Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlovací rampa

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Osvětlovací rampa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2010 17:33 R Muž Silent [5949] Re: Tomtam
Rampa se dá nad akvo zavěsit, položit na krycí sklo, nebo použít přiložené vzpěry. Šířka rampy by měla zhruba odpovídat šíři akvária. Nejlépe bude když si vybereš nějaký typ a pak to tu zkonzultuješ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2010 16:10 Tomtam – Osvětlovací rampa
Zdravím,

řeším problémy s osvětlením. Jelikož se kryty na mé akvárium s vyšším osvětlením nedělejí, uvažuju o osvětlovací rampě. Máte s tím zkušenosti? Jestli ano, jak se připevňuje k akvárium? Na internetu je toho celkem dost, jen potřebuju doplnit. Znamená to, že když mám akva 60 cm široké, potřebuju rampu 60 cm dlouhou? Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2010 23:41 hanyking Re: Bob66
No a já potřebuji 150 cm dlouhé. A není nikde. Přitom by to obchody mohli prodávat jako terarijní osvětlení. :-P
A prodával se atman vůbec v délce 150 cm ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2010 18:25 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: david56
Taky jsem ho scháněl bohužel jsem nesehnal, jedině tady im.aukro.cz/… nebo im.aukro.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2010 18:25 Žena Rebbie [71] Re: david56
Měla sem velkou hoňku sehnat takový to klasický světlo ad Atmana nebo Jeba - radim Aukro ;-) Tam sem uspěla i já :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2010 18:12 david56 Re: protein007
Zdravim. Koukal jsem, že z e-shopu tyto rampy mizi. Nevi nekdo, kdo na netu prodava rampu 2 x 15 W??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2010 17:35 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vodRe: vaclav
Logicky hej, ale norma povoluje vsetko od X=2 :-) Aj ked je to podla mna blbost, aby vodotesne svietidlo mohlo mat v sebe otvory do 12mm... Bolo to pisane niekde v tej vseobecnej casti normy (60589-1), ale znova sa mi to uz prechadzat nechce. A mozno je uprava pre CR v tomto doslednejsia, ale to ma uz nikto neprinuti citat :) Kazdopadne poriadne svietidlo mat logicky aspon IP64, ako pises, aj ked na to uradnici zabudli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2010 16:36 Usine Re: protein007
Nevím proč píšeš IPX4 a tak dále, jiné číslo místo X v tomhle případě nemůže být než 6. Takže správně IP64 atd. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2010 16:25 Muž leak [8] - RostlinyRe: Usine
Fotka k příspěvku Stupeň krytia udáva odolnosť proti vniknutiu cudzieho telesa alebo vniknutiu kvapalín do elektrospotrebiča.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2010 14:43 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vodRe: Usine
To ano, ale len ked je umiestnene nad vodou a nadrz ma "vhodne odtokove otvory" alebo "vypinaci mechanizmus", tak staci IPX4 (na strane obratenej k vode) a IPX2 (na ostatnych stranach). A musi tam byt splneny kopec dalsich drobnosti, ako napr. to, ze sa svietidlo nesmie samo uvolnit a tak...

IPX4 znamena "chranene proti striekajucej vode", a IPX2 "chranene proti kvapkajucej vode pri nakloneni do 15 stupnov".

No a tie predradniky od firmy Farao maju len IPX1, co je "chranene proti kvapkajucej vode" (kvapky padajuce zvislo nesmu mat skodlivy ucinok). Tak uz viem, preco potom Horacovi zatekalo do rampy :) Asi by mal zrevidovat jej odporucanie na svojich strankach ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2010 10:54 Usine Re: protein007
Platí to ale jen pro svítidla které jsou ručně snímatelná, když je budeš mít pevně přidělané tak to neplatí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2010 08:24 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: Michal1987
no cena je dosť prehnaná si myslím ..a ako napísal "protein007" tak vyrabaju sa pod označením ake tam uviedol..viď proteinov članok ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2010 08:20 Muž Michal1987 [21] Re: Silent
A vyrábajú sa vôbec takéto úplne vodotesné osvetlenia? Ak áno, asi budú aj dosť drahé...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2010 06:13 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: protein007
A sme doma :-D ..hlavne ,že na akvaristických shopoch(ato na dosť vysokej úrovni)ich ponúkajú jedna radosť ano ..Vlhkotesne neznamená vodotesné ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.02.2010 03:24 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vodRe: protein007
Yo, tak som si dal trochu viac prace, a spolocne pre celu EU to od 1.1.2008 uplatnuje nariadenie IEC 60598 (v SR zapracovane ako STN EU 60598, v CR nieco podobne). Dal by som sem aj celu normu, ale jednak je to protizakonne, a za druhe to stoji zopar stoviek EUR...

Konkretne v casti 60589-2-11 (Osobitne poziadavky na akva. svietidla) je uvedene toto:
"Odnímateľne pripevnené akváriové svietidlá musia mať ochranu proti vniknutiu vlhkosti najmenej
IPX7". Tym sa myslia vsetky svietidla, ktore sa daju umiestnit na hornu cast nadrze alebo jej kryt, a su odnimatelne rukou (iba rukou - ak nie, norma je este trochu prisnejsia). No a IPX7 znamena oznacenie vsetkych svietidiel, ktore su vodotesne. Skusa sa to oficialne tak, ze sa svietidlo vypne, ponori do vody aspon 1,5m hlbokej na min. 30 minut, a po skuske sa v nom nesmie nachadzat ziadna voda okrem kondenzovanej (aj to len s vynimkami), a ani nesmie ovplyvnit funkciu svietidla. Ak je niekto este vacsi masochista ako ja, moze ma kludne doplnit :)

Toz aby som to zhrnul, tak co nie je vodotesne podla tejto normy, to do akva nepatri. Pre orientaciu to splnaju svietidla oznacene IPXY, kde X je cislo od 2 do 6, a Y je od 7 do 8. A predradniky od firiem Farao a Zekia to vobec nesplnaju, pretoze su "odolne" len proti kvapkajucej vode, a nemaju ani oznacenie IP podla zakona (a zrejme su aj dalsie firmy, neviem kto ich este vyraba). Skvely namet pre Cesku/Slovensku obchodnu inspekciu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2010 00:25 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vodRe: Silent
Neviete, ci plati podobny zakon aj v SR? Pretoze dnes som reklamoval svetelne rampy z jedneho akva (tie co su popisane v rybicky.net/forum/13404… ), a zenska odtial ma presvedcovala o tom, ze tie rampy su len vlhko- a prachotesne, ale nie vodotesne (su to rampy s el. predradnikmi pre T8 od firmy Farao). Toz hodil by sa nejaky pravny predpis, o ktory sa da opriet...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2010 23:56 R Muž Silent [5949] Re: hanyking
Tyhle rampy se nesmí prodávat jako akvarijní svítidla, protože nesplňují normy. Konkrétně vodotěsnost, ale je toho víc. Ještě se sem tam objevují na některých e-shopech s upozorněním, že se nesmí použít jako akvarijní svítidlo. Dají se sehnat podobná od firem Resun nebo Hailea. Ovšem to je prakticky totéž. www.akva-tera.myeshop.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2010 23:50 hanyking – Světelná rampa- zákaz prodeje?
Chtěl jsem si dnes koupit světelný kryt (rampu) na mé nové aqa 175 cm dlouhé a k mému šoku mi prodejce řekl, že vyšel zákon a tyto rampy se již nesmí prodávat. Mám rampu atman 1m na jiném aqa a jsem naprosto spokojen. Jen se to položí na krycí sklo a hotovo. Chtěl jsem si koupit 150 cm atman. Je pravda, že jsem ji nedohledal ani na netu. Opravdu platí tento zákon? Kde by ta rampa šla sehnat? Počítal jsem s ní. palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2009 08:10 Muž matlala [798] - Rostliny – Re: V
startér je v patici spolu s paralelně zapojeným kondenzátorem. EP se dělají i pro DTky, ale jde to snadno upravit i pro předřadník z úsporky staří odstřihnout startér v patici a nechat tam jen kondenzátor, tím pádem není třeba vést do trubice 4 ale jen 2 dráty(kondenzátor je úplně stejný jako v EP a obvod je poté také stejný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2009 08:03 V – Re: matlala
Správně. Startér je nemýlím-li se přímo součástí PL-S zářivky. Navíc mám takový pocit, že pro PL-S se el. předřadníky snad ani nedelají...?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 21:50 Muž matlala [798] - Rostliny
V napsal: Uvnitř je "fluorescent lamp ballast" pro PL 7, 9 nebo 11 W (dost těžký). Při zapnutí zářivka (PL-S 11 W) lehce problikne a pak už je naprosto v pohodě.


Takže je to jasné, je tam tlumivka. Předřadník je lehoučký, je to pouze obvod s malou toroidní cívkou s pár dráty kolem a nějakým větším kondenzátorem. Tlumivka je hezky velká cívka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 21:37 Muž matlala [798] - Rostliny – Re: V
ok, takže objednám asik tohle, ale budu muset počkat, prachy za brigádu budou až 15.8
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 20:52 V – ML-11
Tak šířka klipu je 5 cm, vnitřní hloubka 3 cm. V krytu potřebuješ výřez řekněme 5.5×0.5 cm.

Uvnitř je "fluorescent lamp ballast" pro PL 7, 9 nebo 11 W (dost těžký). Při zapnutí zářivka (PL-S 11 W) lehce problikne a pak už je naprosto v pohodě.

Zářivka je zacvaknutá ve dvou kovových packách (podobných jako se používají např. pro reflektory).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 14:03 V – Re: matlala
Všechno je uložený ve spodní části rampy, na který je dokonce i vypínač. Skrz rameno procházejí dráty a nahoře je jenom zářivka. Základní rozměry jsem už před časem dával sem do výrobků, tak se tam koukni. Zbytek ti oměřím a nafotím zítra.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 13:56 Muž matlala [798] - Rostliny – Re: V
jj, napiš mi pls jak je dlouhá (část se zářivkou a délka ohebného ramene)a zkus to vyfotit zevnitř se zářivkou. Na předřadník se to bude dat snadno předělat tlumivka je beztak zalitá v plastu a čouhá z ní konektor do zásuvky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 13:45 V – Re: matlala
To už bys po mě chtěl takhle z paměti moc. Počkej do zítra - doma ji prohlídnu a přeměřím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 13:15 Muž matlala [798] - Rostliny – Re: V
jednoduchá pomůcka,:
1.)když se díváš na zářivku zdá se ti, že bliká?
2.)trubice nastartuje hned nebo párkrát blikne a pak se rozsvítí?-start za studena, tedy když je trubici vychladlá třeba po ránu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 13:05 V – Re: matlala
Nevím, musel bych to rozebrat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 12:39 Muž matlala [798] - Rostliny – Re: V
zúžit ne raději kvůli krevetkám, jsou nepředvídatelné, raději tam vypijuju zářez aby to šlo kolem dokola, jinak v tom světle je tlumivka že? EP težko, dle mě. ani se do takových nedává pokud vím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 12:37 V – Re: matlala
Na bočních? Tak to je jiná. To mě nenapadlo. V tom případě žádný problém. Nejjednodušší bude o pár mm zúžit krycí sklo.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 12:17 Muž matlala [798] - Rostliny – Re: V
pověšení nepřipadá v úvahu (vrtání do stěny a jiný třeba rám taky ne), ale ta klipsa by se zezadu dala dat na zadní stenu přeci já mám výztuhy na bočních stěnách
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 11:41 V – Re: matlala
Teď koukám, že ta přiložená fotka je od tebe a podélnou výztuhu tam máš. To máš teda trochu problém. Buďto budeš muset opravdu přilepit silikonem držáček z 3mm skla na zadní stěnu, nebo sáhnout po rampě která se pokládá na boční stěny, nebo něco pověsit nad akvárko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 11:35 V – Re: matlala
Pokud tam nemáš podélnou výztuhu, tak stačí když "vykousneš" nebo zúžíš krycí sklo. Hladinu neřeš - vnitřní část klipu je jenom kus plastu, takže prostě bude pod vodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 10:43 Muž matlala [798] - Rostliny – Re: V
aha to bych nekaj musel nalepit na zadní stenu ještě kousek skla, mám hladinu tak 1cm pod okraj + krycí sklo (3mm sklo, kousky skla na to by to udrželo, voda je 22 pod těmi kousky)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 10:38 V – Re: matlala
Z hlavy nevím, zítra ráno ti to přeměřím a napíšu. Odhadem: šířka klipu ~5 cm, hloubka klipu ~6 cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 10:32 Muž matlala [798] - Rostliny – Re: V
Já mám třeba 9l z 4mm, 12l převážně z 4mm a 5mm(boční stěny, nechápu proč). No a 49l Holanďan i 31,5l scampi house je z 6mm-aby se to sklo nevyfouklo jak by to udělala 4mm.

Jak je ta klipsa dlouhá? když budu chtít znát délku zasunuté části na skle?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 10:27 V Re: matlala
Na žádném podstavci tahle mini rampa rozhodně posazená není. Zahákne se za boční (přesněji řečeno zadní) sklo akvária. Na 3mm sklo sedne jak prdel na nočník. Na 4mm jde nasadit buďto "na půl žerdi", nebo pomůže pilník. Při 5mm skle už to bez pilníku nepůjde (kdo by ale dělal miniakvárko z 5mm skla?).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 10:19 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Mrakoplash
Já vím co znamená klipové, sám jsme měl 7w svítidlo s klipem na akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 09:22 Mrakoplash Re: matlala
To světlo má v názvu clipové, tzn přichytáváš ho na okraj akvária. Je to takovej větší kolíček na prádlo. :-D

Edit: Hmm tak jsem se ještě jednou podíval na ty fotky a ono to opravdu vypadá jako stojánek. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 08:57 Muž matlala [798] - RostlinyRe: koblihcz
Fotka k příspěvku aha ja to hledal jako MINI ML-11 a nic nenašel. Nemáte ho někdo? Chtěl bych detailně zjistit jak je světlo uchycené, zdá se mi totiž, že je postavené na podstavci.

Ještě jsem uvažoval o atman DR-38, líbí se mi víc, ale zdá se mi, že to nepůjde položit na krycí sklo bez úprav nožiček. Navíc by se hezky dalo upravit na 2*8W, kdybych přelstil tu lenost, která mě v poslední době přepadla. :-D
Přikládám foto okraje akvária.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 08:37 koblihcz Re: matlala
matlala napsal: ještě jsem našel tohle, v krajním případě by to šlo, ale nejde koupit i někde jinde
Jo staci hledat. Tady to mas, serazeno od nejmevnejsi ceny
www.zbozi.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 08:26 V Re: matlala
Panáček z www.levnaakvaristika.cz je opravdu velmi vstřícný. Můžu vřele doporučit. Kupoval jsem tam mj. i právě tuhle mini rampu i s tou jsem celkem spokojený.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 07:58 Mrakoplash Re: matlala
Jeho majitel, tu býval docela často, když obchod zakládal. Něco sem od něj loni kupoval (nevím už co) a bez problému. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2009 15:59 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Mrakoplash
To dopadne, ale ted nechci aby dopadlo. Když už jsem si něco málo vydělal, chtěl bych koupit hotové. Problém je ten, že nejjednodušší by bylo vyvrtat do stropu díru, ale to mi naši nedovolí, navíc akva se časem možná přemístí.

ještě jsem našel tohle, v krajním případě by to šlo, ale nejde koupit i někde jinde, tento obchod vůbec neznám.
www.levnaakvaristika.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2009 15:56 Mrakoplash Re: matlala
To zavěšení, budeš muset řešit tak i tak. ;-)
Ta trocha práce kolem není problém. Já to vždycky beru jako zpestření a přemýšlím jak to udělat. Ono to stejně vždycky dopadne jinak. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2009 15:52 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Mrakoplash
o těchto vím, dostanou se i tady u nás za rozumných 300, i elektronika je přijatelně kvalitní. Ale přeci jen ta práce se zavěšením, beru to jako krajní možnost, uvažoval jsem o nich jako první. Chtěl bych to pohodlně bez práce. Effouš tvrdil, že 2*8W podávali na burze, ale ani nevím, nikde jsem je tam neviděl a do konce září čekat nechci.

Ještě možnost koupit nějaké s DZkou a předělat si to doma sám na 2*8W T5, EP by se dal dat mimo, popř z usporky, raději ale z tyrisu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2009 15:48 Mrakoplash Re: matlala
Co zkusit tyhle www.e-light.cz/…

Pokud chceš nechat rostliny přerůstat ven, tak budeš muset světlo stejně zavěsit nad akvárium.
Případně se zkus podívat po nějakém bodovém osvětlení (tam ale nevím jak to je s vhodností pro akvaristiku)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2009 15:05 Muž matlala [798] - Rostliny – osvětlovací rampa/světlo na9l akva
Ahoj,
hledám, ale nikde nemohu najít (i když mi známý tvrdí, že existují) osvětlovarí těleso na 2*8W (nebo podobnou) nebo podobné. Chtěl bych neco v tomto stylu (fotka eff, prezentace krefetkárium)
rybicky.net/nadrz/2031/24.jpg
na 9l akvárium , cena je spíš až na druhém místě.
Rozměry jsou 30*15, hloubka 20cm. Nepřesvědčujte mě, že to je moc světla, mám své důvody, navíc ještě to není nejvíc-v 12l mám 22W. Hledám to kvůli své lenosti, kryt se mi dělat nechce a časem bych rostliny chtěl nechat růst ven.

Předem díky za jakýkoliv návrh.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2008 06:56 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: Barney
Fotka k příspěvku Já mám akvárko 145 cm a ty zářivky (stejné jako plánuješ) jsou tam dané takhle:
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2008 22:22 Muž Horác [3942] Re: Barney
Co nevíš? Pochybuješ snad o tom, že se 120cm dlouhá trubice vejde na 150cm dlouhou rampu? :o) ... Bude to vypadat přesně tak, jako na tom odkazu, co jsi sem dal ... Já mám akvárko (rampy) 170cm a trubice 150cm ... vadí to snad něčemu? :o) ... Znovu opakuju: Délku rampy určuje akvárium, nikoliv zářivka. Tu si tam dej klidně třiceticentimetrovou :o) ...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [5] 6

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 5645x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11470-osvetlovaci-rampa?od=201