Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do velkého akvária (251 - 500 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení do velkého akvária (251 - 500 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2016 23:16 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Legioix
Ty tvoje 2 zářivky po 54W při mých cenách elektriky prožerou přes 2500Kč ročně. Radši dám jednorázově o pár tisíc víc za pořádné svítidlo. Chtěl jsem svítidlo Maxxo, ale Karlosovi došlo, že dělá hrozně levně a já jsem na pájení moc levý.

Snad jedině doufat, že budeme platit více podle velikosti jističe a méně podle skutečné spotřeby jak nějací magoři v poslanecké sněmovně vymysleli. To by nám akvaristům hodně pomohlo, ale chudáci chataři a podobní.

Jinak můžu potvrdit to co Karlos - subjektivně LED trubice 18W co mám svítí víc než 36W T8, i když lumeny má ta zářivka údajně 2,5x lepší. Luxmetr abych to potvrdil objektivně si pučovat nebudu, už nemám zářivkové svítidlo nevykuchané pro led trubice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2016 22:52 Muž Legioix [574] Re: NHKG
Asi málo zas**** led trubic. Přidej ještě 20 z mého odkazu a porostou v takové míře, že se chudáci nebudou moci ani pohnout. :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2016 21:54 Muž NHKG [3900] - Hadohlavci
OT: Chlapi poraďte prosím jaké spektrum podporuje růst řas? smich Právě sháním osvětlení na 450l nádrž. Moje Panaky L204 asi přestalo bavit žrát dřevo, po řase v akváriu není ani památky, tak občas ze zoufalství už i žerou sušené žrádlo. Předtím 6 roků se ho ani nedotkli.
Od té doby co by se mi řasy hodily jako krmivo pro ryby u mě jak na potvoru přestaly růst a to svítím LED trubicemi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2016 19:25 laki3 Re: aviater
Uvidíme, i mimo fórum jsem s lidmi co se věnují rybám řešil řasu způsobenou ledkami, a někdo řekl, že mu to dělají právě led a někdo zase že ne, tak uvidíme, asi jak říkáš, je to o výrobci a o tom, jak to ve finále dotáhnu já... coze coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2016 17:16 aviater Re: laki3
Už jsem zažil osobně přechod ze zářivek na ledky s velkým nárůstem řas. Je třeba správně nakombinovat barevné spektrum a svítivost a to je ta ceněná zkušenost výrobců. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2016 15:56 laki3 Re: Legioix
Nechtel sem zde rozpoutat rozporuplne dohady co je lepsi, jasny ze kazdy bude spokojen s necim jinym, uvidim az dam zarivky do krytu a budu svitit, bud to bude malo nebo ne ;) ostatne dekuju za nazory potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2016 15:09 Muž Legioix [574] Re: NHKG
Kvalitní reflektor pomáhá a to dost. Není reflektor jako reflektor.

Mám toto osvětlení: www.rostlinna-akvaria.cz/…

s reflektory: www.juwelakvarium.cz/…

A svítí/roste to pod tím mnohem lépe než když jsem tam měl 8x10W led chipů.

Upozornuji že většinou svítím jen na 2x54W 965 + 840.

Já se vůbec Led osvětlení nebráním, ale přeci nekoupím nejlevnější šmejd co najdu na netu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2016 14:59 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Legioix
Jenže půlku lumenů zářivky ti sežere reflektor. Kupovat zářivky a cokoliv založeného na této technologii (úsporky) je z ekonomického hlediska naprostá kravina. Samozřejmě pokud počítáš tak, aby ti vyšlo to co chceš, tak ti to vyjde jakákoliv blbost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2016 14:53 Muž Legioix [574] Re: KarlosS
Tak pořád to vychází stejně jako zářivka jelikož v této délce bude mít 2x větší svítivost.

další výhoda je ta, že tu trubici (zářivkovou) budu kupovat jen jednu, místo 2x 18W led trubic. V dnešní době se nemá moc cenu bavit o T8 trubicích, když existují T5 trubice.

V této délce 54W T5 dá 4800lm. 3x18W led trubice jen podle obrázku dole 3750 což je už markantní rozdíl.

Edit. Navíc u té led trubice bude svítivost počítána podle použitých čipů, takže použitím matného jkrytu bude ještě o hodně menší než je uvedeno:

www.led-svitidla.net/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2016 14:45 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Legioix
18W má odběr 120cm dlouhá zářivka LED, při této délce má klasická zářivka 39W. To samé si odvoď u menších délek ...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2016 13:49 Muž Legioix [574] Re: KarlosS
KarlosS napsal: i když to svítí stejně, jak píšeš, tak při třetinovým odběru. To si do svých propočtů zapomněl zahrnout.

? Odběr led trubice 18W a zářivky také 18W. Tak na co jsem zapoměl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2016 13:39 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Legioix
i když to svítí stejně, jak píšeš, tak při třetinovým odběru. To si do svých propočtů zapomněl zahrnout. A myslíš, že ti klasická zářivka bude 50 000h svítit furt stejně?
Já mám 2x led trubice (120cm, 18W) v jednom akváriu již čtvrým rokem, světla je více než při původních trubicích a svítí to od rána do večera bez jakýhokoli zásahu.
Já je rozhodně doporučuji a to výrábím světla z výkonových čipů MAXXO, kde je účinnost úplně někde jinde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2016 12:46 Žena sonetka [136] - ŽivorodkyRe: Legioix
Zářivka by se měla měnit co rok, při provozu 12h denně, protože dochází k degradaci luminoforu a zářivce se časem mění vyzařované spektrum + klesá svítivost ....
Ale jinak je to na každém co zvolí, mi jsme zatím s LED spokojeni potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2016 12:43 laki3 Re: Legioix
Heled mel sem 1ks za 99,- tak jsem objednal 4 a uvidim ;) bud sem udelal hloupost a vyhodil ctyri stovky nebo to vude dobry... Uvidim a az bude hotovo pridam foto hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2016 12:18 Muž Legioix [574] Re: KarlosS
Když si spočítám životnost led trubice a zářivky, tak mi vychází že za 50000h utratím za zářivky 75kč. Pokud ta led trubice stojí stejně, tak se není o čem bavit.

Zářivka s reflektorem osvítí to akvárium +- stejně jako ta led trubice s parametry z obrázku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2016 12:06 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Legioix
ano, ale zářivka svítí kolem dokola, kdežto LED jen dolů do akvária. To je největší přednost LED trubic. Nehledě na životnost ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2016 12:05 Muž Legioix [574] Re: laki3
laki3 napsal: prikladam foto s parametry jde o neutr.bilou

Ta led trubice má horší parametry než klasická zářivka za 30kč. www.kupzarovky.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2016 11:56 Muž Radun [0]
Zdravím,existuje nějaké pravidlo týkající se vzdálenosti zarivek od hladiny,respektive,co je už blízko a co je moc daleko?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2016 06:54 laki3 – kolik led trubic?
Fotka k příspěvku dobre teda, kdys vezmu v potaz led trubice, nasel sem na netu tyto s temito parametry, kolik jich tedy bude potreba na 150x50x60 akva?? myslite ze by 4 stacily?? ;-) prikladam foto s parametry jde o neutr.bilou
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2016 19:41 Erredar Re: laki3
Pochybuji že ta žárovka má svítivost jako metr led pásku s nejsilnějšími čipy, navíc je drahá. Dnes jsem naistaloval 3,2m pásku na 250l 50cm sloupec a vypadá to dostatečně, 4m by byl asi ideal uvidíme co na to rostliny.Cena byla cca 300Kč bez trafa.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.01.2016 18:45 Muž Legioix [574] Re: laki3
Přesně ty žárovky co jsou na obrázku jsem měl jako osvětlení doma. Některá vydržela 10 minut a rekord byl týden. Jsou to šmejdy bez chladiče. 9W 880lm = 90W žárovka? Kde? 100W žárovka má kolem 1400lm. 880lm bude odpovídat tak 60-70W žárovce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2016 18:37 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: laki3
Nezavrhuju, ale kup si po jednom kuse různých žárovek a srovnej si je. Hodně prodejců si technické parametry vymýšlí a hodně přikrášluje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2016 18:20 laki3 Re: NHKG
Jasny, ake chapu ze ty zarovky, pokud bych sehnal i dobre kusy normalne v ochode, taky nezavrhujes a melo by to ffu govat... Precijen je to furt svetlo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2016 17:32 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: laki3
Žárovky mívají nic moc čipy, pokud se ti zdají že mají hodně lumenů na wat, tak prodejce lže a uvádí nereálné parametry. Ty trubice jsou většinou na úrovni lepších žárovek a o dost lepší než pásky. Cree čipy jsou samozřejmě jiná liga (mnohem lepší).
A dělají se i 120°, 180°je pořád moc.

Já teď sháním osvětlení nad 180cm dlouhé akvárium a za rozumné peníze nejde nic pořádného sehnat. Známý naštěstí obchoduje se svítidly a slíbil, že až pojede na veletrh, kukne se po něčem pro mě vhodném a koupí to jako vzorek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2016 17:12 laki3 Re: NHKG
Koukal sem na zarovky s vyzarovacim uhel 180 stupnu, ale jak rikam, chci poradit zda to ma nebo nema smysl, o led trubicich ťaem taky uvazoval, resp uz sem uvazoval nad vsim led, pasek, trubice zarovka, ale zarovka mi prisla z hlediska wattu a svitivosti nejlepsi, protoze tech bych uzil vic, ale jde o to, zda by na toto poslouchaly i narocnejsi rostliny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2016 17:07 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: laki3
Lepší než žárovky jsou led trubice... Ale samozřejmě i žárovky použít můžeš, akorát si zjisti, jaký mají úhel vyzařování. Některé mají i 270°a svítí i nad sebe a pak by do akvária nešlo moc světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2016 16:48 laki3 Re: NHKG
Ja se tu nechci dohadovat jestli je to z ciny nebo ne, zajimalo me jen, zda se da cesta zarivek, lek pasku, obejit prave temito zarovkami, ktere maji nejaky "svetelny kuzel" a pri dobrem rozmisteni 4-5zarivek na 1,5m by vznikl pravidelny svetelny sloupec(laicka predstava) a nemusel bCh utracet tisice kc za osvetleni na velike akva, ale pokud je to blbost, zustanu u zarivek ;) je to pouze ma zvedavost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.01.2016 16:44 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: laki3
A v Číně ji koupíš za 1,5e s dopravou zadara. Akorát na ní nebude žádný potisk.
Z Číny ji má beztak i ten chlap na blešáku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2016 14:50 laki3 Re: Legioix
Fotka k příspěvku Tady sem nasel tu zarovku, na heurece je maji za 450kc a na blesaku je chlapek co jich tam ma od kazdyho treba 200ks a cena 69kc
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2016 14:01 laki3 Re: Legioix
Dneska jsem ji videl na blesich trhach v moste 9w=90w najdu ji na netu a vlozi. Ji sem ;) ale 100% to byla tato ;)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2016 13:13 Muž Legioix [574] Re: laki3
Já měl nad 240l akvariem 8x10w led reflektory. Ted tam mám 3x54w T5 trubice s reflektory (ta třetí se zapíná jen na 3h denně) a rozdíl v osvětlení a růstu rostlin je markantní.

Co to je za typ 9W=90W. Link?


Předtím: rybicky.net/fotogalerie.php…

potom: rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2016 13:05 laki3 Re: Legioix
Ja vin ze vyrobce si muze udat na krabicku co chce, ale jaktoze to nebude fungovat kdys ve finale to vyda vice wattu nez zarivka ?? :-( panotec sviti dodnes zarovkami v nekterych akvariich a rostliny mu jedou..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2016 13:02 Muž Legioix [574] Re: laki3
laki3 napsal: 150x50 a sloupec 60cm 4x led 9w=90w, pekne to utesnime a bude ;) myslim ze to rozhodne prosviti a snad bude i fungovat ;-)

Fungovat to bude možná tak s hodně nenáročnými rostlinami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2016 12:58 laki3 Re: Erredar
Tak jsme to nakonec vymysleli jinak, vzhledem k tomu ze mame velky prostor nad akva, a akva bude v zastavene strini(kovove konstrukci s deskami) zvilily sme jako osvetleni pro vodbi plochu 150x50 a sloupec 60cm 4x led 9w=90w, pekne to utesnime a bude ;) myslim ze to rozhodne prosviti a snad bude i fungovat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.01.2016 10:35 Erredar Re: laki3
RGB maji měnší svítivost, nejlepší je volit studenou bílou popřípadě kombinaci studené a teple bíle, vypadá to asi nejvíce přirozeně. Dnes budu dávat do 250L akva 3,2m právě v této kombinaci tak napíšu jestli to prosvít.Sám mám v 90L jen 1m a zatim stačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2016 22:21 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: laki3
Ohľadom pásikov tu je samostatné vlákno, ale na moju rastlinnú 250ku by som určite čisto len pásiky nevolil - používam kombináciu trubice + pásik.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2016 22:01 laki3 Re: slavko
Vlastni vyrobu urcite neplanuju, rad bych prave pasek s hlinikovym profilem ;) a muzu klidne poridit i bily ;) ale dekuji za detailni vysvetleni!! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2016 21:49 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: laki3
RGB LED sú vlastne 3 LED v jednom púzdre - červená (Red), zelená (Green) a modrá (Blue). Používajú sa na vytvorenie rôznofarebných efektov, pretože každá z farieb sa dá ovládať samostatne (má tzv. 3 kanály), a tak možno namiešať teoreticky ľubovoľnú farbu. Ak to chcete na svietenie (a nie na farebné efekty) voľte bielu, tj. len jeden kanál.

Ak však neviete ani čo je RGB, radšej neexperimentujte s LED svetlom vlastnej výroby, pretože výber správnych komponentov nie je celkom jednoduchý a ľahko vyhodíte kopu peňazí a času s mizerným až nulovým výsledkom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2016 20:19 laki3 Re: Erredar
A muzes to laikovi vSvetlit? Proc ne rgb? Co to je?? Chci pouze white cold, a bude tech 10m stacit na 450l vody 55cm vodni sloupec??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2016 19:39 Erredar Re: laki3
Myslím že bude stačit i 10m ale určitě ne RGB
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2016 19:30 laki3 – Co na to rikate??
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj vecernim brouzdani. Jsem tak narazil na aliexpresu na toto, a premyslim ze bych to poridil jako osvetleni nad 450l akvarium, myslite ze kdys to prudelam na hlinikove profily celych 20 m bude to stacit? Nensem elektrikaz takze nechci naletet a nebo kupovat zbytecnost, dekuju za krytiku X-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2015 18:39 laki3 Re: NHKG
Heleď teď, nechci svádět nic na kupujícího mého osvětlení, vina byla na mojí straně protože sem dotyčnýho(nou) nepoučil co koupit a tak prodejce nakukal a prodal zřejmě výhodně osvětlovací panel "atman" 100cm zářivka je tam myslím kolem 90 teď nevím přesně rozměr, a uvnitř je 38w, myslím že jedna je na takové akva málo, a když jsem tam dal ty led, tak to svítilo o mnoho víc... potlesk a hlavně to vypadalo lépe a rybky byly vybarvený stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2015 18:30 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: laki3
Už cca 2 roky je cokoliv jiného než led osvětlení ekonomicky nevýhodné. Rostliny porostou i pod ledkama. Nevěř pověrám. Jakou máš délku zářivky? Některé délky jdou nahradit led trubicemi.
A co se týče žárovek, jsou sice levné na pořízení, ale za rok spotřebují elektriku za tolik, že by si za to postavil luxusní led osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2015 18:26 laki3
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Jinak takhle jsem měl (pouze LED) ve svém bývalém akváriu, podle oka asi nepoznáte zda by osvětlení takto stačilo že??

jinak pardon za foto, jsou to foto z videa... spim spim
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2015 18:24 R Muž afc1886 [14682] Re: laki3
koukni sem,třeba ti to pomůže www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2015 18:21 laki3 Re: slavko
Děkuju za odpověď, slavko, popravdě, bych rád dal zářivku úplně pryč a svítil pouze led, protože mi přijde že led páskem se akvárium prosvítí o mnoho víc než zářivkou, ale nevím jako laik nevím zda je světlo led jako ze zářivky, nebo to má nějaký vliv. V akvaristice mi řekli, že kvůli led zajdou rostliny ale co je to za ptákovinu. Můj pantáta má led pásek 5m už 1,5roku a rostliny O.K, sic se zrovna do výšky nehrnou ale ani nehnijou...

no a děda? ten svítil rybičkám 3x70w žárovkami a nemusel mít žádnou zářivku... a celé osvětlení ho vyšlo na 200kč samorobo... tone tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2015 17:51 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: laki3
laki3 napsal: slavko, a tve zkušenosti s led? užíváš ještě klasicke zařivky? popřípadě, mohl bys poslat odkaz tvého zboží?
Moje skúsenosti s LED sú pozitívne ;-)

Používam kombináciu 2x39 W T5 HQ a LED pásik 3014, pretože mojej predstave osvetlenia môjho akva by plne vyhovovali 3x39 W, ale jednak pridať 1 žiarivku do môjho krytu je problematické a jednak predradník + trubica by neboli oveľa lacnejšie ako 1 m pásika + lišta + zdroj. Zvolil som pásiky, kvôli jednoduchej montáži i zapojeniu. Svieti mi to takto k plnej spokojnosti mojej i rastliniek (a občas i rias) viac ako dva roky. Avšak predchádzali tomu viaceré experimenty, ktoré mi ukázali slabiny tohoto riešenia.

Podľa mňa majú LED budúcnosť a v akvaristike dokážu plnohodnotne nahradiť žiarivkové trubice. Má to však viacero „ale”, v ktorých sa laik ľahko stratí. Ak to mám zhrnúť:

a) nedá sa jednoducho aplikovať zjednodušujúce pravidlo W/l, pretože efektivita LED (tj prevod wattov na svetlo) sa dosť líši od mizerných 30 lm/W až po aj viac ako 150 lm/W (moje žiarivky majú cca 80 lm/W), navyše do toho vstupuje spôsob napájania, a tak voľba tej správnej LED nie je celkom jednoduchá
b) chladiť, chladiť, chladiť, a to hlavne pri pásikoch (presnejšie ich čipov) staršej konštrukcie robí problém, lebo vyžarujú teplo celým svojim telom – treba pamätať, že údaje výrobcov sú pri teplote prechodu (vo vnútri čipu) 25 °C
c) je to pomerne drahý špás a tí, ktorí majú pred očami len úsporu energie (a lacný nákup) často nakoniec zaplačú, ale samotná cena ešte nezaručuje kvalitu

Odkaz už nemám...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2015 23:39 Muž Maca123 [8] Re: slavko
Objednal jsem to tak uvidim, iluze si taky nedelam,poslat zpatky to muzu vzdycky... Na tech par hodin prisviceni by to mohlo stacit palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2015 22:26 laki3 Re: slavko
slavko, a tve zkušenosti s led? užíváš ještě klasicke zařivky? popřípadě, mohl bys poslat odkaz tvého zboží? dneska sem zapojil led osvětlení opet ale vzhledem k tomu, ze ho kryje klasicka zářivka, nemá takovou tendenci se pekne rozzářit po celé ploše akvária :-/ asi půjde zářivka pryč...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2015 22:00 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Maca123
Nechcem Vám brať ilúzie, na tom obrázku je to dosť zle vidno, ale pripomína mi to konštrukciu, ktorú som od Wonga kúpil do terária. Tá moja má "len" 50 cm a čipy 7010 s príkonom cca 6 W (už si presne nepamätám, ale iste nie viac ako 12 W). Lenže tá lišta je viac ako pofidérna - tenučký hliník a hreje sa to dosť cez 50 °C. Na tých obrázkoch to vyzerá ako zaliate, čo moje nie je - ja by som sa bál... A mimochodom, mňa to stálo 4 €.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [6] ...... 18

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 14792x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11311-osvetleni-do-velkeho-akvaria-251-500-l?od=251