Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Příliš nízké dKH

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Příliš nízké dKH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 20:36 R Muž vaclav [10031] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Ano dlouhodobě mě klesá alkalita dřív jsem to řešil přisypání mramoru nebo podobných věcí ale teď větší výměnou vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 20:32 Muž Maq [4383] Re: vaclav
Chápu. Sycení nevypínáš. Ale pokud tomu správně rozumím, pozoroval jsi, že Ti dlouhodobě při stále stejném režimu klesá alkalita. Je tak?
Pokud ano, tak k tomu mířila moje poznámka, že pro to neumím najít žádný důvod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 20:12 R Muž vaclav [10031] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
O vypínání sycení jsem nemluvil já, protože jsem to nikdy neudělal a proč taky. Pufr který je v akváriu zase vrátí pH vody do nějakého odpovídajícího stavu to znamená že pH půjde nahoru. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 19:57 Muž Maq [4383] Re: Smetany, vaclav
Lámu si hlavu, a nemůžu přijít na důvod, proč by sycení CO2 mělo snížit (nebo zvýšit) alkalitu trvale, tedy i poté, co se sycení vypne. Neumím to teoreticky odůvodnit.
Pokud Václave něco takového dlouhodobě pozoruješ, věřím Ti, ale soudím, že to má nějakou jinou příčinu.
Zvláštní... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 19:53 Muž Maq [4383] Re: zdzd
Jsem z těch Tvých čísel zmatený. Například ta Heltrefeterova receptura říká 3.46 gramu NaCl na litr? To je asi osmina toho, co je v oceánu. Připadá mi to divné.
Pokud vím, je tady nejméně jedno vlákno věnované axolotlům, a nějací lidé tam radí zřejmě velmi zasvěceně. Možná tam je to pravé místo položit otázku vhodné vody pro Tvoje axolotly. Pokud jde o mě, umím poradit, jak udělat vodu žádaného složení, ale fakt netuším, co mají rádi tihle obojživelníci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 16:07 R Muž vaclav [10031] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Smetany
Tak pokud máš tak málo Co2 tak se toho moc dít nebude, zkus přidat a uvidíš. Samozřejmě to nebude hned ale časem bude klesat. PH a KH to jsou spojené nádoby když to přeženu liješ vlastně kyselinu do vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.04.2019 14:50 Muž Smetany [607] Re: vaclav
Tohle mám všechno přečtené a teoretik jsem myslím skoro dobrý. Ale nikde jsem nečetl že by klesalo kH vody když přidávám CO2 to by potom tilmanova tabulka nemohla fungovat. Uvedu příklad sítím CO2 už 10 dní CO2 se snažím držet mezi 10-15 mg/l začínal jsem s alkalitou 2° a před výměnou vody byla stále 2° (měřím fotometrem takže myslím že celkem přesně) a podle dropcheckru mám stále tmavě zelenou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 14:29 R Muž vaclav [10031] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Smetany
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 14:26 R Muž vaclav [10031] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Smetany
Tak ze začátku ano ale pak se to přehoupne když se začneš blížit s kh 0, čím nižší kh tím méně CO2 při stejném pH. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 14:14 Muž Smetany [607] Re: vaclav
Takže pokud přidávám CO2 bude mi alkalita v akváriu postupně klesat? Tím pádem bude ve vodě postupně stoupat obsah CO2. To jsem zatím nepozoroval. A co se stane když CO2 přestanu dodávat zase se zvýší?
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 13:40 Muž zdzd [4] Re: Maq
jediné co vím je, že

ph 7.4 - 7.6
a teplota vody 16-18°C
a vodu chtějí tvrdou

tohle je doborný popis co jsem našel a ze kterého vyplývá, že chtějí tvrdou vodu, ale jak ji přitvrdit ze 2° na potřebnou tvrdost nechápu

a v jiném článku jsem našel, že KH 3-8 GH 7-14

The degree of water hardness can be thought of as the amount of dissolved salts in the water. There are many kinds of salt apart from the one people use on their food. Some commonly encountered salts include epsom salt (MgSO4), baking/bread soda (NaHCO3), and "Low-Sodium" salt (KCl) used by people as an alternative to ordinary salt (NaCl).

If you live in a hard water area, the chances are that you've seen limescale in your kettle or pipes. This is caused by the deposition of dissolved salts of calcium and magnesium on the heating element of the kettle and the inside surface of the pipes. Soft water contains little dissolved salts, while hard water contains significant amounts. There tends to be a correlation between soft water and acidic pH, and hard water and alkaline pH. This is because these minerals affect the chemical equilibrium in the water (discussed in a simple form in the pH section).

Axolotls prefer somewhat hard water, and those that live in soft water will often suffer from temporary anaemia - the animal becomes pale and its gills lose their colouration for a few minutes or hours. This is not a dangerous condition but it can be prevented by supplementing the hardness of the water with added salts.

Currently, I live in an area in which the water is a little on the soft side. I regularly supplement it with added salts. Laboratories use one of two types of salt mixture (each is known as a medium) in their water: Holtfreter's solution and Steinberg's solution. The ingredients and proportions used in each are detailed in the table below, together with the "recipe" I personally use. This table includes a brief version of a table found in "Developmental Biology of the Axolotl".

Medium

Components to make 100% concentration

(per litre of water)

Weight in grams

Holtrefeter's
Solution

NaCl
KCl
CaCl2
NaHCO3

3.46
0.05
0.1
0.2

Steinberg's
Solution

NaCl
KCl
Ca(NO3)2.4H2O
MgSO4.7H2O
Tris (a sort of buffer)
Add HCl to pH 7.4

3.4
0.05
0.08
0.205
0.56

John's Solution

NaCl
MgSO4.7H2O
NaHCO3

1
0.1
0.1

Indiana University Axolotl Colony use a modified Holtfreter's solution which leaves out the NaHCO3 and uses MgSO4 in the same weight. Typically, 40% or 50% is used for adults, and 20% for embryos.

I have also used another modified Holtfreter's mix at 50% concentration. The modification is that I added MgSO4 in the same weight as NaHCO3 instead of replacing NaHCO3 as done by Indiana University Axolotl Colony.

As a more practical straight-forward alternative to making up your own solutions, you can purchase kits for adjusting the hardness of water at your local aquarium outlet (they also directly adjust pH and are sold as such). If you want to get the salts for the solutions mentioned above and you have problems finding them, I have seen them at the Chemistry Store, though I have never purchased anything from that company.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 13:28 R Muž vaclav [10031] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Smetany
Kontrolér drží jen pH a protože CO2 vodu okyseluje a čím je voda měkčí tím to jde lépe. Mění se u toho i KH směrem dolu čím je číslo nižší tím to jde rychleji. Takže pokud máš pH 6,5 a kh 4 bude ve vodě skoro 40mg/l když ti klesne na KH1 už to bude jenom 10mg a kontrolér na obsah CO2 nemá tedy moc vliv ten drží jen pH. V Japonsku používají speciální substráty co dělají různé věci a protože jsem je nikdy nepoužíval tak s tím ti neporadím. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 13:18 Muž Maq [4383] Re: zdzd
To záleží na tom, co chceš mít. Tuhle jsi tuším někde psal, že rostliny Tě valně nezajímají. Na prvním místě jsou u Tebe axolotlové, ne? Tak bych udělal vodu na míru jim (já nevím, jaká to je), a ostatní bych doplnil podle toho.
(Nepocházejí ze středního Mexika? Tam bývá, pokud se nemýlím, voda většinou tvrdá a zásaditá, ne?)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 13:15 R Muž vaclav [10031] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Zdejší atlas neumožňuje 0 Kh já vím že na některých stránkách tam tu nulu mají ale tady to nejde a ber jako fakt. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 12:58 Muž zdzd [4] Re: Maq
Takže nemám řešit zvyšování alkality, když mám dKH rovno 2° a pH 7,2-7,5?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 12:34 Muž Smetany [607] Re: vaclav
Můžu se zeptat jaký? (A neber to prosím jako útok myslím to jako seriózní dotaz na člověka který má s CO2 větší zkušenosti než já) Já právě teď bojují s svou první vážnou nádrži s CO2 a měl sem dojem že naopak pH kontrolér tento problém vyřeší. Když sem pilně studoval zabrousil jsem i do materiálů jednoho japonského akvaristy který se snažil držet KH téměř na nule a ještě navíc v noci vzduchoval. Netuším jak to dělal ale jeho akvária fungovala moc hezky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 12:32 Muž Maq [4383] Re: vaclav
CO2 je jen další vliv, který je třeba seřídit a vyladit. Samozřejmě, pokud někdo sytí na 30 mg/l, tak je to složité, tam je asi ta alkalita lepší. U takových systémů se ale sotva dá mluvit o "jemném" ovlivňování.
Ale není tak docela pravda, že jsme se o tom nikdy nebavili i v jiných souvislostech. Jednou jsme se pohádali kvůli tomu, že atlas nedovoloval zadat alkalitu nižší než 2°dKH. Ty jsi tenkrát argumentoval, že to je k ničemu, protože proč by někdo používal takovou nestabilní vodu. O sycení nebo nesycení tenkrát nešla řeč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 12:22 R Muž vaclav [10031] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Mluví se o tom ale v souvislosti používání CO2 a tam už to problém je. O akváriích bez používání CO2 jsem se o tomhle problému nikdy nebavil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.04.2019 12:14 Muž Maq [4383]
Napadlo mě v příslušném vlákně reagovat na často vyslovovaný názor, že nízká alkalita vede k prudkým výkyvům pH.
Podle mě nevede. Je to jako tvrdit, že řízení auta vede k autonehodám. To přece samo o sobě nestačí - musí k tomu být ještě něco. Buď řidič udělá chybu, nebo zasáhne vyšší moc, a nebo když řidič řídit prostě neumí, dopadne to špatně. Ale jinak, může najezdit stovky tisíc km bez nehody. Běžně.
Stejné je to s nízkou alkalitou. Na rozdíl od hlasatelů její nebezpečné nestability, já takovou vodu (hluboko pod 1°dKH) v akváriích skutečně mám. pH je stabilní, pokud neudělám chybu. Samozřejmě, než jsem se to naučil, párkrát jsem chybu udělal. Teď už to umím, a naopak si náramně pochvaluju, že při nizoučké alkalitě se dá pH nasměrovat jemnými prostředky tam, kde ho člověk chce mít. Což u vody s vyšší alkalitou tak snadno a elegantně nejde.
Voda s nízkou alkalitou je bezvadná a bezpečná, akorát se to s ní musí umět. Není příčinou výkyvů pH, tou je akvaristova nezkušenost, nešikovnost.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2018 11:39 Muž zervan [1089] - RostlinyRe: jamro27
Záleží, čo myslí tým "pH som nastavil". Dá sa meniť koncentráciou CO2, vtedy to nemá prečo hýbať s KH. Dá sa meniť pridaním kyseliny, vtedy sa likviduje KH (opak pridania sódy).

Mávam veľa rastlín, ale KH sa mi nezvykne znižovať, a to ani po mesiaci bez výmeny vody. Ak majú rastliny dostatok CO2, nemali by siahať na uhličitany. S JBL Manado v jednom akváriu sa mi zvyšuje KH. Nebude ADA Amazonia znižovať KH? Nemá nejaké kyseliny?
Reklama

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 15:58 Muž jamro27 [40] - krevetky
Pri ph 6-6,5 nebudes mat vacsie kh.

Ja mam pri crs ph 6, kh 0, gh 4. Pokial tam mas substrat pre krevetky alebo nieco podobne kh budes mat stale take.
Koralova drt ti zdvihne vsetko ph kh aj gh, ja by som to neriesil na tvojom mieste pokial vsetko v akva funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 14:36 Muž AleK [12] - rostliny a zase rostliny
Ahoj jdu si tu zase pro radu ... řešil jsem kH a pH v akva včera jsem musel přidat jedlou sodu abych vytáhnul kH na 4 a pH nastavil na 6,25 (drop a testy ukazovali slabě zelenou což je můj záměr ... ale dnes měřím kH a už je zase dole 1-2 ... dočetl jsem že kH snižuje fotosintéza která je u mě silná mám hodně rostlin a bublinkuje to jako o život ... ale co s tím kH soda se může dávat jen po výměně vody a já přeci nebudu měnit vodu denně co radíte já se dočetl že pomáhá korálová drť do substrátu ale nevím díky za rady

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 14:15 Honza97 - rostliny a zase rostliny – Opačný "problém"
Prosím o radu: Myslíte si že je 8°dKH moc? Popřípadě jak ji snížit. pH:6.8
Měřeno kapkovými testy.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 12:34 Muž mhron [11] - Jezírkové rybyRe: arcticlady
Ač chemik, tak procesy, které ovlivňují pohyb kH, neznám. Myslím si ale, že na to bude mít vliv hlavně složení rostlin a jejich biologické fungování. Předpokládám, že nemáte v obou akváriích stejné rostlinky. Nechápu ale, proč se tu řeší soda a různé "kuchyňské" přípravky, když (jak už zmínil Karlos) jsou v zooshopech tuny komerčních přípravků na zvýšení kH. Moje vstupní voda má kH pouze 2 dkH a ke spokojenosti využívám Mineral Salt od Sery nebo jako rychlovku jejich přípravek pH/kH plus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 08:44 Muž KarlosS [1218] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: rriki
nejenom. Existují i komerční přípravky kH+.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 22:38 Muž rriki [816] - CichlidyRe: arcticlady
musíš dodat uhličitan vápenatý
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 20:29 Žena arcticlady [0] - Parmičky – Poraďte prosím
Ahoj, mám dvě akvária, obě stejný objem 240 L, V každém jiné osazenstvo rostlin a ryb. V Praze. Když provedu částečnou výměnu vody, je hodnota kH u obou stejná a v optimální hodnotě. Po týdnu, když udělám opět kapkový test (JBL), tak v akváriu 1 je stále OK, ale ve 2 je na 0... Myslela jsem, že je to velkým množstvím piskořek v akva 2, které spotřebovávají vápník (v 1 je zatím jen pár kousků). Ale i po odlovení velkého množství piskořek se to v akva 1 neustálilo.
Poraďte čím by to mohlo být? A co s tím dělat?
Zkloušela jsem přidat k filtru sépiovou kost, ale to nefunguje...
Díky

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2013 15:41 R Muž romant [27424] Re: petr68
Jednu čajovou lžičku jedlé sody na 50 litrů vody a zvedne Ti to alkalitu cca o 4dKH. Ovšem nejdříve bych si ověřil naměřený hodnoty, tím mám na mysli aby bylo měření průkazné, třeba nějakým osvědčeným kapkovým testem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2013 15:12 Muž petr68 [27] - Rostliny
jak můžu zvýšit kh v akváriu které mám na nule - mám státní vodu ale dal sem do ní ada chlor of tak doufám že to chlor zneutralizuje

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2011 13:48 Muž Moucha [1426] - Raci, krabi, krevetkyRe: afinko
pri nizke alkalite snadno kolisa pH (a to nejni dobre), navic pri pohledu do atlasu zjistis ze vetsina rostlin potrebuje vyssi alkalitu nez 2°dKH

pri kombinaci co2 a zvysovani alkality lze ustalit pH kolem 6,5

jako optimum se doporucuje o trochu vyssi pH 6,8-7
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2011 13:30 Muž afinko [27] – Nizka alkalita
Ma nizka alkalita nepriaznivy vpliv na rastliny alebo ryby?
Alebo ak dokazem ustriehnut PH na rozumnej urovni (cca 6.5) napr. pomocou riadeneho pridavania CO2, tak to nicomu nevadi?

Tu maniakva.sweb.cz/… som sa to nedocital.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2011 04:13 Muž rriki [816] - Cichlidy – Re: achyles73
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 20:56 Muž Sid [5856] - Rostliny – Re: Johan
Třeba ani ne. Záleží na tom, co kdo považuje za "sakra hodně". :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 19:50 Muž Johan [4662] - Rostliny – Re: Sid
Stejně by toho sodíku muselo být sakra hodně. (mě se s tím počítat nechce)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 19:36 Muž Sid [5856] - Rostliny – Re: Johan
To je, samozřejmě, pravda. :)
Ono se sice nemění 100% vody, ale nárůst koncentrace nemusí být nijak dramatický. (Ostatně, ten se dá celkem jednoduše spočítat. :-))
Jde jen o to, nepřehánět to se sodíkem. Případně zvážit i používání jiných prostředků, než jen jedlé sody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 19:22 Muž Johan [4662] - Rostliny – Re: Sid
Rostlinkáři by ale měli mít na mysli, že trvalé zvyšování alkality jedlou sodou nemusí udělat dobře rostlinkám vinou přípaného zvyšování koncentrace sodíku Rostlinkář má na paměti, že je vhodné měnit vodu. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 19:17 Muž Sid [5856] - Rostliny – Re: achyles73
...čím mám teda zvýšit kH, když jedlá soda není vhodná?...
Jak jste přišel na to, že jedlá soda není vhodná?! :-|
Jedlá soda vhodná k úpravě KH je. Rostlinkáři by ale měli mít na mysli, že trvalé zvyšování alkality jedlou sodou nemusí udělat dobře rostlinkám vinou přípaného zvyšování koncentrace sodíku, jak jsem dříve napsal.
Další možnosti úpravy KH najdete např. zde: maniakva.sweb.cz/…

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 17:24 Muž achyles73 [8] - Živorodky – Re: Sid
Můžete mi říct, čím mám teda zvýšit kH, když jedlá soda není vhodná ? Nic jiného mě nenapadá ! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:37 Muž smoldo [0] – Re: Sid
No áno ja viem asi som to zle napísal viem ,že keď dávam co2 tak PH znižujem znamenalo ,by to prem mňa ak zvíšim KH tak možem pridať viac co2 na ventile , Ale ako je možne že mám PH-6,5 teda v pohode a to KH-0 aj pri dávkovaní co2 a PH sa neako moc nehýbe stale má rovnako no asi som s toho mimo . Vďaka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:29 Muž Sid [5856] - Rostliny – Re: Stenly
Zkuste použít vyhledávání ve zdejší diskusi - informací na toto téma je tu plno. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:28 Muž Stenly [43] – Re: Sid
Tak jsem zase o něco chytřejší.. jooo člověk se pořád učí.. každopádně dík za osvětu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:25 Muž Sid [5856] - Rostliny – Re: Stenly
KH není podíl GH. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:24 Muž Stenly [43] – Re: Sid
Asi jsem si mylně myslel, že KH je určitý podíl GH a tedy by neměla být větší. No stejně pro jistotu koupím jiný test, tím nic nepokazím. Když jsme u toho jaký jsou osvědčený testy??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:22 Muž Stenly [43] – Re: GP
Tak montovala to odborná firma a pije tu vodu 20bytových jednotek žádné zdravotní problémy zy 2 roky provozu nebyly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:22 Muž Sid [5856] - Rostliny – Re: smoldo
...keď zvíšim KH na 3-4 povedzme pripravkom KH+ znamená to že budem musieť znižovať PH lebo mi zrejme viskoćí hore pridaním co2, a kolko mi také zvíšenie vydrži keď to zdvihnem týžden dva mesiac...
Ach, ta diakritika?! hmm
Nechtěl jste napsat: "keď zvíšim KH na 3-4, povedzme pripravkom KH+, znamená to, že budem musieť znižovať PH, (lebo mi zrejme viskoćí hore), pridaním co2..."?!
"KH+" může být zase jen roztokem jedlé sody, takže byste si moc nepomohl, co se Na týče. (Ale složení KH+ neznám, tak to berte s rezervou.)
Zvýšené pH vám bude snižovat právě to CO2, které do vody dodáváte.
Jak dlouho takové zvýšení alkality vydrží, to záleží na tolika faktorech, že už jen vyjmenovat by stálo hodně času... :) Nezbude, než abyste v tomto směru prováděl pravidelné testování. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:16 GP - Rostliny – Re: Stenly
nezmekcuje se to fosfatovymi solemi? neni to jen na uzitkovou vodu? je to vubec vhodne do akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:14 Muž Sid [5856] - Rostliny – Re: Stenly
...vychází GH7 a KH16. To ale asi nebude správně. Aby byla celková tvrdost nižší než uhličitanová... Jinak voda na vsupu do domu je změkčována pomocí (sype se do toho sůl)...
Správně to být může, protože KH se týká obsahu alkalicky reagujících látek a GH obsahu (zejména) Ca a Mg. Takže je dost dobře možné, že vaše voda obsahuje "relativně hodně" např. hydro/uhličitanů a "relativně málo" Ca a Mg...
Nepíšete sice, jakou "solí" je změkčována voda na vstupu do domu, ale parametry GH a KH s vašimi slovy "koresponduje". :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:03 Muž smoldo [0] – Re: Sid
Ďakujem nechcel som uraziť skúsených akvaristou , len keď ćítam fóra tak većinou máś dosť dobré odpovede a rady . OK keď zvíšim KH na 3-4 povedzme pripravkom KH+ znamená to že budem musieť znižovať PH lebo mi zrejme viskoćí hore pridaním co2 , a kolko mi také zvíšenie vydrži keď to zdvihnem týžden dva mesiac . ĎAKUJEM X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:00 Muž Stenly [43]
Když jsme u té tvrdosti... kapkovým testem Tetra Laborett mi vychází GH7 a KH16. To ale asi nebude správně. Aby byla celková tvrdost nižší než uhličitanová, nebo se pletu? Jinak jsem ještě použil lakmusový test Tetra 6in1 a tam mi to vychází GH16 a KH10 ale neberu to jako přesný údaj protože se políčka vybarví zvláštně střed má jinou barvu než okraj. Mám podezření že jsou ty testy vadné a koupím si jiné. Jinak voda na vsupu do domu je změkčována pomocí (sype se do toho sůl).
Nesetkal jste se s tímto problémem někdo??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 13:44 Muž Sid [5856] - Rostliny – Re: smoldo
Zkušených akvaristů, kteří by se mohli vyjádřit k vašemu problému, je na těchto stránkách dostatek. Určitě jste je odradil tím, že jste se obrátil přímo na mne... hmm
Příště raději adresujte svůj dotaz obecně tomuto fóru. Děkuji. :-)

KH "neměřitelné" je při sycení vody CO2 vždy RISKANTÍ vzhledem k tomu, že je voda nedostatečně pufrována a tím pádem hrozí skokový propad pH.
Nedávno jsem neuhlídal, že mi v tlakové láhvi dochází plyn, čehož následkem byl zvýšený přísun CO2 do nádrže, snížení alkality v podstatě též na neměřitelnou hodnotu a pokles pH na cca 5,5... :-O
EDIT: Určitě byste měl alkalitu vody ve svém akva zvýšit. (Jak na to zjistíte ve zdejší diskusi - řeší se to tu stále dokola.) Doporučuje se držet alkalitu alespoň na 3-4 dKH, já mám "raději" kolem 7 dKH. :-)
Jen bych chtěl upozornit, že trvalé zvyšování alkality jedlou sodou nemusí udělat dobře rostlinkám vinou přípaného zvyšování koncentrace sodíku...
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy Přidat příspěvek • Zobrazeno 2723x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/11826-prilis-nizke-dkh