Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kvalita vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Kvalita vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.08.2017 20:05 R Muž Anthrax [4787] Re: Nlua
Tak to máme u nás, že máš konkrétní hodnoty z místa odběru a ne nějaké průměry. Zkus jim napsat mail. Většinou jsou celkem ochotný a pošlou ti konkrétní hodnoty. Třeba přímo z tvé ulice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2017 19:41 Žena Nlua [0] Re: Anthrax
no, určitě by mně to vyhovovalo víc tak, jak to uvádějí kanalizace, tak samozřejmě mám tendence tomu věřit. ale už se tu několikrát řešilo, a týkalo se to sousedního Žižkova, jak je realita odlišná od těchto průměrných výsledků... ono asi nejpřesnější by bylo, kdybych si vyžádala výsledky přímo pro náš dům či odnesla tu vodu na test...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.08.2017 18:47 R Muž Anthrax [4787] Re: Nlua
Spíš bych věřil údajům z vodárny, než z testům. Ale je fakt, že nechápu, proč ty hodnoty průměrujou www.pvk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2017 18:20 Žena Nlua [0] Re: Anthrax
jo, tak na to jsem koukala a pak na novější týkající se tvrdosti vody. ale zdá se mně, že to moc nesedí a podle všeho je celkem běžné, že onen udávaný průměr nesedí, tak mě zajímá, jak to kdo má reálně.... tvrdou vodu, vzdor uvedeným informacím na vodovodech a kanalizacích, máme už mnoho let: všude je vodní kámen... ale třeba ta naměřená hodnota, resp. ani nenaměřená, mě překvapila... a pH taky... ale je fakt, že krom použití prošlin jsem taky barvoslepá, no...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.08.2017 17:54 R Muž Anthrax [4787] Re: Nlua
Moc to nepomůže. Zvlášť ta mapa pH je celkem odfláknutá. No nebudu se rozčilovat v tom vedru, nebo mě trefí ;-) Ale alespoň něco:

www.pvk.cz/…
www.pvk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2017 17:20 Žena Nlua [0] – voda - Praha 10 Vršovice
Ahoj, není tu někdo z Prahy 10 z Vršovic, kdo by si nechal testovat vodu nebo si sám v akvárku testuje neupravovanou vodu? jakou máte celkovou tvrdost, uhličitanovou tvrdost a pH? Podle webu by zde měla být středně tvrdá voda, já před lety měřila a byla fakt hodně tvrdá. teď jsem zkoušela prošlým testem (několik let, ehm), a snad mně to ani nejde dokapat na cokoli. PH se mi zdá, že jde snad přes 8, je to možné? koupím testy nové, ale pokud by se zde někdo objevil a podělil se o svá měření, budu ráda...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2017 12:21 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostliny

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2017 21:50 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Marcel G
Tak mám asi špatný test nebo jsem slepý a neumím počítat kapky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.01.2017 21:33 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Marcel G
Aj som chcel k tomuto niečo napísať - ono prvý pohľad na tie vzťahy (percentuálne zastúpenie jednotlivých foriem CO2/HCO3/CO3 podľa pH) tak trochu klame, treba vidieť súvislosti. Len pridanie silnejšej kyseliny rozbíja uhličitany a znižuje alkalitu. Kyselina uhličitá nemá prečo meniť jej vlastné soli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.01.2017 21:12 Marcel G Re: vaaclav
vaaclav napsal: Při používání CO2 se snižuje i KHNesnižuje, resp. snižuje, ale čistě teoreticky (tj. tak nepatrně, že to žádné [ani laboratorní] testy nebudou schopné postřehnout); v praxi nikdo nic nepozná. To, že CO2 snižuje celkovou alkalitu (KH) je mýtus.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.01.2017 19:52 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Skabis
PH srazíš pomocí CO2 když je voda příliš měkká jde to moc lehce. Při používání CO2 se snižuje i KH a když bude malé může se ti stát že ti pH klesne moc. maniakva.sweb.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2017 19:50 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Skabis
CO2 tlaci pH dolu.
Na zvednuti alkality muzes použít i sodu, normalni kuchynskou. Bude ti stacit troska, na cca 100l odhaduju tak pul kavove lžicky a zvednes to z tech 3 na 5°. Ale zase, nejdriv bych ten zaklad nalil do zarizeneho akvarka a pak bych to pomaloučku doladil, no a dokud nedas ryby, tak nicmoc neriskujes.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2017 19:43 Muž Skabis [2] Re: vaaclav
Vě větším poměru už jsem byl s Ph přes 7 - při míchání vody z kohoutku. Ta odpadní mě nenapdala zkusím jaké bude mít teda Ph a alkalitu a udělám pokus jakej bude výsledek třeba to bude i lepší. Teď otázkou je? když se mě zvedne Ph bude to tak vadit cca 7,2 myslím třeba na úkor té větší alkality a lepšího držení pH? Co CO2? Má aspoň trochu funkci na to vyrovnávat to ph?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.01.2017 17:26 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Skabis
To je Ok. Az zacnes prihnojovat,tak tu alkalitu jeste zvednes,o nejake nestabilni pH bych se nebal.
Osmoza je perfektni vec,daji se s tim delat divy. V podstate ted neexistuje ryba nebo kytka, pro kterou by jsi neumel nachystat vodu.
EDIT: 5-6 je vetsi jistota, ale ani tech 3 bych se nebal, to je zatim voda ve sklenici, v akva uz to bude vic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.01.2017 17:24 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Skabis
Asi bych to zkusil smíchat s odpadní vodou z osmmozy nebo přidat více z vodovodu aby jsi se dostal tak na 5-6 KH. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2017 16:54 Muž Skabis [2] – KH
Vstupní voda na KH testu ukázala 15 a s namíchanou vodou 3-4.
JBL test
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2017 21:25 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
Myslim, že ta decka vodovodni vody alkalitu řeší.Nejake uhlicitany tam budou a nebude jich moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2017 21:06 Maq Re: Skabis
Trošku mi tam chybí údaj o alkalitě=uhličitanové tvrdosti. Pokud bude příliš nízká, bude voda málo pufrovaná a pH může být nestabilní. To může být potenciálně nebezpečné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2017 21:01 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Skabis
No od toho bych se odrazil. To uz se da pouzit. Zaloz akvarko,idealne s nejakym zasobnim substratem, zasad kytky, dej CO2 (plynne, ne nejaky ojeb v kapkach :-) ) a uz se zacni rozmyslet, jakou metodou budes hnojit. Hodne lidi tady vc.me pouziva PMDD, ale existuji i jine metody. To hnojivo budes potrebovat pomerne brzo, po 14dnech uz bych zacal opatrne pridavat a sledovat, co se deje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2017 20:53 Muž Skabis [2] Re: DavFM
Tak hotovo: tvrdost 5-GH, 6,8(7)-PH, EC-0,2 NO3-20-25mg/l bude to stačit?
1L osmotické vody a 1dcl vody te potvory z kohoutku.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2017 20:30 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Skabis
Vem litr vody z osmozy a prilij deci vody z vodovodu. Pak to zmer a myslim si, ze to bude pouzitelne bez dalsich uprav, budes mit vodu jaka tece treba u nas z kohoutku. Az ti to poroste, tak zacnes hnojit nejakym hnojivem a myslim si, ze to bude v pohode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2017 20:23 Maq Re: Skabis
Vzhledem k času (kytky na cestě) není jiné cesty než začít s některým z těch kompletních přípravků, třeba JBL Remineral.
Ono to snad bude fungovat. Pokud nebudeš spokojený, budeš muset študovat a experimentovat s čistými chemikáliemi. Já žádnou instantní formuli nemám, a i kdybych měl, netroufal bych si ji doporučit, protože by mě kvůli některým jejím neortodoxním a nedostatečně prověřeným složkám (ano, mj. kyselině citronové) místní starší ukřižovali. Navíc se to asi nedá "poslat poštou", musí se to ladit na místě.
Ale možná pošle nějakou užitečnou radu RoFr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2017 19:12 Muž Skabis [2] – Kvalita vody
Tak nakonec vstupní vodou ředit nemůžu. Dle výběru kytek co chci - respektive už jsou na cestě, tak bych měl dle atlasu na rybičkách držet Ph kolem 6,5-7,0 a GH 5-10 a jelikož mám výstup z osmozy 6,6 a (6,8 -po 24 hodinách odstatí. ?pak bude nejspíš udržovat ph co2?) a NO3 mám 15-20mg/l po osmóze. Kdyby jste mě poradili i s tou práškovou metodou byl bych rád.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2017 15:24 - Re: Maq
Maq napsal: Tak to záleží na tom, nač si jako chemik troufáš. :-P
Stupně jsou tři:
1. vodu z RO ředit vodovodní
2. vodu z RO neředit a dodávat prodávané přípravky
3. vodu z RO neředit a dodávat čisté chemikálie, které si sám pořídíš a připravíš v žádoucích objemech a koncentracích.


1.V tomto prípade si viem nariediť to čo chcem a nie je potreba ani jeden z bodov 2.3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2017 15:16 RoFr Re: Skabis
Je dobře, že jste si nechal zde poradit, a i že již máte tak velké zkušenosti, které jste předtím tajil.
Není nad to, když si necháte poradit od zkušeného odborníka všeznalce, který se zde, ve fóru, o existenci RO dozvěděl před třemi měsíci… a s úpravou vody tady má největší zkušenosti.
Nezapomeňte se s ním též poradit o tom, v jakém množství sypat do akvária kyselinu citronovou a dokonale si vše, co už o tom napsal, nastudujte.
Samozřejmě nic proti RO (RO je správně), a jsem rád, že jsem s Vámi neztrácel čas.
Víte, pro takové, jako jste Vy a pan Maq vyšel před rokem článek na toto téma, který jsem já nepovažoval za nutné číst, ale vám bych ho doporučil. Jedná se o zde známý časopis e-akvarium.cz.
Oni mi to zde označí jako OT, ale je to o „čtení mezi řádky“… nejen pro Vás. (Možná mi to, ale, rovnou smažou.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2017 21:46 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kubik1233
U nás je ale jedna vyjímka ve vydávání knížek a to je pan Karel Krček. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2017 20:13 Muž Skabis [2] Re: Maq
Perfektní odpověd děkuju. Zatím si troufnu na ten prostřední bod. Nejsem zase až takovej chemik a teď ze startu mám co dělat abych se ve všem zoorientoval. Asi koupím od toho Dennerle Osmose ReMineral+ mám zatím vše od nich. Ale nejvíc se mě líbí metoda ta třetí co jste uvedl, ale to asi až v průběhu musím detailněji nastudovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.01.2017 19:22 kubik1233 Re: Maq
Ahoj,
Jsem rád,že jste se zachovali jako chlapi.Kdyby jste měli zájem není problém vám poslat moje měření z Jižní Ameriky,Asie,Austrálie a Afriky.Vím že není jednoduché najít někde ověřené informace.A aby to bylo ještě zamotanější,tak třeba vydat v dnešní době Akvaristickou knihu je nadlidský úkon.Proto se všichni dneska spoléhají na internet ono jim totiž nic jiného nezbývá,když padli i všechny časopisy.Jen tak pro zajímavost jeden můj známý má asi už 5 let napůl napsanou knihu o vodě a jejích úpravách.Kdyby to vyšlo byla by to světová pecka.Nikde na světě jsem na nic podobného co se týká Akvaristiky nenarazil a to jsem toho přečetl opravdu hodně v různých jazycích.Jenom poprosím posílejte SZ aby z toho tady za chvilku nebyl Off-topic.
Jinak pro Skabise není jednodušší opravdu dovézt pár litrů z přírody,než se trápit s RO a potom z jejím dalším obohacováním?Já si třeba vůbec nedokážu představit že bych ji v odchovně nepoužíval.Nejde jen o chemické složení ale hlavně je to živá voda v které jsou i různé druhy živočichů.Třeba imunita ryb tím výrazně stoupá,ale i třeba patogenní bakterie které obsahuje kterékoliv akvárium jsou díky přítomnosti dalších druhů tzv.(hodných) bakterií více pod kontrolou.Ono když si spočítáš náklady na benzín,tak ta RO tě vyjde aspoň dvakrát dráž a věř tomu,že ryby by volily tu přírodní.A jestli to myslíš z Akvaristikou vážně tak život ryb pro tebe musí být na prvním místě.Věř tomu,že všichni věhlasní Akvaristé spolupracují s přírodou jinak by je nikdo neznal,protože by nic nedokázali.To je jako v zaměstnání,když ji děláš průměrně,máš průměrnou mzdu a když na sobě zapracuješ dostaneš prémie :) No nic už zase moc filozofuju omlouvám se a přeji všem mnoho úspěchů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2017 16:45 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
Asi jsem jeste nepoučeny optimista, ale mi to fakt neprijde slozite.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2017 16:17 Maq Re: DavFM
Souhlas, ale zase jenom částečně. Voda na tření není totéž co voda pro rostlinné akvárium. Plus ty výluhy. A ovšem krmení. Taky substrát.
V podstatě říkáme oba totéž, akorát já říkám "není to tak prosté" a Ty říkáš "nic na tom není". Ale lidi jsou různí a Skabis si to musí posoudit podle sebe. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2017 16:04 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
Je to tak proste, jak slozite si to clovek udela.
Kdyz nechavam vytirat espejky, tak pridavam jenom sadrovec, nic jineho. Vodivost 15-20 mikro. Vykuli se, rostou, zijou.Apistogrammy totez, vodivost 20 mikro. Hodne vyluhu. Dokonce i mikrosorum v takove vode roste. Zbytek potrebnych latek je ve zradle, ve dreve, snad i substratu....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2017 15:48 Maq Re: DavFM
S tím "PMDD stačí" nemůžu tak docela souhlasit. PMDD ani v té rozšířené verzi nepokrývá všechny potřeby.
Nedodá žádný sodík, chloridy, křemičitany.
Neumožňuje dávkovat draslík nezávisle na dusičnanech či síranech.
Neobsahuje uhličitany, takže pufrační schopnost vody je nízká.
Vyjde "nějaké" pH, které bude třeba doladit. Něčím. Opět vazba na uhličitany...
Čistá demineralizovaná voda je ideál pro toho, kdo ví co chce a ví jak na to. Není to tak prosté.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.01.2017 15:32 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Skabis
Psal jsi, ze chces mit rostlinne akva, takze urcite pocitas s hnojenim. Pokud bues hnojit nejakou vyzkousenou metodou, treba PMDD, tak si do RO vody dodas vse, co je treba pro ryby i rostliny, krome vapniku a fosforu.
Vapnik muzes pridavat treba sadrovcem, fosfor se pridava dihydrogenfosforecnanem draselnym. Chemikalie za par korun.
Toho vapniku ti bude stacit celkem malo a fosforu jeste min (50g na nekolik let). Z toho si namichas roztok a jenom muzes prilivat do RO vody.
Mas konduktometr, takze asi nebude problem si zjistit kolik toho vapniku pridat, do treba kanystru co budes potrebovat na pravidelne vymeny.
Veskerou chemii muzes pohodlne koupit tady:
www.fichema.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.01.2017 15:13 Maq Re: Skabis
Tak to záleží na tom, nač si jako chemik troufáš. :-P
Stupně jsou tři:
1. vodu z RO ředit vodovodní
2. vodu z RO neředit a dodávat prodávané přípravky
3. vodu z RO neředit a dodávat čisté chemikálie, které si sám pořídíš a připravíš v žádoucích objemech a koncentracích.
Každý stupeň je dokonalejší než předchozí a současně náročnější. Já jsem hračička a času mám dost, tak bych si to dělal sám a ladil k nějakému ideálu. Ale není to řešení pro každého.

EDIT: Ředit to podle GH je samozřejmě hlavní kritérium. Ale ta Tvá voda má i další bolavá místa: dost vysoké dusičnany, relativně neškodné sírany v šílené koncentraci, aj. Nemůžeš taky vždycky počítat s tím, že když něco zředíš jedna ku jedné, výsledek bude uprostřed. Jmenovitě pH Tě může docela překvapit.
Ale já nechci strašit a dělat z roviny kopec. Hodně lidí RO používá, přilévají vodovodní vodu ve vyzkoušeném poměru, a mají krásná akvária. Takže to určitě jde a není to taková věda.

EDIT2: Ona ta RO najde i jiná uplatnění v domácnosti. Pít tu vaši vodu není žádný ideál. Já třeba mám rád čaj, a z tohohle "roztoku" bych dostal pěknou břečku i kdybych v ní vařil sebelepší Darjeeling. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2017 14:39 Muž Skabis [2] Re: Maq
A vodu z osmózy doředit vodou vstupní 25Gh? na 5-15Gh?? Nebo použít jen čistou vodu z RO a tu popřípadě domineralizovat přípravkem na náma požadovanou hodnotu, aby jsem samozrejmně dodrzeli ty nejlepší poměry mezi prvky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.01.2017 12:17 Maq Re: Skabis
Máš pravdu, zakecali jsme se o čemsi co zajímalo nás a nikoli Tebe.
Takže: V teplárně se Ti to zdá drahé. Kubik i já jsme Ti napsali, že RO pro takový malý objem není šikovná investice. Přitom vodu máš opravdu špatnou.
Co z toho plyne? Podle mě větší akvárium (min. 150 l) a RO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2017 10:25 Muž Skabis [2] – Kvalita vody
Jinak co se týče té otázky mě pořádně krom kubíka neporadil nikdo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2017 10:18 Muž Skabis [2] Re: kubik1233
Ahoj, neboj já trápit ryby rozhodně nechci a samozřejmně asi bude ještě nějakej ten pátek trvat než to napustím - blbě se to tu popisuje ze slov napsaných to špatnně vyznělo, ale napouštět se bude až o tom budu vědět dostatek, proto tu spisuju jak na to mám jít. A jsem rád že se to tu tak rozjelo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2017 20:24 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
Kolego, jako typickou ji uvadi wikipedia a jakozto je wikipedia platforma otevrena, nic ti nebrani se pokusit to opravit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2017 20:20 Maq Re: DavFM
Ona ta volba "typická" je zavádějící, protože Juruá je zřejmě právě výjimečná. Každopádně proti Amazonce je to potůček, a bílá voda teče především v Amazonce (nebo tedy v Solimoes, jak to dělí Brazilci).
Ale jak právě poznamenal kubik1233, s tou "typickou bílou vodou" to bude podobné jako třeba s "typickým Pražákem" - který to je? Zná ho někdo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2017 20:13 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: kubik1233
Naprosty souhlas, snad jen, ze ja to co bylo uvedeno na samem pocatku nasi diskuze nepopiral a ano, souhlasil jsem s tim, ze bile vody zrovna uplne mekke nejsou.
Mozna mela byt tato odpoved spise pro kolegu Maqa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2017 20:12 Maq Re: kubik1233
Myslím že Tě úplně chápu a ve všem souhlasím, vlastně jsem měl hned k prvnímu příspěvku napsat, že souhlasím... akorát ta polotvrdá voda a Amazonce mě zaujala... no a trochu jsme si o tom zjišťovali a povídali. Vědět něco o vodě v níž ryby přirozeně žijí má pro akvaristu smysl.
Já jsem v Peru/Brazílii nikdy nebyl, ale jsem si vědom, že podmínky se mohou hodně lišit. Obecně v souvislosti s obdobími vysoké a nízké vody, a pak jistě místo od místa. Ucayali 13 stupňů je zajímavý údaj, ale ona teče z hor, tam asi nějakou mineralizaci nabere, a jak teče dál a dál, prší do ní a přibírá přítoky, asi se ty minerály zředí.
To jen tak... že mě to zajímá, a jinak přeji vše dobré.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2017 20:09 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
Chtělo by se to ještě naučit španělsky, s angličtinou si při hledání nějakých komplexních měření nevystačím. Často taky narazím na placený odkaz či nutnost stáhnout knihu.A jsem poměrně lenivý pročítat dlouhe anglicky psane texty, abych pak zjistil, že to co hledám, tam není.

Asi nejjednodušší pro rozdělení JA vod mi přijde wikipedie.

en.wikipedia.org/…

Zde je jako typický příklad WW uvedena opět řeka Juruá, byť je nutno říct, že u jiných WW jsou hodnoty tvrdosti udávány vesměs nižší.
Z jejího obsahu Ca a Mg mi vychází tvrdost 4,56° při započítání vápníku a další 1,03° za hořčík. Takže celková tvrdost je cca 5,6°(samozřejmě °N). Bohužel jako zpochybnění úrovně této stránky na wiki může posloužit i to, že v tabulce zaměnili hořčík za mangan ne

Takže se nejspíše nedá tvrdit, že WW jsou tvrdé vody. Jsou na pomezí mezi měkkou a středně tvrdou vodou. Taková tvrdší měkká voda, ale rozhodně však ne voda velmi měkká.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   01.01.2017 19:39 kubik1233 Re: DavFM
Ahoj já se nechci přít o tom jakou má tvrdost bílá voda.jestli jsi mou odpověď četl celou,tak jsem se snažil začínajícímu Akvaristovi vysvětlit,že nepotřebuje upravovat vodu a zbytečně utrácet peníze.O nic jiného mi nešlo.A když se mám vyjádřit k obsahu Ca+ a Mg+ v jakémkoliv typu vody.Tak veškeré tabulky jsou pouze informační.Ten kdo byl někdy v Jižní Americe nebo jinde ve světě tak ti potvrdí,že to co naměříš určitý den v určitém měsíci a v určitém roce tak už třeba za měsíc je úplně jinak a někdy jsou tam velmi markantní rozdíly.Kromě pralesních potůčků a řek které protékají ustáleným podložím,tak se všechny řeky na světě obecně mění neustále.Tvrdosti 25 něm.stupňů sice nedosahuje nikdy jelikož JA celkově má ve svém podloží velmi malý obsah Ca+.Jen pro zajímavost na Ucayali jsem předloni v srpnu naměřil CT 12 něm.stupňů.Asi v té době řeka nazazila na nějaké velmi nestálé podloží a tím se zvedla i CT.Ale popravdě jestli jsi někdy dělal ryby tak musíš sám dobře vědět co na ryby v TVÉ vodě funguje.A na to jsou ti tabulky a dogmata úplně k ničemu to mi věř.Osmotický tlak na jikerné obaly ti vždy ukáže kam až můžeš zajít v tvrdosti vody.Ono celkově akvaristika je o neustálém experimentování a to ji dělá zajímavou.Také hodně záleží jestli ji máš jako koníčka nebo tě živí.Ale to už by byla jiná diskuze.Ale vidím,že je to na fórech pořád stejné ať napíše jakkoliv dobře mířenou radu ,vždy se najde někdo kdo chce učit rybu plavat.Nic ve zlém nejsem z těch co by se urážel.Jenom se potom nedivte,že i když vetšina profi scény zná odpovědi na vaše otazky.Tak neodpovídá.I já se opět odmlčím.Ne proto,že bych byl namachrovaný,ale mám spoustu práce s rybami a akvaristickou mládeží.Které se snažím vštěpovat Motto:Že nejdůležitější je život ryby.Proto mě nadzvedlo to Motto.Neber si to osobně ono je to ve všech oborech stejné.Je prostě taková uspěchaná doba.Měj se pěkně.Kuba
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2017 16:34 Maq Re: DavFM
DavFM napsal:je dole shrnuti, kde je jasne napsano
To je naopak dost nejasné, protože nikde není napsáno, kde to vzali. Na Solimoes měřili WW ve třech lokalitách (č. 22, 23, 24), a udávají Ca: 3.05, 3.04, 3.86, průměr 3.32, a standardní odchylku (viz fig.2) 0.47. A do toho najednou bez odkazu na cokoli v textu obsaženého vrazí dva řádky:
černá voda <4.5 (přičemž nikde nenaměřili více než 3.86)
bílá voda 5.3-16.4 (přičemž nikde nenaměřili více než shodou okolností stejných 3.86)
.
Přiznám se že vůbec nechápu, kde se tam ta čísla vzala a jakou mají souvislost s jakýmkoli údajem v tabulce obsaženým.
Nicméně, i když vezmu za daná ta nejvyšší čísla takto záhadně uvedená, tedy ta, na která odkazuješ, tzn. Ca 16.4 mg/l a Mg 2.3 mg/l, tak mi vychází voda o tvrdosti 2.82°dGH, což je voda velmi měkká.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2017 16:07 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
Vzhledem k tomu, že článek je venovan BW, myslim si, ze hodnoty u Solimoes jsou snad jen pouze z casti, kde i tato je BW (pouze ma spekulace, mozna uplna blbost)

Nejdulezitejsi je asi to, ze v te tabulce, kde jsi nasel hodnoty Ca a Mg je dole shrnuti, kde je jasne napsano že:

BW maji obsah Ca do 4.5
WW maji obsah Ca od 5.3 až do 16.4
svetovy prumer je 14.7 (tedy v roce 1970)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2017 16:00 Maq Re: DavFM
Ta slova "large" a "high" je třeba vnímat v kontextu. Exaktní je vyjádření v koncentracích Ca a Mg iontů a ve °dGH. Obojí je v bílé vodě vyšší než v ostatních, ale stále ještě jasně v kategorii "měkká" nebo "velmi měkká" voda - i když je pravda tvrdší než černá voda.

Mimochodem, všimli jste si, že dusíku v amonných iontech je skoro vždy zřetelně víc než v dusičnanových? Zajímavé...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.01.2017 15:37 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
Veta z toho clanku, co jsi dal odkaz:

"The white-waters, typical of larger rivers such as the Solimões, Amazon, Madeira and Purus, present large amounts of suspended material and dissolved salts coming from Andean and Sub Andean rocks and from riverbanks and floodplain erosion. High pH (pH ca. 8.0) and Ca and Mg contents are their main characteristics."

Hlavne ta posledni veta je zajimava. Vysoke pH a obsah Ca a Mg jsou jejich hlavni charakteristiky.
Ale i celkove (byt je ten clanek venovan BW) mi to nevyzniva na mekou vodu ve WW.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2017 15:05 Maq Re: NHKG, DavFM
Nemám problém s tím, že třeba neonky jsou dávno aklimatizované na naše polotvrdé vody. Jde mi o otázku, zdali amazonská bílá voda je měkká nebo polotvrdá.
Našel jsem taky užitečný odkaz: www.scielo.br/…
Podle tabulky 1 (celé jsem to ještě nečetl) má "Solimoes (=Amazonka před soutokem s Rio Negro) white water" sice docela vysokou konduktivitu, ale jen Ca 3.05 a Mg 1.15 mg/l. Což v přepočtu na tvrdost, počítám-li správně, dělá 0.69°dGH. Tedy voda velmi měkká.

DavFM: A Juruá je evidentně výjimka potvrzující pravidlo s tvrdostí 5.57°dGH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2017 14:29 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
No nevim, nasel jsem si tak rychle treba reka Jurua, bíla voda, vodivost 190 mikro S/cm, to uz uplně měkota není, nam tece z vodovodu 100 mikro.

EDIT:ted se divam, ze jsem cerpal ze stejneho zdroje jako NHKG, ale zase POMALU a POZDE !

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 7

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 8432x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1259-kvalita-vody?od=51