Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Správné pořadí a množství filtrační náplně

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Správné pořadí a množství filtrační náplně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.08.2018 16:26 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sakyn
Jen připomínám že dusičnany jsou potřebné pro dobrý růst rostlin, pokud je odstraníš tím že filtr bude plný Seachem Matrix můžeš mít pak z jejich růstem problém. Nevím ale nakolik je tahle informace ve skutečnosti pravdivá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2018 15:11 Muž Sakyn [3] - LabyrintkyRe: vaaclav
Budou tam i rybičky, čekám až se akva zajede ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2018 13:36 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sakyn
Seachem Matrix má v návodu že odstraňuje čpavek, dusitany a dusičnany což v tvém předpokládám rostlinném akváriu není žádoucí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2018 13:05 Muž Sakyn [3] - Labyrintky – Filtr + předfiltr
Dobrý den, zakládám akvárium a asi měsíc mi tam běží filtr SUNSUN HW-702B o objemu asi 8 litrů. Jsou v něm od výrobce biomolitany a keramické válečky. Plastouvé koule jsem vyházel a místo nich dal 1 litr Seachem Matrix, který by měl mít osídlovací plochu přes 700m2/l.

Nyní jsem si k němu pořídil předfiltr SUNSUN HW-603 o objemu něco přes 2l pro mechanickou filtraci. Než jej připojím, rád bych se zeptal na vhodné pořadí náplní. Přemýšlím, že bych v předfiltru nechal jen molitany na mechanickou filtraci a z filtru je vyhodil a nahradil je třeba 5l Matrixu. Mohl bych tak předfiltr s nečistotami pravidelně vymývat a bio funkci by zajišťoval jen filtr, do kterého bych nesahal. Nebo by bylo lepší použít na mechanickou + biologickou filtraci oba? Tedy rozhodit do obou molitan i Matrix? :-P

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.03.2018 09:03 Muž LeRi [315] Re: Januk17
Ji tak ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2018 08:47 Muž Januk17 [96] - drobne cichlidkyRe: LeRi
Fotka k příspěvku Takto by málo byť podľa fotky ktorý som nakreslil
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.03.2018 00:03 Muž LeRi [315] Re: Januk17
Ahoj , moje doporučení je trochu jiné , objednej si ještě www.rostlinna-akvaria.cz/… buď děj koule nebo válečky obojí je zbytečné , ty válečky nejsou porézní takže mají stejnou funkci jako ty koule , pořadí následovně, první spodní koš válečky nebo koule , další koš plný bioakvacit , další dokoupený bioakvacit + třeba ten substrat pro a poslední koš (první nahoře) plný zase substrat pro nebo podobná biofiltrace , vatu vůbec nedávej. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.03.2018 18:50 Muž File1980 [53] Re: Januk17
OK..Tak pokud ty zbývající média plní funkci, jak jsem psal níže,což předpokládám.Já bych zkusil to pořadí,které jsem zmiňoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2018 18:42 Muž Januk17 [96] - drobne cichlidkyRe: File1980
Fotka k příspěvku Viď fotka rovnaká je ako mám vnútornom filtru.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.03.2018 18:20 Muž File1980 [53] Re: Januk17
Ty válečky jsou pro biologickou filtraci?A ty kuličky pro mechanickou?Pokud ano.Tak já bych to zkusil poskládat po proudu vody takto.Plast kuličky,molitan,válečky,substrát pro.Třeba někdo přijde s jiným řešením.

Střední hrubost je jako máš biomolitan na tom vnitřním filtru Aquael turbofilter.Ten co je u SUNSUN je jemnější?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2018 18:04 Muž Januk17 [96] - drobne cichlidkyRe: File1980
stredne hrubost maju väčšie očka na molitanu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2018 17:53 Muž File1980 [53] Re: Januk17
Já osobně bych dal vatu pryč,jaká je hrubost toho biomolitanu?střední,jemný?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2018 17:46 Muž Januk17 [96] - drobne cichlidky
Fotka k příspěvku ahoj dnes mi prišliel nový filter HW74B sú vňom štyri koše na fotke sú koše na naspodku su plastové guľôčky druhý kôš je keramicke valčeky sú dva balenie to môžem dať všetky balenie a tretí kôš je len vata no prázdny kôš tam dám Eheim substrát pro 2l. Zakryjem bielou vatou alebo nie. posledný kôš je molitan modrý.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 14:23 Muž Gringo63 [625] - Spíš Asie, i když ? . . .Re: Tomáš
Vycházel bych z toho, že voda prochází FX5 i FX6 přes molitany(předfiltr) zespodu nahoru a středem košů shora dolů. Při sestavení musí koše do sebe zapadnout pro správnou funkci(ne živočicháře hmm )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.02.2018 00:30 Muž larix [1420] Re: Tomáš
Aby som teda napísal aj niečo k téme - ja som zástanca jednoduchosti a takej trochu starej školy - roky používam iba biomolitan (mám na to logické dôvody), pričom v smere prúdenia vody vo filri klesá veľkosť jeho pórov. Osobne v použití tých keramických a chemických médií nevidím žiadny význam, skôr naopak a považujem ich iba za marketingovú bublinu. V čističkách OV (odkiaľ sa tieto médiá dostali do akvaristiky) je trochu iná situácia a iné požiadavky na filtráciu ako v akváriu. Je to ale iba môj názor a ak si tam chceš napchať 10 druhov rôznych siporaxov, substratov pro, fosfatov minus a neviem čoho plus, je to tvoja voľba, no s ich poradím ti neporadím. Je to totiž podľa mňa takmer úplne jedno :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 00:29 Muž LeRi [315] Re: Tomáš
Budou v akváriu rostliny? Jaké dno? Jak velké akvárium? Kolik ryb? Já používám jako biologickou filtraci tohle vsenazahrady.cz/… je to matrix za pár kaček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 00:10 Tomáš
Zdravím pánové, poradíte my prosím náplně do filtru fluval xf6,co a do kterého patra mám dát v akváriu budu mít terčovce.dekuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2018 17:40 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: NHKG
Tak to som rád, že to takto funguje. Ďakujem za radu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.02.2018 17:38 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Cyklohentán
Mám JBL901 a dal bych to stejně jak to máš ty. Horní koš má jen po krajích malé molitany jako předfiltr, ale jinak to je poslední koš v průtoku. Vzhledem k tomu, že je hned pod hlavou a moc se nehodí pro keramiku, mám tam molitan. Spodní koš je první v pořadí, takže tam máš správně mechanickou filtraci. A na keramiku ti zbývá jen ten střední.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.02.2018 14:26 R Muž ctibum [6926] Re: Cyklohentán
Není ten vrchní koš náhodou předfiltr, přes který jde voda dolů a pak spodním košem nahoru? Tady pořadí průtoku molitan, drátěnky, siporax?
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2018 14:12 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Iceman
To mi tiež napadlo, ibaže ten biomolitan sedí iba do vrchného koša, tak to navrhli v JBL...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2018 13:01 Muž Iceman [96] Re: Cyklohentán
Pokud ti jde nátok spodem tak drátěnka jako prvni dobře. Pak bych ale dal biomolitam a siporax až nahoru. Je dobré ten siporax co nejvice chránit před mechanickým nanesením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2018 10:49 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybami – Poradie médii
Zdravim, zaujímalo by ma správne poradie médii vo filtri JBL cristalprofi e701 greenline. Na spodku mám hrubú mechanickú filtráciu (plastové drôtenky), v strede siporax a hore biomolitan. Je to takto správne? Alebo ak nie, tak ako to má byť? Buse filtrovať 50x30x30 akvárium.

Ďakujem ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2018 19:58 Sára73 Re: LeRi
To je teda zajímavé zjištění....sama jsem purigen používala asi během tří měsíců po založení akva, protože mi kořen barvil víc než mi bylo milé, je teda fakt, že voda byla jak křišťál, ale v čerstváčku člověk těžko posoudí, jestli to má nějaký vliv na rostliny, když jsou v akvárku chvíli....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2018 16:39 Muž teakmon55 [6] Re: LeRi
Aha,ja len že sa to tak velmi reklamuje:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2018 16:03 Muž LeRi [315] Re: teakmon55
Několik lidí vypozorovalo že se jim po nasazení purigenu začali horšit rostliny , zřejmě odebírá z vody i látky které rostliny potřebují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2018 15:48 Muž teakmon55 [6] Re: vaaclav
Niekedy meriam,ale test mi zatial nic neukazal.Zeolit som nedal,radsej som do filtra pridal biosubstrat.Este ak by niekto vedel poradit.Premyslam,že dam do filtra Seachem Purigen.
Je vhodne Puriger pouzivat nepretrzite aj v zabehnutej nadrzy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2018 21:47 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: teakmon55
Měříš i to co máš v akváriu? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2018 16:35 Muž teakmon55 [6]
Akvarko mam uz zabehnute,ale trochu ma trapia riasy a mam pocit,že obcas je tam aj cpavok alebo amoniak.Je vhodné dat do filtra zeolit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.01.2018 23:24 Muž Trucker [0] Re: LeRi
Ten bilej je kremicitej,dale balvany z lesa,zkouzka byla provedena o.k.,dalsi jsou bridlice. Uz jsem osazenstvo snizil a privezl jsem si asi 20 - 25 rostlinek,t.j. zakruticha obrovska,ruzkatec a sipatku sidlatou
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 22:56 Muž LeRi [315] Re: Trucker
Akvárium založené před 4 měsíci,málo rostlin,moc ryb hlavně ancustrusu,výměny vody po 14 dnech. Zredukuj rybí osazenstvo (nebudeš muset tolik odkalovat) , přidej rostliny,častěji měň část vody, ty světlé kameny jsou z čeho? udělej na nich test octem pokud budou šumět vyhodit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   06.01.2018 18:38 Muž Jarry [1437] Re: Trucker
Už budeme OT, ale 35 velkých čichavců + 26 ancistrusů v čistém objemu max. 250l mi přijde jako brutální přerybnění, to je tak do kubíku objemu. Začal bych darováním 3/4 ryb, potom možná nebude potřeba filtraci dál ladit. Osobně bych dal pryč všechny ty ancistruse, jestli tam musejí být, tak bych jich nechal třeba 5 a čichavce bych zredukoval tak na 15ks maximálně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 18:25 Muž Trucker [0] Re: Jarry
Tak jsem prezentaci zalozil. Rad si necham poradit,nebo neco vtknout. Ted jeste pojedu pro 30 rostlinek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 16:34 Muž Jarry [1437] Re: Trucker
To bude chtít více informací, založ prezentaci s fotkama, potom se dá od něčeho odrazit. Co se filtračních médií týká, mě se osvědčila kombinace (směrem po proudu) - obyčejná keramika -> biomolitan -> vysoce porézní média (Siporax Substrat Pro, Matrix) -> Purigen (nebo jiné anexy, toto je možné zcela vynechat, záleží na konkrétním akváriu a jestli to má smysl).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 16:13 Muž Trucker [0] Re: Maq
Chci zlepsit cistotu vody a biologii. Stagnuji me rostlinky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 13:58 Maq Re: Trucker
Tyhle údaje nestačí. Každé filtrační médium je na něco jiného, a každý si to skládá podle toho, co (si myslí, že) jeho akvárium potřebuje.
Začni otázkou, co Tě trápí a jestli by se s tím nedalo něco udělat filtrací. Podle toho se pak dá postupovat a poradit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 13:36 Muž Trucker [0]
Ahoj. Mam externi filtr sicco 500 se 4 filtracnimi kosi. Poradil by mi nekdo v jakem poradi je nejucinejsi dat naplne. Mam akva 300 l,osazenstvo 35 cichavcu modrych, 8 danio a 26 ancitrusu,rostlinky jsou stonkovky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2017 09:03 Muž DeRosa [12] - CichlidyRe: Jan.1
Ono to je dokonce i nutny.Uhlí není klasicky filtrační médium, ale používá se např.po dokončení léčby na vytáhnutí zbytku léčiv z vody a pod.Ještě snad při čerstvě založenym aq prvních 14 dní.Ale tím si nejsem jistej.Já to nikdy nedělal...Já to poskládal takto:spodní koš ty válečky co jsi k tomu dostal,prostřední seachem matrix,vrchní sem nastříhal malou kostku molitanu na kostičky a překryl to tím modrým sunsun molitalem.To bílé rouno sem nedával.Měl sem srach že by se dělali cucky do akvárka.Kdesi jsem to čet že se to často stává.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 19:30 Muž jethro [7] Re: Jan.1
hw3? nebo 703. a
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 19:25 Jan.1 – .
Zdravím. Chci se zeptat, na filtr sunsun HW 3
Chtěl bych vyměnit uhlí za molitan, šlo by to. Jaké pořadí bych měl dat do filtru.Dekuji Jan.1

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 20:08 Maq Re: Iceman, RBeil, UndeR
Já jsem zkusil, a vlastně stále ještě zkouším, JBL vatu a JBL tkaninu. A je zajímavé, že moje zkušenost se od té vaší liší, protože přestože výrobce uvádí, že nejpozději po 24 hodinách se musí vyměnit, já jsem ji tam měl až tři týdny a žádný problém s průtokem jsem neměl. Ale ta tkanina byla pěkně hnědá.
Tak teď jsou tři možnosti: Buď ty JBL verze bůhvíjak "husté" nejsou, nebo můj filtr dovoluje vodě to obejít jinudy, anebo mám čistší vodu. To poslední by mě opravdu potěšilo, protože si s jemnou mechanickou filtrací poslední dobou docela hraju, a zbavil jsem se úplně zelené vláknité, včetně té nedobytně zapletené v mechu.

UndeR: Seskládal jsi to rozumně, vlastně vzorově.
Pokud jde o moje osobní preference, jsou trochu odlišné, ale je to dáno zejména mými podmínkami. Já nitrifikaci k ničemu nepotřebuji a nestojím o ni. Kromě toho při hnojení nepoužívám cheláty. Takže vesele filtruji přes aktivní uhlí (v kyselině vylouhované) a další prostředky jemné mechanické filtrace.
Další věc je ta, že velkochovy ryb a ČOVky nepoužívají k podpoře nitrifikace porézní keramiku ani pěny, nýbrž plastové "ježky". Na rozdíl od nás amatérů to mají všechno změřené a spočítané. Zda je to v akvarijních podmínkách jiné, tedy zda jsou ohromně porézní média opravdu lepší, to je právě věc, které můžeme jen (ne)věřit.
Takovým určitým náznakem odpovědi by mohl být šlem v hadicích a na různých plastových součástkách. Všichni akvaristi to dobře znají, někdy ten šlem v hadicích dost omezuje průtok. Tam žádná extra osídlovací plocha není, a přesto právě na tom plastu často vznikají mohutné kolonie bakterií, nepochybně aerobních (mezi něž patří i ty nitrifikační).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 17:20 Muž Iceman [96] Re: RBeil
Nevidím rozdíl. Co se týká purigenu tak to nepomůžu ten nepoužívám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 16:53 Muž RBeil [174] Re: UndeR
Použití s vatou nebo bez jsem zaznamenal jediné, a to je výrazné snížení průtoku a snad každý týden čistit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 16:37 Muž UndeR [80] Re: Iceman
A bylo vynechání té vaty nějak znát na čistotě vody? Ještě bych se chtěl zeptat jestli toho purigenu bude stačit sáček 100ml nebo mám koupit 250ml balení. Nic mezi těmito dvěma není X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.10.2017 16:27 Muž Iceman [96] Re: UndeR
Takhle to mám i já, jen tu vatu jsem vyhodil, rychle se zacpavá a snižuje průtok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 16:15 R Muž romant [27987] Re: UndeR
U mě dobrý. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 16:12 Muž UndeR [80] Re: Jarry
Takže bych to zkusil poskládat následovně (od spodu): válečky dodané k filtru -> biomolitan -> Seachem matrix namísto kuliček -> Seachem purigen v kombinaci s vatou pro filtraci jemných nečistot. Tohle by mohlo fungovat...snad :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 16:05 Muž UndeR [80] Re: Maq
Já jakýkoliv osobní postřeh uvítám. ;-) S externími filtry ještě nemám mnoho zkušeností. Doposud jsem používal vnitřní filtry nebo bublifuk :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 12:45 Muž Jarry [1437] Re: Maq
Jednoznačný vliv byl na GDA - tu jsem setřel a s purigenem už se neukázala. Vždy jsem měl problémy s černou přisedlou, ale ta zmizela po nasazení měkké vody z RO. Na zelenou vláknitou bych řekl, že vliv nemá (je pár míst, kde se dělá, hlavně kolem kořene, ale nijak mi nevadí, většinou je v místech, kde není ani vidět), na sinice také ne. GSA jsem vždycky měl a teď už jen velmi výjimečně pár teček na skle, ale u té nedokážu posoudit, jestli je to vyšší koncentrací PO4, resp. "správným" poměrem NO3:PO4, nebo Purigenem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 12:21 Maq Re: Jarry
Pozoruješ nějaký vliv Purigenu na řasy?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 4 5

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 9124x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12952-spravne-poradi-a-mnozstvi-filtracni-naplne?od=51