Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Příliš nízké dKH

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Příliš nízké dKH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 15:48 MichalNecek Re: muťa
Takže jak jsi psal 6 a 10,75 vždy zůstává a pak už jen dodávám údaje dle potřeby?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 15:46 Muž muťa [554] - RostlinyRe: MichalNecek
No já jen že jsi psal o tom násobení nulou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 15:38 MichalNecek Re: muťa
Tzn. ze když chci ve vodě, kterou vyrobim v RO (třeba 50 litru) zvýšit alkaloidů z 0 na 5, počítám 6*5*50/1000 + 10,75*5*50/1000?? A tím dam do své 180litrove nádrže (čistý objem) 50litru osmoticke vody o alkalite 5?
Tohle už jsem pochopil? stydim stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 15:32 Muž muťa [554] - RostlinyRe: MichalNecek
Tu směs přidáváš do nádrže, podle hodnot, které jsi tam naměřil. A špatně jsi to pochopil....

6,00 x 3 x 100 : 1000 = 1,8 gramů MgCO3 PLUS 10,75 x 3 x 100 : 1000 = 3,225 gramů CaCO3

Ty čísla 6 a 10,75 jsou konstantní, ty se nemění. Číslo 3 znamená že se zvedá o tři stupně a 100, že se zvedá o tři stupně ve sto litrech!

A koupíš to třeba tady. www.fichema.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 15:21 MichalNecek Re: vaaclav
Ani nevím, myslel jsem si, ze čím nižší CT, tím lépe, ale asi bych zůstal na tech 7 Gh, ale i u této tvrdosti je Kh moc nízko a z článku, co dal odkaz muťa nejsem moc moudrý. Když bych dodával jen osmotickou vodu, tak mi ten výpočet moc neříká, protože dle nej bych počítal 0x5x50/1000, ale 0x cokoliv je vždy 0 hmm . A zatím jsem ani nezjistoval, kde se dá taková chemie sehnat stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 14:50 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MichalNecek
Proč chceš jít tak nízko? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 14:26 Muž muťa [554] - RostlinyRe: MichalNecek
Já snižoval z Gh 20 někde ke 3 a s tím šla dolů i Kh z 5 na 1 - 2. Zvedl jsem ji zpět pomocí CaCO3 a MgCO3 na dnešních cca 4. S tím se pohla ale i Gh na 5. Což ničemu nevadí oproti betonu který jsem měl před tím. Postupoval jsem přesně podle tohoto článku.

rybicky.net/clanky/1670-
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 14:13 Muž Magic [879] - RostlinyRe: MichalNecek
Zvýšiť alkalitu jedlou sódou je samozrejme ok, pozor však na dva detaily

- zároveň budeš zvyšovať pH, s tým opatrne
- budeš pridávať vcelku hodne sodíka a ten sa ti tam bude hromadiť. Zamyslel by som sa nad alternatívami v rámci hnojenia, povedzme KHCO3, ktoré poslúži zároveň ako zdroj draslíka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 13:53 MichalNecek – Zvýšení UT
Hezkou neděli všem akvaristum, nově používám reverzní osmozu a konečně jsem snížil celkovou tvrdost z 21 Gh na 7Gh, ale zároveň jsem snížil Uhlicitanovou tvrdost z 15 Kh na 3 Kh a jelikož chci ještě celkovou snížit o 2Gh, tak se mi bude snižovat i UT, ale to už nechci. Chtěl bych UT dostat a udržovat někde okolo 5 Kh. Dočetl jsem se o zvýšení pomoci jedle sody, ale nevím, jestli je to takto ok? Případně jaké dávkování. Nebo je jsou jiné způsoby? Dekuji za rady :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 11:39 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: jamro27
Záleží, čo myslí tým "pH som nastavil". Dá sa meniť koncentráciou CO2, vtedy to nemá prečo hýbať s KH. Dá sa meniť pridaním kyseliny, vtedy sa likviduje KH (opak pridania sódy).

Mávam veľa rastlín, ale KH sa mi nezvykne znižovať, a to ani po mesiaci bez výmeny vody. Ak majú rastliny dostatok CO2, nemali by siahať na uhličitany. S JBL Manado v jednom akváriu sa mi zvyšuje KH. Nebude ADA Amazonia znižovať KH? Nemá nejaké kyseliny?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 15:58 Muž jamro27 [40] - krevetkyRe: AleK
Pri ph 6-6,5 nebudes mat vacsie kh.

Ja mam pri crs ph 6, kh 0, gh 4. Pokial tam mas substrat pre krevetky alebo nieco podobne kh budes mat stale take.
Koralova drt ti zdvihne vsetko ph kh aj gh, ja by som to neriesil na tvojom mieste pokial vsetko v akva funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 14:36 Muž AleK [14] - rostliny a zase rostliny
Ahoj jdu si tu zase pro radu ... řešil jsem kH a pH v akva včera jsem musel přidat jedlou sodu abych vytáhnul kH na 4 a pH nastavil na 6,25 (drop a testy ukazovali slabě zelenou což je můj záměr ... ale dnes měřím kH a už je zase dole 1-2 ... dočetl jsem že kH snižuje fotosintéza která je u mě silná mám hodně rostlin a bublinkuje to jako o život ... ale co s tím kH soda se může dávat jen po výměně vody a já přeci nebudu měnit vodu denně co radíte já se dočetl že pomáhá korálová drť do substrátu ale nevím díky za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 12:34 mhron Re: arcticlady
Ač chemik, tak procesy, které ovlivňují pohyb kH, neznám. Myslím si ale, že na to bude mít vliv hlavně složení rostlin a jejich biologické fungování. Předpokládám, že nemáte v obou akváriích stejné rostlinky. Nechápu ale, proč se tu řeší soda a různé "kuchyňské" přípravky, když (jak už zmínil Karlos) jsou v zooshopech tuny komerčních přípravků na zvýšení kH. Moje vstupní voda má kH pouze 2 dkH a ke spokojenosti využívám Mineral Salt od Sery nebo jako rychlovku jejich přípravek pH/kH plus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 08:44 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: rriki
nejenom. Existují i komerční přípravky kH+.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 22:38 Muž rriki [818] - CichlidyRe: arcticlady
musíš dodat uhličitan vápenatý
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 20:29 arcticlady – Poraďte prosím
Ahoj, mám dvě akvária, obě stejný objem 240 L, V každém jiné osazenstvo rostlin a ryb. V Praze. Když provedu částečnou výměnu vody, je hodnota kH u obou stejná a v optimální hodnotě. Po týdnu, když udělám opět kapkový test (JBL), tak v akváriu 1 je stále OK, ale ve 2 je na 0... Myslela jsem, že je to velkým množstvím piskořek v akva 2, které spotřebovávají vápník (v 1 je zatím jen pár kousků). Ale i po odlovení velkého množství piskořek se to v akva 1 neustálilo.
Poraďte čím by to mohlo být? A co s tím dělat?
Zkloušela jsem přidat k filtru sépiovou kost, ale to nefunguje...
Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 18:58 R Muž romant [27987] Re: t1tomas
Bude to znít možná blbě, ale já testy nevlastním a ani nepoužívám. :) Mrknul bych na ověřený značky do tohoto vlákna. rybicky.net/forum/423
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 18:56 Muž t1tomas [10] Re: romant
Zatím se mi vždy vyplatilo dát na Tvoji radu, tak mi něco doporuč za rozumný peníz. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 18:53 R Muž romant [27987] Re: t1tomas
Ano, to je možné, ale nejdřív bych to měření provedl nějakým prokazatelným testem, aby jsi nebyl nemile překvapen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 18:52 Muž t1tomas [10] Re: romant
Ahoj, to jsem četl a vychází mi z toho, že by jsem měl přidávat jedlou sodu. Podle tabulek mám v akva hodně málo CO2.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 18:46 R Muž romant [27987] Re: t1tomas
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 18:45 Muž t1tomas [10] Re: kofejn
Ahoj, nevím zda je opravdu nutné, ale připadá mi že kytky stagnují a proto jsem přemýšlel nad CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 18:22 Muž kofejn [963] Re: t1tomas
A je CO2 nutné? Taky mi nádrž žije KH 0.84 a kytkám se vesměs daří. Jinak tajfun1 mi doporučoval KHCO3, což by měl být stabilan od Rataje. Nakonec jsem nepoužil ani jedno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 18:15 Muž t1tomas [10] – test
Ahoj, teď jsem dělal test od Dajana 3v1. Vím že tyto testy jsou nepřesné, PH mi to ukázalo zhruba 6,8 ale KH je na nule. Čím se dá to KH zvětšit, aby jsem mohl případně začít bublat? Díky za každou radu. Čistý objem vody cca 100l. :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2013 15:41 R Muž romant [27987] Re: petr68
Jednu čajovou lžičku jedlé sody na 50 litrů vody a zvedne Ti to alkalitu cca o 4dKH. Ovšem nejdříve bych si ověřil naměřený hodnoty, tím mám na mysli aby bylo měření průkazné, třeba nějakým osvědčeným kapkovým testem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2013 15:12 Muž petr68 [27] - Rostliny
jak můžu zvýšit kh v akváriu které mám na nule - mám státní vodu ale dal sem do ní ada chlor of tak doufám že to chlor zneutralizuje

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2012 10:16 Muž Sttazo [1] Re:
Ahoj,světlo a reflektory přidány,hnojím pravidelně do vodního sloupce.Včera jsem zapojil řídící jednotku,měl jsem PH 7,32 při KH 4-5.Takže o dostatku CO2 v akváriu nemohlo být řeč.Řídící jednotka stahuje PH na 6,8 ryby jsou v pohodě,tak uvidíme co se bude dít s rostlinama coze

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2011 20:13 R Muž romant [27987] Re: Sttazo
Zkusil bych přidat světlo. Třeba vylepením krytu nějakou odrazovou fólií(alobalem), nebo bych použil reflektory. Jako další co bych udělal je zintenzivnění výměn vody, tu 1/3 bych měnil co 14 dní, nebo i týden. Jako hnojivo bych použil nějaký zásobní v podobě těch jílovejch kuliček vkládných pod rostliny. Do vodního sloupce bych ničím nehnojil, zvláštěpak ne občas. Jako rostliny se nabízejí nějaký nenáročný stonkovky, který by to akvárko více zaplnily v celý výšce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2011 19:59 Muž Sttazo [1] Re: Sid
Chtěl bych podpořit růst rostlin,popřípadě vyzkoušet i jiné druhy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2011 19:33 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Sttazo
...Chtěl bych zkusit CO2 hnojení...
A co vás k úmyslu vyzkoušet hnojení CO2 vlastně vede?
Nebude lepší se bez něj obejít? :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2011 19:09 Muž Sttazo [1] Re: romant
Možná to tak dopadne jak uvádíš.Právě proto tahám rozumy od zkušenějších.Světlo by nebyl problém přidat v případě,že bych šel do CO2.Jak jsem psal již dříve víc mě děsí nízká UT v kombinaci s hnojením CO2.Snad jěště někdo přídá svůj názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2011 23:27 R Muž romant [27987] Re: Sttazo
Když se dívám na Tvojí prezentaci, tak by se možná dalo jít jinou cestou než jenom tím přidáváním CO2. Tím mám na mysli zvolit jinou skladbu rostlin a přidat tam nějaký nenáročnější, hlavně na světlo, kterýho tam podle mě je na přidávání CO2 dost na hraně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2011 23:20 Muž Sttazo [1] Re: romant
Jsem rád za každý názor,tudíž jsem rád,že si zareagoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2011 22:52 R Muž romant [27987] Re: Sttazo
Já bych to viděl asi tak, že bude velmi záležet na těch naměřených hodnotách, tím mám na mysli jejich přesnost a tudíž jejich spolehlivou vypovídací schopnost. Pokud ty naměřený hodnoty jsou opravdu takový, tak bych postupoval s tím přidáváním CO2 velmi opatrně, ale jako nemožný bych to neviděl. Nejsem až zase takovým odborníkem na CO2, určitě odpoví ještě někdo zasvěcenější, jenom jsem vyjádřil svůj názor.
EDIT: Jako důležitýho pomocníka(indikátor) bych viděl permanentní test Ph.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2011 22:45 Muž Sttazo [1] Re: romant
Dik za odkaz(raději bych přímou odpověd,mám v tom hokej),jestli to chápu dobře podle TILLMANOVY tabulky mám CO2 málo(to je mi jasný od začátku).Ale trochu mě děsí nízká UT,chybí mi CO2,ale při tak nízkém UT riskuji při vyší dávce CO2 propad PH.Takže jestli to dobře chápu,jedlé sody se asi již nezbavím,CO2 mohu aplikovat,ale jen velmi opatrně.Chtěl bych to přes controler JBL Proflora m 1003 tak by to neměl být problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2011 20:21 R Muž romant [27987] Re: Sttazo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2011 20:11 Muž Sttazo [1] – dotaz
Zdar zkušenější kolegové,chtěl bych se zeptat UT mám 2-3dKH,PH mám okolo 7.UT zvedám pomocí jedlé sody na 4-5 dKH.Chtěl bych zkusit CO2 hnojení a tudíž se ptám zdali CO2 něco změní(vzroste UT pomocí přidávání CO2??)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2011 13:48 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: afinko
pri nizke alkalite snadno kolisa pH (a to nejni dobre), navic pri pohledu do atlasu zjistis ze vetsina rostlin potrebuje vyssi alkalitu nez 2°dKH

pri kombinaci co2 a zvysovani alkality lze ustalit pH kolem 6,5

jako optimum se doporucuje o trochu vyssi pH 6,8-7
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2011 13:30 Muž afinko [27] – Nizka alkalita
Ma nizka alkalita nepriaznivy vpliv na rastliny alebo ryby?
Alebo ak dokazem ustriehnut PH na rozumnej urovni (cca 6.5) napr. pomocou riadeneho pridavania CO2, tak to nicomu nevadi?

Tu maniakva.sweb.cz/… som sa to nedocital.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2011 04:13 Muž rriki [818] - CichlidyRe: achyles73
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 20:56 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Johan
Třeba ani ne. Záleží na tom, co kdo považuje za "sakra hodně". :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 19:50 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Sid
Stejně by toho sodíku muselo být sakra hodně. (mě se s tím počítat nechce)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 19:36 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Johan
To je, samozřejmě, pravda. :)
Ono se sice nemění 100% vody, ale nárůst koncentrace nemusí být nijak dramatický. (Ostatně, ten se dá celkem jednoduše spočítat. :-))
Jde jen o to, nepřehánět to se sodíkem. Případně zvážit i používání jiných prostředků, než jen jedlé sody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 19:22 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Sid
Rostlinkáři by ale měli mít na mysli, že trvalé zvyšování alkality jedlou sodou nemusí udělat dobře rostlinkám vinou přípaného zvyšování koncentrace sodíku Rostlinkář má na paměti, že je vhodné měnit vodu. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 19:17 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: achyles73
Jak jste přišel na to, že jedlá soda není vhodná?! :-|
Jedlá soda vhodná k úpravě KH je. Rostlinkáři by ale měli mít na mysli, že trvalé zvyšování alkality jedlou sodou nemusí udělat dobře rostlinkám vinou přípaného zvyšování koncentrace sodíku, jak jsem dříve napsal.
Další možnosti úpravy KH najdete např. zde: maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 17:24 Muž achyles73 [12] - Živorodky
Můžete mi říct, čím mám teda zvýšit kH, když jedlá soda není vhodná ? Nic jiného mě nenapadá ! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:37 Muž smoldo [0] Re: Sid
No áno ja viem asi som to zle napísal viem ,že keď dávam co2 tak PH znižujem znamenalo ,by to prem mňa ak zvíšim KH tak možem pridať viac co2 na ventile , Ale ako je možne že mám PH-6,5 teda v pohode a to KH-0 aj pri dávkovaní co2 a PH sa neako moc nehýbe stale má rovnako no asi som s toho mimo . Vďaka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:22 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: smoldo
...keď zvíšim KH na 3-4 povedzme pripravkom KH+ znamená to že budem musieť znižovať PH lebo mi zrejme viskoćí hore pridaním co2, a kolko mi také zvíšenie vydrži keď to zdvihnem týžden dva mesiac...
Ach, ta diakritika?! hmm
Nechtěl jste napsat: "keď zvíšim KH na 3-4, povedzme pripravkom KH+, znamená to, že budem musieť znižovať PH, (lebo mi zrejme viskoćí hore), pridaním co2..."?!
"KH+" může být zase jen roztokem jedlé sody, takže byste si moc nepomohl, co se Na týče. (Ale složení KH+ neznám, tak to berte s rezervou.)
Zvýšené pH vám bude snižovat právě to CO2, které do vody dodáváte.
Jak dlouho takové zvýšení alkality vydrží, to záleží na tolika faktorech, že už jen vyjmenovat by stálo hodně času... :) Nezbude, než abyste v tomto směru prováděl pravidelné testování. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:03 Muž smoldo [0] Re: Sid
Ďakujem nechcel som uraziť skúsených akvaristou , len keď ćítam fóra tak većinou máś dosť dobré odpovede a rady . OK keď zvíšim KH na 3-4 povedzme pripravkom KH+ znamená to že budem musieť znižovať PH lebo mi zrejme viskoćí hore pridaním co2 , a kolko mi také zvíšenie vydrži keď to zdvihnem týžden dva mesiac . ĎAKUJEM X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 13:44 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: smoldo
Zkušených akvaristů, kteří by se mohli vyjádřit k vašemu problému, je na těchto stránkách dostatek. Určitě jste je odradil tím, že jste se obrátil přímo na mne... hmm
Příště raději adresujte svůj dotaz obecně tomuto fóru. Děkuji.

KH "neměřitelné" je při sycení vody CO2 vždy RISKANTÍ vzhledem k tomu, že je voda nedostatečně pufrována a tím pádem hrozí skokový propad pH.
Nedávno jsem neuhlídal, že mi v tlakové láhvi dochází plyn, čehož následkem byl zvýšený přísun CO2 do nádrže, snížení alkality v podstatě též na neměřitelnou hodnotu a pokles pH na cca 5,5... :-O
EDIT: Určitě byste měl alkalitu vody ve svém akva zvýšit. (Jak na to zjistíte ve zdejší diskusi - řeší se to tu stále dokola.) Doporučuje se držet alkalitu alespoň na 3-4 dKH, já mám "raději" kolem 7 dKH. :-)
Jen bych chtěl upozornit, že trvalé zvyšování alkality jedlou sodou nemusí udělat dobře rostlinkám vinou přípaného zvyšování koncentrace sodíku...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [3] 4 5

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 4400x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11826-prilis-nizke-dkh?od=101