Jak dlouho nechat odstát vodu?
hodně kytek v malawíčku asi neudržíš, nahraď část keramiky ve filtru zeolitem, ten ty dusíky atd. vychytá
No, vodu napustím vždy do kýblu, který mám jen na akvárium a do hrnců, ty ovšem meje myčka, takže jsou dokonale čisté a nechám pár hodin odstát.
Do akva kytky neplánuji, max 1 na kořenu.
jak již píše Yirka - dá se i napřímo ... ale kvůli klidu v duši aspoň dvě hodiny - ideální je to mít v kýblíku, který je silně provzdušňován ... když ale jde o život - tak klidně napřímo
...
Patřím mezi tu většinu, co dává vodu z řádu přímo do nádrže bez odstátí. Vřele doporučuji.
Jestli jsem dobře viděl z tabulky, jsou tam poměrně vysoké NO3. To však spravíš dostatkem vhodných rostlin.
Ahoj
přidávám fotku, jaké jsou u nás parametry vody z řádu. Mnohým to řekne určitě víc než mě. Jak dlouho byste nechali odstát vodu? Nechávám většinou přes noc, ale spíš by mě zajímalo, zda to jde i za kratší dobu a sama si to jen tak nelejsknu. Koukala jsem, že někteří lijí vodu hned, je to vůbec správné kvůli chlóru?
Díky
Starší reakce
chlórem to může být, pokud se používá chloraminace vody, tak toxické formy chlóru vyprchají až za 2-3 dny
0 08.05.2014 08:03 brt – voda
napustim vodu do akvárka normalni z kohoutku,kdy tam muzu dat rybi?
Starší reakce
ja ji poustim rovnou z vodovodu.tady na mezibori je spickova voda
Muzes menit klidne i 1/2 vody a klidne i 2x tydne,ja menim 3x tydne a nekdy i 70% vody,kdyz se neuhlidam
Napiš aspoň jak veliké máš akvárium, kolik a jaké rostlinky, filtrace...a hlavně jak a jak často akvárium čistíš.
Příliš zásahů do akvária je naškodu. Většinou stačí jen prostá výměna vody bez odkalování, cca se mění tak 1/3 za týden. Filtr je dobré lehce proprat v akvarijní vodě až když už se výrazně sníží průtok vody, není žádoucí ho neustále čistit a už vůbec ne třeba v horké vodě! Zabiješ tím všechny užitečné bakterie. Filtr by se neměl čistit zároveň s výměnou vody.
Rozhodně je nesmysl třeba každý týden vše komplet vyndat z akvária, proprat dno, omýt dekorace...taky jsem viděl, že to někdo dělá, šly na mně teda z toho mrákoty
Pokud ho čistíš vždy do čista, tak bych viděl příčinu právě v tom čištění...
Noo toť otázka.. 5 ryb a pár dalších je dost zavádející, když neznáme objem akvária atd. Může to být přerybnění= hodně dusičnanů, nedostatečná filtrace(malé prokysličení).. Takto bez ničeho je možný vše
Chlórem to umírání není, za těch 12 hodin tam žádnej není. Zaregistruj se, zřiď prezentaci předmětnýho akva, uveď co nejvíce informací o nádrži a určitě se tomu příjde na kloub. Vodu klidně měnit(1/3 akva), za těch 12 hodin a nic jinýho, to pro případ, že by bylo činěno i něco jinýho než ta výměna.
0 29.11.2013 19:25 Verča – Umírající rybičky
Ahoj, potřebuji moc a moc poradit. Vždy když vyčistím akvárko, tak mi začnou postupně vymírat rybičky. Mám asi 5 parmiček a pár dalších ryb. Teplota vody je normální, vodu nechávám odstát 12 až 24 hodin. Maximálně kdyby byla nějak přechlorovaná. Prosím pomozte mi. A kdyby byla voda přechlorováná, tak co bych měla za přípravek koupit?
Starší reakce
0 13.02.2013 19:50 Rosta – voda v akvarku
Dobrý den(ahoj), jsem začínající akvarista a chtěl bych se zeptat jak dlouho musím nechat odstát vodu v akváriu než do ní dám rybičky děkuji předem za odpověď.
Objem má vliv na rychlost vyprchání chlóru?
Do dvou hodin těžko. Spíš tak půlden.
Jo moc dík za cenné rady
Jsem začátečník a cením si každého dobrého nápadu
a s tou sprchou mě nenapadlo, dík za dobrej tip
Ze dvou litrů to vyprchá cobydup, nebála bych se napustit přes sprchu a nechat hodinku dvě odstát ideálně v hrnci s velkou plochou dna, vytemperovat na teplotu akva a šup tam s tím
U Red Cherry by to mělo být v pohodě, na náročnější krevetky bych nechala vodu odstát podstatně déle.
Stačí pár hodin, spíš než se vytemperuje na okolní teplotu.Dneska už se stejně moc nechloruje. Napouštěj si jí třeba sprchou ať se pořádně čeří.
Mám cca 8,5l akva s 5 krevetkami Red Cherry. Měním týdně 2l. Chci se zeptat jaká je nezbytná doba na odstátí těchto dvou litrů vody? Používám vodu z kohoutku.
Starší reakce
0 01.01.2012 20:09 j0hny [86] Ked sme u tej teplej vody
Nejake novinky z vodarskeho fachu:
Väcsina domacnosti uz nema za cervenym kohutikom TUV (tepla uzitkova voda) ale OPV (ohriata pitna voda), co je voda s tym istim zlozenim ako studena, lisi sa len obsahom nerozpusteneho "vzdusneho" plynu. Ak je rozvod velmi dlhy, moze sa dodatocne prichlorovat, ale stale pre nu plati limit ako na studenu (ak sa nemylim tak 0,3mg/l), a nez voda dojde k nasmu kohutiku, je vdaka reakcii s potrubim zhruba rovnako chudobna na dezinfekcny chlor ako studena voda, a obcas dokonca este menej
Komu tecie TUV, tak je to voda zdravotne nezavadna, predovsetkym na hygienu. Na pitie a varenie sa neodporuca hlavne koli tvorbe bakterii (zrejme ne moc prospesnych). Ak je ale udrzana jej teplota nad 60 stupnov, neni sa coho bat. Norma pre OPV je aspon 50 stupnov.
Ani náhodou, vše za "provozu" a v plně obsazené nádrži.
Ano dobře, díky.......Když budu provdat, tak asik bude lepší ryby dát předem pryč že?
Většina lidí odkalenou vodu do nádrže nevrací ale posílá ji rovnou pryč i s nečistotami. Čerstvou vodou vždy nádrž oživíš, pročistíš lépe než "recyklovanou". Je to jako bys doma větral a větraný vzduch přes prachový filtr pouštěl zpět do místnosti.
Jak můžu vypouštět vodu,když provádím, pouze odkalování dna?Šak tam se přece točí pouze voda a usazená nečistota se dostává do sáčku,který se pak jen vyčistí ne?
Určitě nejsi barbar, každý máme nějakou svojí osvědčenou metodu. Ta změna teploty, která není nikterak fatální, tak může i vyvolat nějaký ten třecí reflex, vždyť to spousty z nás znají.
Ano, vypuštění(třeba i spojený s odkalením dna) a napuštění čerstvý vody může proběhnout bezprostředně po sobě.
Jsem asi barbar, ale i v zimním období (i voda v trubkách je o něco studenější než v létě) těch cca 60 litrů měním z kohoutku a pouze studenou. Dopkonce mi připadne, že si rybky pod tím proudem studené vody lebedí a vyhledávají to jako perličkovou masáž.
Takže klidně můžu zkusit vodu vylét a hnedka nalét novou ano?
Není nutný nechávat odstát do druhýho dne. To, že já to třeba tak dělám, to odražení vody(2-3 hodiny), je za účelem toho vytemperování vody, používám vodu z vlastní studny, takže teď v zimě to temperuji, v létě tou vodou akvárium chladím, když je třeba.
0 01.01.2012 19:28 Luis666666 Takže, já když budu mět 112 l akva, tak nechat vodu odstát třeba 1 den přes noc a pak pomocí hadičky vodu vlét zpátky do akva nebo možu zrovna třeba těch 30 litrů vylét z akva a pomocí hadičky znovu nalét?
Nenech se zvyklat, mám akvárium stejný litráže a týdne se tu 1/3 snažím měnit. Vodu nechávám lehce odrazit, ale to je spíše temperační záležitost a taková jistější jistota.
Rozhodně tu vodu lze do akvária pouštět přímo z vodovodu a nepoužívat u toho žádný podpůrný vodičky. Výměně vody zdar.
Nalej vodu přímo z vodovodu, tak jak jsi napsal. Podle mých zkušeností stačí odsát 3-4 kible vody a zase dolít. Měnit 80 litrů je zbytečné. A ty zázračné protichlorové vodičky zahoď, jsou zbytečné.
Filtr mám externí, a po jak dlouhé době po výměně vody mám filtr vyčistit aby nedošlo k narušení nebo zničení bakterií čištěním filtru? V akváriu mám Skaláry, tetry červenohlavé, neonky, závojnatky, bojovnice, Black molly a ty menší druhy ryb.
jestli tam nemáš nějaký choulostivější živočichy tak to bude v pohodě, když nebudeš měnit většinu objemu. Taky je dobrý u toho odkalování a větší výměny vody nečistit filtr.
Takovéhle vodičky se ti při tak velkém objemu dost prodraží a mnohdy je to zbytečné
Zdravím všechny. Chtěl bych se zeptat zkušenějších ohledně výměny vody v akváriu. Mám akvárium 240 litrů, a zajímalo by mě jestli můžu při výměně vody nalévat přímo vodu z kohoutku. Akvárium mám něco málo přes měsíc a už jsem prováděl odkalování a výměnu 1/3 vody kdy jsem použil odstátou vodu. Při tomhle množství měněné vody cca 80litrů jsem vodu nechal odstát přes noc ve vaně a poté kýbloval do akvária. Dočetl jsem se tady že mnoho chovatelů dolévá vodu přímo z kohoutku, kdy je třeba dát pozor hlavně na teplotu vody. Mohu tedy při výměně vody natáhnout hadici přímo z kohoutku, kdy nastavím teplotu přibližně stejnou jak je v akváriu (připuštěním teplé vody) a tímto způsobem vodu doplnit? Ptal jsem se i ve zverimexu kde mi prodavač poradil že můžu za použití přípravku AquaTan od SERA, který by měl chlor a jiné látky z vody odstanit. Vypouštění vody provadím odkalovačem a hadicí natáhnutou přímo do WC, tak postup je jednoduchý a rychlý. A tak bych chtěl vyřešit i napouštění vody hadicí přímo z kohoutku. Předem děkuji za vaše rady, tipy, poznatky a zkušenosti. Přeji hezký den
Starší reakce
ano, je to zbytečné a ano, odstátím případný chlor vyprchá.
řekla bych (a kdyžtak mě někdo opravte), že i krevetky jsou náchylné na chlor, ba je pro ně prudce jedovatý. přesto bez újmy vydrží výměnu 1/3 neodstáté vody. i když jim zrovna ten kýbl odstát nechávám, to není problém.
ovšem ve větším, kde byly taky to kýbluju rovnou z kohoutku, jako spousta jiných akvaristů a bez chemie
je třeba dodat, že vodárny už často nepoužívají chlorování jako desinfekci vody..že se používají i jiné metody...případ od případu ovšem...záleží především odkud berou základní vodu...
Jak už jsem psal, tvá opatření považuji za nadbytečná a výměna vody přímo z řádu do nádrže je normálním způsobem výměny. Tvá opatření by mohla platit v případě extrémně špatného a nestabilního zdroje, třeba ze špatné studny.
Nez vyprcha chlor zo studenej vody na rozumnu hodnotu trva podla literatury cca 3 (a viac) hodiny, ja nechavam cez noc, ciste studenu vodu a vyrovna sa mi trochu aj teplota. V teplej vode je toho ocividne viac
Uz som na to pri vymene viac nez tretiny vody 2x doplatil, raz sa rybky podchladili (cisto studena voda z vodovodu priamo do akva), pricom jedna sa cez noc nafukla a zvodnatela a ostatne ochoreli na krupicku, a druhy krat mi naval chloru nevydrzal ancik a 1 neonka.
Treba davat pozor aj na chemiu, tiez mi po prvej aplikacii (plna odporucana davka husteho koncentratu priamo do akva) par rybiek ugynulo.
Ked menim viac vody, tak chemiu na odburanie chloru atd... dam do bandasky/vedra este niekolko hodin dopredu, aj to podla navodu na objem vody ktory je v tej nadobe na odstatu vodu.
takže mi chcete říct že když tam liju akqautan od sery tak je to zbytecne .. co chlos vim ye rybkz jsou na nej nachylne .. to mi chcete rict ze se odstatim chlor odboura ?
0 09.12.2010 23:53 Libcin –
Re: men Já ji nechávám tak 4 dny odstát, mám ji jako rezervu, kdybych akutně potřeboval vodu měnit.
Ked som pridaval aquatan-alebo ako sa to vola, tak bolo aqva nejake nestabilne.Potom som skusil vodu odstat na cca 24hod. a bolo to lepsie. Aj lacnejsie. To odstatie by som aj tak doporucoval,pretoze ak sa nahodou vo vode nieco objavi tak to klesne na dno. A samozrejme ze beriem vodu zvrchu a spodok necham.
Záleží na vodě. Pokud jsou její parametry dle zkušeností bez problému, většina zkušených majitelů středních a větších nádrží vodu neodstává a mění přímo z řádu.
Pokud se jedná o maličké nebo specifické nádrže (poěr a pod), stačí odstát pár hodin.
Chemii bych nedoporučil.
0 09.12.2010 20:24 pavel.bartek –
Re: men Pokud považuješ za nutné nechat vodu odstát (pravděpodobně kvůli chlóru)tak rozhodně,chemii bych použil jen v krajní nouzi a raději vůbec,navíc dle mého názoru i neodstátá voda udělá míň škody než nějaká chemie
0 09.12.2010 19:48 men zakže jestli jsem to pochopil odstátá voda je lepší než voda upravena chemii ?
Starší reakce
Mimochodem - taky už jsem se párkrát dočetl o riziku "přechlórování", (obvykle se jako původce rizika uvádí připitý zaměstnanec vodáren, co pod vlivem ... blablabla...), nebo o doporučení nedělat výměnu vody v sobotu, (neděli, pondělí atd. ...) protože tento den se do vody přidává více chlóru...
Mno.., přípravek na úpravu vody (nebo "pár zrnek" thiosíranu sodného) by měl případné obavy zažehnat.
Přidat reakci
[1] 3 4
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 6182x