Zaběhnutí akvária
Udělal bych to. Plus dalsi okružáky. A levatky.
0 20.01.2019 11:39 $ – Záběh akvária
Dobrý den, mám doma akvárium založené cca 2 týdny, bez ryb asi tři okružáky, který tam už ani nevidím. Dusitany sou okolo 0,3mg/l.
Co se stane když přímo do vody v akváriu vyperu zaběhlý filtr kde jsou dusitany 0mg/l. Urychlím tím záběh nebo si zakalím akvárium a nic neurychlím.
Osobně bych tam Čichavce hned dal.
pokud nebudete mit nejake male (nizke) rostliny, tak vam stejne ten koren zarostou a videt nebude - tzn pokud nemate nejaky layout, ktery bude koren vyzadovat, nebo nemate ryby, ktere ho potrebuji (krunyrovci a spol), nebo nechcete mit vodu do hneda...
tak ho tam nedavejte... usetrite penize a i potom zase praci typu "mam ho vyndat" a podobne...
Jo ja stejně chtěla jeden kořen nebo něco a hlavně rostliny. Jsem od Olomouce
Na dekorace se vykašli a ušetřené prostředky investuj do rostlin. Výplň si aspoň kraj, odkud jsi, třeba to máme kousek od sebe. Zanedlouho budu nejspíš dělat zase prostřih, tak by ses mohla třeba stavit.
Dobře děkuji za rady. Zítra je u nás veletrh akvaristiky, tak jsem právě chtěla tam dokoupit zbytek dekorací a více rostlin. Nakoupím tedy ty plovoucí ;) a můžu tam tedy rybu přendat?
Zatím tam reálně fungující kytky nemáš a i ty nově zasazené budou potřebovat čas, než se chytí. Takže dej (klidně jen na hladinu, jako plovoucí) co nejvíc nenáročných, rychle rostoucích - např Ceratophyllum demersum, Egeria densa nebo najas, nějakou Hygrophyllu, atp.. To se bude vyloženě líbit i Tvému čichavcovi (mají rádi kytky na hladině).
Nevím odkud jsi, koukni do kolonky
rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku, lidé Ti tento "plevel" většinou věnují zdarma. Na hladině pod světlem to roste opravdu rychle a spotřebuje přitom spoustu živin a tlumí i úvodní řasové kalamity.
Koukám na to. Doufejme, že ty rostlinky nevyrve ze substrátu.
Krmit velmi střidmě.
Udělala jsem tu prezentaci. Plán byl teprve o víkendu nakoupit větší rostliny a počkat ještě aspoň týden nebo dva. Ale myslím, že rybka mi asi takhle dlouho nepočká. Rostlinky, co jsou už v akvárku, jsou pěstované in vitro takže jsou fakt maličké zatím, ale prospívají.
Jedna ryba (ani takhle velká) Ti záběh 160 l velkého akvárka nerozhodí, zvláště, když ji radši pro začátek nebudeš moc krmit. A pro ni samotnou bude prostředí ve velkém akvárku menším zlem, než stres v malém. Teda za předpokladu, že nová 160-ka není založena na nějakém zásobním substrátu a nebudou se tam dít ty extrémní úvodní "porodní bolesti". Jak píše JirkaŠ, prezentace a foto nádrže řekne víc.
V minulosti jsem po "havárii" několikrát musel narychlo komplet předělat nádrž, ryby na 2-3 se vzduchováním do kbelíků a pak do nového - nebyla jiná možnost, velké dravce domů nikdo nechtěl a v malém prostoru by se ubili. A obešlo se to beze ztrát, jen to chce trochu znát souvislosti (časté výměny vody, aktivace filtru bordelem z jiné zdravé nádrže, aktivní uhlí/zeolit, nekrmit, hodně rychle rostoucích nenáročných kytek).
PS: Ale výše uvedené je nouzové řešení, nedoporučuji používat jako standard !!!
Je třeba vidět fotku. Udělej prezentaci akvária.
Starší reakce
Ja by som napustil vodovodnú vodu do iného akva/nádoby so slušným objemom, s rovnakou teplotou ako je v akva, počkal hodinu a prelovil všetko živé. Keď ich nebudeš týždeň kŕmiť, ani filter nepotrebujú. V predmetnom akva postupuj ako ti vyššie radili a až to bude ok, tak ryby vráť.
Do dočasného akva môžeš dat nejaké stonkovky a svetlo.
Překrmováním si myslím že to není, dávám jim jen ráno malé množství vloček pro gupky. Spořádají jej okamžitě, než spadnou na dno. Pancéřničkům dám dvě čočky, které taky hned slupnou. Chci aby měli ještě chuť vysávat povrchy listů od zbytků řas, což se daří....
S tou špatnou péčí nevím, hodně jsem si o všem načetla, musím říct že mě to hodně baví
. Ale vždycky se dá udělat chyba...
Na druhou stranu se mi hodně daří rostlinkám, všechny rostou víc než dobře. V porovnání s tím, jak jsem si je donesla že zverimexu, vypadají úplně jinak-velké listy, krásně vybarvené....
Rybičky taky vypadají, že se jim v akváriu líbí, až na tu jednu
. Co se mi opravdu nepovedlo, tak vysazení krevetek, zbyla mi jedna, ale to je k jiné diskuzi. Měla jsem počkat, ale to jsem se dočetla až příliš pozdě....
Vever napsala: Ucpává se mi hodně často-co tři dny filtr. Slizká hnědá hmota, předpokládám že jde opět o kolonie bakterií...
Dvě možnosti, a pravděpodobně obě v určité míře platí:
(1) Opět ty bakteriální násady. Rozptýlí se ve vodě a filtr je nasaje. Tam se usadí a zkoušejí své štěstí.
(2) Hromadí se Ti detrit na dně. To je signál a) vysokého přísunu svinčíku (pravděpodobně z překrmování), b) slabé činnosti heterotrofních (dekompozičních) organismů - hub a bakterií. To je komplexnější problém, bez toho akvárium dobře fungovat nebude.
Je to pitomá situace, tak trochu vytloukání klínu klínem. Pravděpodobně jsi se do ní dostala déle trvající chybnou péčí.
Ryby vydrží o hladu bezpečně týden. Zkušenější chovatelé Ti řeknou i vyšší čísla.
Tři dny?
Výdrží bez krmení pár týdnů. Dva, tři určitě.
Takže když jim týden nedáš, tak se nic neděje.
Ale teď už jsme OT.
Zapřemýšlel bych nad jinou verzí filtrace.Z toho stávajícího bych použil tu vrchní část(čerpací hlavu) a na ní osadil kostku biomolitanu 10x10x16 cm.Ten Aquael fun 2 se bude ucpávat pořád a objem filtr.hmoty je taky malý.
Ještě s jednou věcí prosím o radu nebo názor. Ucpává se mi hodně často-co tři dny filtr. Slizká hnědá hmota, předpokládám že jde opět o kolonie bakterií...musela jsem to prošťouchnout, i když mi jich bylo líto, část prostě musela do kýblu....
Jako vůbec? A jak dlouho? Slyšela jsem že to jde tak tři dny. Nepustí se mi pak do rostlin?
Tak to je těžší otázka. Já bych raději načas vynechal i to odkalování. Ano, je to zdroj "špíny", ale zároveň místo (nebo těsně vedle místa), kde tvoří kolonie i ty hodné bakterie.
Jo - a nekrmit!
Díky moc za vysvětlení, myslím že rozumím a dává to smysl.Vodu budu měnit každý den jak píšeš, jen se chci zeptat jestli mohu odkalovat nebo jestli se to taky považuje za narušení...(ve dnu jsou také bakterie). Mám tam totiž dost binec z rostlin, kterým se mi ucpává filtr...
Nitrifikace probíhá ve dvou fázích. Jedny bakterie přeměňují amonium na dusitany, a druhé dusitany na lepší dusičnany.
Za normálního stavu věcí se oba typy bakterií namnoží a usídlí tak akorát, takže kolik první vyrobí, tolik druhé hned spotřebují, a je dobře. Ty tam ale bakterie čištěním hubíš, a pak zase přidáváš, a zřejmě nejsou ve zcela srovnaném počtu. Prvních je víc, vyrobí víc dusitanů, a druhých je míň, takže dusitany všechny nespotřebují na výrobu dusičnanů. Pak dusitany vyplavou do vody.
Teď před pár dny ve vlákně "NO2 a NO3" někdo psal o podobně podivné situaci, a taky dával "prospěšné" bakterie. Ony asi prospěšné jsou, ale potřebují čas, aby si srovnaly noty. Ten čas jim dáš, když je přestaneš přidávat, přestaneš akvárko čistit a jinak rušit, a budeš pouze - zato pár dní denně! - měnit tak 20-30% vody za čerstvou. Tím ten obsah dusitanů zředíš, ale bakterie necháš na pokoji.
Jak to? V návodu je, že se mají použít vždy při výměně vody a že pomáhají s odstraněním NO2....?
0 11.11.2018 11:22 Vever [5] Zdravím všechny, Veronika je dcera, právě jsem založila prezentaci našeho měsíc starého akvárka. Ryby jsme předělali že starého stejné velikosti, které nám po půl roce doslova sežrala hnědá řasa ( přes všechna snažení s výměnou vody, CO2 atd...) Nyní máme v akváriu bohužel pořád NO2 cca 0,5. Měníme vodu každý druhý den, přidávám bakterie Seachem Stability.
Ryba která včera uhynula měla ocas nejprve natrhnutý a pak upadlý ještě ve starém akváriu, ale stále se měla s ostatními k světu. Až včera začla strácet rovnováhu a polehávat, až odešla úplně
. Myslíte že to bylo tou ocasní ploutví nebo otrava?
Nevolej doktora, volej faráře.
Je večer. Asi je unavená, tak si ľahla.
0 10.11.2018 21:02 Veronika – Rybička má půl ploutve a leží na dně akvária
Starší reakce
Neříkám že to platí vždy ale radila bych se vyhybat moderním petshopum, ani nevím jak se všechny jmenuji. Mají tak většinou víc neživého než živého a hlavně ceny vysoké a personál pochybný.
Šla bych radši do nějaké akvaristiky, kde mají jen rybicky. Neříkám že vždy poradí dobře, ale naděje je větší. Minimalne mají víc druhu ryb, které se snaží prodat tak by snad nenamichali takovýhle koktejl...
jméno bohužel nevím ale SuperZoo plzeň
Jméno pána a akvaristiky, děkuji
Jinak vše podstatné napsal "Usine" václav
Najeď na klasickou výměnu 1/3 vody každý týden.
Dobrý den, mám necelý týden založené akváro, nasazené bakterie, osázené kytky a vypuštěné rybičky... Kdy bych měl začít s výměnou 1/3 vody ? pán v akvaristice mi řekl že 6-8 týdnů teď ne ale setkal jsem se s jiným názorem tak jak na to ? jsem úplnej začátečník a nevím jaké rady jsou správné :(
Starší reakce
Ahoj NHKG, Jirko,
Ok snizim dobu sviceni.
ty levatky bych brala tak tesne pred odjezdem odlitam pristi nedeli tak treba v sobotu?
Akorat nevim jestli prezijou tlak v uloznem prostoru no nevim zeptam se na letisti jak je to s prepravou zivocichu trwba je to i zakazany no nejake rostlinky bych brala to zas jo dik
Mohu ti do Ostravy na burzu dodat 20 levatek - ty v tuhle dobu potřebuješ nejvíc.
Pokud tam nejsou ryby, tak hrozí maximálně kalamita sinice nebo řasy. Trochu bych snížil intenzitu nebo dobu svícení.
V Ostravě můžu věnovat piskořky, plovoučky a případně i nějaké normální rostliny, ale ty jsou silně zařasené.
Ahoj lidi mam pres tri tydny stare akva. Jedu ale na deset dni do ceska. Myslite ze tech deset dnu bez vymeny vody to pujde? Nemam tam rasy voda je cira rostliny rostou. Pred odjezdem chci jeste vymenit 30 l vody. Ale pak to skoro 14 dni bude muset akva vydrzet.
nejste nekdo z Ostravy? Uvitala bych nejake prebytky a jestlu nekdo mate piskorky?
Ďakujem za odpoveď,
Krevetky sú roztratené v zeleni, vidno ich málo.
Sú kľudné. Rybky na môj vkus hyperaktívne, ale ich normálne správanie nepoznám. Nikde nevydržia dlho. Makaju však ako treba, miestami to až preháňajú. Sú pekne vypasené. K hladine namieria zriedkavo. Čo sa týka vody tak pri starostlivosti o rastliny aj tak teraz mením tretinu vody raz za dva-tri dni.
Osobně bych teď sledovala chování ryb a krevet a v případě že se ti to nebude zdát (zrychlené dýchání u ryb, zuřivé, únikové plavání u krevet, případně vyskakování a vylézání krevet), tak bych vyměnila vodu hned, případně častěji než v návodu.
V návodu v téhle fázi radí měnit polovinu vody za tři dny, což by v zásadě mohlo i stačit.
Ono s tím teď stejně nic víc asi nepůjde dělat.
Vodu som menil aj v tejto fáze, je logické, že ten pohyb a kyslík chýbal. Ale to posúdiť samozrejme neviem. Čakám nejaké testy JBL, možno ukážu niečo iné. Pre istotu vymením časť vody. Ktovie aké hodnoty skrýva.
Nulové hodnoty v testoch a dobrý rast väčšiny rastlín, ktorých nieje málo, spolu so možno zavádzajúcimi informáciami o suchom štarte má presvedčili, že zopár mrňavých rybičiek akvarium zvládne.
Uvidíme, možno zvolil niekto podobný postup a poradí ako postupovať.
Na fotke aktuálny stav.
Pokud vím, nitrifikačních potvor je poměrně dost různých a to dokonce ve velmi odlišných skupinách bacteria a archaea. Ale s tím kyslíkem máš samozřejmě taky pravdu. Ať tak či onak, když se podmínky radikálně změní přechodem do submerzu, řekal bych, že se mikrobiální kolonie změní, budou na to reagovat. Včetně těch nitrifikačních. To ovšem neznamená, že to nemůže vůbec fungovat.
Tak pokud jsem to dobře četl tak Diana L. Walstadová v té své knize akvárium z hlínou ráno založila a odpoledne dávala ryby s tím že nitrifikačních bakterií je tam dost.
Ke chlóru mohu říct jen tolik, že dokud jsem používal vodu z vodovodu, s chlórem jsem si nelámal hlavu a lil to přímo do akvária. Problémy jsem nepozoroval.
Mnohem zajímavější je otázka těch nitrifikačních bakterií. Ono těch pravých, echt lithotrofních nitrifikačních bakterií zas až tak moc není, a osobně si nemyslím, že výška hladiny by je nějak zásadně limitovala.
Spíš mám - možná paradoxně - pochyby o dostatku kyslíku v té emerzní bažince. Heterotrofní mikrobi se množí rychleji a nepochybně tam měli bohatou pastvu. Vznikla nehybná hustá polévka, a můj odhad je, že byla pěkně hypoxická.
Česky řečeno: mám velké pochyby, že emerzní "záběhová předkultura" nitrifikačním bakteriím dělá dobře. Ve filtrech si je kultivujeme v proudu okysličené vody, a to je výjimečně věc, ve které komerční lákadla příliš nekecají (na rozdíl od "osídlovací plochy" apod.).
Voda bola až po rastlinky, nevravím že všade.
To je čas rozoberať neskôr, teraz by ma skôr zaujímalo, ktoré testy sú dobré, prečo ani SERA ani RATAJ niesú dobré a ukazujú no2 nulu...
S troma skúsenými akvaristami som postup konzultoval a prvé rybky pri daných hodnotách a histórii akvária mi schválili.
Věřím, že se vytvoří rychleji, ale budou to ty samé, které se vytvoří v submerzním akváriu? Obávám se, že mezi komunitou nitrifikačních bakterií někde v záhoně a pod vodou budou podstatné rozdíly.
JirkaŠčobák napsal: Já asi napíšu “Akvárium snadno a rychle ll.”
(napsal jsem v roce 2006 a tehdejší text obsahuje věci, které bych už dnes dělal jinak)
Nemyslím si, že to bolo snadné, ani rýchle. 2+3 týždne s vodou.
Pri emerznom pestovaní sa vraj nitrifikačné baktérie vytvoria skôr.
Alebo opäť akvaristi zavádzajú? Kebyže dám pár rybiek po týždni ako mnohí tak nepoviem, ale hádzať ma dokopy k tým čo to spravili je zvláštne. Ale nechám si poradiť ak je ochota zo strany skúsených, preto som si ten profil založil.
A tu máme tie rozporuplné reakcie v priamom prenose. LeRi vyššie spomínal, že bacha na chlór a ja som čítal práve Váš názor, že v dnešnej dobe je to bezpredmetné.. Pre istotu som ešte použil ten prietokový filter. Samozrejme som vodu na chlór netestoval, nakoľko som ešte nenašiel test presnosti testov na chlór. Aby som použil ten pravý.
Je fajn, že dokážeš mít dobrý pocit i z těch nemnohých osvětových úspěchů. To bohužel neuměl Marcel; ten něco
dokázal, a divil se, že svět neprocitl
en bloc. Škoda ho...
P.S. Náhodou, před nedělní Exotikou v BA se mi ozval člověk, který není ani na Rybičkách, ani na Akva.sk, ale čte mé blogy a zařizoval podle nich akvárium. Přimo na burze se pak objevil další člověk, který není nikde zaregistrován, ale čte mé blogy a chtěl konzultovat. Plánuje akvárium a už měl v mobilu seznam uvažovaných rostlin. Dobrý přístup.
Přidat reakci
1 ...... [8] ...... 22 23
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 30854x