Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Správné pořadí a množství filtrační náplně

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Správné pořadí a množství filtrační náplně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 11:05 Muž Jarry [1437] Re: jethro
Záleží na objemu, jestli je to do těch 200l, tak ten 100ml pytlík si myslím, že bude ok. Dával jsem to teď i do většího, v 540l mám 250ml.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 10:30 Muž jethro [7] Re: Jarry
Kolik toho purigenu vlastně koupit,jak velké balení do sunsun 73a?vím že jsi mi hodně poradil.a dík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.10.2017 10:13 Muž Jarry [1437] Re: Maq
Změřit jak nemáme, musíme vycházet z porovnání a zkušeností. Ze své zkušenosti mohu říci, že se složením (ve směru proudu, tedy odspodu) - základní kroužky (které jsou většinou u každého filtru) -> biomolitan -> porézní média (siporax, matrix, substrat pro) -> chemická filtrace (Purigen, případně jiné anexy - záleží na tom, čeho chceme dosáhnout) mám ve 2 akváriích, kde toto používám, vodu bez jakýchkoliv viditelných nečistot (jak v rostlinném, tak v Malawi) a snad se spokojenými rybami. Nepoužívám ani žádnou další vnitřní mechanickou filtraci, v obou akváriích mám na vstupu do filtru skimmer (v kombinaci se sáním u dna). Do takto složených filtrů lezu jednou za půl roku a většinou zbytečně.
Když jsem používal pouze originální média, voda tak čistá nebyla (i bez započítání vlivu Purigenu). U velikosti filtrů se řídím objemem od - takže např. JBL e1501 a podobné velikostně srovnatelné filtry mám na maximálně 250l vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 09:27 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maq
Vidíš, zrovna já mám úplně jiné zkušenosti. Když jsem měl mizernou filtraci, tak mi i přes pravidelnou údržbu chcípaly i běžné ryby a nakonec akvárium zabila sinice.
S pořádaným filtrem mimo jednu havárii jen minimum ztrát a ty většinou byly chvíli po nakupu těch ryb.
Biomolitan má proti keramice jednu výhodu. Jde poznat jeho zanesení a pak lehce vyčistit. U keramiky zanesené póry nepoznáš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 09:10 Maq Re: UndeR
UndeR napsal: Čím víc pročítám zdejší diskuze tak mi začíná připadat, že už vlastně vůbec nevím co tam dát.
Pochopil jsi to velice správně.
Skoro každý akvarista má velice pevný názor na filtraci a jen nemnozí uznají, že vlastně skoro nic přesně nevíme. Nemáme jak změřit a porovnat účinnost ani mechanické, ani biologické filtrace.
Jasným se zdá být jen toto: Sebelepší filtr nezachrání zpackané akvárium. A naopak - dobrá akvária fungují s velmi rozmanitými filtry (a filtračními médii), takže bráno podle toho, funguje vlastně všechno. A pak je tu ještě tzv. Ščobákovo křídlo, které má zdravá akvária vůbec bez filtrace.
Mohl bych Tě počastovat svými osobními postřehy, ale to jsou zase jen domněnky jednoho z mnoha akvaristů, takže bych Tě jen zmátl ještě o kousek víc.
Ještě poradím nepřikládat příliš velkou váhu informacím pocházejícím od výrobců/prodejců filtrů a filtračních médií.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 08:24 Muž Iceman [96] Re: UndeR
Mám takový pocit, že ta keramika (válečky) co dodává Tetra v balení filtru není porézní. Takže patří spíš dolů pro mechanické čištění.
Osobně jsem vyházel plastové ježky a nahradil je siporaxem a matrixem. Biomolitam bych nechal.
Ale musím doplnit že jsem z pohledu tohoto fóra stále začátečník ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 07:31 Muž UndeR [80]
Chtěl bych vyměnit filtrační náplně v externím filtru TetraTec Ex 1200. Čím víc pročítám zdejší diskuze tak mi začíná připadat, že už vlastně vůbec nevím co tam dát. :-D V současné době mám ve filtru standardní náplně se kterými byl dodán (vrchní koš biomolitan a vata - uhlí jsem odstranil, a potom keramické válečky, dále biomolitan a jako poslední náplň jsou kuličky). Chtěl bych nahradit především biomolitany. Zatím jsou mými favority Seachem matrix a purigen. Bude to takto Ok nebo bych měl raději nahradit i nějakou další z uvedených náplní? Nebo místo náplní od Seachem zvolit něco vhodnějšího?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.10.2017 18:28 R Muž romant [27987] Re: jethro
Jenom jedna praktická. Když zde radíte jak uspořádat filtrační náplně, uvádějte kde je podle vás konec a kde začátek, nebo od spodu nahoru a obráceně, nebo po směru toku vody atd. Když si to člověk čte, má v tom lehce bordel. ;-) Jo a neměl jsem teď na mysli nikoho konkrétního, aby se zde beodehrála obhajovací rozepsaná typu, já to napsal správně. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2017 17:04 Muž jethro [7] Re: LeRi
už jsem z toho jelen, vždyt matrix tam mám. asi tu pemzu až nahoru-nakonec?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.10.2017 16:32 Muž LeRi [315] Re: jethro
Až tě ta vata přestane bavit tak si kup ještě ten matrix tady www.prohopo.cz/… ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2017 15:18 Muž jethro [7] – sunsun 703a
Tak dnes jsem vyměnil ve filtru Sunsun 703a po 16ti dnech aktivní uhlí za biomolitan a vatu.Tak doufám že jsem to dle doporučení zkušenějších hlav poskládal.dobře.1 keramické kroužky 2. biomolitan -vata 3.matrix a biomolitan a vatu.zatím to funguje.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.04.2017 14:55 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Kapr
Pořadí je správně, ale pokud máš předfiltr, vyhodil bych biokoule a dal molitan, keramika co máš a nakonec eheim substrat pro nebo pemzu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2017 14:47 R Muž ctibum [6921] Re: Kapr
No proto mi dává smysl to použití koulí ve větších filtrech, kde je víc místa. A keramiky do menších, kde je místa míň a je potřeba tu plochu pro bakterie dohnat jinde, tzn. tím mikroporézním materiálem, byť třeba za cenu toho, že ti to bude rychleji zanášet. Ale třeba to fakt chápu blbě a někdo mě tu vyvede z omylu.
EDIT 1-Tak to asi chápu blbě: www.rostlinna-akvaria.cz/…

EDIT 2-Obojí to asi bude biomechanické médium s tím, že kroužky asi budou účinnější (poréznější), na druhou stranu se časem zanesou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2017 14:40 Muž Kapr [9] Re: ctibum
Fotka k příspěvku Tak ja uz opravdu nevim. Cim vetsi poreznost ti lepe pro bekterie proto se delaji keramicke krouzky atd.. ale jestli jsou i ty plastove bio koule pro bakterie na co je potom ta keramika? Jdu hledat nekde v krabici jsem 1 mel musim to vyfotit at predejdeme omylum

Edit: Tak bio koule černá a v pravo v síťce keramika.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2017 14:24 R Muž ctibum [6921] Re: Iceman
Měl jsem za to, že bio balls slouží především k osídlení bakteriemi a k biologické filtraci. Proto BIO balls.
Proto jsou tak členité, aby se zvýšila osidlovací plocha. A v porovnání s porézními materiály typu SubstratPro by se neměly zanášet bordelem.
Ale co jsem tak četl, mají význam jen u větších filtrů.
Nicméně jsem to detailně nestudoval, tak jsem to třeba pochopil špatně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2017 14:06 Muž Kapr [9] Re: Iceman
No ale to pak nechapu na co tam mam ty bio plastove koule? Kdyz nebudou jako prvni a tudiz nebudou plnit funkci rozhaneni vody do vsech casti a namisto nich dam keramiku. Jsou tam potom uplne k nicemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2017 13:56 Muž Iceman [96] Re: Kapr
No ja bych dal tu keramiku jako prvni, pokud je to obyčejná keramika a ne porézní.
Osobne to mám: keramika, biomolitan, plastove kulicky, sera siporax, biomolitan.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2017 13:50 Muž Kapr [9] Re: Iceman
To znamena ze kdyz mam predfiltr ktery zachytava jak vetsi i mensi necistoty, jelikoz v nem jsou 3 velikosti molitanu, tak ty bio koule mi jsou v tom filtru vlasne jenom na to rovnomerne rozhaneni vody? Chapu to spravne? Myslis ze mam poradi medii spravne kdyz po proudu mam prvni ty bio koule, pak jemnejsi molitan a jako posledni keramicke krouzky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2017 13:38 Muž Iceman [96] Re: Kapr
Tyhle černé kuličky slouží k zachytavani větších kusu mechanických nečistot. Tim prodlužují zivotnost jemnejsich filtracnich hmot nad nimi. Dale se i na nich usazuji nitrifikacni bakterie. A dalsi funkce je rozbití prutoku vody, aby se voda která proudi filtrem rovnoměrně rozprostřela po celé ploše a netekla jen jednou částí filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2017 13:30 Muž Kapr [9] Re: Iceman
To prave vim. Ne mam na mysli cerne plastove koule co jsou popsany jako bio balls. Nevim totiz proc, ale nejak me napadlo, jestli nemam nahodou spatne za sebou vlozene media ve filtru.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2017 13:24 Muž Iceman [96] Re: Kapr
Pokud máš na mysli porézní kuličky nebo válečky jako je třeba Sera Siporax, tak jejich hlavní funkcí je možnost usídlení nitrifikačních bakterií. Díky jejich pórovitosti je plocha k usídlení bakterií několikanásobně větší nez třeba u biomolitanu. Zvyšuje se tím účinnost filtru při biologické "filtraci".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2017 13:00 Muž Kapr [9] – Bio kulicky
Ahoj. Jaky ucel maji bio kulicky v ex. filtru?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.03.2017 13:57 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: bc1
Závody o větší a větší plochu pro bakterie, teď jde o to pro jaké. Většina co používá tyhle speciální substráty používá CO2 a má pH pod 7 s klesajícím pH je nitrifikačních bakterií méně a třeba u mého pH 6,6 už tam skoro nejsou. Takže by vlastně filtru stačila daleko menší plocha. Nebude to zřejmě až tak pravda a místo jedněch bakterií nastoupí jiné jinak by filtry nefungovaly a stala se z nich žumpa. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.03.2017 13:31 Maq Re: Xavi
Xavi napsal: predavaju vsetky znacky medii tak asi to nebude len PR v prospech jednej znacky
rostlinna-akvaria.cz kopou za Seachem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2017 13:19 Muž Xavi [12] - RostlinyRe: bc1
nieco take je ciastocne rozoberane v tomto clanku. podla nich vraj Micromec ma sice najvacsiu plochu ale vraj nie je realne osidlitelna bakteriami pretoze dutinky su bud velmi male alebo uzavrete... ci to je pravda neviem.... ale na Rostinnych akvariach predavaju vsetky znacky medii tak asi to nebude len PR v prospech jednej znacky...
www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2017 13:02 Maq Re: bc1
Ta soutěž ve zvyšování osídlovací plochy pro bakterie je do jisté míry komerční lákadlo. Nitrifikační bakterie musejí mít především vhodné podmínky, a potom se usídlují na vhodných substrátech; ve filtru i mimo něj. Proto zdaleka ne vždy platí rovnice větší plocha = lepší nitrifikace. Koneckonců ne vždy platí i intenzivní nitrifikace = zdravá voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2017 11:40 bc1
zajimalo by mě má někdo info či reálné zkušenosti ohledně těch filtračních medii -zda je skutečně lepší jbl micromec (super osidlovací plocha bakterii 1500 m2/L) ,event sintomec (1200) nebo pak po čase se třeba víc ucpávají a vlastně reálný výsledek může být paradoxně horší než třeba eheim substrat pro (450) nebo siporax (250) .Navíc třeba seachem matrix tvrdí ,že má material s největší osidlovací plochou na trhu (a tvrdí "jen" 700 ..) . To asi by chtělo jedině pod mikroskopem zjistit po čase jak to je v praxi ..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 23:09 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Veny
O jaký se jedná filtr? Uhlí vyhodit. Dal bych po proudu vody filtrem nejdřív molitan a pak keramiku a do posledního keramiku překrytou vatou. Akorát u té vaty si musíš vyzkoušet, jestli se nebude zanášet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 22:58 Veny – exus 1000 diversa
Ahoj mam prosbu mam akva 240L filtrace ma 3 kosiky 1.aktivni uhli 2. Biologicky molitan 3.keramicke krouzky poradi je dle vyrobce ale voda v akva je stale kalna a plavou v ni castecky cim nahradit naplne kosu ? Nebo prehazet poradi ? Priskrceni prutoku vody filtrem ? Predem dekuji za rady :-) Venca
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 20:09 R Muž romant [27987] Re: zervan
To máš pravdu, ale když to chceš přehodit tzv. kus za kus, prostě filtr ve filtru, musíš dělat s tím co máš a to vytunění, jak píšeš, se může dělat postupně rozložený v čase.
Edit: rybicky.net/clanky/703-jbl-cristalprofi-e1501-greenline
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.03.2016 20:06 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: afc1886
Podľa návodu voda prechádza najskôr vrchným košíkom, tam treba nechať molitány (na fotke 1. zľava), to je predfilter. Potom voda prejde vonkajškom a odspodu 3 košíkmi, teda vlastne úplne rovnako ako Eheim. Ja by som tie čierne valčeky z Eheim nepoužil, dole by som dal BioMech, do stredu SubstratPro a hore nový JBL Micromec (tie biele guľôčky).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 19:55 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: afc1886
Co sem to studoval,tak tohle je asi nejlepší varianta přeskládání médií (Eheim obr.) Jde o to jestli to jbl má stejné proudění a predfiltr jako ten Eheim pokud by predfiltr nebyl jako u Eheim, musí jít do koše.
Edit. Úplně stejně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.03.2016 19:45 R Muž romant [27987] Re: afc1886
Ano, máš-li zajetý média z eheimu, přehoď stejně jak jsi to měl a jede se dál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 19:25 R Muž afc1886 [14685]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dneska mi dorazil jbl e1501 greenline,tak ho chci vyměnit za eheim ecco pro 300.Chtěl bych se zeptat,jak by jste dali náplně.Chápu dobře,že stačí u vnějších jenom přehodit náplně a jede se dál?V eheimu jsou náplně jako na obrázku.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.11.2015 18:13 gringo Re: Jespe
Můžu doporučit "moje" náplně gringo63.rajce.idnes.cz/… Voda protéká středem košů shora dolů(u FX5). Za dobu fungování filtru(od 30.1.2011)jsem náplně neměnil, jen čistil. Místo sacího koše mám molitan jako předfiltr gringo63.rajce.idnes.cz/… ten peru při každé výměně vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2015 16:00 Baymax – filt. material
co hovorite na toto nie je to este lepsie ako siporax ci substrat pro ? eshop.jezirkabanat.cz/…
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.11.2015 15:09 R Muž Silent [5949] Re: Jespe
Protože Fluval FX6 má předfiltrační molitany po obvodu košů naplnil bych vnitřní koše kvalitní biokeramikou. Já osobně bych volil Eheim Substrat pro nebo Seachem Matrix. Nebo kombinaci obojího. Lze ovšem použít i Sera Siporax, JBL MicroMec nebo Fluval Biomax. U afrických jezer jde hlavně o odstraňování dusíkatých látek což tyto hmoty splňují nejlépe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2015 14:24 romantomka Re: Jespe
cau..taky na to uvítám napad,,,ja dal dolu keramiku od fluvalu, doprostřed supstrat eheim pro a nahoře nechal orig filtrmolitan
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2015 08:44 Muž Jespe [3] - Malawi, Tanganika – Fluval FX6 - filtrační média
Jaké by jste volili náplně do 3 filtračních košů vnějšího filtru Fluval FX6?
(900l - Tanganika)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2015 19:01 R Muž afc1886 [14685] Re: PepaZ
Místo biomolitanu bych použil aspoň do jednoho koše lepší náplň
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.10.2015 18:44 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: PepaZ
nechal by som to tak ako to je
-ono to potrebuje aj nejaký prietok vody a nie za každú cenu tam narvať do každej štrbiny filtračnú hmotu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2015 18:38 Muž deck [85] - Všeobecně akvariaRe: PepaZ
Já bych tam dal max nějakou keramiku. Ale asi ta mezera nějaký ten účel má hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2015 20:57 Muž PepaZ [0] – Atman CF-1200
Prosím Vás, budu rozjíždět můj první externí filtr Atman CF-1200 a zjistil jsem, že ty 3 koše pro náplně nedosedají až na dno filtru díky čtyřem zarážkám a tvoří to tam asi 4cm mezeru. Nejspíš to slouží k rovnoměrnému sání vody v celé šíři filtru. Mám to tak nechat nebo to můžu vyplnit nějakým filtračním materiálem? Všechny koše mám nacpané biomolitanem.
Díky moc za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2014 13:07 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: Jánošík
namiesto sera siporax je možné použiť aj AquaClay Ground, myslím že má vyššiu poréznosť /280 m2/L/, alebo zeolit jedná sa o biologickú filtráciu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2014 12:30 Muž snehulda007 [850] Re: Jánošík
No nejdřív by měla být mechanická filtrace od nejhrubší po nejjemnější a pak biologická..substrat pro je taky super. Ještě pohledej v tomhle vlákně,inspirace tu najdeš určitě dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2014 12:22 Jánošík Re: snehulda007
jj to si uvědomuji jako ty bio kuličky tam asi nechám to samé s těmi keram. kroužky spíš bych vyměnil něco místo toho uhlí a přidal filtrační molitan ale ten právě nvm kam umístit . Ale asi bych to viděl na keramické kroužky pak molitan pak asi zkusím ten eheim substrat pro a na konec dám bio kuličky a pokud zbyde flek tak bych tam dal jemnej molitan a mělo by to frčet ne :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2014 11:54 Muž snehulda007 [850] Re: Jánošík
OK, ale s novými náplněmi se musíš chovat jak u novýho akv,takže zajet. Vymačkej ten bordýlek z molitanů do nových ať to zajetí urychlíš a denně měň třetinu vody..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2014 11:51 Jánošík Re: snehulda007
chci jej vyčistit z důvodu toho že aktivní uhlí by němělo být déle jak měsíc v provozu a taky tam chci dát náplně a pak to nechám běžet jde o to že ten filtr bude zanesený pořádně jelikož jsem tam předtim měl takový spíš honič vody díky kterému jsem měl akva zakalené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2014 11:50 radim Re: Jánošík
Z náplní bych vyměnil jen aktivní uhlí za např. eheim substrat pro a umístnil za molitan. Stávající náplně jen opláchní od mech. nečistot, nebo vůbec. Uvidíš v jakém to bude stavu. Nejlíp vodou z akvária, nebo vlažnou z řádu. Hlavně ten filtr nečistit úplně dočista, nebo ho budeš zajíždět nanovo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2014 11:48 Muž snehulda007 [850] Re: Jánošík
Co se týká keramiky tak já používám sera siporax...maximální spokojenost, jen před keramikou mám molitan, aby se v něm zachytávaly mechanické nečistoty a neucpávaly póry v keramice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [3] 4 5

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 9124x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12952-spravne-poradi-a-mnozstvi-filtracni-naplne?od=101