Černá řasa
Ono nejde len o to nakŕmiť baktérie. Ale ide aj o to, aby vznikol už nejaký rozpadu odpadu v rôznych štádiách ktoré sú zdrojom pre rastliny. Zásobáreň.
Krmivo, vločka o veľkosti nechtu malička sa slušne rozpadá.
Mrazené krmivo na začiatku je zdrojom draslika, fosfatu. Jasné NH3 sa upraví samé do polroka max.
Tým pádom keď budeš mat vytvorené prostredie potom tam nasadíš rastliny ďaleko rýchlejšie nabehnú. Prvý dva mesiace by som ani nesvietil zbytočne. Len filtroval, vzduchoval a krmil.
Činnosť baktérií spôsobí produkciu CO2.
Estimative index na spôsob príroda.
Pravda bavíme sa o akvariu ako je na fotke.
Odskúšaj a uvidíš. A čierna riasa není problém. Na tú sa dá ísť až vtedy ak je stabilizované a pekne po zemi voňavé akavarium.
To je otázka názoru / přístupu.
Je-li už teď hodnota NO2 a asi i NH3 vysoká (velmi pravděpodobně), co potom udělá to vhození krmiva? Je žádoucí další zvýšení? Nebudou z toho řasy naopak profitovat?
Chápu, že bakterie potřebují na rozjezd nějaké znečištění, ale radil jsem majiteli nádrže opak - výrazně zvýšit množství rychlerostoucích rostlin a pravidelně měnit vodu. Prostě srazit ty vysoké hodnoty NO2.
EDIT: Plus nelít do akvária glutaraldehyd, tím se záběh jen zpomalí.
Další debata by byla vhodnější zde:
rybicky.net/forum/12751 Akvárium je staré ešte len 18 dní takže nie je zabehnuté.
Pozrel som fotku akvaria. Najprv napíšem kde je problém.
Svet sa div svetlom to nebude ani filtrom
Je to dno. Akvarium je čerstvo založené. Podľa foto 1 mesiac je čerstvé akvarium.
Nemáš žiadnem bordel medzi kamienkami a tých pár rybiek nezachráni hnojenie.
Tým pádom uzavretie cyklu dusíka nie je v 100% kondícii na to čo by akvarium dokázalo. A tým pádom rastlinky stagnujú a riase sa začína dariť keďže nevyžaduje vyladenú zostavu.
Ďalej isto máš zvýšené hodnoty NO2 tak prelov rybky do iného akvaria. Nech nie sú v strese, alebo môžu uhynúť.
Začni kŕmiť akvarium ako keby tam bolo 10 kusov rybiek každý druhý deň. Ma začiatok kľud hoď do akvária jednu dávku mrazeného a nechaj tak.
Svetlo si nastav len na 5 hodín denne. Očakávaj aj zelenú riasu. Pridaj plávajúcu rastlinu. A čakaj kľudne ďalší mesiac. Ideálne tri mesiace.
Vodu nemeniť. Len dolievať odpar.
Sklo nečistiť až o mesiac.
Potom môžme pokračovať.
V malom akváriu sa mi objavila čierna riasa, viete ako by som sa jej mohol zbaviť? Jej množstvo sa aj po začatí pridávania tekutého uhlíka zvýšilo.
Starší reakce
Ja som v iný výsledok dúfal, ale tento ma už po predošlých skúsenostiach neprekvapil
Pancierničkovia idú von a uvidím ako dlho vydržím (a okolnosti dovolia) s dvoma výmenami v týždni (výmenami inak zakolíše ph). Za čas sa ukáže...nič iné ma nenapadá.
Ale každopádne vďaka za rady.
...7 týždňov vodu mením 3 x do týždňa 50%...Hmmm, po pravdě... čekal jsem jiný výsledek tohoto postupu.
Že vo vstupnej vode sú - výsledok v protokole nie je správny.
Nie, nemám možnosť riediť...
Po výmene vody dodám KNO3 (10mg/l NO3 a 6,3mg/l K) + mikroprvky (0.06mg/l Fe) - teraz som pridal dva razy k tomu K2SO4 (1,5mg/l K).
7 týždňov vodu mením 3 x do týždňa 50% - ale pribudli mi iné povinnosti, preto musím prejsť na dve výmeny v týždni.
...boj so štetičkou stále trvá... menej rýchle rastliny a najpomalšie kryptokoryny potom riasa napáda (aj príslušenstvo a iné ako pred tým na všetkom čo nerastie raketovo za čas bude, len to nie je vidieť/nedá sa to fotiť). Pri týždennej výmene by to bolo asi horšie....
Skúsim pridať pár mg/l draslíka. Teóriu s fosforom asi nebudem riešiť...
A teraz to podstatné, inak sa asi nepohnem... redukcia panciernikov trinidatských/kopernatých.¨..
Už prejdem na dve výmeny v týždni lebo je to záber...
V těch parametrech vstupní vody stojí za zmínku vyšší alkalita (4,2 mmol/l). Jak KNK souvisí s pH, dostupností živin a se sycením akvária CO
2 asi víte nebo si dohledejte.
Asi nemáte možnost vstupní vodu ředit "demivodou" (permeát, kondenzát, dešťovka...)?
O draslíku a dusičnanech už řeč byla - zkusil jste s tím něco dělat? Jak rozumět tomuto:
"Skúsim pridať pár mg/l draslíka."?
A co tohle:
"Už prejdem na dve výmeny v týždni lebo je to záber."? Znamená to, že jste dělal častější výměny části vody? Jak často a kolik? A jak dlouho jste to vydržel? (Asi je vám jasné, proč se ptám...)
Ti pancéřníčci kropenatí tomu stavu skutečně nepomáhají, spíš naopak...
BTW: Nedělejte si iluze, že se dá boj se štětičkovou řasou vyhrát za týden! Tedy - bez Sava, např.
Egerie mi dělala psí kusy, když se mi zabíhala nádrž. Hnědla, některé stonky nerostly, atd. Jednu dobu to vypadalo, že to má spočítané. Až později se z ní stala silná, vděčná a rychle rostoucí rostlina.
S těmi křemičitany jsem to nepochopil.
Iba doplním rozbor z vodární - asi voda čo ide do systému (nie odberné miesto)
je tam ešte asi 50 položiek (všetko pod rozlišovaciu schopnosť)
Egeria pod hladinou dnes hodila takuto brutalnu farbu - ešte som to nevidel
na druhej fotke vidiet aj nedostatky a riasu.
Áno mám.
+- ako údaje z vodární.
Preškrknuté červenou, lebo je to nepravda. Niekto tam ma presvedčil, že kvôli tomu musím vymeniť dno, ale protokol klamal. JBL kvapkovy ukázal, že vo vstupnej vode mám to isté čo v akva.
Už máte parametry vaší vstupní vody?
7 týždňov od výmeny dna a fungovania ako v prezentácii.
boj so štetičkou stále trvá
Rastliny celkom rastú. Hygrophila P. sa z jedného košíčka slušne rozrástla (v minulosti vykapala bez NO3) . Ale niektoré staré listy vykazujú nedostatok (asi draslík foto3,4). A to niekde hneď využije riasa.
Kryptokoryny celkom rastú, ale s malými listami ako v minulosti. Myslím že kôli nedostatku posforu (na vstupe žiaden nie je). Trvá to už dlhšie od špekulovania z rowaphos
Myslím že by ho ocenila aj sagitaria (skoro nerastie, predtým výborne), rotala (tú som množil a strihal) a ludwigia (tá vždy rástla pomalšie oproti rotale) - teraz ako by im niečo chýbalo.
No a tieto menej rýchle rastliny a najpomalšie kryptokoryny potom riasa napáda (aj príslušenstvo a iné ako pred tým na všetkom čo nerastie raketovo za čas bude, len to nie je vidieť/nedá sa to fotiť).
Pri týždennej výmene by to bolo asi horšie.
Vyhodím rastliny, ktoré nikdy nebudú u mňa k svetu (hygrophyla siamensis a guanensis či nevrata či ako
a egeria)
Skúsim pridať pár mg/l draslíka.
Teóriu s posforom asi nebudem riešiť - kryptokoriny možno len potrebujú ešte rozrásť korene a ludwigia a rotala tiež zosilnieť (sú to takmer všetko iba obrašené stonky takmer po úplnom odumretí pri absencii mikroprvkov)
A teraz to podstatné inak sa asi nepohnem. Po opätovnom prečítaní článku od Horáca, asi nie je inej možnosti (ostatné sa snažím), ako redukcia panciernikov trinidatských/kopernatých. Aj keď sú to ryby od začiatku a sú najlepšie asi by mali ísť von.
Aj keď nekŕmim veľa (ráno jedna tabletka 0,6g večer trocha sypaného / 0,3g tak aby padlo aj na dno) asi je to na akvárium moc (problémy s riasami boli už keď boli malý). Nejako som to nebral do úvahy (prehliadal), keď ľudia majú aj v menších.
Otázka je či jedného resp. dvoch alebo všetky? aj keď odpoveď asi poznám :( (v akvaristike mi zoberú aj všetkých - informoval som sa). Ale redukcia bude každopádne asi správny krok a možno lepšie aj pre ryby (ak dostanú väčší priestor - aj keď vyzerajú spokojne).
Už prejdem na dve výmeny v týždni lebo je to záber...
www.horacovoakvarium.cz/…
Starší reakce
CO2: Zatim ne Níže píšeš, že ano.
V zabíhající nádrži probíhají různé chemické procesy. Nehnojil bych měsíc a půl do vody třeba-máš i zahnojené dno. Ale nedokážu to posoudit, protože jsem nikdy CO2 ani "hlínu" nepoužíval.
Zpravidla se přidává při záběhu délka či intenzita světla dle toho, jak se tváří rostliny.
Dno: Japanese soil
Měníš vodu? Jak často?
Ruduchu netřeba odstraňovat z kořene. Měla by časem zmizet sama.
Rovano myslel snížit intenzitu a ne dobu. Na kolik % máte nastavené světla?
Ruduchu nedělá světlo ale "špatná" voda. Stačí projít tvoji prezentaci :
Údržba: Hmm zatim nic
Voda: Neni uplne perfektni
Je pravda že sem svítil docela hodně kvůli rostlinám a CO2. Bude stačit 8 hodin denně?
Přijde mi to jako Ruducha. Ménně svítit. Různé řasy se postupně objevují a mizí jak se vytváří biologie v akva.
Mám 2. týden založený aqua a na kořeni se mi objevilo toto. Co to je prosím? A jak se toho zbavit?
Starší reakce
Příčinou bylo nejspíš vedro v kombinaci s živorodkama.V akvárku živorodky a voda 29 stupňů a filtr jel na minimální výkon.Dnes ráno už po černý neni ani památky,všechna zmizela po vyčištění náplně filtru a dávkování excelu každej den stříkačkou na postižený místa.
Raději řešit příčinu
Mimo řasy nic nechcíplo a naopak rostliny za ty 3 dny viditelně povyrostly.Raděj ji takhle včas zničit,než jí mít plný akvárko.
Tak desfekce zabije vše živé, takže i řasu, to není nic nového. Tak hlavně ať se netvoří nová
Zdarec musím se podělit o mou aktuální zkušenost z likvidací ruduchy.V pátek se mě na výtokovejch otvorech rampy a na rostlině před rampou objevil počátek ruduchy - černé štětičky.Hned jsem injekční stříkačkou aplikoval 2 ml Saechem flourish excelu při vypnutém filtru a vzduchování,nechal to asi 15 minut a filtr se vzduchováním znova zapnul.To stejné v sobotu večer a i dnes večer a ruducha viditelně zrůžověla a rozpadá se.Za mě na černou excel učinkuje skvěle.
Starší reakce
Zdravím, dal som do akvária amano Wood a nejaké ďalšie korene no postupom času si všímam že sa mi na nich robia také čierne bodky. Nikde inde v akváriu sa to nenachádza, len na dreve. Je možné že to je začínajúca čierna riasa? Pridávam aj fotky. Ďakujem.
Starší reakce
Jirko musim ti podekovat, pred 2 dny jsem sehnal cca 80 okruzaku a opravdu pracuji. Rasa "mizi" pred ocima. Myslim, ze tak do 14 dnu bude po ni. Menim k tomu cca 10 l vody denne. Jeste jsem ty 2 dny nekrmil a dnes bude jen mrazene a jen tolik, aby nic neslo na dno. Jeste jednou moc diky Jirko.
Starší reakce
Akvárium na fotce funguje 15 let. Před dávnými lety manželka řekla, abych tam udělal trochu prostor a byly vidět ryby. Vytvořil jsem prostor necelých 20 cm široký. Naběhla sinice a nemohl jsem se jí měsíce zbavit. Překopání akvária má svá úskalí. Od té doby, když něco funguje, neměním to.
Kryptokoryny budou mít možná hodně světla. Některé druhy dělají, že se skoro připlácnou ke dnu.
Akvárium bylo v provozu 6 let a bez větších problémů. Chtěl jsem změnu, tak jsem to překopal. Rozroste se to brzy. Zítra přibude od kolegy růžkatec, tak snad pomůže. Egeira mi nikdy nešla, nevím proc. Zkusím častěji měnit vodu. Věřím, že si to sedne "samo". Ty kryptokoryny každému rostou nahoru a u mě vždy růžice u dna. Ani moc nevím jaky to je druh.
Jo promiň nevšiml jsem si
ten počet okružáků klidně i 4 okružáci/litr v malých nádržích.
Sagittarie jsem radil někomu jinému
. U dimmura mám pocit, že má dno plné dost, jen to není vzrostlé. Egerie by byla fajn. Výměny vody 10-15% obden. A okružáku asi 70.
Dej tam egerii a šneky no ty sagittarie nevím taky se ti zařasí a jestli jich seženeš tolik...
V minulosti jsi tam měl víc rostlin. Pokud jich bylo míň, než teď vidím a rýpal jsi se ve dnu, mohl by to být důvod.
Které rostliny jsi sázel?
P.S. Ty kryptokoryny jsou pěkné.
Posilam aktualni foto, neni moc kvalitni, ale nic lepsiho ted nevykouzlim
.
hadravam napsal: Začal jsem hnojit právě proto že mi začali stagnovat rostlinky a začala řasa.Myslel jsem že hnojením podpořím růst rostlinek a řasa se zastaví.
Rostliny ti stagnovaly, protože jich tam bylo málo. Jsou tam stonkovky, ale mimo nich ve dnu v podstatě nic nemáš (echinodorům se ze záhadných důvodů nelíbilo). Nasázej 30 rostlinek Sagittaria subulata.
P.S. Taky mi připadne, že jsi se malým šnekům vyhýbal jako čert kříži. Pomohli by. Zkus si sehnat tak 150 okružáků.
Limnophila sessiliflora bere hodně živin z vody platinum živiny nasává hodně do sebe
já přidávám deně malé množství hnojiva aby bylo i ve vodním sloupci
Já změním PMDD za Fluorish. Je to 5ml/týdně na 250l/vody
od rataje mam bioflor davkuju dle obalu
jo něco takového se mě stalo s platinum soil taky pak jsem začal hnojit a pohoda
do 2 dnu byla řasa pryč
Začal jsem hnojit právě proto že mi začali stagnovat rostlinky a začala řasa.Myslel jsem že hnojením podpořím růst rostlinek a řasa se zastaví.
Platinum soil je už sám o sobě výživný substrát a ještě do toho Pmdd. Už toho může být moc. A navíc je akvárium ještě čerstvé.
Já vím že musím vydržet.Přišlo mi že jedinou změnu kterou jsem udělal bylo hnojení PMDD a pak se rozjela ruducha. Nevím jak poznám kolik svítit.
Poslední údaj o NO3 v deníku je 15 mg/l. To je asi v pohodě. NO2 v pohodě být nemusí, to je fakt.
Pokud je ruducha jen na kořenech, tak bych nepanikařil. Jaké je to dřevo - nemůže hnít - uvolňovat čpavek?
V deníku sám píšeš: "nedaří se mi zkloubit světlo a živiny". To je ono.
Neumím konkrétně poradit a sám čekám, zda odpoví zkušenější.
Jen vidím v prezentaci, že třeba limnophily máš dost slabé - vytáhlé, tzn. něco jim chybí. Možná i světla už je málo. Tebou naznačená cesta "přidám CO2 a přestanu hnojit" je podle mně špatně. To povede k ještě větší nevyváženosti.
Chtělo by nějaký čas zůstat u nějakého konceptu, třeba to PMDD jsi aplikoval jen 20 dní a už ho měníš.
A svou roli bude hrát i Platinum soil...
Nadbytek NO2 nebo NO3 nedávno jsem s ní také bojoval řešení častá výměna vody. A nasazení nitrifikačních bakterii
napadené rostliny jsem zachránil tekutým uhlíkem aplikací přímo na rostliny.
Zdravím.Mám prosbu?Pořád se mi vrací ruducha a nevím co dělám špatně.Koukněte na muj deníček co dělám špatně.Předem děkuji.
Přidat reakci
[1] 2 3
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 6448x