Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Dávkování CO2

 

NápovědaFórum » CO2 » Zkušenosti a rady 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Dávkování CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.01.2022 22:41 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: OndrejV.
Jestli máš opravdu KH 10 tak se ničeho bát nemusíš, obyčejný zpětný ventil na CO2, když dojde nefunguje voda s ním stejně projde. Obráceně už vůbec ne na to, aby ti burčák nevlítnul do akvária se dává ještě jedna láhev s vodou je to takové velké počítadlo bublin. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2022 20:59 Muž OndrejV. [0] Re: Buldr
moc si vážím reakce na můj dotaz.. tak snad se tak nestane.. zpětný ventil přiložený nebyl, ale naštěstí jeden doma mám... mám ho tam raději namontovat?
A s tím počtem bublin je to v pořádku? aby mi do rána nevychcípaly ryby... děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2022 19:48 Muž OndrejV. [0] – počet bublin
Mám pro začátek, než si pořídím CO2 set, Dennerle CO2 Bio 60, www.rostlinna-akvaria.cz/… . Nedá se tady regulovat počet bublin.. set se mi rozjel až třetí den a za minutu jsem napočítal 12 bublin. Všude čtu a slyším, že dávkování je u tohoto setu do 60l a menších bezpečné. Mám 60l akvárium. Mám mít obavy? Děkuji za odpověď
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2022 23:20 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: OndrejV.
Kup si test a neřiď se nějakou tabulkou v to může být dost velká chyba. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2022 21:51 Muž OndrejV. [0] Re: Lojza007
Moc děkuji za radu, ale když to sečtu, tak vyjde levněji koupit tento celý set www.profiplants.cz/…. Nemá teda noční vypínání, ani kontroler.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.01.2022 20:11 Muž Lojza007 [1207] Re: OndrejV.
Na ty drahý nesmysly se vykašli, kup 2kg bombu, ten levnej redukční ventil za šest stovek. Jehlový ventil se mně víc líbí Oxyturbo než Camozzi, stojí stejně, tak si jeden vyber. Na to připíchni počítadlo bublin. Do akvárka dropchecker a náplň do něj a k tomu nějaký difuzor nebo vnitřní atomizér a přiměřeně CO2 hadice. Začni třeba na 4b/min a po pár hodinách postupně přidávej, dokud dropchecker nezezelená. Za pár dnů to budeš mít odladěno.
Každopádně pokud máš hodně tvrdou vodu, tak by možná bylo lepší začít reverzní osmózou, v měkké vodě se daří mnohem líp většině rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2022 20:07 Astacus Re: Buldr
Buldr napsal: vypínání CO2 v noci (PH vzroste do zásaditosti), protože se vytváří nevhodné podmínky pro rostliny. Totiž klesání a zvyšování PH v akváriu rostlinám nesvědčí
Kolísání pH v rytmu den/noc je naopak přesně to, co je v přírodě normální. Jenže je to naopak, než při sycení přes den: v noci přibývá CO2 a pH klesá, přes den rostliny CO2 spotřebují, přijímají HCO3- a pH leze někdy pořádně vysoko. Čím víc rostlin (+ řas + sinic), tím víc pH kolísá. Normální jev.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2022 20:06 Muž OndrejV. [0] Re: vaclav
děkuji.. dKH mám podle tabulky asi 10,5
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2022 19:19 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: OndrejV.
Rozhodně si do 60 litrů nepořizuj nějaké drahé ptákoviny ať už je to hřející se a někdy vrčící magnet ventil nebo dokonce doporučovaný kontrolér který bude dražší než celé akvárium. První, co bych udělal je zjistit si co ti teče za vodu, aby to mělo vůbec nějaký užitek. Přidávat CO se vyplatí do KH 10 optimum je 2-5. Když se do toho vejdeš kup si drop checker a hodně rostlin a můžeš začít. Hodně záleží, jak efektivně budeš rozpouštět takže je dost problém najít nějaký vzoreček tady je jeden od kterého se můžeš odrazit. Bez pořádné přípravy to ale pro osazenstvo akvária je dost nebezpečná věc. :-)

počet bublinek za minutu = °dKH x objem akvária v litrech : 50
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2022 19:04 Muž OndrejV. [0] Re: Brodys
Zdravím, moc děkuji za radu. KH mám 13 a PH 7,6.. koupil jsem pro začátek tu srágoru Dennerle CO2 Bio 60.. po druhém dnu mi nenastartovalo, ikdyž jsem udělal vše přesně podle návodu. Psal jsem na jejich fórum a odpověděli mi, ať přidám do láhve 1/3 kávové lž. sušeného droždí, že se rozjede. Tak čekám... akorát u toho počítadla bublinek nevím, kolik by do 60l mělo jít.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2022 19:00 Muž OndrejV. [0] Re: Buldr
Děkuji.. v blízké době zvažuji koupi co2 setu s kontrolerem, jak jsme se včera bavili.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2022 18:52 Brodys Re: OndrejV.
Začni s méně,na noc nevypínej a občas měr pH. Do začátku zjistit alespoň kH. Samozřejmě drop samozřejmostí. Kontrolér je určitě dobrá sranda,ale vzhledem k životnosti sond, nákladům při pořizování se bez něj určitě obejdeš. ;-) Pořídit se dá kdykoli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2022 18:25 Muž OndrejV. [0] – Počet bublin CO2
Ahoj, chci se zeptat jestli je nějaký návod na počet bublin do akvária. Mám 60l akvárium a zkouším přidat CO2, děkuji za odpověď.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2019 14:52 Maq Re: Smetany
Vypadá to na léto (fotosyntéza začíná brzo).
V akváriu je noc delší, takže ten ranní deficit může být spíš ještě horší...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2019 14:40 Muž Smetany [1226] Re: Maq
Mě by ještě zajímal nějaký datum respektive délka dne. Jinak moc hezké.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   02.04.2019 14:32 Maq vzduchovaní
Mrkněte na přiložený obrázek. Je to z učebních textů pro rybářskou školu v Třeboni. Ukazuje typický vývoj kyslíku, oxidu uhličitého a pH během dne ve vodách, které rybáře/rybníkáře zajímají.
Všimněte si zejména křivky kyslíku. Ve dne je voda výrazně supersaturovaná, až 180%. Pozoruhodné na tom ale je, že ani tak vysoký obsah kyslíku nevydrží přes noc, a klesáme až na minimum 40%. Což je málo!
V přírodě to dělají především řasy, ale v tomto ohledu mezi nimi a vyššími rostlinami není rozdíl. Čím více rostliny fotosyntetizují, tím více také respirují - a během noci pouze respirují. K tomu ryby, šneci, mikrobi...
Ještě jedné věci si povšimněte: Pokud nehledíte na akvárko brzy ráno, tak to období nejhoršího kyslíkového deficitu propásnete. Odpoledne už ryby vesele plavou, rostliny třeba i bublinkují, a máte dojem, že všechno je v poho a noční vzduchování je kravina.
Edit: slideplayer.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.04.2019 00:47 Muž Miras [111] Re: Smetany
No a to jsme zpátky u toho vzduchování... no budu to muset zkusit, asi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2019 00:44 Muž Smetany [1226] Re: Miras
No pokud začneš vzduchovat bude to skákat opačně. Pokud by pH bylo v noci bylo přes 7,6 asi bych nechal CO2 i se vzduchem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2019 00:38 Muž Miras [111] Re: Smetany
Hele pokud jedu nonstop CO2, tak momentálně mám ráno, takže po noci 6,8 a večer po dni svícení 6,9-7.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2019 00:34 Muž Smetany [1226] Re: Miras
Zkus schválně změřit rozdíl pH ve dne a v noci docela mě zajímá jak to skáče na jiných nádržích.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.04.2019 00:28 Muž Miras [111] Re: Smetany
No a o to mi šlo, takže budeme testovat noční vzduchování :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.04.2019 00:23 Muž Smetany [1226] Re: Miras
Ano přínos to má. Stabilnější hladina kyslíku = spokojenější akvárium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2019 00:16 Muž Miras [111] Re: Miroslav
Při použití CO2 společně se vzduchováním je to také kontraproduktivní, to je tak trochu co teď řeším já.

Jinak ano, C-očkem si ryby otrávit můžeš, nejde to tam jenom tak pouštět. K tomu slouží měření a např. za pomoci Tillmanovy tabulky vypočítat vhodné dávkování a další věci s tím spojené.

Tabulka: surpanblog.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2019 00:11 Muž Miras [111] Re: Smetany
Já to měl při vypnutém CO2 přes noc podobně, pak jsem to ale nechal běžet pořád a malinko ubral na bublání a je to takové vyrovnanější. Rozdíl v noci/den je max 0,2PH. Ve dne je to jasné, rostliny CO2 spotřebovávají takže trochu stoupne. Také to ještě ladím...

Šlo mi ale jen o to noční vzduchování, jestli to má nebo může mít nějaký další kladný efekt pro akvárium jako takové.

Pochopitelně nemít CO2, tak bych vzduchoval, minimálně v noci, ale zajímá mě to ve spojitosti právě s CO2 sycením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 23:53 Muž Smetany [1226] Re: Miras
Ano je to více méně zbytečné. Bude ale záležet na konkrétní vodě a jejím parametrech pokud by mělo noční vzduchování způsobovat větší rozdíl pH než 1 asi by to mohlo dělat problémy. Já sem v CO2 spíše teoretik jednu pokusnou nádrž provozuji cca půl roku a tam mi pH skáče z 6.8 ve dne na 7.3 v noci ( vypnuté CO2 a vzduchování) a problém nepozoruji žádný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 23:36 Muž Miroslav [35] – co2
Čus akvaristi,dávkuji co2 stále přes difusser 3v1 ,malé mikrobublinky a paráda,kytky jdou k hladině. ;-)
Edit 1: Ale dají se přiotrávit rybky s co2,pokud bublá silněji, rychleji myslim,o tom jsem sylšel.Ale jak zde píšete,mám vzduchování,takže si myslim,že je to tak nějak vyrovnané. ;-)
Edit 2: Tot´muj názor na co2,je to prostě paráda. palec ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 23:24 Muž Miras [111] Re: Smetany
Tak, to je to co mám na mysli, zase ale vzduchování vyhání CO2 ne? Tak jestli pak má smysl přes noc pouštět CO2 spolu se vzduchováním. Přijde mi to takové kontraproduktivní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2019 23:14 Muž Smetany [1226] Re: Miras
Množství rozpuštěného CO2 nezáleží na množství rozpuštěného kyslíku takže nezáleží na tom jestli pouštíš CO2 pořád nebo jestli ho vypínáš. Otázka je jestli vzduchovat nebo nevzduchovat když je noc. Za mě určitě ano. Ještě jsem neslyšel názor který by smysluplně vysvětlil proč je to špatně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 22:02 Muž Miras [111] Re: Olin
Jo to je jasný, jak píšu CO2 jedu nonstop a OK, takže řekl bych, že to mám vyřešené a sycení vzduchem jsem tak nějak neřešil. Ale jak jsem četl, tak by bylo vhodné na noc vzduchování pouštět, tak jsem trochu na rozpacích.

Edit: zapomněl jsem zmínit, že mi nejde o noční vzduchování "jen" rybám, ale jestli je nějak prospěšné celkově akváriu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 21:53 Olin Re: Miras
Mnoho lidí, mnoho názorů=mnoho odlišných rad. Já co2 na noc vypínám a nevzduchuju vůbec. Každé akva se může chovat jinak, nejlépe sám zjistíš co je vhodné a co ne.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2019 21:36 Muž Miras [111] – CO2 vs. vzduchování
Ahoj chlapi,
Když jsem vůbec začínal s CO2, tak jsem rovnou pořizoval Elmag. ventil kvůli vypínání na noc. Dobrý, pak postupně čtu, nech to zapnutý pořád...

Tak OK, mám CO2 zapnuté neustále, zdá se, že kytky rostou lépe, PH je ustálenější, rybám to asi "nevadí" :-)

Teď jsem ale zase vedle ve vlákně četl, že přes noc vzduchovat, tak já už nevím teda...
Vzduchovat nebo nevzduchovat přes noc?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2018 10:43 Muž Miras [111] Re:
Taky jsem s tím bojoval. Rampu jsem měl namířenou směrem k hladině tak, aby trochu čeřila vodu, Ph se skoro nehlo. Dal jsem jí cca. 2cm pod hladinu a nasměroval výtok vodorovně s hladinou a PH letělo dolů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2018 09:41 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarry
Mám CO2 asi 20 let a vyzkoušel jsem leccos. Než přejdu na jiný způsob trvá to roky. Od začátku jedu non-stop a rozstřikovací rampu jsem měl několikrát s přídavným čerpadlem i bez něho ale jakmile jsem dal dírky příliš k hladině tak jsem přišel o hodně CO2 a pH stoupalo teď mám filtr a skimr (zap. po 20min) vzadu a oproti nim ve předu proudové čerpadlo 2500 l/h (zap po 30 min) hladina se skoro nehýbe a dávám 16 bublin za 10 vteřin. Proto mě zarazil ten Graf protože to si nedovedu představit a pro ryby by to asi byla konečná. Samozřejmě se mě za tu dobu párkrát stalo že jsem to trochu přehnal (docházení lahve + slepá hladina) a pomůže silné vzduchování a výměna části vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2018 07:49 Muž Jarry [1437] Re: vaclav
Teď dávám asi 2 bubliny / s do 1200l vody, hlavně kvůli pH. Stačí to na sundání cca o 0,6 (na hodnotu 7), hladinu čeřím a pH se skoro nehne - přijde mi to levnější, než pH kontroler, možná i spolehlivější.
Myslím si, že je to zase o nějaké rovnováze, kdybych dal na hladinu nějakou fólii, tak bych CO2 určitě ušetřil, ale nevím, co by na to říkaly ryby:-) Samozřejmě ho nebudu záměrně vyhánět ve velkém, jenom tak, aby ho tam bylo pořád +-stejně, ráno, i večer.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2018 00:00 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarry
Tak i když je plyn levný tak ho přeci nebudu dávat tolik abych ho pak zase vyháněl to přeci není logické. Zkus si ale pustit do akvária 2,5x tolik než dáváš teď. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2018 23:50 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: PeCh
Při 75mg/l co2 tak to nebude o 0,5 - 1 ph to je pokles v přírodě normální ale tohle je hroznej mazec a každý den k skoro nule.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2018 23:28 Muž Jarry [1437] Re: PeCh
No já jsem si z grafů odnesl to, že "vyhánění" není vůbec zbytečné, stabilita pH a koncentrace CO2 je to, o co nám většinou jde. Co se šetření s CO2 týká, tam není potřeba si dělat starosti, samotný plyn je skoro zadarmo. Abych byl konkrétní, při poměrně silném čeření hladiny a dávkování CO2 nonstop na koncentraci kolem 30mg/l mi v 540l akváriu vydržela 6l láhev přes rok, její naplnění mě stojí 200Kč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2018 23:17 Muž Jarry [1437] Re: vaclav
pH se hýbe, problém bude v měřítku grafu, takže to není moc vidět:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2018 22:50 Muž PeCh [77] Re: vaclav
No, pri tom pH by som netvrdil, že to ním nehne. Len tá mierka je taká, že pokles o 0,5-1 tam poriadne nevidno, ale je tam nejaký podobný pokles.

V každom prípade by som radšej ubral C02 a šetril ním, ako ho vyháňal zbytočne z vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2018 19:01 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Marcel G
Takže jestli tomu dobře rozumím jde o akvárium s nočním vypínámím ve kterém se PH a teplota ani nehne ale obsah CO2 jde skoro od nuly na 75mg/l ? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2018 11:36 Maq Re: Jarry, PeCh, Marcel G
Shodou okolností jsem právě spáchal něco podobného, tak přispěji:
Ve čtyřech 20 L akvárkách (Mičuriny) jsem včera večer na filtříky, které dosud vyháněly vodu pod hladinou, nasadil rozstřikovací rampy. pH oproti včerejšku (měřeno ve stejnou denní hodinu, a stejně tam nejsou řasy ani rostliny) vzrostlo z průměrných 7.02 (6.95-7.08) na 7.41 (7.30-7.49). (Den předtím průměr pH stagnoval.) Ale podotýkám, že voda má nepatrnou KNK a vodivost 72 až 77 µS/cm.
Obsah CO2 měřit neumím. Ale je patrné, že "něco" to dělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.09.2018 10:16 Marcel G Re: Jarry
Fotka k příspěvku Jarry napsal: kombinaci např. čeření hladiny a sycení CO2 nepovažuji za nesmyslnou ...
Jak moc pomáhá čeření hladiny zvýšit koncentraci kyslíku ve vodě, sice nevím, ale vím, že čeření hladiny se při sycení CO2 doporučuje spíše kvůli tomu, aby se docílilo stabilnější (vyrovnanější) úrovně CO2 ve vodě ... viz přiložený obrázek. Vlevo je vidět, jak nezřízeně mi stoupala koncentrace CO2 v akvárku, když jsem nečeřil hladinu. Vpravo je pak hezky vidět, jak se to při čeření vody ustálilo na určité +- stabilní úrovni.
PS: Samozřejmě se jednalo o pokus, při kterém jsem neřešil cílové koncentrace.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2018 08:35 Maq Re: Jarry
Výborný nápad. Budeme o kousíček chytřejší. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2018 06:54 Muž Jarry [1437] Re: Maq
Dneska budu měnit vodu v akváriu, kde lehce sytím, cca na 10mg/l. Zkusím odpustit vodu do 2 stejných kýblů, do jednoho dám vzduchovací kámen a budu měřit rychlost růstu pH. Možná mi to nevyjde dneska, ale zajímá mě to, takže někdy ten experiment určitě udělám. Bude to zkreslené tím, že se bude vzduchovat ve 20l stejně, jako bych vzduchoval ve 200l, ale alespoň to bude lépe měřitelné.
Já tedy věřím, že pohyb hladiny, nebo vzduchování rychlost uvolňování CO2 z vody urychluje a Václavovo měřené změny pH to potvrzují, zároveň ale kombinaci např. čeření hladiny a sycení CO2 nepovažuji za nesmyslnou - vždy jsem hladinu i při silnějším sycení čeřil, abych podpořil okysličování vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2018 06:44 Muž Jarry [1437] Re: PeCh
PeCh napsal:
A pridávanie kyslíka i oxidu uhličitého do vody mi z hľadiska rýb (veď pre čo iné by sa to robilo) pripadá ako keby sme chceli jedovaté CO2 vo vzduchu vo vysokej koncentrácii kompenzovať zvýšením kyslíka.

Téhle logice přiznám se nerozumím, zase se vrátím k tomu, že nejak se kyslík do vody dostat musí - ano, v případě sycení by to mělo být z rostlin, mimochodem ty umějí bublat tak, že kam se hrabe vzduchování, co potom?;-) Když budu citovat z webu maniakva "Není pravda, že nadbytečné CO2 vyhání z vody kyslík – množství rozpuštěných plynů na sobě vzájemně nezávisí...".

K přesnosti dropcheckeru - ano, jeho principu i "přesnosti" rozumím, ale zkusil jsem dát do akvária 3, každý na úplně jiné místo a barva byla všude stejná, případný rozdíl nebyl okem rozpoznatelný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.09.2018 00:06 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarry
Samozřejmě že jakýkoliv přehnaný pohyb hladiny tě bude stát poměrně dost velké množství CO2 pokud ho uměle dodáváš. Stačilo abych měl po čištení rampy trochu moc natočenou k hladině a pH šlo nahoru. Používám ale PHmetr na CO2 čidle to snad ani poznat nejde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.09.2018 22:55 Maq Re: PeCh, Jarry
PeCh napsal: Nalej si do pohára kolu a premiešavaj ju.
Tohle přirovnání v principu jistě platí, ale je tam jedno velké ALE: Ten koncentrační gradient mezi obsahem CO2 v kole a rovnovážným obsahem CO2 ve vodě při běžném parciálním tlaku je řádově větší, než při sycení CO2 do akvárka. Proto koncentrace zpočátku klesá hodně rychle, ale i po delším míchání stále ještě zbývá hodně, a dlouho. (I když na pití už to není dobré.)

Je to o rychlosti. V principu máš jistě pravdu, to víme, ale tu rychlost neznáme. Takže vlastně nevíme, jak moc ten teoreticky jasný nesmysl funguje v reále.
Ale takových věcí nevíme spoustu, že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2018 22:38 Muž PeCh [77] Re: Jarry
Čítal som :). Ale prakticky si to môžeš vyskúšať. Nalej si do pohára kolu a premiešavaj ju. Uvidíš, že postupne bude unikať CO2. Pokiaľ to budeš robiť dostatočne dlho, tak kolu skoro zbavíš bubliniek.

Ad dropchecker. Ten nie je nejako super presný. Je to nástroj na orientačné zistenie obsahu CO2. Má nejakú zotrvačnosť. V rôznych miestach akvária meria rôzne (CO2 nemusí byť vo vode v akváriu homogénne). Obsah CO2 v akváriu sa v priebehu dňa mení. Inak aby si to dokázal zmerať, tak potrebuješ presnejšie meranie a to bublinkovanie musí byť dosť intenzívne. V každom prípade je to plytvanie CO2. Bublinkovanie dodá do vody kyslík, ale primárnym zdrojom kyslíka v akváriu by mali byť rastliny.

A pridávanie kyslíka i oxidu uhličitého do vody mi z hľadiska rýb (veď pre čo iné by sa to robilo) pripadá ako keby sme chceli jedovaté CO2 vo vzduchu vo vysokej koncentrácii kompenzovať zvýšením kyslíka. Krátkodobá prvá pomoc prečo nie (ale aj tam je potrebné zastaviť prívod CO2). Určite by som to nechcel dýchať dlhodobo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2018 22:26 Muž Jarry [1437] Re: PeCh
Tuhle teorii samozřejmě znám, ale ani při čeření hladiny, ani při vzduchování jsem nepozoroval měřitelný (dropcheckerem) pokles CO2 ve vodě. Netvrdím, že to nemá žádný vliv, ale ve vodě je potřeba mít jak O2, tak CO2. Proto se ptám, jestli pro to máš nějaké podklady, nebo pozorování.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.09.2018 18:58 Muž PeCh [77] Re: Jarry
Podľa mňa len takým detailom, že ten kto súčasne púšťa CO2 i vzduchuje, tak nevie, čo vlastne chce. Vzduchovanie totiž umelo pridaný oxid uhličitý vyháňa z vody. Tak načo ho tam potom pridáva? Dokážem pochopiť ak niekto cez deň púšťa CO2 a v noci vzduchuje, no nie súčasne. Podobne ako vzduchovanie sa správa aj čerenie hladiny.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3 4

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 5446x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11618-davkovani-co2