Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Příliš nízké dKH

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Příliš nízké dKH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2018 11:39 Muž @ zervan [1050] - RostlinyRe: jamro27
Záleží, čo myslí tým "pH som nastavil". Dá sa meniť koncentráciou CO2, vtedy to nemá prečo hýbať s KH. Dá sa meniť pridaním kyseliny, vtedy sa likviduje KH (opak pridania sódy).

Mávam veľa rastlín, ale KH sa mi nezvykne znižovať, a to ani po mesiaci bez výmeny vody. Ak majú rastliny dostatok CO2, nemali by siahať na uhličitany. S JBL Manado v jednom akváriu sa mi zvyšuje KH. Nebude ADA Amazonia znižovať KH? Nemá nejaké kyseliny?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 15:58 Muž @ jamro27 [40] - krevetky
Pri ph 6-6,5 nebudes mat vacsie kh.

Ja mam pri crs ph 6, kh 0, gh 4. Pokial tam mas substrat pre krevetky alebo nieco podobne kh budes mat stale take.
Koralova drt ti zdvihne vsetko ph kh aj gh, ja by som to neriesil na tvojom mieste pokial vsetko v akva funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 14:36 Muž @ AleK [12] - rostliny a zase rostliny
Ahoj jdu si tu zase pro radu ... řešil jsem kH a pH v akva včera jsem musel přidat jedlou sodu abych vytáhnul kH na 4 a pH nastavil na 6,25 (drop a testy ukazovali slabě zelenou což je můj záměr ... ale dnes měřím kH a už je zase dole 1-2 ... dočetl jsem že kH snižuje fotosintéza která je u mě silná mám hodně rostlin a bublinkuje to jako o život ... ale co s tím kH soda se může dávat jen po výměně vody a já přeci nebudu měnit vodu denně co radíte já se dočetl že pomáhá korálová drť do substrátu ale nevím díky za rady

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 14:15 Honza97 - rostliny a zase rostliny – Opačný "problém"
Prosím o radu: Myslíte si že je 8°dKH moc? Popřípadě jak ji snížit. pH:6.8
Měřeno kapkovými testy.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 12:34 Muž @ mhron [11] - Jezírkové rybyRe: arcticlady
Ač chemik, tak procesy, které ovlivňují pohyb kH, neznám. Myslím si ale, že na to bude mít vliv hlavně složení rostlin a jejich biologické fungování. Předpokládám, že nemáte v obou akváriích stejné rostlinky. Nechápu ale, proč se tu řeší soda a různé "kuchyňské" přípravky, když (jak už zmínil Karlos) jsou v zooshopech tuny komerčních přípravků na zvýšení kH. Moje vstupní voda má kH pouze 2 dkH a ke spokojenosti využívám Mineral Salt od Sery nebo jako rychlovku jejich přípravek pH/kH plus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 08:44 Muž @ KarlosS [1217] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: rriki
nejenom. Existují i komerční přípravky kH+.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 22:38 Muž @ rriki [813] - CichlidyRe: arcticlady
musíš dodat uhličitan vápenatý
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 20:29 Žena @ arcticlady [0] - Parmičky – Poraďte prosím
Ahoj, mám dvě akvária, obě stejný objem 240 L, V každém jiné osazenstvo rostlin a ryb. V Praze. Když provedu částečnou výměnu vody, je hodnota kH u obou stejná a v optimální hodnotě. Po týdnu, když udělám opět kapkový test (JBL), tak v akváriu 1 je stále OK, ale ve 2 je na 0... Myslela jsem, že je to velkým množstvím piskořek v akva 2, které spotřebovávají vápník (v 1 je zatím jen pár kousků). Ale i po odlovení velkého množství piskořek se to v akva 1 neustálilo.
Poraďte čím by to mohlo být? A co s tím dělat?
Zkloušela jsem přidat k filtru sépiovou kost, ale to nefunguje...
Díky

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2013 15:41 R Muž @ romant [26506] Re: petr68
Jednu čajovou lžičku jedlé sody na 50 litrů vody a zvedne Ti to alkalitu cca o 4dKH. Ovšem nejdříve bych si ověřil naměřený hodnoty, tím mám na mysli aby bylo měření průkazné, třeba nějakým osvědčeným kapkovým testem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2013 15:12 Muž @ petr68 [27] - Rostliny
jak můžu zvýšit kh v akváriu které mám na nule - mám státní vodu ale dal sem do ní ada chlor of tak doufám že to chlor zneutralizuje
Reklama

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2011 13:48 Muž @ Moucha [1421] - Raci, krabi, krevetkyRe: afinko
pri nizke alkalite snadno kolisa pH (a to nejni dobre), navic pri pohledu do atlasu zjistis ze vetsina rostlin potrebuje vyssi alkalitu nez 2°dKH

pri kombinaci co2 a zvysovani alkality lze ustalit pH kolem 6,5

jako optimum se doporucuje o trochu vyssi pH 6,8-7
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2011 13:30 Muž @ afinko [27] – Nizka alkalita
Ma nizka alkalita nepriaznivy vpliv na rastliny alebo ryby?
Alebo ak dokazem ustriehnut PH na rozumnej urovni (cca 6.5) napr. pomocou riadeneho pridavania CO2, tak to nicomu nevadi?

Tu maniakva.sweb.cz/… som sa to nedocital.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2011 04:13 Muž @ rriki [813] - Cichlidy – Re: achyles73
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 20:56 Muž @ Sid [5837] - Rostliny – Re: Johan
Třeba ani ne. Záleží na tom, co kdo považuje za "sakra hodně". :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 19:50 Muž @ Johan [4655] - Rostliny – Re: Sid
Stejně by toho sodíku muselo být sakra hodně. (mě se s tím počítat nechce)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 19:36 Muž @ Sid [5837] - Rostliny – Re: Johan
To je, samozřejmě, pravda. :)
Ono se sice nemění 100% vody, ale nárůst koncentrace nemusí být nijak dramatický. (Ostatně, ten se dá celkem jednoduše spočítat. :-))
Jde jen o to, nepřehánět to se sodíkem. Případně zvážit i používání jiných prostředků, než jen jedlé sody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 19:22 Muž @ Johan [4655] - Rostliny – Re: Sid
Rostlinkáři by ale měli mít na mysli, že trvalé zvyšování alkality jedlou sodou nemusí udělat dobře rostlinkám vinou přípaného zvyšování koncentrace sodíku Rostlinkář má na paměti, že je vhodné měnit vodu. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 19:17 Muž @ Sid [5837] - Rostliny – Re: achyles73
...čím mám teda zvýšit kH, když jedlá soda není vhodná?...
Jak jste přišel na to, že jedlá soda není vhodná?! :-|
Jedlá soda vhodná k úpravě KH je. Rostlinkáři by ale měli mít na mysli, že trvalé zvyšování alkality jedlou sodou nemusí udělat dobře rostlinkám vinou přípaného zvyšování koncentrace sodíku, jak jsem dříve napsal.
Další možnosti úpravy KH najdete např. zde: maniakva.sweb.cz/…

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 17:24 Muž @ achyles73 [8] - Živorodky – Re: Sid
Můžete mi říct, čím mám teda zvýšit kH, když jedlá soda není vhodná ? Nic jiného mě nenapadá ! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:37 Muž @ smoldo [0] – Re: Sid
No áno ja viem asi som to zle napísal viem ,že keď dávam co2 tak PH znižujem znamenalo ,by to prem mňa ak zvíšim KH tak možem pridať viac co2 na ventile , Ale ako je možne že mám PH-6,5 teda v pohode a to KH-0 aj pri dávkovaní co2 a PH sa neako moc nehýbe stale má rovnako no asi som s toho mimo . Vďaka
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:29 Muž @ Sid [5837] - Rostliny – Re: Stenly
Zkuste použít vyhledávání ve zdejší diskusi - informací na toto téma je tu plno. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:28 Muž @ Stenly [43] – Re: Sid
Tak jsem zase o něco chytřejší.. jooo člověk se pořád učí.. každopádně dík za osvětu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:25 Muž @ Sid [5837] - Rostliny – Re: Stenly
KH není podíl GH. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:24 Muž @ Stenly [43] – Re: Sid
Asi jsem si mylně myslel, že KH je určitý podíl GH a tedy by neměla být větší. No stejně pro jistotu koupím jiný test, tím nic nepokazím. Když jsme u toho jaký jsou osvědčený testy??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:22 Muž @ Stenly [43] – Re: GP
Tak montovala to odborná firma a pije tu vodu 20bytových jednotek žádné zdravotní problémy zy 2 roky provozu nebyly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:22 Muž @ Sid [5837] - Rostliny – Re: smoldo
...keď zvíšim KH na 3-4 povedzme pripravkom KH+ znamená to že budem musieť znižovať PH lebo mi zrejme viskoćí hore pridaním co2, a kolko mi také zvíšenie vydrži keď to zdvihnem týžden dva mesiac...
Ach, ta diakritika?! hmm
Nechtěl jste napsat: "keď zvíšim KH na 3-4, povedzme pripravkom KH+, znamená to, že budem musieť znižovať PH, (lebo mi zrejme viskoćí hore), pridaním co2..."?!
"KH+" může být zase jen roztokem jedlé sody, takže byste si moc nepomohl, co se Na týče. (Ale složení KH+ neznám, tak to berte s rezervou.)
Zvýšené pH vám bude snižovat právě to CO2, které do vody dodáváte.
Jak dlouho takové zvýšení alkality vydrží, to záleží na tolika faktorech, že už jen vyjmenovat by stálo hodně času... :) Nezbude, než abyste v tomto směru prováděl pravidelné testování. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:16 Muž @ GP [193] – Re: Stenly
nezmekcuje se to fosfatovymi solemi? neni to jen na uzitkovou vodu? je to vubec vhodne do akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:14 Muž @ Sid [5837] - Rostliny – Re: Stenly
...vychází GH7 a KH16. To ale asi nebude správně. Aby byla celková tvrdost nižší než uhličitanová... Jinak voda na vsupu do domu je změkčována pomocí (sype se do toho sůl)...
Správně to být může, protože KH se týká obsahu alkalicky reagujících látek a GH obsahu (zejména) Ca a Mg. Takže je dost dobře možné, že vaše voda obsahuje "relativně hodně" např. hydro/uhličitanů a "relativně málo" Ca a Mg...
Nepíšete sice, jakou "solí" je změkčována voda na vstupu do domu, ale parametry GH a KH s vašimi slovy "koresponduje". :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:03 Muž @ smoldo [0] – Re: Sid
Ďakujem nechcel som uraziť skúsených akvaristou , len keď ćítam fóra tak većinou máś dosť dobré odpovede a rady . OK keď zvíšim KH na 3-4 povedzme pripravkom KH+ znamená to že budem musieť znižovať PH lebo mi zrejme viskoćí hore pridaním co2 , a kolko mi také zvíšenie vydrži keď to zdvihnem týžden dva mesiac . ĎAKUJEM X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:00 Muž @ Stenly [43]
Když jsme u té tvrdosti... kapkovým testem Tetra Laborett mi vychází GH7 a KH16. To ale asi nebude správně. Aby byla celková tvrdost nižší než uhličitanová, nebo se pletu? Jinak jsem ještě použil lakmusový test Tetra 6in1 a tam mi to vychází GH16 a KH10 ale neberu to jako přesný údaj protože se políčka vybarví zvláštně střed má jinou barvu než okraj. Mám podezření že jsou ty testy vadné a koupím si jiné. Jinak voda na vsupu do domu je změkčována pomocí (sype se do toho sůl).
Nesetkal jste se s tímto problémem někdo??
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 13:44 Muž @ Sid [5837] - Rostliny – Re: smoldo
Zkušených akvaristů, kteří by se mohli vyjádřit k vašemu problému, je na těchto stránkách dostatek. Určitě jste je odradil tím, že jste se obrátil přímo na mne... hmm
Příště raději adresujte svůj dotaz obecně tomuto fóru. Děkuji. :-)

KH "neměřitelné" je při sycení vody CO2 vždy RISKANTÍ vzhledem k tomu, že je voda nedostatečně pufrována a tím pádem hrozí skokový propad pH.
Nedávno jsem neuhlídal, že mi v tlakové láhvi dochází plyn, čehož následkem byl zvýšený přísun CO2 do nádrže, snížení alkality v podstatě též na neměřitelnou hodnotu a pokles pH na cca 5,5... :-O
EDIT: Určitě byste měl alkalitu vody ve svém akva zvýšit. (Jak na to zjistíte ve zdejší diskusi - řeší se to tu stále dokola.) Doporučuje se držet alkalitu alespoň na 3-4 dKH, já mám "raději" kolem 7 dKH. :-)
Jen bych chtěl upozornit, že trvalé zvyšování alkality jedlou sodou nemusí udělat dobře rostlinkám vinou přípaného zvyšování koncentrace sodíku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 13:01 Muž @ smoldo [0] – Re: Sid
Sid prosim Ťa ty si taký skúsený chcem sa spýtať mam problém meral som vodu testami Ph KH GH , hodnoty ukazujú Ph-6,5 , KH-0 ,lebo to nemá ani zdaleka farbu viac ako 0 ak ma chápeš a GH-7 ,ja len či to može mať vpliv na rastlinky neakým sposobom ak hej tak akým , co2 davam tak normalne tych 25-30 bubliniek za minútu ratajou difuzér , . Ako som čítal o tej asimilácii rastlín že to znižuje KH tak mne tie rastlinky bublajú už na obed akože dosť čo robyt alebo nevadí tak nizke KH rybám a rastlinkám . ĎAKUJEM palec

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2009 03:33 Žena @ Snowy [24] – Re: Johanka
To těžko říct, já koupila dvoje křídy - jedny Tesco za 9,90 a dalšé Koh-i-noor školní křídu. Tesco po zakápnutí octem šuměly, zkoušela jsem měřit pH a z hodnot okolo pěti to vyhnaly na 6,5, pak už byla hodnota pH stejná. "Kohinorky" nešuměly, pH rostlo pomaleji, ustálilo se na 6,0. Test na KH jsem neměla. Bohužel nevím složení těch kříd, nikde jsem to nenašla, ale prý se některé už z CaCO3 nevyrábí, čím to nahradili, netuším. Musela bys tu či onu křídu vyzkoušet mimo nádrž.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2009 19:48 Žena @ Johanka [57] – Re: Snowy
A jak se dávkuje CaCO3.Pokud bude nízké dKH už z vodovodu-lze křídu využít jen v tomto případě?Takže ojediněle-při výměně vody,když vodovodní bude nízká?Potřebovala bych nějakou "první pomoc",mám Ramirézky a ty výkyvy obvzlášť nerady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2009 10:35 Muž @ Sid [5837] - Rostliny
Zajímalo by mě, jak fotosyntéza může ovlivňovat vodu... Tuším, že by to mohlo být noční produkcí CO2 a jejím denním vstřebáváním... stejné hodnoty mám i v druhém akva..., ve kterém není dno, rostlinky v košíčku-3ks-odchovnička... To mě vedlo k přeměření vodovodní vody a k mému překvapení je hodnota PH 6,8 a dKH 0... neměřím vodovodní vodu často. Ale vím jistě,že nulové nebylo nikdy.
Jestliže má vaše vstupní voda "nulovou" alkalitu, pak je vaše "záhada" s poklesem alkality vyřešena. :-)
Fotosyntéza ovlivňuje vodu i tak, jak jste napsala - kolísáním obsahu CO2 se mění i pH. S kolísáním obsahu volného CO2 a změnou pH bude souviset řada dalších procesů, o kterých mi nepřipadne důležité přemýšlet.
Alkalita se může v důsledku asimilace snižovat tam, kde rostliny nemají dostatek volného CO2 a jsou nuceny (a schopny) čerpat CO2 z HCO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2009 02:39 Žena @ Snowy [24] – Re: Johanka
Zřejmě je to asi tak nízká hodnota, že to test nezachytí. Mně teče z kohoutku taky měkká voda - 1 a v ojedinělých případech 2 dKH, pH 8. Dřív mi vlivem exkrementu ryb a šneků hodně padalo pH k hodnotám okolo 5. Začala jsem přidávat křídu (CaCO3 - vzniká hydrogenuhličitan, který je "zodpovědný" za alkalitu ) a zatím se to drží. Použila jsem to místo sody kvůli šnekům, protože se jim odvápňovaly ulity.

Jinak stran "spotřebování" alkality - při nitrifikaci se taky okyseluje, vsadila bych asi i na tohle, jak je to s fotosyntézou nevím. www.klub.akva.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2009 23:40 Žena @ Johanka [57] – Re: Sid
Zajímalo by mě,jak fotosyntéza může ovlivňovat vodu-mohla bych poprosit nějaký odkaz?Tuším,že by to mohlo být noční produkcí CO2 a jejím denním vstřebáváním,ale možná se darebně pletu.Ani tohle nebude můj případ-stejné hodnoty mám i v druhém akva,jak jsem právě zjistila,ve kterém není dno,rostlinky v košíčku-3ks-odchovnička.To mě vedlo k přeměření vodovodní vody a k mému překvapení je hodnota PH 6,8 a dKH 0 Trochu mě to zarazilo ,protože neměřím vodovodní vodu často.Ale vím jistě,že nulové nebylo nikdy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2009 23:15 Žena @ Johanka [57]
Je to divný.zkusila jsem tři testy a výsledky jsou stejné.JBL,TETRA a ten třetí kvůli kontrole PH drží se na 6,8.Takže přidám něco s obsahem vápence,protože sodu jsem zkusila a vzduchování jsem přidala v sobotu.Ale vysokým obsahem CO2 by to nemělo být,protože podle tabulky(přesný test nemám) je hodnota v optimu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2009 22:59 LucaBrasi1 – Re: Johanka
Tak to je nějaké divné. Mě stačí kávová lžička na padesáti litroví barel zvedne to tak 2 stupně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2009 22:53 Žena @ Johanka [57] – Re: LucaBrasi1
To jsem zkusila dneska dopoledne-lžíce sody .Bez efektu.Mám přidat ještě?Mám 72lčistý objem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2009 22:47 LucaBrasi1 – Re: Johanka
Zvýšit Kh je možné jedlou sodou. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2009 22:46 Muž @ Sid [5837] - Rostliny – Re: Johanka
Může mi prosím někdo poradit, čím by to mohlo být a hlavně, jak hodnotu upravit?
Jednou z příčin, proč klesá v akva alkalita, může být fotosyntéza rostlin. Jestli je to váš případ, to netuším.
Zvýšit alkalitu můžete způsoby uvednými např. zde:
maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2009 22:36 Žena @ Johanka [57] – Příliš nízké dKH-prosím radu
Zdravím.Hodnoty měřím každý týden,vždy s podobným výsledkem -v normě.PH se pohybuje mezi7,2-7,6,No3 25-30,NO2-0,dKH v rozmezí 6-10.Vodu měním pravidelně jednou týdně-odkalení+40%odstáté vody.Minulý týden mi kleslo na 3dKH a stav přetrvává i po část.výměně vody,je to tři dny.V akváriu jsem kromě zasazení nové rostlinky nic neměnila,nepřidávala.Chemii nepoužívám,nehnojím.Akva založeno na jaře. Může mi prosím někdo poradit,čím by to mohlo být a hlavně ,jak hodnotu upravit?

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy Přidat příspěvek • Zobrazeno 2365x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/11826-prilis-nizke-dkh