Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Dávkování CO2

 

NápovědaFórum » CO2 » Zkušenosti a rady 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Dávkování CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2018 11:36 Muž Jarry [1437] Re: PeCh
A jak se projevuje nekompatibilita sycení CO2 a vzduchování?:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2018 22:19 Muž PeCh [77] Re: Fid0
Vyzerá to, že sa dusí. Vo vode bude priveľa CO2 a malo kyslíka. Vypni sýtenie CO2. Pomôže k tomu aj výmena časti vody a vzduchovanie. Určite neuvažuj o sýteni CO2 i vzduchovaní. Nie je to navzájom kompatibilné.

BTW máš šťastie, že gurama dokáže dýchať vzduch z hladiny. Inak by už asi bolo po nej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2018 21:49 Muž AsusKD [85] Re: Fid0
a sám si si odpovedal na otázku ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2018 21:39 Muž Fid0 [2] Re: vaclav
vodu mám uplne novu ... celu a CO2 som iba zacal davat ...stare akvarko mi cele "padlo" tak som to zakladal nanovo ... novy substrat,rastrliny vsetko ... len ryby ostali povodne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.09.2018 14:54 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Fid0
Vypni to CO2 a vyměň 1/2 vody :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2018 14:43 Muž Fid0 [2] – Gurama
Ahojte, mám v akvarku 6ks Gurama zlatá, akvarko 180litrov, osvetlenie 2x30W trubica + 2x 12W LED, externá filtrácia JBL e901, CO2 z bomby - 1 bubl.za sekundu. Mám neviem či problém s Guramou,ktorá je skoro nonstop na hladine a "lapá po dychu) ... čo to môže byť ??? Mám začať vzduchovať nejakym externým strojčekom,alebo je to normálne ??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2018 22:09 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Hapipo
Odečítat PH z čidla, tak na to bych moc nedal. Lepší jsou kapky nebo potom měřák. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2018 21:32 Hapipo Re: vaaclav
Uhličitanová tvrdost je 4,0-4,5, musel jsme ji zvyšovat, aby byla takhle, vodu jsem měl před tím velmi měkkou cca. 2. Takže čidlo by mělo ukazovat PH okolo 6,8, že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2018 16:04 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hapipo
1, Difuzoru chvíli trvá než se rozjede a vytlačí všechnu vodu z pórů. Seřizuj až na místě kde bude stabilně a chce co několikrát zkontrolovat.
2, Z tím nemám zkušenost.
3, čidlo je správně a nesmí se do něj dostat voda z akvária.
Důležité je aby jsi si zjistil jak máš velikou karbonátovou (uhličitanovou) tvrdost KH. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2018 10:29 Muž hapipo [0]
Ahoj,
včera jsem si zapojil CO2 z 6kg tlakové lahve s redukčním ventilem + jehlovým ventilem + elektromagnetem. Mám 70l akvárium a tak dávkuji 7 bublinek za minutu (Rataj uvádí dávkování objem akva děleno 10). Mám difuzor s počítačem bublin (od Ruwal).
Můj difuzor: www.google.cz/…:


1. Difuzor: Prvně jsem ho dal nahoru pod hladinu a nastavil jsem tam těch 7 bublinek. Poté jsem ho dal dolů a bublinek šlo nějak moc. Má to vliv na výšku ponoru?

2. Tableta v difuzoru: Když se zanese, tak bude proudi méně bublinek? Nebo to pojede stejně?

3. CO2 čidlo: Jak funguje? Dal jsem tam tu kapalinu a nahoře je vzduchová kapsa - asi to tak má být... Ale jak se bude měnit barva, když se tam nedostane voda z akvária?
Moje co2 čidlo: www.google.cz/…:

Děkuji za reakce, jsem v co2 začátečník.
Honza
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2018 00:18 -
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 20:40 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kubaa
Mně rostly rostliny vždycky dobře, ale CO2 je prostě úplně o něčem jiném. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 20:31 Muž Kubaa [718] Re: vaaclav
V čem? Bez CO2 to nerostlo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 20:30 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kubaa
Tak já mám CO2 skoro 20 let a je to čím dál tím lepší a lepší. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 20:01 Muž Kubaa [718] Re: vaaclav
Tak to máme opačné no, já měl zase CO2 a už v tom nevidím smysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 19:41 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kubaa
Sice jsem to nepsal tobě ale mě akvária bez CO2 moc nezajímají měl jsem ho 10 let.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 19:25 Muž Kubaa [718] Re: vaaclav
Myslím že i na tomto webu těch akvárií bez CO2 můžeš vidět dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 19:16 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: LeRi
MarcelG to CO2 aspoň měl a něco o tom věděl, bohužel hlavně v laboratorních podmínkách. Nejvíc ho ale rozčilovalo když jsem po něm chtěl ukázat jak to funguje v praxi. Nic proti teorii nemám ale zajímá mě jak se to dá využít, nebo jestli to nejsou příliš velké nesmysly. Když tu už někdo leze do µg/l tak už to přestávám registrovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 18:28 Muž Kubaa [718] Re: LeRi
Odhad jistě, ovšem dostatečně přesný, aby bylo jasné, že 30mg/l je neodůvodněné a moc (škodí rybám, kytky to nepotřebují).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 18:24 Muž LeRi [315] Re: Kubaa
Takže je to dávkování CO2 jen odhad a tím bych to uzavřel.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 18:21 Muž Kubaa [718] Re: LeRi
Přesně to nespočítáš. A nevidím důvod to počítat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 18:21 Muž LeRi [315] Re: Kubaa
Výborně a teď jak to spočítám?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 18:19 Muž Kubaa [718] Re: LeRi
Jistěže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 18:18 Muž LeRi [315] Re: Kubaa
Bohužel nic konkrétního. Souvisí u rostlin spotřeba CO2 se spotřebou ostatních živin?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 18:15 Muž Kubaa [718] Re: LeRi
Můj názor na to máš popsaný níže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 18:14 Muž LeRi [315] Re: Kubaa
Kolik je málo v normálně zaroslém akváriu? Potřebují ho některé druhy méně a některé více?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 18:11 Muž Kubaa [718] Re: LeRi
Potřebují ho relativně málo. A hlavně ho mají všude na celé planetě podstatně více, než měli ještě před pár stoletími.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 18:10 Muž LeRi [315] – Dávkování CO2
A tak se ptám jakou spotřebu CO2 má během 10h osvitu 1cm čtvereční rostlinné biomasy? A kolik kyslíku dokáže zase ten 1mc čtvereční zase vyrobit? Je to v rovnováze ? Kolik CO2 rostliny potřebují aby zdravě prosperovali?Když už tady padají takové vědecké termíny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 17:10 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Maq
-máte ty rostliny z uvedených lokalit?
-zbytek možnosti gen.změny genomu již zmíněn ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 16:24 Maq Re: lacewings
Vysvětli mi prosím, proč bychom se neměli zajímat o obsah CO2 v přírodních vodách, odkud pocházejí mnohé naše akvarijní rostliny.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.02.2018 13:34 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: LeRi
Většina stonkovek, echinodorů a kryptokoryn. Proto se doporučuje v akváriích větší proud pro lepší příjem živin. :-)
V akváriích je pěstujeme v umělém prostředí a většinou nechceme aby vypadaly tak jako v přírodě ale podstatně lépe. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 15   20.02.2018 13:34 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Kubaa
-data ,data a zas jen data
-nakolik jsou tato data srovnatelná v chovu jednotlivých druhú ryb v akváriích ,kde data jsou zcela jiná ,tedy odlišná od přírodních parametrů
-uvádění dat biotopů je zde takovou mantrou uváděnou pouze k zviditelnění ,přestože to má být pouze náhledový pohled
-kolik asi ryb chovaných v akváriu pochází z oněch lokalit ? ,kolik chovatelů má v chovech WF ryby? a pokud je má tak většinově ví jak s příslušným druhem zacházet a v čem je chovat
-co taková zmena "hydrobiolgie ryb" chovaných a odchovávaných po léta v prostředí zcela odlišném od biotopu ,
-jak můžeme vědět co je pro odchovanou rybu v umělém prostředí v Evropě nebo Asii ,to co zde uvádíte v jakémsi náhledu odbornosti uplatnování k chovu
-nemluvě o dalších věcech vědních oborů ,kterým se zde snaží někteří konkurovat ,ba dokonce vydávat za skutečnost ,bez laboratoře ,techniky a ostatních potřebných skutečností

-akvaristika je pro mnohé zdejší uživatele relaxem a koníčkem
- forum jim má pomáhat ,ne je uvádět v rozpaky terminologií a mnohdy výplody bájných pokusných vědeckých forem akvaristiky

- nezavádějte sem tedy přírodní jevy ,které se diametrálně liší od skutečností v akváriích!!!
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 13:15 Muž Kubaa [718] Re: vaaclav
Sterilní není, ale pokud rychle proudí a míchá se, nedej bože má peřeje, tak pokud v ní nějaký přebytek CO2 vznikne, velmi rychle ho odevzdá do atmosféry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 13:11 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kubaa
V tomhle asi nemáš pravdu protože i proudící voda není sterilní a obsah CO2 v ní bude vyšší než jen to co se rozpustí z atmosféry. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 13:08 R Muž Anthrax [4785] Re: LeRi
Byl jsi někdy na vodě? Koukni se třeba na horní tok Ohře. Tam je v rychlerostoucí vodě rostlin, že sem až koukal. :-)

botany.cz/…
media0.iplace.cz/…
www.mrk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 13:06 Muž LeRi [315] Re: vaaclav
No hlavně většina z nás má mnohonásobně větší počet rostlin v poměru k prostoru než se vyskytují v přírodě, můžeš mi vyjmenovat ty rostliny z rychle tekoucích vod ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 13:06 Muž Kubaa [718] Re: vaaclav
Přesně tak, a pro takové kytky by mělo k dobrému (přirozenému) růstu stačit zabránit poklesu pod těch rovnovážných 0.5. Na což by stačilo i vzduchování. 5 mg/l je pro ně luxus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.02.2018 13:01 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: LeRi
Nemáš pravdu v rychleji tekoucích vodách je značné množství rostlin v našich akváriích. Je tam sice menší obsah CO2 a dalších živin ale je stálý. Ve stojatých vodách je to v případě hodně zarostlých lokalit ale naopak a tak si rostliny pomáhají jinak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 12:54 Muž LeRi [315] Re: Kubaa
Jo byl jsi rychlejší ;-) ale potok někde v džungli bych nepřirovnával třeba k potoku v alpách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 12:52 Muž Kubaa [718] Re: LeRi
Ty stojaté vody máš o příspěvek níže. Z potoků je velké množství akvarijních ryb. A dokonce i mnohé rostliny (včetně Aponoigeton madagascariensis).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 12:50 Muž LeRi [315] Re: Kubaa
Jenomže v rychle tekoucích vodách rostliny právě ani moc nerostou , rostou v těch stojatých nebo pomalutekoucích a tam už jsou hodnoty CO2 úplně někde jinde, ( tlející bahno , odumřelé rostliny, mrtvé živočišné organismy atd) a nemyslím si že má většina z nás v akvárijích ryby z horských bystřin ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.02.2018 12:23 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Kubaa
Takže radšej menej, ved rastlinám to neuskodi ked sa prisposobi svetlo. Hlavne aby to nebolo tyranie zvierat. Osadku planujem tetry ohnive ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 12:03 Muž Kubaa [718] Re: Maq
Ano, rýžoviště, blackwater apod. To je biotop, kde se rozvíjejí ryby jako labyrintky a další s přídatným dýcháním. Rychle tekoucí potok o moc víc než 0.5 mít nemůže (leda by to byl nějaký minerální vývěr) - a přesto z takových pochází spousta akvarijních ryb i rostlin.
Tohle jsou data z Amazonie, řeky a jezera, tedy vesměs líná až stojatá voda. Naměřená analyzátorem plynů, ne pomocí pofidérní Tillmanovy tabulky. Nedávám to sem přímo, protože je to ofocené z Nature, což je ten velmi drahý a prestižní vědecký časopis. Nejvyšší průměrná hodnota je 10000 ppm (což odpovídá cca 14mg/L), naměřeno v Rio Manacapuru, což je, pokud se nepletu, blackwater řeka, poměrne extrémní biotop, nejnižší 124 ppm (ve vzduchu je 300-400). Většina toho od oka leží někde mezi 1000-5000 ppm (cca 1.25-6.25 mg/l).

imgur.com/…

Amazon River carbon dioxide outgassing fuelled by wetlands

Nature volume 505, pages 395–398 (16 January 2014)
doi:10.1038/nature12797
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 12:01 Maq Re: Kubaa
Kubaa napsal: Už 5 je desetinásobný doping.
To sice jo, ale v přírodě ve stojatých vodách jsou běžné koncentrace mnohem vyšší. A teď jsem četl jakýsi článek o poměrech v rýžovištích, a tam byly úplně šílené koncentrace CO2 - i přes 100 mg/L.
Myslím že ten půlmiligram je i pro nenáročné rostliny dost málo.
Ale s těmi pěti miligramy bych souhlasil. To je zcela v "přírodní" normě, a rostlinám to hodně pomůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 11:31 Muž Kubaa [718] Re: Maq
Už 5 je desetinásobný doping. A nejdůležitější pro rostliny asi bude, aby se nedostaly na nulu. Když jsem sytil, mířil jsem na pět, s tím že vzhledem k metodice měření to taky může být deset. A to bylo akvárium pro labyrintky. Kytkami z něj jsme krmili morčata...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 11:28 Maq Re: Kubaa
Marcel kdysi kdesi vyštrachal údaj - tuším se to týkalo chovu lososů v Norsku - že nad 12 mg/L je již přes normu a zakázali si to. (K tomu bych dodal, že takoví lososi se chovají ve studené a proudící vodě, takže je tam o dost víc kyslíku, než kolik máme v akvárkách!)
Já bych - jako nesytič - k tomu dal k úvaze, zda se sycení přes 10 mg/L vůbec vyplácí? Pokud jde o to "pomoct" náročným rostlinám, tak by to snad mělo stačit. A vyšší koncentrace pak vede jen k tomu, že akvarista co týden vyhazuje spoustu zeleniny. To bych bral spíš jako otravnou povinnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.02.2018 11:01 Muž Kubaa [718] Re: Cyklohentán
Ano, například to rybám poškozuje ledviny, o tom už vyšly odborné články. U mořských ryb (a tam jde jen o zvýšenou koncentraci CO2 díky postupně se zvyšující koncentraci v atmosféře, tzn. mnohem méně, než při sycení z bomby) se ví, že to způsobuje poruchy chování, ryby jsou omámené, nezdrhají před predátory... Problém je, že citlivost je určitě různá u různých druhů, například ryby z nějakého potoka s proudící vodou budou určitě citlivější než nějaká labyrintka ze špatně okysličené louže plné rozkládající se rostlinné hmoty, kde je zvýšená hladina CO2 i v přírodě. A aby člověk získal údaje o bezpečných koncentracích pro jednotlivé druhy, musel by mít buď spoustu statistických dat nebo velmi podrobná veterinární vyšetření. V kombinaci s tím, že koncentraci CO2 neumíme pořádně měřit se nějakých přesných údajů asi jen tak nedobereme.

Rovnovážná koncentrace CO2 ve vodě v kontaktu se vzduchem je asi 0.5 mg/L. Pokud někdo sytí na 30 mg/L, je to 60x více. To je jako bys dýchal vzduch s více než 2% CO2 - to bys měl akutní potřebu vyvětrat, bolesti hlavy, poruchy soustředění, problémy s dýcháním při námaze... Zkušenosti astronautů z ISS, kde se to přísně sleduje, uvádí problémy už při koncentraci 3x nižší.

Takže já osobně, na základě analogie s lidmi, pro obyčejné sladkovodní ryby považuji za absolutní maximum 10 mg/L, raději 5. Pro ryby z dobře provzdušněné vody ještě méně. Jak je vidět i na těchto stránkách, kytky lze pěstovat i zcela bez dopování CO2. Ale jemné dodávání může být ku prospěchu a rybám neškodit - ale rvát do vody 20-30mg/L (někteří experti říkají dokonce minimálně 30mg/L), pokud jsou v akváriu ryby, je s odpuštěním prasárna - a nahrazování dovedností v pěstování hrubou silou, dopingem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 09:58 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybami – Koncentrácia
Aká je bezpečná koncentrácia CO2 v akváriu? 20mg/L (zelený dropchecker) som počul že na rybách síce nie je vidieť, ale môže to mať neviditeľné následky prejavujúce sa napríklad skráteným životom rýb. Myslím bezpečná z dlhodobého hľadiska, bez chronických následkov. Kým sa do toho pustím oplatí sa to vedieť, nechcem rybyčky trápiť.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2017 12:32 Žena Nlua [0] Re: Jarry a Vaaclav
Moc oběma děkuju za tip a vysvětlení, časem tedy pořídím ten reaktor z odkazu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.08.2017 12:21 Muž Jarry [1437] Re: Nlua
Plýtvání bych neřešil, spotřeba bude podobná, navíc naplnění bomby vyjde na řádově desetikoruny - a v 54l by ti i 2l bomba měla vydržet alespoň rok. Zásadní rozdíl je v tom, že atomizér pouze rozbije plyn na mikrobublinky, zatímco reaktor ho rozpustí. Mikrobubliny vytvářejí v akváriu mlhu, což většinou nevypadá moc dobře. Doporučuju reaktor z odkazu, co sem dal vaaclav, asi by stačila velikost 1-2 - pozor na správnou verzi pro správnou hadici (dle filtru). Další výhoda tohoto reaktoru je, že je to poměrně masivní záležitost, nejpoužívanější externí atomizéry občas praskají a hrozí vytečení akvária.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [2] 3 4

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 5446x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11618-davkovani-co2?od=51