Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vzdálenost zářivek od hladiny

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Vzdálenost zářivek od hladiny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2018 23:41 Muž powery [250]
Trošku oživím téma. Jaká je optimální vzdálenost mezi světlem (konkrétně Chihiros A901) a hladinou vody v akvárku (100x40x40)? Kolik cm a proč?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2011 12:03 peter
ja mam akva vysoke 85cm a mam tam T5 80W trubice a je to ok vyd tu www.akvarko.cz/… a vy sa tu rozhodujete ci na 60cm vysku pouzit vybojky .

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2011 21:53 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: sollik
Ony i výbojky pod kterými se dělají hydroponie jsou jiné...Většinou sodíkové, opět je třeba předřadníku pro provoz a na rozdíl od HQIček používaných v akvaristice mají hodně úzké barevné spektrum, většinou s cílem podpořit maximálně fotosyntézu, obvykle je to mezi 2000-3000K a wattáže začínají někde na 400W, což je pro akvarium úplný nesmysl...

Klasické halogeny mají prostě mizivou účinnost co se spotřeby týče, obvykle odejdou do 2000hodin provozu a už po krátké době užívání klesá svítivost a stabilita barevného spektra...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2011 19:40 Muž kortezhugo [983] Re: sollik
...no co je iste -teda co som pozeral v spravach tak to "patranie" ulahcila prave ta spotreba el.

"oni" tam svietia kadecim -a hlavne poriadne silnym
a k tomu "vybaveniu"? -podla mna sa to likviduje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2011 15:27 Muž sollik [257] - CichlidyRe: kortezhugo
Díky za info. Nedávno mě napadla ještě jedna myšlenka - policie každoročně objeví několik nelegálních pěstíren marihuany. Co se asi stane s tím vším vybavením? Koukal jsem na stránky policie ČR, ale kromě výprodeje ojetých služebních aut tam nic nebylo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2011 14:57 Muž kortezhugo [983]
Halogen 150W 2600Lm 2900K
HQI 150W 12500Lm 4200K :-)

a halogehu sa asi ani neda vytiahnut viac ako 3000K -tak ze to bude stale do zlta
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2011 14:48 Muž kortezhugo [983] Re: sollik
www.brite-lite.com/…

...rastliny pod halogenm urcite porastu
problem bude ale vykon resp. ten pomer Lm/W -teda svietit sa da -len elektrika je draha

pri "stavebnej lampe" nie je podstatna spotreba -tam je podstatne nech to poriadne svieti a je to lacne

Halogen 150W 2600Lm 2900K
HQI 150W 12500Lm 4200K :-)

a halogehu sa asi ani neda vytiahnut viac ako 3000K -tak ze to bude stale do zlta
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2011 14:38 JuraS Re: matlala
mám doma v kuchyni u stropu lankovým způsobem 3 halogenky, koupil jsem si trafíčko, úchytky, patice, lanka a halogenky..dávají tolik světla, že až hrůza a hřejí tak požehnaně...dát tohle metr nad akvárko tak můžu mít doma reef..jen nevím jak je to s barevnou škálou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2011 14:30 Muž sollik [257] - CichlidyRe: matlala
Mě furt vrtají hlavou ty obyč halogeny z Baumaxu. Jaké jsou v tom tedy trubice? Je to světlo o tolik jiné než z HQI výbojky? Resp. rostliny by pod tou obyčejnou stavební lampou neprosperovaly?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2011 10:37 Muž matlala [798] - Rostliny
Tý vadó. Koukám přesněji na ceny a ta výbojka, 150W by s EP stála asi 4000 + ještě si 1500 dodělat nějaké uchycení, vanu atd.

myslím, že raději půjdu do varianty 6*39W T5 celke za 1800 a hodím to klasicky do krytu s ventilátory.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 22:38 Muž matlala [798] - RostlinyRe: vóťa87
dík za info. Musím to ještě vidět v reálu, možná tě někdy navštívím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 17:59 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: matlala
Nechat si ohnout kus plechu, pod to kastli na výbojku a reflektor z leštěného hliníku a krycí sklo! K tomu předřadník-dají se pořídit Osramy či Philips a keramické patice, výbojka. Případně závěsná lanka...Řešil jsem výrobu takových světel, s výbojkou to bez práce, jen materiál vyjde na nějakých 2-4 tisíce podle wattáže a výbojky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 17:52 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: sollik
Špatné jsou v tom, že nejsou vůbec na HQI výbojky dělané...Nekorespondují wattáží rozměrem halogenek s rozměrem HQI výbojek, nemají odvětrání a kolikrát nejsou stavěné na takovou teplotu(či dobu provozu)-HQIčka přeci jen topí víc a tomu musí být přizpůsobené i rozvody, patice-nejlépe keramické. Kapitolou samou pro sebe jsou reflektory, ty kvalitní jsou z leštěného hliníku(poměrně tlustého) a navržené pomocí nějaké počítačové modelace tak, aby co nejvíce světla šlo do akvária. Jinak to opravdu může vést k silnému oslňování a zbytečnému rozptylu světla. :-) Samozřejmě použít se to dá a na netu se najde dost příkladů, avšak ten potenciál výbojek pak není plně využitý...

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 12:29 Muž matlala [798] - RostlinyRe: sollik
tipuju, že horší odrazivost a malá plocha-chlazení?

Osobně bych šel cestou výpočtů a rýsování, než bych se pustil do výroby tělesa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 12:23 Muž sollik [257] - CichlidyRe: vóťa87
OK. A v čem jsou tedy špatné ty "vany" z Baumaxu? Co jim znemožňuje použití v akvaristice?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 12:22 Muž matlala [798] - RostlinyRe: vóťa87
díky za praktický názor. někdy se o tom pobavíme osobně, to ještě stihneme než to budu zařizovat.
Otevřené té nechci, proto to sklo, by se to dost vypařovalo a nehodlám riskovat plíseň v pokoji a taky by to muselo byt usměrněno tak, aby to nesvítilo mimo.

jak je na tom cenově ta tvá varianta?
Pro mě není problém nechat si u známého ohnout z nerezového plechu a leštěného hliníku vanu, maj na to v práci i ohýbací stroje a elektroniku si vyřeším sám.

EDIT: kdybych měl těch 6ks T5 39W, tak bych to už dal do krytu a dal tam reflektory, které si nechám udělat u kamaráda, už jsou odzkoušené prakticky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.07.2011 12:05 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: matlala
Míchají se tu jabka s hruškama-výbojky, které se v akvaristice používají jsou označovány jako metal-halogenidové, pro jejich provoz je třeba předřadníku buď el.mag se zapalovačem, či lépe elektronického-ten má výhodu v šetrném a hospodárnějším provozu výbojky, tichém startu, nižší produkcí odpadního tepla...Nejsou to obyčejné vany, co koupíte v baumaxu,obi či jinde! Oproti nim mají mnohem vyšší životnost, svítivost a i stabilitu barev!

Těch 65cm výšky by si výbojky už zasloužilo-pokud má být akva otevřené, toho krycího skla mi tam přijde škoda...Bastlit to doma-nevím, klasické halogenové vany se musí navrtávat aby výbojky větraly(jinak to degraduje stabilitu barevného spektra), druhá nevýhoda je ve tvaru reflektoru-levné prostě neusměrňují světlo tak dobře, jako to má udělané třeba Giesemann či jiný dobří výrobci...Každopádně i tak bych byl pro, pokud mají být v akváriu náročnější rostliny, navíc světlo výbojek je úplně jiné-dělá stíny, háže prasátka, vše vypadá mnohem přirozeněji.
Co se zdroje týče-Osram k nám už bohužel myslím dováží jen výbojky 3000K a 4200K, což je na někoho už moc do žluta...Dobrou alternativou jsou Sylvanie s 5200K až 5600K (bohužel mají ještě starší typ hořáku a tím pádem jsou po roce odepsané, novější vydrží cca 2 roky provozu).

U T5 trubic je nevýhoda v tom, že jich na tu výšku bude třeba cca 6 kusů a to už je problém usměrnit tak, aby šlo co nejvíc světla na dno a ne ven z akvária...Navíc nad otevřená akvária se věší tak max 20cm od hladiny, pak opět nastává problém s usměrněním světla a zbytečnými ztrátami...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 11:01 Muž matlala [798] - RostlinyRe: sollik
no podle toho, co jsem pochopil, dělají spektra jako klasické zářivky
osram.cz/… a EP k nim jsou běžně. Od osramu to navíc můžu mít ještě s drobnou cenou přes kamaráda, která by byla už u dražší věci znatelná.
EDIT: navíc se výbojky, na rozdíl o těch 39W T5 dělají i v provedení 9**
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 10:52 Muž sollik [257] - CichlidyRe: matlala
Aha, já myslel že bys použil obyč 150W halogeny z Baumaxu. Od toho Osramu to jsou nějaké "speciály" ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 10:46 Muž Kuca [43] - Cichlidy
Koukám,že vystoupilo na povrch toto téma ohledně volby osvětlení.
Chtěl bych se vás tedy zeptat,jestli někdo nemáte zkušenost s prosvícením 80cm vysoké nádrže zářivkami T8 58W 150cm.Mám doma koupené věci na dvě rampy 2*58W.Akvárium bude mít rozměr 200*50*80cm d*š*v.Myslíte,že budou čtyři 58W zářivky stačit?
Jenom dodám,že to nebude žádné rostlinné akvárium,ale biotopní akvárium s alty a nějakou vallisnérií.Děkuji za odpovědi.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 10:40 Muž matlala [798] - RostlinyRe: sollik
no taky uvažuju o obojím, ty T5 to vím, prosvítí to. Výška vody bude tak max 55cm, když odečtu písek a shora výztuhy.
Jsem sice zvyklý na kryt, ale rád bych zkusil i otevřenou nádrž jen s krycím sklem.
Cenově mě to vyjde s 6ks T5 39W na 1800 za 3ks EP pro 2 trubky a trubice.
Výbojky jsem se díval na osram by vyšli asi 2x tolik také bez telěsa, do kterého bych to nacpal, to bych řešil domácí výrobou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 10:24 Muž sollik [257] - CichlidyRe: matlala
Podle mě bude záležet na tom, jestli chceš nádrž s krytem nebo otevřenou. 65 cm se dá v pohodě prosvítit i T5. Cenově výjde líp halogen, ten je už dneska za pár kaček, kdežto předřadníky a trubice T5 pár korun stojí. Na druhou stranu se T5 dají pěkně dávkovat a dle potřeby ubírat a přidávat počet svítících trubic. S životností trubic ani výbojek bych si hlavu nelámal, podle mě vydrží dlouho oboje (ale to ti zodpovědně řekne někdo kdo je používá). Asi bych se i podíval na poměr Lm/W u obou druhů svítidel.
Mě nedávno napadla taková myšlenka předělat 700l afriky na rostlinou nádrž. Ale vzhledem k tarifu který na elektřinu máme to asi pustím z hlavy .....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2011 19:55 Muž matlala [798] - Rostliny – 325l
Ahoj, zatím mám jen plán v hlavě, ale už se chystám postupně shánět věci a kompletovat to max po maturitě (což je už za 3/4 roku).
Uvažuju zda na nádrž vysokou 65cm, dlouhou 1m a širokou 50cm zvolit cca 2*150W výbojek nebo 5-6ks 39W T5 trubic?

Rád bych načerpal nějaké praktické zkušenosti ohledně doby výměny výbojek, ceny a taky nápadů jak to udělat v levnější variantě. Určitě chci EP, nesnáším ten stroboskopický efekt a taky spotřeba je lepší.

Uvažoval bych kdyžtak o překuckání 2 standardních halogenových svítidel a uchycení nad akva na stěnu.

Akva by bylo v rohu a zeď je blízko, viz rybicky.net/nadrze/13058

EDIT nad tou výškou už jsem uvažoval, proto bude skříňka nízká.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2011 10:06 Usine Re: bichir
Použil bych 3x 49 w v T5 já mám 2x 49 + 1x 35 w Pokud tedy chceš mít rostliny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2011 10:02 R Muž Silent [5949] Re: bichir
Tak vysoký ten sloupec mít nebudeš. Použil bych zářivky, nejlépe T5. A kolik musíš určit podle množství rostlin a biotopu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2011 10:02 Muž bichir [0]
Zdravím nevím jake dát světlo nad akvarium s rozměry 180x50x50, prosím o radu co je tak nejlepší jestli ,výbojka nebo zářivka. popřípadě kolik zářivek dát.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 10:13 Muž kortezhugo [983] Re: j0hny
...to je sice pekne -ale tu je to konstrukcne riesene "inac"....
Johan to nema v "jednom kuse" a skla sa odsuvaju preto nie je problem sa tam dostat....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 04:07 Muž j0hny [86] Re: micsurg
Na hrubku skla som ani nemyslel, takze vody tak max do polovice.
Pre inspiraciu pre vsetkych uvadzam paludaria z tejto stranky :-)
rybicky.net/nadrze/10791&kateg=0&kateg=0&typ=15
rybicky.net/nadrze/6362&kateg=0&kateg=0&typ=15
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 00:56 micsurg Re: kortezhugo
diky vsem za prispevky, nakonec jsem vymekl a nesel jsem do toho. ne kuli svetlu ale kuli sklu. v planu to ale porad je... zatim. hodne zdaru vsem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2010 09:35 Muž kortezhugo [983] Re: micsurg
...ci je to pevnejsie -neviem...
zatial som pracoval len s lep.akva...
tie sa lepia a pocitaju stale na plny objem vody...resp.podla vypoctu sa vime kolko vody sa moze napustit a je "tensie" sklo...

pri tomto co chces ti asi neostava nic -len verit ze to vydrzi
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 23:37 micsurg Re: Tudy
jasne, s tim pocitam, akvarium by teoreticky bylo naproti dverim na verandu, potiz je s orientaci baraku, slunce sviti jenom odpoledne a jenom par hodin
diky za komentar

vi nekdo jestli to temperovane sklo ma vyssi pevnost nez nejake jine, standarne uzivane k lepeni nadrzi, a kdyz je to taky bez lepeni na hranach??? ma to jenom 12mm
hlavni dva problemy - svetlo, ne halogen a bezpecnost skla, diky

jen tak pro zajimavost...

www.tenecor.com
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 23:34 micsurg Re: avast
klidne se podivejte, rozmery ale nesedi, ty na webstrance jsou mensi a nizsi. zustali mu uz jenom 3 a podstavec ma 60cm plus tech 120cm akvarium plus cca 15-20cm kryt, jinak celkem zajimavej napad, az na to sklo...nevim co s tou bezpecnosti a taky ten halogen je potiz, proto hledam jine reseni...

dazzlefishtanks.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 23:10 Muž avast [49] Re: micsurg
vyrobce k nadrzi pridava umele rostliny asi vi proc
Tak nám napiš stránky, ať se můžem taky podívat. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 21:57 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: micsurg
Nestálo by za úvahu umístit akvárium tak, aby ho alespoň několik hodin denně osvětlovalo přímé sluneční světlo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 21:54 Muž sollik [257] - CichlidyRe: micsurg
Pokud byses i přes to všechno co tu zaznělo do toho rozhodl jít, myslím že klasický (stavební) halogen 150W by mohl sloupec prosvítit alespoň tak, aby ti na dně šly Anubisy či Bolbitis nebo Hnědovka. Možná že i nějaká V. gigantea (v tom sloupci by vynikla, jen až by došla na hladinu ještě víc by stínila rostlinám na dně). Možnosti tu jsou, ale ta údržba nevím nevím. Zkus si změřit zhruba od zápěstí jak velkou část těla bys musel do nádrže vsunout kdybys chtěl cokoliv udělat na dně ..... Nechtěl bys sem hodit odkaz ať víme o čem se vlastně bavíme?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 20:24 micsurg Re: j0hny
Zdravim, no takto napisane sa mi to celkom pozdava a mozno by som dokonca prehodnotil povodny zamer - jeden z dovodov preco premyslam o tom ci sa do toho nepusit je vyska stlpca pri ktorej uz by sa mohli ukazat preferencie jednotlivych druhov ryb...taktiez sa da vyhrat s dekoraciou, ktora je v porovnani s klasickou nadrzou orientovana uplne opacne - a to vertikalnym smerom.... pokial ale nieje akvarium bezpecne - 12mm hrube sklo - co neviem posudit a neviem vyriesit svetlo tak do toho nejdem... preto som sa obratil na toto forum. stavim sa ze doma ma niekto aj vyssie nadrze ako 120cm...
diky za komentare

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 20:07 micsurg Re: romant
podobne uvazuji, zadni stena je otevrena, rikam jeste jsem to nekoupil, protoze zas az tak po hlave do toho nechci, hodne zalezi jesli mi nekdo poradi se svetlem a bezpecnosti nadrze - 12mm... kdyby to prasklo muze to klidne zabit male dite...

jinak co se tyce samotne pece o akvarium, uz jsem mel mensi nadrze bez jakekoli techniky krome svetla a slo to, je pravda ze to nekdy trvalo nejakou dobu nez se nadrz ustalila ale pak nebylo potreba skoro zadnou udrzbu....tim nerikam ze tohle bude podobny pripad spis naopak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 20:04 micsurg Re: Designer
zdravim, diky za konstruktivni navrh, zni to urcite zajimave. obavam se ze ale nejsem natolik technicky zrucny abych dokazal vyprodukovat domaci zarizeni, elektrika mi moc nerika, cetl jsem hodne o LED ale nazory jsou nejednoznacne a nikdo mi nevi rict co se stane pri takove vysce, mate jesne nejaky napad v zaloze ? v pripade nekoho kdo by se na to dal ? diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.12.2010 20:02 R Muž romant [27987] Re: micsurg
Co se týká rostlin, tak bych použil ty z kategorie tzv. mobilních kytek(anubiasy, microsoria). Prostě něco co se nemusí sázet a dáse to přichytit třeby ke kořenu a řekl bych, že vcelku normálně instalovat v takovýmhle akva(tyhle kytky se dají přizpůsobit i horším světelným podmínkám). Co pozadí, bude tam? Pokud ano, tak bych si dovedl představit nějaký kapsy s pískem kam bych nasadil nějakou tu rostlinu, ale přiznám se , že jsem to ještě u nikoho neviděl, ale to neznamená, že to nikdo nemá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 19:58 micsurg Re: kortezhugo
zdravim, 15mm plati i v pripade, ze predni dil prechazi plynule do stran?
nejsou tam lepene spoje, spoje jsou jenom bocni steny zadni stena a pak dno, ktere je vystuzene. plne vody to urcite nebude, pocitam, ze do vysky cca 110cm...
diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 19:52 micsurg Re: Johan
Zdravim, presne proto to zvazuji - vyzva, plne si uvedomuji potencionalni potize a taky souhlasim s nazory, ze to muze byt hodne draha skusenost a skoncit uplnym fiaskem... mam urcite napady jak vyresit cast potizi ale co se svetlem pri takove hloubce nemam ani paru. vyrobce k nadrzi pridava umele rostliny asi vi proc...
diky za komentar
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 17:41 Muž sollik [257] - CichlidyRe: švíco
švíco napsal: A na co je potřeba se v tom akváriu hrabat? :)
Já mám od hrany krytu k písku 62 cm a horní hranu krytu 170 cm nad zemí a už i takhle to není nic moc. Údržbu musím provádět ze stoličky nebo lépe ze židle, ale to už je zase blbě vidět skrz přední stěnu nádrže dovnitř, svrchu pokud je hladina rozvlněná taky není nic vidět. A pokud bude chtít micsurg v nádrži nějaké rostliny manipulaci s nimi se nevyhne a jak bude grilovacíma kleštěma odstraňovat starší listy bych docela rád viděl hop
Kdybych si nádrž pořizoval dneska volil bych dlouhou, širokou (hlubokou) a nevysokou. Zkrátka takovou, aby byla velká plocha dna a nemusel jsem řešit problémy s prosvětlením vodního sloupce. Ale jak se říká ..... každý svého štěstí strojvůdcem ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 16:33 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: kortezhugo
Halogeny jsou z duvodu bezpecnosti velice bezpecne, pokud jsou 12V ;-) . Kdyz se pouzije halogen s reflektorem a vyzarovacim uhlem 24 (nebo jeste mene) stupnu, je to na 1.5m vysky od ozarovane plochy kruh o prumeru asi 60cm (pokud dobre pocitam). Kdyz mrkneme na www.posvitime.cz/… , a predstavite si vhodne upevneni nad nadrzi (nastavitelne, delaji se drzaky bodovek s nastavenim smeru sviceni), da se nastavenim nekolika kusu nastavit svetlo kam svitit ma a pokryt cele dno jak je potreba. A kolik kusu uz pouzit, rekneme 6, kdyz to bude moc, nemusi tam byt osazeny vsechny, ubrat vytazenim je snadne, zamenit za mene vykony kus jde take. Chce to ovsem zdroj 12V, ktery doda zhruba 40A (pri osazeni 6x75W, coz je dost, draty to chce poradne dimenzovat), superusporne to taky nebude, ale kdyz ma nekdo zarivky bez reflektoru, lepe na tom neni ;-) . Mame 12V halogeny nasvicene akvarko, uz bych dnes do toho asi nesel, jsou i lepsi reseni, ale bezpecne to je a neni to reseni uplne nejhorsi. Vubec to nevychvaluji, ale v tomhle specialnim pripade, kdy ctu o bezpecnosti a takove vysce nadrze, bych to alespon vzal jako jednu variantu ke zvazeni - umoznuje svetlo smerovat a rozprostrit, jak je potreba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 12:06 Muž kortezhugo [983] Re: švíco
...a 12mm sklo je malo -teda ak to bude plne vody kalkulator vyhodil 15mm minimum...

skvor ako vyzva? - je to pakaren :)
si predstav lovit trebars ancika na rebriku s "udelatkem"...v takom akva... :-D

a to je nic X-) ...co akvaristu caka? pri takomto akva nikto nevie

..no nebudem len kritizovat
otazka bola "zavesne lampy nebo halogeny kuli bezpecnosti neprichazeji v uvahu. je nejaka jina alternativa?"

co tak PowerLed? -odpada reflektor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 11:51 švíco Re: kortezhugo
Ono taková filtrace a proudění vody v té nádrži nebude uplně jednoduchá záležitost... ale na druhou stranu to je výzva. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.12.2010 11:32 Muž kortezhugo [983] Re: švíco
a s podstavcom 2metre ne

tak ze k tomu rebrik a "udělátko" :-D
uz ako predstava je to "des" :-D

ako zvladnut sa to da len je to "ukrutne" neprakticke -priam desive

osvetlenie je najmensi problem

pri takejto nadrzi si ani nevieme predstavit kolko problemou este len nastane... ;-)

...sice neviem ako u koho ale Ja mam v panelaku 2.6 metra strop
ako? tam uz len nieco zasadit?
...proste "des"

Viem vsetko sa da -ked sa chce...ale casom sa "chcet" urcite nebude...-na to dam krk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.12.2010 11:32 švíco Re: kortezhugo
A na co je potřeba se v tom akváriu hrabat? Nasypat písek a pomocí grilovacích kleští tam zasadit nějakou giganteu není takový problém ne? Odkalit to taky nebude takový problém když to bude na stojanu. Osvětlení se zvládnout nechá.... zase to bude originální nádrž, kterou jen tak někdo nemá. Něco za něco :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.12.2010 11:23 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: kortezhugo
Kdyby to bylo za rozumnou cenu, tak bych právě díky této nestandartnosti do toho šel. Však sklo se dá čistit stěrkou či magnetama.. a kytky prostě nějakým udělátkem. Však tam nemusí být něco, co to akvárium zaroste každé dva dny.

Asi nějaké šikovné reflektory a spousty zářivek (však to akva není malé) a nebo výbojky. Šel bych do té první možnosti. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.12.2010 11:18 Muž kortezhugo [983] Re: sollik
presne tak ano

udrzba uplne na prd. nie je presny vyraz X-) mi nedalo a odmeral som si ruku -ta ma 65cm...
tak ze udrzba priam "des"...

radsej na to zabudnut a pozerat z vecsej dialky :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 09:38 Muž grizly [145] Re: j0hny
Tak v tom případě by se neptal na akva foru, ale napsal by Přemkovi Podlahovi..... :-D

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2 3

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1501x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12670-vzdalenost-zarivek-od-hladiny?od=1