Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zaběhnutí akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Záběh 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Zaběhnutí akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 18:19 Muž Sid [6685] - RostlinyRe: mgr
...Ako zabehnut akvarium bez ryb... pokial v akvariu nie su ryby ani rastliny, nie je tam ani amoniak... ak pridam nitrifikacne bakterie, nebudu mat co konzumovat... co presne urobit pred pridanim ryb, aby sa bakterie uchytili a mali co konzumovat?
Pokud hodláte cíleně rozběhnout nitrifikaci bez ryb, potom je nutné do nádrže přidávat nitrifikačním bakteriím (NB) potravu - amoniak, nejlépe ve formě minerálních solí.
Není důležité, jestli NB do nádrže přidáte "ručně" nebo ji necháte osídlit přirozenou cestou; pravděpodobný rozdíl bude jen v rychlosti uzavření cyklu přeměny amoniaku na dusičnany.
Pokud budete mít v akváriu od počátku rostliny a vaše vstupní voda bude chudá na dusičnany, je možné k výživě NB použít NH4NO3 - rostliny ocení obě formy dusíku. (Bude-li ve vodě dusičnanů dostatek, pak se dá použít např. NH4Cl. Ty chloridy mají taky svůj význam - vizte níže.)
Podmínkou správného postupu je přiměřené dávkování amoniaku, tak, aby se jeho koncentrace pohybovala kolem 1-2 mg/l. Nezbytná je i průběžná kontrola koncentrace jak amoniaku, tak dusitanů.
Zpočátku budete při správném postupu detekovat ve vodě jen amoniak, dusitany až po čase, až se namnoží nitritační bakterie.
Jakmile se objeví dusitany, začne se snižovat koncentrace amoniaku. Když obsah amoniaku výrazně poklesne, tento znovu doplníte tak, aby se jeho koncentrace pohybovala kolem 1 mg/l. Zpočátku bude koncentrace dusitanů narůstat, postupem času se ale tento proces zpomalí, (za současného nárůstu koncentrace dusičnanů), a později dokonce obrátí - dusitany začnou "padat".
Konečnou fází/cílem je, aby se "dnes" přidaný amoniak (a z něj oxidované dusitany) nedal "zítra" detekovat. A to přidaný amoniak v takovém množství, které odpovídá předpokládané rybí obsádce, resp. objemu amoniaku, které tato obsádka vyloučí z podaného krmiva v průběhu jednoho dne.
Jakmile tohoto stavu dosáhnete, můžete do akvária nasadit ryby - NB by měly tuto "zátěž" zvládnout.
Není ale od věci přesto začít s rozkrmováním ryb formou postupného navyšování krmné dávky od minimální do standardní za předpokladu, že monitorované hodnoty amoniaku a dusitanů budou v optimu.
Při zjištění, že se obsah těchto látek zvyšuje, je na místě přerušit krmení, zjistit důvod tohoto stavu a napravit jej(!), snížit koncentrace těchto látek výměnami části vody a současně aplikovat chloridy (KCl, příp. NaCl) tak, aby se jejich koncentrace dostala na ~ 17-24násobek koncentrace dusitanů.

Celý proces nitrifikace je poměrně zdlouhavý, protože NB nepatří zrovna k "rychlíkům", co se jejich schopnosti dělení týče. Navíc jej mohou zpomalovat i nevhodné podmínky, mezi něž patří např. nízké pH, (optimálně ~ 7,2-8,5; pH 6,5 zpomalí proces až o 50%, při pH < 6 se nitrifikace prakticky zastavuje), nevhodná teplota, nízká alkalita, nízký obsah kyslíku(!), ale i příliš vysoká koncentrace N-látek.
Z posledně jmenovaného důvodu je skutečně velmi důležité nepřekračovat výše uvedené koncentrace amoniaku při rozbíhání nitrifikace popisovanou metodou.
Toto je ale jen jedna možnost, jak rozběhnout nitrifikaci v akváriu bez ryb. Jde to určitě i jednodušeji... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.03.2021 14:49 Muž chameleon [63] Re: mgr
Tá ryba na zábeh by mala podľa mňa fungovať dostatočne dobre :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 14:42 Muž mgr [7] Re: chameleon
Ved to bol moj povodny plan, len mam mentalny problem s chybajucim dusikom.
Jedna z moznosti je, ze ho tam doplnim v pondelok.
Druha je, ze tam dam uz teraz jednu velku rybu, a budem ju monitorovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 14:40 Muž mgr [7] Re: tramtra
Mam tam JBL AquaBasis Plus vyzivny substrat, a JBL Monado substrat,
a mam tam vacsi finger wood koren z Hornbachu, prevazne take svetle drevo.
naplnil som to vodou z vodovou, plus asi tretina vody z reverznej osmozy,
mam CO2 tlakovu flasu.
Teplota 22-23 stupnov.
KH test hlasi 6 stupnov.
Nitrity a nitraty hlasia nulu, trvalu amoniakovy test tiez hlasi nulu.
Vcera rano som tam nalial jedu patronu bakterii DENNERLE Bacto Elixier Bio,
ked som to tam lial, bolo to cire, neviem ci sa to mohlo neskor zmenit na ten mliecny zakal, ak ano, tak by to bolo v pohode.
pridaval som CO2, a chystal som sa tam dat rastliny, rano bolo Ph 6.4, tak som to teraz na chvilu vypol.
Skusim tam teda dat tie rasliny, budem pridavat mensie davky CO2, a dodatocne bud kupim hnojivo,
alebo tam dam jednu rybu, taku fakt velku mrenku Denisonovu (jedina co mi ostala),
a budem monitorovat cpavok a nitrity.
Aj tak mi ju v docasnej nadrzi nahana kocur, a bojim sa, ze mi zinfarktuje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.03.2021 14:21 Muž chameleon [63] Re: mgr
Koniec koncov je to len na tebe ako sa rozhodneš, je to tvoje akvárium :) No podľa mňa to netreba toľko preháňať s testami a starať sa do toho rôznou chémiou. Nechaj to samé poriadne zabehnúť, nič tam nelej len čakaj a potom pridaj ryby, a malo by to pekne fungovať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.03.2021 14:19 Žena tramtra [3295] Re: mgr
A znáš hodnoty vstupní vody, kterou leješ do akva? Taky záleží na kvalitě testů, které použiješ, jak moc přesně měří. Rostliny dej určitě hned, nikdy nebudou naprosto v pořádku (obzvlášť, jestli je koupíš v obchodě), vždycky se při sázení nějak drobně poškodí nebo budou emerzní a budou přelistovávat. S rybami to ze začátku nepřeháněj, nějaká záběhová je ok.

Jinak jestli máš tak chudou vodu, hnojivo klidně objednej přes internet, nemusíš kupovat v kamenné prodejně. Kytky to pár dní vydrží.

S přidáváním bakterií, jestli máš opravdu nalevníka, bych asi počkala. Ta mléčná voda může být taky jen bakteriální zákal z té původní bakteriální násady.

Edit: Bodla by presentace toho akvária, kde bude vše sepsané. Co máš jako dno?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 14:08 Muž mgr [7] Re: tramtra
No destilku tam sice nelejem, ale podla merania tam nemam ziadny dusik, tak neviem.
Bojim sa, ze rastliny budu trpiet bez zivin pi silnom celkom svetle, 2x54W T5 na 240l
(Juwel Rio 240)

Nevadi, co uz, dam tam rastliny aj ryby, a nieco sa stane.
Amoniak aj nitraty monitorujem, ked bude zle, dolejem dalsie bakterie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.03.2021 13:58 Žena tramtra [3295] Re: mgr
A proč čekáš s kytkami? Ony vydrží bez hnojiva, neliješ tam přece destilku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 13:58 Muž chameleon [63] Re: mgr
Zabudol som ešte spomenúť kľúčovú vec - výmenu vody. Menil som cca 15-20 litrov, čiže 1/3 objemu, každé 3 dni. Vďaka tomuto rastliny získajú potrebné živiny na život a baktérie takisto. Samozrejme poriadny rast rastlín sa naštartuje až s práchodom hnojičov - rýb, no aj bez nich dokážu žiť. Ryby by som nepridával skôr ako tie dva týždne, ideálne ten mesiac. Ja by som to spravil rovnako aj keby začínam teraz opäť, žiadne hnojivá ani zázračné vodičky, normálne napustiť vodu, zasadiť rastliny, spraviť všetko okrem pridania rýb, a potom meniť vodu obdeň alebo každé tri dni, tú 1/3 objemu a malo by to pekne fungovať palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 13:47 Muž mgr [7] Re: chameleon
Minule, to bolo asi pred 4 rokmi, ked som zakladal akvarium, som to robil tiez uplne jednoducho, dal som rastliny, uz po dvoch dnoch som dodal ryby, a ziadny problem nebol, aj ked chvilu trvalo kym sa nitraty dostali uplne na nulu, ale ryby boli uplne v pohode.
Tentokrat som na to chcel ist podla odporucani a navodov, a zasekol som sa, ze nerozumiem, cim sa maju zivit nitrifikacne bakterie, ak tam nemam tri tyzdne ziadne ryby.
A to nehovorim o tom, ze v ziadnom z troch akvaristickych obchodov, ktore mam cez vikend k dispozicii, nie je dostat ZIADNE, ale ze fakt ZIADNE hnojivo, ktore obsahuje dusik a fosfor, a teda vaham, ci tam mam vobec hodit rastliny, lebo netusim z coho budu zit. :-(
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 11:39 Muž chameleon [63] Re: mgr
Osobne keď som zakladal som len dal dno, vytvoril hardscape aký som chcel, napustil trochu vody aby sa dali zasadiť rastlinky a potom opatrne napustil celé akvárko doplna. Nič som nepridával, ani hnojivo ani krmmivo ani CO2 či nitrifikačné baktérie. Svietil som 9 hodín denne so 4 hod. pauzou v strede a takto nechal bežať cca 2 týždne, no odporúča sa pokojne aj mesiac alebo viac aby bolo všetko 100% správne rozbehnuté. Pridal som ryby a všetko funguje ako má, teda až na hnedú riasu ktorá ale pravdepodobne bude spôsobená u mňa parametrami vody a nie chybným založením smich Žiadna ryba ma ešte neopustila z dôvodu otrávenia toxickými látkami a to je hlavné :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 11:28 Muž mgr [7]
Ako zabehnut akvarium bez ryb.
Vychadzam z toho, ze pokial v akvariu nie su ryby ani rastliny, nie je tam ani amoniak.at
Predpokladam, ze ak pridam nitrfikacne bakterie, nebudu mat co konzumovat, a zahynu.
Ak pridam iba rastliny, a budem ich dobre hnojit, dobre svietit a pridavat CO2, budu rast, nebudu uhnivat, a teda zase nebudu produkovat ziadny amoniak. Bakterie stale nebudu mat co konzumovat, a uhynu.
Zatial bez rastlin som pridal nitrifikace bakterie.
Niekde som cital, ze pridanim krmiva bez ryb zacne krmivo hnit a vznikne amoniak. To som urobil (zatial bez rastlin), amoniak nikde (meriam), a vysledok je biely zakal, nalevnik.
Viete prosim poradit, co presne urobit pred pridanim ryb, aby sa bakterie uchytili a mali co konzumovat ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2020 16:33 R Muž romant [28001] Re: BlackieSirrah
Den před a den po vpuštění většího počtu osádky do nádrže je vhodné vyměnit obligátní třetinu vody, čímž se případný problém bude eliminovat, po dobu několika, řekněme kritických dní po vpuštění není nezbytně nutné krmit, což je další podpůrný krok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.11.2020 21:34 R Muž vaclav [14811] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: BlackieSirrah
Tak vždy je lepší dávat ryby postupně ale pokud to nejde tak bych pár týdnů měnil častěji vodu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2020 20:41 BlackieSirrah – Přesun ryb
Zdravím, z akvária fungujícího několik let přesouvám postupně ryby do většího. Po tom co přesunu všechny ryby a zůstane několik týdnů prázdné bude se chovat stejně jako zajíždějící se akvárium? Bude do něj možné vložit celou novou osádku najednou nebo bude potřeba ji rozložit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2020 19:58 Muž nerf [20] Re:
Děkuju všem za reakce. Je vidět, že ani mezi zkušenými nejsou názory na určitou problematiku jednoznačný. Asi ani nemůžou bejt, každá nádrž a vkus zřizovatele jsou osobitý. Já si to nějak přeberu.

A díky za tip ohledně šneků. Po pěti dnech od založení jsem z nakoupených a zasazených rostlin v akva neviděl ani jednoho okružáka. Ještě tomu dám pár dní a pak je začnu shánět přes vlákno "Daruji".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.09.2020 17:11 R Muž vaclav [14811] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarden Sk
Já vycházím z dlouhodobého sledování zdejší diskuse a samozřejmě i z vlastních zkušeností. Od dvou měsíců zhruba do půl roku tak to je doba kdy se ve většině akváriích rostlinám daří dobře a pak nastane útlum. To je takový průměr samozřejmě a neplatí to pro všechny. Dnešní světelné zdroje jsou čím dál účinnější a kdo to se světlem přežene tak hnojit musí dřív o tom žádná. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2020 16:58 Jarden Sk Re: vaclav
Jo to je, vedel som že sa toho chytíš, tak ešte jednu nádrž, pozri Kaylee-Šťavnaté údolí, "výživné" dno Staré dno Rataj a svetlo na objem porovnatelné. Pozri denník na začiatku, tiež jej všetci radili nehnoj-máš výživné dno na pol roka, Polysperma jej spotrebovala skoro všetok dusík a živiny jak rýchlo rástla -ostatné nestíhali a chradli-len velmi nenáročné rastliny zvládnu také prostredie a samotná Hygr. polysperma začala žltnúť aj keď rýchlo rástla..Ale mala uhlie vo filtri, čo jej podľa mňa zachránilo akva od väčšieho zariasenia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2020 16:46 R Muž vaclav [14811] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarden Sk
len 6w ledsvetlom Aquael a denným svetlom na záp. okne Tak denní světlo to je dost síla a nemusí to být přímé slunce. Mám takhle akvárium na chodbě jen denní světlo v zimě nic moc ale od jara do podzimu je to mazec. Jediné hnojení jsou ryby a mramorová drť na dně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2020 16:00 Jarden Sk Re: vaclav
Svietim do 50l Low-techu len 6w ledsvetlom Aquael a denným svetlom na záp. okne -hnojím. Ako chceš dodať do akva draslík, keď vo vodovodnej vode býva len 2-3mg/l a fosfor žiadny? a než tam budú ryby tak za mesiac bude deficit diery v listoch a opadané spodné listy- s dusíkom si vystačí výmenou vody a mikro tiež bude po mesiaci a viac určite chýbať.Rastliny v zlej kondícii po zvýšení intenzity svetla nebudú stíhať a nabehne riasa. Veď uvidíme...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2020 13:45 R Muž vaclav [14811] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarden Sk
Vzhledem k tomu že se ze začátku doporučuje dost krátká doba svícení a asi 14w není nic silného tak bych tvé rady asi neposlechl. Já do podobného akvária svítím led reflektory 40w a to už je trochu něco jiného. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2020 09:51 Jarden Sk Re: samorost
Sorry, že sa vám tu do toho miešam, ale ono to s tým nehnojením nie je celkom tak..Rastliny v štrkovom dne síce majú nejaku zásobu živín na začiatok v listoch, ale ak im svietiš, tak začnú mať aj väčšiu spotrebu a potrebujú energiu na zakorenenie a ak ju zoberú zo starších listov, tak tie začnú odumierať a chradnút/sú zdrojom org odpadu a rias/.Som preto za hnojenie už po prvom týždni, avšak velmi opatrne hnojiť NO3 na 3-5mg/l a PO4 na0,3-0,5mg/l tretinové dávky "komplexného hnojiva" s K a mikro najmä v akváriách kde nie je zásobný substrát než sa rozmnožia baktérie, tak aj častejšie výmeny aspoň 1/3 vody a použitia akt. uhlia či Purigenu vo filtri. Pridávať krmivo do prázdneho akvária je zbytočné, veď odpadu je tam dosť z poškodených koreňov rastlín, odumretých baktérii na rastlinách či dekorácii-prečo by inak vznikali riasy a nálevník v novozaloženom akva keď nemajú čo "žrať"? Pretože tento odpad zatial nemá kto rozkladať/baktérii dekompozičných je málo, pretože nitrifikačné sa väčšinou pridávajú formou spórov z predajne-Bionitrivec a podobne..a aj ten amoniak musí niečo vyrobiť aby fungovala nitrifikácia,nie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2020 09:45 R Muž afc1886 [15246] Re: samorost
S tou výměnou vody to je trochu složitější, někdo mění a někdo zase ne. Já jsem pro částečnou výměnu vody a vhodit tam trochu vloček je jenom ku prospěchu věci. Taky kdyby jsi přidal nějaké dělníky do akva by bylo ku prospěchu. Například rybicky.net/atlasostatnich/okruzak_kanadsky , rybicky.net/atlasostatnich/levatka_ostra
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2020 09:44 R Muž vaclav [14811] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: samorost
Stačí si přečíst starší příspěvky je to tu pořád dokola. Vodu měnit, filtr můžeš naočkovat prodávají se i bakterie ale není to podmínkou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2020 08:44 Muž nerf [20] Re: vaclav
"Živin je v takovém akváriu dost na několik měsíců."

A má se teda v takhle čerstvě založeném a zabíhajícím se akvariu bez živočichů měnit část vody, nebo ne? A druhá část dotazu - občas se tu dá dočíst, že pro urychlení množení prospěšných bakterií v začátcích je možné prázdné akva "nakrmit" a dodat tak bakteriím potravu k množení. Je to tak dobře?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2020 17:10 R Muž afc1886 [15246] Re: Majo86
Tak já ještě doplním, že by to chtělo přidat mnohem více živých rostlin a ještě je to akvárium pro ty rybky malé. Už se ale stalo, tak teď sežeň co nejvíce těch rostlin a měň každý den část vody.
EDIT- sleduj tady to téma, jestli nedaruje někdo rostlinky blízko tebe. rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.09.2020 16:57 Muž Roger [1876] Re: Majo86
Ani se nedivím že mají problém, říká se tomu nedostatečně vyzrálé akvárium, bez možnosti úkrytů = stres a absolutně neodpovídající velikost akvária. To vše bude mít za následek dříve či později v horším případě zdravotní problém či smrt rybek a v lepším absolutní neprosperitu ryb a zkrácenou životnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.09.2020 16:46 R Muž vaclav [14811] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Majo86
Tak rybky by v takovém akváriu neměly ještě být, přečti si o nárocích neonky červené ve zdejším atlase. Pomůže ti jediné, měnit část vody každý den. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2020 16:31 Muž Majo86 [0] – Vzduchovanie do Nano 20L? Zrychlene dychanie neoniek
Nazdar spozoroval som cca po 4-5 dnoch od zalozenia zrychlene dychanie neoniek v mojom nano 20L... spravil som vymenu vody uvidim ci pomoze ale otazka treba mi aj vzduchovanie? Filtracia nad hladinou...Ryby neboli pri hladine...hnojil som dennym hnojivom dennerle 2kvp. Nateraz vynecham vopred dik za odpovede :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.09.2020 14:28 R Muž vaclav [14811] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: samorost
Určitě tam nic nelij to je největší chyba začátečníků že si akvarijní rostliny pletou s pokojovými. Živin je v takovém akváriu dost na několik měsíců. Nerostoucí rostliny po několika měsících ( ty co dříve rostly dobře) řeší spousta lidí. Tekutý uhlík je zředěná desinfekce dobrá tak na ruduchu. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2020 14:14 Muž nerf [20] – akva v záběhu vs rostliny
Zdravím, měl bych jeden dotaz. Založil jsem akva 63l, plocha dna 60x30, ve dně zasazeno cca 20 košíčků rostlin (limnophila, hygrophila, vallisneria, cryptocoryna, sagittaria, marsilea, na kořeni anubias a microsorium). Do dna jsem nepoužil žádné hnojivo, ani zásobní substrát. Dotaz zní - má smysl do takto čerstvě založené nádrže dodávat nějaké živiny rostlinám, nebo ne? (připraven mám tekutý uhlík, komplexní hnojivo od Seachem, případně tyčinky do dna od Easylife). Rybičky nejdřív tak za měsíc. Děkuju za případné názory, pro mě je tahle problematika jakožto pro začátečníka celkem spletitá.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 16:32 Adriatic13 Re: _ucx_
Ahoj, dakujem, uz par dni to prazdne akvarko "krmim", amoniak uz vyskocil riadne vysoko tak teraz uz len cakat na dalsie fazy cyklu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.09.2020 16:22 R Muž romant [28001] Re: Adriatic13
Hodnoty, výsledky, testy, to je všechno hezký, ale i když budou po těch třech týdnech hodnot předpisový, klidně vyměnit den před vpuštěním první části rybí osádky polovinu vody a den po vpuštění klidně 1/3 objemu akvária a několik dní po vpouštění klidně nekrmit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.09.2020 18:14 Muž _ucx_ [1409] - Symphysodon + CorydorasRe: Adriatic13
Občas zkus to prázdné akvárium jen tak mírně nakrmit, nechce-li se ti tam dávat onen "libovolný organický odpad", ať taky mají bakterie co žrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2020 20:33 Adriatic13 Re: _ucx_
Dakujem pekne za vsetky odpovede aj za ten graf. Rozhodla som sa, ze "zajíždecí rybičky" tam radšej davat nebudem, bolo by mi luto ich vystavit posobeniu tych jedovatych latok a zaroven sa tak vyhnem tym castym vymenam vody. Počkam si na dusičnany (tipujem este take 2-3 tyzdne, mozno menej...) a ked bude amoniak aj NO2 na nule tak kupim rybičky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.09.2020 19:39 Muž _ucx_ [1409] - Symphysodon + CorydorasRe: Roger
Zajížděcí rybičku použít můžeš, ale pro start stačí libovolný organický odpad. Opakuji, libovolný organický odpad :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.09.2020 19:31 Muž _ucx_ [1409] - Symphysodon + CorydorasRe: Adriatic13
Existuje cosi, čemu se říká dusíkový cyklus. Rozkládající se hmota biologického původu se mění v amoniak (NH3) resp. amonium (NH4). Ten mnoho rostlin (a třeba i řas) konzumuje přímo, ale také jej konzumují nitritační bakterie a mění jej v dusitany. Další bakterie, těm pak říkáme nitratační, mění dusitany v dusičnany. Vtip je v tom, že žádné z těch bakterií nemohou začít účinkovat ihned, nějakou dobu to trvá, než se namnoží. Dokud nemají co jíst, množit se nemohou. Tady máš graf, jak to přibližně funguje v čase: www.akvarijni.cz/…

Problém je, že dusitany i amoniak jsou prudce jedovaté pro drtivou většinu živočichů, ryby nevyjímaje a to už ve velmi nízkých koncentracích. 0.5 mg/l NO2 je už často smrtící dávka, u amoniaku dokonce už 0.05 - 0.1 mg/l. Naopak 0.5 mg/l dusičnanů NO3 je dávka, která žádnému živočichovi vadit nebude a to včetně těch nejnáročnějších ryb, dokonce i 5 mg/l je hodnota, která je naprosto v pohodě.

Ty dva předchozí odstavce jsou přibližně to, co potřebuješ k provozování akvária vědět. Jasně, můžeš vědět i mnohem víc, ničemu to neuškodí, ale s tímhle základem už ryby nejspíš neotrávíš :-)

Co z toho vyplývá? Pokud v nádrži máš ryby a dusitany, měň vodu, jak jen můžeš. Pokud je v záběhu a ryby tam nemáš, nech to tak, postupně se tam za příznivých podmínek rozvinou bakterie, které si s tím poradí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.09.2020 19:24 Muž Roger [1876] Re: Adriatic13
Za mě, nic neměřit, NO2 začne stoupat a z něho se bude utvářet teprve NO3, které potřebují kytky. Vodu bych měnil pravidelně každý týden 1/3 a nechal to být. Je možné dát tzv. zajížděcí rybičku, naočkovat filtr, za mě se nejlépe osvědčilo vzít náplň ( v mém případě molitan) a vyždímat v novém akva. Ale aby bakterie z filtru žili musejí něco papat, a jelikož je NO2 na nule tak chcípnou, proto ta zajížděcí ryba apod..
Není kam spěchat, akvaristika o spěchu není, právě naopak o trpělivosti. Nevrtat do toho a nechat to v klidu usadit. Klidně bych přidal nenáročnou zeleň. Vypadá to pěkně ať se daří ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.09.2020 18:29 Muž vlka [3510] Re: Adriatic13
Čauky, vypadá to dobře, osobně nemám žádné zkušenosti s měřením, přidáváním a ubíráním různých chemických prvků a jsem za to rád, takže bych neváhal nasadit Okružáky a klidně i rybičky, kteří ti potom vše zase rozhodí a budeš zase měřit a upravovat atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2020 18:10 Adriatic13 Re: Adriatic13
A mohla by som sa prosim este spytat, ked sa zacnu vo vode objavovat dusitany (NO2), vtedy je potrebne vymienat vodu, alebo pockat az na dusičnany a tie potom znížiť výmenou vody? Dakujem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2020 09:42 Adriatic13 Re: _ucx_
Fotka k příspěvku Dakujem za odpoved, tu je fotka akvaria:
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2020 20:17 Muž _ucx_ [1409] - Symphysodon + CorydorasRe: Adriatic13
Stačí trocha vody ze zaběhnutého akvária. Vodu zatím měnit nemusíš, není k tomu důvod, pokud jsi s dusíkatými látkami na nule.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2020 20:14 Adriatic13 – zabeh - druhy tyzden
Dobry den,
pred 2 tyzdnami som zalozila akvarko, cakam na zabeh a pravidelne meriam hodnoty. NO2 aj NO3 je stale na 0, to znamena, ze cyklus este ani nezacal, takze sa zameriavam na meranie amoniaku, zatial som stale na 0,5mg/l (svetlo zelena farba na testovacej skale). Zacala som pridavat do vody vlockove krmivo, aby som urychlila tvorbu amoniaku.
V prvy den som do vody pridala Tetra filter active a Aqua safe.
Postupujem spravne? je este nieco, co mozem urobit pre urychlenie nastupu cyklu? (filter zo zabehnuteho akva nemam, ani ho nemam kde zohnat :-( Ako mam postupovat pri vymene vody? to mi nie je jasne.
Akva je 70 litrovy set Juwel Primo a je v nom cca 12 ks zivych rastlin.
Vopred dakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.07.2020 13:46 Jarden Sk Re: DH
Najprv musí klesnúť NO2 na nulu a malo by byť zabehnuté, pridaj aj plávajúce rastliny a ak môžeš aj iné čo rýchlo rastú, tie zvyčajne spotrebúvajú veľa dusíku, a bude klesať aj NO3 ak nebudeš mať veľa org. odpadu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2020 10:55 Muž DH [335] Re: Papik
Takže měřit NO3 a pokud budou klesat, tak vyměnit část vody. Mám ve vstupní vodě skoro 40mg/l, tak další hnojení snad nebude potřeba. Žádné náročné rostliny nemám, jen vallisnerie a anubiasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.07.2020 10:08 Muž Papik [622] Re: DH
Pokud tam nemáš nic živého, tak myslím, že měnit vodu zatím není třeba. Proces nitrifikace se bude rozbíhat a dusitany nemají koho ohrozit. Až začnou růst rostliny, tak bude třeba přihnojovat hnojivem nebo hnojit právě tou pravidelnou výměnou vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.07.2020 20:51 Jarden Sk Re: DH
Riasa ti ukáže,či treba meniť alebo nie... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2020 20:43 Muž DH [335]
Zdravím
Zabíhám 450l akvárium ve kterém jsou jen rostliny. Dno je čistý křemičitý písek, v akváriu není žádný zdroj organického znečištění mimo rostlin. Nehnojím, svítím pár hodin denně. Je potřeba i v tomto případě každý týden měnit část vody?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   26.06.2020 18:28 Muž Papik [622] Re:
Ohledně spotřeby kyslíku u Walstad akvárií bych jen dodal, že ve dně je hlína i s malými kousky dřeva, ve které po ponoření začnou rozkladné procesy. Spotřeba kyslíku je tedy mnohem větší, než u ostatních typů dna.

Zemina je zároveň živá, protože není nijak upravovaná, mají v ní přece růst na zahradě/v květináči/v jezírku rostliny. Díky tomu jsou bakterie přítomné od samého začátku. Dalo by se tedy říci, že klasický záběh není potřeba.

Bohužel je tu další věc, která to komplikuje a to velké vyplavování živin z čerstvě ponořené hlíny. Podle studie, o které Walstad v knize píše, množství živin klesne na rozumnou úroveň až po několika měsících. U mě to byly cca měsíce tři, proto jsem po celou tu dobu měnil týdně vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.06.2020 12:04 R Muž vaclav [14811] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarden Sk
Rozdíl mezi nimi je obrovský, Jirka je praktik s dlouholetými zkušenostmi a Maq je Wikipedie. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 22 23

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 30854x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12751?od=81