Vzdálenost zářivek od hladiny
Poslední námitku nechápu.
Edit: Mohli bysme mít odražeč tvarovaný tak, aby téměř všechno světlo dopadalo na dno akvária i při větším oddálení zářivky, při přiblížení by byla intenzivněji osvětlená menší část dna.
Nicméně jak jsem viděl prodávané odražeče, nevysílají dostatečně úzký paprsek světla, takže by oddálení zářivky znamenalo úbytek světla v akváriu... Ale ne moc výrazný.
Samozrejme.
Edit: To samozrejme se tykalo tveho pred editem, jestli to plati i pro nebodovy zdroj, tohohle ne, tady je to samozrejme ne.
Edit2: Prosim nezamenuj jednotky. To co pises, by pro intenzitu svetla jakz takz platilo, pokud bys tu baterku zaostroval, aby "kolac" na stene byl stale stejny, tak jak by ses vydaloval.
Jenomže my můžeme mít odražeč světla tvarován tak, že úhel vypuštěného světla bude pro určité rozmezí vzdáleností zářivky od hladiny všechen dopadat na hladinu. Kdežto u blesku fotoaparátu je úhel vypuštěného světla mnohem větší než osvětlovaný objekt.
Je to jako svítit baterkou na stěnu. Oddálíme jí a světelné kolo bude větší a slabší, nicméně pořád bude celé na osvětlované stěně a celkové množství světla dopadnuvšího na stěnu se nezmění.
No, nebyl to zrovna idealni priklad, ale asi nejsrozumitelnejsi, kazdy si vybavi tu fotku s tvari a cernem v pozadi.
Ale fotak zachycuje odrazene svetlo, takze svetlo z blesku cestuje tam a zpatky. Takze dvojnasobna vzdalenost znamena 16x nizsi intenzita. Navic pokud za focenym objektem neni kontinualne pobliz nic, co by svetlo odrazilo, vznikne znama tvar a cerno (coz jen potvrzuje velky ubytek, ale jeste nadruhou
A je tady další problém: vztak pro úbytek intenzity světla je odvozený pro bodový zdroj světla. Platí tentýž vztah i pro zdroj lineární?
S tím nemohu souhlasit, Štěpáne.
Vezměme si znovu na pomoc ten blesk: zábleskové zařízení je vybaveno účinnou odrazovou plochou. Přesto i v tomto případě platí, co jsem napsal v předchozím příspěvku. I u osvětlení vybaveného reflektorem je tedy důležité, jak vysoko je nad nádrží umístěno.
Tím samozřejmě nepopírám, že je rozdíl v intenzitě světla, použijeme-li reflektor nebo nikoli...
Pokud máme na zářivce odražeč světla, tak vzdálenost zářivky od hladiny není tak důležitá, jako by byla bez něj.
Co se tady clovek vsechno nedozvi.
Určitě jste někdy použil při fotografování blesk. Zkuste si vybavit, jak klesá jeho účinnost se vzdáleností....
Světla totiž ubývá s druhou mocninou vzdálenosti; zvětší-li se vzdálenost od zdroje 2x, sníží se množství dopadajícího světla 4x.
Pro osvětlení akva to platí obdobně.
Proc je 13 cm hodne ?
mam zarivky urcite vic jak 13 cm + kryci skla
nemyslim ze by to nejak kytkam vadilo
13 cm je docela dost. Ale záleží jaké druhy ryb hodláte v akváriu chovat a jaký typ osvětlení hodláte používat.
Záleží na konstrukci krytu. Na tom jaké jste použil patice, zda používáte krycí sklo...? Podle mne je vhodná vzdálenost 4-6cm. Ale ani 13cm není nijak tragické, jen mi to přijde jako mrhání prostorem a energií. Ovšem, pravděpodobně k tomu máte důvod.
No, pokud tam nemáš kryci sklo, je to akorát. Zase aby na ně necákala voda.
Nebo dát pod trubice náký sklo, aby byly krytý.
0 12.09.2007 16:45 Dušan – Výška zářivek nad hladinou
Dobrý den,jsem začátečník.Vyrábím si kryt na akva.Zářivky jsou instalovány tak,že budou 13 cm nad hladinou.Není to moc vysoko?Mám obavu,aby nedocházelo ke ztrátám...Díky za reakce.
Přidat reakci
1 2 ...... [3]
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1501x