Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do velkého akvária (251 - 500 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení do velkého akvária (251 - 500 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 21:38 amrtin Re: Toník
No,ale u mě to tak je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 17:52 Muž Toník [396] Re: Ciffik
Fotka k příspěvku A takto včera.
(Blíží se burza, takže už brzy ten "čurbes" (přerostlé rostliny) "uklidím". :-))
EDIT: Pod 4* T5/24W/8xx to roste srovnatelně.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 17:51 Muž Toník [396] Re: Ciffik
Fotka k příspěvku Nevím, jestli vám to pomůže?
Takhle to vypadalo 4.8.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 17:24 Muž Toník [396] Re: amrtin
Že rostliny rostou raději při denní (studené) bílé, jak jste napsal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 15:38 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: vendy
Divam se na Tve akvarko 585l. A jestli to dobre chapu, tak mas nad nim 2x36W, tedy dve zarivky 1.2m dlouhe T8. Takove osvetleni je pro rostliny slabe i u polovicniho akvaria, kde by s tim jeste neco nenarocneho mohlo rust. Jine zarivky do toho nedostanes, to je proste dano tim jak je to usporadane, stavene na trubice 2x36W. Potrebujes pridat dalsi zarivky, jinak bude pro rostliny svetla malo, a ani GROLUX to nevytrhnou, ten prikon proste nestaci. Muzes to zkusit, 36W se GROLUX delaji, ale fakt to i tak bude malo.

Pokud se Ti podari nejak dostat nad akvarium "usporky", je to take reseni, ale udelat to vodotesne je dost problem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 15:32 R Muž romant [27981]
Chlapci, zkuste pohledat ve smyslu tohoto tvrzení. amrtin napsal: ...A taky ta studená obsahuje vhodnějí spektrum. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 15:25 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: Toník
tak to bych rád viděl...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 13:33 amrtin Re: Toník
Co je nesmysl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 12:19 Muž Yirka [9118] Re: vendy
Jenom dvě rychlé poznámky. Wattáž zářivek pro akvárium je řádově v desítkách, ne stovkách wattů. Samotný počet wattů na zářivku je pak dán její délkou.
O žárovkách pak není vůbec řeč. (Trošku zastaralé, provozně drahé)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 11:32 Muž Toník [396] Re: Designer
Mohu potvrdit, že některé "speciálky" mohou mít ten efekt, že je jich ke stejnému účelu potřeba "výrazně méně", než třípásmových.
Velmi dobrou zkušenost jsem v tomto směru udělal s Narvou Oceanic.
2* T8/25W (Flora v kombinaci s Light) mají obdobný účinek při pěstování kytek jako 4* T5/24W/8xx.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 11:20 Žena vendy [27] - CichlidyRe: Designer
Tomu moc nerozumím. Takže já bych třeba měla koupit dvě Sylvania GROLUX a mezi ně jednu klasickou žárovku? Je tím myšleno klasické 8xx? Nevím co si pod tím představit. Jaký příkon by tedy měly mít ? pokud budou jen dvě stačí 400 W? A jedna klasická?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 10:33 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Yirka
Specialky (zarivky) opravdu byvaji nekdy predrazenou zalezitosti, ale neplati to vzdy. Takove Sylvania GROLUX, ktere mam nad akvariem, sviti rostlinam ve vhodnem spektru a stoji jen 2x tolik co "obycejne", pricemz maji i klasicke rozmery a prikony. Staci pak mensi prikon ke stejnemu rustu rostlin, nebo stejny prikon k lepsimu rustu.

Dani zde za to neni ani tak zivotnost (rekneme zde 10000h oproti beznym 16000h az 20000h), ale ne zrovna prirozene fialovoruzove svetlo, takze pro rozumny pohled do akvaria je treba je doplnit dalsim svetlem, ktere to spektrum pro oko dorovna na rozumne bilou.

Musim ale priznat, ze beznemu akvaristovi staci bezne zarivky 8xx, staci kdyz jich ma nad akvariem akorat, specialky rozhodne nutnosti nejsou ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 09:32 Muž Toník [396] Re: amrtin
Nesmysl. :-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 07:28 Muž Yirka [9118] Re: vendy
Zatónované zářivky jsou opravdu předraženou zbytečností s krátkou životností a často ve spojení s akvaristickou realitou s nestandartními rozměry nutící měnit je po půl roce až roce zase za ty drahé.
Do nádrže se svítí hlavně kvůli rostlinám a jejich prosperitě. V předchozím příspěvku mi vypadlo slůvko jen, ale to bylo kolegou upřesněno. K racionálnímu osvětlení drtivé většině akvaristů slouží zářivky klasické, řady 830, 840, 865. Nověji je možno také, zejména u menších nádrží, pomýšlet na osvětlení LED.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2013 20:26 Žena vendy [27] - CichlidyRe: vendy
a také na těchto stránkách jsem našla :
Obecně se doporučuje mít na 1 litr vody 0,4 - 0,6W osvětlení. A brát v potaz hloubku...
Já bych chtěla sehnat ty žárovky a nevím zda jsou i ty stmívací, aby to bylo pro ryby přirozenější..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2013 20:11 Žena vendy [27] - CichlidyRe: amrtin
Tak tyto závěsné by se mi moc líbily. Tak podle toho co čtu byla jsem trochu naivní myslela jsem že si zajdu někam do hornabachu nebo podobných obchodů koupím 3 závěsná světla a vyberu nějaké zářivky, aby prosvítily vodu :)
Tak možná ty lampy by šly snad jen aby prodávaly nějaké žárovky určené pro akvária :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2013 20:07 Žena vendy [27] - CichlidyRe: Yirka
narazila jsem na jednich stránkách :Rybkám se svítit nemusí, k životu jim stačí denní světlo procházející oknem. V tomto světle však nevynikne jejich krása.

K barvě a síle akva: Oproti klasickým zářivkám se ty akvarijní liší především světlem, které vydávají. Vydávají ho díky vzácným plynům obsaženým uvnitř zářivky. Z tohoto důvodu jsou zářivky dražší než klasické.
Používá se několik druhů plynů a jejich směsí podle toho, pro co je zářivka určena.
Zářivky na rostliny mají jiné světlo než například ty napodobující sluneční světlo.
- pokud tedy dobře chápu je mi celkem jedno pro koho světlo bude.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2013 18:35 Muž LiborSprysl [9015] Re: slavko
slavko napsal: Nedávno som čítal pomerne obsiahle, hoci už asi staršie, pojednanie o zraku cichlíd. Presnejšie o citlivosti ich zraku na zložky spektra s pomerne zaujímavým záverom, že pri nevhodnom zložení svetla sú prakticky slepé. Takže ani tým rybkám to nemusí byť celkom jedno...
potlesk ...my starci víme... ;-) ...my si dokonce většinou myslíme, že cichlidy jsou ve velké míře docela obyčejné ryby...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2013 17:20 amrtin Re: slavko
To samozřejmě beru,vždyť třeba mořské ryby jsou taky citlivější na modrou barvu.Ale to už se dostávám daleko od tématu.Já mluvim o obyč.akvarijních rybách,což cichlidy rozhodně nejsou X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2013 17:18 amrtin Re: Toník
U mě tomu tak je a už mě to potvrdilo vícero akvaristů.A taky ta studená obsahuje vhodnějí spektrum. ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2013 17:15 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: amrtin
Nedávno som čítal pomerne obsiahle, hoci už asi staršie, pojednanie o zraku cichlíd. Presnejšie o citlivosti ich zraku na zložky spektra s pomerne zaujímavým záverom, že pri nevhodnom zložení svetla sú prakticky slepé. Takže ani tým rybkám to nemusí byť celkom jedno...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2013 16:51 Muž Toník [396] Re: amrtin
Jak jste přišel na to, že rostliny rostou raději při denní (a/nebo studené) bílé? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2013 14:53 amrtin Re: vendy
Fotka k příspěvku Na první část ti už kytka odpověděl.
Rybám je úplně jedno jaké má bílé světlo přesné spektrum a rostliny rostou raději při denní(studené) bílé,potřebují hlavně modrou a červenou složku(ale tím se netrap).Barva se volí spíš podle našeho pohledu:rostliny vypadají líp při studené,ale ryby zase při teplé bílé.Takže ideální je nějaká kombinace.
A výkon?Co se týká zářivek,tam moc nepomůžu,ale když by byly led reflektory,tak tři až čtyři desetiwattové by takové akva nádherně prosvítily.Jejich výšku nad akva bys zvolila až při montáži tak,aby bylo akva rovnoměrně prosvícené ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2013 14:28 Žena Kytka [2146] Re: vendy
Když si pořádně prohlídneš ty fotky www.rostlinna-akvaria.cz/… nebo www.prirodni-akvaria.cz/… tak uvidíš, že rampy se nikam nemontují, mají nožičky, pomocí kterých se postaví na hranu akvária, případně se dají zavěsit na strop a spustit na výšku, kterou si sama vybereš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2013 14:15 Žena vendy [27] - CichlidyRe: amrtin
tak osvětlovací rampy jsou taky možnost, tyto by se musely dál montovat do krytu?
A na tu výšku akva, počítají se nějak litry na watty nebo nějak podobně? akva má a 160x65x60. Koukaly jsme i na led osvětlení ale někde jsem četla že rybám nedělá dobře studené světlo, že by měly mít přírodní teplé
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2013 14:12 Žena vendy [27] - CichlidyRe: Yirka
Mě by to právě nevadilo pokud by ty lampy byly hodně nízko mohly by se při čištění vytahovat abych pod nimi mohla odkalovat. Mám připravené nad akva závěsné převyslé kapradiny, tak myslím že by to mohlo být.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2013 08:32 amrtin Re: vendy
Co třeba něco z tohoto: www.rostlinna-akvaria.cz/… ,nebo www.rekker.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2013 08:02 Muž LiborSprysl [9015] Re: Yirka
Yirka napsal: Je třeba si uvědomit, že osvětlení neslouží rybkám, ...

Ale slouží...nebuďte jak jeden akvarista co tvrdí, že rybám není třeba svítit, bo pod vodou mají v přírodě stejnak tmu... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2013 07:10 Muž Yirka [9118] Re: vendy
Je třeba si uvědomit, že osvětlení neslouží rybkám, ale hlavně rostlinám. Z toho vyplývá, že pokud nemáš nádrž nezvykle vysoko, musela bys je od stropu hodně spustit.
Myslím si proto, že tvým požadavkům by nejlépe vyhovovala některá ze světelných ramp.
rybicky.net/forum/11470-osvetlovaci-rampa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2013 23:29 Žena vendy [27] - Cichlidy – Výroba osvětlení na hloubku 60cm
Fotka k příspěvku Ahoj všichni!!!
Prvním dechem chci říct že jako ženská se v elektrice absolutně nevyznám!!!
Jedná se o výměnu světla a teď důvod:

Po koupi akvária se rozbil dřevěný nástavec asi 25 cm vysoký ve kterým byly schovaný 2 zářivky (asi 36 W nejsem si jistá) a ty byly přimontovány v umělohmotných okapech po domácku vyrobených to celé bylo navrtané v této desce. Bohužel dráty jsou totálně nekryté a pokud se stím mainupuluje světla zhasýnají a rožínají jak chtějí. Desku jsem tedy musela dát po nešťasném rozití pryč (vážila přes 10 kg) a tyto světlomety v okpech leží přímo na akva...
Takže kytky které mi dorostou k hladině se okamžitě spálí a nemají šanci růst.

Proto bych chtěla udělat nové osvětlení nejlépe přichycené ke stropu.
Moje otázka pro Vás zní:

Jaké světlo je vhodné pro moje rybí miláčky? Přemýšlely jsme buď udělat zase desku ale jako máte třeba nad barem se 6 bodovkami nebo čistě 3 "lampy" nad akva které půjdou ze stropu. Potřebuju s tím nějak manipulovat, abych mohla čistit a přitom svítit abych do akva viděla.

Prosím poraďte jaká světla by tam měla přijít jak množství, síla tak i barva.
Pokud máte s něčím takovým zkušenosti poraďte,
momentálně je akva přiryté krycími skly. Moc děkuji !!!!
Na fotce je to jak to vypadá momentálně se světly /jinak fotka staršího data ahoj
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2013 14:17 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: jmalyska
No presne, Watt na litr je fakt jen hodne hrube orientacni udaj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2013 09:34 Muž Miso [470] Re: jmalyska
no ide o to co pod tym chces pestovat, na nejake narocnejsie rastliny to ale nebude
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2013 03:34 Muž jmalyska [167] – Zamyšlení
Trošku oživíme téma. Na nové akvárium 120x50x60výšky jsem dal nakonec dvě T5 109cm 54W 865 4750lm Osram, svítím na 100% výkonu. Papírově to má tedy 0,3W/litr. Myslíte si, že to "stačí" ?
Osobně si myslím, že je tam světla dost - jakože pohledově.
Když to srovnám se svou 63litrovkou bývalou, kde na 60x30x35 bylo 15W tedy taky 0,27W/l tak tohle svítí podle mne více. Nejde totiž o ty oné WATTY ale taky o celkovou svítívost v Lumenech, v použitých reflektorech a typu zářivky. Proto když z akvárka sundám relfektor, rázme spadne svítivost skokově dolů. Pak by to nebylo 0,3W ale 0,2W na litr. Kdybych použil superdobré reflektory, bylo by to 0,4W. A pořád by se přitom jednalo o jednu a tu samou zářivku. Taky se dá vyměnit 1W 825 za 15W 865 a hned to svítí jinak. Vyměníš horší spektrum z lepší a pod apod. Ono vypočítat z průměru pneumatik a rozteče kol maximálku taky asi nebude žádná prdel :-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.06.2013 08:08 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: jmalyska
Vis sam, vzdyt to i pises, ze to neni jen o svetle, ze svetlo je jen jedna z podminek rustu rostlin ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 19:28 Muž jmalyska [167] – Zářivka
Já s tou zářivkou ale předtím půl roku na to akvárko svítil, dokonce stejnou dobu a nic nebublinkovalo, takže toď otázka.
Já si nyní nad nové 360 litrové (120x50x60v) pořídil dvě T5 39W 865 tak uvidíme zda uvidíme či neuvidíme (řasu) :-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.06.2013 09:05 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: jmalyska
Vic svetla mohlo pomoct, ale ten prirustek vykonu neni az tak velky. Spis bych si vsadil na spektralni charakteristiku tech zarivek. Kdyby se podarilo precist presne jejich typ, muzeme se pro zajimavost podivat, znackove zarivky v katalogovych listech vyzarovane spektrum maji.

Priklad:
www.ecat.lighting.philips.com/…/

v PDF uplne na posledni strance (Photometric data):
download.p4c.philips.com/…

Uvadim tuhle, protoze jeji spektrum se mi celkem libi. Ta cervena by mohla mit vrchol na trosku vyssich vlnovych delkach, ale jinak by mohla byt pro fotosyntezu dobra - uvidim za cas, uz je mam, zitra uz snad 2ks zacnou svitit nad akvarko 54l.

Kdyz se podivate na Juwel Lite Nature:
www.juwel-aquarium.de/…

a Juwel Lite Day:
www.juwel-aquarium.de/…

ten Philips je podle mne s vhodnosti spektra pro rostliny nekde mezi nimi (Day je lepsi, Nature srovnatelna az mozna i horsi hlavne v cervene oblasti). A jiste, porovanvam tezko porovnatelne veci, uvedeny Philips je 15W, Juwel 24W, Philips stoji tretinu ceny, a navic jsou to trubice T8 a T5...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2013 08:43 Muž Miso [470]
bude to asi hodne suvisiet s mnozstvom rozpusteneho kyslika v akva, ak je ho tam malo tak ten co produkuju rastliny sa stiha rozpustit ak vela uz sa rozpustat nestiha a rastliny bublinkuju
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2013 05:26 Muž jmalyska [167] – Bublinkování
Bublinkování rostlinek je dáno mnoha faktory. MI se třeba stalo, že po kompletní výměně vody mi za 3-4 dny začal bublinkovat štípatkovec. Nedávkuji CO2, ale tuším čím to mohlo být. Dříve jsem svítil dvěma 11W úsporkami a teď přepl na 15W zářivku Narva. Okamžitě jde vidět změna na rostlinkách. Bublinkuje mi už asi týden. Takže ono to souvisí všechno se vším. Jen uvedu, že v akvárium nemám filtr (pouze rostlinky) a netopím, tedy teplota podle okolí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2013 18:19 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
nebo je tam špatný proudění, který vytlačuje CO2 nebo špatně transportuje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2013 17:16 R Muž romant [27981] Re: Grupy
To že rostliny nebublinkují, ještě nutně nemusí znamenat, že se jim nedaří, ale to musíš posoudit sám. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2013 17:05 Grupy – Osvetlenie
Mam taky menši problem s osvetlenim aquaria..... mam 35l aquarko a svetlo mam 2x9w + 7w .. pridavam co2 a rastliny mi nebublinkuju tak newiem či je chiba s osvetlenim ... lebo vo velkom mi to šlape :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2013 20:53 Muž dudak [1885] Re: Designer
diky, vyzkousim a uvidime, ja sem neco takoveho (viz ten link) hledal porad u predradniku a ono to je uplne jinde. udelam to jak nejlip to pujde a doufam ze to pojede. jeste jednou diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.06.2013 17:30 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: dudak
Nikdo Ti nerekne, jak dlouhe ty draty mohou byt, kdyz nezna ostatni veci. Blbe smotana dvoulinka ac kratsi, muze byt horsi nez delsi draty kazdy zvlast daleko od sebe. Proste to pripoj a uvidis. Pokud mozno to udelej tak, aby "hot wires" byly co nejkratsi.

www.osram.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2013 13:56 Muž dudak [1885] Re: Designer
katalogovy list jsem prohlizel nekolikrat, ale jelikoz nejsem elektrikar, nejsem z toho schopen nic vycist. je to tenhle predradnik www.osram.com/… 2x24-39

asi napisu dotaz rovnou do osramu, nebo nejakymu prodejci, bude to nejjistejsi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2013 09:44 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: dudak
U predradniku byva uvedeno, ktere vodice maji byt co nejkratsi a v dokumentaci i to, ktere maji mit pokud mozno stejnou delku. Najdi si katalogovy list konkretniho predradniku, vyrobci je mivaji na webu (alespon Ti znackovejsi, kdyz to neni uplna Cina).

Co se tyce propojovacich vodicu k trubici, jejich omezeni vyplyva z kapacity mezi temi privodnimi vodici. Zarivka je predradnikem napajena radove na par destikach kHz, takze ta kapacita neni bez vyznamu, neni to jako kdyz se taha dvoulinka s 50Hz, kde to hraje malou roli. Pri rozumnem prurezu vodicu (je zase konkretne doporucen v katalogovych listech) je jejich odpor nezajimavy a vetsinou je ten prurez dan spise pouzitou svorkou na predradniku, nez dalsimi vecmi. Vetsi roli hraje kapacita a indukcnost privodu, coz znamena, ze mimo delky techto vodicu zalezi na jejich vzajemnem umisteni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2013 09:04 amrtin Re: dudak
No,to sice asi jo,ale vsadim boty že dva metry nebudou hrát roli a až to najdeš,tak tam bude číslo minimálně řádově vyšší ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2013 01:29 Muž dudak [1885] Re: amrtin
prave ze pro el predradniky jsou stanovene maximalni delky kabelu, ale nemuzu vubec najit kde to hledat, chtel bych predradnik Osram QTP5 2x 24-39
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.06.2013 00:56 amrtin Re: dudak
No,já sice nejsem elektrikář(pouze příležitostně),ale tady ani 2 metry nehrají žádnou roli.Jenom dodržet správný průřez kabelu.Klidně to tak zapoj. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2013 00:40 Muž dudak [1885] – delka kabelu od zarivky k predradniku
Dobry den, rad bych se zeptal zda zalezi na delce kabelu mezi el predradnikem a zarivkou T5, jde mi o to ze vodeodolne patice se prodavaji s 1m kabelem (mam na mysli ty co prodavaji napr na rostlinna-akvaria.cz) a ja bych potreboval asi o kousek delsi. potrebuju zapojit 2 85cm zarivky do primky, tedy zarivka, predradnik, zarivka. pricemz predradnik bych rad umistil na zadni cast krytu z venku, takze bych potreboval cca 120-150cm od vnejsich patic k predradniku. je to mozne? nebo je ten 1m maximalni mozna delka. diky za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2013 22:37 Muž jmalyska [167] Re: baletka
Tak LED byly taky jedna z variant, avšak nakonec jsem se rozhodl pro T5 2ks po 39W 85cm se stmívacími předřadníky.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [9] ...... 18

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 14792x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11311-osvetleni-do-velkeho-akvaria-251-500-l?od=401