Zaběhnutí akvária
www.akvarijni.cz/…
Například zde najdete graf znázorňující průběh. Na vodorovné ose si všimněte, že se nejedná o hodiny, nýbrž dny.
Zdravim, som trosku novacik, 3 dni dozadu som zalozil 30l mini akvarium, je tam cca 10ks rastlin, na dne Ebi Gold WaterPlant Soil. Pridavam tam Seachem stability podla navodu, zatial 2x pridane..ked som meral hodnoty vody tak amoniak ukazuje 0, dusitany 0,1 a dusicnany 20mg/l. Su tieto hodnoty v poriadku? Lebo podla toho co som cital tak po zalozeni by sa mal najprv zvysit amoniak, potom dusitany, a nakoniec dusicnany, nasledne amoniak a dusitany klesnu na 0 a dusicnany ostanu na akceptovatelnej hodnote 40ppm a nizsie...alebo je to tym ze akvarko je este uplne nove? Kedy sa tam potom stihli vytvorit dusicnany? Vdaka
Starší reakce
Už bych tam klidně vpustil i rybičky. Mám přerybněno, stovky Krevetek a mnoho šnečků. Filtr slušně čeří hladinu a v proudu velice rychle ,,valí,, dlouhá tenká řasa, někdy ji vytahuji a má i 30 cm. Když je filtr zanesený a sotva ,,plive,, vodu, řasa nikde. Ale mně se celkem líbí...
Osobně bych galaxky do 60cm délky nedával. Zkuste razbory espeho, hengeli atd. Mají také krásné zbarvení.
Ještě mě napadá, že by ta vláknitá mohla růst díky tomu, že na 30% akva svítí i teď v zimě dopoledne cca hoďku slunce. Do teď od založení jsem to nepozoroval, protože bylo především zatazeno. Jak se bude den prodlužovat, tak ten svit bude také delší, ale neměl by překročit cca 2 hodiny. Budu se snažit zastiňovat žaluziemi, ale zároveň uvažuji i o 6ks caridina japonica, které by mi průběžně pomáhaly. Myslíte, že je mohu zkusit po měsíci od založení? Už jsem víceméně rozhodnutý, že spolu s nimi budou paví očka (3x) pancéřníčci panda (5ks), dále razborky galaxy alias danio perlové (10ks). Ale začal bych těmi japonicami, gupkami a pandami.
OK, takže času mám dost, filtr jede na minimum, ale nepozoruju snížený průtok. Já spíš kvůli té začínající vláknité řase, jestli se dostane do filtru...?
Dnešní stav po údržbě viz foto.
Díky, zkusil jsem tedy přidat půl hodiny ráno, půl hodiny večer a snížit intenzitu na 30% a uvidíme.
Filtr čistím, až se jeho průtok skoro zastaví...
Přidal bych na čase svícení a snížil intenzitu.
Ano, tak jsem to myslel, že přidám půl hodiny denně ráno a půl hodiny večer, tj cca hodinu denně a na tomto schématu zase pár týdnů zůstanu. Dnes jsem si všiml, že jsem si asi s nějakými rostlinami přinesl zelenou vláknitou řasu, minimálně jsem zaznamenal pár vláken v egerii a na listech echinodoru. Zatím jsem je namotal na kartáček, ale drobné krátké jsem viděl už i na pár dalších listech. Na svícení jsem před týdnem přidal viz výše a zvýšil intenzitu o 10% na 50 % výkonu (Sinkor WRB 20 W), tak dnes jsem slezl zpět na původních 40% a budu sledovat. Zítra bude větší očista - skla, odkaleni a výměna vody...
Ještě se chci zeptat, za jak dlouho je dobré poprvé provést vyčištění filtru?
Starší reakce
Ty jsi to myslel, že přidáš hodinu svícení denně, ale jednorázově, že? Čili příklad svítíš 6h a budeš další dny svítit 7h.
Díky, zkusím tak hoďku denně přidat na svícení. To je moc rychle a není kam spěchat spíš bych se pohyboval v týdenním přidáváním.
Díky, zkusím tak hoďku denně přidat na svícení. Rostliny pohledem (i podle fotek rostou. Ruducha je na pár starých listech u kryptokoryn a sagitarií, které jsem sázel jako první, přinesl jsem ji s nimi, ale nove listy jsou čisté.
Intenzitu zatím nechám na těch stávajících 40%. Ještě tak 2 týdny, udělám testy a pokud vše OK, tak přijdou první rybky hnojičky.
Ty se na to koukáš a musíš vědět, jak to roste a dělají nebo nedělají se řasy. Světlo určuje vybarvení rostlin hlavně těch červených, a tak bych zkusil po týdnu trochu přidávat.
Ahoj, za 2 dny to bude 3 týdny, co mám založené akva (foto viz prezentace). Zatím svítím v režimu:
7:00 - 8:00 rozednívání na 40 % intenzity
10:30 - 14:30 vypnuto
14:30 40 % intenzity
19:00 - 20:30 stmívání
Nechci to přepálit, abych rostlinky utavil na rychlém růstu a event. se mi rozjela řasa. Jen jsem se chtěl zeptat zkušenějších, jestli mám v tomto režimu ještě pokračovat (rostlinám to, zda se, zatím vyhovuje)?
Starší reakce
Jak tam budou filtry zpět, tak tam přidám zase nějaké bakterie a budu do vody přidávat nějaké vločkové krmivo během záběhu.
Bude taky záležet na tom, jak to budeš zarybňovat, jestli najednou, nebo po menších skupinách - ono i toto je dobré v případě Malawi mít naplánované, vzhledem k agresivitě ryb. Jde o to, aby na přidanou biologickou zátěž byl v systému dostatek bakterií, ty přidané je každopádně potřeba krmit. Ampulárky určitě pomohou, ale asi ne dostatečně.
Návod na spolehlivý rozběh nitrifikace bez rybí osádky máš přímo tady ve vlákně - viz příspěvky Sida, případně viz odborná literatura
Dělají tam bordel Ampulárky, těm tam občas dám okurek. Plus jsem tam dal nějaké bakterie pro zaběhnutí filtru. Jinak nic. Je to moje první Malawi, jinak jsem vždy zabíhal akvária s rostlinami, okružáky atp. Nechám si poradit.
Souhlasím, vodu s kamením to chce uměle znečišťovat, nejjednodušší je asi krmit. Ideální by bylo sehnat někde bordel z filtru zaběhlého akvária, pak stačí nalít to do filtru, nechat třeba týden sednout (a prázdné akvárium krmit) a hned je možné přidat ryby (samozřejmě opatrně).
Asi mi něco uniká, ale můžu se Máro zeptat co konkrétně těch 10 dnů v té vodě filtruješ? Co jako čekáš, že se stane, když budeš 10 dnů honit přes filtry čistou vodu? Kdyby v tom akváriu alespoň docházelo k dekompozici, tak neřeknu ani popel, ale ty máš malawi a navíc bez ryb.
Naprosto, bez ryb máš času dost.
V tom případě bych si s filtrací zatím nedělal hlavu, ani častější výměna vody nebude třeba. Levnější bude koupit nějaké plovoucí rostliny (třeba
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum), které pomohou se záběhem a poté budou odstraněny.
Edit: Pro pohyb hladiny/okysličení (jak píše zervajs) se mi svědčil hladinový filtr Eheim Skim 350.
Ten si pak můžeš nechat i natrvalo, velmi dobře odstraňuje případnou slepou hladinu.
Osobně bych dal vzduchování,nebo jakýkoli honič vody co mi leží v šupleti.
Jde čistě o kyslík,promíchávání vrstev vody,a trochu se hýbající hladinu...
Ryby tam ještě v žádném případě dávat nebudu. Až se akvárium zaběhne.
Odložil bych nákup ryb o pár týdnů, ta čerpací hlava s biomolitanem by byla dobrá varianta v případě, že už tam přeci jen budeš dávat nějaké ryby . Až se Ti vrátí externí filtry, ještě bych jí tam nechal dalších 30 dní a pak jí vyndal. Vodu bych neměnil častěji, než v rámci běžné údržby.
Pokud tam ryby budou, tak alespoň jejich počet navyšovat postupně...
0 24.08.2022 13:01 MarekP [812] - Malawi Ahoj,
akvárium v záběhu 10 dnů (
rybicky.net/nadrze/31566-malawi-na-hane-1100l ), 2 externí filtry se mi pokazily, jaký doporučujete postup, než se vyřídí reklamace (30 dní)? Pořídit jiný filtr, třeba vnitřní čerpací hlavu s biomolitanem? Nebo jen měnit vodu? Děkuji za pomoc.
Starší reakce
Nechci ti do toho kecat ale fakt máš 175 ks ryb na 293 litrů vody ?
Já to, co píšeš, vůbec nerozporuji, naopak. Pokud půdní filtrace "natahuje" více a hlouběji organického brajglu do dna, tak se v nádrži následně opravdu může dít všechno možné. Konec konců, mám osobní zkušenost ze svých začátků-byla to ona pověstná "skvělá rada".
Ak vzduchoval na noc, tak bolo kyslíku pre nočnú prácu baktérií vždy dostatok /podľa jeho množstva sa namnožili aj v akváriu/, akonáhle stopol vzduchovanie, množstvo činných baktérií sa nedokáže tak rýchlo prispôsobiť zmene a spotrebováva ako vždy, no vyčerpá aj všetko O2. Každá náhla zmena môže ovplyvniť celý systém.
Jestli je tam půdní filtr, bůhví co se tam děje...
Môže to byť málo kyslíku, alebo aj veľa CO2. Bára to dobre napísala, čo sa týka kyslíku, no môže to byť aj veľa CO2 /viem že na noc vypínaš, aj ryby a baktérie produkujú CO2 a v noci aj rastliny/a to zistíš dropcheckrom ak je ráno žltý tak je moc CO2. Osobne si myslím, že to bude nedostatkom kyslíku a činnosťou baktérií, viac rýb -viac odpadu-vyššia spotreba O2..
A nemůže být problém právě v tom vypínání CO2 na noc a následném kolísání hodnot vody?
Přece jen je to masa vody a těch rostlinek zas tolik není a ryb je zase více.
Mám opačný problém. U mě nejdou k hladině vůbec nikdy. Ani při krmení.
Jojo. V pozadí je videt trubka vývodu od filtru. Je tam asi 30 dírek ze kterých na zadní stěnu stříká voda. Ale asi je to málo.
To je v pohodě. CO2 na noc vypnuto, amoniak a nitridy na "0". Je to tím vzduchem. Ale že až tak...
Rostliny v noci ale kyslík spotřebovávají, nevytvářejí, a pokud se nehýbe hladina a nedochází k výměně plynů s okolím, může být v hustě zarostlé nádrži v noci kyslíku málo. Aspoň takhle si to myslím já a mám zafixováno, že filtr mi musí čeřit hladinu, aby právě k tomuhle poklesu kyslíku ve vodě nedocházelo.
Ahoj. Po 1,5 měsíci od založení mého prvního akvárka mi připado že už mám celkem dost rostlinek a na noc jsem vypnul vzduchování. Ráno byly rybky u hladiny - viz. "
rybicky.net/nadrz/33384/20.webp…; . Vzduchování jsem zase zapnul a už je vše OK. Přežily všechny. A dotaz... Opravdu mám málo rostlinek že nestíhají dost vzduchovat pro rybky? Asi není normální aby ráno tak lapaly po vzduchu. Nebo kde může být chyba? Děkuji.
Starší reakce
Osobně, vždy vezmu zaběhlý filtr a vymačkám do nového akvária, ryby nasazuji ještě v ten den
střídmě krmím obden tak cca týden, provádím výměny vody standardně po týdnu, základ je stále fungující filtr (i kdyby měl běžet v kbelíku než si připravíš nové akva, a pokud dáváš původní dno, tak ho mít neustále pod vodouzáleží jak píše Anthrax, jaká je obsádka, choulostivější ryby na to můžou doplatit.
Ještě doporučuji sehnat co nejvíce kytek z prostřihu, tyto kytky začnou pracovat mnohem rychleji než kdyby ztrácely čas s přelistěním.
Při zakládání nové nádrže jsem vymačkal polovinu filtru ze své 460 a zafungovalo to. Ryby jsem vpouštěl tentýž den. Sice byl v akváriu nějakou dobu bordel, než se to srovnalo, ale použít se to dá. Ale i tak bych určitě ze začátku častěji měnil vodu.
Ahoj, párkrát jsem akvarium stěhoval nebo měnil menší akva za větší. Zaběhlý filtr, zaběhlé dno a bylo to v pohodě. Ryby jsem vypouštěl pár hodin po založení. Ale není ryba jako ryba. Nevím jak choulostivé ryby máš plánu.
0 13.09.2021 17:15 2310574388 – Urychlení záběhu
Zdravím, chtěl bych se zeptat, za jak dlouho bych mohl dát do akvárka ryby, pokud použiju vodu, dno i filtr již ze zaběhnutého akvária? Bude stačit týden v tomto případě, abych mohl ryby vypustit?
Starší reakce
0 17.05.2021 10:39 Kuna – Zakládání 180 l
Ahoj, před týdnem jsem založil 180 l akvárium - prezentace zde:
rybicky.net/nadrze/32828-180-l-
Objevil se mi tam nálevník a bílý povlak na kořenu. Dále zvažuji, v jaké fázi umístit více rybiček a zda nepořídit více kytek?! Budu rád za jakékoliv názory a připomínky, jelikož jsem takhle velké akvárko nikdy nezakládal.
Díky
!
Starší reakce
...A tie amonne soli, to by mohlo byt prakticky co?
To už sem napsal - NH4NO3, případně NH4Cl.
Ale lepší bude, když zůstanete u toho krmiva.
Pardon, nepochopil som to, nevsimol som si, ze je tu zalozka Prezentace. Idem to vyplnit.
Rastlinky ja som mal uz kupene, a uz som ich aj nasadil.
Edit: Tak prezentacia je tam, aj s fotkou
Super, dakujem, cize pridavat priamo amoniak, nie sypat tam krmivo a cakat, kym zhnije.
A tie amonne soli, to by mohlo byt prakticky co ? Da sa to niekde bezne kupit ?
Dakujem pekne.
No jestli tam máš nějaký výživný substrát, tak bych ze začátku do vody asi nehnojila. Navíc ten Manado do sebe bude živiny nacucávat, tak ve vodě toho asi moc nenaměříš. Já těmhle substrátům moc nerozumím/nepoužívám je/nemám zkušenosti. Jak jsem psala, vytvoř si tu prezentaci (v záložce "Prezentace" klikni na pole "Přidat prezentaci vlastního akvária) a tam to všechno vyplň. Tady to za chvíli zapadne v jiných příspěvcích a nikdo to dohledávat nebude.
CO2 tam nemusíš pouštět, když tam zatím žádné kytky nemáš.
Vůbec se toho neboj a šup tam s těmi rostlinami, podívej se i do darovacího vlákna
rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku nebo se poptej u akvaristů ve tvém okolí. Ideálně si s kytkami přines i nějakého toho šneka dělníka. (Levatky, Okružáky, Kružníky)
Přidat reakci
1 ...... 22 23
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 30854x