Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Příliš nízké dKH

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 5 Žádná další stránka   1  
Příliš nízké dKH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2007 13:56 Sidonius Re: Endli
Netajím se s tím, že jsem příznivcem přihnojování rostlin CO2. :-)
Takže bych ještě jemně zvýšil alkalitu a pak začal mírně bublat CO2. (Je to ale cesta k "povinnostem" - vyladění světla a ostatních živin... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2007 11:12 Endli Re: Rypka
Problém mám ten,že rostliny přestaly růst,dělají se jim žluté skvrny,nové listy skoro vůbec nerostou a když,tak jsou žluté,starší listy se pomalu rozpadají nebo přímo upadávají.Vím,že nové rostliny z obchodu tohle většinou dělají,ale ty moje nebyly nové,ale jen na pár dní vytažené z mého původního akvárka(84 litrů) proto,protože se mi přemnožily sinice,takže jsem všechny ryby a rostliny přestěhoval na necelých 14 dní do jiného akvária(30 litrů) a to znečiětěné sinicemi mezi tím předělal (výměna štěrku,vymytí všeho,co v něm zůstalo).Jo a rostliny jsem pořádně opláchnul pod tekoucí vodou.Rostliny v náhradním akvárku(30 litrů),ikdyž byly jen tak volně ve vodě neměly žádný problém,ale když jsem je zasadil do nově založeného akvárka(84 litrů),tak začaly dělat to,co jsem popisoval na začátku.Sodu jsem tedy přidal,ale opatrně asi 1 rovnou lžičku a UT se zvýšila na 3 stupně.Důvod byl ten,který už tady psal i Sidonius,že jsem chtěl mít vyvážené hodnoty pH a UT podle Tillmanovy tabulky,což je pro rostliny vyhovující.Tím,ale netvrdím,že je teď mám vyvážené,protože naposledy změřené pH jsem měl asi 6,8 ,takže bych potřeboval UT přibližně 7 stupňů.Nevím,ale jestli můžu UT zvýšit najednou o tolik,jestli to nebude šok pro celé akvárko. :-O
Co si o tom myslíte???Ještě ale stejně budu měnit část vody a pak budu znovu měřit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2007 09:26 Sidonius Re: Rypka
Rypko, pokud vám pojem alkalita něco říká pouze v souvislosti s (orientačním) určením obsahu volného CO2 ve vodě, pak není na místě, abyste se vyjadřovala ve smyslu: "...Tú sódu by som tam nedávala, nevidím v tvojom prípade na to zatiaľ dôvod..."? :-)
V případě, jako je ten Endliho, kdy alkalita klesne někam k 1 st. gKH, je její zvýšení žádoucí.
A protože Endliho vstupní voda má 2-3 st. dKH, nejvhodnější řešení vidím právě v použití jedlé sody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2007 08:51 Žena Rypka [12] Re: Sidonius
Raviolkine stránky celé prečítané nemám, ten o alkalite som napr.nečítala, ja meriam alkalitu za účelom zistenia množstva CO2 (podľa Tillmanovej tabuľky v Raviolkinom článku o CO2), ak sa mi zdá, že rastlinky stagnujú...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2007 17:43 smajlik
Prosím o radu.Dnes jsem použil test od Aqaru - naměřené hodnoty pH 6,2; KNK 1,5°.Měl bych do těchto hodnot nějak zasahovat?Dělal bych to dost nerad,k této úvaze mě vede tato debata.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2007 16:48 Sidonius To Rypka
Tú sódu by som tam nedávala, nevidím v tvojom prípade na to zatiaľ dôvod...btw. čo tým chceš vlastne dosiahnuť? Když se odvoláváte na Raviolčiny stránky, předpokládám, že je máte pročtené. :-)
Takže mi poněkud uniká smysl vašeho dotazu, proč chce Endli zvýšit alkalitu vody ve svém akva.
Nebo se domníváte, že pufrační schopnost vody při alkalitě 1 st. dKH může být dostatečná? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2007 15:19 Žena Rypka [12] Re: LuXy
sweb.cz/…

podľa Tillmanovej tabuľky (na konci článku), máš málo CO2... takže rastlinky ti zrejme kvôli tomu nerastú, zato sa darí riasam. Ja však s pridávaním CO2 skúsenosti nemám.... :-O takže už ti ďalej neviem poradiť... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2007 13:10 LuXy Re: Rypka
No s rybami nie ale s riasami (tým pádom aj rastlinami) áno!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2007 13:04 Žena Rypka [12] Luxy
A máš aj problém v akvárku? S rastlinami, rybami, riasami....?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2007 10:41 LuXy
Ja mám iný problém, mám nízku UT (2-3) ale vysoké Ph (7,2-7,8) čo s tým?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2007 18:21 Žena Rypka [12] Re: Endli
Endli, ako dlho máš to akva? Ako dlho tam máš tie rastlinky? Kedy si ich zasadil? Ak sú tam nové(čo predpokladám), tak sa proste adaptujú v novom prostredí, je bežné, že rastlinky po zasadení zhadzujú staré lístky, najmä ak boli pestované emerzne (teda nie vo vode)To je normálny proces. Tú sódu by som tam nedávala, nevidím v tvojom prípade na to zatiaľ dôvod...btw. čo tým chceš vlastne dosiahnuť? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2007 17:52 Sidonius Re: endli
www.sweb.cz/…

"...2) přidání jedlé sody (NaHCO3) – jedna čajová lžička (6 g) na 50 l zvýší alkalitu asi o 4 dKH; přitom tvrdost zůstane beze změny, pH může stoupnout (max. na 8,2)..." :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2007 17:35 Endli
Tak jsem si koupil jedlou sodu a chtěl bych zkusit upravit tu UT,protože teď už je jen 1 stupeň.Můžete mi někdo říct,kolik té sody/litr se dává?Mám kolem 80litrů akvárko.Jo pH je teď přibližně 6,6.A ještě mi začaly žloutnout a lehce se rozpadat listy ... nevíte co jim chybí?Dal jsem včera do štěrku 3 kuličky Bivoje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2007 20:06 Sidonius Re: Endli
"...Nebo je to blbost?..." ano
V rostlinných akváriích, (t.j. takových, ve kterých se má dařit rostlinám :-) ), je vápenec nejspíš to poslední, co by tam mělo být.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2007 19:34 Endli Re: Rypka
to Rypka -> No právě jsem si četl článek o CO2 a došel jsem k tomu,že se na kvašení vykašlu ;-) Rostliny mi pomalu rostou a to tam ještě nejsou ryby,protože jsem akvárko znovu zakládal asi před týdnem,tak si myslím,že až začnou "prdět" do štěrku,tak to bude OK. :) Ale v tom článku byla fotka nějakého málo rostlinného a málo osvětleného akvária,ve kterém byl vápencový šutrák,tak by mě zajímalo,jestli by nestačilo třeba i to,že bych tam dal nějaký vápenec,který by se postupně uvolňoval do vody.Nebo je to blbost? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2007 19:08 Žena Rypka [12] Re: Endli
Endli a aký máš problém? Nerastú ti rastlinky? Máš priveľa riasy? Je CO2 presne to čo potrebuješ, alebo len tak experimentuješ? Ak máš akvárko v pohode, v rovnováhe čo vidíš na tom, že rastlinkám a rybkám sa darí, je meranie pH a UT samoúčelné a chcemické pokusy v ňom zbytočné - až nebezpečné (priveľa CO2 zadusí rybky) tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2007 18:49 Muž Norton [109] Re: Endli
Co se přidávání CO2 týká, tak doporučuji prostudovat toto: www.klub.akva.sk/…
Je to sice "pár" MB dat, ale naleznete tam téměř vše, včetně rad a "receptu na burčák".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2007 18:36 Endli Re: tonik666
Aha,no chtěl jsem zkusit CO2 pomocí kvašení,ale už jednou jsem ho zkoušel a dopadlo to katastrofálně pro rostliny,protože jsem udělal asi špatnou směs a CO2 bylo nejspíš až moc.Mám všechno vyrobeno (PET láhev,hadička atd.),ale nevím,kolik mám dát cukru a kolik droždí.Mám akvárko kolem 80ti litrů.Dneska jsem si koupil ještě škrtítko na hadičku a něco,čeho jsem si v obchodě všiml náhodou,co vypadá,jako spojka hadičky s odbočkou,která se dá buď úplně uzavřít nebo postupně otvírat.To by se mohlo hodit na noc,když se CO2 nedoplňuje.Jen bych potřeboval vědět,kolik mám dát droždí,cukru a vody a taky do jak velké flašky na své akvárko.Nevíte někdo,jak se to počítá?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2007 13:16 tonik666 Re: smajlík
Ano, uhličitanová a karbonátová tvrdost je to samé.
Chce to při experimentech sledovat a měřit pH, aby nekleslo skokově. CO2 přidávat pomalu a opratrně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2007 13:08 smajlik
Mám v tom trošku hokej :-) .Ona UT(uhličitanová) je totéž jako KH(karbonátová)?Mylím,že ji mám také dost nízkou 3°dKH při pH kolem 6,5-6,8(to jsou ty přibližné testovací papírky od JBL).Můžu začít experimentovat s CO2?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2007 12:05 Sidonius Re: Endli
Alkalita 2 st. dKH ještě není žádná katastrofa, ale její mírné zvýšení (např. jedlou sodou) by od věci nebylo... :-)
V žádném případě bych nedoporučoval snižování pH - vinou nižší pufrace hrozí jeho skokový propad!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2007 10:59 tonik666 Re: Endli
Tyto hodnoty jsou ok. Nízká UT způsobuje nestabilitu pH, což může způsobit problémy třeby při výrobě CO2 kvašením, kdy není přísun CO2 rovnoměrný. Rostlinám by takové hodnoty měly vyhovovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2007 10:54 Endli – nízká UT
Dobrý den,chtěl bych se zeptat,co je nejlepší na vyrovnání poměru pH a UT.Mám pH asi kolem 6,8 a UT 2.Potřeboval bych buď snížit pH nebo zvýšit UT,ale nevím,co by bylo nejlepší.Nebo myslíte,že jsou ty hodnoty dostačující?Dík za rady.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... 4 ...... [5]

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 4402x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11826-prilis-nizke-dkh?od=201