Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Příliš nízké dKH

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Příliš nízké dKH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.07.2023 07:57 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: lubo2302
Ta souvislost mezi přidáváním Mg a Ca a nižší účinností sycení vody CO2 dává smysl. ano
Co se týče rozboru vaší vody, na stránkách SEVAKu Žilina jsem našel jen údaje o její tvrdosti - 1,8-2,3 mmol/l (10-13°dGH). Můžete si ale zkusit vyžádat výsledky rozboru, nejlépe komplexního nebo alespoň částečného. Určitě máte i na SK na podobné informace jako spotřebitel nárok. Na faktuře za vodu byste měl najít odkaz (kontakt), kde vám základní informace poskytnou. (Určitě máte i u vás vyhlášku, která tyto věci řeší; chce to jen zapátrat a pak konat.)
Na vašem místě bych ale zvolil taktiku "uctivé žádosti/prosby". :)
Nejprve bych zavolal do HS laboratoře pí. Bugáňové (905 519 939), zda by mi nemohla nejlépe mailem poslat výsledky posledního komplexního rozboru, a vysvětlil bych jí, jak je to pro mne důležité.
Nebo alespoň informaci o obsahu dusičnanů, (dusitany a amoniak v pitné vodě neřešte), chloridů, síranů, sodíku(!), vápníku, hořčíku, draslíku a KNK4,5. Fosfor běžně nedělají, nevadí.
Kdybyste neuspěl, zkuste si přes spojovatelku nechat spojit Ing. Siažikovou, případně šéfku laboratoře Ing. Rosincovou, a kdyby ani to nevyšlo, jsem si jistý, že by vám mohla alespoň částečně pomoci Ing. Hálková, (417 071 711), která má vaše odběrné místo na starosti (částečný rozbor).
Pro redakci: Už jsme asi dost OT, ale možná pomůže tento "doporučený postup" i jiným, jak zkusit získat relevantní data od poskytovatele pitné vody. Zvažte smazání. Díky! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2023 13:09 Muž lubo2302 [0] Re: Sid
Je to lokalita ŽILINA mestka časť Závodné,SK
Edit: Ešte jedna vec. Co ma napadá. Prečo sa mi drobchecker nemení na zelenú nemá to súvis že som začal do akva dávkovať MG+CA denne 4ml?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2023 06:57 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: lubo2302
Tak ještě lokalita, odkud berete tu veřejnou vodu? Třeba se nám podaří zjistit alespoň základní informace o jejich vlastnostech/složení. Možná dojdeme k závěru, že žádnou úpravu pomocí RO, případně "hnojení", nepotřebuje... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2023 22:13 Muž lubo2302 [0] Re: Sid
Voda je verejná. Robil som síce testy s JBL ale teraz neviem aké majú presne hodnoty. Keď som dával vodu na rozbor, tak som si dôkladne urobil všetky testy a vyšli mi dosť odlišné. Tak uvidím keď dám opäť poslať vodu s akva na rozbor aké budú mať opäť odchylku. Zo všetkých testochi vyšli Max 4 narovnako zvyšné boli dosť mimo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.07.2023 12:45 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: lubo2302
...zdrojovu nemam len s akva...
No, někde brát vodu musíte. Studna? Vodovod? Řeka? Jezero? Rybník? Sousedi? Nebesa? :)
Zajímat byste se měl o parametry zdrojové vody ještě předtím, než ji smícháte s permeátem, abyste měl reálnou představu, co vlastně děláte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2023 12:36 Muž lubo2302 [0] Re: vaclav
Skusim otestovat. Ale sa mizda ked som ich kupoval a skusal s octom tak nesumeli. Pripadne ak by sumeli skusim vymenit za ine
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2023 12:28 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lubo2302
Takže jinak řečeno máš pH okolo neutrálu a to je mizerný obsah CO2 jakmile chceš snížit nejde to vyndej to kamení a skus to bez něj a uvidíš. Pokut nemáš vlastní studnu tak dodavatel vody má povinnost zveřejňovat měření nebo ti ho pošle na vyžádání. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2023 12:10 Muž lubo2302 [0] Re: Sid
Zdrojovu nemam, len s akva. Ale chcem aspon dat zmerat SIO2,PO4,NO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2023 11:08 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: lubo2302
...Vodu s RO davam 1:1 s pridávaním minerálov Mg + Ca...
Jaké parametry má vaše zdrojová voda? Máte k dispozici rozbor?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2023 10:47 Muž lubo2302 [0] Re: vaclav
V akva drzim ph na 6,8 a osvetlenie na 70% wrgb2 a rastliny vobec nebublaju a terce su prave dost plache tak preto by chcel kh aspon zvysit na 4 . Tento problem som si vsimol ked som vymienal co2 flasu tak ked mam nizke KH tak preco sa drobcheckery nechcu vobec zmenit jedine ked priadam extremne vela co2
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2023 10:03 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lubo2302
Co to pH kolik máš aktuálně protože pokud je pravdivé a kontroler ti ho správně drží tak by jsi měl obsah co2 okolo 30mg/l a to je hodně rostliny by ti musely bublat jak o závod. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2023 09:40 Muž lubo2302 [0] Re: vaclav
Fotka k příspěvku Vápnik pridávam lebo jbl testy boli dost odlisne oproti tomuto meraniu uvidim pri dalsom merani aku maju odchilku. Ph je zrejme zvysene s dovodu transpotu
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2023 09:24 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lubo2302
Čím je KH nižší tím je potřeba méně co2 ke snížení pH a ne naopak. Na fotce máš drobchecker skoro u dna dej ho víš tak 10-15cm od hladiny. Prezentace je dost skoupá na informace nějaké měření, co ti voda obsahuje nemáš? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2023 23:00 Muž lubo2302 [0] – Nizke KH problem s CO2
Moje akva ma 2,3KH a mam problem zmenit 2x drobchecker na zelenu farbu stale je modry farbu zmeni max az ked davkujem 6-8bublin za sekundu. Skusal som vymenit aj napln a po tyzdny stale rovnak. Je mozne zvysit KH aspon na 4-6 a pridavat standartne 30 bublin za minutu?
Vodu s RO davam 1:1

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2022 21:37 Muž Doudini [0] Re: všichni
Zdravím všechny nadšence do akvaristiky :-) Tak jsem zkoušel to s tou jedlou sodou, na moje 182L akvarium, čistý objem tak 160L stačilo 7G jedlé sody o zvýšení o 1dKH, píšu jen, kdyby toto téma též někoho zajímalo a díky všem rady a přeju pěkný svátky. palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.12.2022 11:22 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarry
Jako nouzovka ano ale pokud bych měl odpovědět na dotaz tak bych nic nezvyšoval, ale přesně naopak klidně bych šel s KH dolů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2022 06:48 Muž Jarry [1437] Re: vaclav
To ano, ale jako nouzové zvýšení KH při problému - při velkých výměnách vody by to snad šlo. Jinak tedy možná K2CO3, ten by měl být dobře rozpustný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.12.2022 23:00 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarry
Soda je zdrojem sodíku a pro sladkovodní akvárium nic dobrého. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2022 19:50 Muž Jarry [1437] Re: vaclav
Co je špatného na sodě, KH zvedá naprosto spolehlivě, je pravda, že nějak bude reagovat to Na, ale pochopil jsem, že probíhají poměrně velké výměny vody, takže bych se žádného nežádoucího efektu nebál. V reefech se soda pro doplňování KH používá zcela běžně (tam ten Na navíc ničemu nevadí), spotřeba korálů se může pohybovat i kolem 3dKH denně, sám nasypu ve formě roztoků do akvárka kolem 1kg sody měsíčně.
Jinak tedy stále souhlasím s tím, že ředit vodu a pak řešit doplňování KH je asi nesmysl, raději bych si hlídal poměr RO:kohoutkové, aby KH nešlo pod cca 2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2022 19:43 Muž Jarry [1437] Re: lhajek
Bude se pomalu rozpouštět při pH pod hodnotou 7, jinak asi ne, to by se rozpouštěli i korálnatci s CaCO3 skeletem.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.12.2022 16:26 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Doudini
V holandských akváriích se běžně používá osmotická voda KH nižší než 2 tvrdí že pH pod 5,5 neklesne. Jinak jedlou sodu určitě ne a zvyšovat tvrdost dost nerozpustným CaCO3 bych taky nedělal většinou je méně hořčíku než vápníku. Hodně se používají minerály pro krevetky, kde je Ca i Mg nebo např. Dennerle Crusta Mineral Ca a Mg jestli to ale není jen mramorová drť kterou používám já abych měl stabilnější pH u pávčat když se přemnoží, a protože jsem závislý na denním světle a od jara do podzimu je slunce opravdu síla. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2022 12:36 Muž Doudini [0] Re: lhajek
Děkuji za tip a máte vychytaný nějaký poměr, kolik g na kolik L vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2022 12:30 Muž Doudini [0] Re: všichni
děkuji všem za odpovědi,

důvod, proč chci zvýšit KH je ten, aby mě náhodou nepadlo moc nízko pH vody, kh 3-5 je v pohodě, nicméně za pár měsíců může příjit doba, kdy vlivem výměny vody mě KH ještě více klesne třeba i z důvodu toho, že ten poměr není vždy přesný (2x 30l kýbl RO a 1x řád) a to by se mohlo stát, že by PH již nebylo tak stabilní a mohlo by klesnout příliš nízko, tak jsem chtěl jen dopředu vědět jak to kh, v případě, že by kleslo pod 3 mohu zvýšit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2022 15:29 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: vaclav
Já jsem Wiki nečetl a používám ho tak už řadu let. Udělá to asi na hodinu bílý zákal a to je vše. Nic se z toho v akva nehromadí takže se to rozpouští. V lahvičce je vždy na dně usazenina, před použitím to pořádně protrepu a přidám do akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2022 10:40 Muž Jarry [1437] Re: Doudini
No já bych tedy použil NaHCO3, čili jedlou sodu, protože CaCO3 bez CO2, jestli se nemýlím, nerozpustíte:-) Já jsem si kdysi na jeho rozpouštění pořizoval soda stream, je potřeba opravdu hodně CO2. Ale jinak souhlasím, že hodnota KH 4 je naprosto ok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2022 09:31 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Doudini
...máte někdo nějakou jednoduchou radu jak KH zvýšit?...
Přidám se k ostatním. :-)
4°dKH v rostlinném akváriu s pomalu rostoucími rostlinami (vaše LiteAkva) je hodnota zcela dostatečná. (Za mne by mohla být i o něco nižší...)
Ale máte-li potřebu alkalitu zvýšit, určitě platí už uvedené - změňte poměr vody z řadu a permeátu.
CaCO3 je také jednou z možností, vhodnou zejména tehdy, pokud zároveň potřebujete zvýšit obsah vápníku (a tím i tvrdosti vody). V takovém případě ale budete muset "přitlačit" na dávkování CO2, abyste rostlinám dopřál jeho "příjemnou" koncentraci a vhodné pH.
Z toho mi vychází, že bych se nebál naopak alkalitu pomocí permeátu ještě trochu snížit. Třeba na 1-2°dKH... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.12.2022 08:27 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lhajek
Uhličitan vápenatý je prakticky nerozpustný ve vodě. Pokud je ve vodě protékající přes vápencové skály rozpuštěn oxid uhličitý, dochází k přeměně nerozpustného uhličitanu vápenatého na rozpustný hydrogenuhličitan vápenatý: Citace Wikipedie :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2022 08:12 Muž skypi [248] Re: Doudini
Poupravit poměr RO vody a vody z řadu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2022 20:45 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Doudini
Lze zvednou uhličitanem vápenatým CaCO3, k dostání třeba na fichemě.
Změnit se to mohlo tím, že se to změnilo ve vodovodním řádu. Já jsem u nás pozoroval, že se zvýšil obsah vápníku a tím vzrostlo KH, tak proč by nemohl obsah vápníku klesnout. Pokud to ředíš pořád stejně tak odtud ten pokles. Nebo změnit poměr RO:řád
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.12.2022 16:02 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Doudini
Nenašel jsem z čeho je to udělané a v tom případě bych byl velmi opatrný. Máš možnost si k RO koupit minerály nebo upravit poměr RO-řád. Já bych se ale nebál hodnoty KH4 pokud to neklesne pod 2 tak bych se nestresoval. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2022 14:04 Muž Doudini [0] – jak jednoduše zvýšit KH?
Ahoj akvaristi,

měním jednou týdně vodu 2:1 (RO:řád) a hodně dlouho se mi držela KH na 5 a ted už to padlo na 4, máte někdo nějakou jednoduchou radu jak to zase zvýšit? Myslíte, že by mohlo pomoc toto www.rostlinna-akvaria.cz/…? Má někdo zkušenost? Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2021 20:45 Brodys Re: Joe
Já o okružáky skoro přišel,to je daň. Jak píšeš, větším se ulity rozpadaly, teď je vídám už jen zřídka.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2021 20:35 Muž Joe [9] Re: vaclav
popravde okruzakov/kotuliek by som sa nerad vzdal, je to upratovacia cata. Na rozdiel od piskoriek, ktore mi vyslovene piju krv, kedze su schopne mi vyryt cersrvo zasadeny koberec za dve-tri noci.
V kazdom pripade, blizi sa cas udrzby, skusim tyzdenne dat kH o stupen-stupen a pol dole, uvidime co to spravi. Legendarne aquario el-mg zdochlo, takze uz idem 24/7 s CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.08.2021 19:40 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Joe
Tak v hodně sycených nádržích se okružákům a jim podobným ulity rozpouští ale u piskořek jsem to nepozoroval. U dajanek jsem to také nepozoroval. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2021 17:57 Muž Joe [9] – kH
cez niekolko vymen mozem zrazit kH "takmer k nule" respektive ku vaclavom udavanych 2°. Nebude problem so slimakmi/krevetami a vseobecne zivocichmi co maju ci uz ulitu alebo exoskelet? Nejaky cas dozadu som robil experiment v malej nadrzi s dodavanim RO vody a doplnal som len na pozadovane tds 120 iba heptahydrat siranu horecnateho a mam pocit, ze mlade kotulky mali znacne deformovane ulity. Dokonca ako keby sa rozpustali pri starsich jedincoch.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2019 11:39 Žena Dinecek [205] Re: RAP
S těmi importy si nejsem jistá, myslím, že pán mluvil o chovateli, takže snad to importy nebyli. On je zrovna vybaloval-takže ještě byli zabalení v krabicích. Možná by bylo lepší, kdybych počkala nějaký týden, než jsem je vzala. Každopádně podle příznaků to fakt vypadá na nevhodné PH. Jak psala Wendy2 - byly to úplně stejné příznaky. Už je pořizovat nebudu. A všem moc děkuju za radu a pomoc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2019 21:04 Muž RAP [1553] Re: Dinecek
Záleží jestli to byly importy nebo odchovy a z jaké byly vody.
A jestli byly opravdu malé, tak se nedivím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2019 20:51 Žena Dinecek [205] Re: RAP
Byly hodně maličké. On mi to i pan prodavač říkal, že jsou hodně malé. Tak jestli jim neseděl třeba ten převoz... a pak ten přechod. V tom článku píšou, že by měly mít PH 7.0 a víc. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2019 20:27 Muž RAP [1553] Re: Dinecek
Ale 6,5 by mohli zvládnout. Navíc nevíš z jaké vody pochazí.
Myslím si, že ty rybky byly už "načatý".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2019 19:14 Žena Dinecek [205] Re: RAP
Tak tím se to vysvětluje. Teď bych si nejraději nafackovala... rozzureny pygmejové tedy vůbec do mého akvária nepatří :-( . Děkuju Ti moc, projdu si tenhle časopis i jeho další čísla a výběru rybky podle něj - tedy podle toho, co se mi tam skutečně hodí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2019 17:46 Žena Dinecek [205] Re: Wendy2
Mně teče voda s PH 7.0, měřila jsem to kapkovým testem. Ještě jednou přeměřím. Jak často tedy vodu měníš - a jaký objem. Klidně budu měnit obden, jen ať už se rybkám začne dařit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2019 17:41 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: Dinecek
Teče mi z kohoutku hodně tvrdá voda. Srovnat tím ph a kh není problém. Takže mi pomohly časté výměny vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2019 17:26 Žena Dinecek [205] Re: Dinecek
Myslím, že ten substrát mi byl čert dlužen. Už bych ho nekoupila. Teďka ale potřebuju vědět, co mám dělat, abych stabilizovala PH. Ale pomalu, abych neudělala zase výkyv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2019 17:25 Muž RAP [1553] Re: Dinecek
e-akvarium.cz/… číslo 9. Máš tam celý článek o nich. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2019 17:24 Žena Dinecek [205] Re: Magic
Ten substrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2019 17:03 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Dinecek
Podľa rozboru, čo máš v deníku, ti tečie z vodovodu 4°dKH. Čo ti to zráža na nulu, netušíš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2019 16:40 Žena Dinecek [205] Re: Wendy2
Wendy, prosím Tě, a jak jsi stabilizovala PH a KH? Co mám udělat? Jsem z toho už fakt nešťastná. A přesně jak popisuješ, že se chovali živorodky, přesně tak se chovají pancéřníčci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2019 16:34 Žena Dinecek [205] Re: Magic
To mi otíčci ďelají často a viděla jsem to i v akvaristice - byla jsem tam hodinu a pozorovala rybky. A otíčci tohle dělají. Kolikrát mám strach, že si ublíží a myslím, že když to v akvárku ještě neznali, tak si cca 2 fakt ublížili. A přišla jsem o ně. Ale teďka jsou OK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2019 16:31 Žena Dinecek [205] Re: RAP
Co znamená z bílého typu vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2019 13:39 Muž Magic [879] - RostlinyRe: vaclav
Ja som tam nenasypal, mne stačí vymeniť vodu bez RO, z vodovodu tečie 8°dKH. :-)
Zvýšil som zľahka, len na 3°dKH, pH asi +0,2.

A keby pridávať sódu bikarbónu, tak rozhodne roztok a veľmi zľahka a opatrne. tone

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 4 5

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 4400x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11826-prilis-nizke-dkh