam CO2. A mám tam o dost víc rostlin než ty.
Ponechám si svůj názor, třeba se zapojí do debaty někdo další.
Ne je to opravdu asimilace, bublinky jedna za druhou stoupají od rostlin ke hladině a občas jsou to velké bubliny(u mat. Echinodorů). Ne že se bublinky utvoří na skle atd. jak je to běžné. Vodu nechávám odstát 3 dny+má stejnou teplotu jako v akva(v místnosti je 20-22 stupňů).
To zervajs
Tedy u tebe kytky asimiloujou pořád a po výměně vody ještě víc?
Ahoj.Já to přes tu sodovku ani nevyfotím...po výměně vody to bývá lepší
Po té výměně vody se s největší pravděpodobností jedná o uvolňování plynů stlačených právě v té čerstvé vodě.
Měl bych takový dotaz, mám založené nové akva 160l(cca 140 čistých)
Substrát ADA africana. Rostlin plné akva, převažně jen Echinodory, Microsorium a mechy(flame, wilow)
Co mě překvapilo že vše roste, i echinodorus tenelus ťuk, ťuk abych to nezakřiknul.
Osvětlení pro akva 100x40x40cm je 2x36W T8+reflektory trubice lehce přesahují ale to mi vůbec nevadí, jedná se o odchovnu pro CRS. Vychází mi to tedy cca 0,5W/l
Opravdu to roste velmi pěkně, bodeť by ne když to roste v hlíně. Co mě překvapilo je to, že kytky asimilují hlavně po výměně vody i při celkem slabém osvětlení.
Je to normální i u vás? Myslím po té výměně vody cca 1/3 akva, pro představu přikládám foto.
Starší reakce
S tím mohu jen souhlasit zesílil jsem osvětlení a do pár dní zelená vláknitá a ještě později ta zelená krátká tak jsem začal hnojit protože co2 používám rostlinky sice byli větší a hezčí ale řasa nemizela tak jsme postupně ubíral na svetle až začala řasa mizet ;)
Starší reakce
Áno, je to OK, znamená to aj, že je voda dosť prekysličená (nehrozí nedostatok kyslíka). Nám sa v akváriu s 2-násobne silnejším svetlom (asi aj viac) nerobila žiadna zelená vláknitá riasa, lebo tam bolo stádo krevetiek a tie Ricciu rady oberajú od rias (ale zase tam bol jelení paroh, to je druhá vec
). Kvôli neónkam tam klasické Red Cherry dať nemožno, a to nehovorím o bojovnici (tú by som ja osobne dal preč), ale japonské krevetky by tam ísť azda mohli a postarali by sa o to. Bolo by to pekné spestrenie, k Riccii sa hodia.
Jo, právě že z ní něco roste... zítra vyfotím.. je to taková tenká rostlinka..
Je to v pohode, pokud Ti v ni nezacne radit zelena vlaknita rasa. Ona tim zacne prorustat a pak Ti da dost prace si vypinzetovat aspon neco, a zbytek zahodit i s tou rasou. Pod moc svetlem je zelena vlaknita rasa dost bezna.
Ano, míří na ni 1x24W.Takže je to OK ?
Výdatne produkuje kyslík, asi je rovno pod svetlom? Je to normálny jav, neprináša žiadnu výhodu a ani nevýhodu.
Proč mi Riccia Fl. perličkuje? Je to dobře? Jsou to takové mikrobublinky. Děkuji za odpověď.
Starší reakce
Správně jsi napsal "po výměně vody". To je ten důvod. Všimni si, že bublinky po výměně vody nejsou jen na rostlinách, ale na všem, co v akváriu máš, včetně stěn akvária. Obvykle to zmizí do dvou dnů, je to normální. (I ve sklenici vody se udělají bublinky a po chvilce zmizí.)
Starší reakce
bublinky na rostlinách se tvoří když je voda přesycená kyslíkem, rostliny přitom můžou růst pořád stejně
0 11.02.2012 13:03 drol – Bublinky na rostlinách
Ahoj všem,
měl bych takový dotaz. Přibližně po dobu 3-4 dnů po výměně vody mi rostlinky krásně bublají, ale potom již ne. Nemáte někdo zkušenost, co by to mohlo způsobovat - málo nějakého prvku nebo naopak je to přehnojením (i když dávky jsou dle výpočtů)? Světla je stále stejně, co2 také a PMDD dávkuji dle výpočtů...
Díky za tipy
Starší reakce
Moucha napsal: ja jsem doporucil zvon, protoze tam odpadava pocitani bublinek (mnozstvi rozpusteneho CO2 zavisi na velikosti stycne plochy co2/voda)
Ahoj Moucho, konečně skoro napouštím akvárko. 300 l. Přemýšlím, že bych si tam zabudoval právě zvon. Nějaké doporučení na velikost zvonu? Děkuji moc.
Starší reakce
tak je nekupuj v akvaristickým obchodě ale v normálním elektru, T8 18W (jsou to ty stejný i když mají míň wattů)
Jak píše Kubasan - zkuste třípásmové zářivky. Pokud se situace nezlepší, můžeme hledat dál.
V nedostatku živin to podle vás nebude, (CO2 + EI), nemohlo by tomu být vinou hnojení naopak? Ta "ADA Amazonia" - to je co? AQUA SOIL Amazonia? (Nemám s těmito substráty zkušenost...)
Pokud ano, tyto substráty jsou IMO živinami dostatečně "nabité"...
Ked by si chcel tie iste ziarivky darujem ti ich ( ked by si mal cestu okolo popradu)tak sa ohlas. Svietia pekne farebne , ale niesu take dobre ako si niekto mysli. Sviet radsej obycajnymi 840,865,830 , osram , philips atd.
Svietím Sun Glo 20W a Aqua Glo 20W.
je to tak, ale dařit se jim může a ftosintéza probíhá i bez bublinek, bublinky se dělají, když je nasycená voda O2 a už se v ní nerozpouští (výroba je větší, nže spotřeba) to samí, třeba cukr ve odě, až se voda nasytí, cukr se už nerozpouští, a když to bylo v teplé vodě, která pak vychladne, cukr zkrystalizuje
Prostě se rychle spotřebovává a je to teprve v začátku, až bude víc rostlin, tak se nasytí voda O2 a už s nebude rozpouštět a půjde v bublinkách na hladinu
Já žádný bubliny na žádných rostlinách ve svém akva nevidím a přesto mám CO2 hrozně málo. To není tím.
ale doufám, že ne jak ze vzduchovacího kamínku
nic takového nedělají(aspon pres den ne a v noci nevím) ale vnímám malé bublinky na anubiasovi, ale jen malé. až se rozrotou rostliny a chytnou, tak to pujde
No kdyby jsi měl hodně CO2 tak by na to reagovali ryby tím, že by lapali po vzduchu u hladiny a měli zrychlené dýchání.
z mích rostlin taky nejdou bubliny, může to být tím že tam jde íc Co2 než O2 a ten vytlacuje O2? Myslím si správně že když jdou bubliny, tak je voda nasycena O2 a už se v ní nerozpouští?
...Chcel by som sa spýtať, či je tam nejaký možný dôvod toho, prečo rastliny stagnujú?...
Příčin může být mnoholi.
Čím přesně svítíte?
0 30.12.2011 17:09 deli [0] Ahojte. V akva (56 litrov) mám dno ADA Amazonia, hnojím pomocou EI, osvetlenie 40W, púštam CO2, svietín 12 hodín denne a CO2 púštam 10 hodín denne. Pestujem hemianthus cuba, starogyne repens a eleocharis vivipara. Akva je v prevádzke približne jeden mesiac. Za celú dobu narástla iba starogyne repens, a aj to nepatrne - pričom som si počas pozorovaní nevšimol, žeby začala produkovať O2.
Chcel by som sa spýtať, či je tam nejaký možný dôvod toho, prečo rastliny stagnujú? Málo svetla (0,7W/liter)? Málo CO2 (1-2 bublinky/s? Málo živín (vzhľadom na EI by ich malo byť viac, než dostatok)?
Starší reakce
no a to je dobře či špatně..? (mají něčeho nadbytek nebo nedostatek?)nebavím se teď o zraněné rostlině.. ze které by "unikal vzduch" jinak děkuji za Vaší odpověď
Jednoduše řečeno, dýchají tak, že je to vidět.
0 26.12.2011 21:49 aoelcz – bublání rostlin
Zdravím, chci se zeptat co znamená, když bublají rostliny, teď nemyslím nadbytek O2 při překysličení. Díky za vaší odpověď..
Starší reakce
Tak potom vyrobcovia matu spotrebitelov..
Ked je na krabicke napisane kH, myslel som ze aj ide o uhlicitanovu tvrdost..
Ak ide o alkalitu je to chyba vyrobcu nie moja..
Celkovu tvrdost mam trosku inu..
Aj ja drzim palce..
Minicka sa tazko dohnojuju, chce to vela trpezlivosti, kto s tym nema skusenosti velmi rychlo urobi skor zle ako dobre, ale treba poriadne precitat dany navod a skusat..
Pomaly postupne..
Pripadne merat hodnoty..
jen to hlídej, a kdyby se začly objevovat řasy, tak to bude nedostatkem živin. Taky můžeš použít testy na železo (nebo i jiné) na podle potřeby přihnojit
ale testy na kterych se pise ze meri uhlicitanovou tvrdost, ve skutecnosti meri alkalitu, takze je dost nepravdepodobne ze bys mel uhlicitanovou tvrdost zmerenou. Alkalita se udava ve stejnych jednotkach jako uhlicitanova tvrdost a jeji hodnoty mohou byt podobne, ale neni to to stejne (Jako me je to jedno jak tomu kazdej rika, jen abys vedel) A kdyz se rekne tvrdost vody tak se tim mysli celkova tvrdost (jestli si to dobre pamatuju)
kvitka jsou v dobré kondici, ted s přidáváním co2 bublají jak o závod
vcelku v pohode, zalezi na kytkach a ostatnich zivinach
A udaje uhlicitanova tvrdost a celkova tvrdost su blbosti??
EDIT_ toto som akurat nasiel na nete -
dKH - uhličitanová tvrdosť
dNKH - stála tvrdosť
dGH - celková tvrdosť
Celková tvrdosť je súčtom uhličitanovej a stálej tvrdosti.
Nerozumiem co sem pletiete alkalitu..Je to uplne nieco ine..
Tvrdost je jen jedna.
Takže když napíšete
"Ja mam tvrdost cca 11 - 12 vo vstupnej vode.", a máte na mysli alkalitu, jde o zavádějící údaj.
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 5 6
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 5246x